نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - رتیل
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 89
پرینت

رتيل زهر ندارد!

برخلاف تصور اغلب مردم، رتیل ها دارای زهر نبوده و موارد آسیب دیدگی در اثر گزش رتیل ها به علت آلودگی کلیسرها یا قطعات دهانی آنها است که منجر به تولید عفونت در محل گزش می شود. در صورتی که رتیل شما را گزید ابتدا محل گزش را به دقت شست وشو دهید: این عمل در کاهش التهاب و آلودگی احتمالی محل گزش موثر است. گاه رتیل پس از گزش محل مورد نظر را براحتی رها نمی کند لذا باید با دقت و با یک پنس در جهت فرو رفتن آرواره در پوست، آن را بیرون آورد تا موجب پارگی و خونریزی بیشتر پوست نشود.

ادامه مطلب: رتيل زهر ندارد!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - رتیل
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 77
پرینت

زندگی رتیل ها و انواعشان

رتیل، عنکبوت چاق و پشمالویی است که نسبت به سایر عنکبوت‌ها، ترس بیشتری در مردم ایجاد کرده است. رتیل به رنگ‌های مختلف زرد، زرد پررنگ، قهوه‌ای کمرنگ و خرمالویی تند مایل به سیاه وجود دارد و پشم‌های آن، گاهی خیلی کوتاه‌ و گاهی کمی بلند می‌باشد. گزش این حشره، بر عکس آن چه مردم فکر می‌کنند به اندازه عنکبوت بیوه سیاه خطرناک نیست؛ حتی در بعضی از نقاط جهان برخی از افراد، رتیل را به شکل یک حیوان دست‌آموز نگهداری می‌کنند.

البته نباید تمام رتیل‌ها را بی‌خطر دانست. آن چه مسلم است این است که بعد از هر گزشی به وسیله هر عنکبوت یا رتیلی، باید بیمار ر ابه پزشک برسانید. قبل از آن بیمار را به پشت خوابانیده، رویش یک پتو بیندازید و قسمت گزیده شده را پایین‌تر از سطح قلب قرار دهید و محل گزیدگی را با آب و صابون بشویید. گاهی گزش عنکبوت یا رتیل باعث ایجاد حالت آلرژی و حساسیت می‌شود؛ در این حال باید محل گزیدگی را با محلول یا پمادهای ضد حساسیت آغشته کرد و برای تسکین درد، به بیمار، قرص استامینوفن خوراند. دادن قرص آسپیرین به بیماری که دچار گزیدگی عنکبوت بیوه سیاه یا رتیل شده است، به صلاح نیست؛

چرا که آسپرین باعث تشدید علائم گزیدگی می‌شود. بهتر است در بالای محل گزیدگی، یک باند لاستیکی ببندید تا جریان خون کندتر شود. در محل گزیدگی، باید یک کیسه‌ی یخ قرار داد که به تسکین درد و کندتر کردن گردش خون کمک کند. اگراحیاناً بیمار دچار اشکال تنفسی شد، باید بلافاصله به او تنفسی مصنوعی داد و بالاخره همانطور که گفته شد در مواقعی که این علائم به مدت زیادی ادامه پیدا کند، حتماً باید بیمار به پزشک رسانیده شود.

در استرالیا رتیل‌های بزرگ را به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری و خرید و فروش می‌کنند. عنکبوتیان با حشرات فرق دارند اما هر دو به گروه بزرگ‌تری از حیوانات تعلق دارند که بندپایان نامیده می‌شوند- حیواناتی با اسکلت خارجی سخت و اندام به هم چسبیده.

ادامه مطلب: زندگی رتیل ها و انواعشان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - رتیل
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 107
پرینت

رتیل

رتیل مدیترانه ای ماده ، معمولاً به ندرت اولین رتیل نر که برای جفت گیری به سراغش می آید را میخورد . ولی پس از اینکه رتیل ماده اولین جفت گیری خود را انجام داد ، هر رتیل نر دیگری که برای عشق بازی به سراغش بیاید ممکن است خورده و یا اینکه موفق به جفت گیری شود .

در تحقیقات دانشمندان اسپانیایی ، حدود یک سوم از رتیل های ماده مورد آزمایش ، حداقل یکی از رتیل های نر داوطلب جفت گیری را خوردند . رتیل های ماده همنوع خوار در مقایسه با سایر همنوعانشان زودتر تخم گذاری کرده و نوزادان آنها زودتر رشد کرده بزرگ میشوند و همچنین تعداد بیشتری تخم میگذارند .

پدیده هم نوع خواری (cannibalism)برای دانشمندان همچنان بصورت معما باقیمانده است ولی آنچه که مشخص است یکی از عمده ترین دلایل همنوع خواری کاهش منابع غذایی این گونه حیوانات است . یکی دیگر از علل همنوع خواری حیوانات ، تولد نوزادان ضعیفی یا معلولی است که به تشخیص والدین امیدی به زنده ماندنشان نیست ، بنابراین حیوان با خوردن این نوزاد ضعیف و ناتوان ، هم خودش را سیر کرده و هم او را از ادامه زندگی رنج آور نجات میدهد .

 

 

دانستنی در مورد رتیل

رتیل عنکبوت چاق و پشمالویی است که نسبت به سایر عنکبوت‌ها، ترس بیشتری در مردم ایجاد کرده است. رتیل به رنگ‌های مختلف زرد، زرد پررنگ، قهوه‌ای کمرنگ و خرمالویی تند مایل به سیاه وجود دارد و پشم‌های آن، گاهی خیلی کوتاه‌ و گاهی کمی بلند می‌باشد.

ادامه مطلب: رتیل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - رتیل
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 102
پرینت

رتیل زانوقرمز مکزیکی

 

Mexican Red knee tarantula, female.

وضعیت بقا

در نزدیکی تهدید (IUCN 3.1)

طبقه‌بندی علمی

فرمانرو:جانوران

شاخه:بندپایانa

رده:عنکبوتیانa

راسته:Araneae

تیره:Theraphosidae

سرده:رتیل

گونه:B. smithi

نام علمی

Brachypelma smithi

F. O. Pickard-Cambridge, ۱۸۹۷ (میلادی)

مترادف‌ها

Eurypelma smithi Euathlus smithi

 

رتیل زانوقرمز(Brachypelma smithi) مکزیکی [۱] دارای رنگ سیاه و قهوه ای تیره غالب با پاهای قهوه ای روشن و زانو هایی به رنگ مشخص نارنجه متمایل به قرمز براق هستند. شکم آنها در میان موهای پرز مانند قهوه ای و خاکستری رنگ پوشانده شده است.

 

اندازه

این گونه از رتیل ها می توانند فاصله ای حدود ۱۷ سانتی متر بین دو پای خود داشته باشند.

ادامه مطلب: رتیل زانوقرمز مکزیکی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - رتیل
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 85
پرینت

درباره رتیلها

در استراليا رتيل‌هاي بزرگ را به عنوان حيوان خانگي نگه‌داري و خريد و فروش مي‌كنند

عنكبوتيان با حشرات فرق دارند اما هر دو به گروه بزرگ‌تري از حيوانات تعلق دارند كه بندپايان ناميده مي‌شوند- حيواناتي با اسكلت خارجي سخت و اندام به هم چسبيده. (در زبان يوناني Arthro به معناي اتصال است و Podos به معني پا. به همين جهت اين جانوران Arthropods ناميده مي‌شوند.)

آنها همه جا هستند

در دوران طولاني و گذر هزاران سال عنكبوت‌ها تنوع شگفت‌‌انگيزي پيدا كرده‌اند، به طوري كه در حال حاضر هزاران گونه عنكبوت در سطح كره زمين پراكنده است، از مناطق استوايي و جنگلي تا بيابان‌هاي خشك و لم يزرع. تنها جايي كه عنكبوت‌ها حضور ندارند قطب شمال و جنوب و قله كوههاي بلند و زير آب اقيانوس‌هاست. حتي چند گونه عنكبوت در كناره اقيانوس‌ها، لاي صخره‌ها و شكاف جزيره‌هاي مرجاني زندگي مي‌كنند.

چرا بايد عنكبوت‌ها را حفظ كرد؟

اين سوال براي بسياري از ما پيش مي‌آيد كه علت وجود جانوراني چون عنكبوت‌ها با اين همه تنوع چيست. واقعيت اين است كه عنكبوت‌ها بخش عمده و جذاب در طبيعت پيرامون ما هستند. تار آنها شاهكار معماري است و جنس آن عجيب‌ترين الياف روي زمين است، به طوري كه تكنولوژي نوين در پي ساختن محكم‌ترين البسه ضدگلوله و بسيار سبك از تار عنكبوت‌هاست. عنكبوت‌ها نقش اكولوژيكي و كشاورزي مهمي در طبيعت دارند و شايد اگر شكار حشرات توسط آنان نبود اين موجودات اختلال بزرگي در زندگي ما پديد مي‌آوردند.

ادامه مطلب: درباره رتیلها
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 116 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید