نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد بيمه
نمایش از 24 آبان 1393 بازدید: 241
پرینت

 بیمه چیست؟-آنچه باید در مورد بیمه ها در ایران بدانیم


بیمه چیست؟-آنچه باید در مورد بیمه ها در ایران بدانیم - تصویر 1

بیمه همچون چتری بزرگ در زمینه های مختلف روی زندگی مردم، جوامع بشری و فعالیت هایشان سایه می گستراند و محیطی امن برای جبران خسارت های مردم ایجاد می کند.

امروزه با تردد در خیابان های شهرهای سراسر کشور به تابلوهایی برمی خوریم که عبارت «نمایندگی بیمه» روی آن درج شده است. نمایندگی های بیمه در ایران نقش حامیان طبقات مختلف مردم جامعه در مقابل اتفاقات و خسارات وارد شده را بازی می کنند.

 توجه به بیمه و نحوه ورود آن به زندگی امروزی مردم کشورمان، موضوعی است که در این گزارش به آن خواهیم پرداخت.

● ادبیات بیمه

برای اینکه از نحوه قرارداد بستن بیمه گذار ها سردر بیاورید لازم است که با ادبیات خاص کارگذاران بیمه آشنایی داشته باشید.

 ▪ بیمه گر: شرکت بیمه است که مشخصات آن در بیمه نامه قید می شود و جبران خسارت و پرداخت غرامت ناشی از حوادث احتمالی طبق شرایط مقرر در بیمه نامه را برعهده می گیرد.

 ▪ بیمه گذار: شخص حقیقی یا حقوقی است که مشخصات او در بیمه نامه ذکر می شود و پرداخت حق بیمه را تعهد می کند.

 ▪ بیمه شده: شخصی است که احتمال تحقق خطر یا خطرات مشمول بیمه نامه برای او موجب انعقاد بیمه نامه می شود.

ادامه مطلب: بیمه چیست؟-آنچه باید در مورد بیمه ها در ایران بدانیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد بيمه
نمایش از 24 آبان 1393 بازدید: 259
پرینت

بررسی عملکرد بیمه و انواع آن برمیزان رضایتمندی افراد تحت پوشش

ضرورت و اهمیت تحقیق

 حوادث طبیعی نظیر آتش سوزی ، زلزله ، طوفان و نیز همچون : فوت : بیماری ، کهولت ، از کار افتادگی و ..........  وقایعی است که از زمان های دور همه انسان ها را مورد تهدید قرار داده است . اندیشه ایجاد تامین در مقابل مخاطرات پیش رو  ، از طریق همیاری و تعاون و راهکارهای از این نوع : ریشه در ادوار تاریخ دارد . پیشرفت گسترده علمی و تکنولوژیکی عصر جدید نیز اگرچه به انسان کمک نموده است که بعضی از خطرات طبیعی را مهار نماید  ، اما خود ، خطرات جدیدی را به همراه داشته است که به پوشش های حمایتی نیازمند است .

    قبل از اینکه ، هدف  از انتخاب این تحقیق را بیان نمایم. لازم است  یکسری از واقعیات تلخی که همواره بشر با آن روبرو است اشاره نمایم واقعیتی بسیار تلخ که ممکن است هر روز و هر لحظه افراد را درگیر خود نماید

.  هر روزصبح ، زمانی که وارد ،  محل کارم می شدم  افرادی را مشاهده می نمودم که پرونده های پزشکی خود را برای تایید و یا دریافت معرفی نامه جهت مراجعه به بیمارستانها و مراکز بهداشتی با خود همراه دارند . از بین آنان  فرهنگیان زحمتکشی را می بینم که بر اثر حوادث ناخوشایند زندگی  دچار بعضی بیماریهای خاص و یا بیماریهای صعب العلاج گردیده اند  .افرادی که برای مبارزه با بیماری و بدست آوردن سلامتی خود تلاش کرده و هزینه های بسیار هنگفتی را جهت معالجه خود می پردازند . به لحاظ روحیه بسیار بدی که دارند هرلحظه مرگ را در آغوش خود می بینند

 به لحاظ کنجکاوی از مسئله  مروری بر اسامی این افراد افکندم که تعدادشان نیز کم نبود .

   عده ای دچار بیماری های پارکینسون ، پولیومیلیت ،  سرطان معده ،   سرطان روده ،  سرطان خون ، سرطان کبد ، بیمار های  Ms ، هپاتیتB  ،  دیابت ، دیالیز ، تومور استخوان ، سکته نارسایی قلبی ، آسم هپاتیت مزمن c  ،  کانسر (شیمی درمانی )و  ....... بوده اند  که مشکلاتی را برای آنان فراهم آورده است و با بیماری خود دست و پنچه نرم می کنند . عده ای از آنها متاسفانه نتوانسته اند پس از درمانهای بسیار  طولانی و سنگین و پرداخت هزینه های بسیار گزاف  مقاومت نمایند و دار فانی را واع گفتند .

ادامه مطلب: بررسی عملکرد بیمه و انواع آن برمیزان رضایتمندی افراد تحت پوشش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد بيمه
نمایش از 24 آبان 1393 بازدید: 180
پرینت

درباره بيمه بيشتر بدانيد

بيمه از زبان هندي ( اردو ) گرفته شده است و معني لغوي آن ضمانت است . در اصطلاح نيز ضمانت مخصوصي است از جان يا مال که در حقوق جديد دنيا رواج يافته است . در بيمه اشخاص با پرداخت وجهي مسئوليت کالا يا سرمايه يا جان خود را بعهده ديگري ميگذارند و بيمه کننده در هنگام زيان بايد زيان و خسارت وارده را بپردازد .

تعريف متداول بيمه بدين شرح است : بيمه عملي است که به موجب آن بيمه گر در مقابل دريافت عوض بنام (( حق بيمه يا وجه اشتراک )) و بموجب مقررات خاص خسارات را جبران مينمايد بدين ترتيب بيمه موجد نوعي اطمينان در مقابل مخاطره محتمل الوقوع تلقي ميگردد.

در اين مقاله اختصاراً به سوابق بيمه ، بيمه در قوانين ايران ، اقسام بيمه ، موارد فسخ و بطلان بيمه اشاراتي خواهيم داشت .
 الف . سوابق بيمه
در عهد عتيق بيمه شناخته نبود ( قرن چهارم تا هفتم ميلادي ) در رم باستان صاحبان کشتي و متصديان حمل و نقل دريائي متعهد ميشدند که خسارات ناشي از عمليات جنگي دشمن و طوفان را بپردازند . به لحاظ خطرات اساسي که متوجه مال التجاره هاي دريائي بود ، بيمه دريائي به عنوان نخستين نوع بيمه ايجاد گرديد.

ادامه مطلب: درباره بيمه بيشتر بدانيد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد بيمه
نمایش از 24 آبان 1393 بازدید: 255
پرینت

 

تاريخچه و قوانين بيمه

تاريخچه بيمه

بيمه چگونه به وجود آمد :

بيمه‌هاي غير زندگي پيشينه بلند مدتي دارند. نوعي بيمه‌هاي دريايي در حدود 3000 سال قبل مورد استفاده قرار گرفت. بيمه‌هاي زندگي نيز سابقه زيادي دارند. اين نوع بيمه‌ها نخستين‌بار هنگامي پديد آمد که سربازان رومي قسمتي از دستمزد خود را در صندوقي جمع‌آوري کردند تا چنانچه در جنگ کشته شدند آن پول به خانواده‌هايشان پرداخت شود.

بيمه هاي غير زندگي :

بيمه دريايي که امروز وجود دارد احتمالاً در حدود صده‌هاي يازدهم و دوازدهم ميلادي در منطقه‌اي در شمال ايتاليا به‌وجود آمده است. شخصي به نام لومباردز در صده‌هاي چهاردهم و پانزدهم انگليسي ها را با اين نوع فعاليت آشنا ساخت. مفاهيم بيمه‌گر و بيمه‌گري نخستين‌بار در بيمه دريايي مطرح شد. آن روزها هر بازرگاني که حاضر به تقبل بخشي از يک خطر بود نام خود را همراه با سهمي که از آن خطر قبول مي‌کرد در پايين صفحه‌اي که جزئيات خطر مزبور در آن درج شده بود مي‌نوشت. آن وقت مالکان کشتي‌ها و بازرگانان دريافتند که مي‌توانند کشتي‌ها را براي حمل اجناس سودآور اعزام کنند زيرا مي‌دانستند چنانچه کشتي دچار حادثه شود از اين طريق جبران خواهد شد. در سال 1666 آتش‌سوزي بسيار بزرگي در لندن روي داد که باعث به وجود آمدن بيمه آتش‌سوزي شد. معلوم نيست که نخستين بيمه آتش‌سوزي به صورت امروزي در چه زماني صادر شد اما گفته مي‌شود که نخستين شرکت بيمه آتش‌سوزي به‌نام اداره آتش در سال 1680 بنيان نهاده شد که بعدها فونيکس لقب گرفت.

ادامه مطلب: تاريخچه و قوانين بيمه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد بيمه
نمایش از 24 آبان 1393 بازدید: 194
پرینت

آشنايي با بيمه كارآفرين

شركت بيمه كارآفرين يكي از نخستين شركت هاي بيمه خصوصي است كه پس از انقلاب در چارچوب قانون تأسيس مؤسسات بيمه غير دولتي و قانون تجارت در تاريخ 27/12/1381 به شماره 200845 به ثبت رسيده و با اخذ مجوز از بيمه مركزي ايران فعاليت خود را در سطح كشور آغاز نموده است .

فلسفه تاسيس :گروهي از كارآفرينان فرهيخته و صاحب نام صنعت بيمه و بانك با شركت گروهي از كارآفرينان مهندسي صنايع ساختمان و معماران اقتصادي كشور دست به دست يكديگر داده با هدف تغيير ريشه اي ساختار سنتي در حال سكون صنعت بيمه و استقرار توسعه پايدار و خلاق در اين صنعت با استفاده از منطق تحول و روشهاي نوين با به كارگيري ابزارهاي فني مديريتي وسيستماتيك قابل بهره برداري از ساختار متحول بازار بين المللي بيمه ، بيمه كارآفرين را بنا نهادند.

اهداف شركت:

1-حاكميت شركتي

2-مشتري محوري و تكريم ارباب رجوع

ادامه مطلب: آشنايي با بيمه كارآفرين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد بيمه
نمایش از 24 آبان 1393 بازدید: 223
پرینت

بيمه مركزي ايران
    

تاریخچه

سابقه فعاليت بيمه در كشور به صورت غير رسمي بيش از يك قرن است .نخستين بار در سال ۱۲۸۹ خورشيدي دو شركت بيمه خارجي به تاسيس نمايندگي در ايران اقدام كردند .اولين قانوني كه در ايران درخصوص شركت هاي بيمه به تصويب رسيد قانون مربوط به ثبت شركت ها مصوب دوم آذر ۱۳۱۰ است كه در ماده ۸ آن شركت هاي بيمه اعم از ايراني و خارجي را تابع نظام نامه اي دانست كه از طرف وزارت عدليه تنظيم مي شود .
تاسيس شركت سهامي بيمه ايران در ۱۵ آبان ۱۳۱۴ وتصويب قانون بيمه در هفتم ارديبهشت ۱۳۱۶ را بايد نقطه آغاز تحولات بازار بيمه كشور دانست . با تصويب اين قانون حدود ۱۰ شركت بيمه خارجي شعب و نمايندگي هاي خود در ايران را ثبت كردند . درسال ۱۳۲۹ نخستين شركت بيمه خصوصي ايراني به نام "بيمه شرق " تاسيس شد و پس از آن در دهه هاي بعد تعداد ديگري از شركت هاي بيمه خصوصي ايراني و يا با سرمايه گذاري مشترك ايراني و خارجي در ايران آغاز به فعاليت كردند.
نظارت و بيمه گري توامان شركت سهامي بيمه ايران در بازار بيمه موجب شد كه سياست گذاران به دنبال تفكيك تصدي از سياست گذاري و نظارت در بازار بيمه باشند و با تاسيس بيمه مركزي تحولات صنعت بيمه شتاب بيشتري گرفت .
قانون تأسيس بيمه مرکزى ايران و بيمه‌گرى در ۳۰ خرداد ۱۳۵۰ در ۷۷ ماده به تصويب رسيد و نحوه فعاليت و عمليات بيمه را در مورد شرکت‌هاى داخلى و خارجى ترسيم نمود . ماده (۱ ) اين قانون اعلام كرده است كه :

ادامه مطلب: بيمه مركزي ايران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد بيمه
نمایش از 24 آبان 1393 بازدید: 205
پرینت

تاریخچه بیمه

در گذشته‌های دور، اولین نمونه ‌های بیمه در ایران باستان یافت شده است. طبق پژوهش ‌های باستان ‌شناسان و لوحه‌ها و اسناد به دست آمده، تخت جمشید فارغ از تمام شگفتی‌ هایش از یك جنبه انسانی نیز نسبت به بناهای هم عصر خود برخوردار است.
براساس خشت نوشته های پیدا شده در تخت جمشید ، تمام کسانی که در تخت جمشید کار می کردند وحقوق   می گرفتند در آن زمان بیمه بوده اند.
بيمه به شکل سنتي آن به مفهوم وجود نوعي تعاون و همياري اجتماعي بمنظور سرشکن کردن زيان فرد و يا افراد معدود بين همه افراد کروه يا جامعه در ايران سابقه طولاني داشته و همواره مردم اين مرز و بوم با الهام از تعاليم اسلامي و فرهنگي خود براي کمک به جبران خسارتهاي ناخواسته‌اي که براي ديگر هموطنان و حتي مردم ديگر کشورها پيش مي‌آمد فعال و پيشگام بوده‌اند. با وجود اين بيمه شکل حرفه‌اي و امروزي آن براي اولين بار در سال
1269 هجري شمسي در کشور ما مطرح گرديده است.

در اين سال مذاکراتي بين دولت ايران و سفارت روس بعمل آمد و متعاقب آن امتياز فعاليت انحصاري در زمينه بيمه و حمل و نقل براي مدت 75 سال به يک تبعه روس بنام لازارپلياکف واگذار شد. با اين وجود نامبرده ظرف مهلت سه سالي که جهت آغاز فعاليت بيمه‌اي براي وي در نظر گرفته شده بود قادر به تأسيس شرکت بيمه مورد نظر نگرديد و به همين جهت اين امتياز از وي سلب شد. متعاقباً در سال 1289 هجري شمسي دو شرکت بيمه روسي به نامهاي نادژدا و کافکازمرکوري اقدام به تأسيس نمايندگي بيمه جهت بازديد و پرداخت خسارت در ايران نمودند.

ادامه مطلب: تاریخچه بیمه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد بيمه
نمایش از 24 آبان 1393 بازدید: 203
پرینت

بیمه

بیمه سازوکاری است که طی آن یک بیمه‌گر، بنا به ملاحظاتی تعهد می‌کند که زیان احتمالی یک بیمه‌گذار را در صورت وقوع یک حادثه در یک دوره زمانی خاص، جبران نماید و یا خدمات مشخصی را به وی ارائه دهد. بنابراین، بیمه یکی از روشهای مقابله با ریسک است.
طی یک قرارداد بیمه، ریسک مشخصی از یک طرف قرارداد (که بیمه‌گذار نامیده می‌شود) به طرف دیگر (که بیمه‌گر نامیده می‌شود) منتقل می‌گردد. بنا به تعریف، بیمه‌گر شخصی حقوقی است که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار، جبران خسارت و یا پرداخت مبلغ مشخصی را در صورت بروز حادثه تعهد می‌کند.  در مقابل، بیمه‌گذار شخصی حقیقی یا حقوقی است که با پرداخت حق بیمه، جان، مال یا مسوولیت خود یا دیگری را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.
به موجب قانون بیمه ایران، بیمه عبارت است از قراردادی که به موجب آن یک طرف (بیمه گر) تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر (بیمه گذار) در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد. متعهد را بیمه گر، طرف تعهد را بیمه گذار و وجهی را که بیمه گذار به بیمه‌گر می‌پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه می‌شود موضوع بیمه نامن

ادامه مطلب: بیمه
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 102 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید