نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي آلوده
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 147
پرینت

آلاينده هاي سوختي و تأثير محيطي آنها

نويسنده: رويا حائري

 جهاني که در آن زندگي مي کنيم، با شتابي فراوان به سوي آلودگي هرچه بيشتر در حرکت است. حمل و نقل فراوان، انواع موتورهاي آلاينده و صنايعي که همچنان قاتل جان انسان است، کره ي خاکي را به مرز بحران تنفس، نزديک مي کند. مسايل زيست محيطي که کره زمين و جو اطراف را دچار اختلال بهداشتي نموده است، نتيجه ي عملکرد سيستم هاي متعددي است که زاييده ي دستکاري و اعمال سليقه ي انسان ها است و در خلاف جريان طبيعت انجام گرفته است. در اواخر قرن 19 ميلادي، ايجاد صنايع دراشل بزرگتر و استفاده ي مستقيم از سوخت هاي فسيلي، به ويژه در اروپا، هواي شهرهايي مانند لندن و ميلان را دچار آلودگي نموده و براي اولين بار پديده ي دود مه (smog) ايجاد کرد. 

اتومبيل ها از ابتداي قرن 20 وارد جامعه ي انساني شدند و مردم هيجان زده، که از حرکت سريع به ذوق آمده بودند، هيچ فکر نکردند که اين ماده ي سوختي با انفعالات خود در هواي تنفسي چه خللي ايجاد مي کند. بنابراين يکي از بزرگترين عوامل مخلّ سلامت محيطي، سوخت مي باشد که عمدتاً در جهان، بيشترين آلودگي، ناشي از عمل نيروگاه ها و وسايل نقليه ي موتوري مي باشد. آنچه مسلم است بشر بدون وجود آب و غذا چند روزي به حيات خود ادامه مي دهد. اما تنها چند دقيقه تنفس در هواي آلوده، او را از پاي در مي آورد. کيفيت مناسب هوا نه تنها براي سلامت او مفيد است، بلکه اساسي ترين عامل چرخه اي است که او را به غذاي مورد نياز (گياهان و جانوران) وصل مي کند و در هواي آلوده، همه ي اجزاي اين چرخه، مورد تهديد هستند شيوع انواع سرطان ها، زايمان هاي زودرس، ناراحتي هاي چشم، تحريک سيستم تنفسي، افزايش حساسيت و آلرژي، بروز برونشيت و ذات الريه و حتي تنش هاي عصبي و ... همه، زاييده ي هواي نامطلوبي است که روزانه، بشر مجبور است آن را تنفس کند. يکي از بزرگترين آثار آلودگي هيدروکربني در هواي شهرها، پديده ي واژگوني دماست که عبارتست از يک پوشش هواي گرم که لايه ي هواي سرد موجود در سطح زمين را پوشانده و در شهرها منجر به گيرافتادن آلاينده ها و تجمع سريع آنها مي شود که آن را دود مه مي گويند. اين پديده، علاوه بر خطرات تنفسي، باعث گسترش و همه گيري بيماري هاي واگير دار در سطح جامعه مي شود.

ادامه مطلب: آلاينده هاي سوختي و تأثير محيطي آنها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي آلوده
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 172
پرینت

آلاينده ها و نقش آنها بر محيط زيست

نويسنده: زيبا کريم زاده

 آلودگي هنگامي بوجود مي آيد که مواد تهديد کننده ي سلامت، به اندازه اي زياد باشند که سبب به خطر افتادن زندگي مردم و حيات وحش شود يا به زيستگاه ها آسيب برساند. اين آلودگي ها باعث برهم خوردن تعادل محيط زيست شده و به «زيست بوم» آسيب مي رسانند. زيست بوم ها، مجموعه اي پيچيده و در عين حال منظمي از گياهان و جانوران هستند که به خوبي با هم هماهنگ و وابسته اند. کاهش يا افزايش بي رويه ي يک گياه يا يک جانور، حتي نوع بسيار ريز و ميکروسکوپي آن ها، مي تواند باعث بهم خوردن اين تعادل و مرگ تدريجي يک زيستگاه گردد. امروز آلاينده هاي زيادي شناخته شده اند که انسان ها، خواه ناخواه از آنها استفاده کرده و مي کند و با وجود آگاهي از خطرات آنها، متأسفانه باز هم بر استفاده از آنها اصرار مي ورزند. اين آلاينده ها شامل موارد زير مي باشند: 

- خودروها: دودي که از اگزوز خودروها خارج مي شود، حاوي سرب، منواکسيد کربن و ساير آلاينده هاي مي باشد که هريک به تنهايي مي توانند اثرات مخربي بر هوا، خاک و آب داشته باشند.

ادامه مطلب: آلاينده ها و نقش آنها بر محيط زيست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي آلوده
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 234
پرینت

آلودگي هوا

نويسنده: عشرت فاضل پور

 در سالهاي اخير، آگاهي مردم دنيا نسبت به خطراتي که زندگيشان را تهديد مي کند، بسيار افزايش يافته است. هم اکنون در بسياري از نقاط جهان، فعالان طرفدار محيط زيست، به صورت متحد، به مبارزه با عوامل آلوده کننده ي محيط کره زمين مي پردازند. دير يا زود همه کشورهاي جهان اعم از رشد يافته يا در حال توسعه، به ناچار حفاظت محيط زيست را به عنوان يک مشکل بشري مورد توجه قرار مي دهند. 

توسعه و آلودگي محيط زيست، متأسفانه به صورت دو روي يک سکه عمل کرده اند و مردم بايستي توجه کنند که صنعتي شدن به آلودگي بيشتر منجر مي شود که خوشبختانه حل اين مشکل، غير ممکن نيست.
اثرات گلخانه اي:

مزايا:

زماني که اثر گلخانه اي به طور طبيعي عمل کند، سياره ي ما را گرم نگه مي دارد. گازهاي طبيعي در اتمسفر، نقش پوششي را بازي مي کنند که نور خورشيد را به زمين راه داده ولي از فرار حرارت از زمين جلوگيري مي کنند، اين پوشش گازي، حرارت را نزديک سطح زمين نگه داشته و موجب گرمايش اتمسفر مي شود.
معايب:

ادامه مطلب: تحقیق در مورد آلودگي هوا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي آلوده
نمایش از 11 آذر 1393 بازدید: 173
پرینت

منشایابی گرد و  غبار و استفاده از فن‌آوری نانو به‌عنوان راه حلی برای جلوگیری از آلودگی هوا

چکیده:

با توجه به نقش حیاتی هوا در زندگی انسان‌ها از سویی و توسعه و پیشرفت صنعت در کشورها و به‌دنبال آن تخریب محیط زیست از سوی دیگر اهمیت  کنترل آلاینده‌های هوا امری ضروری است. این مقاله به بررسی چشمه‌های تولید گرد وخاک در کشور می‌پردازد و با اشاره به میزان اثر هریک از چشمه‌ها در تولید و پراکنش ریزگردها به ایران، راه‌های منشاءیابی گرد و غبار را پیشنهاد می‌دهد. این روش‌ها شامل بررسی رسوبات به‌جای مانده در 18 استان کشور و مطالعات مینرالوژیکی، تصویربرداری 24 ساعته از زمین توسط سنجنده‌های موجود در فضا (تکنیک دورسنجی) و نقش مدیریت نادرست در خشکاندن تالاب‌های مهم منطقه از جمله هورالعظیم و هورالهویزه می‌باشد.سپس با بیان اثرات سوء این ریزگردها برروی موجودات زنده به‌خصوص انسان‌ها به استانداردهای آلودگی هوا اشاره می‌کند که تشخیص نوع آلاینده‌ها با استفاده از استانداردهای کیفیت‌ هوا تحقق می یابد. در پایان استفاده از روش نانو کریستال به‌عنوان راه حلی برای داشتن هوای پاک‌تر و عاری از آلودگی و گرد وغبار پیشنهاد می‌گردد.

 1.مقدمه

هوا از جمله نیازهای ضروری برای ادامه حیات موجودات زنده در بخش‌های مختلف کره زمین است. مقایسه میزان مصرف آب، غذا و هوا نشان می‌دهد که یک فرد بالغ روزانه با مصرف 2 لیتر آب و 5/1 کیلوگرم غذا می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد اما برای تداوم زندگی تقریبا به 15 تا 22 کیلوگرم هوا نیاز دارد. مقایسه میزان نیازمندی انسان به این فاکتور حیاتی نشان می‌دهد که میزان نیاز انسان به هوا در مقایسه با غذا و آب بیش از 10 برابر است؛ بنابراین بایستی آلودگی هوا و حفاظت از آن‌را بسیار جدی گرفته و افزایش آلودگی را به‌عنوان یک مسأله بسیار مهم مورد توجه قرار داد.

ادامه مطلب: منشایابی گرد و غبار و استفاده از فن‌آوری نانو به‌عنوان راه حلی برای جلوگیری از آلودگی هوا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي آلوده
نمایش از 11 آذر 1393 بازدید: 195
پرینت

محیط زیست و جهان امروز؛ محیط زیست چیست و عوامل تخریب آن کدامند؟

 محیط زیست، مجموعه ای از انواع حیات در کره زمین است که در شبکه ای پیچیده و کاملاً وابسته به هم گرد آمده اند. به عبارت دیگر می‌توان محیط زیست را مجموعه‌ای از عوامل طبیعی کرهٔ زمین همچون هوا ، آب ، اتمسفر ، خاک و گیاهان دانست که انسان را احاطه کرده اند .

بر اساس گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در سال ۲۰۰۱، تقریباً تمامی عوامل تشکیل‌دهندهٔ محیط زیست در جهان امروز تحت تأثیر فعالیت‌های انسان قرار گرفته‌اند.به همین دلیل کارشناسان حفظ محیط زیست، مهم ترین عامل تخریب و آلودگی کره زمین را انسان می دانند.

با آنکه انسان مدعی پیشرفت و توسعه فرهنگ است، ولی محیطی را که خود در آن زندگی می کند، آلوده کرده است . برخی از مشکلاتی که به دلیل افزایش جمعیت و استفاده نادرست از محیط زیست ؛ اکنون گریبانگیر جهان شده، عبارتند از: افزایش دمای زمین ؛ آسیب لایه ازون در جو زمین ؛ جنگل زدایی، بیابان زایی، شورشدن خاک های حاصل خیز، اسیدی شدن آب های شیرین، کاهش منابع آب شیرین، فرسایش خاک، افزایش استفاده از سموم و از همه مهم‌تر افزایش آلودگی های زیست محیطی.

امروزه تخریب محیط زیست صرفاً پدیده ای محلی، درون مرزی یا حتی منطقه ای نیست، بلکه در مقیاسی جهانی رخ می دهد . برخی مشکلات زیست محیطی به ویژه در حوزۀ آلاینده ها و پیامدهای آنها نظیر افزایش دمای زمین، تخریب لایۀ ازون و باران‌های اسیدی، برای برخی مناطق در اثر فعالیت‌های سایرکشورها بوجود می‌آید .

ادامه مطلب: محیط زیست و جهان امروز؛ محیط زیست چیست و عوامل تخریب آن کدامند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي آلوده
نمایش از 11 آذر 1393 بازدید: 211
پرینت

آلودگي هوا

 مقدمه

 استفاده از پرتو فرابنفش چند سالي است که بصورت صنعتي کاربرد دارد .
در سالهاي ١٩٨٠ ميلادي انواع زيادي از محصولات U.V. به بازار عرضه شد ولي کم کم در اثر افزايش توقعات مشتريها در ارتباط با کيفيت و سلامت فقط چند کشوري در سطح جهاني به توليد اين کالا مبادرت مي ورزند . امروزه استفاده از اشعه ماورا بنفش براي ضد عفوني ، پاستوريزه کردن و استريليزاسيون آب و هوا بکار رفته و به عنوان يکي از بي خطرترين و نزديکترين روشها به طبيعت به شمار مي رود.
استفاده از گاز ازون بعنوان يک اکسيد کننده قوي و عاملي براي تصفيه شيميايي هوا و از يبن بردن بوهاي نامطبوع نيز به تازگي مورد توجه قرار گرفته است و علي رغم برداشتهاي غلط بتدريج مورد قبول واقع شده و کاربرد آن گسترده مي شود . دستگاههاي استفاده کننده از اشعه ماورا بنفش کم خرجترين ،‌ساده ترين و در عين حال کارآمد ترين دستگاههاي ضد عفوني کننده به شمار مي روند و مي توانند به ميزان ٩٩/٩٩ درصد ميکروب ها ، ويروس ها ، قارچها و… را نابود کنند . از پرتو فرابنفش در ايران تنها در بيمارستان ها و آن هم بصورتي بسيار ناقص در اطاقهاي عمل استفاده مي شود .

تمام موجودات زنده براي پيدايش و حفظ بقاي خود به سه دسته ترکيبات اصلي نياز دارند که عبارتند از آب ، اکسيژن و مواد غذايي .

 اهميت آب و اکسيژن که از هواي موجود در جو پيرامون کره زمين به دست مي آيد بيشتر است بطوري که بسياري از موجودات پست مانند موجودات تک سلولي در صورت در دسترس نبودن مواد غذايي تا مدتهاي مديدي به زندگي بصورت غير فعال ادامه مي دهند و يا گياهان در طول روز تنها با دريافت آب ، دي اکسيد کربن و انرژي نورخورشيد به حيات خود ادامه داده و توليد اکسيژن مي کنند و فقط در شب به اکسيژن نياز دارند . خود انسان نيز در صورتي که آب به اندازه کافي در دسترس داشته باشد ٣-٢ ماه بدون غذا زنده مي ماند .
متاسفانه فعاليت هاي روزافزون بشر بويژه پس از انقلاب صنعتي روزبروز بر آلودگي منابع آب افزوده و در مقياسهاي بزرگ سبب آلودگي هوا مي شود . بنابراين حفظ اين منابع از انواع آلودگيها يا رفع آلودگيها بروشهاي گوناگون به يکي از دل مشغوليهاي اصلي بشر تبديل شده و گاه بصورت يک معضل در آمده است .
از جمله اين آلودگيها ، آلودگيهاي شيميايي و ميکروبيولوژيکي است .

ادامه مطلب: آلودگي هوا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي آلوده
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 148
پرینت

مقاله ای کامل در مورد آلودگی هوا

منابع آلودگی ، آلاینده‌ها هوا و تاثیر آن برسلامت
بررسی آمارهای جهانی نشان می‌دهد که سالانه حدود ‪۴/۵‬میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.صنعت مدرن امروز با تولید گازها و ذرات آلوده معلق در هوا فضایی برای نفس کشیدن باقی نمی‌گذارد و استشمام هوای پاک را که همواره مایه شادمانی زندگی بشر بوده، به آرزویی دست نیافتنی تبدیل می‌کند.آلودگی هوا همواره در شرایط بحرانی منجر به مرگ و میر انسانها شده است. محاسبات انجام شده نشان می‌دهد با توجه به جمعیت تهران، در شرایط بحران آلودگی هوا احتمال مرگ و میر سالانه پنج هزار نفر وجود دارد.
مشکل آلودگی هوای کلان شهرها عمدتا ناشی از حرکت وسایل نقلیه و کارخانجات صنعتی است که اینها از آلاینده‌های ناشی از فعالیتهای انسانها به شمار می‌روند.
دکتر “منصور غیاث‌الدین”، متخصص بهداشت هوا و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید براساس تحقیقات انجام شده، شمار زیادی از پرندگان با افزایش آلودگی هوا، تهران را ترک کرده‌اند و پرندگان مهاجر به ویژه گنجشک‌های مهاجر دیگر وارد تهران نمی‌شوند.

ادامه مطلب: مقاله ای کامل در مورد آلودگی هوا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي آلوده
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 173
پرینت

آلودگی هوا

آلودگی هوا تغییر در ویژگی‌های طبیعی جو براثر مواد شیمیایی، غباری یا عامل‌های زیستشناختی است. جو یا اتمسفر سامانهٔ گازیِ طبیعیِ پویا و پیچیده‌ای‌است که زندگانی در سیارهٔ زمین به آن بازبسته‌است. تحلیل‌رفتن لایه اوزن ِ استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی‌است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بومهای زمین شناخته می‌شود.
این آلودگی هوا ممکن است طبیعی (مانند فعالیت آتش‌فشانها)، یا مصنوعی باشند. آلودگی‌های مصنوعی عمدتا ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و کارخانه‌ها هستند.

 

ادامه مطلب: آلودگی هوا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي آلوده
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 136
پرینت

الودگی در محیط زیست

 اختر شناسان عقیده دارند که  شکل گیری زمین حدود 6/4 میلیارد سال پیش آغاز شد یعنی زمانی که توده ای  ابر مانند از گاز و غبار داغ ، گردش خود را به گرد خورشید تازه تشکیل شده ، آغاز کرد و به صورت تکه هایی متراکم شد که سرانجام سیاره های منظومه ی شمسی شدند این فرایند میلیون ها سال طول کشید و زمین مانند سیاره های دیگر ، ترکیب شیمیایی و جو خاصی پیدا کرد .

قاره ها روی این ورقه ها قرار دارند. گاهی این ورقه ها به هم مالیده می شوند و فشاری ایجاد می کنند که از راه آتشفشان یا زمین لرزه آزاد می شود.

-) حیات روی زمین  

پاسخ به این پرسش که چرا فقط روی زمین حیات وجود دارد ، هنوز برای دانشمندان یک راز است . فرضیه های زیادی در این زمینه مطرح شده است و به نظر می رسد پاسخ این پرسش ترکیبی از آنها باشد . نخست آن که فاصله ی زمین از خورشید بسیار مناسب است ، یعنی زمین نه مانند زهره بسیار گرم و نه مانند مریخ بسیار سرد است .

ادامه مطلب: الودگی در محیط زیست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي آلوده
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 148
پرینت

آلودگی

آلودگی هنگامی به وجود می اید که مواد تهدید کننده ی سلامت ، به اندازه ی زیاد باشند که سبب به خطر افتادن زندگی مردم و حیات وحش شوند یا به زیست گاه ها آسیب برسانند.

آلودگی یکی از مسائل مهمی است که جهان با آ ن روبه روست . به زودی بخش های وسیعی غیر قابل سکونت خواهد شد و بسیاری از گیاهان و جانوران از بین خواهند رفت . امرووزه افکار عمومی، دولت ها و کارخانه ها را به مبارزه با آلودگی وادار کرده است .

- دود ها و بوها :

 دود از اگزوز خودروها و دود کش کارخانه ها درهوا پراکنده می شود. مقداری از گاز ها با بخار آب موجود در هوا مخلوط می شوند و باران اسیدی را تشکیل می دهند که گیاهان را نابود می کند . دی اکسید کربن موجود درهوا ، گرمای خورشید را در جو زمین نگه می دارد و باعث گرم شدن کره ی زمین می شود .

ادامه مطلب: آلودگی
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 117 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید