نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شیر مادر
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 185
پرینت

تغذيه با شيرمادر و نقش آن در رشد و بقاي کودک


نويسندگان: زهرا جلالي -پريسا ذکائي

والوالدات يرضعن اولادهن حولين کاملين
مادران بايد دو سال کامل فرزندان خود را شير دهند. (سوره بقره آيه 232).
ظرف چند دهه گذشته اطلاعات و آگاهي هاي علمي جديد و گسترده اي درباره تغذيه با شير مادر منتشر شده است و بدين جهت سازمان ملل متحد در نوامبر 1989 به عنوان حقوق بشر اعلام نمود که همه مادران بايد بتوانند فرزندانشان را از شير خود تغذيه کنند تا بدين طريق همه کودکان از شير مادر خود بهره بگيرند. تغذيه با شير مادر براي حفظ و بالا بردن سلامت کودکان و مادران مهم است و رعايت نکات ذيل در موفقيت شيردهي مادران موثر باشد:
1- آگاهي کارکنان بهداشتي از نقش و اهميت تغذيه با شير مادر.
2- آموزش به مادران باردار نسبت به مزايا و روش تغذيه کودک با شير مادر.
3- کمک به مادر براي شروع تغذيه با شير مادرش تا نيم ساعت بعد از تولد.
4- آموزش به مادران در امر شيردهي مکرر و نقش مهم مکيدن در افزايش شير و تداوم شيردهي.
5- آموزش در جهت تغذيه نوزاد با شير مادر تا پايان 4 تا 6 ماهگي و خودداري از دادن هرگونه مايعات و غذاي کمکي در اين مدت.
6- اجراي طرح هم اتاقي مادر و نوزاد.
7- خودداري از دادن پستانک و شيشه به شيرخواران.
8- حمايت و تشويق مادران در طي دوران شيردهي.
مطالعات مختلف بيانگر اين نکته است که تغذيه با شيرمادر در رشد و کاهش مرگ و مير و معلوليت آنها و ارضاي نيازهاي عاطفي مادر و فرزند و صرفه جويي هاي اقتصادي نقش غير قابل انکاري دارد.

ادامه مطلب: تغذيه با شيرمادر و نقش آن در رشد و بقاي کودک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شیر مادر
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 184
پرینت

انواع شير خشک

شير گاو ماده اوليه شير خشک است که پس از طي يک فرآيند دقيق به صورت شيرخشک در مي آيد. شير خشک انواع مختلفي دارد که در زير به برخي از آن ها اشاره مي شود.

شيرخشک نوزادان
اين شير خشک ها را مي توان از بدو تولد مورد مصرف قرار داد. اين شير خشک داراي 40 درصد بخش جامد و 60 درصد قسمت آبکي و اسيدهاي چرب اشباع نشده است و براي رشد مغز، چشم و سيستم عصبي کودک مفيد مي باشد. در صورتي که کودک نيازهاي تغذيه اي بيشتري داشته باشد از نوع ديگري از اين شير خشک استفاده مي شود که داراي 80درصد بخش جامد و 20درصد قسمت آبکي است. البته اين شير خشک به مدت زمان بيشتري براي هضم نياز دارد و کودک مدت بيشتري احساس سيري مي کند.

شيرخشک جايگزين
اين شير خشک ها پس از 6 ماهگي مورد استفاده قرار مي گيرند و حاوي 80درصد بخش جامد و 20درصد قسمت آبکي مي باشند و مي توانند در تأمين موادي مانند کلسيم، آهن، روي ويتامين «د» مفيد باشند.

ادامه مطلب: انواع شير خشک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شیر مادر
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 128
پرینت

مشکلات پستان در دوران شيردهي

نويسندگان: مريم منتظري - زهرا تابشيان

درد در نوک پستان
 
- شيردهي به کودک تجربه اي راحت و آرامش بخش است. گرچه ضايعات دردناک ايجاد شده در نوک پستان مخصوصاً در طي هفته هاي اول تغذيه کودک با شير مادر دور از انتظار نمي باشد. درد نوک پستان به صورت احساس گزش، خارش يا سوزش توسط مادران شيرده بيان مي گردد.
- مشکلات نوک پستان ممکن است به علل زير ايجاد گردد:
1- قرار گيري کودک در وضعيت نامناسب در هنگام شير دادن.
2- تکنيک هاي نامناسب شيردهي.
3- مراقبت نادرست و نامناسب از نوک پستان.
اگر چه تغييري کوچک در وضعيت قرارگيري کودک در طول شيردهي مي تواند باعث ايجاد درد در نوک پستان شود، براي بسياري از زنان علت مشخصي تشخيص داده نمي شود.
- شيردهي راحت و موفق نياز به زمان و تجربه دارد. براي انتقال يک تجربه راحت و موفق ابتدا بايد از بيمارستان شروع کرد. در اين زمينه بايستي از مشاور شيردهي يا پرستار مربوطه جهت آموزش وضعيت هاي صحيح و مراقبت از پستان کمک گرفته شود.
- درد در نوک پستان ممکن است بواسطه اتمام ناصحيح مکيدن در انتهاي تغذيه کودک باشد که مي توان به کودک جهت يادگيري رها کردن و کاهش ناراحتي در نوک پستان با وارد کردن يک انگشت تميز به داخل دهان کودک و به دنبال آن قطع مکيدن در انتهاي تغذيه کمک نمود.
- يکي ديگر از عوامل ايجاد کننده درد در نوک پستان، خشک يا مرطوب بودن بيش از حد پوست مي باشد. رطوبت مي تواند مربوط به پوشيدن کرست هايي از جنسي باشد که باعث افزايش تعريق و عدم تبخير مي شوند. استفاده از صابون ها يا محلولهايي که باعث از بين رفتن چربي طبيعي پوست مي شوند مي تواند باعث خشکي بيش از حد پوست گردد. در اين صورت پمادهاي حاوي لانولين در مراقبت از نوک پستان خشک يا ترک خورده مفيد مي باشد.

ادامه مطلب: مشکلات پستان در دوران شيردهي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شیر مادر
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 160
پرینت

 از شیر گرفتن؛ چرا و چگونه؟

ترجمه: آتنا جهانگیری
قابل توجه والدینی که کودکشان دارد 2 ساله می‌شود
یکی از چالش‌های پیش‌روی مادران چگونگی از شیر گرفتن فرزندشان است. در این مطلب کوشیده شده ضمن بیان مزایای شیر مادر راهکارهایی برای این موضوع ارائه شود. همه ما از مزایای شیر مادر مطلع هستیم به طوری که هر چه زمان شیر دادن به فرزند بیشتر باشد، او به همان اندازه از مواد مغذی موجود در شیر مادر بهره‌مند می‌شود. ضمن این که این مساله بعد معنوی هم دارد چون به واسطه شیر خوردن ارتباط عاطفی عمیقی بین مادر و فرزند شکل می‌گیرد. به همین دلیل در بعضی از جوامع مثل کشور خودمان توصیه می‌شود به بچه‌ها تا سن 2 سالگی هم شیر بدهند و برعکس در بعضی از کشورها بعد از 6 ماهگی دیگر بچه‌ها از شیرمادر تغذیه نمی‌کنند.
یکی دیگر از دلایل وابستگی بچه‌ها به شیر خوردن ارتباط مستقیم آنها با خوابشان است در نتیجه وقتی کودک شروع به راه رفتن می‌کند کم‌کم این علاقه‌مندی و میل به خوابیدن همزمان با شیرمادر هم از بین می‌رود و امکان دارد فرزندتان با گرایش به خوردن غذاهای معمولی به صورت مستقل شیر خوردن را هم کنار بگذارد.

بهترین زمان از شیر گرفتن
پیشنهاد اغلب پزشکان، دادن حداقل یک سال شیر دادن به فرزند است. بعد از یک سال وقتی تصمیم گرفتید که او را از شیر بگیرید خیلی آهسته این کار را شروع کنید به طوری که مطمئن باشید فرزندتان نیازهای روحی‌اش را به شیوه‌‌ای دیگر به دست می‌آورد. به آهستگی این کار را انجام دادن برای خود مادر هم مفید است چرا که باعث می‌شود حالت دردناک داخل پستان‌هایتان را بعد از شیر گرفتن کمتر احساس کنید. یکی از راهکارهای پیشنهادی محققان در آغوش گرفتن و بوسیدن بیشتر فرزندتان است.
یکی از راه‌هایی که مادران می‌توانند متوجه شوند بهترین زمان برای از شیر گرفتن فرزندشان چه زمانی است، دیدن صحنه‌های به دهان گرفتن چیزهای مختلف مانند اشیای اطراف است که حدودا از 6 ماهگی به بعد آغاز می‌شود.

ادامه مطلب: از شیر گرفتن؛ چرا و چگونه؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شیر مادر
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 110
پرینت

فوايد منحصر به فرد چربي شير مادر

 نويسندگان: سميه خياط مقدس- الهام عشوريون
چربي مهمترين منبع توليد و ذخيره انرژي در بدن است، به طوري که هر يک گرم چربي حدود 9 کالري انرژي توليد مي کند، در حالي که هر گرم قند يا پروتئين حدود چهار کالري انرژي توليد مي کند. شير مادر در ساعات مختلف از ترکيب متغيري برخوردار است. در ساعت شش صبح کمترين ميزان چربي و حدود دو بعد از ظهر بيشترين مقدار چربي را دارد. درهر نوبت که شيرخوار شروع به مکيدن شير مادر مي کند، ابتدا غلظت چربي شير بسيار کم است و در پايان شير خوردن، ميزان چربي بسيار زياد مي شود. بيشترين نوع چربي شير مادر را يک نوع چربي به نام تري گليسيريد تشکيل مي دهد که بعدها در بدن نوزاد طي مراحلي به اسيدهاي چرب آزاد و گليسرول تبديل مي شود، البته مقداري از اين تبديل انرژي در شير مادر صورت مي گيرد به طوري که بلافاصله بعد از شير خوردن مقدار قابل توجهي انرژي آماده در اختيار شيرخوار قرار مي گيرد.
ميزان و نوع چربي مصرف شده توسط مادر بر روي ميزان چربي شير مادر اثر مي گذارد و علاوه بر اينکه تغذيه مطلوب مادر شيرده بر حجم شير مؤثر است بر ميزان و نوع چربي نيز تأثير بسزايي دارد. بنابراين، توصيه و تأکيد مي شود که کليه مادران در دوران بارداري و شير دهي به وضع و کيفيت تغذيه خود کاملاً دقت نمايند تا بتوانند فرزندان سالم و قوي تري داشته باشند. کلسترول نيز يک نوع چربي است که در شير مادر نسبت به شير خشک بيشتر يافت مي شود و سيستم گوارشي نوزاد را براي هضم و متابوليسم کلسترول در آينده آماده تر مي کند و به لحاظ کسب همين آمادگي است که شير مادرخواران نسبت به شير خشک خواران کمتر دچار عوارض قلبي و عروقي ناشي از افزايش کلسترول مي شوند، تغيير رژيم غذايي مادر تأثيري بر ميزان کلسترول شير مادر نمي گذارد.
اسيد لينولئيک و اسيد آراشيدونيک دو نوع اسيد چرب ضروري هستند. ميزان اسيد لينولئيک شير مادر حدود هشت برابر شير گاو است و وجود آن براي رشد و تکامل مغز بسيار مهم است، کمبود اسيد آراشيدونيک مي تواند موجب التهاب مختلف پوستي، عقب ماندگي رشد جسمي و کاهش تعداد پلاکت هاي خون شود، بعلاوه کودک را نسبت به عفونت هاي مختلف مستعد مي کند. اهميت چربي شير مادر در مورد نوزادان نارس بسيار قابل توجه است چون نوزادان نارس بايد ضمن اينکه روند طبيعي رشد خود را طي مي کنند تأخير رشد خود را نسبت به همسالانشان نيز جبران نمايند بنابراين، به ميزان انرژي بيشتري نياز دارند، و مهمترين منبع توليد اين انرژي چربي شير مادر است.

ادامه مطلب: فوايد منحصر به فرد چربي شير مادر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شیر مادر
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 146
پرینت

ارزش تغذيه اي شير مادر

نويسندگان: رويا خليلي - نرجس قديري
شير انسان فراتر از غذاست، يک ماده زنده و پيچيده اي است مانند خون با ليست طويلي از عناصر تشکيل دهنده در مبارزه با ميکروبها و ارتقاء دهنده سلامتي، اين عناصر، نوزاد را در برابر انواع عفونت هاي معمول و غير معمول محافظت مي کند. يک قطره از شير مادر تقريباً شامل يک ميليون سلول سفيد خون مي باشد. که اين سلول هاي ماکروفاژ ميکروبها را مي بلعند. شير مادر همچنين سرشار از ايمنوگلوبولين است، ايمنوگلوبولين لايه مخاط داخلي دستگاه گوارش نارس نوزاد را بصورتي پوشش مي دهد که از نفوذ ميکروب جلوگيري مي کند. ايمنوگلوبولين همچنين با پوشش لايه مخاط دستگاه گوارش از حساسيت غذايي جلوگيري مي نمايد. کلستروم شير مادر در روزهاي ابتدايي پس از تولد که نوزاد بيشترين محافظت را نياز دارد سرشار از ايمنوگلوبولين مي باشد. علاوه بر آن کلستروم حاوي مقادير بالاتري از گلبول سفيد و عناصر مبارزه با عفونت ها در مقايسه با شير معمول مادر مي باشد. کلستروم را اولين ايمن ساز مهم بدن نوزاد در نظر بگيريد. در دوران جنيني آنتي بادي لازم از راه جفت دريافت مي شود، و پس از تولد تا شش ماه اول از راه شير مادر، تا اينکه سيستم ايمني کودک فعال شود، و حتي تا زمان راه افتادن کودک از بسياري از فاکتورهاي ايمن ساز شير مادر بهره مند مي گردد، گويي ايمن سازي طبق نسخه اي صورت گرفته به گونه اي که مادران در دوران بارداري آنتي بادي هاي مورد نياز جنين خود را ساخته و در دوران شيردهي نياز نوزاد خود را مرتفع مي سازند. پس آنتي بادي هاي مورد نياز هر نوزاد اختصاصاً در شير مادر آن نوزاد موجود مي باشد. بيماري هاي زمينه اي يا ارثي که در نسل هاي قبلي مادر موجود بوده اکنون آنتي بادي آن در شير مادر ساخته شده و در حال حاضر اين آنتي بادي با تغذيه شير مادر به بدن نوزاد رسيده و او را در مقابل اينگونه بيماري ها که در خانواده موجود بوده محافظت مي نمايند. شير مادر نوزاد را در مقابل انواع بيماري هايي نظير اتيت مياني، پنوموني، ديابت بزرگسالي، اسهال، وبا، آلرژي، عفونتها و صدها بيماري ديگر مصون مي سازد. شير مادر و پيش ساز آن کلستروم تطابق نوزاد و انتقال موفق او را به زندگي مستقل پس از تولد تأمين مي نمايد شيرمادر تنها منبع تمام مواد مغذي است که بطور بي نظيري با ظرفيتهاي متابوليکي شيرخوار تطابق يافته است.

ادامه مطلب: ارزش تغذيه اي شير مادر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شیر مادر
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 119
پرینت

تغذيه نوزاد - شير مادر بهترين غذاست

نويسنده:دکتر شانتي گاس
مترجم:دکتر امين عطاران زاده

شير مادر بهترين غذاست
شيرانسان کاملاً براي نيازهاي رشدي کودک انسان ، ايده آل و مناسب مي باشد نيازهاي نوزادان جانوران مختلف به طور مشابهي با شير مادرشان تأمين مي شود مادران روستايي نوزادشان را با شير خود تغذيه نموده و جانشيني را براي آن انتخاب نمي کنند؛اما گاهي بعضي از مادران شهري و تحصيلکرده از کافي نبودن شير شکايت داشته و حتي با اين که دوست دارند اين کار را انجام دهند،به علت تفکر کافي نبودن شير خود ،شيشه شير را جايگزين آن مي نمايند .
چرا اين گونه مي شود ؟ چرا مادر روستايي که احتمالاً تغذيه ي خوبي هم نسبت به مادر شهري ندارد ، قادر خواهد بود با موفقيت نوزادش را شير بدهد ولي مادران شهري فکر مي کنند نمي توانند ؟ مادر جايگزيني را براي شير خود نمي يابد بنابراين شيردهي براي او سلامتي را به ارمغان خواهد آورد . او دوستان و اقوام خود را ديده است که نوزادشان را با شير خود تغذيه کرده اند و ياد گرفته است که چگونه اين عمل را انجام دهد او هيچ مانعي را در برابر اين کار نمي بيند و همه چيز کاملاً طبيعي مي باشد .او کودک را هر وقت که گرسنه باشد و هرجا که باشد ، چه در خانه يا مهماني ، در تنهايي يا حتي در هنگام کارخانه مي تواند تغذيه کند .
ترشح شير به وسيله ي هورمون ها کنترل مي شود .هورمون ها در حقيقت بوسيله ي هيجان ،ميل و لذت قادر بودن به شيردهي کنترل مي شوند .ميل و شوق فردي ، به نظر مي رسد که مهم ترين عامل باشد . متأسفانه نگاهي تلاش هاي پزشکان و پرستاران براي تشويق به شيردهي کودک يا دادن اطمينان کافي به او در توانايي شيردهي مؤثر واقع نمي افتد .عده ي کمي از مادران که مشکل خاصي را دارند بايستي به نوزاد خود ، شير جايگزين بدهند . به محض گريه کردن کودک پس از تغذيه ، اين تفکر ايجاد مي شود که شير مادر کافي نبوده و بايستي شير ديگري اضافه شود .اين امر مخصوصاً در سه يا چهار روز اول که شير مادر هنوز زياد نشده است ، صادق مي باشد .
اين عمل اشتباه از دو طريق باعث مهار شيردهي مي شود :
اول اين که مادر فکر مي کند که دادن شير خشک با بطري ساده تر است و دوم اين که از آنجايي که نوازد ، مانند قبل سينه را نمي مکد ، توليد شير نقصان پيدا مي کند .

ادامه مطلب: تغذيه نوزاد - شير مادر بهترين غذاست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شیر مادر
نمایش از 27 بهمن 1393 بازدید: 153
پرینت

تغذیه نوزاد با شیر مادر و شیر خشک

 نویسنده : ماکس لوشر /مترجم: ویدا ابی زاده

مزایای تغذیه از راه شیر مادر
* شیر مادر همواره مقدار آب و مواد مغذی را به اندازه کافی دارد.
* تا سه ماه اول بدو تولد، سلول ها و آنتی بادی های موجود در شیر مادر از نوزاد در برابر ابتلا به بیماری های عفونی محافظت می کند.
* چون شیر مادر استریل است بنابراین احتمال کمتری وجود دارد که نوزاد به ورم معده و روده مبتلا شود.
* نوزاد را در برابر ابتلا به اگزما، آسم و دیگر بیماری های آلرژی زا محافظت می کند.
* خطر ابتلا به دیابت در دوران کودکی ممکن است بسیار کاهش یابد.
* بعید است که نوزاد بیش از اندازه شیر بخورد زیرا مواد مغذی شیر مادر بر اساس نیاز نوزاد است.
* کیفیت شیر مادر بر اساس نیاز نوزاد است؛ چربی و پروتئین زیاد و لاکتوز کمی دارد.
* از طریق شیر مادر آهن بسیار زیادی جذب می شود.
* احتمالاً کمتر نیاز به آروغ زدن دارد.
* مدفوع او کمتر بو می دهد. شیری که او از معده به دهان خود بالا می آورد نیز کمتر بوی نامطبوع می دهد.
* لازم نیست سینه خود را بیرون آورید، به ویژه در هوای سرد و در مقابل جمع و مکان های عمومی.
* شیر از سینه شما چکه نمی کند و لباس شما لکه دار نمی شود.
* نوک سینه شما زخم و دردناک نمی شود.

ادامه مطلب: تغذیه نوزاد با شیر مادر و شیر خشک
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 131 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید