نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 50
پرینت

بی نظیرترین زایمان در جهان تولد عقرب های عجیب

 

زمان بارداری در انواع عقرب بین ۲ تا ۴ ماه است.عقرب ها موجوداتی زنده زا هستند و از اواسط تابستان تا نیمه پاییز بسته به نوع عقرب از ۶ تا ۹۰ نوزاد به دنیا می آورند در بعضی از انواع عقرب نوزاد ها از پشت و در بعضی نیز از سر عقرب به دنیا می آیند و زمان خروج نوزاد نیز بین انواع عقرب متفاوت است و بین یک ساعت تا ده روز طول می کشد.

در ابتدا نیز نوزادان عقرب بدون دهن یا مقعد باز هستند. در نتیجه این زایمان عقرب مادر می میرد و دهها عقرب سفید رنگ و به ظاهر آرام و بی دردسر به جمعیت بندپایان کره زمینن افزوده می شود.

عقرب ها در سه سالگی به سن بلوغ می رسند و تا آن موقع باید بین ۸ تا ده بار پوست اندازی بکنند.عقرب ها معمولا موجودات منزوی هستند ولی در هنگام تولید مثل رفتارهای عجیبی را از خود نشان می دهند.در عقربها جنس نر قادر به شناسایی جنس ماده نیست و معمولا ماده ها جفت خود را انتخاب می کنند و نرها با انجام حرکات ویژه رقص مانندی خصوصیات برتر خود را به ماده ها نشان می دهند.

مراحل زایمان عقرب

 

 

 

پشت عقرب شکافته می شود تا بچه ها از آن خارج شوند

 

 

 

روز دوم هم بچه ها در حال خارج شدن هستند

ادامه مطلب: بی نظیرترین زایمان در جهان تولد عقرب های عجیب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 111
پرینت

مقاله ای در مورد عقرب

 

این ساکنین صحراهای خشک عقربهای واقعی و دارای نیشهای زهرآگین نیستند. اما به هر حال این جانوران دارای چنگالهای خارداری هستند که در واقع قسمتی از دهان آنها محسوب می شود. و آنها قادر هستند که ماده سمی خطر ناکی ازقسمت عقب بدنشان به طرف مهاجمین بپاشند. این جانور بیشتر در شب شکار می کند و پاهای بلند جلویی خود را برای پیدا کردن غذا بکار برد و بعد از یافتن غذا آن را بوسیله چنگالهایش می گیرد. در طول روز در زیر سنگها یا سوراخ زمین پنهان می گردد.

 

 

عقربهای مناطق کویری ایران به دو دسته تقسیم میشوند : عقرب های دم طلایی و عقرب های سیاه . خطرناک ترین نوع عقرب در ایران عقرب گاردیوم است که در منطقه خوزستان یافت می شود و سمی کشنده دارد . سم سایر عقربها کشنده نیست . عقرب‌ های‌ ایران‌ بالاترین‌ میزان‌ گزیدن‌ را در دنیا به‌ خود اختصاص‌ داده‌اند . طبق‌ نتایج‌ بررسی‌ها، افرادی‌ که ‌۶ ساعت‌ پس‌ از گزش‌ به‌ مراکز درمانی‌ مراجعه‌ می‌کنند ۲ برابر کسانی‌ که‌ بین ‌۶ تا ۱۲ ساعت‌ و ۵ برابر کسانی‌ که‌ بیش‌ از ۱۲ ساعت‌ به‌ مرکز درمان‌ می‌روند، شانس‌ مرگ‌ کمتری‌ دارند .

عقربها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیو اکتیویته تاثیری به آنها ندارد و جالب تر اینکه عقربها دو دشمن دارند یکی از آنها یک نوع سار است و دیگری مگس. ضعیفترین عقربها ۴۰۰۰۰ راد (واحد اندازه گیری تشعشعات تولیدکننده یون جذب شونده) را تحمل میکنند این عدد در مورد انسان کمتر از تنها ۶۰۰ راد میباشد وبدین گونه از انفجار اتمی هم جان سالم بدر میبرند.

ادامه مطلب: مقاله ای در مورد عقرب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 93
پرینت

علائم و درمان عقرب گزیدگی

 

عقرب جانداری است که در تمام دنیا یافت می شود. این جاندار معمولا در اطراف خانه ها و در محل های خلوت و زیر وسایل چوبی مخفی و شب ها برای شکار از محل اختفاخارج می شود. این جاندار حالت تهاجمی نداشته و ترجیح می دهد فرار کند تا این که نیش بزند.

گزش عقرب معمولا اتفاقی است و زمانی بروز می کند که فرد بدون اطلاع از وجود این جاندار دست خود را زیر وسایل نگهداری شده در انبار کند یا در شب و با پای برهنه در تماس با عقرب قرار گیرد.

معمولا از ظاهر عقرب نمی توان پی برد که سمی است یا نه. بزرگ یا کوچک بودن عقرب دال بر سمی یا غیرسمی بودن نیست، اما اگر چنگال های عقرب باریک باشد احتمال سمی بودن بیشتر از زمانی است که چنگال های کلفتی داشته باشد.

علائم و شدت مسمومیت ناشی از عقرب گزیدگی به نوع و بزرگی عقرب و همچنین شرایط جسمی و سنی مصدوم بستگی دارد. کودکان و افراد مسنی که بیماری قلبی دارند، بیشتر از دیگران در معرض مسمومیت شدید هستند.

علائم معمولا با درد و سوزش فوری در محل گزش شروع می شود. گاهی درد به نواحی بالای محل گزیدگی انتشار می یابد، تعدادی از بیماران علائم شدیدی مثل اختلال در بلع، سفتی عضلات و پرش و بی قراری در اندام ها پیدا می کنند، فشار خون ممکن است افزایش یابد و گاهی ضربان قلب مصدوم کاهش یا افزایش شدید پیدا می کند.

علائم معمولا به سرعت در محل گزش شروع می شود، یعنی تا پنج ساعت بعد اوج می گیرد و تا ۲۴ ساعت ادامه می یابد. اگر پس از پنج ساعت بیمار علامت جدی بجز درد در محل نداشت، به این معناست که گزش چندان جدی نبوده است.

ادامه مطلب: علائم و درمان عقرب گزیدگی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 81
پرینت

عقرب گزیدگی

 

عقرب ها (1)

عقرب ها بندپایان خطرناکی هستند که از اواخر دوره ی سیلورین یعنی،حدود 330 میلیون سال پیش می زیسته اند.

طول عمرعقرب ها زیاد است،به همین علت، مطالعات جامع کمی درباره ی نحوه ی زندگی آنها،ازبدو تولد تا موقع مرگ، انجام شده است، مطالعات آزمایشگاهی متعددی درباره ی این جانوران انجام شده است،ولی به علت تفاوت شرایط محیط زندگی و آب و هوا،نمی توان این مطالعات را با زندگی طبیعی آنها مقایسه نمود.

به طول کل،گونه های مختلف عقرب ها درمحیط های زندگی متنوع و مخصوص و معمولاً خارج از خانه ها زندگی می کنند.

عقرب ها گوشتخوار هستند و ازحشره ها، کرم ها، بندپایان، مارمولک ها و حتی نوزاد موش ها تغذیه می کنند.آنها جانورانی هستند که در شب فعالیت می کنند و با تاریک شدن هوا از پناهگاه ها خارج می شوند و به جستجوی طعمه و شکار می روند.با توجه به نحوه ی شکار و تغذیه ی عقرب ها، درباره ی شکل ظاهری و ساختمان بدن آنها توضیح مختصری داده می شود.

 


شکل ظاهری،ساختمان بدن و ویژگی های عقرب ها

راسته ی عقرب ها(2)از رده ی عنکبوتیان (3)و شاخه ی بندپایان (4) هستند که آثار آنها روی کره ی زمین از دوره ی سیلورین یعنی، حدود 420 میلوین سال پیش،به صورت سنگواره پیدا شده است.این مسئله نشان دهنده ی وجود عقرب ها پیش از پیدا شدن دایناسورها است.

ادامه مطلب: عقرب گزیدگی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 63
پرینت

زندگی کژدم مادر


تماشای فرایند وضع حمل یک کژدم و محافظت او از نوزادانش واقعا هیجان‌انگیز است. چرا که این موجود شاهکار طبیعت است.

کژدم یا عقرب و یا دراز دم نام یکی از گونه‌های بندپایان رده عنکبوتیان است که دارای هشت پا و نیشی با زهر کشنده است. نیش عقرب در نوک دم آن قرار دارد. کژدم‌ها رنگ‌های مختلفی مثل زرد مایل به قهوه‌ای، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه دارند و اندازه آنها بین 5.1 تا 18 سانتی‌متر مختلف است.

کژدم‌ها اغلب حشرات موذی را به دام می‌اندازند و از این نظر اهمیت دارند. آنها اغلب سوسک‌های سیاه و اگر بتوانند قورباغه‌ها را نیز شکار می‌کنند. طول عمر متوسط يك كژدم بسته به نوع آن حدود 4سال است، ولي نوع بزرگ‌تر آن ديده شده كه 25 تا 30 سال هم زندگي كردند.

كژدم‌ها شب‌ها به آرامی به فعالیت‌های زیستی خود می‌پردازند و بیشتر در آب و هوایی گرم فعال هستند.این جانوران دارای چنگال‌های خارداری هستند که در واقع قسمتی از دهان آنها محسوب می‌شود. آنها قادر هستند که ماده سمی خطرناکی از قسمت عقب بدنشان به طرف مهاجمین بپاشند.

 

 

حركت به سمت جاي امن

 

 

 

ادامه مطلب: زندگی کژدم مادر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 69
پرینت

اطلاعاتی درباره سم عقرب “

 

 

زهر کژدم مایعی بی‌رنگ و شفاف است که خاصیت قلیایی تا خنثی دارد و در واقع نوعی پروتئین است. سم از عناصری مانند کربن، ئیدروژن، ازت و گوگرد تشکیل شده‌است. سم شامل پروتئین‌های مختلفی از قبیل توکسین و آنزیم می‌شود.

اطلاعاتی درباره سم عقرب

توکسین‌ها یا فاکتورهای سمی شامل نورووکسین (سم عصب‌گرا)، هموتوکسین و کاردیوتوکسین است. آنزیم‌ها که باعث سهولت تأثیر سم می‌شوند شامل لستیناز، هیالورونیداز، فسفولیپاز، پروتئیناز و آنزیم‌های انعقادی یا ضدانعقادی است زهر کژدم‌ها بیشتر بر بند پایان و جانوران کوچک موثر است اما بعضی گونه‌های آن مانند «عقرب قاتل» برای انسانها هم کشنده هستند. این معلوم نیست که یک عقرب پس از مردن تا چند دقیقه می‌تواند بگزد.

زهر اکثر کژدم‌های سمی باعث نابودی گلبول‌های قرمز خون می‌شود و در محل گزش نیز تغییر رنگ موضعی و تورم دردناک ایجاد می‌کند.

ادامه مطلب: اطلاعاتی درباره سم عقرب “
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 56
پرینت

تمام بدن عقرب‌ها پوشیده از چشم نوری است

سرتاسر بدن عقرب‌ها از چشم پوشیده شده است و گاه تعداد آنها به 12 می‌رسد، در این شرایط محققان احتمال می‌دهند موفق به کشف یک چشم دیگر بر روی بدن این جانداران شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان به تازگی دریافته‌اند کل اسکلت بندی خارجی بدن عقرب‌ها عملکردی مانند یک گیرنده بزرگ نوری دارند، یک شبه چشم سرتاسری که می‌تواند پرتوهای ایجاد شده توسط ماه و ستاره‌ها را ردیابی کند.

این تنها یک نظریه است اما می‌تواند دلیل درخشش فوق العاده این جانداران را در زیر نور فرابنفش به خوبی توضیح دهد. اهمیتی ندارد که این جانداران در نور روز چه رنگی داشته باشند، نور فرابنفش رنگدانه‌های درون پوسته سخت بدن آنها را وادار به درخشش می‌کند.

این ویژگی «فلورسنس» نامیده می‌شود و هنوز هیچکس نمی داند که چرا عقرب‌ها چنین ویژگی دارند. توضیحات از قبیل جذب جفت و یا بازتاب نورهای دریافت شده در طول روز برای توجیه این پدیده ارائه شده‌اند. با این همه فسیلهای 430 میلیون ساله از این جانداران نشان می‌دهد این ویژگی از گذشته‌های دور تا به امروز در میان این جانداران رواج داشته است.

 

«داگلاس گفین» محقق دانشگاه اکلاهاما طی مطالعه و نمونه برداری از گونه‌ای خاص از عقرب‌ها با نام Paruroctonus متوجه شد این جانداران حتی در تاریک ترین شرایط نیز می‌توانند در زیر جسمی پناه بگیرند. به گفته وی بسیار عجیب است که این جانداران چگونه می‌توانند یک برگ از علف را یافته و در زیر آن بایستند. وی اولین دانشمندی نیست که گمان می‌برد توانایی فلورسنس این جانداران در دید در شب آنها نقش دارد.

ادامه مطلب: تمام بدن عقرب‌ها پوشیده از چشم نوری است
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 56
پرینت

چند نکته برای پیشگیری از عقرب گزیدگی در سفر

یک کارشناس بهداشت محیط با اشاره به افزایش فعالیت عقر‌ب­‌ها در ماه­‌های گرم سال گفت: حیوان برای دوری از خشک شدن بدن، به جاهای نمناک و مرطوب پناه می‌آورد.

احمد یزدانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه گزش عقرب می‌­تواند منجر به بروز درد شدید در ناحیه گزش شود، گفت: علائم تهدید کننده حیات و حوادث منجر به مرگ، به ندرت رخ می‌دهد.

وی گفت: تورم ناشی از گزش عقرب، به طور عموم محدود به ناحیه گزش است و احساس بی‌حسی و سوزش در ناحیه گزش برای ۴ تا ۶ ساعت بوجود می‌آید و اغلب پس از ۲۴ ساعت بهبود می‌یابد.

 

یزدانی با تاکید بر اینکه قدم اول در پیشگیری از عقرب گزیدگی، از بین بردن محیط زیست آنها است، گفت: مهم‌ترین محل زیست این حیوان در میان خرده‌های چوب یا تنه درختان شکسته است. به همین دلیل باید از انباشت هیزم، علوفه، خرده‌های چوب و همچنین مصالح ساختمانی غیرمستعمل در مناطق گرم پرهیز شود.

این کارشناس بهداشت محیط اضافه کرد: کاهش دسترسی منابع غذایی عقرب از نکات دیگر مهم در پیشگیری از عقرب گزیدگی است. مهم­‌ترین منابع غذائی آن حشره‌ها هستند.

 

وی در باره احتیاط‌­های لازم به منظور پیشگیری از عقرب گزیدگی گفت: مسدودکردن درزها، شکاف‌­ها و سوراخ‌های دیوارها، منازل و ساختمان­‌ها به خصوص درب، پنجره و اطراف فاضلاب است.

 

یزدانی افزود: از روش‌­های دیگر می‌توان به روش­‌های بیولوژیک اشاره کرد. نگهداری مرغ و اردک در تقلیل جمعیت عقرب­‌ها تا حدودی موثر است.

 

ادامه مطلب: چند نکته برای پیشگیری از عقرب گزیدگی در سفر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 49
پرینت

عقرب  ها

عقرب نام یکی از گونه های بندپایان است که دارای ۸ پا و نیشی با زهر کشنده می باشد. نیش عقرب در نوک دم آن قرار دارد.

عقرب ها (Scorpion) وابسته به عنکبوتیان هستند . در دنیا گونه های متعددی عقرب وجود دارد که تنها تعدادی محدود برای انسان خطر ناک هستند .عقرب بیشتر در آب هوای گرم و شب ها فعال هستند و به این علت رعایت نکات ایمنی در مورد جلوگیری ار عقرب گزیدگی به خصوص در مناطق گرمسیری و به هنگام تاریکی هوا اهمیت دارد . (مثل پوشیدن جوراب ، شلوار و کفش مناسب ، تکان دادن کفش و لباس قبل از پوشیدن و غیره )

نکته: خطرناک ترین عقرب در ایران عقربی است به نام گاردیم که محل زیست آن خوزستان است. زهر عقرب بیشتر بر بندپایان و جانوران کوچک موثر است و معمولاً برای انسانها کشنده نیست بلکه تاثیرات موضعی مانند درد و ورم ایجاد میکند اما بعضی گونه های آن برای انسانها هم کشنده هستند. عقربها بچه زا بوده و دست کم تا زمان نخستین پوست اندازی نوزادان بر پشت عقرب مادر جابجا می شوند.

این جانور در طول روز در گوشه‌ای بی‌حرکت پنهان می‌شود و شب هنگام فعالیت خود را آغاز می‌کند و به دنبال شکار می‌رود. گژدم، سم خود را از طریق نیشی که در انتهای دم خود دارد به شکار تزریق می‌کند و زمانی انسان را می‌گزد که آدمی ندانسته پا روی آن گذارد و خطر لگد شدن عقرب را تهدید کند.

 

وضع کسی که دچار عقرب گزیدگی شده، نباید بی‌اهمیت تلقی گردد چون ممکن است جان بیمار در خطر باشد و اهمال کاری به مرگ وی منجر گردد. عقربها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیو اکتیویته تاثیری به آنها ندارد و جالب تر اینکه عقربها دو دشمن دارند یکی از آنها یک نوع سار است و دیگری مگس. ضعیفترین عقربها ۴۰۰۰۰ راد (واحد اندازه گیری تشعشعات تولیدکننده یون جذب شونده) را تحمل میکنند این عدد در مورد انسان کمتر از تنها ۶۰۰ راد میباشد وبدین گونه از انفجار اتمی هم جان سالم بدر میبرند.

 

ادامه مطلب: عقرب ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 60
پرینت

عقرب گزيدگي

عقرب ها (Scorpion) وابسته به عنكبوتيان هستند . در دنيا گونه هاي متعددي عقرب وجود دارد كه تنها تعدادي محدود براي انسان خطر ناك هستند .عقرب بيشتر در آب هواي گرم و شب ها فعال هستند و به اين علت رعايت نكات ايمني در مورد جلوگيري ار عقرب گزيدگي به خصوص در مناطق گرمسيري و به هنگام تاريكي هوا اهميت دارد . (مثل پوشيدن جوراب ، شلوار و كفش مناسب ، تكان دادن كفش و لباس قبل از پوشيدن و  غيره  )

سم يكنوع عقرب به نام سنتروروئيد اسكالپچراتوس (Centruroides Sculpturatus) شديداً كشنده است (عقزب كوچك و زرد رنگ با يك توبركول كوچك روي پشت , و به طول 2.5 تا 7.5 سانتي متر , كه به آن عقرب جرار نيز گفته مي شود ) .

 

نكته : خطرناك ترين عقرب در ايران عقربي است به نام گارديم كه محل زيست  آن خوزستان است .

 

علايم و نشانه ها

پس از چند دقيقه از گزش عقرب كه عموماً در اندام ( دست و پا ) اتفاق مي افتد علايم زير مشاهده مي شود:

درد , تاول , قرمزي , تورم

 

با گذشت چند ساعت از گزش ، ممكن است علايم زير در فرد مشاهده شود :

تند شدن نبض

بالا رفتن فشار خون

سرگيجه ، حالت تهوع و استفراغ

ادامه مطلب: عقرب گزيدگي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 64
پرینت

عقرب و روشهای مبارزه با عقرب

عقرب نام يکي از گونه هاي بند پايان است که 8 پا و نيشي با زهر کشنده دارد. این جانوران دارای چنگالهای خارداری هستند که در واقع قسمتی از دهان آنها محسوب می شود. نيش عقرب در نوک دم آن قرار دارد. این جانور رنگهای مختلفی مثل زرد مایل به قهوه ای، قهوه ای، خاکستری و سیاه دارد و اندازه بین 18-5/1 سانتی متر دارد ولی بواسطه شکل بدنی خود که حالت تخت و صاف است، می تواند از شکافهائی به عرض 3 میلی متر نیز عبور کند و خود را وارد خانه سازند.عقربها بچه زا بوده و دست کم تا زمان نخستین پوست اندازی نوزادان بر پشت عقرب مادر جابجا می شوند.این جانور در طول روز در گوشه‌ای بی‌حرکت پنهان می‌شود و شب هنگام فعالیت خود را آغاز می‌کند و به دنبال شکار می‌رود.

عقربها دو دشمن دارند يکي از آنها يک نوع سار است و ديگري مگس

این جانور بیشتر در شب شکار می کند و پاهای بلند جلویی خود را برای پیدا کردن غذا بکار برد و بعد از یافتن غذا آن را بوسیله چنگالهایش می گیرد. در محیط خارج از خانه در شکاف و درز بین سنگها، زیر پوست درخت، بین هیزمها و ... یافت شده و در محیط داخل خانه حمام، دستشوئی، آشپزخانه و محیطهای مرطوب یافت می شوند.

. عقرب بيشتر در آب هواي گرم و شب ها فعال هستند و به اين علت رعايت نکات ايمني در مورد جلوگيري ار عقرب گزيدگي به خصوص در مناطق گرمسيري و به هنگام تاريکي هوا اهميت دارد. ( مثل پوشيدن جوراب ، شلوار و کفش مناسب ، تکان دادن کفش و لباس قبل از پوشيدن و ... )

ادامه مطلب: عقرب و روشهای مبارزه با عقرب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 111
پرینت

عنوان :   آنچه درمورد عقرب زدگی باید بدانیم

مقدمه:

عقرب گزيدگي یکی  از مشكلات عمده  بهداشتي درمانی  در كشورهاي کمتر توسعه يافته، گرمسيري و نيمه گرمسيري بوده و در مناطق و كشورهاي گوناگون با توجه به شيوه  زندگي، وضعيت اجتماعي -اقتصادي و مسكن، چگونگي ارائه خدمات بهداشتي و گونه هاي عقرب ها در هر منطقه  جغرافيايي متفاوت است.

استان خوزستان با توجه به شرايط آب و هوايي متنوع، پوشش گياهي و نوع بافت خاك از جمله مناطق مستعد براي زيست جانوران سمي به ویژه عقرب ها به شمار رفته و همواره به عنوان يك منطقه عقرب خيز مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

از انواع عقرب های شایع در استان خوزستان می توان به عقرب زرد کوچک ( گادیم)، عقرب توسن و عقرب سیاه بزرگ نام برد.

 علت بروز موارد عقرب زدگی در استان:

تغییرات مختلف زیست محیطی، وجود زمین های بایر و اماکن مخروبه در مناطق مختلف شهر و روستا، استفاده از زمین های حاشیه شهر جهت ساخت و ساز، وجود خانه های قدیمی، بافت سنتی منازل روستایی، استفاده از مصالح ساختمانی نامناسب، انباشت نخاله های ساختمانی در محل زندگی و مواردی از این قبیل باعث ایجاد موارد متعدد عقرب زدگی در شهرها و روستاهای استان شده است.

 عقرب ها بندپایان شکارچی و گوشتخوار هستند که از حشرات کوچک، کرم، بندپایان و غیره تغذیه می کنند، عقرب ها معمولاً شب فعال هستند و روزها در مکان های امن از قبیل شکاف دیوارها، زیرسنگ ها، لابلای خاشاک و پوست درختان و در منازل عمدتا لابلای لباس ها و وسایل خواب، زیر فرش و موکت و کلا هر جایی که از دسترس دور باشد پنهان شده و با تاریک شدن هوا از مکان امن خود برای شکار خارج می شوند، به همین دلیل عقرب زدگی در شب بیشتر از روز اتفاق می افتد.

ادامه مطلب: عنوان : آنچه درمورد عقرب زدگی باید بدانیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 59
پرینت

کژدم

کژدم یا عقرب و یا دراز دم نام یکی از گونه‌های بندپایان رده عنکبوتیان است که دارای ۸ پا و نیشی با زهر کشنده می‌باشد. نیش عقرب در نوک دم آن قرار دارد. عقرب‌ها شب‌ها به آرامی به فعالیت‌های زیستی خود می‌پردازند و بیشتر در آب و هوایی گرم فعال هستند.

این جانوران چنگال‌های خارداری دارند که در واقع قسمتی از دهان آن‌ها محسوب می‌شوند. آنها قادرند که مادهٔ سمی خطرناکی از قسمت عقب بدنشان به طرف مهاجمین بپاشند. این جانور بیشتر در شب شکار می‌کند و پاهای بلند جلویی خود را برای پیدا کردن غذا به‌کار برده و پس از یافتن غذا آن را با چنگال‌هایش می‌گیرد. کژدم‌ها اغلب در طول روز در زیر سنگ‌ها یا در حفره‌های به نسبت خنک زیر زمین پنهان می‌گردند.[۱]

شکل و محل زندگی

کژدم‌ها رنگ‌های مختلفی مثل زرد مایل به قهوه‌ای، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه دارند و اندازه آنها بین ۱۸ تا ۵/۱ سانتی‌متر مختلف است. ولی بواسطه شکل بدنی خود که حالتی تخت و صاف دارد، می‌توانند از شکاف‌هایی به عرض ۳ میلی‌متر نیز عبور کنند و خود را وارد خانه سازند.

کژدم‌ها در محیط خارج از خانه در شکاف و درز بین سنگ‌ها، زیر پوست درختان، بین هیزم‌ها و مانند آن یافت می‌شوند و در محیط خانه در حمام، دستشوئی، آشپزخانه و محیط‌های مرطوب دیده می‌شوند. این جانوران در طول روز در گوشه‌ای بی‌حرکت و پنهانند و در طی شب فعالیت خود را آغاز می‌کنند و به‌دنبال شکار خود می‌روند و سم خود را از طریق نیش که در انتهای دم آنها وجود دارد به شکار خود تزریق می‌کنند.[۱]

ادامه مطلب: کژدم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 63
پرینت

همه چيز درباره عقرب( کژدم):

کژدم یا عقرب و یا دراز دم نام یکی از گونه‌های بندپایان رده عنکبوتیان است که دارای ۸ پا و نیشی با زهر کشنده می‌باشد. نیش عقرب در نوک دم آن قرار دارد. عقرب‌ها شب‌ها به آرامی به فعالیت‌های زیستی خود می‌پردازند و بیشتر در آب و هوایی گرم فعال هستند.

این جانوران دارای چنگالهای خارداری هستند که در واقع قسمتی از دهان آنها محسوب می‌شود. آنها قادرند که ماده سمی خطرناکی از قسمت عقب بدنشان به طرف مهاجمین بپاشند. این جانور بیشتر در شب شکار می‌کند و پاهای بلند جلویی خود را برای پیدا کردن غذا به‌کار برده و پس از یافتن غذا آن را به‌وسیله چنگال‌هایش می‌گیرد. کژدم‌ها اغلب در طول روز در زیر سنگ‌ها یا در سوراخ زمین پنهان می‌گردند

شکل و محل زندگی:

کژدم‌ها رنگ‌های مختلفی مثل زرد مایل به قهوه‌ای، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه دارند و اندازه آنها بین ۱۸ تا ۵/۱ سانتی‌متر مختلف است. ولی بواسطه شکل بدنی خود که حالتی تخت و صاف دارد، می‌تواند از شکاف‌هائی به عرض ۳ میلی‌متر نیز عبور کنند و خود را وارد خانه سازند.

کژدم‌ها در محیط خارج از خانه در شکاف و درز بین سنگ‌ها، زیر پوست درختان، بین هیزم‌ها و مانند آن یافت می‌شوند و در محیط داخل خانه حمام، دستشوئی، آشپزخانه و محیط‌های مرطوب دیده می‌شوند. این جانوران در طول روز در گوشه‌ای بی‌حرکت و پنهانند و در طی شب فعالیت خود را آغاز می‌کنند و به‌دنبال شکار خود می‌روند و سم خود را از طریق نیش که در انتهای دم آنها وجود دارد به شکار خود تزریق می‌کنند.

ادامه مطلب: همه چيز درباره عقرب( کژدم):
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 69
پرینت

عقرب بلوچی

نام فارسی : عقرب بلوچی

نام علمی:  Androctonus baluchicus

نام انگلیسی: Baluchistan Scorpion

 پراکندگی

عقرب دم پهن (Fat tailed scorpion) نامی است که به گونه های عقرب اندرکتنوس داده شده است و دلیل آن هم پهن بودن دم این گونه عقرب نسبت به سایر گونه ها است. این خانواده دارای 18 زیر گونه است که از این تعداد 3 زیرگونه از ایران گزارش شده است. معنای لغوی اندرکتنوس به معنای قاتل مرد است که از دو کلمه andras به معنای مرد و kteinein به معنای کشتن تشکیل شده است. خانواده اندرکتونوس خطرناکترین گونه عقرب در دنیا است.  این خانواده در نواحی خشک و نیمه خشک خاورمیانه و شمال آفریقا زندگی میکنند. در تقسیم بندی اندازه در دسته متوسط قرار میگیرند. زهر این خانواده دارای پروتئین قوی نئوروتوکسین است و هر ساله تعداد زیادی در اثر زهر این خانواده عقرب جان خود را از دست میدهند. در سال های اخیر کارخانجات داروسازی در جهان پادزهر این خانواده عقرب را تولید کرده اند.

 

زیر گونه بلوچیکوس در کشورهای افغانستان، ایران و پاکستان گزارش شده است. این عقرب اولین بار توسط پوکوک (Pockok) در سال 1900 میلادی شناسایی شد. از اثرات زهر این عقرب و موارد کاربرد آن در پزشکی اطلاعات بسیار اندکی در دست هست ولی با توجه به نزدیکی بسیار زیاد ژنتیکی به عقرب اندرکتونوس استرالیس (Androctonus australis) میتوان نتیجه گیری کرد که فرد مصدوم دچار عوارضی جدی خواهد شد.

ادامه مطلب: عقرب بلوچی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 53
پرینت

عقرب آسیایی کوچک

نام فارسی : عقرب آسیایی کوچک

نام علمی:  Mesobuthus eupeus

نام انگلیسی:  Lesser Asian scorpion

پراکندگی

عقرب های غیرحفار مزبوتوس اوپوس از خانواده معروف بوتیدائه هستند که به عقرب کوچک آسیایی و یا عقرب خالدار شناخته می شوند. این گونه عقرب دارای 23 زیر گونه است که از این تعداد 9 زیر گونه در ایران موجود است. این عقرب بیشترین پراکندگی جغرافیایی را در بین خانواده بوتیدائه دارا می باشد. طول بدن در عقرب بالغ بین 40 تا 50 میلیمتر است. رنگ عقب زرد تا زرد متمایل به قهوه ای است. بخش پشتی دارای خط های طولی نامنظمی است که رنگی قهوه ای یا سیاه دارند. عقرب ماده در این گونه عموما از عقرب نر بزرگتر است.

این گونه عقرب  از حشرات همچون جیرجیرک وسوسک تغذیه میکند. این عقرب زمین را حفر نمیکند و فضای باز را ترجیح میدهد و اغلب در شکاف تخته سنگها و ... مخفی میشود. چنگالهای آنها بلند و باریک است و برای کشتن طعمه از نیش خود استفاده میکنند. زهر این گونه از نظر طبقه بندی زهرها در رده ضعیف قرار میگیرد. محل گزش معمولا با تورم، سوزش و درد شدید همراه است. همچنین بی حسی و خارش نیز در بعضی از موارد گزارش شده است. همچون سایر عقربها زهر این گونه دارای پروتئین نئوروتوکسیک است. همچنین چندین نمونه خاص پروتئین در زهر این عقرب شناسایی شده است که مصارف پزشکی زیادی دارد.

این گونه در مناطق خشک و نیمه خشک همراه با پوشش گیاهی ضعیف و یا خیلی ضعیف زندگی میکند. پراکندگی جهانی شامل ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، جنوب روسیه، شمال سوریه، شرق عراق، ایران، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان، جنوب مغولستان و شمال چین گزارش شده است.

ادامه مطلب: عقرب آسیایی کوچک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 69
پرینت

ساختمان بدن عقرب ها

راسته ي عقرب ها از رده ي عنکبوتيان و شاخه ي بندپايان هستند که آثار آنها روي کره ي زمين از دوره ي سيلورين يعني، حدود 420 ميلوين سال پيش،به صورت سنگواره پيدا شده است.اين مسئله نشان دهنده ي وجود عقرب ها پيش از پيدا شدن دايناسورها است. به طر کل،راسته ي عقرب ها شامل 28 خانواده است که حدود نصف اين خانواده ها منقرض شده اند.گونه هاي زنده ي فعلي شامل 14 خانواده هستند که بيش از 1600 گونه را شامل مي شوند و در بيش از 200 جنس گروه بندي شده اند. عقرب ها از قرن ها قبل به علت داشتن مشخصات ظاهري ويژه براي انسان شناخته شده هستند.اين جانوران در تمام دنيا پراکنده اند و در بيابان ها، جنگل ها، چمنزارها، سواحل درياها و اطراف رودخانه ها و کوهها ديده شده اند. عقرب ها بدن نسبتاً پهن و کشيده دارند و اندازه ي آنها از 3 تا 10 سانتي متر متفاوت است، ولي بزرگ ترين آنها نوع آفريقايي است که طول آن به 21 سانتي مترهم مي رسد.

 

بدن عقرب ها مثل ساير جانوران رده ي عنکبوتيان از بخشي در جلو به نام سرسينه و بخش ديگري در عقب به نام شکم تشکيل مي شود. قسمت عقب به دو قسمت مياني و خلفي تقسيم مي شود که شامل شکم و دم است. سرسينه يک تکه به نظر مي رسد،ولي دو قسمت ميان و خلفي به صورت بند بندديده مي شوند.در طرفين سرسينه انبرک ها و پاها و در جلوي آن آرواره هاي دهاني قرار دارند.تمام اين اعضا بندبند هستند. در سطح پشتي سرسينه چشم هاي مياني و جانبي قرار گرفته اند.سطح شکمي تقريباً به طور کامل به وسيله ي آخرين بند انبرک ها، پاها، ضمايم آنها و پلاک منفردي به نام استرنم پوشيده شده است.هربند ناحيه ي مياني درسطح پشتي ترگيت و در سطح شکمي استرنيت ناميده مي شود.در سطح پشتي هفت بند و درسطح شکمي فقط پنج بند قابل شمارش است.در سطح شکمي مياني اعضايي نظيرشکاف هاي تنفسي، شانه ها و سرپوش تناسلي ديده مي شوند.قسمت خلفي يا دم باريک تر از تنه و از پنج بند تشکيل شده است.غده ي سمي و نيش درانتهاي قسمت خلفي قرار گرفته اند.

ادامه مطلب: ساختمان بدن عقرب ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 53
پرینت

زایش و تولید مثل عقرب ها

عقرب ها زنده زا هستند.با وجود اين، برخي محققان عقرب هايي که نوزاد آنها پوشش جنيني ندارند،زنده زا و آنهايي را که پوشش جنيني دارند، تخم زنده زا دانسته اند.عقرب باردار شکمي متورم دارد و در حالت پيشرفته تر بارداري، مي توان جنين ها را در ديواره ي جانب شکم، به ويژه در نيمه ي خلفي مزوزوما مشاهده کرد.مدت باروري بسته به نوع عقرب متفاوت و معمولاً بين 2 تا 4 ماه است.زمان خروج نوزادها نيزبراساس نوع رشد جنين از يک ساعت تا ده روز گزارش شده است. عقرب ها معمولاً در فاصله ي نيمه ي تابستان تا نيمه ي پاييز زاد و ولد مي کنند.

 

ابتدا،عقرب باردار روي نيمه ي خلفي بدن و پاي جلو تکيه مي کند و دم خود را به طور مايل درسمت راست بدن قرار مي دهد.نيمه ي جلوي بدن حدود يک سانتي متر با يک زاويه ي حاده از روي زمين بلند است.انبرک ها با زمين تماس ندارند و انگشتان دست نيمه باز هستند.و پاي جلو از ناحيه ي تي بيا خم شده اند.دراين حالت، دو سرپوش تناسلي باز مي شوند و به طور عمود قرار مي گيرند.نوزاد بدون هيچ انقباض عضلاني قابل مشاهده اي خارج مي شود.دو پاي جلو که از تي بيا خم شده اند، مانند يک حايل نوزاد را در آغوش مي گيرند. نوزاد اسکرپيو از دم و ادنتوبوتوس از سرخارج مي شود.اين قاعده عموميت دارد يعني،نوزاد عقرب هاي تيره ي اسکرپيونيده از دم و نوزاد عقرب هاي تيره ي بوتيده از سر خارج مي شوند.اين تفاوت خروج به علت اختلاف در شکل رشد جنيني دو عقرب است.زمان خروج نوزاد متفاوت است و از چند دقيقه تا چند ساعت طول مي کشد. عقرب ها پس از زايمان در صورت دردسترس نبودن طعمه، اغلب از نوزاد خود تغذيه مي کنند.

ادامه مطلب: زایش و تولید مثل عقرب ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عقرب
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 59
پرینت

تواناییهای بیولوژیک عقرب ها

توانايي عقرب ها دربرابر تغييرات حرارت و رطوبت

آزمايش هاي انجام شده روي عقرب هاي ايراني نشان داده است که حتي انواع خشک زي اين جانوران نمي توانند حرارت بالاتر از 40 درجه را تحمل کنند. تواناي تحمل حرارت به درصد رطوبت محيط بستگي دارد.هرچه درصد رطوبت بالاتر باشد،تواناي جانور نسبت به تحمل حرارت کمتر مي شود.در اين آزمايش ها،زمان زنده ماندن جنس آندرکتونوس در رطوبت 31درصد و حرارت 47 درجه، حداکثر يک ساعت بود.در اين فاصله ي زماني نيمي از وزن جانور کاسته شد.درباره ي ساير عقرب ها نيز نتيجه هاي مشابهي به دست آمد.

 

سه عامل مرگ عقرب ها در اين آزمايش ها

1-از دست دادن سريع آب بدن،

2-انعقاد همولنف،

3-انسداد عروق و مجاري.

حالت آخر دراثر فشار مايعات دروني و استحکام پوشش کيتيني است.در واقع، افسانه ي خودکشي عقرب هايي که در آتش محصور هستند،به همين علت است.دردرجه حرارت پايين توانايي تحمل عقرب ها بيشتر است و مي توانند ساعت ها حرارت نزديک به صفررا تحمل کنند.

 توانايي عقرب ها در برابر اثر پرتوها

تجربه هاي آزمايشگاهي به دست آمده دراثر تابش پرتوها روي عقرب ها، بيشتربا استفاده از پرتوهاي گاماي کبالت 60 و پرتوهاي ايکس بوده است. آزمايش هاي انجام شده نشان مي دهد که بي مهرگان در برابر اثر پرتوها از مهره داران مقاوم تر هستند.در بين بي مهرگان بندپايان و در بين بندپايان، عقرب ها از بقيه مقاوم تر هستند.قدرت مقاومت برحسب LD50 (28)و با واحد راد محاسبه مي شود.قدرت مقاومت با توجه به نوع عقرب متفاوت است و رقم هاي به دست آمده بين 40000 تا 90000 راد تغيير مي کند.جالب است که عقرب هاي تيره ي بوتيده به ويژه انواع خطرناک آنها در برابر اثر پرتوها مقاوم تر هستند. برخي صاحب نظران علت اين امر را سروتونين موجود در سم عقرب هاي مي دانند که در برابر تشعشعات ماده ي مقاومي است.

ادامه مطلب: تواناییهای بیولوژیک عقرب ها
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 201 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید