نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 197
پرینت

گندم شير

مواد لازم براي 3 نفر:
 بلغور گندم نيم کيلوگرم
شير يک ليتر
محلول زعفران يک چهارم قاشق چايخوري
زرد چوبه، زيره سياه، سياه دانه، فلفل قرمز از هر کدام يک چهارم قاشق چايخوري
سير داغ يک قاشق سوپخوري
تخم گشنيز کوبيده و زيره سبز کوبيده از هرکدام يک چهارم قاشق چايخوري
نمک به ميزان لازم
نخود، لوبيا چشم بلبلي، عدس از هر کدام يک چهارم پيمانه

ادامه مطلب: گندم شير
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 250
پرینت

خواص شير و فراورده هاي لبني


تأثير بر پيشگيري و درمان فشار خون بالا
فشار خون بالا به حالتي گفته مي شود که فشار سيستوليک بيش از 140 ميلي ليتر جيوه و فشار دياستوليک بالاي 90 ميلي ليتر جيوه باشد. قابل توجه است که فشار خون نرمال را حدود 120/80 ميلي ليتر جيوه در نظر مي گيرند . پرفشاري خون، بيماري مزمني است که در صورت عدم درمان مي تواند مشکلاتي از قبيل نارسايي کليوي ، ناسايي قلبي، بيماري هاي مزمن قلبي و همچنين سکته قلبي را ايجاد کند. در سنين جواني، مردان بيشتر از زنان به اين بيماري مبتلا مي شوند؛ ولي با افزايش سن، ميزان درصد ابتلا به بيماري در زنان بيشتر از مردان مي شود.
کنترل فشار خون مي تواند از ميزان مرگ و مير ناشي از سکته هاي قلبي و همچنين نارسايي هاي کليوي بکاهد. عوامل مختلفي از جمله عوامل ژنتيکي و عوامل محيطي در بروز افزايش وزن به خصوص چاقي شکم، عامل مهمي در ابتلا به اين بيماري است.
مصرف منابع غذايبي حاوي کلسيم، پتاسيم، منزيم در درمان پرفشاري خون بسيار مفيد است. شير و لبنيات منبع خوبي از کلسيم، منيزيم و پتاسيم به شمار مي آيد.
در بسياري از افرادي که داروهاي کاهش دهنده ي فشار خون مصرف مي کنند، عوارض جانبي بسياري ديده مي شود، به همين علت توصيه مي گردد که براي پيشگيري از عوارض جانبي اين قبيل داروها و عدم مصرف آن ها، افراد داراي اضافه وزن ، به کاهش وزن خود اهميت دهند. بهتر است اين افراد ميزان فعاليت بدني خود را افزايش داده و مصرف نمک را محدود کنند. شير و فرآورده هاي آن از جمله مواد غذايي بسيار مهم و باارزش است، که از حدود چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح مورد استفاده اي انسان بوده است، اين گروه از مواد غذايي منبع خوبي از کلسيم، منيزيم و پتاسيم است. مصرف مداوم شير و لبنيات به دليل داشتن مقادير کافي کلسيم مانع از ابتلا به سرطان روده بزرگ خواهد شد. در شير نوعي اسيد چرب به نام اسيد لينولئيک کنژوگه وجود دارد که حدود 50 درصد از ابتلا به انواع سرطان را مي کاهد. اين اسيد چرب سيستم ايمني را تقويت کرده و از بروز بسياري از عفونت ها مي کاهد شير و فرآورده هاي آن از نظر ويتامين هاي تيامن «ب 1» ريبوفلاوين «ب 2» و پانتوتنيک اسيد بسيار غني است. وجود اين ويتامين ها در آزادسازي انرژي از مواد غذايي ضروري مي باشد و به همين دليل مصرف شير و لبنيات کم چرب براي سالمندان توصيه مي شود در شير پروتييني به نام کازيين وجود دارد که نقش عمده در پيش گيري از پوسيدگي دندان ايفا مي کند.

ادامه مطلب: خواص شير و فراورده هاي لبني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 194
پرینت


شير معمولي يا شير سويا


نويسنده: سيده سارا حکيم
 پروسه تهيه شير سويا در چين کشف گرديد مکاني که لوبياي سويا کشت و مصرف مي شود. شير سويا يک عصاره آبدار مي باشد که با آسياب نمودن لوبياي سويا و خيساندن آن در آب تهيه مي گردد.
شير سويا تقريباً داراي 3/5 درصد پروتئين، 2 درصد چربي، 2/9 درصد کربوهيدرات و نيز ويتامين هاي B1، E، C، B6، B2 و لسيتين و فيبر مي باشد.
شير سويا تقريباً يک چهارم کلسيم موجود در شير را دارا مي باشد و توليدکنندگان اين ماده غذايي معمولاً کلسيم را به آن اضافه مي نمايند.

خواص شير سويا:
 
يائسگي:تغييرات هورموني همراه با يائسگي موجب افزايش ريسک بيماري قلبي و استئوپروز مي شوند. در دوران يائسگي، زنان علايمي مانند گر گرفتگي، عرق شبانه، بي خوابي و سردرد را تجربه مي کنند. شير سويا حاوي ايزوفلاوون هاي جنستين و ديادزين مي باشد که داراي خواص شبيه استروژن هستند، اما تفاوت بسيار زيادي با استروژن دارند و داراي خواص غيرهورموني مي باشند.
استئوپروز: شير سويا داراي غلظت بالايي از ايزوفلاوون ها مي باشد. مطالعات زيادي نشان داده اند که اين ماده غذايي موجب سلامت استخوان مي گردد. پروتئين محتوي سويا حاوي اسيدهاي آمينه اي است که ميزان سولفور آنها پايين مي باشد.
اسيدهاي آمينه سولفوردار توليد سولفات را در ادرار افزايش مي دهند. اين اسيدهاي آمينه از باز جذب کلسيم به خون جلوگيري مي نمايند.
بيماري ديابت و کليه: شير سويا داراي فيبر محلول مي باشد. غذاهاي حاوي فيبر محلول و کربوهيدرات پيچيده موجب افزايش حساسيت به انسولين مي شوند و بنابراين در کنترل ديابت نقش دارند.
علي رغم اينکه سويا داراي پروتئيني با کيفيت بالا است، موجب افزايش فيلتراسيون و افزايش دفع پروتئين از راه ادرار مي شود. شير سويا موجب کاهش LDL در خون شده و با اين عمل از آسيب به کليه ها جلوگيري مي گردد.
سلامت چشم: بررسي هاي جديد نشان داده اند که ايزوفلاوون جنستين موجود در سويا از چشم در مقابل اشعه X محافظت مي نمايد. اين اشعه موجب بروز آب مرواريد مي شود.

ادامه مطلب: شير معمولي يا شير سويا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 191
پرینت

توصیه های لازم در مورد شیر

تهیه کننده : ابراهیم بهرامی

شیر
بررسی‌ها نشان داده اهلی کردن دام‌هایی مانند گاو و گوسفند و بز یکی از مراحل مهم در تاریخ زندگی و ادامه حیات انسان روی کره خاکی بوده است. این اتفاق توانست انسان را در مناطقی که از نظر کشاورزی و دامپروری مناسب بودند ساکن و پایه‌های تمدن و زندگی اجتماعی را پی ریزی کند. محققین، اهلی کردن دام‌ها به وسیله انسان را در حدود"6000" سال قبل تخمین می‌زنند و از همان زمان نیز استفاده از شیر برای مصارف انسانی شروع شده است.
بنابر آنچه بیان شد شیر اولین ماده غذایی حاصل از نگهداری دام بوده که وارد چرخه غذایی انسان شده است. امروزه با گذشت سالیان بسیار طولانی، این فرآورده گوارا جای بیشتری را در سفره غذایی انسان باز کرده و همچنان مطلوبیت خود را به عنوان یک ماده سالم و مغذی و گوارا حفظ کرده است.
شیر تنها غذای نوزادان پستانداران در هنگام تولد می‌باشد. ترکیبات شیر متناسب با ویژگی‌های هر جاندار متفاوت است. شیر تولید شده در 7 تا 10 روز اول دوره شیردهی ترکیبی متفاوت با بقیه شیر تولید شده در این دوران دارد. این شیر سرشار از ترکیبات ایمنی‌ساز (Antibody) بوده و نوزاد دام را در ابتدای زندگی در حالی‌که سیستم‌های دفاعی بدنش هنوز فعال نشده در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌سازد. در بین شیر دام‌های مختلف، شیر گاو از نظر ترکیب به شیر انسان نزدیک‌تر است.

ادامه مطلب: توصیه های لازم در مورد شیر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 195
پرینت

شير سويا، اکسير جواني

شير سويا چيست:
شير سويا از طريق خيساندن دانه سويا و آسياب کردن آن با آب درست مي شود. مايعي را که بعد از صاف کردن به دست مي آيد شير سويا مي نامند. به طور سنتي شير سويا داراي مزه لوبيا مي باشد که اين مزه از سوي چيني ها به خوبي مورد قبول مي باشد اما با ذائقه غربي ها زياد سازگار نيست. با استفاده از تکنيک هاي درست فرآيند، مي توان اين مزه لوبيا را کاهش داد و يا آن را حذف کرد. اخيرا، با فوايد زيادي که از شير سويا کشف شده است، تشخيص منفعت هاي سلامتي و با بهتر کردن مزه و ترکيب آن، شيرسويا اکنون بسيار پرطرفدار و پرمصرف شده.

تاريخچه شيرسويا
 
سابقه شيرسويا در کشور چين به بيش از 2000سال مي رسد. شير سويا يک فرآورده سنتي چيني الاصل است. در اين سنت، دانه هاي لوبياي سويا يک شب خيسانده و به دنبال آن به صورت مرطوب آسياب مي شوند و پس از مرحله فيلتراسيون و پخته شدن قابل شرب است. بعد از چين دامنه شهرت شيرسويا را در تاريخ ژاپن و ديگر کشورهاي خاور دور مي توان رويت کرد. اولين کارخانه شيرسويا در سال 1923 در Changshaچين تاسيس شد که شير سويا را در بطري هاي شيشه اي به بازار ارائه مي کرد. در سال 1936دکتر ميلر آمريکايي شروع به ارائه شير سوياي شبه لبني در شانگهاي کرد. امروزه صدها کارخانه بزرگ و کوچک شير سويا در سراسر جهان وجود دارد، از جمله در چين، فرانسه، بلژيک، انگلستان، آمريکا، آرژانتين، استراليا ، آلمان ، ايتاليا، کانادا و اسپانيا.

ادامه مطلب: شير سويا، اکسير جواني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 182
پرینت

روغن پالم چیست و در شیر چکار می کند؟!

روغن پالم در شیر?!
دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران با اعلام اینکه "وجود روغن پالم (روغن نخل) در شیر به اثبات رسیده و بخش قابل توجهی از چربی موجود در فراورده‌های لبنی به خاطر روغن پالم است نه چربی طبیعی شیر" توجه رسانه ها و عموم را به یکی از موضوعات مهم سلامت و محیط زیست جلب کرده است.
دکتر قاضی زاده گفت: "باید این تخلف در صنایع لبنی به صورت تدریجی اصلاح شود چرا که نمی‌توان صنایع لبنیات را به یکباره تعطیل کرد."
 
دکتر رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت هم به "افزایش میزان روغن پالم"در فرآورده های لبنی پرچرب اشاره کرد و گفت با تمام کسانی که در این "تقلب" نقش داشته‌اند، برخورد خواهد شد.
به دنبال آن دکتر زهرا عبداللهی، مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت هم توضیح داد که "روغن پالم نوعی روغن گیاهی است که مقدار اسید چرب اشباع آن حداقل ۵۰ درصد است."


 

ادامه مطلب: روغن پالم چیست و در شیر چکار می کند؟!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 202
پرینت

هر چه می توانی لبنیات بخور !

تهیه کننده : مجید مکاری

مقدمه
فراورده های لبنی به آن دسته از مواد غذایی اطلاق می شود که همگی از شیر تولید می شوند. معمولاً ماده اولیه تولید انواع لبنیات، شیر گاو است. اما گاهی از شیر سایر پستانداران همچون بز، گوسفند، اسب و... هم استفاده می شود.

انواع فراورده های لبنی
• شیر که پس از پاستوریزه و هموژنیزه شدن با مقادیر متفاوت از چربی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.
• خامه، چربی شیر است که به سرشیر هم معروف است.
• خامه ترش، خامه ایست که به وسیله باکتری تخمیر و ترش شده است.
• شیر خشک، با حذف آب شیر به دست می آید.
• شیر غنی شده، شیری است که با تبخیر آب آن، غلیظ شده است و معمولاً به آن شکر هم اضافه می کنند.
• کره، همان چربی شیر است که از هم زدن خامه حاصل می شود.
• پنیر را از راه جامد کردن شیر تهیه می کنند. سپس این بخش جامد را از آب پنیر جدا کرده و می گذارند تا عمل بیاید. این کار معمولاً توسط باکتری یا مایه پنیر صورت می گیرد.
• ماست، شیری است که بوسیله باکتری استروپتوکوک ترش شده است.
• بستنی، خامه ایست که به آرامی یخ بسته است.
• کاسترد یخی

ادامه مطلب: هر چه می توانی لبنیات بخور !
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 234
پرینت

روشهاي شير دادن و از شير گرفتن


نويسنده:بلاندين مارکاده و دکتر هانري بوشه

تغذيه کودک
از تولد تا سه ماهگي
تغذيه کودک،در واقع عملي سرشار از عشق و محبت است. اولين ارتباط مادر و نوزاد،از طريق تغذيه برقرار مي شود. روزهاي نخستين (و هفته هاي اول)نقش و ارزش عمده اي در ارتباط آتي مادر و فرزند دارد.
در زمينه تغذيه،روش مشخصي از لحاظ دفعات تغذيه، ساعات تغذيه و برابري غذا درهرنوبت،وجود ندارد. کودک،هر موقعي که احساس نياز کند،غذا مي خواهد و شما بايد نياز او را برآورده کنيد.نمي توان از نوزاد انتظار داشت که در ساعاتي معين و به مقداري مشخص غذا بخواهد.شما بايد با توجه به فريادها و آشفتگي هاي او در روز،ساعات و مقدار غذا دادن و دفعات تغذيه ي او را پيدا کرده و رعايت کنيد.

روش هاي شير دادن

1-تغذيه با شير مادر
شير مادر،بهترين و مناسب ترين غذا و مورد تأييد همگان است.اهميت تغذيه با شير مادر تنها در انتقال اين ماده ي ناب به کودک نيست بلکه حضور مادر،برخورد محبت آميز مادر،دلپذيري در آغوش کشيدن کودک،نوازش کردن و سخنان مهرآميز مادردراين مدت، باعث تأمين نيازهاي همه جانبه کودک و برقراري رابطه اي ناگسستني ميان مادر و فرزند مي شود.
با شيردادن به کودک خود،آن هم بدون هيچ گونه فکر و تصميم قبلي و صرفاً طبق غريزه ي مادري،رابطه اي پر بار با کودک برقرار مي کنيد.او شما را مي شناسد و شما متوجه او خواهيد بود، او به شما عادت مي کند و شما نيز در کنار او هستيد.کودک به خوبي درک مي کند که به شيوه اي مناسب،خواسته ها و نيازهايش را تأمين مي کنيد.به همين علت، وقتي کودک را از شير مي گيريد (مثلاً در دو و نيم تا سه ماهگي)مشکلاتي به وجود مي آيد؛شما و فرزندتان کاهش مدت و دفعات با هم بودن را آشکارا احساس خواهيد کرد. کودک حاضر به پذيرش نوع ديگري از تغذيه نبوده و نارضايتي خود را با گريه نشان مي دهد. برخي مادران که تحمل ديدن اين صحنه را ندارند، به رغم تصميم قبلي خود دوباره او را با شير خود تغذيه مي کنند.

ادامه مطلب: روشهاي شير دادن و از شير گرفتن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 140
پرینت

شیر و لبنیات را فراموش نکنیم

شیر  و سایر لبنیات مانند ماست  ، پنیر و دوغ  از جمله مواد غذایی هستند که روزانه باید در سبد غذایی هر خانوار وجود داشته باشند. ناگفته نماند که از نظر تغذیه ای مصرف یک لیوان شیر معادل مصرف یک لیوان ماست یا دو لیوان دوغ است و طبق تحقیقات انجام شده بهتر است در رژیم های لاغری  از ماست استفاده شود. شیر و لبنیات حاوی بسیاری از مواد به خصوص مواد معدنی و ویتامین ها می باشد.

مواد معدنی موجود در شیر عبارتند از: کلسیم ، پتاسیم ، منیزیم ، فسفر ، سدیم و مقدار کمی آهن.

کلسیم

از عناصر اصلی محسوب می شود که روزانه به میزان 800 میلی گرم برای افراد عادی مورد نیاز است. البته این میزان در زنان باردار و شیرده به 1200 میلی گرم و گاهی بیشتر می رسد.

کمبود کلسیم  در کودکان باعث نرمی استخوان  ، کندی رشد، خرابی دندان ها  و لثه می گردد. در بزرگسالان نیز بیماری شایع پوکی استخوان  ، به دلیل کمبود این ماده ی غذایی به وجود می آید.

ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم دارد.

ادامه مطلب: شیر و لبنیات را فراموش نکنیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 156
پرینت

شیر

شیر مایعی خوراکی است که توسط غدد پستانِ پستانداران تولید می‌شود. شیر غذای اصلی نوزادان را تشکیل می‌دهد که هنوز توانایی گوارش غذاهای گوناگون را ندارند. انسان‌ها مانند دیگر پستانداران در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می‌کنند. مردم مناطق گوناگون از شیر چهارپایان اهلی به‌ویژه گاو و دیگر چهارپایان هم‌چون گاومیش، گوسفند، بز و شتر استفاده می‌کنند.

از شیر برای تهیه لبنیات هم‌چون خامه، کره، ماست، پنیر، کشک، شیر خشک و بسیاری فرآورده‌های دیگر استفاده می‌شود.

ترکیب شیمیایی دقیق شیر خام، به نوع گونۀ حیوانی که شیر را تولید کرده و سلامتی و نوع غذای او/ آن و عوامل دیگری بستگی دارد. بیشترِ شیر را آب و پس از آن قندی به نام لاکتوز، پروتئین و چربی تشکیل می‌دهد. شیر منبع خوبی برای املاح مورد نیاز بدن انسان‌ها چون کلسیم، فسفر، منیزیم و پتاسیم و ویتامین‌های آ، ب۱، ب۲، ب۶، ب۱۲، ث، د، کا، ئی، نیاسین، و اسید فولیک است. اسیدیتۀ شیر گاو بین ۶٫۴-۶٫۸ است؛ یعنی کمی اسیدی محسوب می‌شود.

در کشورهای در حال توسعه شیر یک عنصر کلیدی در راه بهبود تغذیه و امنیت غذایی محسوب می‌شود. ارتقای وضعیت پرورش دام زنده، فناوری تولید محصولات لبنی و کیفیت شیر نوید بخش کاهش فقر و سوء تغذیه در جهان می‌باشد.

حدود ۸۵ درصد شیر خوراکی انسان‌ها از گاو، ۱۱ درصد از گاومیش و بقیه از بز، گوسفند و شتر دوشیده می‌شوند. در سراسر جهان، حدود ۶ میلیارد مصرف‌کنندۀ شیر و فرآورده‌های لبنی زندگی می‌کنند و بیش از ۷۵۰ میلیون نفر در مزارع خانوادگیِ خود به تولید لبنیات مشغول هستند.

ادامه مطلب: شیر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد شیر (خوراکی)
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 139
پرینت

مهم ترین خواص شیر

کلسیم که نقش اساسی در شکل ‌گیری و استحکام استخوان ها و سلامت دندان ها دارد، از مهم‌ ترین ترکیبات موجود در شیر است. فسفر که برای بسیاری از واکنش‌های شیمیایی بدن و فعال کردن آنزیم‌ها لازم است و در رشد و ترمیم بافتی دخالت دارد، در میان املاح موجود در شیر حضور داشته و به غیر از آن، سدیم و پتاسیم که در تنظیم اسیدی و بازی بودن سلول‌ های بدن نقش ایفا می کنند، با خوردن شیر دریافت می ‌شوند.
اما مهم‌ ترین خواص آن به قرار زیر است:
* نوشیدن شیر در بهبود علایم قاعدگی که با نام سندرم پیش از قاعدگی معروف است، نقش به سزایی دارد. بسیاری از خانم ‌ها قبل از دوران قاعدگی دچار نشانه‌هایی از جمله افسردگی، اختلالات خلقی، کمردرد و سردرد می ‌شوند. این افراد باید بدانند که مصرف شیر می ‌تواند این نشانه‌ها را تسکین دهد.
* شیر برای داشتن ناخن‌ها، دندان‌ها و موهایی سالم ‌تر لازم است. این نوشیدنی چون کلسیم فراوان دارد، مصرفش به همراه ویتامین D باعث استحکام استخوان‌ها و دندان ها و تقویت رشد موها و پیشگیری از ریزش آن ها می ‌شود. وجود کلسیم به همراه ویتامین A ، ویتامین های گروه B و پتاسیم مانع از نرم و نازک شدن موها می ‌شود و به درخشان شدن آن ها کمک فراوان می‌ کند.
* مطالعات بسیاری نشان داده است که مصرف روزانه شیر به همراه میوه‌ها و سبزیجات، هم در بچه‌ها و هم در بزرگسالان باعث کاهش فشار خون بالا می‌ شود.
اگر چه هنوز مکانیسم آن مشخص نیست، اما به نظر می‌‌ رسد که کلسیم، پتاسیم، منیزیم و پروتئین شیر نقش مهمی در این زمینه داشته باشند.

ادامه مطلب: مهم ترین خواص شیر
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 98 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید