نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان چالوس
نمایش از 28 مهر 1393 بازدید: 202
پرینت

جاذبه های گردشگری چالوس

كاخ اجابت

كاخ اجابت در دوره سلطنت پهلوی، در روستای اجابت از بخش كلاردشت ساخته شده است. این كاخ در محلی مشرف به منطقه كلاردشت بنا شده، تزئینات و گچبری هایی زیبا به شیوه معماری اروپا دارد. محوطه این كاخ بسیار زیباست و در داخل آن لوسترهایی نفیس و گران قیمت قرار دارد. حیاط كاخ پوشیده از درختان سرو سرسبز است كه در حال حاضر به عنوان استراحت گاه مورد استفاده قرار می گیرد.

 
كاخ چای خوران

كاخ چای خوران چالوس اوایل سلطنت سلسله پهلوی ساخته شد و نمای داخلی و خارجی آن تزئینات گچبری و كاشی كاری بسیار زیبا دارد. این كاخ بر خلاف سایر كاخهای این دوره‌، بسیار ساده و بی پیرایه است. مصالح عمده آن را سنگ و آجر تشكیل می دهد و پوشش بام آن به صورت شیروانی است. ساختمان كاخ بامی دارد كه به شیوه خاصی نرده چینی شده است. نفوذ معماری اروپایی در ساختمان كاخ نیز به وضوح مشهود است.

ادامه مطلب: جاذبه های گردشگری چالوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان چالوس
نمایش از 28 مهر 1393 بازدید: 216
پرینت

چالوس

چالوس از شهرهای قدیمی استان مازندران است که در جلگه میانی سواحل دریای خزر واقع شده‌است.

تاریخچه

نام این شهر در گذشته‌های دور سالوس یا شالوس بود که در پیرامون آن دو شهر کوچک دیگر به نام کبیره و کچه نیز وجود داشته‌است. بعضی از علمای جغرافیانویس، چالوس را از آبادی‌های طبرستان دانسته‌اند. قیام علویان در طبرستان از یک شورش محلی که در آن ولایت بر ضد بی‌رسمی‌های عمال و حکام طاهریان درگرفت در نواحی کلاروشالوس (=چالوس)‌ روی داد و آرام آرام از دیلمان تا جرجان تقریباً همه جا را فراگرفت. در ورود شورشیان علوی به طبرستان، شورشیان دیلم با وجوه مردم کلار و چالوس و رویان نسبت به امام علوی اظهار وفاداری کردند [۲]. محمد بن اویس از امرای دوره تسلط خلفای عرب به دستور خلیفه معتصم به حکمرانی چالوس منصوب شد. محمد بن اویس خود در رویان (قسمتی از طبرستان) استقرار یافت و پسرش احمد را به حکومت چالوس گمارد. شهر چالوس در زمان حمله امیر تیمور تخریب شد و سپس تا قرن‌های متمادی به صورت روستایی کوچک درآمد. در دهه اول قرن حاضر(۱۳۱۰) با پشتیبانی دولت وقت آرام آرام به صورت شهری سازمان یافته در آمد و امروزه به شهری زیبا با امکانات فراوان جهانگردی تبدیل شده‌است. درباره وجه تسمیه این شهر می‌گویند چون بخش جلگه‌ای نسبت به ارتفاعات پست تر دیده می‌شود. و به همین دلیل آن را «چاله‌است» یا «چاله‌اس» می‌نامیدند که به مرور زمان به چارلس و چالوس تغییر نام یافت. شهرستان چالوس در غرب استان مازندران و در ساحل دریای خزر واقع شده و دارای سابقه تاریخی فراوانی بوده و به خاطر سرسبزی و زیبایی‌ها به عقیق همیشه سبز مشهور است. این شهرستان ازشمال بهدریای خزر، جنوب بهاستان تهران و از غرب به شهرستان عباس‌آباد و از شرق به شهرستان نوشهر متصل می‌باشد، مساحت آن ۲۸۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۵۰هزار نفر و دارای بیش از ۱۰۰روستا می‌باشد. براساس یافته‌های باستان شناسی، تاریخ قدیمی‌ترین ساکنین این شهرستان در کلاردشت به هزاره دو قبل از میلاد می‌رسد. گویش اصلی و غالب ساکنین این شهرستان فارسی است. هوای چالوس مانند دیگر نقاط مازندران و گیلان متغیر و مرطوب بوده ومیزان دمای هوا در تابستان ۲۵تا ۳۶و در زمستان ۵ تا ۱۲ درجه سانتیگراد متغیر بوده و به همین دلیل دمای هوای این شهرستان نه زیاد گرم و نه زیاد سرد می‌باشد. ارتفاعات چالوس غالباً پوشیده ازبرف بوده و سرمای بهمن ماه ازدیگرماه‌های سال درچالوس بیشتر و گرمای تیرماه تا نیمه اول مرداد ازدیگر ماه‌ها بیشتر است. جاذبه‌های مهم گردشگری این شهر کاخ چایخواران، کاخ اجابیت، دریاچه ولشت، منطقه ییلاقی، کوهستان دلیر، کلاردشت، پارک جنگلی فین، تله‌کابین نمک آبرود و هتل استقلال خزر می‌باشد.

ادامه مطلب: چالوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان چالوس
نمایش از 28 مهر 1393 بازدید: 167
پرینت

موقعيت جغرافيايي

استان‌ مازندران ‌64546 كيلومتر مربع‌ مساحت‌ دارد و از اين‌ نظر يازدهمين‌ استان‌ ايران‌ است‌. بر اساس ‌آخرين‌ تقسيمات‌ سياسي‌ و اداري‌ در سال ‌ 1375، شهرستان‌هاي‌ استان‌ مازندران‌ عبارت‌اند از: بهشهر، ساري‌، قائم‌شهر، بابل‌، بابلسر، آمل‌، نور، تنكابن‌، جويبار، گلوگاه، رامسر، محمودآباد، نكا، چالوس‌، نوشهر و سوادكوه‌. شهرستان‌ ساري‌ مركز استان‌ مازندران‌ است‌. درياي‌ مازندران‌ (خزر) در شمال‌، استان‌ تهران‌ و سمنان‌ در جنوب‌ و استان‌هاي‌ گيلان ‌و گلستان‌ به‌ ترتيب‌ در غرب‌ و شرق‌ استان‌ مازندران‌ قرار گرفته‌اند.
اين‌ استان‌ در سال ‌ 1375، حدود 2206800 نفر جمعيت‌ داشته‌ است‌ كه‌ از اين‌ تعداد حدود 46 درصد در نقاط‌ شهري‌ و 54 درصد در نقاط‌ روستايي‌ سكونت‌ داشته‌اند.

ادامه مطلب: موقعيت جغرافيايي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان چالوس
نمایش از 28 مهر 1393 بازدید: 184
پرینت

چندین عکس قدیمی از چالوس

ادامه مطلب: چندین عکس قدیمی از چالوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان چالوس
نمایش از 28 مهر 1393 بازدید: 206
پرینت

گردشگری در چالوس  

چالوس و اکوتوریسم

ویژگی‌های جغرافیایی شهرستان چالوس و شگفتی‌هایی که خداوند بزرگ در این محدوده خلق نمود تا حدودی در مبحث «پدیداری شهرستان چالوس» «چالوس در یک نگاه»  و «جغرافیایی چالوس» برشمرده شد. ولی بحث گردشگری در محدوده‌ی شهر چالوس و حوزه‌ی سیطره‌ی فرهنگی و خدمت‌رسانی‌اش چنان وسیع است که به طور قطع و یقین نگارش کتابی پرحجم را طلب می‌کند. درخت به درخت، کوه به کوه و دره به دره چالوس را خصوصیاتی است که در صورت معرفی می‌تواند این شهرستان را بهشت جهانگردان جهان کند. چشمه‌سارها، آبشارها، قلل پر ارتفاع، یخچال‌های طبیعی، غارها، شاخه‌های متعدد رودخانه‌ی سردآب رود و چالوس رود، جنگل‌های انبوه، تنوع گیاهی، گیاهان پر تعداد دارویی، معادن کم‌نظیر، غارهای نامکشوف متعدد، بقاع متبرکه‌ی امامزاده‌گان، گذرگاه‌ها، صخره‌های برکشیده‌ی شگفت‌آور، گسل‌های خوفناک نامکشوف، سنگ نبشته‌ها، راه‌های باستانی، موسیقی، ادبیات شبانی، ضرب‌المثل‌ها، فرهنگ شفاهی مردم به طور کلی، تنوع جانوران وحشی و اهلی- نژادهای حیوانات اهلی، دریاچه‌های دایمی و فصلی و ... همه و همه زمینه‌هایی هستند که در صورت مکان‌یابی، شناسایی و معرفی می‌توانند جهان ‌گردانی را در قالب طبیعت‌ گرد از گوشه گوشه‌ی دنیا به سودای یک دم تماشا بدین‌جا کشانیده و درآمد سرشاری معادل چاه‌های گاز و نفت و الماس و طلا بدست آورد، اگر در گوشه‌ای ازشبه‌جزیره‌ی عربستان محدوده‌ی کوچکی چون دبی با صرف هزینه‌ی صد هزار میلیاردی نتوانست به اندازه‌ی ذره‌ای از ویژگی‌های طبیعی این جغرافیای شگفت انگیز را به طور مصنوعی پدید آورد ولی با همان اندک، توانست درآمدهای ده‌ها میلیاردی  ایجاد کند، ما با بهره نگرفتن از این استعداد خدادادی به همان نسبت خود را از مواهب آن محروم کرده‌ایم. شهرستان چالوس به دلیل کم‌عرض بودن قسمت جلگه‌ای هرگز در زمینه‌ی کشاورزی تولید انبوه و وفوری نداشته است. همان جلگه باریکه‌ی موجود نیز اکنون رویشگاه ویلاها شده، کشت و کار در آن به افسانه‌ها پیوست و در قسمت میان‌بند و کوهستان که گله‌داری و کشت گندم مرسوم بود، اولی به دلیل سنتی بودن و دومی به دلیل شیب تند و عدم قابلیت ویژگی‌های بهره‌گیری از روش مکانیزه یا به کلی نابود شده و یا نفس‌هایش به شماره افتاده است، جوان‌های با استعداد و تحصیل کرده‌ی این شهرستان بناچار رنج مهاجرت را بر خود هموار کرده از جزایر و شهرها و مناطق آزاد جنوبی کشور تا حواشی شهرهای مهاجرپذیری چون تهران وکرج پراکنده شدند و انبوهی دیگر عمر می‌خواهند و به قول خود روزگار خط‌خطی می‌کنند، غافل از اینکه بر فراز گنجینه‌ای زیستگاه‌ دارند و همانند انسان‌هایی هستند که خوش‌مزه‌ترین غذاهای دنیا و مائده‌های بهشتی را در پیش روی آنها بر میزی چیده ولی دست‌های آنها را بسته و بر دهان آنان برچسبی چسبانیده باشند تا نخورند و نیاشامند و فقط بنگرند و حسرت ببرند. توجه به امر گردشگری در چالوس به خوبی می‌تواند این شهر را از ثروت سرشار کند و درخت بی قواره‌ی بیکاری  را از بیخ و بن براندازد. جاذبه‌های گردشگری چالوس فراتر از آن است که در بروشورهایی تعدادی از ساختمان‌های بنا شده در یک قرن اخیر را از مظاهر آن برشماریم که از قضا گردشگران یا حتی ساکنین چالوس را در آنها راهی نیست.

ادامه مطلب: گردشگری در چالوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان چالوس
نمایش از 28 مهر 1393 بازدید: 152
پرینت

چهره های ماندگار در چالوس

حوزه‌ی فرهنگی زبان شیرین فارسی در جغرافیای تاریخی ایران بزرگ از سمرقند و بخارا تا فاریاب و دره یمگان و از آنجا تا نیشابور، طوس، سبزوار، شیراز، اصفحان تا شروان و موصل تا سهرورد و تبریز تا مازندران همواره مهد پرورش شخصیت‌هایی با شاخص جهانی بوده و هستند که چالوس نیز از این قاعده استثنا نیست. شهری چون چالوس با اعتبار تاریخی فوق‌العاده‌اش در دل خود درانی گران‌بها پروده است که کمتر شناخته شده‌اند. در اینجا به شماری اندک از آنها در حد ظرفیت این و جیره اشاره خواهد شد.

میرزا محمد باقر تنکابنی

محمد طاهر فرزند فرج‌اله از فلاسفه و حکمای برجسته‌ی ایران و از اندیشمندان بزرگ قرن چهارم هجری است. زادگاهش روستای کردیچال کلاردشت بود. پس از گذران تحصیلات مقدماتی در زادگاه به تهران رفت و در مدرسه‌ی سپهسالار ادامه تحصیل داد و در این راه تا بدانجا پیش رفت که در حکمت، نجوم سرآمد زمان و در فقه و اصول به درجه‌ی اجتهاد دست یافت. ادبیات، ریاضیات، طب سنتی از جمله علوم دیگری بودند که در هر کدام فاضل و توانا بود. میرزا محمد طاهر بعدها در مدرسه‌ی سپهسالار خود استاد شد. قانون بوعلی را تدریس می‌کرد. علوم سیاسی و معقول و منقول از جمله دروس دیگری بودند که در دایره‌ی تدریس او می‌گنجیدند در انقلاب مشروطه جزء زعما محسوب شده و در استقرار آن مجاهدت نمود و اهتمام ورزید. در دور اول مجلس شورای ملی به نمایندگی از طرف مردم تهران تکرار شد. در گیر و دار جنگ جهانی اول همراه با دیگر آزادی خواهان تن به مهاجرت داد و در عتبات عالیات و موصل در مباحثات با علمای اهل تسنن شرکت کرد و به دلیل وسعت دانش و احترام آنان را برانگیخت.

ادامه مطلب: چهره های ماندگار در چالوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان چالوس
نمایش از 28 مهر 1393 بازدید: 162
پرینت

ناطق تفریحی و توریستی چالوس

كاخ چايخوران شماره ثبت تاريخي 1045 :
اين كاخ كه از بناهاي دوره پهلوي اول است در جنوب ميدان معلم چالوس و در منطقه اي موسوم به محوطه كاخ واقع شده و اكنون به عنوان مكان اداره ميراث فرهنگي چالوس مورد استفاده قرار دارد. اين بنا در محوطه اي به مساحت تقريبي 4000 متر مربع در يك طبقه و زير زمين احداث شده است دو ورودي اصلي بنا در ضلع غربي و شرقي است و فضاهاي داخلي ساختمان مشتمل بر دو بخش اصلي و خدماتي بوده كه با راهروي مياني به هم مرتبط است.بخش اصلي شامل بالكن ستوندار شمالي و دو تالار مربع شكل در جنوب آن و يك تالار مستطيل شكل در جهت شمالي و جنوبي است كه با تزئينات زيباي گچ بري آراسته شده است. بخش خدماتي داراي دو اتاق و آبدار خانه و دو ايوان در دو سوي شرقي و غربي است .
پوشش بام آن به صورت شيرواني، تراس آن به شيوه خاصي نرده چيني شده و اين كاخ همانطور كه نامش مشخص است به منظور استراحت موقت و كوتاه مدت بكار ميرفته است .

هتل بنياد پهلوي چالوس :
هتل بنياد پهلوي در ضلع شرقي ميدان معلم شهر چالوس واقع شده است. اين بنا در دوره پهلوي اول بعنوان هتل در دو طبقه و زيرزمين، در امتداد شمالي و جنوبي احداث گرديده و بعد از انقلاب به سپاه پاسداران واگذار شد و هم اكنون بعنوان درمانگاه تخصصي امام رضا مورد بهره برداري ميباشد .

ادامه مطلب: ناطق تفریحی و توریستی چالوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان چالوس
نمایش از 28 مهر 1393 بازدید: 139
پرینت

چالوس، آميخته اي از تاريخ و جاذبه هاي اکوتوريستي                                  

چالوس از شهرهاي قديمي استان مازندران است که در جلگه مياني سواحل درياي خزر واقع شده است.نام اين شهر در گذشته هاي دور سالوس يا شالوس بود که در پيرامون آن دو شهر کوچک ديگر به نام کبيره و کچه نيز وجود داشته است. بعضي از علماي جغرافيا نويس، چالوس را از آبادي هاي طبرستان دانسته اند.محمد بن اويس از امراي دوره ي تسلط خلفاي عرب به دستور خليفه معتصم به حکمراني چالوس منصوب شد.محمد بن اويس خود در رويان (قسمتي از طبرستان) استقرار يافت و پسرش احمد را به حکومت چالوس گمارد.شهر چالوس در زمان حمله امير تيمور تخريب شد و سپس تا قرن هاي متمادي به صورت روستايي کوچک درآمد.در دهه اول قرن حاضر (1310) با پشتيباني دولت وقت آرام آرام به صورت شهري سازمان يافته در آمد و امروزه به شهري زيبا با امکانات فراوان جهانگردي تبديل شده است. مراکز تاريخي و باستاني و جاذبه هاي طبيعي اين شهر عبارتند از:
آبشار اکاپل   : اين آبشار در جنگل کوهستاني سردي چال کلاردشت واقع شده، چشم انداز و مناظري بديع دارد.همجواري اين آبشار با ييلاقات کلاردشت و زيبايي طبيعي آن که درياچه ولشت را نيز در خود جاي داده، قابليت تفرجگاهي آن را به طور فوق العادهاي افزايش مي دهد.

ادامه مطلب: چالوس، آميخته اي از تاريخ و جاذبه هاي اکوتوريستي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان چالوس
نمایش از 28 مهر 1393 بازدید: 165
پرینت

اقتصاد در چالوس

مردم شهرستان چالوس پیوسته در حد توانایی خود و سرزمینی که در اختیار داشتند، در تولید نقش اساسی ایفا کردند و در پدیداری بسیاری از محصولات کشاورزی به خصوص نوع  باغی آن  همواره فراتر از نیاز شهرستان تولید داشته اند، جاده‌ی چالوس گواه صادق حامل‌های محصولات باغی در فصل زمستان است.
شهرستان چالوس بنا به ویژگی و شرایط اقلیمی خود از جلگه تا کوهستان دارای تنوع تولیدات کشاورزی و لبنی است. روزگاری وجب به وجب خاک این منطقه از پهنه‌ی کم‌وسعت جلگه تا میانه‌ی جنگل‌های وسیع و فراز و نشیب کوهستان، از عمق دشت تا ارتفاعات 4000 متری را گله‌های گاو- گوسفند و بز آکنده بود. از عمق جنگل و دامنه‌های کوهستان و میان‌بند، هر کجا که می‌گذشتی دام و دام‌بنه‌ای به چشم می‌آمد. صدای سرشول و های‌های شبانان، نعره‌ی نره‌گاوان و پارس سگان گله فضا را آکنده بود. در هر گاو‌سرا و گوسفندسرایی محصولات لبنی وفور و براه بود، هیچ چوب داری از مراجعه به این دام‌بنه‌ها و روستاهای دور و نزدیک برای خرید احشام گوشتی پشیمان نمی‌شد. دوغ و کشک و «سرچ» را بهایی نبود. شیر، ماست، کره، پنیر و لور با قیمتی مناسب همه جا یافت می‌شد. پشم و پوست نیز قیمت خود را داشت. پوست گاو به دلیل اینکه توسط هر گالش و چوپانی تبدیل به پای افزار و چارق می‌شد، بسیار کمیاب بود و بهایی گران داشت. پوست گوسفند از « پوس‌تخت= فرش» گرفته تا انبان، کاربری خاص خود را داشت. پشم گوسفندان دوبار در سال چیده می‌شد (بهار و پاییز) و پشم بره‌ها و بزان هر سال یک بار. شولا، کلاه، نمد با پشم گوسفند و توسط استاد نمد مال ساخته و پرداخته می‌گردید. جوراب، کلاه‌خود پشمی، چوخا- ژاکت‌های پشمی از پشم گوسفند تافته و بافته می‌گردید. رشتن و بافتن هنری بود که زنان از آن بهره داشتند. روکش پالان اسبان، تسمه‌های باربند (تنگ و کشی)، جوال، توبره از دیگر وسایل زندگی بودند که همگی از پشم گوسفند درست می‌شدند. از پشم بز معمولا برای درست کردن ریسمان و ریختن در درون گل تنور استفاده می‌کردند. این مواد علاوه بر پاسخ‌گویی نیازهای ساکنین کلارستاق مواجه با مازاد تولید نیز بود. اضافه تولید توسط تجّار دوره‌گرد و دست‌فروشان خریداری و روانه شهرها و مناطق دیگر می‌شد و یا در معاوضه‌ای پایاپای با دیگر نیازها مبادله می‌گردید.

ادامه مطلب: اقتصاد در چالوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شهرستان چالوس
نمایش از 28 مهر 1393 بازدید: 135
پرینت

 موقعیت و جمعیت و جغرافياي شهر چالوس

 

 موقعيت جغرافيايي        

  شهرستان چالوس از شمال به دریای مازندران ، از جـــنوب به رشته کوههای البرز ، از شرق به شهرستان نوشهر و از غــرب به شهرستان تنکابن محدود می  شود . بر اساس آمار سال 1385 و رشد طبیعی ،جمعیت شهرستان هم اکنون حدود 126 هزار نفر بوده که 54%شهرنشین و 46%روستانشین بوده و رشد سالانه جمعیت این شهرستان 1.7 درصد است.جمعیت شهرستان چالوس تا پایان سال 89 به تعداد 127105 نفر می باشد که 64990 نفر مرد و 62115 نفر زن می باشد از این تعداد 67286 نفر شهری وتعدا 59819 نفر روستایی می باشند.

 جمعیت

 چالوس  بر اساس آمار سال 1385 و رشد طبیعی ،جمعیت شهرستان  حدود 126 هزار نفر بوده که 54%شهرنشین و 46%روستانشین بوده و رشد سالانه جمعیت این شهرستان 1.7 درصد است .جمعیت شهرستان چالوس تا پایان سال 89 به تعداد 127105 نفر می باشد که 64990 نفر مرد و 62115 نفر زن می باشد از این تعداد 67286 نفر شهری وتعدا 59819 نفر روستایی می باشند . مساحت شهر چالوس اکنون«20/10/1390» 18647592 متر مربع است و محدوده‌ی خدمات شهری از سمت شمال تا دریا، از سمت جنوب تا کمربندی چالوس- نوشهر. از شرق تا رودخانه‌ی «گنداب رود[1]»و از ناحیه‌ی غرب تا کمربندی چالوس به عباس‌آباد (تنکابن) گسترش یافته است.شهرستان چالوس از شرق با شهرستان نوشهر، از غرب به سامان شهرستان تازه تا سیس عباس‌آباد (شهر کلارآباد) و از جنوب به حوزه‌ی شمالی آبریز البرز میانی ،یعنی سامان استان البرز محدود است که خط جدا کننده‌اش از فراز بلندترین قله‌های شمال تالقان می‌گذرد.

ادامه مطلب: موقعیت و جمعیت و جغرافياي شهر چالوس
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 110 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید