نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 13 فروردين 1394 بازدید: 407
پرینت

 همه چیز درباره چرم 

وجود واژه‌هایی مانند ادیم، کیمخت، ساغری، تیماج، سختیان در زبان پارسی قبل از اسلام و همچنین وجود واژه های مرتبط با وسایل و ابزار های چرمی مانند سختک، کمربند، انگشتیان، مشک و … در متون قدیمی نشان دهنده استفاده گسترده از چرم در ایران پیش از اسلام است. چرم از پوست حیوانات زیادی تهیه می شود و تقریبا از ابتدا با بشریت همراه بوده است. طی سالها و با پیشرفت بشر، انواع مختلف چرم به وجود آمده اند که می توانید در این مقاله مطالعه نمایید.

ادامه مطلب: همه چیز درباره چرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 329
پرینت

تعریف و کاربرد چرم     

چرم :ماده اي است كه از دباغي پوست خام حيوانات، عمدتاً گاو توليد مي­شود. چرم ماده­اي مهم با استفاده­هاي مختلف مي­باشد. استفاده اصلي آن در صنعت كفاشي و سراجی است. چرم به همراه چوب پايه بيشتر فن آوري هاي باستاني را تشكيل مي­دادند. صنعت چرم سازي و صنعت خز سازي(fur industry) صنايع جدا از همي هستند كه بواسطه اهميت مواد خامشان از يكديگر جدا شده اند. در صنايع چرم سازي ماده خام محصول جانبي صنعت گوشت مي­باشد كه گوشت داراري ارزش بيشتري از پوست است. در صنعت توليد خزهاي حيواني پوست داراي ارزش بيشتري بوده و از اين رو گوشت محصول جانبي مي­باشد. در پوست آرائي يا پركردن پوست حيوانات با كاه و ...( Taxidermy) نيز از پوست حيوانات استفاده مي­شود، اما عموماً سر و قسمتهائي از پشت جهت اين منظوراستفاده مي­شوند. البته چرم داراي استفاده هاي ديگري نيز مي­باشد.

ادامه مطلب: تعریف و کاربرد چرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 362
پرینت

دباغی چرم (شیمی چرم)

پوست حيوان جوان نرم‌تر- نازك‌تر- و منافذ موجود در روي رخ آن ريزتر و احتمال آسيب ديدن از حشرات و آفات كمتر خواهد بود. همچنين پوستي كه از حيوان ماده به دست مي‌آيد، نسبت به پوست حيوان نر از استحكام كمتري برخوردار مي‌‌باشد، رخ آن ريزتر و چرم به دست آمده از آن در ناحيه دست‌ها و پاها نرم مي‌باشد.
پوست گوساله تا زماني كه شيرخوار است مرغوب و لطيف مي‌باشد ولي هنگامي كه حيوان علف‌خوار شد تدريجاً پوست لطافت خود را از دست مي‌دهد. به همين دليل پوست گوساله پوستي است كه از لاشه حيوان شيرخوار جدا شده است. تغذيه حيوان در مرتع از آن جهت بهتر از تغذيه آن در طويله مي‌باشد كه وزش هواي آزاد و حركت پوست حيوان را ورزش مي‌دهد به همين جهت پوست احشام كوهستاني در تمام نقاط دنيا مرغوب‌تر از مناطق غيركوهستاني مي‌باشد. به عنوان مثال در ايران پوست گاو و گوساله آذربايجان بهتر از پوست احشام مناطق خوزستان مي‌باشد.
آماده سازي پوست براي دباغي:
دباغي پوست، به كليه‌ي اعمالي كه روي پوست انجام مي‌شود، تا پوست خالص شده و براي ساخت ابزار چرمي بتوان از آن استفاده كرد و... دباغي گفته مي‌شود.
البته بايد توجه داشت كه معمولاً پوست حيوان‌ها را بلافاصله از كشتارگاه به كارخانه براي پوست پيرايي (دباغي) منتقل نمي‌كنند. اگر اين طور عمل شود، مي‌گويند كه پوست سبز، دباغي شده است.بلكه بيشتر، پس از گذشت زماني كم يا بيش طولاني عمل پوست پيرايي انجام مي‌گيرد. از اين رو، معمولاً به منظور جلوگيري از گنديدگي پوست روي آن كارهاي اوليه‌اي انجام مي‌دهند و سپس براي دباغي به كارخانه چرم سازي حمل مي‌كنند.

ادامه مطلب: دباغی چرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 390
پرینت

کلیاتی در مورد صنعت چرمسازی

یکی از اشیایی که بسیاری از نیازهای اساسی انسان را در روزگاران بسیار دور تامین می‌کرد، پوست حیوانات بود که انسانهای اولیه به منظور برآوردن نیازهای غذایی خود آنها را شکار می‌کردند و از پوست آنها به روشهای گوناگون برای تهیه پاپوش، سپر، زره چرمی، کلاه رزمی چرمی، تیردان چرمی، چکمه و غیره استفاده می‌کردند. امروزه با وجود گذشت قرنها، هنوز پوست حیوانات در نقش یکی از مواد اساسی برای تهیه لباس، پوشاک و وسایل دیگر و نیز جنبه‌های تزئینی ارزش اقتصادی و صنعتی خود را حفظ کرده است.امروزه چرم‌سازی، بصورت یک صنعت بزرگ ( Leathering industry ) درآمده است. مراحل تهیه چرم در زیر آمده است.
آماده سازی پوست
قبل از دباغی باید عملیات آماده سازی را به منظور حذف اضافات باقیمانده بر روی پوست ( مانند چربیهای اضافی ، پشم و غیره ) انجام داد که خود شامل چند مرحله به شرح زیر است.

ادامه مطلب: کلیاتی در مورد صنعت چرمسازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 309
پرینت

مراحل تبدیل پوست به چرم

کاربرد چرم پیش از ریسندگی و بافندگی بوده و با اینهمه فن آماده کردن پوست تاکنون تغییر زیادی نکرده است . یکی از مورخین درباره صنایع اروپایی شمالی می نویسد: «فن چرمسازی از روزگار قدیم تا سده نوزدهم را کد بوده است» . در مورد ایران هم تا این اواخر که روش نوین دباغی آغاز گردید همانگونه بوده است.
چرمسازان قرون وسطی در ساختن چرمهای ظریف و زیبا مشهور بودند . این حوقل که در سال ۹۵۰ میلادی از خراسان دیدن کرده از چرمهای ظریف پوست بزی که چرمسازان گورکان در نزدیک مرو می ساختند و به نام سختیان شناخته می بود بسیار تعریف می کند و می گوید فرآورده این چرمسازان به سراسر کشور فرستاده می شد .
شاردن صنعت دباغی و چرمسازی ایران را این گونه توصیف می کند : این صنعتی دستی است که ایرانیان در آن از همه استادترند  و دربارهٔ چرم ساغری که ایران در زمان او ( ۱۶۶۵ میلادی ) به هندوستان و خاور نزدیک صادر می کرد به تفصیل سخن می گوید .
امروز برای به عمل آوردن خام (چرم) دو راه هست، آماده کردن پوست گوسفند و بز با زاج سفید و نمک به نـام چـرم زاغـی  و دباغی خام گاو ، الاغ و اسب ، عمـل دباغی به طریق زیر انجـام می شود :


ادامه مطلب: مراحل تبدیل پوست به چرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 236
پرینت

بهینه سازی چرم


انواع چربی بکار رفته

روغن گیاهی و یا روغن حیوانی

مواد چربی مانند واکسها ، روغنهای معدنی و پارافین

مواد چربی مصنوعی مثل هیدروکربنهای کلر دار

براق‌کننده‌ها :

پس از چرب کردن چرم ، نرم کردن ، خشک کردن و پرداخت کردن آن ، به‌منظور خوش نما کردن و افزایش دوام چرم ، آن را به روشهای مختلف براق می‌کنند. براق کننده‌های مهم عبارتند از:

مواد براق کننده رزینی که عمدتا  از لاکهای شیشه‌ای تهیه می‌شود.
 

ادامه مطلب: بهینه سازی چرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 373
پرینت

چرم اصل را چگونه از تقلبی تشخیص دهیم؟

قطعا بارها پیش آمده که وقتی برای خرید کفش، کیف یا لباس به مغازه‌ای مراجعه می‌کنید، فروشنده ادعا می‌کند که محصولاتش از چرم اصل ساخته شده‌اند. اما این ادعا چقدر صحت دارد؟
تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی همواره یکی از دغدغه‌های خریداران محصولات چرمی در سراسر دنیا و به تبع آن در ایران بوده است. طی سالهای اخیر خرید محصولات چرمی در ایران شامل کیف، کفش و لباس افزایش قابل توجهی داشته و مغازه‌های متعددی نیز در سراسر کشور در زمینه فروش محصولات چرمی راه‌اندازی شده‌اند، اما همزمان با رشد فروش محصولات چرمی در ایران، بازار کالاهای با چرم تقلبی نیز سیر صعودی داشته است.

این روزها اگر به یکی از مغازه‌های فروش محصولات چرمی مراجعه کنید، معمولا فروشنده به شما می‌گوید که کالاهایش از چرم اصل ساخته شده‌اند؛ اما چگونه می‌توان کالای با چرم اصلی را از کالای با چرم تقلبی تشخیص داد.

ادامه مطلب: چرم اصل را چگونه از تقلبی تشخیص دهیم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 318
پرینت

مراحل چرم سازی

به طور کلی پوست خام پس از طی مراحل زیر به چرم تبدیل می شود:


مرحله خیساندن و شستشو
 خیساندن پوست در حوضچه هایی که دارای پره جهت جابجایی پوستها است و یا در بالابان (درام) انجام می شود پوستهای نمک سود شده را در این مکانها قرار داده، آب سرد روی آنها جریان می دهند به این ترتیب نمک در آب حل شده، غلظت نمک در  فضای بین الیاف پوست کم می شود حذف نمک از بین الیاف پوست، فشار اسمزی آب را داخل الیاف بالا برده و پوست دوباره آب دار می شود. ضمن اینکه پوست آب را به خود می گیرد پروتئین های کروی نیز از الیاف کلاژن خارج می شوند پروتئین های کروی جدا شده شامل آلبومین خون و پروتئین های دیگر محلول در آب می باشد که با کم شدن نمک با آب شسته شده و از پوست خارج می شود. بدیهی است ماندن این پروتئین ها میان الیاف پوست از کیفیت چرم ساخته شده می کاهد.

ادامه مطلب: مراحل چرم سازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 208
پرینت

 

بررسي علل خشكي در چرم و درمان چرم هاي خشك شده

اين مقاله مروري بر علل خشك شدن چرم دارد و چگونگي برخورد با آثار چرمي خشك شده را مورد بررسي قرار مي دهد. اين آسيب مي
تواند در مرحله ى آماده سازي چرم يا در هنگام مدفون بودن آن و حتي در اثر نگهداري و مرمت نادرست رخ داده باشد. در اين مقاله، مواد نرم
كننده ي چرم، بررسي شده اند و مزايا و معايب آنها بيان گرديده است. بايد توجه داشت كه نمي توان براي همه ى آثار چرمي يك روش درمان

واحد را پيشنهاد نمود. بنابراين تنها با بررسي نتايج به دست آمده، سعي گرديده كه به نتايج بهتري در برخورد با اين گونه آثار دست يابيم.

 

ادامه مطلب: بررسي علل خشكي در چرم و درمان چرم هاي خشك شده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 280
پرینت

نگهداری پوست

محافظت و مدت نگهداری متوسط انواع پوست:
پوست حیوانات زنده در مقابل گندیدگی محافظت می شود اما این حفاظت بعد از کشتار حیوان متوقف می شود.

باکتری های به پوست حمله کرده و فساد به سرعت آغاز می شود. در بهترین شرایط   این عمل بعد از پوست کندن اتفاق می افتد.از آنجاییکه فعالیت باکتری ها به دما حساس است، تحت شرایط ایده آل جهت خنک کردن پوست آب سرد بر روی آن پاشیده می شود. همچنین پوست می تواند با استفاده از تکنیکی به نام نمک سود محافظت گردد که در آن سطح پوست با نمک پوشانده و بر روی هم انباشته می گردند.

نمک، آب پوست را جذب کرده و خروج آب نمک باعث خشک شدن جزئی پوست می شود. این روش از فعالیت باکتری ها جلوگیری کرده و پوست را در برابر آنها محافظت می نماید. روش دیگر خوابانیدن پوست در محلول آب نمک اشباع می باشد. این روش به دستگاه های مخصوصی نیاز دارد که معمولاً در آمریکا از این روش استفاده می گردد.

ادامه مطلب: نگهداری پوست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 211
پرینت

چـرم شترمرغ

انتخاب محصولات چرمی شترمرغ و مراقبت و نگهداری از آن

1-  انتخاب محصولات چرمی شترمرغ
چرم شترمرغ از قویترین چرمهای تجاری موجود در دنیا است. این چرم با ساختار متفاوت وعالی و منحصر  بفرد  جای پرهای شترمرغ ، به راحتی قابل تشخیص است و تولید مصنوعی آن مشکل است.
محصولات چرمی شترمرغ مانند طرحهای مشابه چرم گاوی و دیگر چرمها ساخته میشود.

کت ، نیم تنه ، دامن ، شلوار ، کلاه ، کیف های پول و اداری ، جلد کتاب ...... .از این قبیل محصولات چرمی هستند.

 کیفیت فوق العاده و نادر بودن چرم شترمرغ به این معناست که محصولاتشترمرغ بسیارگرانتر ازمحصولات معمولی و متداول هستند.اما در نظر داشته باشید که میانگین عمر محصولات چرمی شترمرغ  بیش از 25 سال است، بنابراین ارزش واقعی آن کاملا مشخص است.

 چرم شترمرغ را از روی تعداد و اندازه جای پرهای شترمرغ ، تفاوت طرح روی ساق پای شترمرغ و رنگ ها ، انتخاب کنید.

ادامه مطلب: چـرم شترمرغ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 255
پرینت

تولید انرژی برق،‌ روغن و رنگ از انواع پسماندهای چرم‌سازی

در مواجه با این انتقاد که دباغی صنعت آلاینده‌ای است برخی از سر بی‌اعتنایی شانه بالا می‌اندازند و می‌گویند کاری نمی‌توان کرد. اما برخی هم برای آن که سبزتر شوند وقت و سرمایه می‌گذارند و برای یافتن روش‌های جدید به سراغ گروه‌های مشاوره‌ای می‌روند.
    گروه چرم اسکاتلند (SLG) در تاریخ 15 ژوئیه به طور رسمی نیروگاه حرارتی جدیدش را در کارخانه‌اش واقع در بریج‌آووایر در غرب اسکاتلند افتتاح کرد. شاهزاده «آن» یکی از اعضای خاندان پادشاهی انگلستان در مراسم افتتاح این نیروگاه حضور داشت و از تأسیسات دباغی وت‌بلوی این مکان هم بازدید کرد.
    این نیروگاه حرارتی با صرف 6 میلیون پوند احداث شده است که تمام این هزینه را هم SLG پرداخت کرده است. احداث این نیروگاه گام مهمی در حرکت SLG به سوی خودکفایی در عرصه‌ي انرژی تا سال 2015 است و SLG قصد دارد تا در تمام تأسیسات خود با آلایندگی کربنی کمتر، چرم تولید کند.

ادامه مطلب: تولید انرژی برق،‌ روغن و رنگ از انواع پسماندهای چرم‌سازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 185
پرینت

پیشنهادهایی برای تزئین رویه


پرچ‌های تزئینی
همان‌گونه که به خوبی در شکل زیر نمایان است در جاهای مختلف کفش می‌توان از نقش‌های تزئینی بهره گرفت و به چکمه‌ای ساده ویژگی خاصی داد که از پرچ‌کاری تزئینی لبه‌های رویه و پاشنه حاصل می‌شود.

بندهای چاپی
    بندهایی که به طور مثال از ماده‌ی خامی به رنگ نقره‌ای تشکیل شده باشد و نوارهایی به رنگ تیره روی آن چاپ شده باشد جذابیت خاصی دارد. چرم رویه به رنگ آبی یا رنگ‌های تیره با نوارهای باریکی به رنگ طلایی که روی آن چاپ شده باشد چشم‌گیر است. در تولید کیف و کالاهای فانتزی کوچک مشابه با آن می‌توان از چاپ کردن در جهات مختلف استفاده کرد، اما چرا نتوان این کار را با رویه‌ی کفش انجام داد.
    بندهای تزئینی
    در این نوع تزئین فقط یک فشار چاقو لازم است (A). دو قطعه‌ی رنگی مختلف را که دارای رنگ‌های متباین هستند با چاقو برش می‌دهند و سپس به صورت تلسکوپی با هم درگیر می‌کنند. یعنی دو بند را دور هم می‌پیچانند (B). با بخیه‌دوزی در آغاز و انتهای این بند تزئینی می‌توان جلوه‌ي تزئینی آن در کفش را افزایش داد.

ادامه مطلب: پیشنهادهایی برای تزئین رویه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درمورد چرم / چرمسازی
نمایش از 29 مهر 1393 بازدید: 443
پرینت

آموزش دباغی کردن پوست

برای دباغی کردن پوست به طوری که مو و پشمهای پوست بر روی آن باقی بماند روش های متعددی وجود دارد که در اینجا یکی از روش های ساده که هر فردی می تواند به کمک آن پوست را دباغی کند توضیح می دهیم.
1- در ابتدا پوست خرگوشی که به تازگی مرده است را جدا کرده و در یک گالن 20 لیتری آب تازه و خنک قرار دهید. این عمل به پوست امکان می دهد خنک شود. پوست می تواند برای مدتی در آب باقی بماند تا پردازش پوست خرگوش کامل شود.
2- تمامی اثار خون را با شست و شوی پوست از بین ببرید و این عمل را تا تمیز شدن پوست ادامه دهید. این عمل سبب می شود تا پوست از لکه های ثانویه محافظت شود با این حال این لکه ها مشکل خاصی نیستند اما اگر پوست قرار است به جای داخل، به سمت خارج استفاده شود ممکن است لکه ها ازار دهنده باشند.

ادامه مطلب: آموزش دباغی کردن پوست
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 142 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید