نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره رئیس جمهور
نمایش از 22 مهر 1393 بازدید: 187
پرینت

معاون اول های رئیس جمهور، از گذشته تا آینده

معاون اول رئیس جمهور سمت مهمی در دستگاه اجرایی کشور است. متن زیر به بررسی جایگاه معاون اول در قانون اساسی و هم چنین شخص معاون اول ها در تاریخ انقلاب و معاون اول احتمالی آینده می پردازد.

معاون اول های رئیس جمهور، از گذشته تا آینده    

دیدبان: معاون اول رئیس جمهور یکی از مهم­ترین سمت­های اجرایی در کشور است که از سال 68 در ساختار اجرایی کشور اضافه شد. از جمله وظایف معاون اول که با موافقت رئیس جمهور انجام می­شود ریاست هئیت وزیران و هماهنگی بین معاونت­های رئیس جمهوری است. طی 24 سال گذشته پنج معاون اول در کشور مسئولیت داشته­اند که حسن حبیبی با 12 سال و اسفندیار رحیم مشایی با یک هفته بیشترین و کمترین زمان مسئولیت را به خود اختصاص داده­اند. درباره این سمت در دولت یازدهم نیز گمانه­های مختلفی مطرح شده است که مهم­ترین آن­ها قالیباف، فروزنده و شریعتمداری است. بر این اساس در این نوشتار ابتدا به بررسی جایگاه حقوقی و اختیارات معاون اول می­پردازیم و سپس به افرادی که تاکنون این مسئولیت را برعهده داشته­اند و در آخر هم به گزینه­های این سمت در دولت یازدهم می­پردازیم.

ادامه مطلب: معاون اول های رئیس جمهور، از گذشته تا آینده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره رئیس جمهور
نمایش از 22 مهر 1393 بازدید: 160
پرینت

مهمترین ویژگی رئیس جمهور چیست؟

با اندکی دقّت در این نامه پر محتوا به وضوح دیده می شود که وظایفی که امیر المؤمنین ذکر نموده اند وجه مشترک همه دولت ها و حکومتهای اسلامی و غیر اسلامی است. اما نکته مهم اینجاست که این وظایف باید تحت نظر ولایت فقیه ، انجام شود.

به گزارش فرهنگ نیوز، پس از اعلام احراز صلاحیت برخی کاندیداهای ریاست جمهوری و عدم احراز برخی دیگر، نوبت به آن میرسد که از میان افراد واجد شرایط، اصلح آنها را انتخاب نماییم. حال که انتخاب رئیس جمهور بر عهده مردم است بسیاری از افراد سود جو از این فرصت استفاده کرده اند و با فریب مردم و تغییر معیارها و دادن وعده و وعید و شعار و ... سعی در بدست آوردن آرای مردم دارند و گاهی نیز موفق بوده اند .
 
چه ملاکهایی برای انتخاب وجود دارد ؟
حال سوالی که مطرح می شود این است که یک فرد باید دارای چه ویژگی هایی باشد تا بتواند رئیس جمهور شود؟
بهترین ملاک ها برای مسئولیت ، ملاک هایی هستند که از سوی معصوم علیهم السلام تعیین شده است.

ادامه مطلب: مهمترین ویژگی رئیس جمهور چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره رئیس جمهور
نمایش از 22 مهر 1393 بازدید: 189
پرینت

وظایف رئیس جمهور در اجرای قانون اساسی چیست؟

قانون: حاکمیت ملی و مردمی‌کشور ایران اقتضاء دارد برای تحقق قانون اساسی که با اتکاء به آراي عمومی‌از میان رجال مذهبی و سیاسی به شرط داشتن شرایط مقرره با رأی مستقیم و مخفی مردم، فردی به عنوان رئیس جمهور منتخب شود و رهبر معظم جمهوری اسلامی‌با تنفیذ این انتخاب مسئولیت و وظایف رئیس جمهور را بار دیگر مورد تأکید قرار می‌دهد. بنابراین رئیس جمهور با رعایت حقوق مقرر شده در قانون اساسی موظف است خواست مردم را محقق گرداند. چنانچه این تصمیم قرینه ای بر این است که وی قصد دارد اخلاقاً و قانوناً به رأی مردم پاسخ اخلاقی و قانونی بدهد و نیت دارد تا خواست آنها را برآورده کند شاید یکی از دلایل تأکید مؤسس قانون اساسی و قانونگذار بر اینکه رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی باشد و سپس مقام رهبری آن را مورد تنفیذ قرار دهد پوشش دادن اخلاقی و شرعی به خواست مردم است که ممکن است در قانون مورد تأکید قرار نگرفته باشد اما در هر صورت این تعهد اخلاقی از مقدمات ایجاد یک حق تلقی می‌شود. سپس باید چنین گفت که اولین وظیفه رئیس جمهور پس از به دست گرفتن ریاست کشور وظیفه‌ای است که دارای هیچ شاخصی در قانون اساسی کشورها نيست ولی قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران با شاخص رجال مذهبی و سیاسی چنین می‌نمایاند که رفتارهای اخلاقی و سیاست های رئیس جمهور توأمان مورد نظر دولت به معنای عام و ملت به معنای خاص است. «قانون» در گفت‌وگو با کورش صفرکوپایه، وكيل دادگستري و استاد دانشگاه به بررسي وظایف رئیس جمهور در اجرای مصادیق قانون اساسی پرداخته است.

ادامه مطلب: وظایف رئیس جمهور در اجرای قانون اساسی چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره رئیس جمهور
نمایش از 22 مهر 1393 بازدید: 176
پرینت

وظایف رئیس جمهور در قانون اساسی

پدید آورنده : محمود مهدی پور ، صفحه 2

بخش مهمی از مسؤولیت ها و وظایف دولت و رئیس دولت در نظام اسلامی در قانون اساسی آمده است . در این مقال نگاهی گذرا به این وظایف از دریچه قانون اساسی داریم تا از سویی حد و مرز انتظار امت اسلامی از کارگزاران دولتی و رئیس قوه مجریه روشن شود . و از دیگر سو فهرستی از وظایف مهم رئیس جمهور برگزیده، در دیدرس یاران و همکاران و وزیران و مشاوران و معاونان ایشان و همه امت قرار گیرد . این فهرست فقط شامل وظایفی است که در یک مرور سریع از قانون اساسی کنونی مصوب ششم مرداد ماه 1368 هجری شمسی استخراج شده است .
سی وظیفه قانونی

1- پاسداری از مذهب رسمی کشور «در برابر تشکیک و تحریف و تحقیر و تعطیل قوانین دینی .»

2- پاسداری از نظام جمهوری اسلامی با همان تفسیر که در اصل دوم قانون اساسی آمده است .

ادامه مطلب: وظایف رئیس جمهور در قانون اساسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره رئیس جمهور
نمایش از 22 مهر 1393 بازدید: 117
پرینت

 وظيفه رئيس جمهوري چيست؟

نويسنده : حجت‌الاسلام علي عسگري*

مطابق قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، بعد از انتخابات رياست جمهوري، لازم است شخص منتخب مردم که اکثريت آرا را کسب نموده، در مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوري حضور يابد و اجازه شرعي تصرف در امور ملت را به‌صورت مکتوب و با امضاي رهبري از دست مقام ولايت دريافت نمايد. بعد از تنفيذ حکم از سوي رهبري، ديگر وظيفه رئيس‌جمهور، شرکت در مراسم تحليف و قسم در خانه واقعي ملت يعني مجلس شوراي اسلامي است که در حضور اعضاي محترم شوراي نگهبان، رياست قوه قضائيه و نمايندگان ملت، سوگند ياد کرده و متن سوگندنامه را امضا نمايد. در متن قانون اساسي و همچنين سوگندنامه آمده است: «بسم‌الله الرحمن الرحيم؛ من به‌عنوان رئيس جمهور در پيشگاه قرآن کريم و برابر ملت ايران به خداوند قادر متعال سوگند ياد مي‌کنم که پاسدار مذهب رسمي و نظام جمهوري اسلامي ايران و قانون اساسي کشور باشم و همه استعدادها و صلاحيت‌هاي خويش را در راه ايفاي مسئوليت‌هايي که برعهده گرفته‌ام، به‌کار گيرم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلاي کشور، ترويج دين و اخلاق، پشتيباني از حق و گسترش عدالت سازم و از هر گونه خودکامگي بپرهيزم. از آزادي و حرمت اشخاص و از حقوقي که قانون اساسي براي ملت شناخته است، حمايت نمايم. در حراست از مرزها و استقلال سياسي، اقتصادي و فرهنگي کشور از هيچ اقدامي دريغ نورزم و با استعانت از خداوند و پيروي از پيامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (عليهم السلام)، قدرتي را که ملت به‌عنوان امانتي مقدس به من سپرده است، همچون اميني پارسا و فداکار نگهدار باشم و آن‌را به منتخب ملت بعد از خود بسپارم».

ادامه مطلب: وظيفه رئيس جمهوري چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره رئیس جمهور
نمایش از 22 مهر 1393 بازدید: 263
پرینت

وظایف و اختیارات رییس جمهور در قانون اساسی

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وظایف و اختیارات مشخصی برای ریاست جمهوری تعیین شده است که رای دهندگان در انتخابات با نگاهی بر این قوانین می توانند پیشاپیش بر وعده های کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ قضاوت کنند.

به گزارش فرهنگ نیوز ، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در فصل نهم به قوه مجریه در اصل ۱۱۳ الی ۱۵۱پرداخته است.که وظایف و اختیارات رییس جمهور به شرح ذیل است:

 ۱) مسئولیت اجرای قانون اساسی: یكی از مهم‌ترین وظایف رئیس‌جمهور اجرای قانون اساسی می‌باشد و می‌تواند از طریق نظارت، كسب اطلاع، بازرسی و پیگیری اقدامات لازم را به‌عمل آورد و در صورت توقف یا عدم اجرای اصلی از اصول قانون اساسی به نحو مقتضی اقدام نماید؛

۲) انتخاب و عزل وزیران: به‌موجب اصل ۱۳۳ قانون اساسی، وزیران توسط رئیس‌جمهور تعیین و برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی می‌شوند؛

۳)ریاست هیأت وزیران: رئیس‌جمهور بر كار وزیران نظارت كرده و با اتخاذ تدابیر لازم به هماهنگ ساختن تصمیمات وزیران اقدام می‌كند؛

 ۴) مسئولیت اقدامات وزیران: هر یك از وزیران مسئول اقدامات و وظائف خویش است و رئیس‌جمهور مسئول اقدامات وزراء در مقابل مجلس می‌باشد؛

ادامه مطلب: وظایف و اختیارات رییس جمهور در قانون اساسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره رئیس جمهور
نمایش از 22 مهر 1393 بازدید: 138
پرینت

عنوان: ریاست جمهوری (وظایف و اختیارات)

نویسنده : شعبانعلی جباری
كلمات كليدي  :  رئیس‌جمهور، ریاست جمهوری، رئیس قوه مجریه، مسئول اجرای قانون اساسی
ریاست جمهوری (وظایف و اختیارات)
 رئیس جمهور در راس قوه مجریه، دارای وظایف و اختیاراتی است که به مهمترین آنها اشاره می شود.
 «پس از مقام رهبری رئیس‌ جمهور عالی‌ترین مقام رسمی كشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوۀ مجریه را جز در اموری كه مستقیماً به رهبری مربوط می‌شود، بر عهده دارد»
 (مفاد اصل 113 قانون اساسی)
 
 
شرایط احراز مقام ریاست جمهوری:
  رئیس‌جمهور با رأی مستقیم مردم و به‌مدّت 4 سال انتخاب می‌شود و طبق اصل 114 قانون اساسی انتخاب مجدد او بصورت متوالی فقط برای یك‌بار دیگر ممكن است. حكم ریاست جمهوری پس از انتخاب از طرف مردم باید به‌وسیلۀ مقام رهبری امضا و تنفیذ گردد.
 به موجب اصل 115 قانون اساسی، رئیس‌جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی و ایرانی‌الأصل و دارای تابعیت ایران، مدیر و مدبّر، دارای حسن سابقه، امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران باشد؛ هم‌چنین معتقد به مذهب رسمی كشور باشد.

ادامه مطلب: ریاست جمهوری (وظایف و اختیارات)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره رئیس جمهور
نمایش از 22 مهر 1393 بازدید: 127
پرینت

 رئیس‌جمهور ایران

رئیس‌جمهور ایران عالی‌ترین مقام رسمی کشور ایران بعد از رهبر است که توسط رای عمومی مردم انتخاب می‌شود. مطابق با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهور مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را عهده‌دار می‌باشد. او رئیس «قوه مجریه» است. امضای عهدنامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و مسائل مربوط به دیگر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، برنامه‌ریزى ملى، بودجه و وظیفه گماشتن‌های دولتی، گماشتن وزیرها، استان‌دارها و سفیرها تابع تصدیق مجلس شورای اسلامی، از جمله وظایف رئیس جمهور می‌باشد. همچنین رئیس‌جمهور در ایران رئیس شورای عالی امنیت ملی و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز می‌باشد. [۲][۳]

برخلاف بسیاری از کشورها، برای مثال ایالات متحده آمریکا، در ایران دفتر ریاست جمهوری نظارت و کنترل تمام روی سیاست خارجی، نیروهای مسلح و یا سیاست هسته‌ای ایران را ندارد. این موارد همگی زیر نظر مستقیم رهبر ایران می‌باشد.[۴]

ادامه مطلب: رئیس‌جمهور ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره رئیس جمهور
نمایش از 22 مهر 1393 بازدید: 114
پرینت

 اصول مرتبط با شرح وظايف رياست جمهوري ( اصل 113 تا 155 )

اصل113
    پس‏ از مقام‏ رهبري‏ رييس‏ جمهور عاليترين‏ مقام‏ رسمي‏ كشور است‏ و مسئولیت‏ اجراي‏ قانون‏ اساسي‏ و رياست‏ قوه‏ مجريه‏ را جز در اموري‏ كه‏ مستقيما به‏ رهبري‏ مربوط مي‏ شود، بر عهده‏ دارد.
اصل114
    رييس‏ جمهور براي‏ مدت‏ چهار سال‏ با راي‏ مستقيم‏ مردم‏ انتخاب‏ مي‏ شود و انتخاب‏ مجدد او به‏ صورت‏ متوالي‏ تنها براي‏ يك‏ دوره‏ بلامانع است‏.
اصل115
    رييس‏ جمهور بايد از ميان‏ رجال‏ مذهبي‏ و سياسي‏ كه‏ واجد شرايط زير باشند انتخاب‏ گردد: ايراني‏ الاصل‏، تابع ايران‏، مدير و مدبر، داراي‏ حسن‏ سابقه‏ و امانت‏ و تقوي‏، مومن‏ و معتقد به‏ مباني‏ جمهوري‏ اسلامي‏ ايران‏ و مذهب‏ رسمي‏ كشور.
اصل116
    نامزدهاي‏ رياست‏ جمهوري‏ بايد قبل‏ از شروع‏ انتخابات‏ آمادگي‏ خود را رسما اعلام‏ كنند. نحوه‏ برگزاري‏ انتخاب‏ رييس‏ جمهوري‏ را قانون‏ معين‏ مي‏ كند.

ادامه مطلب: اصول مرتبط با شرح وظايف رياست جمهوري ( اصل 113 تا 155 )
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 95 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید