نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 75
پرینت

عنکبوت در دام خودش نمی افتد!!!

- تاكنون 2 توضیح برای این پدیده داده شده است.

1- اینكه پاهای عنكبوت می تواند نوعی مایع نچسب تولید كند.

2- بر اساس تنوع تارهای عنكبوت است ،بسیاری از تارها از ایریشم ساخته شده اند كه نسبت به انوع دیگر نچسب تر است. این تارها بیشتر در مركز شبكه دیده می شوند ، و برای حركت در شبكه خود از این تارها استفاده می كند.

ادامه مطلب: عنکبوت در دام خودش نمی افتد!!!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 139
پرینت

عنکبوت خون آشام اعماق

 

یک جانور عجیب و غریب که شبیه عنکبوت است باعث شگفتی دانشمندان شده است. این جانور شبه عنکبوت که در کف اقیانوس و دریا زندگی می کند با استفاده از یک «نی» خون قربانیان خود را می مکد. این عنکبوت های آبی که بعضی از آنها نابینا هستند رده بندی علمی را به چالش کشانده اند. دکتر «کلودیو آرانگو»، جانورشناس دریایی از موزه استرالیا در سیدنی قبول دارد که این جانوران، «بند پا» هستند، اما نمی داند که متعلق به چه گونه یی هستند. وی تحقیق خود در مورد این جانوران غیرعادی که اطلاعات کمی در مورد آنها وجود دارد را در جلسه اخیر «کمیته علمی تحقیقات جنوبگان» ارائه داده است. وی می گوید: «این جانوران بسیار غیرعادی هستند.»بیش از صد سال است که چگونگی رده بندی عنکبوت های دریایی باعث سردرگمی دانشمندان شده است. این عنکبوت آبی در کف دریا می خزد و گاهی تا عمق 6 تا 7 هزار متری دریا رفته و ترجیح می دهد که در تاریکی زندگی کند. در این عمق، این جانور از اسفنج هایی که آهسته حرکت می کنند و همچنین از حلزون های دریایی تغذیه می کند. بدن این جانوران بند بند بوده و دارای یک اسکلت بیرونی هستند. این دو ویژگی باعث می شود که «بند پا» تلقی شوند و در گروه سخت پوستان، حشرات، هزارپایان و عنکبوت ها قرار گیرند. علاوه بر ویژگی های یاد شده، این عنکبوت یک سری ویژگی های بسیار عجیب دارد که ساختار تغذیه یی منحصر به فرد آن از جمله این خصوصیات است. به گفته «آرانگو»: «این جانور، خرطومی شبیه «نی» دارد که آن را به درون بدن جانوران وارد می کند و شیره آنها را می مکد.» همین ویژگی است که قرارگیری این عنکبوت را در گروه های شناخته شده بندپایان مشکل می سازد.


ادامه مطلب: عنکبوت خون آشام اعماق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 83
پرینت

درباره عنکبوت

عنکبوت‌ (تارتنک یا کارتنک[۱] یا تاربافک جولاه یا جولاهی) جانور بی مهرهٔ شکارگری است که دارای بدنی دوبخشی و هشت پاست. عنکبوت‌ها فاقد بخش‌های جوندهٔ دهان و بال‌اند. آنها در راستهٔ عنکبوت‌ها طبقه‌بندی می‌شوند که خود یکی از چند راستهٔ ردهٔ بزرگتر عنکبوتیان (تاربافان) است. ردهٔ تاربافان دربردارندهٔ گونه‌هایی چون گزدم و کنه است.

اکثر عنکبوت ها تار می‌تنند که معمولاً به صورت رشته‌ای پروتئینی از غده‌های تارتنِ انتهای شکم آنها ترشح می‌شود. بسیاری از گونه‌ها از تار برای شکار استفاده می‌کنند؛ به این صورت که توری یا پرده‌ای می‌تنند که حشرات در آن به دام می‌افتند؛ ولی گونه‌های فراوانی هم هستند که آزاد شکار می‌کنند. از تار برای بالا رفتن از جایی، ایجاد دیوارهای هموار در لانه‌های زیرزمینی، ساختن ساک تخم، درپیچیدن صید، و نگهداری موقت اسپرم، و خیلی کارهای دیگر استفاده می‌شود. برخی گونه‌های عنکبوت بسیار سمی و خطرناک اند و زهرشان آن قدر قوی است که می‌تواند انسان را بکُشد. عنکبوت بیوه سیاه، عنکبوت تورقیفی سیدنی و... از گونه‌های خطرناک عنکبوت اند.

عنکبوت های ایران

ادامه مطلب: درباره عنکبوت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 59
پرینت

علت بارش میلیون ها عنکبوت از آسمان استرالیا چیست؟

برای آنها که از عنکبوت ها می ترسند، این موقع از سال و به طور مشخص این روزها، می تواند بدترین دوران در استرالیا باشد و علت هم گزارشاتی است که در مورد باران عنکبوتی در خاک این کشور منتشر می گردد.

 

برپایه این گزارشات، اوایل همین ماه میلیون ها نوزاد عنکبوت در حال بارش از آسمان مناطق جنوبی نیو ساوت ولز مشاهده شدند که بخش هایی از مراتع این منطقه را به طور کامل پوشش دادند و حتی با تارهایی که در حین حرکت در مسیر باد تنیده بودند، نمای برخی از خانه ها را سفیدپوش کردند.

فردی بازنشسته که از بومیان این منطقه است و در اینجا سکونت دارد می گوید: «اتفاقی که می افتد این است که در طول یک بازه زمانی مشخص از سال، بخصوص در ماه می و اوت، عنکبوت های جوان در مناطق دور افتاده استرالیا تارهایشان را در هوا می تنند و از آن به عنوان نوعی چتر برای جدا کردن خود از زمین و مهاجرت های دسته جمعی از طریق آسمان استفاده می کنند.

این فرد که کیت بسترفیلد نام دارد، با استفاده از فرصت به وجود آمده، از مردم درخواست کرد که نمونه هایی از مواد موجود در تار این عنکبوت ها که گاهی اوقات تحت عنوان «موی فرشتگان» از آن یاد می شود را برای او ارسال نمایند.

ادامه مطلب: علت بارش میلیون ها عنکبوت از آسمان استرالیا چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 49
پرینت

زندگی و ویژگی های عنکبوت

بطور حتم شما در طبیعت پیرامون خود و یا حتی در خانه تان با عنکبوت و تار عنکبوت روبرو شده اید . آیا تا کنون با دقت به این پدیده ی شگفت انگیز اندیشیده اید ؟ آیا هیچ فکر کرده اید که زندگی عنکبوت چگونه است و تار عنکبوت از چه ویژگیهای خاصی برخوردار است و خداوند چگونه قدرت گوشه ای از قدرت بیکرانش را در حیات این موجود عجیب به نمایش گذارده است ؟

در این برنامه شما را با قسمتی از زندگی و ویژگی های عنکبوت اشنا می کنیم تا بیش از پیش به حکمت و قدرت پروردگار دانا پی ببریم .

***عزیزان ! عنکبوت‌ها جانوران بي مهره ی شکارگري‌اند که داراي بدني دوبخشه و هشت پا هستند. عنکبوت ها فاقد بخش‌هاي جونده ی دهان و بال‌اند. آنها در راسته ی عنکبوت‌ها طبقه‌بندي مي‌شوند که خود يکي از چند راسته ی رده ی بزرگتر عنکبوتيان می باشد . رده ی عنکبوتيان دربردارنده ی گونه‌هايي چون گزدم و کنه است. عنکبوت در محل زندگي خودش تارهايي را درست مي کندتا بتواند به شکار مگس وحشرات کوچک نظير آن پرداخته و غذايش را تهيه کند تارهايي که عنکبوت به وجود مي آورد داراي يک شکل هندسي بسيار دقيق و اغلب زيبا مي باشد اين تارها با همه ي زيبايي و دقتي که در ساختمان آنها به کار رفته است در حقيقت دامي مهلک و کشنده براي بسياري از حشرات مي باشد .

***یاران ! یکی از شگفتی های منحصر به فرد عنکبوت ، تنیدن تار است . «تار عنکبوت» فقط از يک نوع ماده تشکيل نشده است. گونه‌هاي مختلف «عنکبوت» انواع مختلفي از «تار» را توليد مي کنند. بعضي از عنکبوت‌ها هفت نوع «غده»‌ي مختلف دارند که هرکدام از اين غده‌ها يک نوع تار متفاوت توليد مي‌کند و هر نوع «تار» کار خاصي را انجام مي‌دهد.

ادامه مطلب: زندگی و ویژگی های عنکبوت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 69
پرینت

راز استحكام فوق‌العاده تار عنکبوت كشف شد

دانشمندان همچنين دريافته‌اند که فيبرهاي ابريشم عنکبوت‌ها از دو جزء اصلي آمورف نرم و سخت بلوري تشکيل شده‌اند. ...

به گزارش ایسنا؛ عنکبوت ها تار ابريشمي را براي استفاده در تارهاي خود و همچنين آويزان کردن خود از آن مي تنند.

دانشمندان بر اين باور هستند که دليل اين استحکام باورنکردني در ترکيب منحصر به فرد آن از يک ماده چسبنده و لزج بي شکل و يک ماده سخت بلورين نهفته است.

اين مواد به صورت جداگانه از تاثير زيادي برخوردار نيستند اما وقتي با هم ترکيب مي شوند به توليد تار ابريشمي با قدرتي چند منظوره منجر مي شوند.

در اين پژوهش که توسط محققان موسسه علوم نظري هايدلبرگ در آلمان انجام شده به معماري فيبرهاي ابريشمي از سطوح بالاي اتمي نگاه شده است.

محققان اطلاعات جديدي در مورد ساختار مولکولي به دست آوردند که زمينه ساز ويژگي هاي شگفت انگيز مکانيکي مواد طبيعي هستند.

به گفته اين دانشمندان، فيبرهاي ابريشمي از خصوصيات جالب مکانيکي برخوردارند. آنها از استحکامي برابر با استيل برخوردارند.

ادامه مطلب: راز استحكام فوق‌العاده تار عنکبوت كشف شد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 70
پرینت

درباره میگال یا عنکبوت وحشی

قبل از هر چیز باید روی این مسیله تاکید شود که میگال ها وحشی و زهردار هستند و باقی خواهند ماند هر چند که بعضی ان را همانند یک حیوان اهلی در خانه نگاه میدارند.

 بعضی از انواع عنکبوتها یعنی از بین ۳۵۰۰۰ نوع عنکبوت بیش از حد رشد میکنند و بزرگ میشوند که یکی از این گروه عنکبوتها گروه میگالهاست.

کلمه میگال از ریشه mugalê است که به معنی پستاندار کوچک حشره خوار میباشد.

میگال ها برخلاف انچه که عموم تصور میکنند جزو حشرات نبوده بلکه به دسته ای از مهره داران به نام ARACHNIDES تعلق دارند و عقرب هم جزو همین گروه میباشد.

 

 

ARACHNIDES ها دارای ۴جفت پا میباشند در حالیکه حشرات نظیر عنکبوت دارای ۳ جفت پا هستند.

ARACHNIDES ها فاقد بال بوده در حالیکه حشرات بالدارند که این بالا میتوانند تغییر شکل داده و به صورتی دیگر درامده باشند.

ARACHNIDES ها برعکس حشرات فاقد شاخک میباشند و در ازا دارای قلابهای زهری

میباشند که در حشرات وجود ندارد.

و بالاخره بدن ARACHNIDES ها دو بخشه و بدن حشرات دارای سه بخش یا قسمت میباشد.

میگال ها در مناطق گرمسیر یافت میشوند :

در قاره افریقا : کامرون – کنیا – سیرالااون – توگو – زیمباوه

ادامه مطلب: درباره میگال یا عنکبوت وحشی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 70
پرینت

درباره عنکبوت بیوه سیاه

عنکبوت بیوه سیاه یکی از انواع انگشت شمار عنکبوت های سمی در ایالت آمریکاست. این عنکبوت جزء خانواده عنکبوتیه است . طول بدنش در حدود 5/1 اینچ است (کوچکتر از یک سکه) و پاهای درازی دارد. عنکبوت بیوه سیاه ، مشکی و براق است و یک علامت نارنجی قرمز یا زرد به شکل یک ساعت شنی روی شکمش دارد. عنکبوتهای سیاه و خانواده شان تقریبا هر جایی در نیمکره غربی جهان در جاهای مرطوب و تاریک یافت می شوند. مکان های مورد علاقشان توده های چوب ، کنده های درخت ، توده های خاکروبه ، انبارها ، باغهای میوه و سبزیجات ، درون دیوارهای سنگی و زیر صخره هاست. اگر آنها به داخل خانه بیایند به جاهای تاریک می روند مثل گوشه گنجه دیواری ، گاراژ یا پشت لوازم منزل . آنها به طور طبیعی کمرو هستند و تنها زمانی نیش می زنند که گرفتار شوند ، احساس خطر نمایند و یا بطور ناگهانی لمس شوند.

 

 

 محل نیش عنکبوت بیوه سیاه چه حسی دارد ؟

شخصی که توسط عنکبوت بیوه سیاه گزیده می شود ممکن است فورا متوجه نشود ، چون جای گزش گاهی اوقات شبیه سوزش سنجاق است هرچند بعد از 30 تا 40 دقیقه ، محل گزیدگی ورم خواهد کرد و درد شدیدی خواهد داشت.

شما باید چه کنید ؟

هر زمان که شما متوجه شدید توسط عنکبوت بیوه سیاه گزیده شده اید ، به بزرگتر خود بگوئید . جای نیش عنکبوت بیوه سیاه بندرت مردم را می کشد ، اما مهم است که به محض اینکه متوجه شدید مراقبت های پزشکی را انجام دهید زیرا زخمهای نیش عنکبوت می تواند شما را به حد نهایت بیمار کند . با کمک یکی از بزرگترها ، محل زخم را با آب و صابون بشوئید . سپس یک بسته یخ برای جلوگیری از انتشار زهر عنکبوت روی زخم بگذارید ، سعی کنید ناحیه گزیدگی را در سطح بالاتری نگه دارید و آن را تحریک نکنید : اگر امکانش هست ، یک بزرگسال عنکبوت را بگیرد و با شما به مطب دکتر ببرد. گرچه معمولا تشخیص عنکبوت بیوه سیاه آسان است اما شما می خواهید مطمئن شوید که چه نوع عنکبوتی شما را نیش زده است . منتها مطمئن شوید عنکبوت را آنقدر له نکرده باشید که کسی نتواند بگوید که او چیست.

ادامه مطلب: درباره عنکبوت بیوه سیاه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 58
پرینت

عنکبوت‌ها را بهتر بشناسیم

 

تارعنکبوت همانند DNA، بال پرندگان ومروارید درون صدف ، یکی از عجایب خلقت است. وزن هزاران متر از ابریشم بافته شده از تار عنکبوت، به بیش از یک گرم نمی رسد و عجایب آن به همین جا خاتمه نمی یابد. نوعی از انواع تار عنکبوت نیز وجود دارد که عنکبوت ها ازآن برای شکار حشرات بالدار استفاده می کنند. این نوع تار حتی اگر تا دوبرابر طول اولیه اش کشیده شود، دوباره به حالت اولیه اش باز می گردد.

بیش از یک قرن، محققان رویای استفاده از ویژگی های تار عنکبوت را در سر می پروراندند. اما مشکل این است که عنکبوت ها مانند کرمهای ابریشم نیستند. عنکبوت ها بیش از کرم های ابریشم پرخاشگر و قلمروطلب هستند که اهلی شوند.

 

عنکبوتها و محیط زندگی انسان

باید گفت که این حشره علاقه خاصی به محیط های زندگی انسانی دارد که می تواند برای انسان بسیار خطرناک باشد. در نقاط مختلفی از جهان می توان عنکبوتها را در محل های سکونت انسان پیدا کرد. در کشورهایی مثل آمریکا و یا استرالیا می توان تعداد زیادی از انواع عنکبوتها را پیدا کرد که در محیط های مختلف از تخت خواب تا درون استخر زندگی می کنند. خوشبختانه به دلیل وجود پادزهرهای مناسب برای گزیدگی موردی از مرگ بعد از سال 1980 گزارش نشده است.

اگر در مکانی مشاهده کردید که عنکبوتی در حال بالا رفتن از قسمتی از بدن شماست به هیچ وجه نگران نشوید. سعی کنید تا به آرامی عنکبوت را از بدن خود جدا کنید و به هیج وجه از حرکات سریع و یا خشن استفاده نکنید

ادامه مطلب: عنکبوت‌ها را بهتر بشناسیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 55
پرینت

کاهش غلظت بزاق عنکبوت در دفعات بعدی بافتن تور

بسم الله الرحمن الرحیم
یکی از جاندارانی که در قرآن کریم به آن اشاره شده است و حتی سوره ای نیز بنام این حشره نام گرفته شده است،عنکوبت است،در آیه ای که در سوره عنکوبت مطرح شده است نوشته شده است که خانه عنکبوت سست ترین خانه هاست،ولی در حالی که تارهای عنکبوت جزو محکم ترین الیاف آن است و کاربردهای مختلفی از جمله ساخت جلیقه ضد گلوله و تورماهیگیری و حتی صنعت هواپیمایی دارد،در این پست قصد داریم به اعجاز قرآن در این آیه بپردازیم.
عنکبوت ها از تارهای خود بعنوان طعمه و تور شکار استفاده می کنند،و شاید اجداد ما ایده استفاده از تور ماهیگیری را ابتدا از عنکوبت گرفته باشند،ولی هنگامی که عنکبوت تور خود را می بافد در هر بار بافتن تارها نسبت به بار قبل شل تر بافته می شود،یعنی هر اتصال زیرین نسبت به اتصال بالایی در عنکبوت شل تر می شود.[1]

ضعیف تر شدن تارهای عنکوبت در دورهای بعد نیز نسبت به بار اول ممکن است ناشی از کاهش ترشح بزاق عنکبوت باشد.


ادامه مطلب: کاهش غلظت بزاق عنکبوت در دفعات بعدی بافتن تور
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 54
پرینت

همه چیز درباره عنکبوت

 

هر آنچه ما امروز نام عنکبوت روی آن می گذاریم چه زنده باشد و چه فسیل آن به دست آمده باشد، تار می بافد و این به معنی آن است که دست کم 300 میلیون سال است که این موجودات تار تولید می کنند زمان کمی نیست. اصلاً معلوم نیست که از چه زمانی این قابلیت در آنها به وجود آمده است، هر چند بررسی توالی اسید آمینه های پروتئین های سازنده این تار در گونه های

 مختلف عنکبوت به این باور قوت می بخشد که همگی از یک ژن منشاء گرفته اند. جالب اینجاست که تولید تار در عنکبوت ها بسیار زودتر از به دست آوردن توانایی پرواز در حشرات اتفاق افتاده است.

 

واقعیت این است که خود طبیعت چند میلیون سال است روش های ساخت بهتر این تار را در این عنکبوت ها آزموده و هر بار متکامل تر کرده است. برای مثال اگر بشر به مواد اولیه برای ساخت محصولاتی محکم، با دوام و مقاوم در برابر حرارت بالا نیاز دارد، خب بهتر است روی عنکبوت های بیابانی کار کند،به همین ترتیب عنکبوت هایی وجود دارند که تارهایی می سازند که در برابر باد و ارتفاع و... مقاومند یعنی حتی در صنعت هوا و فضا نیز کاربرد پیدا می کنند. به طور کلی تار عنکبوت در مقایسه با وزنی که دارد مقاومتش بیش از حد تصور است و شاید بتوان گفت از هر محصول ساخت دست بشر محکم تر و سخت جان تر است.

به علت نرم بودن تارهای عنکبوت به مثل ابریشم و سختی این تارها به مانند فولاد، اگر راهکاری مناسب جهت پرورش و رام کردن عنکبوت ها ارائه شود، آنگاه می توان از وجود عنکبوت ها درجهت رشد و توسعه اقتصادی، استفاده وافر نمود. محققین شیوه ای غیر از پرورش عنکبوت جهت تهیه تار عنکبوت پیدا کرده اند. به علت ناسازگاری عنکبوت ها با یکدیگر، که همدیگر را می بلعند، از طریق پروش و تکثیر عنکبوت ها به موفقیت هایی نایل نگردیده اند. تار عنکبوت ماده ای است که از لحاظ مهندسی مواد به مراتب بهتر از ابریشم های معمولی است، اما استفاده تجاری از آن تا کنون یک مشکل بوده است.

ادامه مطلب: همه چیز درباره عنکبوت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 52
پرینت

بزرگترین عنکبوت جهان کشف شد + تصویر

 

 

گروهی از محققان حشره شناس عنکبوت غول پیکری شناسایی کرده اند که به احتمال فراوان بزرگترین عنکبوت جهان است.

گروهی از محققان حشره شناس موزه حیوان شناسی دانشگاه هاروارد درحالی که مشغول گشت شبانه در یکی از جنگل های بارانی گینه بودند ناگهان متوجه حرکت جانور پشمالوی عجیبی شدند که در بررسی های بیشتر متوجه شدند این جانور گونه ای از عنکبوتهاست.

این گونه از عنکبوتها که تحت عنوان «Goliath» شناخته می شود بزرگترین نوع عنکبوتها به شمار می آیند و با کشف این مورد به خصوص می توان گفت بزرگترین عنکبوتی که تاکنون مشاهده شده در اختیار محققان حشره شناس قرار گرفته است.

ادامه مطلب: بزرگترین عنکبوت جهان کشف شد + تصویر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 52
پرینت

حقایقی در مورد عنکبوتها که نمی دانید

اگر می خواهید هر چه بیشتر با این حشره بزرگ و ترسناک آشنا شوید این مطلب را مطالعه کنید.

 به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، عنکبوتها به عنوان یکی از حشرات بزرگ و ترسناک در دنیا شناخته می شوند و همیشه سایه ای از ترس و افکار ناشناخته در مورد این حشره وجود داشته است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با نکاتی جالب در مورد زندگی عنکبوتها آشنا کنیم.

عنکبوتها و محیط زیست

سم عنکبوتها بر اساس تحقیقات دانشمندان به عنوان یک ماده حشره کش دوستدار محیط زیست شناخته شده است. سم این جانور چه به صورت طبیعی و یا مصنوعی تهیه شود می تواند به عنوان یک آفت کش بسیار قوی در مزارع به کار رود. این سم به موجوداتی که در نزدیکی محل سم پاشی قرار دارند آسیب نمی زند و همچنین آفت مورد نظر نمی تواند در برابر این سم مقاوم شود.

رشته های عنکبوت

تارهایی که عنکبوتهای درست می کنند از جمله عجایب دنیای طبیعت هستند. این تارها به نوعی از پولاد سخت تر هستند و امروزه از آنها و ترکیبات شبیه به آن در ساخت جلیقه های ضد گلوله استفاده می شود. نکته بعدی سبک بودن عجیب این تارها است. چیزی در حدود 40 هزار کیلومتر از این تارها تنها 450 گرم وزن دارد.

 

عنکبوتها و محیط زندگی انسان

باید گفت که این حشره علاقه خاصی به محیط های زندگی انسانی دارد که می تواند برای انسان بسیار خطرناک باشد. در نقاط مختلفی از جهان می توان عنکبوتها را در محل های سکونت انسان پیدا کرد. در کشورهایی مثل آمریکا و یا استرالیا می توان تعداد زیادی از انواع عنکبوتها را پیدا کرد که در محیط های مختلف از تخت خواب تا درون استخر زندگی می کنند. خوشبختانه به دلیل وجود پادزهرهای مناسب برای گزیدگی موردی از مرگ بعد از سال 1980 گزارش نشده است.

ادامه مطلب: حقایقی در مورد عنکبوتها که نمی دانید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 76
پرینت

چرا عنکبوت در دام خود گرفتار نمی شود؟

شاید به نظر عده ای آشیانه عنکبوتهای باغ اشرافی ترین خانه ها به حساب آید . زیرا این حشرات خانه های خود را ازتارهای ابریشم مانندی میسازند . شکم عنکبوتها در حکم سازنده این تارهاست . این کارخانه از ۱۲ غده مولد تار تشکیل شده است.

عنکبوت در هنگام تولید تار میتواند هر نوع تاری که خواست تولید کند . زیرا هر تار از مواد خاصی تولید شده و برای انجام کار ویژه ای ترشح می شود .

نحوه تولید تار در عنکبوت بسیار پیچیده است . فقط عنکبوتهای ماده از تار لانه می سازند . عنکبوت برای اینکه بتواند حشرات را در لانه توری خود به دام اندازد , قسمتی از لانه را با تارهای چسبنده می سازد . ولی برای اینکه خودش در تله ای که برای حشرات پهن کرده است اسیر نشود یک نوع تار خشک نیز می تند و برای کلیه فعالیت های خود از آن استفاده می کند .

مرکز لانه و به عبارتی سکوی انتظار عنکبوت کاملا از این نوع تار ساخته شده است . این تارها را یک جفت غده بطری شکل می سازند . از سکوی انتظار تارهای دیگری به صورت شعاعهایی خارج می شوند که از تار خشک ساخته شده اند . توسط این غدد تولید می شوند . اما تارهای چسبنده که به صورت مارپیچ بین شعاعها تنیده شده و از مرکز تا پیرامون لانه کشیده شده اند از دو جفت غده دیگر ترشح می شود یک غده تار خشک تولید می کند و دیگری هنگام خروج تار آن را به ماده چسبناک آغشته می کند .

اگر حشرات پرنده به تور عنکبوت برخورد کنند این ماده به بدنشان می چسبد و اسیرشان می کند . عنکبوت در هنگام فعالیت در لانه به دقت مراقب است تا در تارهای چسبنده خود گرفتار نشود . مهمترین عاملی که عنکبوت را از افتادن در دام خود حفظ می کند ساختمان پاهایش می باشد . با گیره ها و موهایی که در انتهای پاهایش دارد می تواند تارهای خشک را بگیرد .

ادامه مطلب: چرا عنکبوت در دام خود گرفتار نمی شود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 51
پرینت

تار عنکبوت

 مقدمه

تار عنکبوت از پروتئین رشته‌ای فیبروئین ساخته شده‌است. این پروتئین از آمینو اسیدهای آلانین و گلیسرین، سرشار است. بیشتر رشته‌های پلی پپتیدی سازندهء این پروتئین، به صورت صفحات بتا آرایش یافته‌اند. این صفحات در زمینه‌ای از رشته‌های آمینو اسید به صورت صفحات آلفا جای گرفته‌اند. مارپیچ‌های آلفا با بی نظمی زیادی به هم پیچیده‌اند و همین بی نظمی باعث خاصیت کش سانی تار می‌شود. یکی از ویژگی‌های جالب تار عنکبوت این است که مقدار زیادی نمک و مواد ضد باکتری و ضد قارچ دارد که در برابر حملهء باکتری‌ها و قارچ‌ها از آن محافظت می‌کند.

 

دلیل تار تنیدن عنكبوت

عنکبوت در محل زندگی خودش تارهایی را درست می کند تا بتواند به شکار مگس و حشرات کوچک نظیر آن پرداخته و غذایش را تهیه کند تارهایی که عنکبوت به وجود می آورد دارای یک شکل هندسی بسیار دقیق و اغلب زیبا می باشد این تارها با همه ی زیبایی و دقتی که در ساختمان آن ها به کار رفته است در حقیقت دامی مهلک و کشنده برای بسیاری از حشرات می باشد.

عنکبوت ها انواع متعددی دارند و هر نوعی از آن ها تارهای متفاوتی از نظر ساختمانی درست می کنند، تارها در ابتدا مایعی چسبنده اند که در مجاورت هوا خشک شده و شبیه نخ ابریشم می شود البته تمام عنکبوت ها برای شکار خودشان از این تارها استفاده نمی کنند بلکه بعضی به طور مستقیم به شکار کردن می پردازند.

 

تار عنکبوت چگونه ساخته می شود؟

بسیاری می پندارند که عنکبوت با ابریشم خود فقط تارهای ساده می تند در حالی که حقیقت آن است که هیچ جانداری به اندازه ی عنکبوت این همه از ابریشم استفاده های گوناگون نکرده است. 

ادامه مطلب: تار عنکبوت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 52
پرینت

تار عنکبوت و کاربردهای آن

عنکبوت‌ها جانوران بي مهره ی شکارگري‌اند که داراي بدني دوبخشه و هشت پا هستند. عنکبوت ها فاقد بخش‌هاي جونده ی دهان و بال‌اند. آنها در راسته ی عنکبوت‌ها طبقه‌بندي مي‌شوند که خود يکي از چند راسته ی رده ی بزرگتر عنکبوتيان می باشد . رده ی عنکبوتيان دربردارنده ی گونه‌هايي چون گزدم و کنه است. عنکبوت در محل زندگي خودش تارهايي را درست مي کندتا بتواند به شکار مگس وحشرات کوچک نظير آن پرداخته و غذايش را تهيه کند تارهايي که عنکبوت به وجود مي آورد داراي يک شکل هندسي بسيار دقيق و اغلب زيبا مي باشد اين تارها با همه ي زيبايي و دقتي که در ساختمان آنها به کار رفته است در حقيقت دامي مهلک و کشنده براي بسياري از حشرات مي باشد .

یکی از شگفتی های منحصر به فرد عنکبوت ، تنیدن تار است . «تار عنکبوت» فقط از يک نوع ماده تشکيل نشده است. گونه‌هاي مختلف «عنکبوت» انواع مختلفي از «تار» را توليد مي کنند. بعضي از عنکبوت‌ها هفت نوع «غده»‌ي مختلف دارند که هرکدام از اين غده‌ها يک نوع تار متفاوت توليد مي‌کند و هر نوع «تار» کار خاصي را انجام مي‌دهد.

تارهاي مختلف ويژگي‌هاي فيزيکي متفاوتي دارند ولي تمام آن‌ها نسبت به ساير مواد طبيعي و مصنوعي بسيار قوي هستند. و جالب است بدانید ، يک «تار عنکبوت» بسيار قوي‌تر از يک قطعه «فولاد» هم‌وزنش است. «قطر» يک تار عنکبوت يک دهم قطر «موي انسان» است.

وقتي يک حشره با تار برخورد مي کند، کش آمدن اين ماده‌ي زمينه باعث مي‌شود که تار عنکبوت بتواند انرژي پرواز حشره را جذب کند. براستی چه کسی جز پروردگار یکتا توانایی آفریدن چنین موجود عجیبی را دارد ؟.

از شگفتی های دیگر عنکبوت ها ، نحوه ی حرکت پاهای این جاندار است . بيشتر حيوانات ، از ماهيچه ها براي خم کردن مفصل ها کمک می گیرند ولي عنکبوت ها چنين عضلاتي ندارند.اين بندپايان داراي پاهايي هستند که به بدنه ي اصلي متصل شده است.بدنه با منقبض شدن و منبسط شدن مايعي را به دورن پاها پمپاژ مي کند.هر چند عنکبوت ها رگ و يا خون حقيقي ندارند ولي مايع فشرده شده اي به نام هيموليمف (haemolymph)دارند که فضاهاي خالي سراسر بدن عنکبوت را پر مي کند. امروزه دانشمندان دریافته اند که این ويژگي عنکبوت منحصر به فرد است و براي ساخت ابزارهاي فضايي بسيار مناسب است.

ادامه مطلب: تار عنکبوت و کاربردهای آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 51
پرینت

اعجاز علم قران در مورد زندگی عنکبوت

آیه مورد بحث:

مَثَلُ الَّذینَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْلِیاءَ کَمَثَلِ الْعَنْکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتاً وَ إِنَّ أَوْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ الْعَنْکَبُوتِ لَوْ کانُوا یَعْلَمُونَ (عنکبوت/41)

ترجمه: مثَل کسانى که غیر از خدا را اولیاى خود برگزیدند، مثَل عنکبوت است که (خانه) خانواده ای براى خود انتخاب کرده در حالى که سست‏ترین خانواده ها (خانه) عنکبوت است اگر مى‏دانستند!

از یک نگاه کلی, دو تفسیر از آیه 41 سوره عنکبوت ارائه شده است که به نقد و بررسی هر کدام می پردازیم.

به منظور داوری در تفاسیر,  مناسب است که در ابتدا معنای دقیق کلیدی ترین واژه های آیه را بر طبق معتبرترین لغت نامه ها استخراج کنیم.

 

1- واژه "اولیاء" در قرآن کریم

کلمه "اولیاء" سی و سه مرتبه در قرآن کریم به کار رفته است و در بیست مورد آنها، این واژه در مصادیق زیر استعمال شده است: کافرون، الذین کفروا، منافقون، یهود و نصاری، الذین اوتوا الکتاب، شیاطین، ابلیس و نسل او، ستمکاران، الذین هادوا.

و نیز در موارد: الذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا و الذین آووا و نصروا، پدران، برادران از کفار، مومنون، مومنات، بندگان صالح خدا؛ ولی در هیچ آیه ای تصریح نشده که "اولیاء" از بت های ساختگی و بت های پلید باشند.

2- واژه "اولیاء" و معنای ولایت در کتب لغت عربی: گویا ولایت به تدبر و قدرت و انجام کار اشاره دارد.

3- معنای واژه "بیت" در کتب لغت عربی:

واژه " بیت" در لغت عرب استعمال زیادی دارد؛ به معنای "خانه شعر" و نیز "مسکن، فرش خانه، کعبه و قبر" می آید و نیز به همسر مرد و خانواده اش گفته می شود.

در معجم الوسیط آمده است: " بیت الرجل: زن و عیال او"

و در لسان العرب آمده است: "بیت الرجل: زن او"

در قاموس محیط آمده است: "البیت: عیال مرد" و در صحاح جوهری آمده است:

"البیت: عیال مرد"

هم اکنون به ذکر دو تفسیری که گفته شد می پردازیم.

ادامه مطلب: اعجاز علم قران در مورد زندگی عنکبوت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 54
پرینت

اسرار ی از زندگی عنکبوت ها...

 

عنکبوتها که انواعشان مختلف است زندگ جالب و پر ماجرا و شگفت آور دارند ، دانشمندان زیست شناس تا کنون به گوشه های از زندگ و حالات سراسر اسرارآمیز و سیاست و تدابیر مختلف عنکبوتها پ برده اند که در ذیل به چند نمونه از آن اشاره م گردد:

الف- حمله زنبورها و تاکتیک عنکبوتها

( ( زنبوران زرد دشمنان عنکبوتها هستند. این زنبورها هرجا شکار پیدا کنند ، به آن حمله کرده نیش خود را در مراکز عصب او فرو برده و پاها و فکها عنکبوت را فلج م کنند و آنگاه شکار خود را در سوراخ که برا این منظور کنده اند ، دفن م نمایند تا ذخیره ا برا نوزادانشان باشد. حت عنکبوت معروف منطقه حارّه هم که طولش ( ( 9 ) ) سانتیمتر است از نیش زنبور زرد در امان نیست .

پاره ا از زنبورها در بدن عنکبوتها تخم ریز م کنند و این تخمها بعد از شکفته شدن ، از جسد میزبان خود تغذیه م نمایند تا به حد رشد و بلوغ برسند و بعد مانند پدر و مادر خود به شکار عنکبوت بپردازند.

عنکبوتها برا دفاع در برابر حملات ناگهان زنبوران هر کدام چاره ا اندیشیده حیله ا به کار م برند؛ بعض از انواع عنکبوت به جا اینکه در وسط کار خود جا گیرد ، زیر برگ در انتها شبکه ا که بافته ، پنهان م شود یا برا خود مخفیگاه دیگر تهیه م کند.

بعض دیگر در نزدیک کار خود ( ( زنگها خطر ) ) م بافند ، این زنگها از چند تار تهیه شده است که اگر زنبورها از آن اطراف عبور کنند ، یقیناً با آنها برخورد خواهند کرد. ارتعاش تارها ، عنکبوت را از خطر آگاه م سازد و در سوراخ پنهان م شود.

( ( کارتونک ) ) عنکبوت علاوه بر اینکه وسیله شکار حشرات است ، مثل دستگاهها گیرنده ، اصوات مختلف را به گوش عنکبوت م رساند که اگر به صورت خطرناک بود ، خود را مخف سازد.

ادامه مطلب: اسرار ی از زندگی عنکبوت ها...
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - عنکبوت
نمایش از 20 تیر 1394 بازدید: 51
پرینت

30 مَثَل عنكبوت

 

(مَثَلُ الَّذِینَ اتَّخَذُواْ مِن دُونِ اللَّهِ اءَوْلِیَآءَ كَمَثَلِ الْعَنكَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتًا وَإِنَّ اءَؤْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ العنكبوتِ لَوْ كَانُواْ یَعْلَمُونَ إِنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ مَا یَدْعُونَ مِن دُونِهِى مِن شَىْءٍ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَكِیمُ وَتِلْكَ الاَْمْثَلُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ وَمَآ یَعْقِلُهَآ إِلا الْعَلِمُونَ ).(328)

((مَثَل كسانى كه غیر از خدا را اولیاى خود بر گزیدند مَثَل عَنكَبوت است كه خانه اى براى خود انتخاب كرده ؛ در حالى كه سست ترین خانه ها، خانه عنكبوت است اگر مى دانستند خداوند آنچه را كه غیر از او مى خوانند، مى داند و او شكست ناپذیر و حكیم است اینها مثالهایى است كه ما براى مردم مى زنیم و جز دانایان آن را درك نمى كنند)).

داستان آن كسان كه دوستان

جز خدا بگرفته اند از این و آن

در مثل باشند همچون عنكبوت

كه فرا گیرد زبهر خود بُیُوت

سُست تر، بیت آنچه بینى از بیوت

مى نباشد خود زبیت عنكبوت

نه و را سقف است و دیوار و ستون

نه پناه از حَرّ و برد اندر سكون

نیم بادى گر وزد او را برد

تار تارش ، جمله را از هم دَرَدْ

هیچ اگر باشند دانا در عمل

هست با دینشان موافق این مَثَل

هر چه را جز حق تو گیرى یار و دوست

همچو بیت عنكبوت آن حبّ اوست

حقّ بداند آنچه را خوانند باز

از هر آن چیزى جز او بى امتیاز

او به ملك خود عزیز است و حكیم

غالب و استوده كردار از قدیم

این مثلها مى زنیم از بحر ناس

غیر دانایان نفهمند از شناس (329)

ادامه مطلب: 30 مَثَل عنكبوت
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 84 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید