نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 76
پرینت

راههای شناسایی  موریانه و راه های مبارزه با موریانه

                    

 

تمام خانواده های موجود در راسته موریانه ها به صورت اجتماعات بزرگ و کوچک در محدوده سیستمی لانه ای و به صورت کلنی زندگی می کنند . ارتباط بین لانه ها و دنیای خارج بستگی به عادت مخصوص تغدیه ای گونه ها دارد . موریانه ها توانایی کنترل اقلیم داخل لانه خود را دارند. موریانه ها همه چیز خوارند و از مواد گیاهی ، الیاف ، فرآورده های پشمی و پنبه ای ، کاغذ دیواری ، چرم ، موکت ، لاستیک ، پوشش کابل ها ، جانوران نگهداری شده در موزه ها ، انواع چوب و فرآورده های چوبی تغذیه می کنند 0 در مناطق گرمسیر و  نیمه گرمسیر فعالیت زیاد دارند 0 عموما در محیط مرطوب و تاریک زندگی می کنند از طریق ایجاد دالان های زیرزمینی و کانال های سر پوشیده  در سطح دیوارها ، ستونها و غیره بداخل ساختمان ها و محل های تامین مواد غذایی نفوذ میکنند  . لانه ها ممکنست در اعماق خاک ، داخل تنه پوسیده درختان ، داخل چوبهای خشک یا اثاثیه چوبی داخل ساختمانها بنا شوند0 برخی دارای لانه آشکار در بالای سطح خاک می باشند تعدادی از موریانه ها از مواد چوبی تغذیه میکنند و با حفاری در چوبهای تر ادامه زندگی می دهند 0 موریانه های دروگر در چراگاه های خشک که درختان کمی دارند لانه سازی میکنند ، بعضی از موریانه ها از مواد گیاهی خشک تغذیه          می نمایند تعدادی از موریانه ها بسته به شرایط محیطی لانه هایی ایجاد میکنند و موجبات خسارت به محصولات کشاورزی ، لوازم ساختمانی و ساختمانها را فراهم می آورند0

از 1800 گونه شناخته شده در دنیا 148 گونه به ساختمانها صدمه می زنند و خسارت آن چنان شدید است که داخل هر محدوده ای که انتشار یابند دیر یا زود  الوارهای بی محافظ و یا وسایل چوبی به کار رفته در ساختمان ها تخریب می شود0موریانه هایی که در داخل خاک و  زیر زمین دالان حفر می کنند توانایی آن را دارند که راهروهای خود را از خاک به درون آجر و حفره های داخلی دیوار باز نمایند گاهی تیر های شیروانی و چوب های سقف را مورد حمله قرار می دهند موریانه های چوب خشک ،گاهی در الوارهای دور از زمین حتی روی سقف نیز کلنی ایجاد می نمایند

ادامه مطلب: راههای شناسایی موریانه و راه های مبارزه با موریانه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 92
پرینت

موریانه

موریانه Termite

 

موریانه‌ها حشراتی هستند که بدنی نرم دارند و به کندی حرکت می‌کنند به حکم طبیعت تا پایان عمر در دژ تاریکی که محل اجتماع آنهاست به سر می‌برند. زیرا در روشنایی آفتاب و فضای باز یارای ایستادگی در برابر دشمنان بی‌شمار خود را ندارند از نظر ساختمان بدنی و چگونگی رشد (دگردیسی) به سوسک‌های حمام شباهت دارند. موریانه‌ها حشراتی هستند اجتماعی که دو نوع از آنها دیده می‌شود: یک نوع در داخل چوب‌های منازل زندگی می‌کنند و نوع دیگر مخصوص نواحی استوایی بوده و در بیابان‌ها برای خود مسکن می‌سازند و طول خانه‌هایشان گاهی به ۵ متر و قطرش به ۸ متر می‌رسد و بسیار هم سخت است، بطوری که با کلنگ هم شکسته نمی‌شود.

 

در حالت کلی موریانه‌ها، شاه، ملکه، شاهزاده، کارگر و سرباز دارند و اگر تپه آنها را بشکافید همه اینها را از هم تشخیص خواهید داد. تعداد زیادی از موریانه‌ها با استفاده از چوبهای جویده شده و یا گل لانه‌های بزرگی درست می‌کنند. این لانه‌ها بسیار اصولی ساخته شده و برای ساخت آن هر موریانه وظیفه مشخصی دارد. معمولاً موریانه‌ها در درون لانه‌هایشان پنهان می‌شوند، ولی در صورتی که کسی مزاحم آنها شود یا برای تشکیل اجتماع جدید قصد پرواز داشته باشند، از لانه‌هایشان بیرون می‌آیند.

 

تنوع موریانه‌ها در هر دسته

امروزه در حدود دو هزار گونه موریانه در دنیا می‌‌شناسیم که در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر فراوانند یکی از نمونه‌های بزرگ و معروف آن موریانه تپه سیاه است که در دماغه امید (جنوب افریقا) به سر می‌برند و نام علمی آن آمی ترمز آتلانتیکوس است. گونه دیگری که خیلی نزدیک به این نوع و دارای عادات مشابه است در افریقا و همچنین در استرالیا و بعضی نواحی آمریکا و هندوستان و مالایا و سواحل مدیترانه یافت می‌شود. البته بطور عمده در سراسر ایالات متحده آمریکا و نیز در قسمت جنوبی کانادا یافت می‌شود. در اروپا تا مناطق شمالی این قاره مثلاً تا پاریس و وین جای زیست موریانه است، اما پرشمارترین موریانه‌ها در مناطق باران خیز مدارگانی یافت می‌شوند.

ادامه مطلب: موریانه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 68
پرینت

موریانه ها غذای خود را با گوش دادن انتخاب می كنند

 

گرچه موریانه ها مشهورند به این كه غذای خود را انتخاب نمی كنند اما در واقع می توانند كاملا انتخابی عمل نمایند.

در واقع علاوه بر انتخاب چوب از لحاظ سختی و خوشایند بودن ، گونه های مختلفی هستند كه اندازه های خاص چوب را می پسندند كه این یك راه اجتناب از رقابت با دیگر موریانه هاست.

چگونگی دقیق كنترل این اندازه گیری دانشمندان را متحیر ساخته اما این موجودات نابینا هستند و ابعاد قطعه چوب را قبل از آن كه در داخل آن جای گیرند نمی سنجند.

محققان استرالیایی موریانه های چوب خشك (كریپتوترس دامستیكوس) را مورد بررسی قرار دادند تا دریابند چه فاكتورهایی تصمیم آنها را برای خوردن تحت تاثیر قرار می دهد.

ادامه مطلب: موریانه ها غذای خود را با گوش دادن انتخاب می كنند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 63
پرینت

موریانه را بهتر بشناسیم


یکی از پدیده های شگفت آفرینش، موریانه است. با مطالعه زندگی موریانه، نکته های بسیار جالب و ارزنده ای به چشم می خورد و از این رهگذر، گوشه ای از رمز و راز هستی بر انسان آشکار می شود و چه بسا گامی مؤثر در جهت بندگی خالصانه او به درگاه پروردگارش باشد. پروردگاری که با      کلک ( قلم ) سحرآمیز خود، تابلوهای کشف ناشده و بدیعی از قدرت بی کران خویش را در برابر چشمان سر و عقل جست وجوگر بشر به نمایش گذارده است و در موریانه ای ناچیز و ضعیف توانایی ها و استعدادهای ویژه ای نهاده است، و جلوه ای از عظمت بی انتهای خود را در آفرینش آن به تماشا گذاشته است.

خداوند در قرآن کریم در کلامی زیبا می فرماید:

هُوَ اللّهُ الْخالِقُ الْبارِیُ الْمُصَوِّرُ لَهُ اْلأَسْماءُ الْحُسْنی یُسَبِّحُ لَهُ ما فِی السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزیزُ الْحَکیمُ . (حشر: 24)

اوست پروردگار جهان که خالق و به وجود آورنده و صورت بخش موجودات است. [مهم ترین و] زیباترین نام ها از آن اوست. موجودات آسمان ها و زمین همواره تسبیح او گویند و خداوند، عزیز و حکیم است.

 موریانه ها حشراتی با هنرهای معماری پیشرفته

باید موریانه ها را به حق مهندسین معمار نامید. نوع زندگی و تکثیر و ساخت کلنی (لانه) و نظم و ترتیبی که در ساخت کلنی خود بوجود می آورد این حشره را مبدل به یکی از اعجاب انگیزترین مخلوقات خدواند نموده است . تکثیر فوق العاده زیاده ملکه (هر ثانیه 2 عدد ) این حشره را به یکی از تولید کننده ترین مخلوقات زنده تبدیل نموده است . شرایط زیستی و طاقت فرسای این حشره در ساخت کلنی هایی  که حتی بشر امروزی از ساخت آنها عاجز می باشد لقب برازنده ای را به این حشره می دهد . به نحوی که اگر انسان بخواهد برج ساختمانی را که موریانه با توجه به جسمی که دارد بسازد بایستی ساختمانی با 2400 طبقه بسازد که در شرایط فعلی در قدرت بشر ساخت این ساختمان غیر ممکن می باشد. با توجه به پیشرفت علوم ابنیه سازی حتی امکان دسترسی به این چنین ساختمانی شاید تا 100 سال آینده نیز غیر ممکن باشد . البته اگر هم روزی بتواند این چنین ساختمانی بسازد نمی تواند امکان یک سیستم شهری را در آن پیاده نماید در حالی که در برجهای موریانه کلیه تقیسمات شهری و روستایی به درستی طراحی شده است. مکانهای ساخت برجهای خنک کننده و سیستم تهویه مطبوع ،مدرسه ، ارتش ، پلیس ، کودکستان ، انبارهای سیلوی مواد غذایی و.... کلیه این امور در برجهایی می باشند که مساحت حجم آنها گاهی به عمق 5 متر و با عرض 8 متر می تواند تشکیل شهری را بدهد که اگر بخواهیم در مورد هر بخش از زندگی این حشره اشاره نماییم بایستی کتابی جداگانه را به این امر اختصاص دهیم.

 

مطالعه در کشورعجیب، منظم و دو سه میلیونی موریانه ها، همچنین بررسی ارتباط دائم آنها با یکدیگر، بیانگر این حقیقت است که موریانه ها هم حرف می زنند و هم زبان مخصوص به خود دارند.

ادامه مطلب: موریانه را بهتر بشناسیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 72
پرینت

عادات و رفتار و زندگی موریانه ها

موریانه ها اغلب یکدیگر را لیسیده و تمیز می کنند که احتمالاً به دلیل وجود فرمونهای مخصوصی روی بدن آنهاست . غذای موریانه ها شامل جلدهای عوض شده آنها ، فضولات آنها ، اجساد افراد مرده و مواد گیاهی از جمله مواد چوبی است .

بعضی از موریانه ها در اماکن مرطوب در داخل چوب و در زیر زمین و بعضی دیگر در اماکن خشک در خارج از زمین زندگی می کنند . در گونه هایی که در اماکن مرطوب زندگی می کنند حفظ تعادل رطوبت برای ادامه حیات آنها ضروری است . بعضی از آنها تونل های خاکی بین خاک و چوب در روی زمین درست می کنند که معمولاً خاک را بوسیلع مواد مترشحه از سوراخی که در جلو سر آنها وجود دارد( Fontanelle ) بهم می چسبانند .

لانه آنها ممکن است کاملاً در زیر زمین و یا قسمتی از آن از زمین خارج باشد . در بعضی از گونه ها ارتفاع قسمتی از لانه خارج از زمین است ممکن است به 9 متر نیز برسد .

ادامه مطلب: عادات و رفتار و زندگی موریانه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 79
پرینت

شگفتی های موریانه ها

 

موریانه‌ها حشرات بالدار یا بی بال و نسبتاً کوچکی هستند. پهلوی سینه موریانه های بالدار که قهوه ای رنگ است دو جفت بال طویل و باریک قرار دارد. موریانه های بی بال ظاهراً شبیه به مورچه هستند ولی رنگ آنها سفید وکمر آنها مانند مورچه باریک نیست.

موریانه ها در مناطق گرم فراوان هستند و خسارت زیادی به لوازم چوبی لباسها و کاغذ و غیره وارد می کنند . تا کنون بیش از دو هزار گونه موریانه در جهان شناخته شده است. قطعات دهانی موریانه ها از نوع ساینده و شبیه به ملخهاست. بعضی از موریانه ها داخل ریشه درختان و علوفه می شوند ولی غالباً به چوب و الوار صدمه می زنند. زندگی موریانه ها به صورت اجتماعی است که اشکال مختلف کارگر ، سرباز، نر وماده در داخل هر لانه وظایف مخصوصی را به عهده دارند. کارگر ها یا موریانه های بی بال معمولی که خسارت آنها به خوبی مشهود می گردد وظیفه جمع آوری غذا، نگه داری لانه و تغذیه سایر موریانه ها را به عهده دارند.

موریانه های کارگر بعد از تغذیه از چوب و کاغذ آن را نیمه هضم نموده به سربازها می خورانند. تغذیه آنها به وسیله قی کردن از دهان یا اخراج غذا به صورت قرصهایی از راه دفع است . فقط ناحیه سر موریانه ها محکم است و بقیه قسمتهای بدن آنها معمولاً نرم می باشد. سربازها دارای سر مستطیل یا مثلثی شکل و آرواره های قوی هستند. بالدارها چشمهای مرکب دارند ولی سایر ین به علت زندگی در خاک و تونلهای زیرزمینی فاقد چشم هستند. اگر موریانه های بالدار در بین دو چشم ، فرو رفتگی کوچک و کمرنگی به نام فو نتانل داشته باشند از خانواده هستند. موریانگان بالداری که عضو فونتانل نداشته باشند از خانواده نمی باشند .

ادامه مطلب: شگفتی های موریانه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 75
پرینت

زندگی اجتماعی موریانه ها

 

 

موریانه حشره ای است از راسته مساوی بالان (Isoptera)، بالاراستهٔ سوسری ها و شیخک ها (Dictyoptera).

موریانه حشره ای است از راسته مساوی بالان (Isoptera)، بالاراستهٔ سوسری ها و شیخک ها (Dictyoptera).

موریانه ها حشراتی هستند که بدنی نرم دارند و به کندی حرکت می کنند به حکم طبیعت تا پایان عمر در دژ تاریکی که محل اجتماع آنهاست به سر می برند. زیرا در روشنایی آفتاب و فضای باز یارای ایستادگی در برابر دشمنان بی شمار خود را ندارند. موریانه ها حشراتی هستند اجتماعی که دو نوع از آنها دیده می شود: یک نوع در داخل چوب های منازل زندگی می کنند و نوع دیگر مخصوص نواحی استوایی بوده و در بیابان ها برای خود مسکن می سازند و طول خانه هایشان گاهی به ۵ متر و قطرش به ۸ متر می رسد و بسیار هم سخت است، بطوری که با کلنگ هم شکسته نمی شود.

در حالت کلی موریانه ها، شاه، ملکه، شاهزاده، کارگر و سرباز دارند و اگر تپه آنها را بشکافید همه اینها را از هم تشخیص خواهید داد. تعداد زیادی از موریانه ها با استفاده از چوبهای جویده شده و یا گل لانه های بزرگی درست می کنند. این لانه ها بسیار اصولی ساخته شده و برای ساخت آن هر موریانه وظیفه مشخصی دارد. معمولاً موریانه ها در درون لانه هایشان پنهان می شوند، ولی در صورتی که کسی مزاحم آنها شود یا برای تشکیل اجتماع جدید قصد پرواز داشته باشند، از لانه هایشان بیرون می آیند.

ادامه مطلب: زندگی اجتماعی موریانه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 71
پرینت

داستان موریانه و حضرت سلیمان

 

خبرهایی از ارتباط جن با انسان می‌شنیدیم.هر چند عقل موریانه بسیار کوچک است، ولی می‌فهمیدیم که جن، سلاحی در دست انسان است. خداوند، جن را به تسخیر حضرت سلیمان‌‌(ع) درآورد همان‌گونه که سربازان و نوکران را زیر فرمان او درآورده بود. آنان به ژرفای دریاها و اوج آسمان‌ها می‌رفتند و هر آن چه سلیمان می‌خواست، انجام می‌دادند. خانه و کاخ‌ می‌ساختند و راه‌ها را آباد می‌کردند. این رابطه بدین صورت، تنها در زمان سلیمان (ع) رخ داد و بر‌خلاف عادت و قانون قدیمی بود که جن‌ها را از انسان جدا می‌ساخت.

 

این معجزه‌ی سلیمان (ع)، نشانه‌ای از نشانه‌های پیامبری‌اش بود. مردم آن چه را که جن‌ها انجام می‌دادند و انسان از انجام دادن آن ناتوان بود، می‌دیدند.باید ایمانشان به خداوند مستحکم‌تر می‌شد و قدرت او را بیشتر درک می‌کردند، ولی آن چه رخ داد، انتشار خرافه و خیال‌بافی بود. اعتقاد مردم به قدرت جن افزون گشت تا جایی که نادانان‌ می‌گفتند: جن علم غیب دارد.

 

من به عنوان یک موریانه نمی‌دانم چه کسی این شایعه‌ی خنده‌دار و مسخره را پخش کرده است؟ نمی‌دانستم مسبب آن، جن بود یا انسان. مهم این بود که این شایعه تا آن جا گسترش یافت که جزو امور بدیهی درآمد. من می‌دانستم که جن علم غیب ندارد.منِ موریانه با همه‌ی این سادگی و کوچکی‌ام که فوتی مرا از جا می‌کند، توانستم این حقیقت را به اثبات برسانم که جن، علم غیب ندارد.جالب این است که من این کار را انجام دادم، بدون این‌که خودم قصدی داشته باشم.گرسنه بودم و نمی‌دانستم چه کار باید بکنم. پس عصا را خوردم، عصای سلیمان را… .

ادامه مطلب: داستان موریانه و حضرت سلیمان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 63
پرینت

چگونه با موریانه ها مبارزه کنیم

 

چگونه

1

موریانه ها مهم ترین آفت و نابود کنندۀ ساختارهای چوبی بخصوص در مناطق جنوبی ایران به شمار می آیند. براساس تحقیقات به عمل آمده، موریانه ها سالانه بیش از دویست میلیارد تومان خسارت به کشور وارد می کنند، مهم ترین گونه از موریانه هایی که در ایران زیست می کنند موریانه های زیرزمینی هستند حرکات و ساختار زندگی آن ها در زیرزمین می باشد. موریانه ها حشراتی اجتماعی هستند که در لانه ها به صورت کلونی یا به طور معمول در زیرزمین یافت می شوند که معمولا در نزدیکی درختان، کُندۀ چوب، انبارهای چوب، پالت ها، پالت های چوبی، دیوارهای خشتی که ملات آن ها را عناصر چوبی مانند کاه و کلش پوشانده تغذیه می کنند.

 

2

در برخی از مناطق چندین کلونی از موریانه ها در کنار یکدیگر به صورت مصالمت آمیز زندگی می کنند. که همین مطلب ما را بر این می دارد تا دقت بیشتری در خرید منزل داشته باشیم. چرا که در مناطقی که به مناطق موریانه خیز معروف می باشد احتمال آن می رود که شاید روزی موریانه ها بتوانند راهی برای نفوذ به منزل ما پیدا کنند که در ادامۀ این مطلب تا حدودی به مسائل پیشگیرانه از نفوذ موریانه ها اشاره می شود.

 

3

در مناطقی که موریانه خیز می باشند مانند جنوب ایران و یا حتی برخی از مناطق تهران نظیر منطقۀ طرشت، باغ فردوس، لویزان، نیاوران و… بایستی قبل از خرید ملک از سلامت خانه اطمینان حاصل گردد و سالیانه به صورت مرتب از منزل در مقابل حملۀ موریانه ها بازرسی انجام داد. این نکته قابل ذکر است بعضی از نشانه ها به صورت غیر منتظره و تصادفی پدیدار می شوند که در این زمان پیشنهاد می شود قبل از هر گونه اقدامی با کارشناسان شرکت های مبارزه با حیوانات موذی تماس بگیرید چرا که برخی از اقدامات خودسرانه سبب می شود تا رگه های موریانه از یک نقطه به نقاط مختلف پخش گردد که در این صورت نحوۀ مبارزه با آن ها مشکل تر می شود.

ادامه مطلب: چگونه با موریانه ها مبارزه کنیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 70
پرینت

تنوع در حشراتی به نام موریانه

 

 

 ● تنوع موریانه ها در هر دسته

امروزه در حدود دو هزار گونه موریانه در دنیا می شناسیم که در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر فراوانند یکی از نمونه های بزرگ و معروف آن موریانه تپه سیاه است که در دماغه امید (جنوب افریقا) به سر می برند و نام علمی آن آمی ترمز آتلانتیکوس است. گونه دیگری که خیلی نزدیک به این نوع و دارای عادات مشابه است در افریقا و همچنین در استرالیا و بعضی نواحی آمریکا و هندوستان و مالایا و سواحل مدیترانه یافت می شود. البته بطور عمده در سراسر ایالات متحده آمریکا و نیز در قسمت جنوبی کانادا یافت می شود. در اروپا تا مناطق شمالی این قاره مثلاً تا پاریس و وین جای زیست موریانه است، اما پرشمارترین موریانه ها در مناطق باران خیز مدارگانی یافت می شوند.

 

در موریانه ها نیز مانند مورچه ها چند شکلی در هر دسته دیده می شود. یعنی در هر اجتماع موریانه تعداد زیادی موریانه های کارگر و و موریانه های مدافع یا سرباز موجود هستند. وظیفه کارگران تهیه غذا برای مجتمع است، یعنی چوب را می خورند و سپس گوارده آن را در اختیار دیگر موریانه ها قرار می دهند. سربازان بال ندارند، کور هم هستند، ولی با این وصف جنگجویان دلیری به شمار می روند. موریانه ملکه می تواند تا سی هزار تخم در یک روز بگذارد. او قادر به حرکت نیست و برای زنده ماندن کاملاً به موریانه های کارگر متکی است. بعضی از موریانه های ملکه می توانند تا ۵۰سال زندگی کنند.

● ساختار بدن موریانه ها

بسیاری از مردم موریانه را با مورچه سفید اشتباه می گیرند. اگر چه موریانه ها نیز مانند مورچه ها جانورانی اجتماعی هستند، ولی به کلی با آنها تفاوت دارند. موریانه کمدی کلفت، رنگی روشن و شاخکهای یکنواخت و خمیده دارد. شکل هر موریانه به نوع وظیفه اش در اجتماع موریانه ها، بستگی دارد. برای مثال کارگرانی که وظیفه غذا دادن و تمیز کردن ملکه را به عهده دارند، معمولاً کور بوده و بدون بال هستند و دستگاه تناسلی هم ندارند. فقط موریانه نر دارای ? بال است و بیش از چند روزی زندگی نمی کند، یعنی پس از جفت گیری با نر تنها فرد ماده (ملکه) است که در اجتماع موریانه ها زندگی می کند و دارای شکمی بزرگ است و کارش فقط تخم گذاری است.

 

در دستگاه گوارش موریانه ها که از چوب استفاده می کنند، عده ای از تک یاختگان از دسته فلاژله ها به نام «پلی ماستیژین» زندگی می کنند که با موریانه ها زندگی اشتراکی دارند، بدین نحو که این تک سلولی ها دیاستازی به نام سلولاز ترشح می کنند که موجب هضم و نرم شدن چوبها می شود و در این حالت موریانه ها چوبهای نرم شده را می خورند.

ادامه مطلب: تنوع در حشراتی به نام موریانه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - موریانه
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 68
پرینت

تفاوت مورچه و موریانه

 

 

  اگر شما به شاخک مورچه و موریانه دقت کنید،متوجه ی تفاوت آن ها می شوید.

 

شاخک مورچه زاویه دار است و به سمت داخل خم می شود و در قسمت بالای آن توپکی کوچک قرار دارد.

 

اما شاخک موریانه شبیه به تسبیح است و هیچ خمیدگی ای ندارد.

مورچه ها داخل آشپزخانه و اطراف آن پیدا می شوند،چون آن ها همیشه به دنبال غذا،بویژه مواد شیرین مانند شکر هستند،اما شما نمی توانید موریانهها را ببینید،چون آن ها در اتاق زیرشیروانی،داخل چوب زندگی می کنند.

شکل بدن مورچه و موریانه متفاوت است،یک موریانه دارای بدنی ضخیم تر است و بدنش از دو بخش سر و قفسه ی سینه تشکیل شده است،اما بدنمورچه از سه قسمت جداگانه ی سر،قفسه ی سینه و شکم تشکیل شده است.گردن و کمر مورچه باریکتر است.

ادامه مطلب: تفاوت مورچه و موریانه
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 158 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید