نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 11 آذر 1393 بازدید: 300
پرینت

آلودگي‌هاي منابع جهاني آب

روزانه 2 ميليون تن پساب صنعتي و کشاورزي به آب‌هاي جهان تخليه مي‌شود؛ ميزاني که برابر با وزن 8/6 ميليارد انسان ساکن روي کره زمين است. طبق برآوردهاي سازمان ملل مساحت تحت اشغال فاضلاب‌‌ها در جهان 1500 کيلومتر مربع است. يعني 6 برابر مساحت کل رودخانه‌هاي زمين!

فاضلاب‌هاي انساني
کمبود سيستم‌هاي تخليه فاضلاب يکي از مهم‌ترين عوامل آلودگي منابع آبي زيرزميني است. 5/2 ميليارد نفر در سراسر جهان در مناطقي زندگي مي‌کنند که همچنان از روش سنتي چاه‌هاي فاضلاب خانگي استفاده مي‌کنند. 1/8 ميليارد نفر يا 70 درصد کساني که در مناطق بدون سيستم فاضلاب شهري زندگي مي‌کنند ساکن آسيا هستند.
کشورهاي جنوبي صحراي آفريقا، عقب‌افتاده‌ترين مناطق در زمينه ساماندهي فاضلاب‌هاي انساني به شمار مي‌روند به طوري که تا سال 2006 ميلادي تنها 30 درصد از آنها حتي به چاه‌هاي فاضلاب خانگي دسترسي داشته‌‌اند. 18درصد يا 2/1 ميليارد نفر از ساکنان جهان در مناطق متفرقه به دفع مدفوع مي‌پردازند؛ اقدامي که علاوه بر آلودگي‌هاي ميکروبي مي‌تواند بيشترين خطر را براي آب‌هاي روان داشته باشد. 63 درصد از ساکنان جنوب آسيا يا 778 ميليون نفر روزانه در مناطق متفرقه به دفع مدفوع مي‌پردازند.

وضعيت آب آشاميدني
ذخيره‌سازي صحيح منابع آبي و ضدعفوني‌کردن آن به کلر، مي‌تواند سالانه با پيشگيري از بيماري‌هاي حاد و مزمن عفوني موجب 4/11 ميليارد دلار صرفه‌جويي در هزينه‌هاي درماني شود.
نزديک به 70 ميليون نفر در بنگلادش در حال مصرف آب‌هاي آلوده به آرسنيک هستند.
در حال حاضر سفره‌هاي زيرزميني آب آشاميدني در محل زندگي 140 ميليون نفر از 70 کشور جهان به آرسينک آلوده است.
حتي کيفيت آب آشاميدني در کشورهاي پيشرفته جهان هم چندان وضعيت مطلوبي ندارد. در مطالعه‌اي در کشور فرانسه نشان داده شده است که آب آشاميدني مصرفي 3 ميليون نفر از شهروندان اين کشور در حد استانداردهاي سازمان جهاني بهداشت نبوده و 97 درصد از منابع زيرزميني آب اين کشور به مقادير غيرمجازي از نيترات آلوده بوده است.

ادامه مطلب: آلودگي‌هاي منابع جهاني آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 304
پرینت

روشهای صرفه جویی در مصرف آب در مجتمع های مسکونی

ذخائر آب شیرین جهان هر سال کاهش می یابد و تا ٢۵ سال دیگر نیمی از جمعیت جهان با مشکل کمبود آب شیرین مواجه خواهند بود. مطالعات نشان می دهد اکنون یک سوم جمعیت دنیا در نقاطی زندگی می کنند که آب کافی ندارند. در نواحی روستایی وضع به مراتب وخیم تر است. تنها ٢٩% مردم به منابع آب دسترسی دارند و تعداد کسانی که از تأسیسات بهداشتی استفاده می کنند، حتی به ١٣% هم نمی رسد. با وجود این که سه چهارم بیماری های انسانی به دلیل فقدان آب سالم می باشد، معهذا ٧۵% مردم جهان سوم از داشتن آب بهداشتی محروم اند.

در مقایسه با کشورهای پرباران، ایران از حداقل ریزش های جوی برخوردار است. با توجه به تقسیم بندی های اقلیمی، استان ما جزو مناطق خشک و نیمه خشک محسوب شده و تأمین آب در چنین اقلیمی واقعاً دشوار و پرهزینه است.

در هر حال ما موظف هستیم، هیچ قطره آبی در هیچ گوشه ای از این کشور بیهوده هدر ندهیم. لذا باید در چگونگی مصرف آب و در فعالیت های شخصی و روزانه در راستای صرفه جویی از آب پاکیزه مسئولانه و دل  سوزانه عمل کنیم. صرفه جویی در مصرف آب باعث میشود سایر هموطنان ما نیز بتوانند از آن استفاده نمایند، زیرا مصرف بی رویه آب نه تنها بحران کم آبی را تشدید کرده و هزینه قبض آب را افزایش میدهد، بلکه موجب تولید فاضلاب بیشتری شده و مشکلات زیست محیطی و اقتصادی فراوانی را در دفع بهداشتی آن به وجود می آورد.

ادامه مطلب: روشهای صرفه جویی در مصرف آب در مجتمع های مسکونی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 247
پرینت

روشهای نوین آبیاری پیش نیاز اصلاح الگوی مصرف آب

سالانه مقدار زيادي از آب در بخش كشاورزي مصرف مي شود كه ميزان هدرفت آن در روش هاي آبياري سنتي بسيار بالا است به همين دليل با توجه به اهميت آب و نقش آن در زندگي روزمره بسياري از جوامع امروز به روش هاي آبياري تحت فشار روي آوردند چرا كه در روش سنتي مقدار زيادي آب به صورت تبخير ، نفوذ در زمين ، جذب علفهاي هرز موجود در جوي هاي آب و مزارع و غيره هدر مي رود .

در كهگيلويه و بويراحمد با توجه به جایگاه برجسته بخش کشاورزی دراقتصاد استان ، استفاده از این گونه روش های آبیاری می تواند آثار مثبتی در اصلاح سامانه مصرف آب داشته باشد و امروزه استفاده از روشهاي مدرن آبياري جهت بالابردن راندمان استفاده از آب و نيز افزايش ميزان توليدات کشاورزي از مهمترين پارامترها و شاخصها در زمينه تامين مواد غذايي جمعيت در حال رشد کشور محسوب مي شود.

مهندس گرجي پور مدير كل جهاد كشاورزي استان گفت: در زمينه مكانيزه كردن آبياري در بخش كشاورزي دولت يارانه بسيار خوبي به متقاضيان پرداخت مي كند يعني 50 درصد هزينه اجراي يك هكتار آبياري تحت فشار به روش قطره اي يا باراني را به صورت مجاني پرداخت مي كند و تا كنون استقبال نسبتا خوبي انجام گرفته است.

ادامه مطلب: روشهای نوین آبیاری پیش نیاز اصلاح الگوی مصرف آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 412
پرینت

راه های مقابله با بحران آب (1)

 چکیده:

در زمینه مباحث خشکی و خشکسالی مباحث متعددی قابل طرح است که هریک به نوبه خو نیازمند توجه کافی است.. از دیدگاه مباحث اجتماعی و فرهنگی اصلاح نگرش به موضوع خشکسالی و بینش علمی و واقع گرایانه، که لازمه برنامه ریزی برای آینده است باید مورد تأکید قرارگیرد.. دیدگاههای تقدیرگرایانه و سطحی نسبت به این موضوع در بسیاری از اقشار جامعه قابل مشاهده است که نیاز به اصلاح دارد. اقدامات آموزشی بلندمدتی دراین زمینه لازم است لیکن در سال های خشک به دلایل متعدد این اقدامات می تواند از قوت بیشتری برخوردار گردد.  انگیزه ها و توجهات معطوف شده به پدیده خشکسالی، درسال های خشک را باید به فال نیک گرفت ولازم است محققان و اندیشمندان درحفظ دستاورد این توجهات برای سال های بعد، حتی اگر شرایط ترسالی حکمفرماگردد، بکوشند. دوره های خشکسالی فرصتی مغتنم برای فرهنگ سازی در خصوص لزوم بازنگری در مدیرت آب و اشاعه فرهنگ بکارگیری روشهای آبیاری مقتصدانه در مصرف آب است. اصلاح نگرش عملکرد «تن در هکتار» با «تن در ازای متر مکعب آب مصرفی» می تواند در این سال های خشک مورد تأکیدقرارگیرد. و یا فرهنگ ارزش اقتصادی آب در تولید محصول ، یا به عبارتی مقایسه ارزش اقتصادی محصول تولیدشده به ازای میزان آبی که مصرف تولید آن شده است. اگرچه خشکسالی نیز از جمله مباحثی است که «علاج واقعه قبل از وقوع بایدکردن» درآن صدق می کند، به هر تقدیر با بروز خشکسالی نیز می باید اقداماتی اندیشیده و بابرنامه در پیش گرفت تا از تعمیق خسارتها جلوگیری نماید. دراین راستا شناخت جامعه هدف که خسارات خشکسالی تأثیر بیشتری در آن دارد، مناطق ، اقشار آسیب پذیر و بهره برداران آسیب بیننده از این پدیده لازم است. عدم رسیدگی بموقع و مناسب به این اقشار می تواند پیامدهای خشکسالی هم برای جامعه و هم ازجهت تولیدات کشاورزی، برای سال های آینده سنگین ترکند. در اینجا با توجه به نوع فعالیتها کشاورزی و نیز باتوجه به دامداری و زندگی عشایری( در حد مقدورات این مکتوب)، محورهای برخورد با خشکسالی از جهت مسائل اجتماعی و فرهنگی بررسی گردد. 

ادامه مطلب: راه های مقابله با بحران آب (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 300
پرینت

روش های مقابله با بحران آب (2)

روش های مقابله با بحران آببحران حادثه ایست که به طور طبیعی ویا به وسیله بشر، به طور ناگهانی ویا به صورت فزاینده به وجود آید که برای برطرف کردن آن نیاز به اقدامات اضطراری، اساسی و فوق العاده می باشد.
●شرایط پس از وقوع بحران
• اوضاع پس از حوادث غیر مترقبه واقعاً پیچیده است، پس از حادثه t جامعه با انبوهی از مشکلات روبرو است و نیاز به اتخاذ تصمیمات فوری دارد و چنانچه تصمیمات صحیح نباشد نه تنها موجب التیام دردهای مردم نشده بلکه عوارض و مشکلات اجتماعی در پی خواهد داشت عمده ترین شرایط پس از حوادث غیر مترقبه عبارتند از:
• فشار های اجتماعی و سیاسی
• پیچیدگی اوضاع
• کمبود اطلاعات و عدم اطمینان از صحت داده ها
• بلاتکلیفی در اختیار سازمان های درگیر
• شتاب در تصمیم گیری و اجرای اقدامات لازم جهت بازگشت به وضعیت عادی
‌●تعریف واکنش بحران:
• واکنش یا عکس العمل بحران عبارتست از مجموعه عملیاتی که به وسیله ی سازمان های دولتی، خصوصی و مردمی در مقابله با بحران جهت تقلیل خسارت و ضایعات، عادی سازی شرایط و باز گرداندن به حالت قبل از بحران انجام می گیرد و این عملیات ممکن است با هشدار عامل تهدید کننده و یا بدون هشدار آغاز گردد.

ادامه مطلب: روش های مقابله با بحران آب (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 344
پرینت

راههای صرفه جویی در مصرف آب

بحران كم آبي و تاثير آن در جهان

حجم آب در كره زمين ثابت و در مداري بسته به طور دايم در حال گردش است. همچنين تنها ٣درصد از كل آب هاي كره زمين كه براي مصارف انساني مانند كشاورزي و صنعت و شرب مناسب است شيرين مي باشد از اين مقدار نيز سه چهارم در يخ هاي قطبي و خارج از دسترس انسان است. بنابراين درصد بسيار كمي از آب دنيا براي ما قابل استفاده مي باشد.
پيش بيني محققان دانشگاه كلرادو، حاكي است كه ذخائر آب شيرين جهان هر سال كاهش مي يابد و تا ٢٥سال ديگر نيمي از جمعيت جهان با مشكل كمبود آب شيرين مواجه خواهند بود.
مطالعات نشان مي دهد اكنون يك سوم جمعيت دنيا در نقاطي زندگي مي كنند كه آب كافي ندارند.
در نواحي روستايي وضع به مراتب وخيم تر است. تنها ٢٩درصد مردم به منابع آب دسترسي دارند و تعداد كساني كه از تاسيسات بهداشتي استفاده مي كنند، حتي به ١٣درصد هم نمي رسد.
مجمع عمومي سازمان ملل متحد يادآور مي شود، نيمي از مردم جهان سوم حتي براي نوشيدن به آب پاكيزه دسترسي ندارندو با وجود اين كه سه چهارم بيماري هاي انساني به دليل فقدان آب سالم، مي باشد، مع هذا ٧٥درصد مردم جهان سوم از داشتن آب بهداشتي محروم اند.

ادامه مطلب: راههای صرفه جویی در مصرف آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 247
پرینت

 مدیریت منابع آب در کشور و عوامل مبارزه با بحران آب

با توجه به بحران ها و چالش هایی که امروزه وجود دارد استفاده بهینه از منابع آب باید از برنامه های اصلی کشور ما باشد. برنامه ریزی برای حفظ و بهره برداری بهینه از منابع آبی نیازمند به کارگیری ضوابط خاص خود می باشد. و در زیر چند راهکار برای مقابله با این بحران ارائه شده است.

1- ما باید در عرضه آب در کشور رشد جمعیت را در نظر بگیریم و برنامه ریزی مناسب جهت عرضه آب در آینده به آن جمعیت را داشته باشیم و تقاضای در حال رشد کشور را در نظر بگیریم

2-ابعاد اقتصادی، اجتماعی و محیطی در منابع آب را در نظر بگیریم

3- جهت حفظ اکوسیستم آب شیرین مدیریت مناسب و اختصاص آب در آینده برنامه ریزی نماییم.

4- سیستم های منابع آبی پایدار به نحوی طراحی و اجرا شوند که در مقابل تغییرات مختلف سازگار، قدرتمند ودارای توانایی واکنش باشند.

ادامه مطلب: مدیریت منابع آب در کشور و عوامل مبارزه با بحران آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 270
پرینت

 بحران کم آبی و تاثیر آن در جهان

حجم آب در کره زمین ثابت و در مداری بسته به طور دایم در حال گردش است. همچنین تنها 3درصد از کل آب های کره زمین که برای مصارف انسانی مانند کشاورزی و صنعت و شرب مناسب است شیرین می باشد از این مقدار نیز سه چهارم در یخ های قطبی و خارج از دسترس انسان است. بنابراین درصد بسیار کمی از آب دنیا برای ما قابل استفاده می باشد.
پیش بینی محققان دانشگاه کلرادو، حاکی است که ذخائر آب شیرین جهان هر سال کاهش می یابد و تا 25سال دیگر نیمی از جمعیت جهان با مشکل کمبود آب شیرین مواجه خواهند بود.
مطالعات نشان می دهد اکنون یک سوم جمعیت دنیا در نقاطی زندگی می کنند که آب کافی ندارند.
در نواحی روستایی وضع به مراتب وخیم تر است. تنها 29درصد مردم به منابع آب دسترسی دارند و تعداد کسانی که از تاسیسات بهداشتی استفاده می کنند، حتی به 13درصد هم نمی رسد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد یادآور می شود، نیمی از مردم جهان سوم حتی برای نوشیدن به آب پاکیزه دسترسی ندارندو با وجود این که سه چهارم بیماری های انسانی به دلیل فقدان آب سالم، می باشد، مع هذا 75درصد مردم جهان سوم از داشتن آب بهداشتی محروم اند.
بر پایه تخمین های سازمان بهداشت جهانی، 80 درصد بیماری هایی که گریبان گیر انسان است، مستقیما با آب در ارتباط هستند.

ادامه مطلب: بحران کم آبی و تاثیر آن در جهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 361
پرینت

راه هاي پيشگيري از بحران آب

مقدمه :
خشكسالی به عنوان بی سروصدا ترین بلایای طبیعی در مقابل سیلاب به عنوان یكی از پر صدا ترین بلایای قرار گرفته است . این درحالی است كه خطر و خسارت های ناشی از خشكسالی به مراتب بیشتر از سایر بلایای طبیعی مانند : سیل ، طوفان ، آتش فشان و حتی زلزله است . ولی به دلیلی كه مشاهده ی تاثیر تخربی خشكسالی نیاز به زمان به نسبت طولانی دارد ، مطالعه و تحقیق و نحوه ی برخورد با آن كمتر مورد توجه قرار گرفته است .
برای درامان ماندن از زلزله ، آتش فشان و سیلاب كافی است برای مدت كوتاهی از مركز وقوع این بلاها فاصله گرفت ، ولی در صورت وقوع خشكسالی ، كل یك جامعه در یك دوره زمانی طولانی خسارت خواهد دید و گریز ازآن بدون برنامه ریزی میسر نخواهد بود .
خشكسالی حالتی طبیعی و مستمر از اقلیم است ، در حالی كه بسیاری به اشتباه آن را واقعه ایی تصادفی می پندارند این پدیده به تقریب در تمامی مناطق اقلیمی رخ می دهد ، ولی مشخصه ی آن از یك منطقه به منطقه ای دیگر به طور كامل تفاوت دارد.
خشكسالی یك اختلال موقتی است و با خشكی تفاوت دارد چرا كه خشكی ها صراٌ محدود به مناطقی با اندك بارندگی است و حالتی دایمی از اقلیم است .

ادامه مطلب: راه هاي پيشگيري از بحران آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 264
پرینت

راهکارهای نجات آب

رهایی از بحران آّب امکان پذیر نخواهد بود مگر اینکه قبل از بروز فاجعه با برنامه ریزی صحیح و اعمال روشهای مدیریتی در بهره برداری صحیح از آب گامهای اساسی برداشته شود و برای حفظ و کنترل این امانت الهی اقدامات عملی انجام شود در این راه نه تنها دست اندرکاران صنعت آب کشور بلکه سایر وزارتخانه ها نظیر وزارت جهاد کشاورزی حتی همه مردم باید بسیج شوند تا بتوان افت آبهای زیرزمینی را کنترل و این هدیه الهی را برای نسلهای آینده نیز حفظ شود تا بتوان افت آبهای زیرزمینی را کنترل و این هدیه الهی را برای نسلهای آینده نیز حفظ نمود .

برخی از راههای کنترل افت آبهای زیرزمینی به شرح ذیل می باشد .

1- مطالعه و بررسی دقیق دشتها و جلوگیری از استحصال بی رویه و غیر مجاز آب و برخورد قانونی با متخلفین .

ادامه مطلب: راهکارهای نجات آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 261
پرینت

با تغییر در شیوه آبیاری، منابع آب زیر زمینی را حفظ کنیم

توسعه کشاورزی از طریق گسترش سطح کشت آبی به جای افزایش تولید در واحد سطح یکی از مهمترین مشکلات کشاورزی کشور و استان ما بشمار می رود، و بازده پایین آبیاری در بخش کشاورزی به دلیل مشکلاتی از جمله عدم آگاهی ، ضعف دانش فنی مناسب، شیوه‌های سنتی کشت و زرع، عدم وجود شبکه‌های آبرسانی مناسب و نبود مدیریت مصرف آب موجب اتلاف منابع آب در کشور می شود، به طوری که بازده مصرف آب در بخش کشاورزی به ‌طور متوسط کمتر از 30 درصد می باشد.

درآبیاری سنتی با از بین بردن پیچ و خم­های کانالهای انتقال آب و لایروبی نهرها و پاک کردن عوامل کند کننده سرعت، نظیر ­خاروخاشاک و علفهای هرز و همچنین لایروبی شبکه آبرسانی  می توان تا حدی از هدر رفتن آب در هنگام آبیاری جلوگیری نمود. اما راه حل اساسی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی وحفظ منابع آب زیر زمینی استفاده از روشهای نوین آبیاری است.

ادامه مطلب: با تغییر در شیوه آبیاری، منابع آب زیر زمینی را حفظ کنیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 204
پرینت

آبهای غیر متعارف

آب منبعی محدود است که به طور مداوم با گردش هیدرولیکی خود به گردش درآمده و تصفیه میشود. لـیکن بـا افـزایش تقاضا، هنوز روش اقتصادی عملی برای افزایش قابل توجه آب شیرین وجود ندارد. عدم تشخیص و قبول این امـر کـه آب، محدود است، به استفاده ناصحیح و غیر اصولی و بالاخره کمبود آن منجر شده است. هم اکنون کمبود آب، توسعه پایـدار را در بسیاری از کشورها مورد تهدید قرارداده است.  بررسی اجمالی روند افزایش جمعیت و بالا رفـتن سـطح زنـدگی جوامـع انسانی نشان میدهد که مصرف سرانه آب رو به فزونی است و این روند درطول 90 سال گذشته یعنی از ابتدای قرن بیستم تا شروع قرن بیست و یکم همچنان سیر تکاملی را به ویژه در بخش کشاورزی دنبال نموده است.  پایین آمدن سطح آبهای زیرزمینی نه تنها باعث گران شدن هزینه پمپاژ آب زیرزمینی شده است بلکه موجب کاهش کیفیت آب نیز میگردد. این مشکلات موجب زیر سوال بردن پایداری منابع آب زیر زمینی برای استفاده کنندگان مختلف بویژه بخش کشاورزی گردیده است.  لذا بهره وری از منابع آب های غیرمتعارف که همان فاضلاب ها و پساب ها می باشند به خصوص در بخش کشاورزی حائز اهمیت است. بنابراین پسابها به عنوان بخشی از منـابع جبـران کننـده نیازهـا در بخـش کـشاورزی به حساب می آیند. لزوم بهره گیری از منابع آبی غیر متعارف، موضوعی است که امروزه بعنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر بویژه در کشور ما نمایان شده است.

ادامه مطلب: آبهای غیر متعارف
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 284
پرینت

شیوه های بهره برداری از آب های زیر زمینی

دستیابی به منابع آب زیرزمینی به روش های طبیعی و مصنوعی میسر می باشد.

- چشمه­ ها به طور طبیعی از زمین می جوشد و آب­های زیر زمینی از این طریق بر سطح زمین جاری می گردد. چشمه­ ها بیشتر در مناطق کوهستانی وجود دارند.

- از روشهای مصنوعی استفاده از منابع آب زیر زمینی می توان به حفر چاه و قنات اشاره کرد:

1) چاه: چاه از سطح زمین تا داخل منطقه اشباع آب زیرزمینی، حفر می گردد و به تدریج آب زیرزمینی در آن جمع می شود. بیرون آوردن آب از چاه با استفاده از تلمبه های دستی یا موتوری صورت می گیرد. استفاده از آبهای زیرزمینی بوسیله حفر چاه در همه جای دنیا رایج است.

ادامه مطلب: شیوه های بهره برداری از آب های زیر زمینی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آب
نمایش از 30 مهر 1393 بازدید: 261
پرینت

تغییر الگوی کشت تنها راه مبارزه با خشکسالی


کمبود منابع تولید سبب شده است که روشهای تخصیص بهینه منابع کمیاب بین فعالیتهای مختلف، روز به روز گسترش یابد. با توجه به نقش حیاتی بخش کشاورزی در اقتصاد ملی و اشتغالزایی و تأمین غذای جامعه، لازم است که از منابع و ابزارهای تولید در این بخش به بهترین نحو ممکن استفاده گردد تا ضمن کاهش در مصرف این منابع، سود‌آوری و رفاه کشاورزان نیز افزایش یابد. با توجه به اقلیم خشک و نیمه‌خشک ایران و کمبود منابع آبی در استان ، آب به عنوان یکی از عوامل محدود‌کننده تولید، نقش مهمی را در تعیین نوع فعالیتهای زراعی ایفا می‌کند. آسیب‌پذیری سفره‌های آب زیرزمینی در اثر برداشت بی‌رویه از منابع آبی، اتمام پتانسیل قابل توسعه بهره‌برداری از آب‌های زیرمینی برای مصارف کشاورزی و پایین بودن راندمان آبیاری لزوم اصلاح الگوی مصرف آب را ضروری می‌سازد.

ادامه مطلب: تغییر الگوی کشت تنها راه مبارزه با خشکسالی
 

صفحه1 از4

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 82 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید