نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 233
پرینت

جدال سدها با کم آبی

جدال سدها با کم آبیکم آبی و پس لرزه های ناشی از آن بیش از هر موضوع دیگری کشور ایران را درسال ۸۷ تحت تاثیر خود قرار داده است. با گذشت ۴ ماه از سال ، طی ماه های اخیر بر اساس آمارهای موجود وضعیت ذخیره آب سدهای کشوردروضعیت هشدار قرار گرفته و به تبع آن تولید برق ، تا مین آب شرب شهرهای کوچک و بزرگ و روستاهای کشور و همچنین آب لازم برای کشاورزی در مناطق مختلف کشور از این بحران تاثیر پذیرفته اند. خشکسالی و کم آبی سال آبی ۸۶ و ۸۷ در منطقه و ایران یکی ازخشکسالیهای کم سابقه در دهه های اخیر ایران است. 

ایران به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه خشک جغرافیایی که دو سوم خاک کشور را فرا گرفته و بخش کوچکی از آن را جلگه های حاصلخیز تشکیل داده از جمله مناطقی است که طی سال های متمادی هر از گاهی با بحران خشکسالی مواجه بوده است.
به طوری که اگر بارندگی و بارش در سال آبی که از نیمه دوم سال آغاز شده و اواخر نیمه نخست سال بعد به پایان می رسد در حد کافی نباشد انواع و اقسام هشدارهای مربوط به آن از جمله جیره بندی و امثال آن به موضوع روز جامعه تبدیل می شود. در ماه های ابتدای نیمه دوم سال ۸۶ بسیاری از دستگاه های دست اندرکار در موضوع آب و خشکسالی خبر از سالی همراه با ۲۰ درصد کاهش بارندگی برای ایران داده بودند اما آمارهای اواخر بهمن به نحوی بود که ۲۵ درصد کاهش را نشان می داد و اسفندماه نیز خشک ترین ماه های سال در ۴۰ سال اخیر برای کشور رقم خورد تا به فاصله چند ماه بعد بسیاری از استان های ایران در مرز خشکسالی به سر برند.براساس آمارها، در مجموع سال آبی اخیر ۱۰۰ میلیارد مترمکعب کاهش بارش را نسبت به متوسط داشته ایم و کشور با ۲۰ میلیارد مترمکعب کاهش روان آب مواجه شده است.

ادامه مطلب: جدال سدها با کم آبی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 207
پرینت

روش های مقابله با بحران آب

روش های مقابله با بحران آببحران حادثه ایست که به طور طبیعی ویا به وسیله بشر، به طور ناگهانی ویا به صورت فزاینده به وجود آید که برای برطرف کردن آن نیاز به اقدامات اضطراری، اساسی و فوق العاده می باشد.

●شرایط پس از وقوع بحران
• اوضاع پس از حوادث غیر مترقبه واقعاً پیچیده است، پس از حادثه t جامعه با انبوهی از مشکلات روبرو است و نیاز به اتخاذ تصمیمات فوری دارد و چنانچه تصمیمات صحیح نباشد نه تنها موجب التیام دردهای مردم نشده بلکه عوارض و مشکلات اجتماعی در پی خواهد داشت عمده ترین شرایط پس از حوادث غیر مترقبه عبارتند از:
• فشار های اجتماعی و سیاسی
• پیچیدگی اوضاع
• کمبود اطلاعات و عدم اطمینان از صحت داده ها
• بلاتکلیفی در اختیار سازمان های درگیر
• شتاب در تصمیم گیری و اجرای اقدامات لازم جهت بازگشت به وضعیت عادی
‌●تعریف واکنش بحران:

ادامه مطلب: روش های مقابله با بحران آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 190
پرینت

۴۶ راه‌ برای‌ صرفه‌جویی‌ و مصرف‌ بهینه‌ آب‌

۴۶ راه‌ برای‌ صرفه‌جویی‌ و مصرف‌ بهینه‌ آب‌

به‌ مناسبت‌ فرا رسیدن‌ فصل‌ گرما و خشكسالی‌ در مناطقی‌ از كشور

هزینه‌های‌ بسیار زیاد تامین‌، انتقال‌ و توزیع‌ آب‌، افزایش‌ بی‌رویه‌ و غلط‌ مصرف‌ آب‌ و منابع‌ محدود آب‌ قابل‌ استفاده‌، در آینده‌یی‌ نزدیك‌، كشور را با چالش‌های‌ جدی‌ مواجه‌ می‌سازد. اگر جمعیت‌ فعلی‌ كشور را در حدود ۷۰ میلیون‌ نفر در نظر بگیریم‌، در حال‌ حاضر ۹۲۹۰ میلیارد متر مكعب‌ از آب‌های‌ تجدید شونده‌ مصرف‌ می‌شود و چنانچه‌ جمعیت‌ كشور در سال‌ ۱۴۰۰ به‌ ۹۰ میلیون‌ نفر برسد، به‌ ۱۴۰ میلیارد متر مكعب‌ آب‌ نیاز می‌باشد.
در حالی‌ كه‌ در حالت‌ طبیعی‌، كل‌ آب‌ تجدید شونده‌ كشور، ۱۳۰ میلیارد متر مكعب‌ است‌ و اگر همین‌ روند مصرف‌ آب‌ ادامه‌ یابد با كسری‌ ۱۰ میلیارد متر مكعب‌ آب‌ روبرو خواهیم‌ شد كه‌ تامین‌ این‌ میزان‌ آب‌ امكان‌پذیر خواهد بود.
چنانچه‌ مقادیر ذكر شده‌ بالا را با توجه‌ به‌ سطوح‌ تعریف‌ شده‌ جهانی‌ در خصوص‌ میزان‌ مصرف‌ آب‌ و سرانه‌ آب‌ هر فرد مقایسه‌ كنیم‌، مشاهده‌ می‌شود كه‌ كشور ایران‌ با یك‌ روند بحران‌ شدید و مزمن‌ آب‌ روبرو است‌ كه‌ پیامدهای‌ بسیار ناگوار و مخرب‌ آن‌ برای‌ نسل‌های‌ آینده‌ نیز بطور جدی‌ نگران‌ كننده‌ و جبران‌ ناپذیر می‌باشد. باید همه‌ مردم‌ كشور به‌ این‌ واقعیت‌ آگاهی‌ كامل‌ پیدا كنند كه‌ فراوانی‌ آب‌ یك‌ توهم‌ و كمبود آن‌ جدی‌ و خطرآفرین‌ است‌ و بدانیم‌ كه‌ فرزندان‌ ما متعلق‌ به‌ زمان‌ آینده‌ هستند و در آن‌ زمان‌ به‌ همه‌ امكانات‌ زندگی‌ جهت‌ ادامه‌ حیات‌ نیاز دارند.

ادامه مطلب: ۴۶ راه‌ برای‌ صرفه‌جویی‌ و مصرف‌ بهینه‌ آب‌
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 126
پرینت

آبخیزداری،‌ راهکار فرار از کم آبی و خشکسالی

آبخیزداری،‌ راهکار فرار از کم آبی و خشکسالیبا توجه به شرایط اقلیمی خشك و نیمه خشك ایران و بروز مشكلات عدیده‌ای چون كم آبی در بسیاری از مناطق كشور، حفاظت خاك و آبخیزداری از سازنده‌ترین راهكارها برای مقابله با خشكسالی است. 

آبخیزداری یكی از شیوه‌های نوین حفاظت آب و خاك، مهار و پخش سیلاب‌ها است كه باعث كنترل سیلاب‌های مخرب و نفوذ آب به داخل سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.
راهبرد اساسی كنترل سیلاب به تغذیه سفره‌های آب كمك می‌كند و موجب می‌شود كه قنات‌ها، چشمه‌ها و چاهها با تولید آب بیشتر بتواند زمین‌های كشاورزی بیشتری را به زیر كشت برده و در تولید محصولات غذایی بیشتر، نقش مهمی را ایفاء كنند.
این شیوه به ویژه در مناطق خشك، نیمه خشك و حواشی كویر كه معمولا هر از گاهی با جاری شدن سیلاب‌های مخرب با دبی لحظه‌ای بالا، مواجه هستند، بسیار مؤثر و راهگشا است.
یكی از ویژگی‌های سرزمین‌های خشك (نظیر ایران) دارا بودن و زیست‌ بوم‌های ناپایدار است كه درصورت خسارت دیدن ، ‌احیای آنها بسیار دشوار است.
بهره‌برداری از این گونه زمین‌ها، در دوره‌های خشكسالی، همانند دوره‌های فر اوانی رطوبت، نتایج مصیبت‌باری برای گیاهان، جانواران، خاك و ساكنان به همراه دارد كه با توجه به شرایط اقلیمی ایران، پیش‌بینی می‌شود تا بیست سال آینده كشور ما نه تنها مرحله تنش و فشار ناشی از كم آبی را تجربه می‌نكند بلكه با كاهش سرانه آب تجدید شوند.

ادامه مطلب: آبخیزداری،‌ راهکار فرار از کم آبی و خشکسالی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 105
پرینت

اقتصاد و امنیت آب

اقتصاد و امنیت آبتابستان گذشته شهر استکهلم پایتخت سوئد شاهد حضور ۱۵۰۰ کارشناس آب از ۱۴۰ کشور جهان بود. این کارشناسان، به مناسبت هفته جهانی آب، در پایتخت سوئد گرد آمدند تا مشکلات جهان را در این زمینه مورد بررسی قرار دهند. به همین مناسبت، بنیاد بین المللی مدیریت آب، نتیجه تحقیقاتی را منتشر کرد که ۷۰۰ کارشناس از سراسر جهان روی آن کار کرده اند. بر اساس همین تحقیقات، امروزه یک سوم انسان ها یا در مناطقی زندگی می کنند که در آن ها زیاده روی در مصرف، سبب کاهش آب های سطحی و خشکی رودخانه ها می شود و یا به آب سالم و کافی دسترسی ندارند. رییس بنیاد بین المللی مدیریت آب، در کنفرانس استکهلم گفت: «در سال ۲۰۰۰ پیش بینی شد که تا سال ۲۰۰۵ یک سوم جمعیت جهان با مشکل کمبود آب روبرو خواهد شد. اما تحقیقات ما نشان می دهد که وضعیت بسیار بدتر شده است: با توجه به بحران کمبود فزاینده آب در کشورهائی مثل هند، چین، آمریکا و مکزیک، نمی توانیم با مساله آب مثل گذشته برخورد کنیم.» مساله، از دید کارشناسان به کمبود طبیعی آب مربوط نمی شود، بلکه ناشی از نوع برخورد انسان ها با این ماده حیاتی است. 

در کنفرانس جهانی استکهلم، Asit K. Biswas دانشمند کانادایی جایزه آب استکهلم را دریافت کرد. وی به پیش بینی هایی که می گویند در آینده، جهان شاهد جنگ بر سر منابع آب خواهد بود اعتقاد ندارد. بیسواز می گوید: «من به آنچه همکارانم پیش بینی می کنند و رسانه های گروهی با اشتیاق به نقل آن می پردازند، اعتقاد زیادی ندارم. تا آن جا که به آب مربوط می شود، حق با آن ها نیست. آب به اندازه کافی در جهان وجود دارد. حتی اگر در سال ۲۰۵۰ جمعیت جهان به ۱۰ میلیارد نفر برسد، باز هم آب کافی خواهد بود. در تمام مناطق جهان، اگر با آب عاقلانه برخورد کنیم، مقدار آن کافی خواهد بود.»
دانشمند کانادایی، در مراسم گشایش کنفرانس استکهلم به این نکته اشاره کرد که بحران های موجود، ناشی از مدیریت نادرست منابع آب است و برای تقسیم عادلانه آب، بازنگری در نحوه مدیریت آن ضروری است. باید با فساد مبارزه کرد و دولت ها باید راه های تازه ای را برای تامین آب همگان بیابند.

ادامه مطلب: اقتصاد و امنیت آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 223
پرینت

توسعه بر آب

توسعه بر آبانرژی های فسیلی مانند نفت و گاز دیر یا زود به اتمام خواهند رسید و بنابراین باید برای جایگزینی انرژی مورد نیاز فكری كرد.

از سوی دیگر قرن بیست و یكم را قرن جنگ برای آب می دانند زیرا «آب» كالای استراتژیك جهان است. برای فهم بهتر اهمیت آب كافی است بدانیم در مجموعه كشورهای حوزه خلیج فارس ایران تنها كشوری است كه مازاد موجودی آب دارد.
این درحالی است كه بسیاری از كشورها مثل اردن، بحرین ، كویت، قطر، عربستان سعودی، امارات و عمان بیش از موجودی منابع خود آب مصرف می كنند كه اكثر آن از طریق واردات یا شیرین سازی آب دریا صورت می گیرد.
اما ایران با ۲۲۸ میلی متر بارندگی در سال، بیش از ۴۹ میلیارد مترمكعب آب زیرزمینی و ۹۷‎/۳ میلیارد مترمكعب آب سطحی دارد.
براساس آمارهای منتشر شده كل منابع آب تجدیدپذیر در ایران بیش از ۱۳۷ میلیارد مترمكعب است كه سرانه آن در هر سال ۱۹۵۵مترمكعب است. اما به رغم داشتن این مقدار آب سطحی و زیرزمینی تقریباً نیمی از این آب ازچرخه تولید و مصرف به اشكال مختلف خارج می شود به طوری كه كل آب مورد استفاده در ایران نزدیك به ۷۲ میلیارد متر مكعب در سال است.
اگر بتوان نام مقدار آب هدر شده را «تولید از دست رفته» نامید، تلاش برای مهار آنها را نیز می توان «ایجادتولیدو اشتغال » دانست. كاری كه كشور ما در طول سال های گذشته با اجرای برنامه های مناسب توانست به نتایج مطلوبی نیز برسد. راه اندازی سدها و نیروگاه های بزرگی همچون كرخه (۸۲-۷۴)، مسجد سلیمان (۸۲-۷۰)، شهید عباسپور (۸۳-۷۲) و ... از جمله اینهاست.

ادامه مطلب: توسعه بر آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 171
پرینت

تأثیر اصلاح الگوی مصرف آب در افزایش ثروت ملی

 

این واقعیت که ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد و منابع آبی نقشی حیاتی برای کشور دارند بر هیچ کس پوشیده نیست.‌
اعلام سال جدید به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف یکبار دیگر این موضوع را گوشزد می‌کند که آب و مصرف آن مساله‌ای انسانی و حیاتی برای کشور است.
ساختار مهندسی و کشاورزی کشور به گونه‌ای است که متوسط مصرف سرانه آب بیش از ۲ برابر استانداردهای جهانی است.
نکته قابل توجه در بخش آب در ایران که باید مدنظر همه قرار گیرد ثابت بودن طرف عرضه است اما با توجه به افزایش جمعیت طی سال‌های آینده تقاضا نیز افزایش چشمگیر خواهد یافت. برای تعادل‌بخشی بین عرضه و تقاضای آب ناچار به مصرف بهینه این مایع حیات‌بخش هستیم.‌
مهندس سیداسدالله اسداللهی، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران اعتقاد دارد، اصلاح الگوی مصرف آب باید در جهت تولید ثروت ملی تفسیر شود.
در این میان بی‌مناسبت ندیدیم با توجه به آمار و ارقام موجود در خصوص مصرف فعلی آب در بخش‌های مختلف از یک سو و محدود بودن منابع و امکانات از سوی دیگر در نشستی با مهندس‌سید‌اسدالله اسداللهی به کنکاش پیرامون راهکارهای اصلاح الگوی مصرف این ماده حیاتی - به لحاظ نقشی که در توسعه آینده کشور دارد- بپردازیم که در پی آمده است.‌
▪ مصرف آب در ایران در چه وضعی قرار دارد؟‌
ـ در مصرف آب در ایران باید به سرانه مصرف هر بخش توجه شود و پس از استخراج مصرف واقعی برنامه‌هایی در جهت بهینه کردن مصرف انجام داد.
نکته اولویت‌دار در بخش مصرف بهینه آب اتخاذ تصمیمات و راهکارهای زنجیره‌ای و به هم پیوسته است.‌
آمارها حکایت از آن دارد که متوسط مصرف آب در بخش شرب ۳۵۰ لیتر در روز است که با توجه به شرایط کشور و براساس الگو باید به ۱۵۰ لیتر در روز برسد.
از سویی در برخی از کشورهای همسایه ایران که از سطح بهداشت و رفاه مناسب و خوبی نیز برخوردارند، متوسط مصرف به ۹۰ لیتر در روز رسیده است.‌

ادامه مطلب: تأثیر اصلاح الگوی مصرف آب در افزایش ثروت ملی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 249
پرینت

بحران آبی

بحران آبیایران در شرایط طبیعت نیمه خشک، توزیع نامناسب زمانی و مکانی بارش های جوی و پراکندگی و محدود بودن منابع طبیعی آب در جغرافیایی گسترده قرار دارد و اجرا و تدوین یک استراتژی (سیاست گذاری و سرمایه گذاری) ملی برای حفظ پایداری منابع آب در کشور بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر است. لیکن عدم انجام سیاست و طرح و برنامه های علمی و عملی زیست محیطی در سایه منافع اقتصاد سیاسی مبتنی بر خودکفایی در محصولا ت و تولیداتی که فاقد مزیت های نسبی و اکولوژی لازم برای توسعه آنها هستیم، منجر به چالش های بزرگ در بخش ذخایر و منابع آبی زیر سطحی گشته و ما را تا مرز بحران آبی پیش برده است. این در حالی است که کشورهایی مانند عربستان با وجود دارا بودن شرایط آب و هوایی نامساعد و کمبود منابع آبی توانسته اند با برنامه ریزی های مناسب و استخراج برنامه ریزی شده و علمی آب های زیرزمینی طی ۳۰ سال گذشته زمین های حاصلخیز خود را از ۴۰۰ هزار هکتار به ۸ میلیون هکتار برسانند. لیکن در چنین شرایطی هنوز کشور ما در بخش آب، دارای سیاست های مشخص و تعریف شده ای نیست. 

ادامه مطلب: بحران آبی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 220
پرینت

نگاهی به وضع موجود آب در جهان

نگاهی به وضع موجود آب در جهانكل آب موجود در كره زمین ۱۳۸۶ میلیون كیلومتر مكعب است، كه در سه لایه : اتمسفر (بالای زمین ) ، بیوسفر یا زیست كره (روی زمین) ، لیتوسفر یا سنگ كره (زیرزمین) ، دیده می شود.

اتمسفر: در لایه بالایی یا اتمسفر، ابرها، جلوه وجود آب هستند. این آب ناشی از حركت رطوبت ، تراكم و تبرید است . آب به صورت رطوبت حتی در هوای صاف و بدون ابر هم وجود دارد كه به علت تبخیر از لایه سطحی اقیانوس ها سطح خاك و تبخیر تعریق گیاهان بدست می آید.۹۰% از تبخیر جهان تنها از سطح اقیانوس ها صورت می گیرد جنگلهای جهان حدود ۸% از رطوبت را به وجود آورده و بقیه از سایر سطوح حاصل می شود. این چرخه ، مداوم ادامه دارد و حجم آن ثابت است .آبهای موجود در اتمسفر را معادل ۱۲ هزار و ۹۰۰ كیلومترمكعب تخمین زده اند كه معادل یك هزارم كل آب موجود در جهان است. این مقدار آب اگر به یك باره فرو ریزد می تواند كل سطح كره زمین، كه حدود ۵۱۶ میلیارد كیلومتر مربع است را در یك لایه به ارتفاع ۵/۲ سانتیمتری، بپوشاند.
روی كره یا آب های سطحی:

ادامه مطلب: نگاهی به وضع موجود آب در جهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 210
پرینت

نگرانی جهانی از خصوصی سازی آب

نگرانی جهانی از خصوصی سازی آب«دولت ها و نه بخش خصوصی باید در بهبود دستیابی عمومی به آب آشامیدنی سالم تلاش کنند.» این پیام نمایندگان ۱۴۸ کشور دنیا در روز پایانی اجلاس آب ۲۰۰۶ در مکزیکوسیتی بود که بر بهبود کیفیت آب در سراسر دنیا تاکید می کردند. در این سمینار بیشترین نگرانی از افزایش عرضه آب های معدنی ( بطری شده) در کشورهای مختلف بود که به وسیله بخش خصوصی به فروش می رسد.

این صنعت در سراسر جهان معادل ۱۰۰ میلیارد دلار در سال درآمد دارد. بنابر اظهارات گروه های مخالف و سایر منتقدان «دولت ها باید امکاناتی را ایجاد کنند که استفاده از آب تصفیه شده بهبود یابد و مردم بتوانند از آب لوله کشی در منازل استفاده کنند.»
در بیانیه این اجلاس که به تصویب رسید صراحتاً به بخش خصوصی اشاره نشده است اما به دولت ها تذکر داده شد «که حکومت نقش اساسی را در ارتقای کیفیت آب سالم آشامیدنی به عهده دارد.»
والتر اردلن یک مقام رسمی یونسکو در هتل مکزیکو سیتی جایی که نمایندگان دولت ها برای اجلاس آب با یکدیگر ملاقات کردند گفت «بسیاری از مناطق نیازمند بالا بردن ظرفیت نگهداری آب به منظور تطابق با تغییرات آب و هوا هستند.» این در حالی بود که هر یک از سران که در این ملاقات صحبت می کرد- از چهره های تجاری تا مقامات دولتی- ادعا می کردند که «تاکنون بیش از آنچه که قانون در دهه ۱۹۹۰ تعیین کرده ما هیچ امکانات قانونی اضافی و هیچگونه حمایتی را به مجریان بخش خصوصی در گرفتن حاکمیت های محلی آب (برای توزیع آب ) ارائه نداده ایم.»

ادامه مطلب: نگرانی جهانی از خصوصی سازی آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 169
پرینت

آب، فقر و توسعه

آب، فقر و توسعه فقر بر خانوارهای شخصی و خانواده ها اثرات مخربی وارد نموده است، به طوری كه در حدود یك میلیون نفر در سطح جهان تحت تأثیرات مخرب آن قرار گرفته اند. این امر نشان دهنده آن است كه در حدود یك ششم از جمعیت جهان در معرض مریضی، گرسنگی، تشنگی، فقر، بی چیزی و حاشیه نشینی قرار دارند كه رهایی از گودال فقر را كه در شدیدترین درجه قرار دارد، غیرممكن می یابند. مردمان فقیر جهان در حال تلاش در جهت دسترسی به آب و غذای كافی، پیدا كردن مأمن و آشیانه ای جهت زندگی كردن، دستیابی به داروهای پزشكی جهت درمان اعضای بیمار خانواده، امكانات رفت و آمد جهت رسیدن به محل های كار یا انتقال اعضای بیمار خانواده به مراكز درمانی و آموزش فرزندانشان می باشند.
الف) فقر، آب و توسعه
یك فرد بسیار فقیر، مقدار پولی كه دارد تنها نیازهای اولیه زندگی او را رفع می كند، اگر او در یك منطقه شهری زندگی می كند و یك روز بسیار خوبی هم داشته باشد، آنچه كه در آن روز بدست می آورد، تنها جهت خرید غذا و آب برای اعضای خانواده كافی می باشد. اغلب اوقات، مقدار آب مورد نیاز جهت بهداشت خانگی و شخصی با كیفیت خوب جهت خرید از دستفروشان خیابانی آب بسیار گران است، اگر منبع آب در ناحیه ای دور باشد حمل آن بسیار دشوار است، لذا آنان روی به سوی استفاده از آب آلوده نواحی مجاور، آبهایی كه به كرات مورد استفاده قرار گرفته اند و رودخانه ها و نهرها می آورند. آنان به ندرت به بهداشت دسترسی دارند كه آن هم شاید تنها در تأسیسات عمومی شهرها و شهرك ها قابل دسترس باشد، كه با هزینه كلی كه برای تمامی اعضای خانواده در پی دارد، به مانع بزرگی تبدیل شده است.

ادامه مطلب: آب، فقر و توسعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 191
پرینت

آب پشتوانه امنیت غذا

آب پشتوانه امنیت غذاآب از دیرباز مهم ترین عامل توسعه در جهان بوده است. انسان ها در دوران اولیه زندگی خود نزدیك رودخانه ها و منابع آب تجمع می كردند و به فعالیت های كشاورزی می پرداختند. ۹۷ درصد این منابع شور بوده و مقدار بسیار محدودی از آنها به طور مستقیم از سوی انسان مورد استفاده قرار گرفته است. 

افزون برآن كمی بیش از ۱‎/۷۶ درصد از آبهای كره زمین به صورت بلور یا رودخانه های یخی از دسترس خارج شده و آنچه باقی مانده در عمق زمین ذخیره شده است.
بهره گیری از روش های نوین كشاورزی و استفاده بهینه از آب ، عوامل حیاتی برای نیل به هدف تأمین غذای جمعیت در حال افزایش دنیا می باشد. طبق برآورد FAO طی ۳۰ سال آینده مردم جهان نیاز به تأمین ۶۰درصد غذای بیشتر خواهند داشت. بخش قابل توجهی از این افزایش تولید حاصل كشت متراكم (استفاده از زمین كمتر برای تولید بیشتر ) كه نیازمند آبیاری می باشد خواهد بود.
با این توصیف دسترسی و رقابت بر سر منابع آب، یك چالش اساسی در سر راه بشر خواهد بود. بنابراین از هم اكنون قبل از آن كه دیر شود باید به فكر چگونگی استفاده بهینه از آب برای تولید مواد غذایی بود.

ادامه مطلب: آب پشتوانه امنیت غذا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 115
پرینت

صرفه‌جوئی را قدح آب کنیم

صرفه‌جوئی را قدح آب کنیمقریب شش سال قبل میزان بارندگی در کالیفرنیای جنوبی بسیار کم بود. شهردار لس‌آنجلس به‌جای جیره‌بندی آب دستورالعملی برای صرفه‌جوئی در مصرف آب داد که شنیدنی است. من تمام موارد را به خاطر نمی‌آورم، ولی نکات عمده عبارت بودند از:

۱) در موقع شب باغچه‌های منازل را آبیاری کنید و مدت آبیاری را با توجه به تبخیر کم آب در شب یک‌سوم تقلیل دهید. (توضیح که تمام خانه‌ها به دستگاه تنظیم‌کننده ساعت و دقیقه پخش آب به‌صورت بارانی در هر روز و یا در هر چند روز یک‌بار مجهز می‌باشند و نیازی به آبیاری با شیلنگ و از این قبیل نیست).
۲) شیرفلکه‌های ورودی آب منازل را کمی ببندید تا آب به میزان کمتری وارد و مصرف شود.
۳) در هنگام حمام کردن و شستن دست و صورت در تمام مدت آب را باز نگه ندارید.
۴) در مزارع و به‌ویژه باغات از آبیاری قطره‌ای استفاده کنید.

ادامه مطلب: صرفه‌جوئی را قدح آب کنیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خشكسالي و كمبود آب
نمایش از 21 دی 1393 بازدید: 133
پرینت

یک قطره تا بحران آب

یک قطره تا بحران آباگر فیلم «آقای هالو» را دیده باشید حتماً بیابانهایی که هنرپیشه اصلی فیلم قصد خریداری آن را داشت را به خاطر دارید، که الآن بخشهایی از همین سرزمینی شده که من و تو در حال حاضر، نشسته ایم، کار می کنیم، درس می خوانیم و در نهایت زندگی می کنیم، در قوطی کبریتهایی که هم اکنون جای خود را به آن زمینهای وسیع داده. اما تهران سه دهه پیش کجا و الآن کجا؟ رشد بی رویه جمعیت به دلیل مهاجرت به تهران و در پی آن ناهمگونی فرهنگی و عدم برنامه ریزی صحیح و دهها مورد دیگر کلان شهر تهران را با مشکلات فراوان روبرو ساخته است. 

تهران برخلاف اغلب شهرهای بزرگ دنیا در کنار رودخانه به وجود نیامده به همین دلیل بخشی ازآب موردنیاز از نقاط دوردست و رودخانه های اطراف تأمین و منتقل می شود تا سال ۱۳۰۶ آب شهر توسط ۲۶ رشته قنات با مجموع آبدهی حدود ۷۰۰ لیتر در ثانیه تأمین می شد. دراین سال عملیات احداث کانال انتقال آب رودخانه کرج به تهران آغاز شد. این کانال که ۵۳ کیلومتر طول داشت و آب را از روستای بیلقان کرج به جمشید آباد تهران منتقل می کرد طی ۴ سال احداث شد و با توجه به اینکه ۲۰ کیلومتر از این کانال سرپوشیده و بقیه روباز بود لذا احتمال آلودگی و تلف شدن آب وجود داشت. از طریق این کانال مقدار ۵۳ سنگ به عنوان حق آبه و مقداری هم به عنوان سهمیه نه هشتادو چهارم به آب تهران افزوده شد و به این ترتیب جمعاً قریب به یکصد سنگ (حدود ۱۶۰۰ لیتر در ثانیه) آب توسط جویها در شهر توزیع و به آب انبارهای منازل انتقال می یافت.

ادامه مطلب: یک قطره تا بحران آب
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 514 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید