نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان كنه
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 71
پرینت

معرفی کنه تارتن دو لکه ای (دو نقطه‌ای)         

Tetranychus urticae (Acari: Tetranychidae)

Two spotted spider mite

مناطق انتشار

این کنه در ایران برای اولین بار از مناطق گرگان ، رامسر ، بندر انزلی و اوین از روی ختمی درختی و گیاه زینتی آزاله و همچنین از نواحی دریای خزر ، گلستان ، تهران ، آذربایجان غربی و شرقی ، کردستان ، همدان ، کرمانشاه ، اردبیل و مرکزی و تقریباً از تمامی مناطق کشور جمع آوری و گزارش شده است.

در حال حاضر آن یکی از مهمترین آفت گیاهان گلخانه ای و مزارع و باغات مناطق مختلف جهان می باشد و در تمام کشورهای جهان یافت می شود .

گیاهان میزبان

توت فرنگی، انواع درخت میوه، گیاهان زراعی، صیفی و زینتی از میزبانهای این کنه در محیط های باز و گلخانه می باشد.

کنه تارتن دو لکه ای (دو نقطه‌ای) شکل شناسی  Tetranychus urticae (Acari: Tetranychidae

اندازه بدن 500 – 300 میکرون ، افراد ماده درشت تر از افراد نر هستند  ، انتهای بدن در افراد نر دوکی شکل و رنگ بدن آنها بر اساس فصل تغییر می یابد ، بطوری که در بهار و تابستان ، سبز متمایل به زرد با دو لکه پشتی جانبی تیره       می باشند در صورتی که در اواخر پاییز و زمستان به دلیل ورود به دیاپوز و توقف تغذیه و عدم تجمع مواد در داخل لوله های کور به رنگ قرمز یکنواخت دیده می شود .

ادامه مطلب: معرفی کنه تارتن دو لکه ای (دو نقطه‌ای)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان كنه
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 118
پرینت

جایگاه حشرات و کنه ها در شاخه بند پایان

شاخه بندپایان یا آرتروپودا (Arthropoda) به چهار زیر شاخه تقسیم می‌شوند :

1- تریلوبیتا (Trilobita)

2- کراستاسه‌آ (Crustaceae)

3- کلیسراتا (Chelicerata)

4- آتلوسراتا (Atelocerata)

تریلوبیتا (Trilobita)

تریلوبیتا که اولین بندپایان هستند در دریاها زندگی می‌کردند و حدود 500 تا 600 میلیون سال قبل بیشترین فراوانی را داشتند و در حال حاضر تعدادی از گونه‌های آن‌ها بصورت فسیل شناسایی شده‌اند .

کلیسراتا (Chelicerata)

در این بندپایان که فاقد شاخک هستند بدن از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول سفالوتوراکس (Cephalothorox ) و قسمت دوم آبدومن (Abdomen ) است . در قسمت سفالوتوراکس 6 پیوست وجود دارد که پیوست‌های اول بنام کلیسر ( Chelicer ) است که در واقع اندامهای تغذیه‌ای آن‌ها را تشکیل می‌دهد .

پیوست‌های دوم به اعضای حسی بنام (Pedipalp ) تبدیل شده است و 4 پیوست دیگر برای راه رفتن مورد استفاده قرار می‌گیرد .این زیر شاخه بطور کلی شامل سه رده است که در بین آن‌ها رده عنکبوت‌ها مانند آراکنیدا (Arachnida) از اهمیت بیشتری برخوردار است و در منابع مختلف شامل یازده راسته بوده بعضی از آن‌ها به شرح ذیل است:

- راسته عقرب‌ها یا اسکورپیوز (Scorpiones) است در این بندپایان شکم بصورت عریض به قفسه سینه یا سفالوتراکس متصل می‌شود و از دو قسمت تشکیل شده است، قسمت ابتدائی عریض (Mesosoma) و قسمت انتهایی (Metasoma) که به نیش ختم می شود کاملاً باریک است. عقرب‌ها موجوداتی هستند که دارای فعالیت شبان‌ه‌اند، روزها در محیط‌های مختلفی مخفی می‌شوند و عموماً از حشرات و سایر بندپایان تغذیه می‌کنند.

ادامه مطلب: جایگاه حشرات و کنه ها در شاخه بند پایان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان كنه
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 109
پرینت

همه چیز در مورد کنه ها

کَنه‌ها از جانوران کوچک انگلی هستند.

کنه‌ها بندپا هستند و از راه خوردن خون پستانداران، پرندگان و گاه خزندگان و دوزیستان تغذیه می‌کنند.

کنه‌ها به همراه هیره‌ها زیرردهٔ کنه‌سانان(Acarina) را تشکیل می‌دهند. کنه‌ها دارای انواع یک‌میزبانه، دومیزبانه و سه‌میزبانه هستند.کنه‌های ایکسودس، هیالوما و بوافیلوس از خانواده سخت‌کنه‌ها عمدتاً در نشخوارکنندگان ایجاد بیماری می‌کنند. کنه‌های مرغی (ارگاس پریسکوس) از خانوادهٔ نرم‌کنه‌ها هستند. استفاده از انواع سموم حشره‌کش مانند کومافوس، فن والریت، پرمترین و فلومترین در مبارزه با این انگل‌ها مؤثر است.

کنه ها دارای سه صفت اختصاصی هستند که آنها را از حشرات متمایز می کند. سر ، سینه و شکم در هم ادغام شده و بدن واحدی را بوجود می آورد. فاقد شاخک اند و در مراحل نمفی و بلوغ دارای چهار جفت پا می باشند.

کنه به دو خانواده تقسیم می شوند: کنه های سخت و کنه های نرم

کنه های سخت دارای یک پوشش پشتی سخت که بلافاصله در عقب سرکاذب قرار دارد. این پوشش پشتی در ماده کنه های سخت کوچک و در نر کنه های سخت تمام سطح پشتی را می پوشاند ( کنه های نرم که فاقد این پوشش هستند.)

رده بندی کنه‌ها:

شاخه Arthropodaدارای 3 زیرشاخه میباشد. البته اختلاف نظر در طبقه بندی آن زیاد میباشد. که برای نمونه بر پایه طبقه بندی بارنز (Barnnes 1987) این شاخه دارای 4 زیرشاخه میباشد.

ادامه مطلب: همه چیز در مورد کنه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان كنه
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 76
پرینت

هر آنچه باید در مورد کک و کنه بدانید

    آفاتی که غذایشان خون حیوان خانگی شماست

    خز گرم و نرم سگ ها و گربه ها محیط مناسبی برای کک ها و کنه هاست . آنها از خون پت شما تغذیه می کنند و باعث ایجاد مشکلات سلامتی از واکنش های آلرژیک گرفته تا عفونت های کرمی جدی می شوند . حضور کک و کنه بیشتر در طول ماه های گرم سال رخ می دهد . اما شما می توانید اقداماتی برای دفع و کنترل این آفات انجام دهید .

    نشانه های وجود کک در سگ

    الف-مدفوع کک (دانه های سیاه) در خز

    ب- تخم کک (دانه های سفید) در خز

    ج- لیسیدن و خاراندن بیش از حد

    د- دلمه و گزیدگی بر روی پوست

    نشانه های وجود کک در گربه

    ساده ترین راه برای پیدا کردن کک در گربه بررسی شکم در مورد وجود موجودات کوچک سیاه و متحرک و دانه های زبری که شبیه خاک هستند (مدفوع کک) است . خاراندن بیش از حد و ریزش مو نیز ممکن است نشان از جشن کک ها در بدن گربه شما باشد .

    Ctenocephalide جان سخت ترین گونه کک در شمال آمریکا هم برای سگ و هم برای گربه است .

    کک ها و کم خونی (آنمی)

    از آنجا که کک ها می توانند تا 15 برابر وزن خود خون بمکند می توانند مقدار قابل توجهی از خون حیوان شما را تخلیه کنند . سگ و گربه با از دست دادن خون ممکن است دچار کم خونی شوند و اگر توسعه یابد باعث کاهش خطرناک گلبول های قرمز خون می شوند خصوصا توله سگ و گربه بسیار آسیب پذیر هستند . علائم کم خونی ناشی از کک شامل لثه رنگ پریده و کمبود انرژی است .

ادامه مطلب: هر آنچه باید در مورد کک و کنه بدانید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان كنه
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 68
پرینت

كنه‌ ها

نام علمی: Acari

كنه ها متعلق به زیر رده آكاری(Acari) بوده و به همراه رتیلها و عنكبوتها رده (Arachnida) را بوجود میآورند. كنهها یكی از بزرگترین گروه‌های بندپایان میباشند كه به فراوانی در طبیعت مشاهده میشوند.

حدود سی هزار گونه از این بندپایان در دنیا شناسایی شدهاند و تقریباً بیش از پانصد هزار گونه دیگر همچنان ناشناخته باقی مانده‌اند. اندازه كنهها متفاوت است مثلاً كنههای خانواده تارسونمیده(Tarsonemidae) فقط چند میكرون و كنه‌های بسیار بزرگ خانواده ایكسودیده (Ixodidae) اندازه‌ای حدود صد میكرون دارند كه در روی دامها از خون آن‌ها تغذیه میكنند.

كنهها شامل گروه‌های آبزی و خشكی‌زی هستند. كنههای خشكی‌زی در داخل خاك با جمعیت بسیار بالا دیده میشوند و از مهم‌ترین بندپایان هستند. تعدادی از كنهها بخشی از زندگی خود را بصورت پارازیت می‌گذرانند و ممكن است انگل بندپایان یا مهرهداران باشند. البته تعداد كمی هم بصورت انگل داخلی در داخل بدن حشرات و مهرهداران فعالیت میكنند.

تعدادی از كنهها شكارگر و پِرداتور(Predator) هستند و در داخل خاك روی گیاهان از سایر كنهها مخصوصاً از كنه­های گیاهخوار و تخم حشرات كوچك تغذیه میكنند. به عبارت دیگر تعدادی از گونههای شكارگر در داخل خاك از انواع حشرات كوچك و سایر كنهها، نماتودها و تخم مگسها تغذیه میكنند و جزء موجودات بسیار مفید به حساب میآیند .

ادامه مطلب: كنه‌ ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان كنه
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 69
پرینت

دو گونه جدید کنه‌های آبزی در سطح جهان در گیلان کشف و ثبت شد

 

عبدالله دینی پور، کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی (حشره شناسی) از دانشگاه آزاد اسلامی اراک به خبرنگار پایان‌نامه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خزر گفت که در تحقیقات پایان نامه خود علاوه بر شناسایی دو گونه جدید کنه‌های آبزی و ثبت جهانی آن، دو گونه کنه آبزی دیگر را نیز که تاکنون در سطح کشور مشاهده نشده بود، شناسایی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات پایان‌نامه من پیرامون فون استیک و پراکنش (گستردگی) کنه های آبزی در استان گیلان، اولین تحقیق جامع فون استیک (تعیین گونه های جانوری یک منطقه خاص) در این استان است است که از تیر ماه 85 تاکنون ادامه دارد.

وی افزود: طی این تحقیق 21 گونه جدید در استان گیلان و دو گونه کنه جدید در سطح ایران و دو گونه جدید در سطح جهان در رودخانه شفارود و ناحیه اردجان رضوانشهر شناسایی و کشف شد.

دینی پور گفت: نخستین گونه به احترام دریای خزر، ATRACTIDES CASPICUS نام و دیگری HYGROBATES SP.NPV.AFF.NIGROMA CULATUS SENSU MARTIN نام‌گذاری شد که بعد از نمونه برداری، به صورت اسلاید درآمده و برای بررسی و تطبیق با گونه های موجود برای ثبت به مجله S.A.A ارسال و ثبت جهانی شد.

وی با اعلام اینکه کنه‌ها به طور کلی به دو گونه آبزی و خشکی‌زی تقسیم می‌شوند که کنه های جدید کشف شده از نوع کنه های آبهای روان هستند، در خصوص اهمیت چنین تحقیقاتی اظهار داشت: مطالعات فون استیک مطالعات پایه‌ای برای پی بردن به موجودات یک منطقه است و از آنجا که استان گیلان به لحاظ جغرافیایی قسمت باقی مانده از دریای سارماتی بوده، می‌توان با بررسی فون استیک آن و مقایسه با سایر مناطق همجوار به گونه‌های جانوری موجود در یک منطقه در قیاس با مناطق جغرافیایی مشابه پی برد.

ادامه مطلب: دو گونه جدید کنه‌های آبزی در سطح جهان در گیلان کشف و ثبت شد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان كنه
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 78
پرینت

چرا کنه‌ها می‌چسبند؟!

شنیده‌‌اید که «فلانی مثل کنه به آدم می‌چسبه؟» فکر می‌کنید این اصطلاح از کجا آمده؟ ریشه‌اش چیست؟ برای این که پاسخ این سوال را بگیرید، لازم است اطلاعاتی از کنه‌ها داشته باشید...

کنه‌ها بندپایانی هستند که خون انسان‌ها و حیوانات را می‌مکند. آنها در سراسر جهان پراکنده‌اند و ناقل تعداد زیادی از بیماری‌ها هستند. کنه‌های بالغ، پهن و بیضی‌شکل‌اند و پوست بدنشان سخت، چرمی‌شکل و چین ‌خورده است. آنها ضمایمی دهانی در زیر بدن‌شان دارند که از بالا دیده نمی‌شود. آنها در محل‌های استراحت مانند درزها و شکاف دیوارها، کف زمین و در مبلمان منازل تخم می‌گذارند. بعضی از گونه‌ها نیز در محل‌های استراحت بین جاده‌ای، اردوگاه‌ها، غارها و شکاف‌ها پیدا می‌شوند. گونه‌‌هایی که از خون انسان تغذیه می‌کنند، به‌طور معمول در اطراف روستاها و خانه‌ها یافت می‌شوند. کنه‌ها اغلب در شب برای مکیدن خون از مخفیگاه‌های خود بیرون می‌آیند و خونخواری‌شان حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

 ● کنه‌ها ول‌کن نیستند

کنه‌ها تخم‌های خود را به تعداد زیاد روی زمین می‌گذارند و پس از مدتی لاروها از تخم بیرون می‌آیند و از گیاهان اطراف بالا رفته و منتظر عبور یک میزبان مناسب می‌مانند. سپس روی میزبان پریده و خود را برای تغذیه به بخش مناسبی از بدنش (مانند گوش‌ یا روی پلک) می‌چسبانند و شروع به خونخواری می‌کنند. لاروها بعد از چند روز خونخواری کامل روی زمین افتاده و دنبال پناهگاه می‌گردند تا در آنجا به کنه بالغ تبدیل شوند.

ادامه مطلب: چرا کنه‌ها می‌چسبند؟!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان كنه
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 61
پرینت

تیفوس کنه ای         

شرح بیماری

تیفوس کنه ای  یک‌ بیماری‌ حاد تبدار ناشی‌ از یک‌ باکتری‌ منتقله از کنه‌های‌ آلوده‌. این‌ بیماری‌ دارای‌ سرایت‌ فردبه‌فرد نیست‌. این‌ عفونت‌ ممکن‌ است‌ پوست‌، دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌، لوله‌ گوارش‌ و عضلات‌ را درگیر سازد. در همه‌ سنین‌ دیده‌ می‌شود ولی‌ در کودکان‌ و بزرگسالان‌ جوان‌ شایعتر است‌.

علایم‌ شایع‌

•علایم‌ زیر 5-2 روز پس‌ از گزش‌ کنه‌ بروز می‌کند:

oتب‌ (اغلب‌ تب‌ بالا) همراه‌ لرز

oبثورات‌ پوستی قرمز که‌ از دست‌ و پا شروع‌ شده‌ و به‌ مچ‌ دست‌ و پا، ساق‌، تنه‌ و شکم‌ گسترش‌ می‌یابند

oسردرد

oدرد عضلانی‌ و ضعف‌؛ سفتی‌ پشت‌

oتهوع‌ و استفراغ‌

oگیجی‌؛ اغما

علل‌

باکتری‌ ریکتزیا که‌ در بدن‌ کنه‌ زندگی‌ می‌کند. انسان‌ از طریق‌ گزش‌ کنه‌ معمولاً در فصل‌ بهار یا تابستان‌ مبتلا می‌شود.

عوامل تشدید کننده بیماری

•           فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری در محیط‌ باز در مناطق‌ آلوده‌ به‌ کن‌

•           تماس‌ با سگ‌ها

ادامه مطلب: تیفوس کنه ای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپايان كنه
نمایش از 18 تیر 1394 بازدید: 63
پرینت

کنه نمدی      Colomerus vitis

 

جز کنه های اریوفیده بوده به بیشتر گونه های مو درمحدوده جغرافیایی وسیع حمله می کند. بر حسب نوع خسارت، سه نژاد در این گونه متمایز شده است: نژاد نمدی یا گالزا، نژاد جوانه و نژاد مولد پیچیدگی برگ. این سه نژاد از لحاظ شکل شناسی نیز از همدیگر متمایزند. کنه بالغ، کرمی شکل و به رنگ متمایل با سفید بوده، تقریبا" ۲/۰ میلی مترطول و کمتر از ۰۵/۰ میلی متر عرض دارد.

نژاد نمدی:

این نژاد از برگ تغذیه می کند و درسطح زیرین آن لکه های فرو رفته و کرکدار و در سطح بالایی تاول و برآمدگی ایجاد می کند. لایه نمدی در آغاز سفید است، سپس زرد و سرانجام قهوه ای متمایل به قرمز می شود. این گالها در مرحله ای که سفید رنگ هستند ممکن است با بیماری سفیدک دروغی مو در مرحله تولید کنیدی اشتباه گرفته شوند. روی یک برک گاهی تا ۵۰ گال ممکن است دیده شود. برگهای شدیدا" آلوده در پاییز زودتر از برگهای سالم خزان می کنند.

نژاد جوانه:

این نژاد در داخل جوانه زندگی کرده روی برگ ایجاد گال نمی کند. این کنه اغلب از فلس های خارجی جوانه تغذیه می کند ولی گاهی به داخل نفوذ کرده از بافت های اولیه تشکیل دهنده شاخه تغذیه می نماید. نشانه های عمومی این کنه روی تاک، کوتاهی میانگره های پایینی شاخه، زخمی بودن اپیدرم شاخه ها ی جدید، تخت شدگی شاخه ها، مردگی جوانه های انتهایی شاخه های جوان، جارویی شدن شاخه های جدید، پیچ خوردگی شاخه ها و انهدام جوانه های زمستان گذران می باشد.


ادامه مطلب: کنه نمدی Colomerus vitis
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 155 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید