نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 188
پرینت

 فیلتر یا تصفیه آب به روش اسمز معکوس

تألیف: حمید وثیق زاده انصاری
فیلتر یا تصفیه آب به روش اسمز معکوس، بر اساس اصل اسمز معکوس کار می کند. این مقاله در ادامه اطلاعاتی در رابطه با سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس فراهم می کند.
فرآیند اسمز معکوس (RO) به طور گسترده برای اهداف مسکونی و هم چنین صنعتی استفاده می شود. فرآیند ROکه هم چنین به عنوان هایپر فیلتریشن یا فیلتراسیون فوق العاده نیز شناخته شده است، فرآیندی است که عموماً برای تصفیه آب استفاده می شود. اگر چه در ابتدا این روش برای تصفیه و نمک زدایی آب دریا استفاده می شد، اما از زمانی که آگاهی ها در مورد مزایای آن افزایش یافت، این فیلترهای آب در خانه ها نیز مورد استفاده قرار گرفته می شود. این سیستم ها یکی از بهترین سیستم های تصفیه آب می باشند. همان گونه که از نام آن برمی آید، RO به عبارتی معکوس شدن فرایند طبیعی اسمز است.
در واقع اسمز معکوس، فرآیندی است که در آن از فشار، برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه ‌تراوا استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه ‌تراوا بین دو محلول آب خالص و آب نا خالص قرار گیرد، آب به طور طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت بالاتر آب به غلظت پایین تر آب جریان می‌یابد. این پدیده تا زمانی که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل، اختلاف فشار بین دو طرف غشاء برابر اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ ‌تر (یعنی نا خالص‌تر) اعمال گردد، جریان آب قطع خواهد شد. در صورتی که فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب معکوس خواهد گردید.


ادامه مطلب: فیلتر یا تصفیه آب به روش اسمز معکوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 141
پرینت

مقايسه 3 روش تصفيه آب

توصيه‌هاي دکتر انوشيروان محسني بندپي و دکتر احمدرضا يزدان‌بخش به متقاضيان خريد دستگاه تصفيه آب
 برخي آمارهاي غيررسمي حاکي از آن است که ميزان فروش اين دستگاه‌ها در اين مدت، افزايش چشمگيري پيدا کرده. ولي آيا همه اين دستگاه‌ها هم‌ارزند؟ آيا شيوه‌هاي به کار گرفته‌شده در تمام آنها يکسان است؟ آيا کارايي تمام آنها مشابه است؟
اگرچه مردم، تمام اين دستگاه‌ها را با نام کلي «دستگاه تصفيه آب» مي‌شناسند ولي مکانيسم اثر آنها با همديگر متفاوت است. در «صنايع غذايي» اين هفته، نظر چند تن از کارشناسان و صاحب‌نظران را در اين زمينه جويا شده‌ايم.

قديمي‌ترين روش تصفيه آب
 
تصفيه آب و تبديل آب غيرقابل‌مصرف به آب شرب از گذشته‌هاي دور يکي از دغدغه‌هاي اصلي انسان بوده است؛ دغدغه‌اي که به تدريج موجب پديدآمدن روش‌هايي براي تصفيه آب و جدا کردن ناخالصي‌هاي آن شد. يکي از اين روش‌ها که قديمي‌ترين روش در اين رابطه است، استفاده از تبخير و تقطير مجدد آب است. اين روش که در واقع، يکي از مطلوب‌ترين و مطمئن‌ترين روش‌هاي خالص‌سازي آب به حساب مي‌آيد، مي‌تواند تمام املاح موجود در آب، اعم از املاح محلول يا غيرمحلول، را از آن جدا کند.
دکتر انوشيروان محسني‌بندپي، عضو کميسيون بهداشت مجلس، در اين مورد مي‌گويد: «تبخير و تقطير آب يکي از روش‌هاي موثر و در عين حال، پرهزينه براي تصفيه آب است. با اين روش، تمام ناخالصي‌‌هاي آب از آن جدا مي‌شود.» او مي‌افزايد: «اگرچه با تصفيه آب به اين روش مي‌توان آب خالص به دست آورد ولي اين روش به جز در موارد معدود آزمايشگاهي، کاربرد ديگري ندارد. زيرا در آب علاوه بر املاح و ناخالصي‌هاي مضر، ترکيبات بي‌خطري وجود دارد که براي سلامت انسان زيان ندارند و نيازي به جداسازي آنها از آب نيست.»

روش تعويض يوني

ادامه مطلب: مقايسه 3 روش تصفيه آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 135
پرینت

 انتخاب بهترین سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

 ترجمه و تألیف: حمید وثیق زاده انصاری
آیا برای انتخاب بهترین سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس، از میان بسیاری از سیستم های تصفیه آب موجود در بازار برای خانه خود دچار سر در گمی شده‌اید؟ خوب، نگران نباشید، در این مقاله بررسی های خوبی در رابطه با این موضوع انجام شده که به شما در انتخاب بهترین محصول کمک خواهد کرد. لطفاً آن را مطالعه نمایید . . .
انتخاب بهترین سیستم تصفیه آب اسمز معکوس
امروزه، در سراسر جهان، مناطق و شهرهای بسیاری وجود دارد که در آن آب سالم و تمیز فراهم نیست. معمولاً، آب دارای مقدار زیادی از نا خالصی ها و آلاینده ها است. در بسیاری از خانه ها از این آب آلوده برای شرب و انجام کارهای روزانه استفاده می شود. بنا بر این، بدیهی است، اگر چنین آب آلوده ای توسط خانواده ها مصرف شود، بیماری و آلرژی گریبان افراد خانه را خواهد گرفت. البته نیازی به انجام اقدامات سخت گیرانه نیست. صاحب خانه برای این کار می تواند از سریع ترین منبع برای تصفیه آب استفاده نماید. احتمالاً نصب کل سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس در یک خانه منطقی به نظر می رسد. این فن آوری آخرین تکنیک سیستم های تصفیه کننده آب موجود در بازار است و به این ترتیب، با انتخاب بهترین سیستم فیلتر آب به روش اسمز معکوس، شما می توانید فرصتی را برای تصفیه آب کثیف در خانه خود پیدا کنید.


ادامه مطلب: انتخاب بهترین سیستم تصفیه آب اسمز معکوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 158
پرینت

روش تصفیه آب

دستگاههاي تصفيه آب خانگي براي حذف يا كاهـش مواد زائد آب آشاميدني بكار می روند این پارامتر ها عبارتند از:
الف)سختي آب
ب)كلروتركيبات بيماريزاي كلر
ج ) فلزات سنگين
د ) آلودگي هاي ميكربي
در زير به بررسي اين پارامترها و روشهاي تصفيه آن ها مي پردازيم :

1- مواد زائد آب

الف) سختي آب
املاح موجود در آب موجب بالا رفتن سختي آب مي شوند

ادامه مطلب: روش تصفیه آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 122
پرینت

اصول اولیه تصفیه آب

روشهای تصفیه آب :

۱ - تصفیه اولیه
۲ - تصفیه ثانویه
۳ - تصفیه نهایی یا پیشرفته

تصفیه اولیه (تصفیه فیزیکی) :
تصفیه یا جدا سازی فیزیکی که در مورد ذرات و مواد شناور آب انجام میگیرد . معروف به تصفیه فیزیکی یا تصفیه اولیه می باشد. در ابتدا برای تصفیه آب کار با حذف مواد معلق و شناور در آب صورت می گیرد. در این مرحله با عبور آب از غربال های مختلف مانند غربالهای میله ای و سپس خرد کردن و در انتها با استراحت آب در تانک ته نشین کننده به سهولت برخی از ذرات شناور و ذرات سنگین از آب جدا میشوند .

تصفیه ثانیویه: در تصفیه ثانویه هدف حذف مواد جامد ،حذف سختی آب و کاهش آلاینده های آلی می باشد . و به دو روش صورت میگیرد :

الف - روشهای شیمایی
ب - روشهای بیوشیمیایی

در روشهای شیمیایی موادی به آب اضافه میشوند ، با اضافه کردن این مواد ذرات بسیار ریز در آب بی بار می شوند، بعلت خنثی بودن بدلیل قطبیت به هم جذب شده و تشکلیل توده های بزرگ می دهند. مواد تحت یک سری واکنشهای شیمیایی و فیزیکی رسوب می کنند و با سهولت جدا می گردند. این فرآیند را لخته سازی می گوییم . لخته سازی در بسیاری از موارد استفاده می شود ، از جمله استفاده از آب رودخانه ها که دارای گل و لای هستند .
مواد لخته ساز :

ادامه مطلب: اصول اولیه تصفیه آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 125
پرینت

روشهای جدید در تصفیه فاضلاب

تیر ۲۵, ۱۳۹۳ فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی    
واحد SBR
واحد SBR از یک راکتور پر و خالی شونده تشکیل شده که در آن اختلاط کامل صورت می گیرد و علاوه بر آن هوادهی و ته نشینی که بعد از مرحله واکنش می باشد،در یک تانک انجام می شود. در تمام سیستمهای SBR عمل تصفیه در قالب 5 مرحله ای که در ادامه می آید، بصورت متوالی انجام می شود.

1- پرشدن،

2- واکنش(هوادهی)،

3- ته نشینی،

4- تخلیه ،

5- آزاد.

در طی مرحله پرشدن، فاضلاب به سیستم وارد می شود. در طی فرایند پر شدن سطح مایع موجود در راکتور از 75درصد در انتهای مرحله آزاد به 100درصد می رسد. در خلال پرشدن، محتویات راکتور در حال مخلوط شدن و یا مخلوط و هوادهی شدن توامان هستند تا به واکنشهای بیولوژیکی در حال انجام در داخل راکتور سرعت ببخشند.

در طی فرایند واکنش، واکنشهای آلی تحت شرایط کنترل شده محیطی بر روی مواد آلی موجود در فاضلاب انجام می شود.

در طی فرایند ته نشینی، مواد جامد تحت شرایط سکون شروع به ته نشینی می کنند و نتیجه آن پساب تصفیه شده ایست که آماده تخلیه از سیستم SBR است.

پساب تصفیه شده در طی مرحله تخلیه از سیستم خارج می شود. برای تخلیه پساب تصفیه شده از مکانیزمهای متعددی از جمله دریچه های سرریز می توان استفاده نمود.

ادامه مطلب: روشهای جدید در تصفیه فاضلاب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 156
پرینت

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

1-انواع روشهای معمول تصفیه فیزیکی (Physical Treatment) :
-اشغال گیری (Screening)
-دانه گیری (Crit removal)
-متعادل سازی وایستگاه پمپاژ(Equalization &Pumping Station)
-شناور سازی (floation)
-ته نشینی اولیه (Primary sedimentation)
2-انواع روشهای معمول تصفیه فیزیکو شیمیایی (Physical_chemical Treatment) :
روشهای فیزیکی، شیمیایی و یا ترکیبی از این دو روش بعنوان پیش تصفیه و یا بخش اصلی در فرآیند تصفیه فاضلاب و آب مورد استفاده قرار می گیرند که بطور خلاصه عبارتست از  :
-انعقاد(coagulation)
-لخته سازی (Flocculation)
-ته نشینی فیزیکو شیمیایی (Physico_chemical sedimentation) در تصفیه فیزیکو شیمیایی عملیات تصفیه با استفاده از تزریق مواد منعقد کننده در واحدهای انعقاد ولخته سازی صورت می گیرد.

3-انواع روشهای معمول تصفیه بیولوژیکی (Biological Treatment) :

ادامه مطلب: پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 134
پرینت

تصفیه آب به روش فیلتراسیون و مقایسه آن با روش اسمز معکوس یا RO  

    -  سیستم تصفیه آب به روش فیلتراسیون فقط املاح درشت اب را فیلتر میکند .
    -  مقایسه دو روش تصفیه آب
    - نام لاتین  : Filtration   
    سیستم تصفیه آب به روش فیلتراسیون یکی از روشهای حذف ذرات درشت از آب مثل : سنگ ریزه ها ، شن و ماسه ، گل و لای ، لجن ، جلبک ، زنگ زدگی داخل لوله ها می باشد .

     این روش توانایی پایین آورد TDS یا سختی آب را ندارد .

    از این روش برای تکمیل فرآیند تصفیه آب در سیستم های اسمز معکوس استفاده می شود .

    از این روش نیز برای تصفیه آب در ورودی های منازل مسکونی ، تجاری و

     مواردی از این قبیل استفاده می شود .

   تصویر زیر روبرو :


   - تنها ذراتي که اندازه آنها از اندازه حفرات فيلتر کوچک‌تر است عبور مي‌کنند

ادامه مطلب: تصفیه آب به روش فیلتراسیون و مقایسه آن با روش اسمز معکوس یا RO
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 161
پرینت

 تصفیه آب

تصفیه آب در واقع فرآیند میکروب زدایی آب و قابل آشامیدن ساختن آن برای انسان است. در این فرآیند مراحل مختلفی وجود دارد که آب آلوده باید از ان عبور داده شود تا به آب سالم تبدیل شود. این مراحل به میزان آلودگی آب منبع و کیفیت آن بستگی دارد. معمولا آب های زیر زمینی آلودگی کمتری نسبت به اب های سطحی دارند که با مقادیر کمی کلر تصفیه می شوند. اما آب های سطحی که آلوده تر و کدرتر هستند به مراحل و فرایندهای پچیده تری نیاز دارند. این مراحل در تصفیه خانه به شرح زیر می باشند:
1.آبگیر(intake)
این عمل برای برداشت آب از منبع آلوده و انتقال آن به تصفیه خانه انجام میشود. در حین این عمل تصفیه آب به صورت فیزیکی انجام می شود. در مسیر آبگیر فیلترهایی برای فیلترکردن مواد معلق در آب وجود دارد . در این عملیات آب تا حدودی پاکسازی می شود . این عمل برای آب های زیرزمینی هم انجام می شود.
2.آشغالگیر(screen)
در این مرحله ذرات معلق بیشتری از آب حذف می شود تا کیفیت تصفیه اب در مراحل بعدی بالاتر رود. با انجام این کار در واقع از ایجاد انسداد در تجهیزات تصفیه خانه و در نتیجه کملکرد نامطلوب آن ها جلوگیری می شود. آشغالگیرها معمولا در سایزهای مختلفی به نام های آشغالگیر ریز، متوسط و درشت وجود دارند که آشغالگیرهای درشت تر جلوتر از آشغالگیرهای ریزتر قرار میگیرند. همچنین عمل تمیز کردن آشغالگیرها یا به صورت دستی است و یا به صورت اتوماتیک انجام می شود.
3. تصفیۀ شیمیایی مقدماتی (Pretreatment of chemical)
انواع جلبک ها و گیاهان آبزی در آب وجود دارند که به سرعت تکثیر می شوند و موجب آلوده کردن تمام آب های موجود در تصفیه خانه می شوند. این مواد مضر موجب تغییر در رنگ و بو و مزه آب نیز می شوند. بنابراین برای از بین بردن آن ها از تصفیه شیمیایی مقدماتی استفاده می شود. برای کنترل و از بین بردن این جلبک ها از روش های فیزیکی، بیولوژیکی، شیمیایی استفاده می شود که هرکدام شامل مراحل و عملیات خاص خود است.
4. ته نشینی مقدماتی(Sedimentation)
در این مرحله، آب در استخرهای به عمق معمولا 3 تا 5 متر قرار داده می شود تا ذرات معلق موجود در آب که دانسیته آن ها بیشتر از آب است، مثل سنگ ریزه ها، شن و ماسه ها از آب جدا شود و در کف ته نشین شود. بسته به قطر و میزان ذرات معلق و همچنین دمای آب، سرعت این مرحله متغییر است.
5. توریهای آبهای سطحی(Strainners for surface water)
برای این کار از توری هایی با سوراخ های بسیار ریز در حدود 30 میکرومتر استفاده می شود و بمعمولا برای تصفیه اب های سطحی مورد استفاده قرار می گیرد. این توری ها دارایواحد شستشو هستند که در واقع مواد میروب زدا را به جریان اب اسپری می کنند تا هم عمل میکروب زدایی بهتر انجام شود و هم از گرفتگی توری جلوگیری شود.
6. هوادهی(Aeration)

ادامه مطلب: 0-- تصفیه آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 173
پرینت

 بررسي روش هاي تصفيه آب خانگي و كاربرد آنها

دستگاههاي تصفيه آب خانگي براي حذف يا كاهـش مواد زائد آب آشاميدني بكار ميروند. اين مواد عمدتا عبارتند از :

الف ) سختي آب
ب )   كلر و تركيبات بيماريزاي كلر
ج )   فلزات سنگين
د )   آلودگي هاي ميكربي
در زير به بررسي اين پارامترها و روشهاي تصفيه آن ها مي پردازيم :
1-  مواد زائد آب
 الف) سختي آب [1]

املاح موجود در آب موجب بالا رفتن سختي آب مي شوند

تماس آب با تركيبات آهكي موجود در زمين باعث ورود عوامل سختي در آب ها شده و معمولا آب هاي زيرزميني از سختي زيادتري نسبت به آب هاي سطحي برخوردارند.

سختي آب، عملا شاخص ميزان فعل و انفعال آب با صابون است و براي شستشو با آب هاي سخت تر به صابون زيادتري نياز است. سختي آب به مجموعه املاح كلسيم و منيزيم موجود در آب بر حسب ميلي  گرم در ليتر كربنات كلسيم اطلاق ميشود.

ادامه مطلب: بررسي روش هاي تصفيه آب خانگي و كاربرد آنها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 179
پرینت

روش های تصفیه آب در خانه

روشهای تصفیه که در آنها کاربرد نیروهای فیزیکی عامل مهمتری است با عنوان عملیات واحد تصفیه شناخته شده اند . روشهای تصفیه که درآن حذف آلاینده ها از طریق واکنشهای شیمیایی و زیست شناسی صورت می گیرد با عنوان فرآینده های واحد تصفیه معروف اند .

در حال حاضر ، عملیات و فرآیند های واحد تصفیه در هم ادغام شده و آنچه را که امروزه مراحل اولیه ، و نهایی تصفیه نامیده می شود را تشکیل داده اند . مراحل اولیه شامل جدا کردن مواد شناور و قابل ته نشینی موجود در فاضلاب می باشد که در تصفیه ثانویه از فرایندهای شیمیایی و زیست شناختی استفاده می شود تا قسمت اعظم مواد آلی از فاضلاب جدا شود ، در تصفیه نهایی از واحد های اضافی عملیات و فرآوری استفاده می شود ، تا سایر آلاینده ها مانند نیتروژن و فسفر ، که مقدار آنها در تصفیه ثانویه کاهش چشمگیری پیدا نکرده است حذف شوند . روشهای تصفیه زمینی ، که امروزه بیشتر به سیستمهای طبیعی معروف شده اند ، مجموعه ای از مکانیسم های تصفیه فیزیکی ، شیمیایی و زیست شناسی را به خدمت گرفته و آب را با کیفیتی مشابه آبی که از تصفیه نهایی فاضلاب حاصل شود تولید می کنند .

در طول ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته تعداد مراکز صنعتی که فضولات خود را به شبکه های فاضلاب شهری تخلیه می کنند افزایش چشمگیری یافته است . با عنایت به اثرات سمی ناشی از حضور این فضولات ، حتی با غلظت بسیار کم ، در بسیاری از جوامع آمیختن فاضلاب خانگی با فاضلابهای صنعتی ، که به طور کامل یا ناقص تصفیه اولیه شده اند ، مورد ارزیابی مجدد قرار گرفته است .

ادامه مطلب: روش های تصفیه آب در خانه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 85
پرینت

روشهای تصفیه آب

عمده‌ترین‌ روشهای تصفیه آب عبارتند از:

تصفیه مکانیکی آب

تصفیه شیمیایی آب

تصفیه آب به روش اسمز معکوس

تصفیه بیوشیمیایی آب

فیلتراسیون آب

بررسی روش های تصفیه آب خانگی و کاربرد آنها

دستگاههای تصفیه آب خانگی برای حذف یا کاهـش مواد زائد آب آشامیدنی بکار میروند. این مواد عمدتا عبارتند از :

الف ) سختی آب

ب )   کلر و ترکیبات بیماریزای کلر

ج )   فلزات سنگین

د )   آلودگی های میکربی

در زیر به بررسی این پارامترها و روشهای تصفیه آن ها می پردازیم :

۱-   مواد زائد آب

الف) سختی آب

املاح موجود در آب موجب بالا رفتن سختی آب می شوند

تماس آب با ترکیبات آهکی موجود در زمین باعث ورود عوامل سختی در آب ها شده و معمولا آب های زیرزمینی از سختی زیادتری نسبت به آب های سطحی برخوردارند

سختی آب، عملا شاخص میزان فعل و انفعال آب با صابون است و برای شستشو با آب های سخت تر به صابون زیادتری نیاز است. سختی آب به مجموعه املاح کلسیم و منیزیم موجود در آب بر حسب میلی  گرم در لیتر کربنات کلسیم اطلاق میشود.

ادامه مطلب: روشهای تصفیه آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 23 اسفند 1393 بازدید: 80
پرینت

 روش‌های تصفیه آب

تصفیه آب به فرآیندهایی گفته می‌شود که طی آن مواد شیمیایی نامطلوب، آلاینده‌های بیولوژیکی، جامدات معلق و گازها از آب آلوده حذف می‌شوند، تا قابل آشامیدن یا مصرف کشاورزی شود. تصفیه آب یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بشر امروز بوده است.
 رشد جمعیت و توسعه صنایع مختلف، آلودگی محیط زیست را به دنبال دارد و از این میان آلودگی آب یکی از مهم ترین نگرانی هاست. اجازه بدهید نگاهی داشته باشیم به روش های سنتی و قدیمی تصفیه آب آشامیدنی و آنها را با روش های مدرن مقایسه کنیم. دو روش از رایج ترین و متداول ترین این روش ها، جوشاندن و تصفیه آب به روش شیمیایی است.

روش های تصفیه آب

از سال ها پیش، جوشاندن روشی برای ضدعفونی کردن و از بین بردن میکروارگانیزم های آب بوده است. جوشاندن اگر به مدت کافی باشد، می تواند بسیاری از باکتری ها را از بین ببرد، اما نه همه آنها را. بسیاری از باکتری ها در اولین لحظات کشته می شوند، اما برای کشته شدن بقیه نیاز به زمان بیشتری است.

روش شیمیایی نیز یکی از روش های قدیمی تصفیه آب است که برای ضدعفونی کردن آب به کار می رود. مرحله اول این کار با استفاده از دو ماده شیمیایی می تواند انجام شود؛ ید و کلر. هر دو ماده سبک و ارزان بوده و استفاده از آنها آسان است. ید در کشتن ویروس ها، باکتری ها و تک یاخته ها موثر است. ماده ضدعفونی کننده دوم، کلر است. مواد دیگری هم مانند ازن و دفلوکولانت نیز بعضی وقت ها برای تصفیه آب استفاده می شود.

ادامه مطلب: روش‌های تصفیه آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد تصفیه آب
نمایش از 11 آذر 1393 بازدید: 215
پرینت

 بررسی روشهای تصفیه آب و فاضلاب در کشورهای توسعه یافته (مطالعه موردی ایالات متحده آمریکا)

 چکیده :

       آب و منابع آبي در دنياي امروز جزو ارزشمندترين دارايي‌هاي ممالك به شمار مي‌رود. عمده دغدغه‌هاي جوامع تامين غذا، آب و انرژي است. از اين ميان غذا به دليل امكان متعدد در تامين آن و انرژي به دليل دستيابي به منابع نو به نحوي قابل مرتفع‌سازي است و تنها آب است كه در صورت نبود منابع، جوامع را دچار مشكل مي‌سازد. از اين رو برنامه‌ريزي جهت صرفه‌جويي در مصرف و حفظ منابع موجود در اولويت قرار دارد. از طرف دیگر وقوع خشکسالی‌‌های متعدد و افزایش روز افزون جمعیت، نیاز به آب آشامیدنی سالم و تصفیه آب و بهره‌گيري مناسب‌تر در مصارف صنعتي و كشاورزي را ضروري نموده و پیشرفت تکنولوژی در جهت استفاده از روش‌های صنعتی و تجزیه‌ای جهت تصفیه آب و کاهش هزینه‌ها به امری اجتناب ناپذیر تبدیل گردیده است. از آن جمله مي‌توان به ستون‌های کروماتوگرافی، رزین‌ها و مبادله کننده‌های یونی جهت نرم‌سازی و گرفتن سختی آب، همچنین فرایندهای كلریناسیون و فلورايداسيون، صاف‌کردن و ته‌نشینی با روش‌های پیشرفته و استفاده از گندزداهای موثر و نیز روش‌های صنعتی پیشرفته و استفاده از میکروپروسسورها جهت کنترل تصفیه اشاره كرد. در مطالعه حاضر، فرايند های تصفيه در کشورهای توسعه یافته با مطالعه موردی ايالات متحده آمریکا مورد بررسي قرار گرفته و مزایا و معایب هر يك از این روش‌ها از منظرهاي مختلف بیان گرديده است. مطالعاتي از اين دست مي‌تواند راهگشاي بهره‌گيري از تجارب اخیر جهانی در استفاده از تکنولوژی تصفیه آب در ایران جهت به دست آوردن آب شرب سالم و مناسب با کاهش اتلاف زمان و هزینه باشد.

واژگان کلیدی: تصفيه آب و فاضلاب، کشورهای توسعه یافته، كلريناسيون.

ادامه مطلب: بررسی روشهای تصفیه آب و فاضلاب در کشورهای توسعه یافته (مطالعه موردی ایالات متحده آمریکا)
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 196 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید