نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آهن (دربدن)
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 165
پرینت

آهن چیست؟

آهن نقش زیادی در سلامت انسان دارد و افراد زيادي در معرض فقر آهن قرار مي گيرند. بدن افراد بالغ سه تا پنج گرم آهن دارد كه 40-30 درصد آن به صورت ذخیره و بيشتر آن به صورت هموگلوبين است. اين پروتئين از "هم" (تركيب آهن دار) متصل به گلوبين (يك پروتئين) تشكيل شده است.

نقش آهن

-حمل اكسيژن از ريه ها به تمام سلول ها و برگرداندن دي اكسيد كربن از آنها

-تأمين نياز اكسيژن عضلات

-شركت در فعاليت ايمني. در كمبود آهن، گلبول هاي سفيد تأثيرشان را در حفظ ايمني بدن از دست مي دهند.

متابوليسم

جذب آهن متغير است. عوامل زيادي بر جذب آهن اثر مي گذارند. در شرايطي مانند رشد، بارداري، از دست دادن خون و كم خوني، جذب آهن افزايش مي يابد. آهن در غذاها به دو صورت "هم" و "غير هم" است. آهن "هم" فقط در مواد غذايي حيواني وجود دارد. آهن "غير هم" در مواد غذايي گياهي و حيواني وجود دارد و ميزان آن در مواد غذايي  گياهي بيشتر است. جذب آهن "هم"، 25 درصد است، اما جذب آهن "غير هم" فقط حدود پنج درصد است. وجود گوشت در وعده غذايي جذب آهن آن غذا را افزايش مي دهد. همچنين ويتامين ث و اسيد كلريدريك معده از عوامل مؤثر كاهش در افزايش جذب آهن هستند.

ادامه مطلب: آهن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره آهن (دربدن)
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 230
پرینت

آهن چیست؟

آهن یک ماده مغذی مورد نیاز برای ادامه حیات و اساسی ترین ماده اولیه برای ساختن گلبول های قرمز خون می باشد . برای ساخته شدن گلبول های قرمز خون بدن به مواد مغذی مختلفی مثل آهن ، اسید فولیک ، ویتامین ب 6 ، ویتامین ب 12 ، ویتامین ث و پروتئین نیاز دارد که باید از طریق رژیم غذایی روزانه تأمین شود. نقش گلبول های قرمز خون انتقال اکسیژن به سلول های بدن است .

کمبود آهن و کم خونی فقر آهن چیست ؟

چنانچه برای ساختن گلبول های قرمز خون آهن به مقدار کافی در دسترس بدن نباشد ابتدا فرد از ذخائر آهن بدن خود استفاده می کند .سپس در صورت ادامه کمبود ذخائر آهن بدن کاهش می یابد .

زمانی که کمبود آهن ادامه یابد ذخائر آهن بدن تخلیه می شود و کم خونی فقرآهن بروز می کند .

ادامه مطلب: آهن چیست؟
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 160 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید