نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 224
پرینت

نکات مهم رفتاری در تغذیه ی كودك

در هنگام غذا دادن به كودك بایستی مواردی را رعایت كرد كه كودك با اشتها و علاقه بیشتری غذا بخورد. حال ما به ذكر این نكات می پردازیم :
1- كودك باید در زمان خوردن غذا در وضعیت راحتی قرار گیرد و غذا نزدیك او باشد تا بتواند به راحتی بدون این كه تحت فشار قرار گیرد، غذا بخورد. این كار موجب می شود ریخت و پاش كودك كمتر شود.
2- بشقاب و لوازم غذا خوردن باید از جنس نشكن باشد. در صورت شكستن ظرف ممكن است كودك احساس ناامیدی كند و یا والدین عصبانی شوند.
3- قاشق نباید زیاد گود باشد و لیوان نیز باید به اندازه ای باشد كه كودك به راحتی آن را بگیرد.
4- خوردن سوپ برای كودك سخت است ولی اگر كمی قوام آن غلیظ باشد كودك می تواند آن را با قاشق بخورد.
5- رنگ مواد غذایی می تواند در اشتهای كودك و علاقه ی او به غذا تاثیر بگذارد. خوردن غذاهایی با رنگ های سبز، نارنجی و زرد برای آن ها جالب است. برای این كار می توان از سبزیجات برگ سبز، هویج و... استفاده كرد.
6- آب میوه ی طبیعی بهتر از نوع صنعتی آن است چرا كه به نوع صنعتی آن ماده ی قندی، رنگ و ماده ی معطر اضافه شده است.
7- دادن وقت كافی در زمان صرف غذا بسیار مهم است و باید از شتاب و عجله درهنگام غذاخوردن پرهیز كرد.
8- باید بی علاقگی كودك را نسبت به یك ماده ی غذایی پذیرفت و یك ماده ی خوراكی دیگر را جایگزین كرد.
9- غذا خوردن در یك ساعت معین می تواند سبب تحریك اشتهای كودك شود.
10- خستگی كودك مهم ترین عامل از بین بردن اشتهای اوست. بهتر است بعد از استراحت به كودك غذا داده شود.
11- كودك در یك محیط آرام بهتر غذا می خورد. مشاجره، بلند كردن صدای رادیو و تلویزیون، وهمچنین رفت و آمد زیاد حواس كودك را پرت می كند و تمایل او به غذا خوردن كم می شود.

ادامه مطلب: نکات مهم رفتاری در تغذیه ی كودك
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 189
پرینت

اشتها و رفتارهاي غذايي كودك نوپا

اشتهاي كودكان يك تا دو ساله چگونه است؟
اشتهاي كودك در زمان هاي مختلف متفاوت است و تحت تاثير عوامل زيادي از جمله ميزان رشد كودك قرار مي گيرد. بنابراين حتي در كودكاني كه در سال اول عمر اشتهاي خوبي هم داشته اند در سال دوم زندگي به نظر مي رسد كه كودك اشتهاي سابق را ندارد و والدين مي گويند كه اشتهاي او كم شده است در صورتي كه اين كاهش اشتها ناشي از كند شدن رشد در اين سن نسبت به سال قبل است.
گرچه ممكن است بين كودكان از نظر نوع و ميزان دريافت مواد غذايي اختلاف زيادي وجود داشته باشد و گاهي اوقات از يك وعده تا وعده ديگر و يا از يك روز به روز ديگر فرق كند ولي تحقيقات نشان داده است كه اكثر كودكان و حتي آنان كه مقدار مواد غذايي متغيري دريافت مي كنند انرژي و مواد مغذي مورد نياز خود را از يك غذاي متعادل به دست مي آورند.
ساير عوامل مثل رفتار خانواده در زمينه دوست داشتن و يا دوست نداشتن غذا، عادت هاي نادرست مروط به غذا و تغذيه، همه در سال اول و دوم زندگي كودك شكل گرفته و ادامه مي يابند. در اينجا پدر و مادر به عنوان يك "الگو" نقش مهمي ايفا مي كنند. فضاي رواني مثبت يا منفي كه خانواده در زمان غذاخوردن ايجاد مي كنند مي تواند ناشي از شرايط رواني و يا نحوه تغذيه و برخورد افراد خانواده با يكديگر باشد.

ادامه مطلب: اشتها و رفتارهاي غذايي كودك نوپا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 257
پرینت

دلايل علمي تغذيه از منظر دين

گفتگو با دکتر محمدرضا وفا
«سزاوار است همين که خوان طعام را گستردند، بسم‌الله بگويي و در سر خوان، مودب بنشيني به روش بندگان از جهت تواضع و فروتني براي پرودرگار خود و...»؛ از اين قبيل توصيه‌ها و آداب غذايي در آموزه‌هاي ديني و منابع روايي ما کم نيست.
با دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذيه و رژيم درماني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران، درباره دلايل علمي اين توصيه‌ها به گفت‌وگو نشستيم و از رازهاي نهفته آنها پرسيده‌ايم. با ما همراه شويد.
آقاي دکتر! در قرآن آيه‌اي داريم که: «فلينظر الانسان الي طعامه: انسان بايد به غذايش نگاه کند»1 و در احاديث و روايت‌هاي بسياري هم اين توصيه تکرار شده. از نظر شما که متخصص تغذيه و رژيم‌درماني هستيد، اين توصيه چه معنايي دارد؟
براساس پژوهش‌هاي جديدي که در کشور خودمان و ساير نقاط دنيا انجام شده، پژوهشگران به اين نتيجه رسيده‌اند که بسياري از بيماري‌هاي مزمن، مخصوصا اضافه وزن و چاقي که خود زمينه‌ساز بسياري از بيماري‌هاي ديگرند، در اثر مسايل مربوط به رفتار غذايي است؛ يعني اين زندگي ماشيني و کمبود وقت و استرس‌هايي که وجود دارند منجر مي‌شود افراد در زمان بسيار کوتاهي وعده غذايي خودشان را مصرف کنند. وقتي در آيه شريفه قرآن ذکر مي‌شود که هميشه به غذايي که مي‌خوريد بنگريد و هنگام غذا خوردن تمرکز داشته باشيد، من منظور و مفهومش را اينطور مي‌فهمم که در انتخاب مواد غذايي دقت داشته باشيد و از اصل تنوع غذايي غافل نشويد و از مواد مغذي مختلف در غذاهايتان استفاده کنيد و با تمرکز روي غذا خوردن باعث شويد که عمليات جذب و هضم درست و بدون اختلال صورت گيرد.
درباره حکمت ذکر «بسم‌الله» پيش از غذا خوردن، چطور؟

ادامه مطلب: دلايل علمي تغذيه از منظر دين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 272
پرینت

 بهترین روش آموزش غذا خوردن به کودکان

هنگام صرف غذا کتاب، روزنامه یا مجله مطالعه نکنید، تلویزیون تماشا نکنید، با تلفن حرف نزنید و کارهای دیگر غیر از غذا خوردن را کنار بگذارید. غیر مستقیم به او بیاموزید بهترین روش پشت میز نشستن و صرف غذا این است که به دیگر اعضای خانواده احترام بگذارید.

این آموزش را از کجا باید آغاز کرد؟

ابتدا باید او را به این باور برسانید زمان صرف غذا یکی از لذت‌بخش ترین لحظه ها در هر خانه ای است و رفتار مناسب و مودبانه هنگام صرف غذا، این فرایند را زیباتر و خوشایندتر نیز می کند. به فرزند پیش‌دبستانی خود بیاموزید پشت میز یا سر سفره باید مودب باشد. حرف زشت نگوید و غذایش را مرتب بخورد و باعث به هم ریختگی میز نشود. البته باید انتظار واقع‌گرایانه از او داشته باشید و این روش تربیتی را تا زمانی ادامه دهید که بالاخره کودک به آن عادت کند.

به کودکی در این سن چه می توان آموخت؟

کودک در این سن هنوز برای آشنایی با انواع وسایل صرف غذا آمادگی لازم را ندارد. نمی تواند تشخیص دهد کدام چنگال برای چه غذایی است، مگر اینکه به سن مهد کودک رسیده باشد. مسایلی که باید در مورد صرف غذا و آداب پشت میز نشستن به کودک زیر 6 سال بیاموزید شامل موارد زیر هستند:

ادامه مطلب: بهترین روش آموزش غذا خوردن به کودکان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 255
پرینت

41 نکته از آداب غذا خوردن

1- بهتر است آقا و خانم ميزبان در دو انتهاي ميز غذاخوري يا وسط ميز، رو به روي يکديگر بنشينند.
2- اگر فرد مهمي ميهمان بود، بايد وي سمت راست خانم ميزبان و همسرش سمت راست ميزبان آقا نشانده شود.
3- به طور کلي طرز قرار گرفتن ميهمانان بايد طوري ترتيب داده شود که هيچ دو مرد و هيچ دو زني کنار يکديگر قرار نگيرند.
4- زوج متأهل بايد روبه روي يکديگر و زوج نامزد بايد در کنار يکديگر بنشينند.
5- بهتر است گروه هاي سني در کنار يکديگر بنشينند، طوري که بزرگ ترهاي فاميل در رأس ميز و جوان ترها سمت ديگر.
6- غذا بايد در جهت عقربه هاي ساعت و از چپ به راست سرو گردد. همچنين غذا از سمت چپ افراد سرو شده و ظروف غذا از سمت راست ميهمانان جمع آوري مي گردد.
7- دستمال سفره هنگام آغاز صرف غذا بايد روي زانو قرار داده شود و تا انتهاي صرف غذا بايد همان جا باقي بماند. از دستمال سفره تنها بايد براي تميز کردن مختصر دهان استفاده کرد و نه صورت يا پيشاني. اگر خواستيد صندلي خود را براي مدت کوتاهي ترک کنيد، بايد دستمال سفره را روي صندلي قرار دهيد که ديگران و پيشخدمت متوجه آن گردند. هنگام پايان يافتن صرف غذا بايد دستمال سفره را به طور مرتبي روي ميز و سمت راست بشقاب قرار داد( آن را تا يا مچاله نکنيد).
8- پيش از آن که ميزبان شروع به صرف غذا نکرده يا اجازه صرف غذا را نداده، نبايد شروع به صرف غذا کرد.
9- حين غذا به هيچ وجه نبايد ميز غذا را ترک کنيد، مگر در موارد اضطراري مانند رفتن به دستشويي يا داشتن حالت تهوع. در اين هنگام عذرخواهي کنيد و ميز را ترک کنيد.

ادامه مطلب: 41 نکته از آداب غذا خوردن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 146
پرینت

چگونه بدون ضايع شدن، در رستوران غذا بخوريم؟

 مي خواهيد به رستوران برويد؟ نوش جان تان. اما فكر مي كنيد كه همه چيز به رستوران رفتن خلاصه مي شود؟ رفتن به آن جا كه كاري ندارد: يك آدرس، مقداري پول و يكي، دو تا هم دوست و آشنا كافي است تا اين اتفاق بيفتد. اما در كنار همين رستوران رفتن هاي ساده ما، اتفاق هاي نسبتا پيچيده اي مي افتد كه كمي اين كار را مشكل مي كند. چه اتفاق هايي؟ مثلا اين كه در رستوران و هنگام غذا خوردن و حواشي آن، چه طور رفتار كنيم! شايد شما و اطرافيان تان هم به اين مشكل برخورد كرده باشيد كه در حضور انسان هاي محترمي، به رستوراني رفته ايد ولي نمي دانستيد كه چنگال را بايد كدام دست تان بگيريد و سالاد را چطور بايد ميل كنيد و چطور پيشخدمت آن جا را صدا كنيد و يك عالم چطور ديگر!
توي اين قسمت پرونده، براي اين كه اراده رستوران رفتن شما كامل شود و خداي ناكرده به مشكل ريز و درشتي نخوريد، از كتاب كوچك آداب معاشرت زهره زاهدي، چيزهايي را كه براي غذا خوردن مخصوصا در رستوران لازم داريد را به شما مي گوييم؛ البته با ادبيات خاص خودمان. گفتن از ما و عمل كردن و نكردن از شما.

ادامه مطلب: چگونه بدون ضايع شدن، در رستوران غذا بخوريم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 139
پرینت

آداب غذا خوردن ،سخن گفتن ،خوابیدن در داستان شیخ جنید و بهلول دانا حتما بخوانید

 آورده اند که شیخ جنید بغدادي به عزم سیر از شهر بغداد بیرون رفت و مریدان از عقب او می رفتند شیخ از احوال بهلول پرسید . مریدان گفتند او مرد دیوانه اي است . شیخ گفت او را طلب کنید و بیاورید که مرا با او کار است . تفحص کردند و او را در صحرایی یافتند و شیخ را پیش بهلول بردند . چون شیخ پیش او رفت دید که خشتی زیر سر نهاد و در مقام حیرت مانده شیخ سلام نمود بهلول جواب او را داد و پرسید کیست ؟ گفت من جنید بغدادي ام بهلول گفت تو اي ابوالقاسم که مردم را ارشاد می کنی آیا آداب غذا خوردن خود را می دانی ؟ گفت : بسم الله می گویم و از جلوي خود می خورم . لقمه کوچک برمی دارم . به طرف راست می گذارم آهسته می جوم و به لقمه دیگران نظر نمی کنم . در موقع خوردن از یاد حق غافل نمی شوم .هر لقمه که می خورم الحمد لله می گویم و در اول و آخر دست می شویم . بهلول برخواست و گفت : تو می خواهی مرشد خلق باشی در صورتی که هنوز آداب غذا خوردن خود را نمی دانی و به راه خود رفت .
پس مریدان شیخ گفتند یا شیخ این مرد دیوانه است . جنید گفت : دیوانه اي است که به کار خویشتن هشیار است و سخن راست را از او باید شنید و از عقب بهلول روان شد و گفت مرا با او کار است . چون بهلول به خرابه اي رسید باز نشست . بهلول باز از او سوال نمود تو که آداب طعام خوردن خود رانمی دانی آیا آداب سخن گفتن خود را می دانی ؟ گفت : سخن به قدر اندازه میگویم و بی موقع و بی حساب نمی گویم و به قدر فهم مستمعان می گویم و خلق خدا را به خدا و رسولش دعوت می نمایم . چندان سخن نمی گویم که مردم از من ملول شوند و دقایق علوم ظاهر و باطن را رعایت می کنم پس هرچه تعلق به آداب کلام داشت بیان نمود . بهلول گفت : چه جاي طعام خوردن که سخن گفتن نیز نمی دانی . پس برخواست و به راه خود برفت .

ادامه مطلب: آداب غذا خوردن ،سخن گفتن ،خوابیدن در داستان شیخ جنید و بهلول دانا حتما بخوانید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 371
پرینت

آداب غذاخوردن(2)

غذا خوردن و نوشيدن صحيح، فقط در رستوران کاربرد ندارد. هرکسي بايد آن را در خانه ياد بگيرد و در زندگي روزمره به کار برد. از ده ماهگي به بعد مي توان به کودک آموخت که چگونه قاشق را در دست بگيرد تا پس از مدتي سعي و خطا در استفاده از آن مهارت پيدا کند؛ ولي در مورد استفاده از کارد و چنگال بايد ديرتر آغاز کرد و حوصله به خرج داد.
آداب غذا خوردن براساس کشور و قاره هاي مختلف با هم فرق مي کند؛ مثلاً در انگليس، مردم هنگام غذا، اصلاً نبايد دست هايشان را روي ميز بگذارند؛ بلکه بايد روي زانوهايشان قرار بدهند و وقتي قاشق را به دست مي گيرند، بايد آن را به طور اريب در دهانشان بگذارند.در چين سوپ را با دو ميله چوبي از توي کاسه به دهانشان مي گذارند و در هند با دست غذا مي خورند. در ايران بيشتر از قاشق و چنگال و کمتر از کارد غذاخوري استفاده مي کنند؛ ولي بهتر است هر پدر يا مادري به سبک هاي غذاخوردن مردم در کشورهاي ديگر توجه کند و اين تفاوت ها را به فرزندش نشان دهد و يادآوري کند که هيچ يک از اين سبک ها نشانه برتري ملتي بر ملت ديگري نيست.

ادامه مطلب: آداب غذاخوردن(2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 142
پرینت

آداب غذاخوردن در ونزوئلا

رژيم غذائي مردم ونزوئلا، اغلب شامل غذاهاي گرم، گوشتي، انواع پاستا، غذاهاي آب پز و کاسرول يعني همين تاس کباب خودمان با ترکيبات گوشت و سبزي هاي مختلف که با حرارت ملايم پخته مي شود. برنج هم از مواد غذائي رايج در ونزوئلا مي باشد. ذرت (بلال) نيز از مواد غذائي است که در اکثر خوراک ها به کار مي برند و مواد غذائي مختلفي با ذرت و آرد ذرت درست مي کنند. در بيش تر شهرها، فروشگاه هاي بزرگ، انواع ميوه هاي مناطق استوائي و سبزي هاي تازه را به خريداران عرضه مي کنند. هات چاکلت (شکلات داغ) نيز، همانند قهوه از نوشيدني هاي رايج و مورد علاقه مردم ونزوئلاست.
کشور ونزوئلا با توجه به شرايط جغرافيائي خاص خود، داراي منابع صنعتي متنوع و همچنين تنوع فرهنگي مي باشد. فرهنگ مردم آن کشور، از نياکان اروپائي خود (ايتاليائي، اسپانيائي، پرتغالي و فرانسوي) نشأت گرفته و از اين رو، داراي تنوع فرهنگي است و در نتيجه از تنوع غذائي برخوردار است و نوع غذاها از منطقه اي به منطقه ديگر متفاوت مي باشد. به همين خاطر، غذاهاي مردم آن کشور، چه غذاهاي نوين و امروزي و چه غذاهاي سنتي، ارتباط تنگاتنگي با غذاهاي اجداد اروپائيشان دارد. رايج ترين غذاهاي مردم ونزوئلا بر حسب مناطق آن کشور، گوناگون و عبارت است از:

ادامه مطلب: آداب غذاخوردن در ونزوئلا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 179
پرینت

آداب غذاخوردن در اسلام


نويسنده:سيد جعفر يوسفي

ظروف مناسب برای خوردن و آشامیدن
خوردن و آشامیدن در ظروف طلا ونقره حرام است و در ظرفهای طلا كوب و نقره كوب مكروه است .

خوردن طعام های لذیذ
اسلام خوردن طعام های لذیذ و همچنین دادن این گونه طعام به مردم را خوب می داند، اما باید حلال باشد و در خوردن نیز زیاده روی نشود. زیاده روی در خوردن مثل اسراف است و این اسراف در خوردن، نباید مومن را از عبادات باز دارد، بلكه باید منظور و مقصود فرد از خوردن و آشامیدن كسب نیرو برای عبادت باشد. در احادیث آمده است كه در مورد آنچه از مال حلال در دنیا خورده باشید، در آخرت سئوال نخواهد شد و خداوند كریم تر از آن است كه از مومن در مورد آنچه از حلال خورده و آشامیده است، سئوال كند.
حضرت عیسی فرمودند: « طعام زیاد و شكم سیر، طراوت صورت را می برد.»
رسول اكرم (صلی الله علیه وآله) فرموده اند كه « سیرخوردن طعام، موجب بیماری بَرَص و پیسی می شود» و حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)فرموده اند : « اگر كسی گوید فلان طعام را خوردم و مرا آزار داد، كفران نعمت الهی است.»
امام موسی كاظم (علیه السلام)فرموده اند: « اگر مردم در طعام خوردن میانه رو باشند ، همیشه بدنشان سالم می ماند.»

ادامه مطلب: چندين نكته: آداب غذا خوردن در اسلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 201
پرینت

آداب غذا خوردن در ایران باستان

در آیین ایران باستان باید در سر خوان خاموش بود و در هنگام غذا خوردن سخن گفتن شایسته نیست.

در گذشته نیز مانند امروز در سر غذای روزانه چندان درنگ نمی کردند و اگر سخنی به میان می آمد نمی بایستی دهان پر باشد و بناچار در سخن گفتن چیزی از دهان بیرون افتد. دیگر اینکه در آیین ایرانیان باستان بایستی پیش از غذا و پس از آن هر یک با آبی جداگانه دست خود را بشویند نه اینکه همه در یک تشت یا لگن دست خود پاک کنند آنچنان که در هنگام خورش در یک کاسه دست فرو نمی بردند و چند تن از یک جام نمی نوشیدند.

اینها آدابی بود که در میان همه ایرانیان که زرتشتی بودند رواج داشت ولی نزد برخی دیگر که به این آئین باستانی رشک میبردند نکوهیده بشمار رفته و نوشته اند که باید بر خلاف آنها رفتار کرد تا کاری همانند زرتشتیان انجام نداده باشند!ایرانیان مانند همه مردم سرزمینهای دیگر جهان با انگشت خود غذا می خوردند (رسم با چنگال غذا خوردن
از قرن یازدهم میلادی بکار گرفته شد).از دیگر آداب ایرانیان در هنگام غذا خوردن برسم گرفتن و باژ گرفتن بود و همچنین پس از غذا به عنوان سپاسگزاری سخنانی می گفتند. یک قطعه کوچک پهلوی که سور سخن نامیده می شود از روزگار ساسانیان به ما رسیده است.

ادامه مطلب: آداب غذا خوردن در ایران باستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 144
پرینت

آداب غذا خوردن (مستحبات و مکروهات)
 

به گزارش ظهور۱۲، آداب غذا خوردن (مستحبات و مکروهات) شاید یکی از چیزهایی است که همه ما علاقمندیم تا با آنها آشنا شویم. در بخش های زیر تلاش کردیم تا ترتیب و آداب صحیح غذاخوردن را جمع آوری و در اختیار شما قرار دهیم :

۱- تدبّر در این که انواع خوراکی های مورد نیاز انسان، چگونه در نظام آفرینش پدید آمده اند و چه عواملی دست به دست هم داده اند تا آنچه در سفره نهاده شده، آماده گردد که اکنون می توان با میل و اشتها از آن استفاده نمود. این توجه خاص انسان های تیزهوش است.

۲- آغاز کردن خوردن غذا با نام و یاد آفریدگار مهربان که انواع غذاهای مفید را برای تامین نیازهای انسان، در نظام آفرینش قرار داد عملی پسندیده است و همچنین شکرگزاری فراوان در هنگام خوردن غذا علاوه بر یک وظیفه انسانی، نشاندهنده سپاسگذاری و رشد عقلی نیز هست.

۳- آغاز کردن غذا با نمک، البته در صورتی که خوردن نمک برای انسان ضرر نداشته باشد.

۴- آغاز کردن از سبک ترین غذاها.

ادامه مطلب: آداب غذا خوردن (مستحبات و مکروهات)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 186
پرینت

آداب غذا خوردن(1)

نويسنده:فيض کاشاني
دین مقدس اسلام درباره غذا خوردن سفارشهایی دارد که اهتمام به رعایت این دستورات سبب سلامت جسم و صفای باطن است. حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:
من قل طعمه بطنه و صفا قلبه و من کثر طعمه سقم بطنه و قسا قلبه؛ آن که غذا کم خورد، معده اش سالم ماند و صفای دل یابد و هر که پرخور باشد، معده اش بیمار و قلبش سخت شود. (1)
امام علی (علیه السلام) نیز می فرمایند: قلة الأکل من العفاف و کثرته من الإسراف؛ کم خوری نشانه ی پاکدامنی است و پرخوری نشانه ی اسراف و زیاده روی. (2)
همچنین حضرت امام کاظم (علیه السلام) می فرمایند :لو أن الناس قصدوا فی الطعم لاعتدلت ابدانهم؛اگر مردم در خوردن اعتدال می روزیدند، بدنهای شان سالم می ماند. (3)
در این مقاله به آداب و وظايف مربوط به غذا خوردن که در کتاب محجة البیضاء آمده می پردازیم.
آداب و وظايف مربوط به غذا خوردن سه دسته اند:
وظايف مربوط به پيش از غذا خوردن ، موقع غذا خوردن و پس از غذا خوردن .

ادامه مطلب: آداب غذا خوردن(1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق درمورد آداب غذا خوردن
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 164
پرینت

آداب غذاخوردن(1)

نويسنده:داگمارف.کرام
ترجمه و تاليف : سپيده خليلي
آداب پشت ميز نشستن- مهم تر از خوردن و نوشيدن
 
" روي ميز ولو نشو"، " ملچ ملوچ نکن"، " صاف بنشين"... پدر و مادرهايي که والدين پايبند به آداب اجتماعي داشته اند، دائم اين جمله ها را به فرزندان خود تذکر مي دهند و باز هم همين جمله ها را با صداي والدينشان در گوش خود مي شنوند. فکر مي کنيد چرا هنگامي که صحبت از" رفتار خوب" مي شود، ما بيشتر وقت ها، اول به شيوه غذا خوردن فرد فکر کنيم؟ چرا اين نکته براي ما اهميت دارد؟ چون شيوه غذا خوردن هرکسي به مقدار زيادي نشان دهنده محيط پرورشي اوست و فرد آن را از اطرافيانش مي آموزد، در زمان هاي خيلي دور، حتي انسان هاي اوليه نيز گروه گروه دور آتش مي نشستند و با هم غذا مي خوردند. در آن زمان هم هر گروه از شيوه هاي خاصي براي غذا خوردن پيروي مي کرد. شيوه اي که به صورت قانون درآمده بود. اکنون نيز در هر جامعه اي و هر فرهنگي آداب غذاخوردن خاصي حاکم است و هرکسي که بخواهد در جمعي پذيرفته شود، بايد به آداب غذاخوردن آنها تسلط داشته باشد. و کسي که مردم گريز باشد و از ورود به اجتماع بپرهيزد، هرگز اين آداب را نمي آموزد. از زماني که غذا خوردن دور يک سفره يا ميز مرسوم شده، اين مکان مرکزي براي ارتباط با يکديگر به شمار مي رود. در واقع قلب ارتباط، آنجاست. در ضمن مي تواند محلي براي يادگيري باشد؛ چون وقتي عده اي دور هم مي نشينند، هرکسي از موقعيت خود در جامعه حرف مي زند، از تجربه هاي خودمي گويد، افراد تازه ترين خبرها را با هم رد و بدل مي کنند، غذا مي خورند، حرف مي زنند، مي خندند و زندگي مي کنند. هنوز هم محل ديگري نتوانسته جاي دور ميز يا سفره را بگيرد. وقتي کسي مي خواهد دوستانش را ملاقات کند، آنها را به صرف غذا دعوت مي کند، جلسه هاي اداري بيشتر وقت ها به خوردن غذا ختم يا در حين غذا خوردن برگزار مي شود، هنگامي که جشن تولد کودکي برگزار مي شود، بچه ها جمع مي شوند و معمولاً دور هم غذا مي خورند. به نظر شما، افراد يک خانواده در واقع چه وقت مي توانند دور هم جمع شوند؟ مسلماً هنگام غذا خوردن دور يک سفره يا يک ميز؛ چون آنجاست که ارتباط واقعي برقرار مي شود، پس همه اعضاي خانواده بايد حضور داشته باشند و از قوانين مشترکي پيروي کنند؛ حتي بچه ها.

ادامه مطلب: آداب غذاخوردن(1)
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 166 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید