نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 103
پرینت

سوسک، نجات بخش انسان

 

دفعه بعد که با دیدن یک سوسک بزرگ در حمام یا آشپزخانه جیغ کشیدید و خواستید که آن را با دمپایی بکشید یادتان باشد که همین سوسک روزی می تواند جان شما را نجات دهد.

در حقیقت نتایج تحقیقات اخیر تیم "سایمون لی" از دانشگاه ناتینگهام که در کنگره انجمن میکروبیولوژی عمومی انگلیس ارائه شده است نشان می دهد که دستگاه عصبی مرکزی سوسک آمریکایی آنتی بیوتیکهای طبیعی تولید می کند که قادرند 90 درصد از باکتریهایی که به طور بالقوه برای انسان مرگبارند را نابود کنند.

از جمله این باکتریهای مهلک می توان به باکتری استافیلوکوکوس MRSA و برخی از نمونه های سمی "اشریشیا کولی" اشاره کرد. همچنین این بررسیها نشان می دهد که علاوه بر سوسک حمام، سه گونه ملخ نیز می توانند آنتی بیوتیکهای بسیار قوی تولید کنند.

به گفته سایمون لی، این آنتی بیوتیکها می توانند در تمام گروههای حشرات وجود داشته باشند و حشرات به تنهایی 80 درصد از حیوانات موجود در دنیا را تشکیل می دهند.

از سالها قبل دانشمندان بر روی داروهایی در مقابل میکروارگانیسمهایی تحقیق می کنند که نسبت به آنتی بیوتیکهای سنتی مقاوم شده اند.

ادامه مطلب: سوسک، نجات بخش انسان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 91
پرینت

تحقيق درباره سوسک

 

تألیف و ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

دانشمندان در زمینه‌ی زندگی سوسک‌ها به اکتشافات جدیدی دست یافته و برای از بین بردن آن‌ها سم‌های مؤثری کشف کرده‌اند. طبق تخمین متخصصان حشره شناسی، در حدود چهارصد میلیون سال است که سوسک‌ها روی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند و به علت تولید مثل زیاد و مهارت کافی در حراست از جان خود، نژاد آن‌ها هرگز تهدید به نابودی نشده است. بیش از چهار هزار گونه سوسک توسط محققان حشره شناسی بررسی و رده‌بندی شده‌اند و گونه‌های دیگری نیز وجود دارند که باید در باره‌ی آن ها تحقیق شود. در بین گونه‌های اخیر، سوسک‌هایی با بال‌های رنگین شبیه پروانه و سوسک‌هایی به بزرگی موش وجود دارند.

دوری جستن از سوسک معمولی آشپزخانه یکی از دلایلی است که تحقیق در باره‌ی گونه‌های سوسک را فقط تا مرز طبقه‌بندی این حشره پیش برده است. در این اواخر، دانشمندان، تحقیقاتی بنیادی از جمله در باره‌ی رفتار سوسک را آغاز نمودند و به نتایج قابل توجهی دست یافتند. مثلاً کبی شال، متخصص حشره‌ شناسی، گزارش داد که سوسک‌ها از بعضی جهات شباهت زیادی به پستان‌داران دارند و به طور غیرعادی و بیش از حد از جنین خود مراقبت و نگه‌داری می‌کنند. بر روی شکم سوسک‌های ماده، حفره‌ای وجود دارد که تخم‌ها در آن جا قرار می‌گیرند و به وسیله‌ی مایعی که از دیواره‌ی این حفره ترشح می‌شود پوسته‌ی تخم‌ها سفت و سخت می‌شوند.

در حوزه‌ی اقیانوس آرام، کبی شال به گونه‌ای سوسک برخورد کرد که به عنوان اولین حشره، جنین خود را در داخل رحِم پرورش می‌دهد و به مجرد این که دستگاه گوارش جنین به اندازه‌ی کافی تکامل یافت از غده‌های موجود در حفره‌ی روی سینه‌ی سوسک مایعی ترشح می‌شود که مقدار زیادی مواد سفیده‌ای – چربی و مواد قندی دارد. به عقیده‌ی کبی شال، این مایع از لحاظ ترکیبات شیمیایی شبیه به شیر مادر در پستان‌داران است. در گونه‌ای از سوسک‌ها ملاحظه شده است که سوسک نر و ماده وظیفه‌ی مراقبت از جنین را بین خود تقسیم می‌کنند. در نوعی از سوسک‌های منطقه‌ی کاستاریکا مشاهده شده است که سوسک‌های نر مواد ازتی را از درون فضولات پرندگان استخراج و توسط آن سوسک‌های ماده را برای ساختن پوشش سطحی تخم‌ها تغذیه می‌کنند.

ادامه مطلب: تحقيق درباره سوسک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 93
پرینت

سوسک‌های با هوش

 

چرا سوسک ها شب ها پیدایشان می شود؟

دانشمندان و زیست شناسان در پی تحقیقاتی که داشته اند به نتایج جالبی دست پیدا کرده اند. این تحقیقات زمینه سازی برای شناخت و بررسی دیگر موجودات نیز می باشد.

تحقیقات‌ نشان‌ می‌دهد فقط انسان‌ها نیستند که‌ بیدار شدن‌ و فعالیت‌ صبحگاهی‌ برایشان‌ مشکل‌ است‌ بلکه‌ سوسک‌ها هم‌ مانند انسانها با این‌ مشکل‌ مواجه‌ هستند‌.

در تحقیقاتی‌ که‌ دانشمندان‌ زیست‌ شناسی‌ انجام‌ داده اند مشخص‌ شد توان‌ یادگیری‌ سوسک ها در طول‌ روز متفاوت‌ است.

این‌ تحقیقات‌ نشان‌ می‌دهد که‌ سوسک‌ها در صبح‌ نمی‌توانند چیزی‌ یاد بگیرند اما در بعد از ظهر، وضع فرق‌ می‌کند‌.

تری‌ بیگ‌ استاد زیست‌ شناسی‌ می‌گوید: این‌ اولین‌ نمونه‌ از حشرات‌ است‌ که‌ توان‌ یادگیری‌ آن‌ محدود به‌ ساعت‌ زیستی‌ این‌ جانور است‌‌.

در این‌ تحقیقات‌ آمده‌ است‌‌ در حقیقت‌ سوسک‌ها می‌توانند یاد بگیرند حتی‌ با وجود اینکه‌ نمی‌توان‌ گفت‌ این‌ حشرات‌ دارای‌ میانگین‌ هوشی‌ بالایی‌ هستند اما ساعات‌ مختلف‌ جسمی ‌این‌ موجودات‌ بر توان‌ یادگیری‌ آنها تاثیر دارد‌‌.

محققان‌ در این‌ بررسی‌ که‌ دو سال‌ به‌ طول‌ انجامید، به این نتیجه رسیدند که سوسک‌ها از بوی‌ فلفل‌ بیزارند اما بوی‌ وانیل‌ را دوست‌ دارند.

ادامه مطلب: سوسک‌های با هوش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 79
پرینت

دعا کنید سوسک حمام منقرض نشود!

 


________________________________________

اگر از شما بخواهند كه فهرستی از منفورترین موجودات روی زمین تهیه کنید، احتمالاً سوسک‌های حمام یکی از اولین جاندارانی هستند که به ذهنتان می‌رسد. اما آیا این موجودات، واقعاً بی فایده هستند؟!

________________________________________

آن‌ها بزرگ و زشت هستند، سریع حرکت می‌کنند و اغلب در کثیف‌ترین و غیربهداشتی‌ترین نقطه ممکن می‌توانید پیدایشان کنید. با این حال بهتر است دیگر آرزوی انقراض آن‌ها را نداشته باشید، چون به طور همزمان، از بین رفتن گیاهان، جنگل‌ها، پرندگان و زیست‌بوم‌های بسیاری را آرزو کرده‌اید!

پژوهش تازه‌ای نشان می‌دهد كه این حشرات نامطبوع، وظیفه حفظ بقای زیست‌بوم‌های روی زمین و چرخه غذایی را به عهده دارند. آن‌ها اغلب از مواد آلی در حال فساد تغذیه می‌کنند که سرشار از نیتروژن هستند و نه‌تنها می‌توانند منبع غذایی باارزشی برای پرندگان و پستانداران کوچکی که آن‌ها را شکار می‌کنند باشند، بلکه نقشی اساسی را در چرخه نیتروژن ایفا خواهند کرد.

محققان دانشگاه تگزاس معتقدند كه انقراض سوسک‌های حمام می‌تواند چرخه نیتروژن در طبیعت را با مشکلات متعددی مواجه کند. آن‌ها که سال‌هاست روی اثر زیست‌محیطی این حشرات کار می‌کنند، می‌گویند: «سوسک‌های حمام از مواد آلی در حال فساد تغذیه می‌کنند که سرشار از نیتروژن هستند. آن‌ها این ماده باارزش را در مدفوع خود به شکلی به خاک برمی‌گردانند که آن را حاصلخیز و بسیار غنی می‌کند و برای گیاهان قابل استفاده است. به عبارت دیگر، از بین رفتن این جانداران، اثرات مخرب جبران‌ناپذیری روی سلامت جنگل‌ها و به شکل غیرمستقیم روی جانداران ساکن زیست‌بوم آن‌ها خواهد داشت».

ادامه مطلب: دعا کنید سوسک حمام منقرض نشود!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 69
پرینت

درباره سوسک ها

 

نويسنده:دکتر جواد رفيع‌نژاد -دكتر عليرضا سالك‌مقدم

سوسک‌ها باعث تحريك پوستي مي‌شوند

در ميان حشرات، راسته‌اي به نام قاب‌بالان با نام عمومي سوسک‌ها وجود دارند که در صورت تماس با پوست انسان، به‌ويژه اگر روي پوست له شوند، باعث ايجاد تحريک شديد و بروز تاول‌ها و زخم‌هاي پوستي مي‌شوند. يکي از جنس‌هاي مهم اين راسته، نوعي سوسک است که به نام‌هاي محلي دراکولا، بند، شب‌سوت، شب‌سوز، چي‌سوان، تله‌‌مورچونه و تله‌گز خوانده مي‌شود. اين حشره‌‌ دورنگ که بدني باريک و کشيده به طول 7 ميلي‌متر و سري گرد به رنگ سياه و بال‌پوش‌هاي کوتاهي به رنگ‌هاي گوناگون دارد، از بهار تا پاييز در مزارع برنج، ذرت، پنبه و کنار جويبارها و درياچه‌هاي آب‌شيرين فعاليت دارد و بر اثر له شدن و تماس خونش با پوست، التهاب پوستي همراه با خارش ايجاد مي‌شود و به سبب ظاهر خطي اين التهاب‌ها به آن درماتيت خطي گفته مي‌شود. سپس تاول‌هايي ظاهر و زخم‌هاي جلدي ايجاد مي‌شود. اين زخم‌ها بيشتر روي پا، بازو، گردن و نقاط باز بدن ايجاد مي‌شود. قرمزي همراه با خارش 24 ساعت پس از تماس آغاز مي‌شود و بعد از 48 ساعت تاول‌هاي وزيکولي ظاهر مي‌شوند و به تدريج گسترش پيدا کرده و طي 48 ساعت به حداکثر مي‌رسند. پس از آن مرحله‌ پوسته‌پوسته شدن و ريختن پوست فرا مي‌رسد و لکه رنگي به مدت يک ماه يا بيشتر باقي مي‌ماند. اگر عوارض ناشي از له شدن چند حشره روي پوست باشد علايمي مانند تب، دردهاي عصبي، درد مفاصل و استفراغ هم ديده مي‌شود. حتي ممکن است ناراحتي چند ماه طول بکشد و عفونت‌هاي ثانويه، التهاب گوش مياني و عوارض چشمي به آن اضافه شود.

ادامه مطلب: درباره سوسک ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 70
پرینت

چطور با سوسک خانگی مبارزه کنیم؟

 

به طور کلی امروزه افراد برای نابود کردن سوسک‌ها از اسپری، پودر و قرص حشره‌کش و گاهی هم از نفت و سم پاشی محل استفاده می‌کنند.

با گرم شدن هوا، سر و کله سوسک‌های موذی و بدقیافه در نقاط مختلف خانه پیدا می‌شود. این سوسک‌ها زمانی دردسرساز می‌شوند که آنها را در آشپزخانه و کنار موادغذایی بیابیم.

به طور کلی سوسک‌ها نژادهای مختلفی دارند، اما تنها چند نوع از آنها، زندگی زیر یک سقف با ما را می‌پسندند. معروف‌ترین سوسک‌های موجود در ایران، سوسک‌های آلمانی و آمریکایی هستند.

سوسک‌های بزرگ یا آمریکایی بیشتر در فاضلاب ها، دستشویی، توالت،‌ حمام و سقف‌های کاذب مخفی می‌شوند و معمولا به رنگ قهوه‌ای هستند.

اغلب این حشرات موذی، روزها در منافذ و سوراخ‌ها پنهان شده و شب‌ها برای جستجوی غذا به راه می‌افتند و هنگام جستجو باعث آلودگی سطوح، وسایل،‌ تجهیزات و غذاهای بدون سرپوش می‌شوند.

 

سوسک ها چه خطراتی برای ما دارند؟

سوسک‌ها معمولا تعداد زیادی از انواع میکروب های بیماری‌زا را در دستگاه گوارش و همچنین بال، شاخک‌ و پرزهای پای خود حمل می‌کنند و می‌توانند به گسترش بیماری فلج اطفال، قارچ‌های بیماریزا، تب زرد، وبا، دیفتری، سل و انواع اسهال‌های خونی کمک کنند، یا آن که در بعضی افراد منجر به بروز آلرژی با علایمی نظیر عطسه، آبریزش از بینی و چشم و حتی مشکلاتی شبیه آسم شوند.


ادامه مطلب: چطور با سوسک خانگی مبارزه کنیم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 71
پرینت

خطرات سوسك‌های خانگی

سوسك‌های خانگی معمولا به رنگ‌های قهوه‌ای، بلوطی یا سیاه‌اند. این سوسك‌ها به "سوسری" معروف‌اند.

سوسری‌ها در تمام نقاط دنیا خصوصا مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر انتشار دارند. این حشرات گرما را دوست دارند و در طول روز پشت رادیاتورها و لوله‌های آب گرم پنهان می‌ شوند. در كشورها و مناطق گرم كه ممكن است، این محل‌ها وجود نداشته باشند، سوسری‌ها درهر یك از نقاط تاریك مثل دستشویی، حمام، تخت‌خواب، پشت یخچال، اجاق خوراك ‌پزی و ظروف آشپزخانه پیدا می شوند.

این حشره شب كار بوده و روزها را به استراحت می ‌گذراند و چنانچه در محل استراحت مزاحمتی برایش ایجاد نشود، روزها به ندرت دیده می ‌شود. در طول شب روی كف اتاق‌ها، میزها و دیگر وسایل خانه حركت كرده و دنبال غذا می ‌گردد.

فراوانی غذا در آشپزخانه‌های نامرتب و كثیف كه به طور متناوب تمیز نمی ‌شوند، باعث وفور سوسری‌ها در این مكان‌ها می‌ گردد.

كوچولوهای شكمو

سوسری‌ها تقریبا هر چیزی را كه به دست‌شان برسد، می‌ خورند و در این كار گویا ركورد پرخوری هم دارند. آنها حتی از كاغذ، پارچه خصوصا اگر آهار داشته باشد، كتاب، مو، كفش، كاغذ دیواری، خون خشك شده، خلط ، حشره ی مرده و تقریبا از هر ماده ی حیوانی و گیاهی تغذیه می ‌كنند.

سوسری‌ها را در حال جویدن انگشتان دست و پای افراد خوابیده یا در حال بیهوشی و روی افراد ولگرد كه موی سرشان آلوده بوده است هم پیدا كرده‌اند.

ادامه مطلب: خطرات سوسك‌های خانگی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 70
پرینت

سوسک ها و سلامتی شما

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه و کنار آن آلودگی به سوسک ها وجود نداشته باشد.

سوسک ها در تمام دنیا، خصوصا مناطق گرمسیر انتشار داشته و گرما دوست می ‌باشند و در طول روز پشت رادیاتورها، لوله ‌های آب ‌گرم، نقاط تاریک مثل مجاری فاضلاب، توده‌ های زباله، زیر قفسه‌ ها و کشوها و دستشویی و حمام یافت می شوند.

این حشره در شب فعال است و روی کف اطاق ها و جاهای مختلف دنبال غذا می ‌گردد. سوسک ها همه چیزخوار و پُرخوار هستند و به برگرداندن بخشی از غذای خود که کمی هضم شده و همچنین دفع مدفوع روی غذا و یا هر چیز دیگر عادت دارند. فرم بدن سوسک به گونه ‌ای است که می تواند از شکاف های باریک عبور کند. سوسک هایی که وارد اماکن انسانی شده و از نظر بهداشتی اهمیت دارند شامل سوسک های آلمانی، آمریکایی، استرالیایی، شرقی و …. می باشند.

نقش سوسک ها در انتقال بیماری‌ ها

سوسک ها معمولا تمایل به نزدیک شدن و گاز گرفتن انسان ندارند، ولی در مورد نوزادان و افراد ناتوان و ضعیف مواردی از گازگرفتگی سوسک ها دیده می‌ شود که گاهی موجب زخم های سطحی و عفونی می ‌شوند. سوسک ها ناقل عوامل بیماری زای مختلف مانند ویروس ها، باکتری ها، تخم انگل ها و غیره می ‌باشند. عوامل بیماری زایی که تاکنون توانسته ‌اند از بدن سوسک ها جدا کنند شامل ویروس های فلج اطفال،‌ دو نوع قارچ بیماری زا، عامل بیماری تب زرد، وبا، دیفتری، کزاز، سل، ژیاردیا و انواع اسهال خونی و ….. می ‌باشند.

ادامه مطلب: سوسک ها و سلامتی شما
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 70
پرینت

سوسک ها

طبقه‌بندی علمی

فرمانرو:جانوران

شاخه:بندپایان[۲]

رده:حشرات[۳]

زیررده:   بالداران[۴]

فرورده:   نوبالان[۵]

Superorder:تورینه‌بالان[۶]

راسته:سوسریان

Families

سوسک‌های بزرگ

Blattellidae

سوسک‌های بلاتیدائه

سوسک‌های قهوه‌ای‌پوش

سوسک‌های شنی

Nocticolidae

سوسک حمام یا سوسری جانداری است بندپا از ردهٔ حشرات، زیرردهٔ بالداران (Pterygota) فرو-ردهٔنوبالان (Neoptera)، راستهٔ سوسریان (Blattodea). سوسک نامی کلّی است برای خانوادهٔ سوسری‌ها.بسیاری از مردم به اشتباه سوسری ها (سوسک حمام یا cockroachs) را با سوسک ها(Beetles) اشتباه می گیرند. سوسک دارای یک لایه یا قاب محکم و محافظ روی بالاهای خود هستند و قبل از پرواز باید ابتدا آن را کنار بزنند ولی سوسری ها روی بالشان قاب ندارند.

سوسک اره‌کش خال‌سفید

سوسک‌ها بزرگ‌ترین گروه حشره‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و در محیط زیست‌های مختلفی دیده می‌شوند. از زمین‌های سنگلاخی تا جنگل‌های استوایی تحت قلمرو خیاطی‌ها به حساب می‌آید. بیشتر سوسک‌ها قدرت پرواز دارند. آنها دارای بال‌هایی هستند که وقتی در حال پرواز نیستند آنهارا در محفظه محکمی روی پشت خود جمع می‌کنند و در زیر این محفظه نگهداری می‌کنند. سوسکها از انواع مختلف گیاهان، گونه‌های حیوانات و لاشه‌های مرده آنها تغذیه می‌کنند.

ادامه مطلب: سوسک ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 64
پرینت

سوسك حمام         

مشخصات ظاهري:

 بدن هاي پهن و كشيده قهوه اي يا سياهرنگ دارند و بيش از هزار نوع از اين موجود در سراسر جهان وجود دارد.خوشبختانه فقط پنج نوع از سوسك هاي حمام به مواد كتابخانه علاقه دارند.

زيستگاه:

 بيشتر انواع آن خاص مناطق استوايي و نيمه استوايي است.درجاهاي كثيف و مرطوب و داراي دماي بالا زندگي مي كنند و حامل كثافات و آلودگي ها هستند و در طول روز در ميان شكاف ها و ترك هاي اجسام و ديواره ساختمان ها پنهان مي شوند و شب هنگام براي حمله بيرون مي آيند.

خوراك:

چسب،سريش،كاغذ و پارچه خوراك هاي مناسبي براي اين آفت هستند.اين حشرات از پارچه و كاغذ عطف كتاب شروع به خوردن مي كنند تا به كاغذ كتاب برسند،ولي به ندرت به قسمت دروني جلد و صفحات كتاب رخنه مي كنند.اين حشرات مايع سياه رنگي ترشح مي كنند كه سبب لك شدن مواد مي گردد.

توليد مثل:

جنس ماده سوسك حمام تخم خود را درون كيسه اي كه در بدنش وجود دارد حمل مي كند تا به جاي مناسبي كه غذا،زباله و چيزهاي ديگر در دسترس باشد و درجه حرارت و رطوبت محيط نيز مناسب باشد برسد.در اين محل است كه تخم ريزي مي كند تا تخم پس از طي زمان لازم به سوسك تبديل شود.

ادامه مطلب: سوسك حمام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 72
پرینت

فواید سوسک حمام

اگر از شما بخواهند فهرستی از منفورترین موجودات روی زمین تهیه کنید، احتمالا سوسک‌های حمام یکی از اولین جاندارانی هستند که به ذهنتان می‌رسد. آنها بزرگ و زشت هستند، سریع حرکت می‌کنند و اغلب در کثیف‌ترین و غیربهداشتی‌ترین نقطه ممکن می‌توانید پیدایشان کنید. با این حال بهتر است دیگر آرزوی انقراض آنها را نداشته باشید چون همزمان از بین رفتن گیاهان، جنگل‌ها، پرندگان و زیست‌بوم‌های بسیاری را آرزو کرده‌اید.

 

پژوهش تازه‌ای نشان می‌دهد این حشرات نامطبوع وظیفه حفظ بقای زیست‌بوم‌های روی زمین و چرخه غذایی را به عهده دارند. آنها اغلب از مواد آلی در حال فساد تغذیه می‌کنند که سرشار از نیتروژن هستند و نه‌تنها می‌توانند نکات خانه داری مفید - غذایی باارزشی برای پرندگان و پستانداران کوچکی که آنها را شکار می‌کنند باشند، بلکه نقشی اساسی را در چرخه نیتروژن ایفا خواهند کرد.

 Srini Kambhampati، مدیر و استاد دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه تگزاس معتقد است انقراض سوسک‌های حمام می‌تواند چرخه نیتروژن در طبیعت را با مشکلات متعددی مواجه کند. او که سال‌هاست روی اثر زیست‌محیطی این حشرات کار می‌کند، می‌گوید: «سوسک‌های حمام از مواد آلی در حال فساد تغذیه می‌کنند که سرشار از نیتروژن هستند. آنها این ماده باارزش را در مدفوع خود به شکلی به خاک برمی‌گردانند که آن را حاصلخیز و بسیار غنی می‌کند و برای گیاهان قابل استفاده است. به عبارت دیگر از بین رفتن این جانداران اثرات مخرب جبران‌ناپذیری روی سلامت جنگل‌ها و به شکل غیرمستقیم روی جانداران ساکن زیست‌بوم آنها خواهد داشت».

ادامه مطلب: فواید سوسک حمام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان- سوسك
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 72
پرینت

مبارزه با سوسک

مقدمه:

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند.

بهترین روش عاری ساختن محیط از زیانها و مشکلات به وجود آمده به وسیله حشرات، کنترل خود حشرات است که این کنترل بایستی با مطالعات کافی در مورد نحوه زندگی حشره، محیط زیست و…. انجام پذیرد تا باعث بروز مشکلات دیگر نشود.

سوسریها یا سوسکها:

سوسکها در تمام دنیا، خصوصاً مناطق گرمسیر انتشار داشته و گرما دوست می‌باشند و در طول روز پشت رادیاتورها، لوله‌های آب‌گرم، نقاط تاریک مثل مجاری فاضلاب، توده‌های زباله، زیر قفسه‌ها و کشوها و دستشویی و حمام یافت میشوند. این حشره در شب فعال است و روی کف اطاقها و جاهای مختلف دنبال غذا می‌گردد. سوسکها همه چیزخوار و پرخوار هستند و به برگرداندن بخشی از غذای خود که کمی هضم شده و همچنین دفع مدفوع روی غذا و یا هرچیز دیگر عادت دارند. فرم بدن سوسک به گونه‌ای است که میتواند از شکافهای باریک عبور کند. سوسکهایی که وارد اماکن انسانی شده و از نظر بهداشتی اهمیت دارند شامل سوسکهای آلمانی، آمریکایی، استرالیایی، شرقی و …. میباشند.

سوسکهای آلمانی بیشترین پراکندگی را در دنیا داشته و حدود 2-1 سانتی‌متر طول دارند. این سوسکها به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای بوده و قدرت پرواز دارند و سریعتر از گونه‌های دیگر تکثیر یافته و زیاد می‌شوند. سوسکهای آمریکایی طول بیشتری داشته و دارای رنگ قهوه‌ای روشن بوده و می‌توانند پرواز کنند.

ادامه مطلب: مبارزه با سوسک
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 143 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید