نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 49
پرینت

کادمیوم و نقش آن در فناوری هسته ای

 عناصر شیمیایی مختلف دارای خصوصیات و كاربرهای مختلفی در زمینه های گوناگون می باشند، یكی از این عناصر كادمیم بوده كه از این عنصر در صنایع گوناگون از جمله انرژی هسته ای استفاده های گوناگونی می شود. 

كادمیم خالص،اندازه هر قطعه در حدود cm1


خصوصیات

كادمیم یك عنصر شیمیایی با نماد Cd و عدد اتمی 48 است. كادمیم فلزی دو ظرفیتی است نرم ، چکش خوار ، انعطاف پذیر و به رنگ سفید مایل به آبی که با چاقو به راحتی بریده می شود. این عنصر از بسیاری جهات شبیه روی است. در گروه 12 جدول تناوبی بین روی و جیوه قرار دارد در به حالت اكسید +2 در طبیعت یافت شده و همانند جیوه درجه ذوب پایینی دارد، این عنصر در سال 1817 توسط دو دانشمند آلمانی به نامهای استرومیر(Stromeyer) و هرمان (Herman) در ناخالصی كربنات روی یافت شد. بر خلاف دیگر فلزات، كادمیم در برابر زنگزدگی مقاوم بوده و در نتیجه به عنوان یك لایه محافظ زنگزدگی بر روی دیگر فلزات استفاده می شود، قابل حل در آب نبوده و قابل اشتعال نیست.كاربردهای کادمیوم در صنایع

كادمیم كاربردهای زیادی در صنعت دارد كه یكی از مهمترین آنها در صنعت باتری سازی است. در سال 2009، 86% استفاده كادمیم در تولید باتریهای شارژی نیكل- كادمیم بوده. دیگر موارد کاربرد این فلز می توان به موارد زیر اشاره کرد:
* آبكاری الكتریكی كادمیم كه در صنایع هوایی برای جلوگیری از زنگزدگی به کار گرفته می شود.
* در بعضی از نیمه رساناها همانند سولفید كادمیم، سلنید كادمیم و تلورید كادمیم بعنوان حسگر نوری یا سلول های خورشیدی استفاده می شود.
* در تولیدPVC بعنوان یك تثبیت كننده عمل می کند.

ادامه مطلب: کادمیوم و نقش آن در فناوری هسته ای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 102
پرینت

فرآیند هسته ای

 سال ها قبل در کتابی علمی - که حاوی مطالب سرگرم کننده نیز بود - با سوالی جالب برخورد کردم مبنی بر اینکه: اگر یک سیب داشته باشیم و آنرا از وسط به دو نیم کنیم و دوباره نیمه آنرا به دونیم کنیم و این عمل را تکرار کنیم، پس از چند بار تقسیم به اتم سیب می رسیم؟

بسیار اعجاب آور بود وقتی پاسخ را مشاهده کردم! باور نمی کنید؟
کافیست یک ماشین حساب برداشته محاسبه کنید. (پیشنهاد می کنم با سیب امتحان نکنید!) در نظر بگیرید قطر اتم ۱۰ به توان منفی ۸ سانتیمتر است.خوانده ام که اولین بار ذیمقراطیس یونانی (۴۵۰ ق.م.) وجود اتم را پیش بینی کرد. جالب اینجاست که وی حتی ویژگی های اتم را نیز (همانند غیر قابل تجزیه بودن و اینکه مواد مختلف از ترکیبات گوناگون اتمها بوجود می آیند و اینکه با تجدید آرایش اتمها می توان مواد جدیدی بوجود آورد) به درستی بیان کرد! پیش بینی هایی که واقعا انسان از شنیدن آنها متعجب می شود.
آنقدر که حتی افلاطون و ارسطو نیز آن را رد کردند. ولی در هرحال هیچ یک، حتی تصوری نیز از جهان درونی اتم و قدرتی که در آن نهفته است، نداشتند.تا آنکه سالها بعد افرادی مانند جیوردانو برونو (که خود در زمینه بیان نظریات انقلابی اعجوبه ای بود و در ۱۶۰۰م. با اراده کلیسا در آتش سوزانده شد) و پیر گاسندی با پیروی از این اعتقاد، زمینه را برای گسترش آن فراهم کردند.و اما با توجه به منابع عظیم انرژیهای فسیلی، چه نیازی به تجربه و آزمایش، برای استخراج انرژی هسته ای داریم؟

ادامه مطلب: فرآیند هسته ای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 59
پرینت

سانتريفيوژ چيست؟

نويسنده:رضا سماواتي

 طي سال هاي گذشته و همزمان با پيشرفت هايي كه در زمينه استفاده از انرژي هسته اي صورت گرفته است ، مجموعه اي از مفاهيم و عبارات نيز وارد زبان روزمره فارسي شده كه اگر چه بارها در رسانه ها شنيده مي شوند‌،اما برخي از آنها در اذهان مردم شفافيت چنداني ندارند. يكي از اين عبارات "سانتريفيوژ" است.

سانتريفيوژ انواع و اقسام مختلفي داشته و استفاده از آن در بحث توليد انرژي هسته اي تنها يكي از موارد كاربردي آن است . شايد ساده ترين نوع استفاده از اين تكنيك ، ريختن سبزي هاي شسته شده در سبدي مخصوص و چرخاندن آن با استفاده از دستگيره و خارج نمودن آب اضافي از آنها باشد.
سانتريفيوژ به هر دستگاهي گفته مي شود كه با سرعت زيادي به دور خود چرخيده و در همين حال با استفاده از نيروي گريز از مركز ايجاد شده ، مواد درون خود را نيز به بيرون پرتاب مي كند. بررسي اين فرايند در نوع خود كار ساده اي است . آزمايشي ساده مي تواند بسياري از علامت ها پرسش ها را از ميان بردارد . سطل آبي را برداشته و در حالي كه تا نيمه پر از آب است ، با سرعت به دور خود چرخانده و پس از چند دور پرتاب كنيد.
به خوبي ديده مي شود كه به واسطه نيروي گريز از مركز ايجاد شده ، آب درون سطل از آن بيرون نمي ريزد. اين امر ، پايه و اساس سيستم هاي سانتريفيوژ به حساب مي آيد .
در يك سانتريفيوژ واقعي نيز فرايند مشاهبي روي مي دهد . به واسطه چرخش بسيار سريع محفظه اي به دور خو د، هر آن چه در درون آن وجود دارد به سمت بيرون تحت فشار قرار مي گيرد . اين دستگاه مي تواند در بر گيرنده هر ماده اي باشد ، از نمونه هاي خوني گرفته تا مواد شيميايي مختلف از اين رو نمونه هاي آن بسيار متنوع است . به عنوان مثال ناسا داراي سانتريفيوژ عظيمي است كه از آن براي قرار دادن فضا نوردان در معرض نيروهاي شديد استفاده مي شود. نيروي گريز از مركز توليد شده در اين سانتريفيوژ مي تواند شبيه سازي بسيار مناسبي از نيروي گرانشي باشد كه در زمان پرتاب فضاپيماها بر بدن هوا نوردان وارد مي شود.

ادامه مطلب: سانتريفيوژ چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 55
پرینت

بمب هاي اتمي، دايناسورهاي قرن بيست و يكم

 به مناسبت 7 اوت سالگرد انفجار بمب اتمي بر فراز شهر ناكازاكي ژاپن (1945)

18 مرداد امسال مصادف با 9 اوت است سالروز انفجار مهيبي كه طي آن شهر ناكازاكي ژاپن به تلي از خاك تبديل شد .60 سال پيش يعني سال 1945 ميلادي ايالات متحده براي پايان دادن به جنگ جهاني دوم اقدام به فرو ريختن دو بمب اتمي بر فراز شهرهاي هيروشيما و ناكازاكي كرد كه تنها در كمتر از 10 ثانيه 14 هزار انسان بي دفاع در هيروشيما به خاك وخون كشيده شدند .بمب اتمي " پسرك كوچك" كه در هيروشيما در تاريخ 6 اوت 1945 منفجرشد جان 140هزار انسان يعني نيمي از اهالي اين شهر راگرفت و دومين بمب اتمي به نام " مرد چاق " كه سه روز بعد يعني 9 اوت در ناكازاكي رها شد پس از انفجار و ويراني اين شهر 70 هزار نفر كشته بر جاي گذاشت .بله، درست 60 سال پيش دراين ماه جهان فيزيك و دنياي سياست در يك راه مشترك گام بر داشتند و نتيجه اين رابطه شوم هرگز از يادها نمي رود كه چگونه انسان هاي بي گناه در موج ترسناك حاصل از انفجار بمبي كه معادل انفجار نزديك به 13 هزار تي.ان.تي انرژي داشت قرباني مي شوند و چند روز بعد بمبي با قدرت نزديك به 20 هزار تن تي.ان.تي شهري را در يك چشم به هم زدن باخاك يكسان مي كند.

شهر ويران شده بعد از انفجار بمب اتمي
با در نظر گرفتن نتايج زشت اين واقعه ضد انساني همچنان كشورهاي در گرداگرد جهان با صرف هزينه هاي هنگفت با استفاده از دانشمندان و مهندسان زيادي در حال ساخت يا آزمايش جنگ افزارهاي نيرومند هسته اي مي باشند كشورهايي مثل ايالات متحده با توجه به اين كه از سال 1990 آزمايش هاي هسته اي خود را متوقف كرد و همچنين در كم كردن تعداد تسليحات اتمي در زرادخانه هايش اقدام نموده است اما با اين حال هنوز هزاران كلاهك اتمي را در انبارهاي استراتژيك خود نگهداري مي كند كه امنيت جهاني را تهديد مي سازد.

ادامه مطلب: بمب هاي اتمي، دايناسورهاي قرن بيست و يكم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 56
پرینت

سوخت هیدروژنی

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

 چشم اندازی دلفریب و جذاب است: در کشورهایی که از آفتاب زیادی بهره‌مندند مجتمع‌های بزرگ سلول‌های خورشیدی انرژی الکتریکی تولید می‌کنند و از این انرژی برای به دست آوردن هیدروژن از آب – ماده‌ی خامی که به مقدار تقریباً نامحدودی در دسترس است – استفاده می‌شود. این هیدروژن از راه خطوط لوله به کشورهایی که میزان مصرف انرژی آن‌ها زیاد است، مانند آلمان، منتقل می‌شود. در کشور مقصد نیز هیدروژن را، به عنوان سوخت، از طریق شبکه‌ی توزیع سرتاسری به مصرف کنندگان گوناگون می‌رسانند. به این ترتیب هیدروژن نه تنها می‌تواند ما را از نگرانی به خاطر کمبود انرژی رها کند، بلکه این عنصر فرّار به عنوان یک سوخت تمیز، که بر اثر سوختن آن تنها اکسیدهای نیتروژن بر جا می‌مانند، بسیاری از مسائل زیست محیطی را نیز حل می‌کند. واضح است که صنعت اتوموبیل و حمل و نقل نیز ارتباط تنگاتنگی با این «دنیای هیدروژنی» آینده دارد.

هیدروژن، فراوان‌ترین عنصر در جهان است. تابش ستارگان به این علت است که در آن جا بر اثر هم‌جوشی هسته‌ای، هیدروژن به هلیوم تبدیل می‌شود. از سوختن هر کیلوگرم هیدروژن سی و سه کیلووات انرژی الکتریکی می‌توان به دست آورد، و این مقدار سه برابر بیش‌تر از توانایی بنزین در تولید انرژی الکتریکی است. میزان مصرف جاری هیدروژن در دنیا، در حدود چهل میلیون تن است. تقریباً نیمی از این مقدار صرف سنتز امونیاک برای تولید کودهای شیمیایی می‌شود. بقیه‌ی هیدروژن نیز برای سنتز و تولید متانول که یکی از الکل‌های مورد مصرف برای تولید پلاستیک‌هاست مصرف می‌شود. از هیدروژن برای جامد کردن روغن مایع سویا و تبدیل آن به مارگارین و به طور کلی جامد کردن روغن‌های مایع خوراکی نیز استفاده می‌‌شود. اما تولید نیرو، گرما و الکتریسیته از هیدروژن نیز آسان است. به طور خلاصه، سبک‌ترین عنصر شیمیایی، ماده‌ی اصلی طبیعت از میلیاردها سال پیش تاکنون، می‌تواند اقتصاد انرژی بشر را به طور کامل دگرگون کند. حتی آن‌هایی که به آینده‌ی بهتر خوش‌بین نیستند نیز باید بپذیرند که هیدروژن جای‌گزینی برای سوخت‌های فسیلی و به ویژه نفت است.

ادامه مطلب: سوخت هیدروژنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 57
پرینت

خلق عناصرِ فوقِ سنگین

تألیف و ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

پژوهش‌گران به دنبال خلقِ عناصر ناشناخته‌ی اَبَر سنگین با عمری نسبتاً طولانی هستند، اما کار بسی مشکل‌تر از آن می‌نماید که در آغاز راه پنداشته می‌شد. یکی از پدیده‌های غریب در فیلم های فضایی، در عینِ کوشش فیلم نامه نویسان برای درک قبلی صحیح اختر شناسی و فیزیک، آن است که غالباً قوانین حاکم بر ساختار شیمیایی نادیده گرفته می‌شود. از آن جمله فیلم Star Trek است که در آن کاپیتان کِرک به سفینه‌ی فضایی بیگانه‌ای برمی‌خورد که بدنه‌ی آن از عنصری ناشناخته با ویژگی‌های نامأنوس ساخته شده است. هر شیمی‌دانی می‌داند که کشف چنین عنصری تقریباً غیر ممکن است زیرا تمام عناصر پایدار جهان شناخته شده‌اند. اما حقیقت امر فراتر از این‌هاست. در طول چهار یا پنج دهه‌ی پیشین، گروه‌های پژوهشی امریکا، آلمان، و روسیه کوشیده‌اند عناصر مصنوعی بسیار سنگین را خلق کنند. سنگین‌ترین عناصر ساخته شده تا امروز چندان پایدار نبوده‌اند و از این رو بسیار پرتوزا هستند. اما برخی از دانشمندان بر آنند که ساختن عناصر سنگین‌تر با پایداری بیش‌تر، کاری است ممکن.خلق عناصرِ فوقِ سنگین

هر عنصر از اتم‌ها تشکیل می‌شود، و هر اتم دارای هسته‌ای است شامل تعداد مشخصی پروتون با بار مثبت (عدد اتمی)، و تعداد مشخصی نوترون. نوترون‌ها با تضعیف نیروی رانش بین پروتون‌ها سبب پایداری هسته می‌شوند. بسیاری از عناصر در انواع گوناگون، تحت عنوان ایزوتوپ‌ها وجود دارند. ایزوتوپ‌های هر عنصر از نظر تعداد نوترون‌های هسته، با یک دیگر متفاوت خواهند بود. مجموع پروتون‌ها و نوترون‌ها، جرم اتمی هر عنصر نامیده می‌شود. به عنوان نمونه اتم کربن 12 دارای شش پروتون و شش نوترون است. هسته‌ی اتم سبک‌ترین عنصر یعنی هیدروژن، فقط شامل یک پروتون است، اما ایزوتوپ دیگرِ این عنصر یعنی دوتریم هسته‌ای با یک پروتون و یک نوترون دارد. سومین ایزوتوپ، تریتیم، هم با دو نوترون و یک پروتون در هسته‌ی خود، ایزوتوپ ناپایدار یا به عبارت دیگر ایزوتوپ پرتوزای این عنصر است. از فروپاشی اتم‌های آن، ذرات بتا یا الکترون‌های با بار منفی به وجود می‌آید. ایزوتوپ‌های هلیم دارای هسته‌هایی با دو پروتون و یک یا دو نوترون هستند. ویژگی‌های عناصر قبل و بعد از عنصری با عدد اتمی نود و دو، یعنی اورانیم، در جدول تناوبی، به ترتیبِ صعودی عدد اتمی توصیف شده است.

ادامه مطلب: خلق عناصرِ فوقِ سنگین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 52
پرینت

موازنه هراس


مبانى حقوقى تهدید به استفاده از سلاح هاى هسته اى در حقوق بین الملل

نویسنده : سید عباس پور هاشمی

 مقدمه

بدون شک و تردید، اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در تشریح استراتژى جدید هسته اى این کشور که به طور ضمنى و تلویحى ایران و کره شمالى را تهدید به بکارگیرى سلاح هاى هسته اى کرد، نقض آشکار حقوق بین الملل به شمار مى آید، که براساس اصول مصرّح منشور سازمان ملل متحد، ناقض اصولى؛ چون اصل حاکمیت برابر دولت ها و اصل عدم توسل به زور در روابط بین الملل مى باشد.
البته مطابق ماده 51 منشور سازمان ملل 1945 و براساس اصل عرفىِ دفاع مشروع، به کشور تهدید شونده اجازه دفاع مشروع را مى دهد، مشروط به اینکه اقدامات و ابزار دفاع مشروع »متناسب« با ابزار تهدید باشد و البته این مورد؛ یعنى به کارگیرى ادبیات تهدید در حقوق بین الملل، این ایده را در کشورهاى فاقد سلاح هاى هسته اى پرورش مى دهد که براى دفاع مشروع، مى توان از هر ابزارى حتى دستیابى به سلاح هاى هسته اى در روابط بین الملل استفاده و بهره بردارى کرد، که در ذیل به بررسى تاریخچه و کاربرد سلاح هاى هسته اى توسط کشورهاى مختلف دنیا مى پردازیم.
الف: تاریخچه آزمایشات و کاربرد سلاح هاى هسته اى
ایالات متحده امریکا در سال 1952 براى اولین بار بمب هیدروژنى را آزمایش نمود و اعلام کرد که این آزمایش موفقیت آمیز بوده است. متعاقب آن، این کشور در سال 1954 مبادرت به یک سرى آزمایشات اتمى گسترده در فضا نمود و آغاز دهه 60، اوج آزمایشات اتمى شوروى سابق بود، که با تولید این سلاح ها، امریکا و اروپایى ها احساس خطر نموده و در طى 25 سال، 482 انفجار هسته اى در جو و 522 انفجار هسته اى، توسط پنج کشور فوق در دنیا انجام شده که باعث شگفتى است؛ زیرا امریکا با 1030، شوروى سابق با 715، فرانسه با 210، انگلیس با 45 و چین هم با 45 انفجار هسته اى به ترتیب در این زمینه رکورد دارند.

ادامه مطلب: موازنه هراس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 53
پرینت

ققنوسي به نام هيروشيما

نويسنده: حميدرضا هدايت پناه

 بمباران هسته اي ژاپن هم جنگ جهاني دوم را پايان داد و هم يکي از بزرگترين جنايت هاي بشري را به نام آمريکا ثبت کرد


سرانجام آلمان نازي به زانو درآمد و با سقوط برلين، نبرد در جبهه اروپا به پايان رسيد ولي دشمن اصلي آمريکا همچنان سرپا بود و به هيچ وجه حاضر نبود تا خود را تسليم متفقين کند. با آنکه هيچ کس در ژاپن اميدي به پيروزي نداشت اما شرط هاي آمريکايي ها براي پايان دادن به جنگ به قدري براي مردان امپراتوري خورشيد بي شرمانه بود که حتي حاضر نبودند درباره آنها به مذاکره بپردازند. با آنکه ژاپني ها همچنان از لحاظ سوخت و فولاد به شدت تحت فشار بودند، هنوز بيش از 3 ميليون سرباز شجاع آماده داشتند تا جان خود را در راه ميهن و امپراتور فدا کنند و اين دقيقاً همان نيرويي بود که ژنرال مک آرتورـ فرمانده نيروي متفقين در اقيانوس آرام ـ را متقاعد کرد که فتح ژاپن با تلفات منطقي امکان پذير نخواهد بود.
اوضاع هر روز براي ژاپن بدتر مي شد. برخلاف چشم بادامي ها، نيروي متفقين که حالا خيالش از اروپا راحت شده بود مي توانست به جاي هر ناوي که از دست مي داد دو ناو و در ازاي تلفات هر فروند هواپيما ده هواپيماي جديد را جايگزين کند.تنها چيزي که باعث مي شد ارتش ژاپن همچنان پابرجا باقي بماند روحيه حيرت آور مردمان جزيره بود. رشادت سربازان امپراتور بيش از آن بود که قدرت باروت و فولاد بتواند روحيه ايشان را خدشه دار کند و اين درست همان موضوعي بود که فرماندهان دشمن را به شدت مي ترساند. ژاپن خواستار پاياني شرافتمندانه بود و آمريکايي ها چيزي به جز يک ملت تحقير شده را تاب نمي آوردند.
فرماندهان ارشد متفقين مي دانستند که فتح کامل جزيره اصلي ژاپن به هيچ وجه کار ساده اي نخواهد بود و تلفات اين عمليات بدون شک به عددي بيش از يک ميليون سرباز خواهد رسيد. حال آنکه به دليل جغرافياي خاص منطقه و تلاقي کوهستان هاي بلند با جنگل هاي انبوه ناشناخته بدون شک براي آنها روزهاي سختي را به وجود خواهد آورد؛ به همين دليل بود که کمتر کسي تلاش مي کرد تا با ژاپني ها روي زمين درگير شود و تمام فرماندهان تلاش داشتند با بمباران هاي هوايي و دريايي گسترده و خرد کردن صنايع و روحيه امپراتوري آفتاب چشم بادامي ها را مجبور به تسليم شدن کنند.

ادامه مطلب: ققنوسي به نام هيروشيما
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 66
پرینت

مهار هم جوشي هسته ها

نويسنده: محمد رضا كاظميان

 گامي ديگر براي به خدمت درآوردن انرژي اتم

همه آنهايي كه اندكي با فيزيك آشنايي دارند مي دانند، كه پايه هاي فيزيك نوين را دو نظريه نسبيت و كوانتومي تشكيل مي دهند. اما هر كدام از اين دو نظريه تا مرزهاي معيني كاربرد دارند و بعد از آن به نتايج غير قابل قبولي مي انجامند. نسبيت كه در ميدان هاي گرانشي متداول مثل گرانش كهكشان ها نتايج كاملا درستي مي دهد. وقتي با شرايط ابتداي آفرينش يعني انفجار بزرگ مواجه مي شود عباراتي نامتناسب ارائه مي دهد، تضادهايي مثل ظهور بي نهايت ها. نظريه كوانتومي هم كه در مورد فوتون ها و الكترون ها و ديگر اجرام ريز پيش بيني هاي درستي مي كند، وقتي وارد ابعاد هسته اي و نيروهاي مربوطه مي شود به تناقضاتي مي رسد. البته اين بدان معني نيست كه ما اطلاعاتي در مورد هسته اتم ها نداريم، بلكه منظور اين است كه يك نظريه جامع براي توضيح آن چه در هسته مي گذرد وجود ندارد؛ و گرنه بشر سال هاست كه با هسته آشنايي دارد و با فرايندهاي هسته اي، انرژي (و البته سلاح!) توليد كرده است. ولي اكنون انسان قصد دارد قدمي ديگر بردارد و آن مهار و كاربردي كردن انرژي گداخت هسته اي است. البته در اين راه مشكلات عملي و نظري بسياري وجود دارد. شايد سال ها تا برداشتن اين قدم باقي مانده باشد اما به نظر مي رسد در موسسه فناوري ماساچوست (MTY) (1) خبرهايي است........


نگريستن به داخل خورشيدي مصنوعي
بعد از حدود پنج دهه تحقيقات، انتظار مي رود طي يك يا دو سال آينده گام هاي مهمي در راستاي مهار نيروي جوش هسته اي برداشته شود. اين مرحله كه "اشتغال هم جوشي(2)" نام دارد، بايد توسط دستگاهي با همين نام كه در كاليفرنيا ساخته شده است، انجام شود. آخرين آزمايش ها مربوط به اين دستگاه كه اشتغال هم جوشي ملي (3) (NIF) نام گرفته است، سال ها گذشته مختصرا با شكست هايي مواجه شد. دانشمندان زيادي از جمله پژوهشگران مركز علوم پلاسما و هم جوشي (PSFC)(4) براي عملي ساختن اين بخش اساسي از عمليات ايفاي نقش كرده اند. اگر بخواهيم به طور مختصر شرح دهيم، محققان PSFCمعين كرده اند كه چگونه مي توان از يك واكنش هم جوشي به عنوان نوعي نور پس زمينه(5) استفاده كرد؛ كاري كه به آنها اين توانايي را مي دهد تا مشاهده كنند چه اتفاقي در واكنش هاي نخستين در حال روي دادن است. گداخت يا جوش هسته اي، به معني تركيب و ممزوج شدن دو اتم كوچك در يك اتم، به همراه آزاد كردن مقدار حيرت آوري انرژي است.

ادامه مطلب: مهار هم جوشي هسته ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 48
پرینت

تغييرات آب وهوايي و ضرورت استفاده از انرژي هسته اي

نويسنده: زهرا زينل زاده

 انرژي در جهان امروز يک عامل راهبردي است و اغلب کشورهاي قدرتمند جهان در کنار استفاده از ذخاير ويژه و عمده نفت و گاز، سخت به دنبال بکارگيري انرژي هاي جايگزين نفت و گاز هستند. جمهوري اسلامي ايران نيز متناسب با شرايط واقعي بازار انرژي جهاني، نگرش استراتژيک به استفاده بهينه از انرژي هاي تمام نشدني را به طور جدي در دستور کار خود قرار داده است؛ شايد هنوز افرادي هستند که ادعا مي کنند با توجه به ذخاير نفت و گاز ايران، ايران نيازي به انرژي هسته اي ندارد! پاسخ به اين سؤال بسيار ساده است؛ در نگاه استراتژيک ايران، کارآمدي بلند مدت استفاده از انرژي هاي نو و جايگزين منابع تمام شدني و در اصطلاح، «انرژي هاي ترکيبي » - بر عکس نگاه اقتصادي صرف که منافع کوتاه مدت و يک بعدي را در نظر مي گيرد - مورد توجه است. بر همين اساس هيچ کشوري سعي نمي کند از لحاظ استراتژيک، انرژي مورد نيازش را فقط از يک منبع تأمين کند و لو آنکه اين منبع انرژي به فراواني در آن کشور يافت شود. 

به عنوان مثال قيمت گاز طبيعي، قيمتي متغير است و هم اکنون که نقش زيادي در سوخت جهاني ندارد؛ اما گفته مي شود در 15 سال آينده، سهم قابل توجهي از سوخت را به خود اختصاص خواهد داد و مسلماً قيمت سوخت درآن شرايط با الان بسيار متفاوت خواهد بود؛ ضمن اينکه اگر همين الان اين محاسبات انجام شود و ما تصميم بگيريم مثلاً 7000 مگاوات برق از انرژي هسته اي تأمين کنيم، حتي اگر اين کار به صورت فاينانس انجام شود دست کم 12 سال طول خواهد کشيد و اين هم يک متغير است.
با ذکر چند پارامتر مؤثر در مورد ضرورت نيروگاه هسته اي از لحاظ اقتصادي مي توان بحث را روشن تر نمود، البته همه پارامترها را بايد به نرم افزار داد تا در مورد صرفه اقتصادي آن نظر بدهد.

ادامه مطلب: تغييرات آب وهوايي و ضرورت استفاده از انرژي هسته اي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 86
پرینت

جهان زير سايه قارچ بزرگ

نويسنده: جواد نصرتي

 ذره اي شکافته مي شود و قدرتي همچون دريا از دل آن به بيرون مي جهد. همه چيز به شعاع چند کيلومتر نابود مي شود. معدود بازماندگان وقايع هيروشيما و ناکازاکي، تجربيات تلخي از اين اتفاق دارند. آب رودخانه ها به جوش مي آيند. موها کز مي خورند و واقعا اگر کسي خوش شانس باشد و نزديک به مرکز انفجار بمب هسته اي باشد، سريعا متلاشي مي شود. بازماندگان انفجار هسته اي، رنج ديده ترين مردم تاريخ هستند. تا به حال، چندين کشور جهان با موفقيت، بمب هسته اي خود را آزمايش کرده اند. در اين ميان، پنج کشور رسما به عنوان «قدرت هسته اي» شناسايي شده اند. اين کشورها روسيه، ايالات متحده، انگليس، فرانسه و چين هستند. اين ها تنها کشورهايي هستند که در شوراي امنيت سازمان ملل، حق وتو دارند. اين مساله چندان هم عجيب نيست. چون همين کشورها بودند که به عنوان اولين و تنها قدرت هاي هسته اي جهان، شوراي امنيت را پايه گذاري کردند!

در چند سال اخير، جهان دو قدرت هسته اي ديگر نيز به خود ديده است؛ هند و پاکستان. اسرائيل و کره شمالي نيز تا به حال، بمب هسته اي خود را امتحان نکرده اند. در اين بين، شوراي حکام آژانس جهاني انرژي اتمي، آمريکا و بعضي از کشورهاي اروپايي توان خود را صرف اين مي کنند تا کشورهاي ديگر را مجبور کنند که از حق مسلم شان که در معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي (NPT) هم به آن تاکيد شده است. يعني استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي، دست بردارند. خيلي از کشورهاي دنيا هم به هر دليلي نمي توانند از اين حق مسلم شان استفاده کنند. اما در اين پرونده، خواهيد ديد که ايران، يکي از کشورهايي است که نه تنها توان تکنولوژيک استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي را دارند، بلکه مي تواند همه مراحل صنعتي را در داخل کشور انجام دهد.

ادامه مطلب: جهان زير سايه قارچ بزرگ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 66
پرینت

 

جذابيت مرگبار

نويسنده: مهدي صارمي فر

 انرژي هسته اي چيست؟

هسته اتم از اجتماع پروتون ها و نوترون ها به وجود آمده که در کنار يکديگر با نيروي جاذبه قوي قرار گرفته اند. پروتون ها بار مثبت دارند و نوترون ها بار خنثي. بنابراين با توجه به فاصله خيلي کم بين پروتون ها، آن ها نيروي دافعه بسيار شديدي به هم اعمال مي کنند. پس نيروي جاذبه اي که بين شان وجود دارد، بايد آن قدر قوي باشد که اين دافعه را خنثي کند. به اين نيرو، نيروي هسته اي مي گويند.
هرچه در جدول تناوبي عناصر (جدول مندليف) به جلوتر حرکت کنيم، اتم ها سنگين تر مي شوند. اين امر به خاطر زياد شدن تعداد پروتون ها و نوترون هاي آن هاست. وقتي تعداد پروتون هاي هسته از يک حدي بيشتر شد، نيروي دافعه الکتريکي از نيروي جاذبه هسته اي بيشتر مي شود و هسته ناپديدار مي شود. به اتم هاي سنگين تر از اين حد، اتم هاي ناپايدار مي گويند. روي اين مرز، اورانيوم قرار دارد.اورانيوم (238، 92)تا پروتون دارد و (146)تا نوترون، اورانيوم (235، 92)تا پروتون دارد و (143)تا نوترون. به دليل داشتن تعداد مساوي پروتون، اين دو هسته اتم، خواص شيميايي کاملا يکساني دارند، اما چون اورانيوم (235)، نوترون کمتري دارد، انرژي هسته اي جاذبه آن، کمتر از انرژي دافعه الکتريکي است و ناپايدار است. به هسته هايي که خواص شيميايي يکسان ولي جرم متفاوت دارند، ايزوتوپ مي گويند. اورانويم (235)ناپايدار است و طي فرايندي به عناصر سبک تر تبديل مي شود. اگر جرم اين عناصر را جمع کنيم از جرم اورانيوم (235)کم کنيم، بايد نتيجه حاصل، صفر شود. اما برخلاف انتظار، مقدار بسيار ناچيزي باقي مي ماند که طبق معادله معروف هم ارزي جرم و انرژي اينشتين (E=mc2)، اين مقدار جرم، به انرژي گرمايي تبديل مي شود. اين انرژي آزاد شده در رآکتورهاي هسته اي، صرف توليد برق مي شود. اما ميزان اورانيوم (235)موجود در طبيعت، کمتر از يک درصد اورانيوم طبيعي (238) است. براي افزايش غلظت اورانيوم (235)آن را طي فرايندي که چرخه سوخت هسته اي مي گويند، غني مي کنند.

ادامه مطلب: جذابيت مرگبار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 66
پرینت


ضرورت انرژي هسته‌اي

  كاربرد روز افزون انرژي يكي از مظاهر مهم زندگي جديد است. مقدار انرژي مصرفي در ايلات متحده ، كه يك كشور صنعتي پيشرفته است بين سالهاي 1920 تا 1970 با ضريبي حدود 40 افزايش يافته است. اين بدان معني است كه در طول اين 50 سال ، مقدار مصرف انرژي تقريبا هر 10 سال دو برابر شده است. با آنكه هنوز زغال سنگ و نفت وجود دارد. آشكار شده است كه حتي با كوشش‌هاي بيشتر براي استفاده محتاطانه و صرفه جويانه از انرژي ، بازهم منابع انرژي جديدي لازم است، انرژي حاصل از شكافت هسته (و در دو مدت ، از همجوشي) مي تواند اين نياز را مرتفع سازد. 

آيا بحران انرژي حل ميشود؟
نياز براي منابع جديد انرژي در بحران انرژي كه ايالات متحده ، كشورهاي غربي و ژاپن در سالهاي 1974- 1973 با آن مواجه بودند شديدا احساس ميشد. اين كمبود ناشي از آن بود كه كشورهاي توليد كننده نفت در خاورميانه حمل نفت به بعضي از كشورهاي پيشرفته صنعتي را كاهش دادند. اين گونه رويدادها نظرها را بر روشهاي ديگر توليد انرژي متمركز كرد. از مصرف زغال سنگ كه آلودگي بيشتري دارد به انرژي خورشيدي ، و به نقش صنعت توان هسته‌اي در اقتصاد ما كشانيد.

ادامه مطلب: ضرورت انرژي هسته‌اي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژِی هسته ای
نمایش از 22 فروردين 1395 بازدید: 52
پرینت

نگاهي به 20 سال فراز و فرود روابط هسته اي ایران و روسیه

نویسنده : کیانوش کیاکجوری

در روابط میان دوکشور ایران و روسیه نقاط عطف بی‌شماری از جمله نیروگاه بوشهر، تعیین رژیم حقوقی دریای خزر، خطوط انتقال نفت و گاز، سامانه موشکی اس- 300، ایستگاه رادار قبله و... وجود دارد اما به‌دلیل اهمیت برنامه هسته‌ای به‌عنوان موضوعی که بخش مهمی از روابط دوکشور را متأثر ساخته است، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. تاریخ روابط ایران و روسیه حرکت خطی و یکنواختی را نشان نمی‌دهد. سینوس روابط دو کشور در برخی نقاط عطف تاریخی به‌گونه‌ای با یکدیگر تلاقی پیدا کرده‌اند که در بسیاری از موارد در تقویت یا تضعیف این ارتباط تأثیرگذار بوده اند.

تعیین و تعریف روابط مسکو و تهران تحت‌تأثیر نگاه از منشور منافع ملی است که هر یک از دو کشور بر پایه سود و زیان خود آن را عملیاتی کرده‌اند. در روابط میان دوکشور نقاط عطف بی‌شماری از جمله نیروگاه بوشهر، تعیین رژیم حقوقی دریای خزر، خطوط انتقال نفت و گاز، سامانه موشکی اس- 300، ایستگاه رادار قبله و... وجود دارد اما به‌دلیل اهمیت برنامه هسته‌ای به‌عنوان موضوعی که در دوره ریاست‌جمهوری پوتین و پس از آن مدودف بخش مهمی از روابط دوکشور را متأثر ساخته است، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
« بوریس یلتسین» در 12 ماه می‌1998 خطاب به وزارت امور خارجه روسیه گفت: «روسیه از اتحاد جماهیر شوروی یک قدرت چند بعدی به ارث برده است که قدرت نظامی جایگاه خود را تا حدی حفظ کرده و پایه‌های اقتصادی روسیه تا حدود زیادی تضعیف شده است. از این‌رو وظیفه سیاست خارجی روسیه این است که نسبت میان این ابعاد را ترمیم کند».
این بیانیه نسبت به اولویت‌بندی‌های جنگ سرد 2 تغییر عمده دارد؛ اول اینکه محرک‌های اقتصادی جایگاه بهتری را در اولویت‌بندی اهداف استراتژیک روسیه پیدا کرده‌اند. دوم اینکه روسیه توجه خود را از منازعه اعراب- اسرائیل به سمت دو کشوری تغییر داده است که در طول سال‌های حیات اتحاد جماهیر شوروی متحدان این کشور نبودند؛ ایران و ترکیه.

ادامه مطلب: نگاهي به 20 سال فراز و فرود روابط هسته اي ایران و روسیه
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 162 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید