نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 66
پرینت

یک شگفتی در طبیعت/ مورچه‌ها چگونه زلزله را پیش بینی می‌کنند؟

 

اولریش شرایبر، زمین‌شناس آلمانی از دانشگاه دویسبورگ-اِسِن، روی مورچه‌ها تحقیق می‌کند. وی در پی پاسخ به این پرسش است که آیا حشرات می‌توانند وقوع زلزله را پیش‌بینی کنند؟

شرایبر در مناطقی تحقیق می‌کند که در آنجا لایه‌های زیرین زمین دارای گسل هستند. مورچه‌هایی که پروفسور شرایبر روی آنها تحقیق می‌کند، به صورت هدفمند روی چنین گسل‌هایی لانه می‌سازند؛ پدیده‌ای که به گفته پروفسور آلمانی با اعداد و ارقام قابل اثبات است.

هنوز مشخص نیست چرا این مورچه‌ها به لانه‌سازی روی گسل‌ها علاقه ویژه‌ای دارند. به گفته اولریش شرایبر، «شاید در این مناطق گازهایی وجود دارد که مورچه‌ها به آنها علاقه دارند. مشاهدات ما نشان می‌دهند که این مورچه‌ها در مناطقی که دی اکسید کربن ساتع می‌شود لانه می‌سازند. شاید در این مناطق واکنش‌های شیمیایی دیگری در جریان باشند که محصول آنها مورچه‌ها را جذب می‌کند».

 

دریافت نشانه‌های وقوع زلزله؟

به اعتقاد این زمین‌شناس آلمانی، گازهایی که مورچه‌ها را جذب می‌کنند، می‌توانند نشانه‌ای از وقوع زلزله هم باشند. البته این موضوع هنوز به بررسی بیشتر نیاز دارد.

 

شرایبر در مدت سه سال چندین لانه مورچه را با دوربین زیر نظر گرفته و الگوی حرکتی مورچه‌ها پیش از زلزله‌های خفیف را ثبت کرده است.

 

وی می‌گوید: «پیش از لرزش زمین در برخی موارد رفتار مورچه‌ها کاملا ً تغییر می‌کند. البته ما در همه موارد فقط تمام لانه را زیر نظر گرفتیم و به همین دلیل نمی‌توانیم در مورد رفتار فردی مورچه‌ها اظهار نظر کنیم؛ اما مشاهده کردیم که فعالیت مورچه‌ها در سراسر لانه یکباره دگرگون شد». این تغییرات در مواردی بسیار فاحش بودند. البته دستاورد این پژوهش‌ها در حدی نیستند که بتوان به عنوان آمار به آنها استناد کرد. برای رسیدن به نتایج محکمتر باید تحقیقات بیشتری، به ویژه در مناطقی که زمین بیشتر و شدیدتر می‌لرزد، انجام شود.

ادامه مطلب: یک شگفتی در طبیعت/ مورچه‌ها چگونه زلزله را پیش بینی می‌کنند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 122
پرینت

واقعیاتی شگفت آور درباره مورچه ها

 

 

مورچه ها موجودات حیرت آوری هستند. آنها از هر ویژگی ای که به فکرمان برسد برخوردارند. برای مثال، ما می دانیم که مورچه ها بسیار قویند و قادرند باری به اندازه چند برابر وزن بدنشان را بلند کنند. همچنین می دانیم که مورچه ها حشراتی اجتماعیند و در کلنی ها زندگی می کنند. اما آیا می دانستید که کلنی مورچه ها می تواند هزاران کیلومتر وسعت داشته باشد؟ آیا می دانید که مورچه ها می توانند تبدیل به هیولاهای وحشتناکی شوند؟

در این مطلب واقعیات جالبی درباره بعضی از انواع مورچه ها و طول عمر آنها بیان می شود. برآوردی از تعداد مورچه هایی که بر روی زمین زندگی می کنند ارایه می گردد و درباره برخی از ویژگی های حیرت انگیز مورچه ها بحث می شود.

-مورچه ها حشراتی اجتماعی از خانواده فورمیسیدی (Formicidae) هستند. مورچه ها حدود 110-130 میلیون سال پیش، پس از ظهور گیاهان گلدار، از اجداد زنبورمانندشان تکامل یافته اند.

-برآورد می شود که حدود 22000 گونه مورچه وجود داشته باشد که بیش از 12500 گونه از آنها شناسایی شده اند.

-قطب جنوب و چند جزیره پرت تنها مکان هایی هستند که مورچه های بومی ندارند.

-باور بر این است که مورچه ها تا 25٪ وزن کل توده زنده جانوران خشکی را تشکیل داده اند. این رقم معادل وزن توده کل نژاد بشر است. به این ترتیب به ازای هر انسان 1 میلیون مورچه وجود دارد.

ادامه مطلب: واقعیاتی شگفت آور درباره مورچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 191
پرینت

مورچه بالدار چیست؟

 

 

این سوال برای خودم پیش آمده بود و طی جستجویی که کردم نوشته‌ای به فارسی ندیدم پس چیزی که از منبع انگلیسی یاد گرفتم اینجا می‌نویسم.

مورچه بالدار گونه‌ای جدا از مورچه‌های معمولی نیست٬ در واقع همان مورچه‌ ولی در دوره‌‌ی بخصوص جفت‌گیری است٬ همه‌ی مورچه‌ها به این دوره نمی‌رسند. بعد از این مرحله بیشتر نر و ماده‌ها زود می‌میرند و تنها تعداد اندکی از ماده‌ها ملکه می‌شوند٬ بال‌هایشان می‌افتد و باقی عمر خود را تخم‌ریزی کرده و جمعیت گروه خود را افزایش می‌دهند.

یک گروه مورچه شامل تعدادی ملکه٬ هزاران مورچه کارگر عقیم و ماده‌های غیربارور و بی‌بال است. بعد از اینکه گروه به خوبی مستقر شد و تعداد مورچه‌های کارگر به حد نصاب رسید٬ ملکه تعدادی مورچه‌ی ماده‌ی بارور و تعداد بیشتری مورچه‌ی نر تولید می‌کند. این دوره معمولا سالی یکبار و چند روز بعد از بارش باران سنگین و ایجاد رطوبت رخ می‌دهد.

 

جفت‌گیری:

نر و ماده‌های بارور تولید شده‌ که به دوره‌ی جفت گیری رسیدند و بالدار شدند به یک محل مرتفع‌تر مانند درخت یا تپه می‌روند و در آنجا جفت‌گیری می‌کنند. بعد از جفت‌گیری نرها می‌میرند و ما‌ده‌ها متفرق می‌شوند تا گروه‌های جدید تأسیس کنند. در موارد نادری ماده‌ها به گروه قبلی خود برمی‌گردند.

ادامه مطلب: مورچه بالدار چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 162
پرینت

تحقیق در مورد مورچه

 

نگاه اجمالی

حشرات اجتماعی شامل گونه‌های بی‌شماری از زنبورهای عسل ، زنبورهای معمولی و تمام گونه‌های مورچه‌ها و موریانه‌ها می‌شود. حشرات اجتماعی در گروههای فامیلی زندگی می‌کنند و یا به صورت قبیله‌ای زندگی کرده و لانه‌های بسیار بزرگ می‌سازند. در هر قبیله فقط یک حشره ، یعنی ملکه ، تولید مثل می‌کند. بیشتر حشرات دیگر کارگر هستند که به جمع‌آوری غذا و حفاظت از لانه و نوزادان مشغول هستند.

 

مورچه (formica) حشره‌ای است از راسته نازک بالان که تیره خاصی را به نام تیره مورچگان در این راسته بوجود می‌آورد. مورچه جانوری است اجتماعی و آن دارای گونه‌های بسیاری می‌باشد و مخصوصا برخی گونه‌های نواحی حاره مورچه‌های خطرناک و گوشتخوار هستند. در حدود 8000 گونه مختلف از مورچه‌ها شناخته شده است، مورچه‌ها حشراتی هستند که از نظر هوش و غریزه طبیعی کامل می‌باشند. این حشره در مقایسه با حشرات دیگر ، لانه ساده‌تری دارد، بیشتر آنها در زیر زمین تونلهایی حفر می‌کنند، یا با استفاده از مواد خاکریز درست می‌کنند.

ادامه مطلب: تحقیق در مورد مورچه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 65
پرینت

مورچه ها

مور یا مورچه حشره‌ای اجتماعی است، همانند زنبور عسل از راسته نازکبالان که تیره خاصی را به نام تیره مورچگان در این راسته بوجود ‌آورده و در حدود ۱۱۰ تا ۱۳۰ میلیون سال پیش تکامل یافته است. امروزه بیش از ۱۲۰۰۰ گونه مورچه طبقه بندی شده‌اند و تخمین زده می‌شود این تعداد تا ۱۴۰۰۰ گونه نیز برسد. مورچه‌ها به راحتی از شاخک‏های آرنج دارشان و ساختار گره مانندشان و کمر باریکشان قابل شناسایی هستند. حشرات اجتماعی در گروههای فامیلی زندگی می‌کنند و یا به صورت قبیله‌ای زندگی کرده و لانه‌های بسیار بزرگ می‌سازند. درهر قبیله فقط یک حشره ، یعنیملکه ،تولید مثل می‌کند. بیشتر حشرات دیگر کارگر هستند که به جمع‌آوری غذا و حفاظت از لانه و نوزادان مشغول هستند.(سایت ویکی پدیا)[1]

مورچه‌ها حشراتی هستند که از نظر هوش و غریزه طبیعی کامل می‌باشند. این حشره در مقایسه ب حشرات دیگر، لانه ساده‌تری دارد، بیشتر آنها در زیر زمین تونلهایی حفر می‌کنند،یا با استفاده از مواد خاکریز درست می‌کنند. (سایت رشد)[2]

تقریباً تمام مناطق کره زمین مورچه دارد. فقط مناطقی مانند جزایر دور افتاده و غیرقابل دسترسی استثنا هستند. مورچه به بیشتر محیط زیست‌های زمین چیره گشته است و در بیشتر محیط زیست‌ها توانایی زندگی دارد. این موجود۱۵-۲۰٪ موجودات زنده خشکی‌ زی زمین را تشکیل می‌دهد. علت موفقیت آنها به زندگی اجتماعی، توانایی بالای انطباق پذیری و توانایی تغییر دادن محیط زیستشان و بهره برداری از منابع و دفاع از یکدیگر برمی‌گردد. انواع مورچه‌ها به صورت‌های مختلفی مانند زندگی انگلی و برده‌داری، همزیستی مسالمت آمیز و … تکامل یافته‌اند.

ادامه مطلب: مورچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 112
پرینت

همه چیز از زندگی مورچه ها

مور یا مورچه حشره‌ای اجتماعی است همانند زنبور عسل از راستهٔ نازک بالان که در میانه‌های دورهٔ کرتاسه یعنی حدود ۱۱۰ تا ۱۳۰ میلیون سال پیش تکامل یافته است. امروزه بیش از ۱۲۰۰۰ گونه مورچه طبقه بندی شده‌اند و تخمین زده می‌شود این تعداد تا ۲۲۰۰۰ گونه نیز برسد. مورچه ها به راحتی از شاخکهای آرنج دارشان و ساختار گره مانندشان و کمر باریکشان قابل شناسایی هستند.

اندازهٔ اجتماع مورچه ها می‌تواند از چند ده مورچه شکارچی در یک حفره تا چند میلیون مورچهٔ ساده و مورچه نازای ماده و طبقه ای از کارگرها و سربازها و سایر گروه‌ها را در یک محدوده جغرافیایی وسیع شامل شود. همچنین اجتماع مورچه ها شامل تعدادی نر دارای نطفه و همچنین یک یا چند ماده که توانایی بارور شدن دارند و ملکه نامیده می‌شوند، می‌شود.همچنین گاهی اجتماع مورچه ها یک ابرجامعه توصیف شده‌است ٬زیرا مورچه ها در آن با یکدیگر کار می‌کنند و از اجتماع خود دفاع می‌کنند.

انواع مورچه های داخل لانه

- مورچه های کارگر : به دو گروه کوچک و بزرگ تقسیم می شوند مورچه های کارگر بزرگ ازبقیه مورچه ها بزرگ تر ودرشت تر هستندکه به آنها مو رچه های سرباز می گویند.

- مورچه های سرباز : دارای آرواره های بزرگی هستند واز افراد ضعیف تر در مقابل سایر حشرات دفاع کرده واز جانوران مورچه خوار محافظت می کنند.

- کارگر های کوچک : از لانه دور می شوند و به نظافت وتغذیه ی نوزادان و ملکه می پردازد.

مورچه ها حیوانات بسیار با نظافتی هستند. هر کدام وظیفه ی خود را انجام  می دهند  ودر بقیه ی امور دخالتی نمی کنند. در آخر زمستان ملکه تخم های مخصوصی می گذارد که از آنها مورچه های نر و ماده تولید می شود که در بهار از لانه بیرون آمده وجفت گیری می کنند وبعد از آن مورچه ها ی نر بلافاصله می میرند.

ادامه مطلب: همه چیز از زندگی مورچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 89
پرینت

نتایج چندین تحقیق و بررسی بر روی مورچه ها

بررسی‌های دانشمندان دانشگاه بریستول نشان می‌دهد، مورچه‌ها تمایل دارند حین جستجوی محیط‌های جدید به سمت چپ متمایل باشند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، بر اساس نتایج بدست آمده، این حشرات هنگام جست‌وجوی لانه‌های جدید، بیشتر به سمت چپ تمایل دارند تا به سمت راست؛ در این تحقیق، مورچه‌های Temnothorax albipennis یا مورچه‌های صخره‌ای در درون مارپیچ‌هایی قرار داده شدند تا رفتار حرکتی آن‌ها ثبت شود.

در بررسی انجام‌شده، کلونی‌های مورچه‌ها در داخل ظرف آزمایشگاهی مربعی‌شکل بزرگی در ابعاد 23*23 سانتی‌متر قرار داده شدند که نقش لانه را برای آنها ایفا می‌کرد.

ورودی لانه کلونی محل شروع حرکت مورچه‌ها، مقابل ورودی لانه‌ای ناشناخته بود و این لانه ناشناخته تاریک‌تر از لانه شروع بود؛ این موضوع آن را برای مورچه‌ها جذاب‌تر می‌کرد، زیرا آن‌ها در دنیای وحش، در صخره‌های تاریک زندگی می‌کنند.

دانشمندان تفحص لانه ناشناخته را در آزمایشگاه و از طریق نابودکردن لانه اولیه شبیه‌سازی کردند؛ پس از این که مورچه‌ها لانه جدید را جستجو کردند و از آن خارج شدند، از ظرف خارج شده و به ظرف جدیدی منتقل شدند.

پس از پایان هر جستجوی مورچه برای لانه ناشناخته، دیواری جدید در مقابل وی قرار می‌گرفت تا مانع از انباشت فرمون مورچه - پیغام‌رسان‌های شیمیایی- شود که می‌توانستند بر انتخاب مسیر مورچه اثر بگذارند. در این آزمایش مورچه‌ها عمدتا هنگام جستجوی لانه جدید، به سمت چپ تمایل داشتند.

ادامه مطلب: نتایج چندین تحقیق و بررسی بر روی مورچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 117
پرینت

مورچه

مورچه ها در زمره حشراتى هستند كه به صورت دسته جمعى زيست مى كنند و ميليونها سال فرآيند تطور امور حيرت آورى را فرا گرفته اند. شمارى از زيست شناسان در صدد بر آمده اند با مطالعه دقيق تر در نحوه عمل اين حشرات از مدلهاى رفتارى آنان براى حل مسائلى كه مهندسان با آنها مواجه هستند، كمك بگيرند. چند دهه قبل، زمانى كه "ريچارد فاينمن" فيزيكدان خوش ذوق آمريكايى سرگرم كار روى رساله دكتراى خود بود، متوجه شد لشكرى از مورچه ها به اتاق او هجوم آورده اند و گنجه اى را كه او مواد غذايى اش را در آن نگاه مى داشت مورد حمله قرار داده اند.

 

رفتار اين مورچه ها ذهن حساس و مسئله ياب اين فيزيكدان جوان را تحريك كرد و او مصمم شد از اسرار رفتار دقيق و حساب شده اين موجودات سر درآورد. هر چند فاينمن نتوانست به همه پرسشهايى كه در آن زمان در مورد رفتار مورچه ها داشت پاسخ دهد، اما اين پرسشها، از جمله اينكه مورچه ها چگونه به وجود مواد غذايى در گنجه قفل شده پى مى برند؟ يا آنكه چگونه راه لانه تا محل غذا و بالعكس را پيدا مى كنند؟ يا آنكه چگونه به يكديگر درباره وجود مواد غذايى و محل آنها اطلاع مى دهند؟ و اينكه آيا هيچ تصورى از هندسه و مكان در ذهن دارند؟ موجب شد كه شمارى از زيست شناسان و محققان به بررسى جدى در اين زمينه بپردازند. گزينش طبيعى جست وجوى غذا را به صورت فعاليتى كه براى بقا ضرورى است در قياس با ديگر فعاليتها اولويت مى بخشد.

 

اين فرآيند، همچنين نسل مورچه هايى را كه قادرند به نحو موثرترى اطلاعات مفيد را به مورچه هاى ديگر انتقال دهند، مثلا با بر جاى گذاشتن رد پاى شيميايى از محل غذا در برابر مورچه هايى كه كمتر در اين زمينه موفقند، پايدار مى سازد. آشنايى با هندسه و مكان نيز شانس بقاى مورچه ها را بالا مى برد، به اين شرط كه مكانيسم قابل استفاده اى در اين زمينه موجود باشد و اين امر بر بازده يافتن غذا بيفزايد. فاينمن در آزمايش خود مورچه ها را بر روى يك تكه كاغذ از نقطه اى به نقطه ديگر مى برد

ادامه مطلب: مورچه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 55
پرینت

مورچه ها چگونه راه خود را پیدا می کنند

راه یابی مورچه ها وقتی لانه شان را ترک می کنند علائم روی زمین با نشانه می گذارند

 

دانشمندان درباره انواع مختلف مورچه ها مطالعه کرده و به این نتیجه رسیده اند که هر نوع مورچه ای طریقه مخصوصی در پیدا کردن راه لانه اش دارد مثلاً بعضی از مورچه ها از طریق نشانه گذاری در روی زمین استفاده می کنند، یعنی وقتی لانه شان را ترک می کنند ، یعنی وقتی لانه شان را ترک می کنند علائم روی زمین با نشانه می گذارند تا در موقع برگشت بتوانند از روی آن نشانه ها راه لانه خود را پیدا کنند درشت شبیه علائم ساختمانها و یا خیابانها که ما برای پیدا کردن خانه خود از آنها استفاده می کنیم.

دسته دیگر از مورچه ها با نگاه کردن به ارتفاع خورشید و در بالای افق راه خود ار می یابند که بشر جز با استفاده از ابزار و وسایل مخصوص قادر به استفاده از این طریق نیست.

بعضی دیگر از مورچه ها هم از نشانه های روی زمین و خورشید کمک می گیرند دانشمندان این را با تجربه هایی ثابت کرده اند آنها ابتدا روی مورچه نشانه گذاری کردند و سپس آنرا به حال خود گذاشتند و شروع به تعقیب آن نمودند و بعد از آنکه مورچه تکه خوراکی پیدا کرد و خواست که به لانه اش برگردد، آنها آنرا بلند کرده و نقطه دیگری که درست مخالف لانه اش بود قرار دادند یعنی اگر قبلاً رو به مشرق بوده حالا رو به طرف مغرب گذاشته شد در این حالت مورچه نمی توانسته از آفتاب کمک بگیرد چونکه به نظر آن ظاهراً آفتاب در یک جای دیگر بود.

بنابراین ابتدا مورچه مدتی سرگردان شده و شروع به اینطرف و آنطرف رفتن نمود.

ادامه مطلب: مورچه ها چگونه راه خود را پیدا می کنند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 89
پرینت

مورچه‌ها هم شخصیت دارند!

 

مطالعه صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، کلونی‌های مورچه دارای شخصیت خاص و منحصر بفردی هستند که توسط محیط شکل می‌گیرد.

«سارا بنگستون» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه آریزونا تأکید کرد: درصورتی که یک رفتار در طول زمان، بارها و بارها تکرار شود، آن را به عنوان شخصیت توصیف می‌کنیم؛ بسیاری از حیوانات دارای شخصیت هستند، اما درک درستی از نحوه تکامل شخصیت آنها نداریم و براین اساس حتی کلونی حشرات نیز دارای شخصیت هستند.

در این مطالعه، محققان رفتار کلونی مورچه‌های غرب آمریکا را در دو شرایط طبیعت و محیط آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند.

در محیط آزمایشگاه و درون محفظه‌های شیشه‌ای، امکان مشاهده رفتارهای پرخاشگرانه و تغییرات رفتاری، اندازه‌گیری سطح فعالیت فیزیکی کلونی‌های متشکل از 200 تا 600 مورچه فراهم می‌شود؛ اما اندازه‌گیری تلاش مورچه‌ها برای یافتن غذا باید در محیط طبیعت انجام شود.

ادامه مطلب: مورچه‌ها هم شخصیت دارند!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 90
پرینت

مکان یابی مورچه ها

شمارى از زیست شناسان در صدد بر آمده اند با مطالعه دقیق تر در نحوه عمل این حشرات از مدلهاى رفتارى آنان براى حل مسائلى که مهندسان با آنها مواجه هستند، کمک بگیرند. چند دهه قبل، زمانى که "ریچارد فاینمن" فیزیکدان خوش ذوق آمریکایى سرگرم کار روى رساله دکتراى خود بود، متوجه شد لشکرى از مورچه ها به اتاق او هجوم آورده اند و گنجه اى را که او مواد غذایى اش را در آن نگاه مى داشت مورد حمله قرار داده اند.رفتار این مورچه ها ذهن حساس و مسئله یاب این فیزیکدان جوان را تحریک کرد و او مصمم شد از اسرار رفتار دقیق و حساب شده این موجودات سر درآورد. هر چند فاینمن نتوانست به همه پرسشهایى که در آن زمان در مورد رفتار مورچه ها داشت پاسخ دهد، اما این پرسشها، از جمله اینکه مورچه ها چگونه به وجود مواد غذایى در گنجه قفل شده پى مى برند؟ یا آنکه چگونه راه لانه تا محل غذا و بالعکس را پیدا مى کنند؟ یا آنکه چگونه به یکدیگر درباره وجود مواد غذایى و محل آنها اطلاع مى دهند؟ و اینکه آیا هیچ تصورى از هندسه و مکان در ذهن دارند؟ موجب شد که شمارى از زیست شناسان و محققان به بررسى جدى در این زمینه بپردازند. گزینش طبیعى جست وجوى غذا را به صورت فعالیتى که براى بقا ضرورى است در قیاس با دیگر فعالیتها اولویت مى بخشد.این فرآیند، همچنین نسل مورچه هایى را که قادرند به نحو موثرترى اطلاعات مفید را به مورچه هاى دیگر انتقال دهند، مثلا با بر جاى گذاشتن رد پاى شیمیایى از محل غذا در برابر مورچه هایى که کمتر در این زمینه موفقند، پایدار مى سازد.

ادامه مطلب: مکان یابی مورچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 93
پرینت

شکوه آفرینش ـ مورچه

 

مورچه یکی از اسرارآمیزترین موجودات آفرینش است. موجودی که در قسمت های مختلف از جمله زیر زمین، بر فراز کوه ها و حتی در قله های سر به فلک کشیده سکونت گزیده و به نماد تلاش برای انسان های ژرف نگر تبدیل شده است. مطالعه در زندگی مورچه، ما را به حقایقی شگرف رهنمون می سازد و سبب می شود که انسان باز در برابر شگفتی دیگری از جهان آفرینش تأمل کند و بر ناآگاهی خویش از جهان پیرامون، بیش از پیش پی برد و سرانجام، در برابر آفریدگار این همه شگفتی ها سر تعظیم فرود آورد.

مورچه در آیینه ادبیات فارسی

در ادب فارسی، مورچه، موجودی پر تلاش و سخت کوش معرفی شده و به نماد کار و فعالیت سازنده و همچنین قناعت به شمار می رود.

سعدی، استاد شعر و ادب پارسی به نقل از فردوسی، سخن سرای بزرگ ادب ایران زمین دراین باره می فرماید:

میازار موری که دانه کش است           که جان دارد و جان شیرین خوش است

پروین اعتصامی سراینده شیرین سخن نیز چنین می گوید:

من دانه ای به لانه کشم با هزار سعی    از پا درافتم به ره اندر، هزار بار

از کار سخت خود نکنم هیچِ شکوهِ ز آنک          ناکرده کار، می نتوان زیست، کامکار

و در جای دیگر چنین آورده است:

من تن به خاک می کشم و بار می برم   از مور، بیش ازین چه توان داشت انتظار

عطار نیز این گونه مور را معرفی کرده است:

 

مور را بر کوه اگر راهی بود کوه در چشمش پر کاهی بود

مورچه در قرآن مجید

در کامل ترین کتاب آسمانی، قرآن مجید، سوره ای به مورچه (نمل) اختصاص یافته است و این، بر اهمیت آفرینش مورچه در دستگاه هستی اشاره می کند.

ادامه مطلب: شکوه آفرینش ـ مورچه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 75
پرینت

رمزگشایی از اسرار قدرت اعجاب‌انگیز مورچه

 

محققان آمریکایی مدل سه‌بعدی از بدن مورچه تهیه کردند که امکان بررسی ویژگی‌های بیومکانیکی مفاصل گردن این حشره را فراهم کرد.

مورچه باوجود جثه بسیار ظریف و کوچک، قادر به حمل باری چند برابر وزن خود است؛ زمانیکه مورچه باری را حمل می‌کند، مفاصل گردن تمامی وزن را تحمل می‌کند.

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو برای بررسی دقیق قدرت مورچه از ترکیب تست‌های آزمایشگاهی به همراه مدلسازی رایانه‌ای استفاده کردند؛ داده‌های بدست آمده در مرکز ابررایانه اوهایو متشکل از 8300 هسته پردازنده پردازش شد.

این مطالعه بر روی مفاصل گردن مورچه بعنوان پل ارتباطی بین سر و اسکلت بدن مورچه متمرکز بود.

با استفاده از روش میکرو سی‌تی‌اسکن (microCT) و برنامه مدلسازی ScanIPþFE، مدل سه‌بعدی از ساختار بیومکانیکی آناتومی داخلی و خارجی مورچه Formica exsectoides تهیه شد.

ادامه مطلب: رمزگشایی از اسرار قدرت اعجاب‌انگیز مورچه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 118
پرینت

رفتار مورچه‌ها در کلونی شکل می‌گیرد

 

کلونی‌هایی شامل چندصد مورچه در نحوه رفتار خود پیوسته خصوصیات متفاوتی از سایر کلونی‌ها نشان می‌دهند، درست مثل آدم‌ها هستند.

براساس مطالعه‌ای در آمریکا جمعیت‌های مورچه‌ها در هر کلونی شخصیت خاص خود را دارند که بسته به محیط زیست شکل می‌گیرد.

بعضی خصوصیات رفتاری مشترک است؛ مثلا یک کلونی که به طور گسترده تر به جستجوی غذا می پردازد در مقابله با موجودات مهاجم با شدت بیشتری عمل می‌کند.

سارا بنگستون سرپرست تیم تحقیق گفت: من خیلی مشتاقم علت وجود این خصوصیات متفاوت را درک کنم.

وی توضیح داد که هرچند ما می‌دانیم که حیوانات شخصیت دارند، اما هنوز علت پیدایش آن را درک نمی‌کنیم.

گاهی اوقات افراد از یکدیگر متفاوت رفتار می‌کنند و وقتی این رفتار در طول زمان تکرار می‌شود می گوییم که شخصیت خاص خود را دارند.

ادامه مطلب: رفتار مورچه‌ها در کلونی شکل می‌گیرد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 89
پرینت

ذخیره چربی در بدن مورچه ها

وجود چربی اضافه در بدن حتی به مقدار ناچیز، از دید ورزشکاران یک کوتاهی غیرقابل بخشش تلقی می شود، اما برای مورچه ها مایه ادامه حیات است. این جانوران تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا هر چه بیشتر این انرژی را ذخیره کنند.

بر طبق تحقیقات اخیر انجام شده، مورچه ها زمانی که به اندازه کافی غذا در دسترس دارند، به ذخیره چربی به منظور استفاده در مواقعی که غذا یافت نمی شود، می پردازند. هر مورچه می تواند چربی ذخیره شده را در مواقع نیاز، از طریق تخم های بارور نشده به مورچگان دیگر انتقال دهند.

دانیل هان (Daniel Hahn) از دانشگاه فلویدا در این باره اظهار داشته : "درک این نکته که گونه های مختلف مورچه ها چگونه مواد غذایی، بخصوص چربی را ذخیره می کنند زیربنایی خواهد بود برای بررسی کلی تر این ویژگی در گونه های مختلف حشرات ."

هان، روش های ذخیره چربی در دو گونه مشابه از مورچه ها را مورد آزمایش قرار داده است. هر چند محل استقرار هر دو گروه یکسان بوده، اما با یکدیگر تفاوت های ژنتیکی داشته و از لحاظ ظاهری رنگ های تیره و روشن بدنشان این دو گروه را از هم متمایز می نموده است.

ادامه مطلب: ذخیره چربی در بدن مورچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 108
پرینت

در باره زندگی مورچه ها

شرایط زندگی مورچه

مورچه‌ها موجوداتی هستند که همه نوع آب و هوایی را می‌توانند تحمل کنند و در تمام نقاط مثل دشت‌های شنی، چمنزارها، کرانه دریاها، دامنه کوه‌ها، جنگل‌ها و… زندگی می‌کنند و فقط آنها را در نقاط خیلی مرتفع کوه‌ها نمی‌توان یافت.مورچه‌ها از دسته موجودات اجتماعی هستند و به صورت دسته جمعی و گروهی زندگی می‌کنند. در هر اجتماع 3 نوع مورچه وجود دارد: مورچه‌های نر، مورچه‌های ملکه یا ماده و مورچه‌های کارگر. بیشتر مورچه‌های نر و ملکه دارای بال هستند، اما مورچه‌های کارگر بال ندارند و بیش از 3500 نوع مورچه در جهان وجود دارد. مورچه‌های مختلف بجز در اندازه از دیگر جهات کاملا به هم شبیه‌اند.بعضی از مورچه‌ها در تپه یا خاک‌ها زندگی می‌کنند. بعضی‌ها در چوب درخت بلوط لانه می‌سازند. معمولی‌ترین آنها مورچه‌های قرمز و سیاه نام دارند.

روی سر مورچه‌ها یک جفت شاخک یا آنتن مرتبا در حال جنبیدن است. مورچه بینی ندارد، ولی حس بویایی بسیار قوی‌ای دارد که از طریق همین شاخک‌های روی سرش بو را حس می‌کند و به وسیله همین شاخک‌ها می‌تواند راه را پیدا کند یا دوستانش را شناسایی نماید و همچنین با مورچه‌های دیگر ارتباط برقرار کند.مورچه‌ها در قسمت سر خود یک مغز و یک جفت چشم مرکب، دهان و آرواره‌های نیرومندی دارند علاوه بر چشم‌های مرکب، اغلب مورچه‌ها دارای اندام بینایی دیگری نیز هستند که همان حس بویایی است که می‌تواند راهش را پیدا کند.این حشره ممکن است بین 5/1 میلی‌متر تا 50 میلی‌متر طول بدنش باشد. تمام انواع مورچه‌ها به‌صورت اجتماعی زندگی می‌کنند، اما تفاوت‌های خیلی زیادی در طرز زندگی و عادات خود دارند.

ادامه مطلب: در باره زندگی مورچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 81
پرینت

چرخه زندگی مورچه ها

چرخه حیات مورچه بسیار جالب است. ماده های یک کلنی یعنی ملکه تا ارتفاع زیادی در آسمان به پرواز در می آیند و نرها نیز به دنبالشان می روند. پس از این پرواز جفت گیری، نرها فوراً می میرند و ملکه پایین می رود و به تنهایی آغازگر یک گروه یا دسته جدید می شود. او آشیانه ای حفر می کند و تخم می گذارد. پس از آن کرمهایی که فاقد پا هستند، از تخم بیرون می آیند، ملکه مادر به آنها کمک می کند تا پیله ای به دور خود بتنند. هنگامی که مورچه جوان به اندازه کافی رشد کرد، ملکه یک سرپیله را سوراخ می کند و مورچه را از داخل محفظه خود خارج می سازد. این کارگران تازه نفس، تقریباً به فوریت زندگی پرکار و فعال خود را آغاز می کنند که وقف ملکه و بقیه اعضای گروه است.

شرایط زندگی مورچه

مورچه‌ها موجوداتی هستند که همه نوع آب و هوایی را می‌توانند تحمل کنند و در تمام نقاط مثل دشت‌های شنی، چمنزارها، کرانه دریاها، دامنه کوه‌ها، جنگل‌ها و… زندگی می‌کنند و فقط آنها را در نقاط خیلی مرتفع کوه‌ها نمی‌توان یافت.مورچه‌ها از دسته موجودات اجتماعی هستند و به صورت دسته جمعی و گروهی زندگی می‌کنند. در هر اجتماع ۳ نوع مورچه وجود دارد: مورچه‌های نر، مورچه‌های ملکه یا ماده و مورچه‌های کارگر. بیشتر مورچه‌های نر و ملکه دارای بال هستند، اما مورچه‌های کارگر بال ندارند و بیش از ۳۵۰۰ نوع مورچه در جهان وجود دارد. مورچه‌های مختلف بجز در اندازه از دیگر جهات کاملا به هم شبیه‌اند.بعضی از مورچه‌ها در تپه یا خاک‌ها زندگی می‌کنند. بعضی‌ها در چوب درخت بلوط لانه می‌سازند. معمولی‌ترین آنها مورچه‌های قرمز و سیاه نام دارند.

ادامه مطلب: چرخه زندگی مورچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 69
پرینت

تغییر شیوه زندگی مورچه‌ها با افزایش سن

 نظرات ارسال شده (0) |  تعداد بازديد (416 ) |  | 

تغییر شیوه زندگی مورچه‌ها با افزایش سن

یافته‌های جدید حاکی از آن است که مورچه‌ها با افزایش سن چهره‌شان به مقدار زیادی تغییر می‌کند و شیوه زندگی کردن خود را تغییر می‌دهند.

طی یک دوره هشت هفته‌ای عکس‌های متعددی از مورچه‌ها گرفته شد و دانشمندان دریافتند که با توجه به عمر کوتاه و محدود مورچه‌ها باز هم شیوه زندگی آن‌ها بسیار پیچیده و دگرگون تغییرات زیادی است.

گفتنی است، وقتی سن مورچه‌ها بالاتر می‌رود رتبه شغلی آن‌ها هم تغییر می‌کند و حتی نحوه جستجوی آن‌ها برای غذا نیز تغییر می‌کند.

ادامه مطلب: تغییر شیوه زندگی مورچه‌ها با افزایش سن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - مورچه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 106
پرینت

برخی دیگر از انواع مورچه

- مورچه خرمن چین : مورچه ای است که از گیاهان اطراف خود دانه می چیند و به لانه خود می برد و از آنها استفاده می کند.

- مورچه شیردوش یا گله دار : این مورچه ها به شکار شته ها می روند، آنها را گله گله در لانه جای می دهند و با نواختن ضربه های محکمی بر پهلویشان، مایع شیرین مزه ای از اندامشان برای خود می دوشند.

- مورچه های باغبان : دسته دیگر از مورچه ها باغبانی می کنند، یعنی قارچهای بسیار ریزی را می پرورند و خوراکشان را فقط از آنها تهیه می کنند. برای کشت قارچها نیاز به باغچه ای هم دارند که برای این کار خمیری فراهم می کنند و قارچهای مورد نظر خود را بر روی آن می کارند.

- مورچه های آسیابان : این نوع مورچه ها با کله بزرگ و فکهای نیرومندشان دانه ها را آسیاب می کنند.

- مورچه فرعون : یکی از انواع مورچه ها که تقریبا در تمام جهان زندگی می‌کند و به رنگ زرد یا قرمز است و در خانه ها زندگی می‌کند مورچهٔ فرعون است.این مورچه ها اولین بار در مصر دیده شد و برای همین به مورچهٔ فرعون معروف است.این مورچه در دیوارها زندگی می‌کنند و از غذاهای چرب بیشتر ای غذاهای گیاهی استفاده می‌کند.از بین بردن آنها نیز بسیار سخت است زیرا در دیوارها نیز لانه دارند.

ادامه مطلب: برخی دیگر از انواع مورچه
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 161 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید