نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 236
پرینت

آلاينده هاي محيطي

نويسنده: دکتر حورا چيت ساز

 کليات- تعاريف آلودگي هوا

جو لايه اي است محتوي گازهاي اطراف زمين که کنش و واکنش هايي با مقياس هاي زماني و مکاني متفاوت در آن صورت مي گيرد. قسمت اعظم ضخامت جو در اطراف زمين از مخلوط گازهاي دائمي تشکيل شده است که هواي خشک ناميده مي شود. بخار آب، مواد آلي و معدني از قبيل گرد وغبار، دود و ساير آلوده کننده ها نيز با مقادير متغير در جو وجود دارد. هواي خشک، خالص، کاملاً شفاف و بدون بو است و از نيتروژن، اکسيژن، آرگون، دي اکسيد کربن و مقاديري از گازهاي ديگر همچون هيدروژن، ازن و غيره تشکيل شده است. بخار آب که شفاف و بدون بو است، حجم بسيار متغيري از صفر در نواحي مرتفع و سرد جو و تا حدود 4-3 درصد حجم کل هوا در نواحي گرم و مرطوب را به خود اختصاص مي دهد.

ادامه مطلب: آلاينده هاي محيطي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 310
پرینت

نقش گياهان در کاهش آلودگي خاک و هوا

نويسنده: زيبا کريم زاده

 آلودگي ناشي از دود خودروها، صنايع و وسايل گرم کننده ي منازل و ادارات به سلامت انسان ها، حيوانات، آب، خاک و هوا، صدمات جبران ناپذيري وارد مي کند، گواه آن نيز افزايش بيماري ها در انسان، از بين رفتن بسياري از گياهان و به خطر افتادن نسل بسياري از حيوانات مي باشد، لذا اين امر، دانشمندان زيست شناسي و محيط زيست را به فکر راه هاي طبيعي (بيولوژيک) براي مبارزه با آلودگي ها واداشت. آسان ترين راه بيولوژيک، استفاده از گياهان مي باشد، زيرا هم از لحاظ تکنولوژي، شيوه اي «غير فني» و هم ارزان است. 

الف- آلودگي خاک در اثر سرب موجود در آن:

براي مبارزه با سرب موجود در خاک، از قارچ ها استفاده مي شود، زيرا در هم زيستي ميان گياهان و قارچ هايي چون «آربوسکولارميکوريزا» در جذب سرب، گزارش هاي بسيار خوبي دريافت شده است. کلوني زايي اين قارچ بر روي ريشه ي گياهان، باعث افزايش سطح ريشه، براي جذب سرب مي گردد که منجر به جذب بيشتر عنصر سرب به گياه ميزبان مي شود. اين گزارش ها نشان مي دهد که گياهان به کمک اين قارچ ها دوام آورده و آلودگي را بهتر تحمل مي کنند. محققان، اين بردباري را ناشي از محافظت ريشه ي آنها توسط قارچ ها در خاک آلوده مي دانند. اثر حفاظتي قارچ ها براي گياهان به اين صورت است که کلوني «ميکوريزا» بر روي ريشه و تمامي سطوح افزايش مي يابد تا بتواند عناصر سنگيني مانند سرب را جذب کند. حتي اگر گياه قادر به انباشت زياد اين عناصر باشد ولي باز هم در اين حالت قارچ، نقش واسطه را براي جذب عناصر سنگين بازي مي کند.

ادامه مطلب: نقش گياهان در کاهش آلودگي خاک و هوا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 352
پرینت

راه‌حلی ‌‌برای‌‌ رسیدن ‌‌به ‌‌هوای ‌‌پاك

امروزه آلاینده‌های گازی موجود در هوا و عواقب ناشی از آنها از جمله گسترش پدیده گلخانه‌ای، سوراخ شدن لایه ازن و باران‌های اسیدی از طرفی و افزایش آمار مبتلایان به بیماری‌های قلبی، تنفسی و غیره از سوی دیگر به یكی از مشكلات بسیار مهم بشر مبدل شده‌اند.
مشكلات این چنینی در جوامع صنعتی امروزی باعث شده تا راه‌حل‌های مختلفی از طرف محققان سراسر جهان برای برون رفت از آنها ارائه شود. ساخت دستگاه‌هایی برای حذف آلودگی‌های محیطی را می‌توان نقطه عطفی در این زمینه دانست كه هركدام از آنها می‌توانند معادل چندین درخت هوای آلوده را تصفیه كنند وهر چند كاهش فضای سبز و قطع درختان خود از دلایل اصلی بروز عوارض آلودگی هوا هستند، اما حداقل به كمك این دستگاه‌ها می‌توان به داشتن هوایی پاك‌تر امیدوار بود.
آلودگی ذرات یا گرد و غبار، یكی از مشكلاتی است كه همواره در طول قرن‌ها گریبانگیر بشر بوده است.
البته طی چند سال اخیر با توجه به توسعه و گسترش روز افزون صنایع، نشر تركیبات آلاینده و ذرات معلق در هوا هم رشد تصاعدی داشته‌اند. این در حالی است كه آلاینده‌ها می‌تواند بر سلامت انسان تاثیر گذاشته و آسیب‌های زیادی به محیط زیست وارد كند.

ادامه مطلب: راه‌حلی ‌‌برای‌‌ رسیدن ‌‌به ‌‌هوای ‌‌پاك
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 313
پرینت

 29 دي، روز هواي پاك -هواي پاك، مصرف بهينه و انسان سالم

   بحران آلودگي هوا در تهران و شش شهر ديگر آلوده ايران شامل تبريز، مشهد، اراك، اصفهان، شيراز و اهواز، مسؤولين ستاد اجرايي كاهش آلودگي هوا را بر اين داشت تا به منظور ايجاد حساسيت در بين اقشار مختلف جامعه،  از سال 1374 روز 29 دي‌ماه را به عنوان روز ملي هواي پاك اعلام نمايند.

   هدف از اعلام روز ملي هواي پاك ايجاد حساسيت در بين اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجايي كه كليد اصلي كاهش آلودگي هوا، مشاركت مردمي و افزايش هماهنگي بين‌بخشي است اين روز مي‌تواند عامل مهمي در ايجاد اين مشاركت و هماهنگي بين‌بخشي باشد.

   برگزاري مراسم نماديني مانند هفته هواي پاک مي تواند تصوير روشني را از اهميت حفظ منابع ملي و مصرف بهينه انرژي ترسيم کند که اين تصوير با فرهنگ سازي موثر نقش ماندگاري است که هرگز پاک نخواهد شد.

   ايران با توجه به اهميت مباحث هواي پاک، متعهد به کنوانسيون هايي همانند کنوانسيون تغييرات آب و هوا و قراردادهايي مانند پروتکل مونترال هستند که هم اکنون در کشور ما نيز در حال اجرا هستند. بر اين اساس، پروتکل مونترال به منظور حفاظت از لايه ازن شکل گرفت، چرا که انتشار آلاينده هايي مانند کلر که يکي از عناصر تشکيل دهنده CFC ها به عنوان مواد مخرب لايه ازن هستند، در گرمايش زمين و تخريب اين لايه موثرند.

ادامه مطلب: 29 دي، روز هواي پاك -هواي پاك، مصرف بهينه و انسان سالم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 217
پرینت

آلودگی هوای شهر ما

فهرست مطالب

مقدمه    4
از آلودگی هوا چه می دانیم ؟    5
مواد آلوده کننده چیستند؟    6
چرا هوای تهران آلوده شده است ؟    8
از دست ما کودکان چه بر می آید ؟    9
از دست بزرگترها چه بر می آید ؟    10
چند پیشنهاد برای مدیران مدرسه    11
شعری در باره آلودگی هوای تهران    12
منابع    14


مقدمه
این کتاب در باره آلودگی هوا است و در آن قصد داریم به دو پرسش پاسخ دهیم که چرا هوا آلوده شده است و از دست ما کودکان و مردم تهران چه بر می آید. برای این کار باید بدانیم که آلودگی هوا چیست و برای همین کتاب را با همین پرسش شروع کرده ایم. من تلاش کرده ام که در این کتاب از تصاویر نیز استفاده کنم تا برای خواننده ها جالب شود.
ما فقط یک کره زمین داریم و همه ما انسان ها روی همین یک کره زندگی می کنیم. این کره خانه ماست و اگر قرار باشد که آلوده شود، زندگی انسان ها مورد تهدید قرار می گیرد. برای همین حفظ محیط زیست یعنی حفظ زندگی.
شهر ما خانه ماست. کسی خانه اش را کثیف نمی کند. اما ما شهرمان را کثیف کرده ایم یعنی این که خانه مان را کثیف کرده ایم. هنوز دیر نشده است و می توانیم آن را بار دیگر تمیز کنیم.

ادامه مطلب: آلودگی هوای شهر ما
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 243
پرینت

رویای کاهش آلودگی هوا ، تنفس در هوای پاک...

آلودگی هوا یا به طور کلی آلودگی محیط زیست، دیرزمانی است که به پدیده ای جهانشمول تبدیل شده و بشر را گریزی از آن نیست. سخن از یاس و ناامیدی و پندارهای گوناگون نیست، سخن برسر نابودی تنها سیاره مسکون منظومه شمسی و کهکشان راه شیری است که توسط ساکنان آن به تدریج رو به نیستی می رود. آنچه که دیگر اکنون ملموس و انکارناپذیر شده، برون رفت از چنین مخمصه ای است که دشوارتر از همیشه به نظر می رسد. در یک نگاه، اکنون جهان به پا خاسته تا به یاری دانش و هزینه های کلان و نشست و برخاست های کوچک و بزرگ، چاره اندیشی کند. این گزارش که به مناسبت روز هوای پاک تهیه شده، نیم نگاهی به گوشه هایی از آلودگی هوا در کشورمان و کوشش های جهانی مبارزه با آن در سطح جهان دارد.

ادامه مطلب: رویای کاهش آلودگی هوا ، تنفس در هوای پاک...
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 320
پرینت

روز هوای پاک

امروز که ‌ بیست‌و‌نهم دی ماه می‌باشد را روز هوای پاک نامگذاری کرده‌اند و طبق رسالت سنگین مطبوعاتی‌ای که بر دوش ماست باید در مورد هوای پاک هم صحبت کنیم. هوای پاک خیلی چیز خوبی است و همه ما می‌دانیم که در یک هوای صاف، تمیز و بدون غبار بهتر می‌توان نفس کشید اما معلوم نیست چرا با وجود آنکه همه ما دل‌مان می‌خواهد هوای پاک داشته باشیم اما هوایمان هر روز آلوده‌تر می‌شود. میزان پاکی هوا بیشتر از آنکه به دل ما بستگی داشته باشد به لوله اگزوز ماشین‌ها و دودکش کارخانه‌هایمان بستگی دارد. بلانسبت مثل فضای سیاسی‌مان که بنا به رفتارهایی که داریم، هر روز تیره‌تر و آلوده‌تر می‌شود. یکی از این مراحل در زمینه هوای پاک، افشای راهکارهای دشمنان در این زمینه است. بعضی از راهکارهای دشمن برای داشتن هوای پاک که احتراز از آنها ضروری است از این قبیل هستند:

ادامه مطلب: روز هوای پاک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 341
پرینت

" اهمیت هوای پاک"

دیدن آسمان آبی با ابرهای سفید این روزها برای اکثر مردم ، به خصوص کسانی که درابرشهرهایی چون تهران زندگی می کنند ، بی شک به یک آرزو شبیه است.

آلودگی هوا یعنی حضور یک ، چند و یا مخلوطی از آلوده کننده های مختلف در هوای آزاد ، به اندازه ای است که برای انسان مضر بوده و یا موجب زیان رساندن به حیوانات ، گیاهان و اموال شود.

اما پدیده آلودگی هوا در مناطق شهری ، یکی از ره آوردهای انقلاب صنعتی است که از سیصد سال قبل شروع و با توسعه صنعتی و زیاد شدن شهرها بر میزان و شدت آن روز به روز افزوده می شود . تکیه اساسی بر منابع انرژی فسیلی از قبیل زغال، نفت ، گاز و در نهایت آزاد شدن مواد ناشی از احتراق این مواد ، فرآورده های مضر و زیانبخشی را به همراه می آورد که حیات موجودات زنده به ویژه انسانها را تهدید می نماید .

ادامه مطلب: «" اهمیت هوای پاک"»
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 578
پرینت

مقاله ای درباره ی هوای پاک

 زیاده روی های انسان

خداوند، آفرینش انسان را به گونه ای قرار داده که برای زیستن، به تمامی آفریده های او نیاز دارد. از جمله این آفریده ها، هوای پاک و نیاز انسان به آن است تا بدین وسیله به حیات خود ادامه دهد. خداوند با حکمت و تدبیر خود، شرایط محیط زیست انسان را به گونه ای آفریده که تمامی مواهب دست به دست هم دهند و شرایط زیست سالم را برای او به وجود آورند. حرارت خورشید و تابش آن بر دریاها، بخار شدن آب دریاها، وزش بادها، ریزش باران، و وجود گیاهان و جنگل ها در زمین، همه برای این است که انسان از آنها به خوبی استفاده کند و به پرستش خدای تعالی بپردازد. البته زیاده خواهی های انسان همیشه برای او دردسرساز بوده و سبب شده تا نه تنها از این نعمت ها استفاده درستی نکند، بلکه با دست خود به آلوده کردن محیط زیست و از بین بردن این منابع طبیعی بپردازد.

ادامه مطلب: مقاله ای درباره ی هوای پاک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 263
پرینت

هواي پاک، دانش‌آموز سالم

محيط پيرامون ما شامل هوايي است که همه زندگي وابسته به آن است. هوا جدا از تامين اکسيژن حيات‌بخش براي انسان، چند عمل ديگر هم انجام مي‌دهد، بدن انسان به وسيله جريان هوا خنک مي‌شود. حس‌هاي ويژه‌اي مانند شنوايي و بويايي به وسيله محرک‌هايي که از راه هوا منتقل مي‌شوند، کار مي‌کنند. عوامل بيماري‌زا به وسيله هوا انتقال مي‌يابند. آلودگي هوا به گرد و غبار، دود گازهاي سمي و بخارهاي شيميايي موجب بيماري و حتي مرگ مي‌شود.
هواي تميز و تازه موجب تحريک مغز، افزايش کارايي، تحريک گردش خون و سوخت و ساز بدن مي‌شود، تنفس هواي سالم براي کودکان و نوجوانان ضروري است و موجب افزايش يادگيري و شادابي کودکان مي‌شود. تنفس مکرر هواي آلوده موجب افسردگي، کاهش يادگيري، بروز بيماري‌هاي چون آسم، برونشيت و سرطان در کودکان مي‌شود.

ادامه مطلب: هواي پاک، دانش‌آموز سالم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 323
پرینت

" اهمیت هوای پاک"

دیدن آسمان آبی با ابرهای سفید این روزها برای اکثر مردم ، به خصوص کسانی که درابرشهرهایی چون تهران زندگی می کنند ، بی شک به یک آرزو شبیه است.

آلودگی هوا یعنی حضور یک ، چند و یا مخلوطی از آلوده کننده های مختلف در هوای آزاد ، به اندازه ای است که برای انسان مضر بوده و یا موجب زیان رساندن به حیوانات ، گیاهان و اموال شود.

اما پدیده آلودگی هوا در مناطق شهری ، یکی از ره آوردهای انقلاب صنعتی است که از سیصد سال قبل شروع و با توسعه صنعتی و زیاد شدن شهرها بر میزان و شدت آن روز به روز افزوده می شود . تکیه اساسی بر منابع انرژی فسیلی از قبیل زغال، نفت ، گاز و در نهایت آزاد شدن مواد ناشی از احتراق این مواد ، فرآورده های مضر و زیانبخشی را به همراه می آورد که حیات موجودات زنده به ویژه انسانها را تهدید می نماید .

ادامه مطلب: " اهمیت هوای پاک"
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 266
پرینت

گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا

- افزایش گاز های گلخانه و آلودگی هوا :
سقف اکثر گلخانه ها را از شیشه یا نایلون می سازند . علت این امر آن است که تابش نور خورشید از شیشه یا نایلون عبور کرده و آن محوطه را گرم می کند . اما گرمای ناشی از تابش نمی توان از شیشه یا نایلون خارج شود . در نتیجه محوطه ی داخل گرمتر از بیرون می شود . این عمل شیشه یا نایلون را خاصیت گلخانه ای می گویند . بعضی از گاز های موجوددر جو همین حالت  را ایجاد می کنند . کره ی زمین با تابش خورشید گرم می شود ،اما گرمای باز تابی زمین به علت وجود گازهایی مانند بخار آب ، دی ا کسید کربن ، متان ، دی اکسید نیتروژن و غیره از جو زمین خارج نمی شود .(گازهای گلخانه ای) . بدین ترتیب اثر مثبت پدیده ی گلخانه ای آن است که از سرد شدن زیاد زمین در هنگام شب جلوگیری میکند و در عین حال مانع گرم شدن بیش از حد زمین در هنگام روز می شود . که در واقع مثل پتو و پوششی برای زمین است .

ادامه مطلب: گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 226
پرینت

روز جهانی زمین پاک

زمین پاک

خداوند کسى است که زمین را براى شما جایگاه امن و آرامش قرار داد و آسمان را همچون سقفى؛ و شما را صورتگرى کرد، و صورتتان را نیکو آفرید؛ ...(غافر آیه 64)

روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود و به همه مردم یادآوری می‌کند که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند.

تاریخچه این مناسبت به سال 1969 و زمانی باز می‌گردد که جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد.

یوتانت دبیر کل سازمان ملل (1962- 1971) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد.

ادامه مطلب: روز جهانی زمین پاک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درباره هواي پاك
نمایش از 27 دی 1392 بازدید: 256
پرینت

زمین پاک، زندگی سالم

روز زمین پاک

 این ایده که روزی را به نام " روز زمین پاک " نام گذاری نمایند، احترام به سیاره زمین و همه ی چیزهای زنده ای که در آن ساکن هستند، در اواخر دهه ی 1960 میلادی مطرح شد و نهایتاً در سال 1970، اولین روز آن جشن گرفته شد.

امروزه خیلی از شهرها و کشورهای دنیا روز زمین پاک را به مدت یک هفته تمدید کرده اند تا آگاهی مردم از هر آن چه مربوط به پاک سازی محیط زیست می شود را افزایش دهند.

 فراتر از همه ی این ها جالب است که بدانید امام على علیه السلام در نگاهى بلند و سازنده، انسان را مامور آباد کردن زمین دانسته است چرا که در نهج البلاغه آمده است: " خداوند او را بعد از توبه از بهشت فرو فرستاد تا با کمک نسل خود، زمین را آباد سازد و حجّت را بر بندگانش، اقامه کند." اما آیا واقعا ما زمین را آباد می کنیم؟
 

ادامه مطلب: زمین پاک، زندگی سالم
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 294 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید