نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان تنکابن
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 202
پرینت

تاریخچه جداسازی شهرستان تنکابن

شهرستان تنکابن (نام آن پیش از انقلاب اسلامی شهسوار بود) در تقسیمات کشوری، در استان دوم (مازندران) تشکیل شد. ظاهراً تنکابن از دورة اواخر قاجار نیز شهسوار گفته می‌شده‌است. در ۱۳۲۰ ش بخش رودسر خود به شهرستان مستقل تبدیل وازتنکابن منتزع و تابع استان گیلان گردید، بعداً و در ۱۳۲۵ ش بخش نوشهروچالوس نیز به شهرستان مستقل تبدیل واز تنکابن جدا شد. این شهرستان در ۱۳۲۷ ش ۳۷ دهستان داشت.

ادامه مطلب: تاریخچه جداسازی شهرستان تنکابن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان تنکابن
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 195
پرینت

تاریخ تنکابن

ظاهراً نخستین بار در اواخر قرن نهم، مرعشی در تاریخ گیلان و دیلمستان از لفظ تنکابن برای این منطقه نام برده‌است . احتمالاً این نام از نام «قلعة تُنکا»  ــ که اولیاءاللّه آملی در ۷۶۴ آن را در تاریخ رویان  ضبط کرده ــ گرفته شده‌است. به نوشتة رابینو ، تنکابن به معنای «پایین تنکا» است.

از حکمرانی سادات گیلان بر تنکابن و وقایع نیمة دوم قرن هشتم و قرن نهم، مطالب فراوانی در منابع آمده‌است، از جمله اینکه در ۷۶۹ سید رکابزن کیا، از فرزندان کیا ابوالحسن مشهور به المؤیدباللّه، بر تنکابن و قسمتی از دیلمستان مانند شیرود و هزار حکمرانی می‌کرده ‌است و بسیاری از اهالی مانند او شیعة زیدی بوده‌اند. در ۷۸۹، عده‌ای از سادات گیلان به دستور امرای گیلانی، از جمله امرای ناصرود، کشته شدند. در پی این واقعه، سیدهادی کیا با نزدیکان و یاران خود به سمت تنکابن رفت و در «دز تنکا» پناه گرفت. این امر موجب شد تا امرای ناصرود که در پی سادات بودند، به حدود تنکابن حمله و خانه‌ها را غارت کنند و آتش زنند. سیدهادی کیا در سال ۷۹۶ـ۷۹۷ فرمانروای تنکابن شد. وی در تقسیم «ولایت بیه پیش»، فرزندش، سیدیحیی کیا، را به تنکابن فرستاد و مِلک موروثی خود را به او واگذار کرد .

ادامه مطلب: تاریخ تنکابن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان تنکابن
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 166
پرینت

تاریخ باستانی تنکابن

درموردسکنه باستانی تنکابن آنها را منتسب به آمارها یا همان آمارد می‌دانند، دردوران بسیار کهن یعنی درزمانی که شاهنشاهان هخامنشی برایران فرمان می‌راندند، در کرانه جنوبی دریای خزر اقوام کادوسی وتپوری وآمارد می‌زیستند که پیوستگی نژادی آنهابانژادآریایی کاملا مشخص نشده‌است.تپورها در مازندران وطبرستان وکادوسیهادرگیلان سکونت داشتند.درموردمحل سکونت مرها یاآمارهااطلاعات ماناقص است برخی ازمحققین نوشته اندآماردهادردره سفیدرودبوده اندکه نام قدیم رودخانه مذکورآماردبی (آمردیوس) ازنام همین قوم ومنسوب به آنهاست که درقسمت غربی سرزمین مردها بوده وقسمت شرقی آن هم خط میانه آمل و نور بوده گفته می‌شودنام این شهر نیزازنام آنان مشتق شده که البته اکثرتاریخنگاران نام آنها را مشتق از آموئی ها(گروهی ازمهاجران آریایی)می دانند. گروهی دیگرازمورخین محل سکونت آماردهارادرنواحی کوهستانی بین آمل وتنکابن قلمدادکردند.چنین به نظرمیرسدکه محل سکونت آماردها بین دوطایفه کادوسیها(کادوزیها)وتپورهابوده‌است، یعنی ازآمل فعلی(رود ارازیاهراز)به طرف مغرب تنکابن تادیلمان. مرد که در گات‌ها (اوستا) به صورت مرت در فرس هخامنشی مرتیه در پهلوی هرتوم و در فارسی مردم آمده‌است، صفتی است به معنای درگذشتن، نیست شدنی که از ریشه مر (Mar) می‌باشد که در فرس هخامنشی به معنی مردن و در پهلوی مورتن است. هرودت در شرح طوایف پارسی می‌نویسد: «پارسی‌ها به شش طایفه شهری و ده نشین و چهار طایفه چادرنشین تقسیم شده‌اند شش طایفه اولی عبارتند از:

ادامه مطلب: تاریخ باستانی تنکابن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان تنکابن
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 161
پرینت

تنكابن یا شهسوار

تنكابن‌ در فاصله‌ 257 كيلومتري‌ تهران واقع‌ شده‌ است‌. آب‌ و هواي‌ ناحيه‌ شمالي‌ آن‌ معتدل‌ و مرطوب‌ و آب‌ و هواي‌ قسمت‌هاي‌ جنوبي‌ آن‌ سرد است‌. ناحيه‌ تنكابن‌ قبلاً جزو گيلان‌ بود و بر اساس‌ تحليل‌ آثار و اشيائي‌ كه‌ طي‌ ساليان‌ متمادي‌ از نواحي‌ مختلف ‌آن‌ بدست‌ آمده‌ در دوره‌هاي‌ گذشته‌ نيز آباد و از تمدني‌ ويژه‌ برخوردار بوده‌ است‌. تنكابن‌ در گذشته‌هاي‌ دور قسمتي‌ از سرزمين‌ رويان‌ قديم‌ بود كه‌ (رستمدار) هم‌ ناميده‌ مي‌شد. پادوسبانان‌ تا زمان‌ شاه‌ عباس‌ اول‌ صفوي‌ حكومت‌ محلي‌ اين‌ منطقه‌ را در اختيار داشتند. از دوران‌ صفويه‌ تا سال‌ 1209هجري‌ قمري‌ كه‌ آغاز سلطنت‌ آغامحمّدخان‌قاجار است‌ ، اين‌ شهر فيض‌ نام‌ داشت‌. پس‌ از سقوط‌  قاجاريه ‌، نام ‌اين‌ شهر به‌ شهسوار و مجدداً بعد از انقلاب‌  تنكابن‌ ناميده‌ شد. تنكابن‌ امروزي‌ شهري‌ آباد و ديدني‌ است‌.

ادامه مطلب: تنكابن یا شهسوار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان تنکابن
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 159
پرینت

جاذبه های دیدنی تنکابن


پارك ملی خشكه داران

دركیلومتر 30 محور تنكابن به چالوس  بعد از شهر عباس آباد و قبل از سلمانشهر دركنار جاده واقع شده و تنها 120 متر با دریا فاصله دارد. این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه ای و بكر و از آخرین بازمانده های اكوسیستم های جنگلی جلگه ای شمال ایران با مساحت تقریبی 2600000 مترمربع مساحت بشمارمی رود.
پارک ملی خشکه داران

انواع مختلف گونه های جانوری و گیاهی مانند توسكا از نوع كرك كه در ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی،‌ انار، ممرز، بلوط،‌ لیلكی یا كرات خرمندی،‌ لرگ،‌ ملج،‌ انوع مهم شمشاد،‌ ازگیل جنكلی و یاس وحشی می باشد گونه های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در قدیم در آن می زیستند و درحال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظیر شغال،‌ گرگ،‌ خوك،‌ گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاكستری،‌ قره،‌ غاز، مرغابیها،‌ دارغاز باكلان،‌ اگوت بزرگ و كوچك می باشد.

خشكه داران با شرایط مذكور و برخورداری از ساحل زیبای دریای خزر و مجاورت با شهرهای توریستی و امكانات اقامتی و پذیرایی از جمله بهترین مناطق برای اجرای تور می باشد درحاشیه این منطقه نیز یك موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده كه مجموعه تاكسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش پژوهان است با هماهنگی اداره محیط زیست می توان از این جاذبه بازدید كرد.

ادامه مطلب: جاذبه های دیدنی تنکابن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان تنکابن
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 191
پرینت

شهرستان تنکابُن

شهرستان تنکابُن ( شهسوار یا šahsavār به معنی : شوالیه ) یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران است.

این شهرستان از سمت غرب به شهرستان رامسر، از شرق به شهرستان چالوس، از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز و از شمال به دریای خزر متصل است. مرکز این شهرستان شهر تنکابن است.

شهرستان تنکابن چهارمین شهرستان بزرگ مازندران است و پرجمعیت ترین شهرستان غرب مازندران است. وسعت این شهرستان ۲۱۴۰ کیلومتر است.

این شهرستان به عنوان مرکز جذب گردشگری مازندران تایید شده است. این شهر و شهرستان سرسبز لقب توریستی ترین، زیباترین و خوش آب و هواترین ناحیه شمالی رابرای خود به یدک می‌کشد. در سال ۱۳۸۵ در روزنامه اطلاعات به نام نگین درخشان شمال ثبت شد.. این شهرستان مرکز باغ‌های کیوی و پرتقال و چای است.. بزرگترین مرکز پروش و صادرکننده انواع گل‌ها و گیاه‌های زیبا و زینتی است.تنکابن با دارا بودن مراکز پرورش ماهی متعدد در شیرود ، دوهزار و .... قطب پرورش ماهی ایران است و همچنین مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کل کشور است (دوهزار)مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور

شهسوار یا تنکابن لقب عروس شهرهای شمال مرکز باغ پرتقال را از زمان پهلوی اول را داراست.


ادامه مطلب: شهرستان تنکابُن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان تنکابن
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 226
پرینت

تنکابن

تنکابن یکی از شهرهای استان مازندران در ایران است.

این شهر مرکز شهرستان تنکابن بوده و جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری ۴۵، ۳۳۸ نفر بوده است، همچنین شهرستان تنکابن دارای حدودا ۱۹۸۰۰۰ نفر جمعیت است.


وجه تسمیه
پسوند بُن که در زبان گیلکی به معنی پایینِ می‌باشد و در اسامی مکان‌های زیادی در شمال کشور وجود دارد. در نتیجه تنکابن به معنی پای یا زیر تنکا می‌باشد.[۲]

ادامه مطلب: تنکابن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان تنکابن
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 168
پرینت

شهر تنکابن کجاست؟

تنکابُن یکی از شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهر از سمت غرب به شهرستان رامسر، از شرق به شهرستان چالوس، از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز و از شمال به دریای خزر متصل است. مرکز این شهرستان شهر تنکابن است.

شهر تنکابن چهارمین شهرستان بزرگ مازندران است و پرجمعیت ترین شهرستان غرب مازندران است. وسعت این شهرستان ۲۱۴۰ کیلومتر است.

این شهرستان به عنوان مرکز جذب گردشگری مازندران تایید شده است. این شهر و شهرستان سرسبز لقب توریستی ترین، زیباترین و خوش آب و هواترین ناحیه شمالی رابرای خود به یدک می‌کشد. در سال ۱۳۸۵ در روزنامه اطلاعات به نام نگین درخشان شمال ثبت شد.. این شهرستان مرکز باغ‌های کیوی و پرتقال و چای است.. بزرگترین مرکز پروش و صادرکننده انواع گل ها و گیاه های زیبا و زینتی است.


مشخصات جغرافیایی
شهرستان تنکابن یکی از شهرستان‌های استان مازندران از نظر جغرافیایی در ۵۲ درجه و ۵۰ دقیقهٔ درازای خاوری و ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقهٔ پهنای شمالی و ۲۰ متر پایین تر از سطح دریای آزاد قرار دارد. شهر تنکابن درمسیر راه رشت – چالوس واقع شده و از شمال به دریای مازندران، از خاور به چالوس، از جنوب به سلسله جبال البرز و از باختر به شهرستان رامسر محدود می‌شود. براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۹۱ مساحت این شهرستان بالغ بر ۲۱۴۰ کیلومتر مربع است. براساس آخرین آمار جمعیتی در سال ۱۳۸۹ جمعیت این شهرستان بالغ بر ۲۰۲۳۷۵ نفر بوده که از این رقم بالغ بر ۴۸۷۳۶ نفر جمعیت مرکز شهرستان تنکابن بوده است.


ادامه مطلب: شهر تنکابن کجاست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان تنکابن
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 161
پرینت

نگاهي کوتاه به شهرستان تنکابن

شهرستان باصفا و زيباي تنكابن با جنگل‌هاي معروف دوهزارو سه هزارو ده ها اثر طبيعي چون رودخانه‌ها، آبشارها، چشمه‌ها، دهكده هاي زيباي توريستي و ... منطقه‌شناخته شده‌اي در سرتاسر ايران است. شهرستان تنكابن در باختر استان مازندران و همسايگي شهرستان زيباي رامسر واقع شده و از جاذبه هاي متعدد گردشگري برخوردار است.صنايع دستي علاوه بر تامين اقتصادي مردم؛از مهم ترين جاذبه‌هاي گردشگري اين ناحيه به شمار مي‌آيند. از مهم ترين صنايع دستي تنکابن مي‌توان سبدبافي، جاجيم بافي، گليم بافي، شمد، پارچه هاي كتاني، ظروف چوبي و سفال و‌ بافتن جوراب هاي پشمي را نام برد. كشاورزي و باغ‌داري اساس اقتصاد شهرستان تنكابن را تشكيل مي‌دهد. سواحل زيباي درياي مازندران، جنگل هاي بي شمار و سبز اين شهرستان، درياچه هاي موجود دراين شهرستان، رودخانه ها و چشمه هاي پرشماري كه در مناطق دور ونزديك اين ناحيه پراكنده شده اند، پارك هاي طبيعي متعدد چون پارك محلي خشكه داران و غارهايي چون غار خرم آباد تنها بخشي از ديدني هاي اين شهرستان زيبا را تشكيل مي‌دهند.

ادامه مطلب: نگاهي کوتاه به شهرستان تنکابن
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 96 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید