نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 93
پرینت

همه چیز در مورد پشه ها

جالب است بدانید که:

۱- پشه ها جزو خانواده حشرات دوبال به نام کولیسیده CULICIDAE میباشند. آنوفل ها، کولکس (پشه معمولی) و آئدس ها از دسته های مهم پشه ها هستند.

۲- بیش از ۲۸۰۰ گونه پشه در سراسر جهان وجود دارد.

۳- سرعت بال زدن پشه ها ۵۰۰ تا ۶۰۰ بار در ثانیه میباشد.

۴- وزن یک پشه ۲ تا ۲٫۵ میلی گرم است.

۵- سرعت پرواز پشه ها ۱٫۶ تا  ۲٫۴ کیلومتر در ساعت است.

 

۶- بدن پشه ها از سه قسمت سر، سینه و شکم تشکیل یافته است. پشه ها ۶ پای بند بند دارند و یک خرطوم(نیش).

۷- پشه ماده معمولا بزرگتر از پشه نر میباشد. خرطوم پشه ماده طویل تر بوده و مناسب مکیدن خون است. شاخک های پشه نر پر پشت و پر مو بوده اما شاخک های پشه ماده نخ مانند و دارای چند موی اندک است.

۸- طول عمر پشه نر در حدود یک هفته و پشه ماده ۷ تا ۱۰۰ روز میباشد.

۹- پشه ها جانورانی خونسرد میباشند بنابراین پشه های ماده قادرند در فصول سرد سال به خواب زمستانی فرو روند. حتی تا ۶ ماه.

۱۰- شکارچیان طبیعی پشه ها شامل خفاشها، پرندگان، عنکبوت ها، سخت پوستان از جمله خرچنگها، ماهیها و سنجاقک ها میباشند.

۱۱- پشه های نر و ماده برای تامین انرژی پرواز از شهد گلها و گیاهان تغذیه میکنند.

۱۲- پشه های نر هیچگاه از خون تغذیه نمیکنند و نیش نمی زنند.

ادامه مطلب: همه چیز در مورد پشه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 138
پرینت

مطلبی درباره پشه ها “

 

پشه‌ها جزء حشرات بوده و به زیر رده بال‌داران یا حشرات بال‌دار تعلق دارند. حشرات بال‌دار دارای بالند بعضی اوقات بالهای آنها تحلیل رفته و گاهی وجود ندارد و دارای زایده‌هایی به نام دنباله‌های شکمی و زاوید تناسلی هستند. پشه ها به راسته دوبالان تعلق داشته و در زیر راسته راست درزان قرار می‌گیرند.

 

 

 

راسته دوبالان

تعداد رگبالها کم است و بالهای کم است و بالهای پسین تبدیل به دو اندام کوتاه متورم شده است که هالتر نامیده می شود بعضی از آنها بدون بالند، ضمایم دهانی آنها سوراخ کننده و مکنده است عده ای از آنها دارای ضمیمه دهانی اسفنجی می باشند که اغلب تشکیل یک خرطوم می‌دهد بخشهای مختلف بدن مشخص است شکم دارای ۴ تا ۹ بند است و لاروهای آنها معمولا بدون پا هستند دگردیسی آنها کامل است و غالبا روز پروازند.

زیر راسته راست درزان

لاروها اغلب دارای سر مشخص‌اند. شفیره‌ها برهنه می‌باشند. بالغها از یک شکاف مستقیم که در سطح پشتی شفیره تولید می‌شود بیرون می‌آیند.

ادامه مطلب: مطلبی درباره پشه ها “
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 96
پرینت

زندگی خارق‌العاده پشه‌ها

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از نشریه science، حشرات موجوداتی کوچک و از گروه دوبالان هستند گونه‌هایی از مگس‌های ماده قبل ازتخم‌گذاری بایدحداقل یکبار از خون پستانداران بمکند. مگس‌های نر دارای سه لوله تغذیه هستند اما آنها توانایی نیش زدن ندارند آنها از میوه‌ها و شیره گیاهان تغذیه می‌کنند. جنس ماده آنها از ویژگی‌های خاصی برخوردارند مثلا دارای صدایی هستند که درمیان پوسته‌های سخت درختان ارتعاش پیدا می‌کند

ادامه مطلب: زندگی خارق‌العاده پشه‌ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 93
پرینت

روش‌هاي در امان ماندن از نيش پشه‌

ماليدن مخلوط روغن زيتون و وانيل يا روغن اوكاليپتوس يا نعناع به عنوان يك دفع‌كننده طبيعي پشه‌ها عمل خواهد كرد.

جام جم آنلاين: تندرستي هم مفهوم گسترده و فراجسماني دارد و هم به وسيله عوامل متعدد و گوناگوني تهديد مي‌شود ، هميشه اين سرطان‌ها و بيماري‌هاي صعب‌العلاج نيستند كه انسان را از پا در مي‌آورند گاهي حتي يك پشه كوچك و موذي نيز مي‌تواند همين كار را بكند. اگر حتي قدرت اين پشه‌ها را تا حد مرگ هم در نظر نگيريم آنقدر قدرتمند هستند كه نگذارند خواب راحتي در شب داشته باشيم.

با گرم شدن هوا و باز شدن پنجره‌ها اين تنها نسيم بهاري نور خورشيد نيست كه وارد فضاي كاري يا خانه‌هاي ما مي‌شود بلكه به همراه آن پشه‌هاي موذي هم وارد مي‌شود كه با نيش خود نوش ما را برهم مي‌زنند.

شايد اين جمله را از قديمي‌ها شنيده باشيد كه «گوشت شما شيرين است و پشه‌ها دوست دارند شما را بيشتر نيش بزنند».!

دانشمندان با تحقيق روي 400 نوع بو و ماده شيميايي كه در سطح پوست انسان‌ها وجود دارد، توانسته‌اند برخي از اين عوامل را شناسايي كنند.

حدود 85 درصد جذابيت برخي انسان‌ها براي پشه‌ها به عوامل ژنتيك مربوط مي‌شود. وجود برخي از مواد شيميايي و تركيبات روي سطح پوست موجب جذب پشه‌ها مي‌شود كه بعضي از افراد مقدار بيشتري از اين تركيبات روي پوست بدنشان دارند.حس بويايي فوق‌العاده پشه‌ها موجب مي‌شود كه آنها حتي از فاصله 50 متري طعمه‌هاي خود را تشخيص دهند و اين قابليت، بدترين پيامد را براي افرادي دارد كه هنگام تنفس دي اكسيد كربن بيشتري توليد مي‌كنند.

 

پشه‌ها مي‌توانند بوي دي اكسيد كربن را حتي از فاصله بسيار دور تشخيص دهند. هرچه افراد از نظر جثه بزرگ‌تر باشند، دي اكسيد كربن بيشتري توليد مي‌كنند، به همين علت پشه‌ها بيشتر بزرگسالان را نيش مي‌زنند تا كودكان را. زنان باردار نيز بيش از حد معمول دي اكسيد كربن توليد مي‌كنند.

ادامه مطلب: روش‌هاي در امان ماندن از نيش پشه‌
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 91
پرینت

دانستنی های جالب در مورد پشه ها

 

تابحال براتون پیش اومده که به چیزهای جالب در مورد پشه ها فکر کنید ؟ البته به غیر از انتقال بیماری مالاریا ! در این مطلب قصد داریم دانستنی های جالبی رو در مورد پشه ها با شما در میون بگذاریم . پس با ما همراه باشید .

شاید قبلا هم شنیده باشید که تنها پشه های ماده هستند که نیش میزنند و پشه های نر ، خونخواری نمی کنند ! پشه های ماده انسان و حیوانات رو برای بدست آوردن خون اونها نیش میزنند ولی برای زنده ماندن به خون احتیاجی ندارند . خون منبع پروتئین بسیار غنی برای پشه است و پشه ماده برای اینکه پروتئین مورد نیاز برای تخمگذاری رو تامین کنه نیش میزنه!

پشه ها مانند سایر حشرات ، خونسرد هستند و میتونند دمایی در حدود ۶۰ تا ۸۰ درجه سانتی گراد را تحمل کنند ولی در دمای پایین تر از ۳۰ درجه سانتی گراد دوام ندارند ، این بدین معنی است که کشورهایی که تابستان سرد دارند از نعمت نیش پشه ها در شب بی بهره اند !

مانند زنبورها ، پشه ها هم گرده افشانی می کنند ، گرچه ما اونها رو به عنوان مزاحم های شب و نیش زن ! میشناسیم ، ولی برای باروری و بقای نسل گیاهان و گلها خیلی مؤثر هستند ، پشه های نر مواد غذایی مورد نیاز خودشون رو از شهد گیاهان تامین می کنند برای همین هم هست که نیش نمی زنند!

ادامه مطلب: دانستنی های جالب در مورد پشه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 78
پرینت

پشه ها و نحوه مبارزه با آنها

پشه ها اغلب جذب افراد قد بلند می شوند و همچنین آنهایی که شخصیت عصبی دارند. افراد قد بلند و یا عصبی ، دی اکسید کربن بیشتری تولید می کنند که باعث جذب پشه ها می شود. اگر سعی کنید با جابجایی و حرکت زیاد ، پشه ها را از خود دور کنید بر عکس تعداد بیشتری از آنها را به خود جذب می کنید.

- پشه پس از نیش زدن و مکیدن خون نمی میرد ، حتی می تواند تا شش بار پشت سر هم نیش بزند.

- فقط پشه های ماده بار دار هستند که از انسان تغذیه می کنند و پس از نیش زدن 200 تخم می گذارند.

- عمر معمول پشه ها و بعضی از ماده ها تا پنج هفته می باشد.

- پشه در حین نیش زدن بزاق خود را وارد بدن می کند که باعث عدم انعقاد خون می شود. بزاق پشه باعث خارش می شود.

- پشه می تواند انسان را از فاصله شش متری ببیند. آنها جذب گرما ، رطوبت و دی اکسید کربن می شوند. اگر در روزهای گرم فعالیت زیادی داشته باشید مقدار این فاکتورها در شما افزایش می یابد.

بهترین دور کننده های پشه:

ماده ای طبیعی به نام سیترونلا یا روغن سنبل هندی وجود دارد که می توانید با سوزاندن آن در محیط پشه ها را دور کنید . این ماده دارای بوی تندی می باشد که می تواند دافع مناسبی برای حشرات باشد. این روغن را در بعضی از عطاری ها می توانید تهیه کنید. ضمنا جهت اطلاع از این ماده در صنعت عطر و صابون سازی استفاده می کنند.

ادامه مطلب: پشه ها و نحوه مبارزه با آنها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 84
پرینت

پشه و روشهای مبارزه با پشه

پشه ها از خانواده حشرات دوبال هستند. بیش از ۲۸۰۰ گونه پشه در سراسر جهان وجود دارد. آنوفل ها، کولکس ها و آئدس ها از دسته های مهم آنها هستند. پشه ها ناقلین بیماریهای مالاریا (توسط پشه آنوفل)، تب زرد، تب هموراژیک دنگ، ورم مغزی (آنسفالیت) و تب نیل غربی میباشند.

بدن پشه ها از سه قسمت سر، سینه و شکم تشکیل یافته است. پشه ها ۶ پای بند بند و یک خرطوم(نیش) دارند. وزن پشه ۲ تا 5/2میلی گرم و سرعت بال زدن ۵۰۰ تا ۶۰۰ بار در ثانیه میباشد. سرعت پرواز پشه ها 6/1تا  4/2 کیلومتر در ساعت است.

پشه ماده معمولا بزرگتر از پشه نر میباشد. خرطوم و نیش پشه ماده از دو کانال مجزا تشکیل یافته، یک مجرای بزاقی و یک مجرا برای مکیدن خون. پشه های ماده برای تولید و نمو تخم های خود نیاز به پروتئین موجود در خون دارد. پشه ماده در هر بار گزش بیش از ۲ برابر وزن خود خون می مکد. پشه ماده از طریق حسگرهای بویایی، حس بینایی و گیرنده های گرمایی هدف خود را شناسایی میکند. پشه های نر هیچگاه از خون تغذیه نمیکنند و نیش نمی زنند. پشه های نر و ماده برای تامین انرژی پرواز از شهد گلها و گیاهان تغذیه میکنند.شاخک های پشه نر پر پشت و پر مو بوده اما شاخک های پشه ماده نخ مانند و دارای چند موی اندک است. طول عمر پشه نر در حدود یک هفته و پشه ماده ۷ تا ۱۰۰ روز میباشد.

چرخه زندگی پشه ها دارای دگردیسی کامل بوده و شامل چهار مرحله: تخم ، لارو، شفیره و پشه بالغ میباشد .این چرخه ۲۰ تا۳۰ روز طول می کشد. پشه های ماده و نر پس از ۵-۳ روز جفت گیری میکنند. پشه های ماده هر بار ۱۰۰ تا ۴۰۰ تخم می گذارند و قادر است پیش از آنکه بمیرد ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تخم بگذارد. پشه نر پس از جفت گیری مدت زیادی زنده نمی ماند.پشه ماده در چند مرحله تخمریزی فقط یکبار با پشه نر جفت گیری میکند. یعنی پس اینکه یک بار تخم گذاری کرد دیگر نیاز ندارد با پشه نر جفت گیری کند و تنها به یک وعده خون دیگر برای تخم گذاری مجدد نیاز دارد. پشه ماده هر ۳ روز میتواند تخم ریزی  کند.  تخم ها تا چندین سال در هوای سرد باقی می مانند. تخمهای پشه ابتدا سفید رنگ بوده اما پس از ۲۴ ساعت رنگشان به قهوه ای تیره و سیاه متمایل میگردد. پشه ماده تخم خود را معمولا روی سطح آب راکد میگذارد. اما ممکن است روی گل و لای و یا هر چیزی که در مسیر آب باشد تخمریزی کند.

ادامه مطلب: پشه و روشهای مبارزه با پشه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 73
پرینت

موضوع: پشه

 پشه آنوفل (Anopheles gambiae)

طبقه‌بندی علمی

فرمانرو:  جانوران

شاخه:بندپایان

زیرشاخه:            شش‌پایان

رده:حشرات

زیررده:بالداران

فرورده:نوبالان

Superorder:هام‌دگردیسان

راسته:دوبالان

زیرراسته:نخ‌سرونیان

فروراسته:پشه‌شکلان

بالاخانواده:پشه‌سانان

تیره:پشگان

گونه‌گونی: ۴۱ گونه

 

برای پشه به عنوان یکی از خال‌های ورق بازی گشنیز (ورق) را ببینید.

پَشه به گروهی از حشرات گفته می‌شود که در خانوادهٔ Culicidae قرار می‌گیرند. جنس ماده بیشتر گونه‌های پشه زندگی انگلی دارند و از راه خوردن خون جانوران دیگر از جمله پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و حتی برخی از ماهی‌ها تغذیه می‌کنند و برخی از آن‌ها بی‌مهرگان را نیز هدف قرار می‌دهند. خونی که از این راه از دست می‌رود ناچیزتر از آن است که اهمیتی داشته باشد اما خارش تحریکی محل گزش می‌تواند یک عامل آزاردهنده جدی باشد. مهمتر از آن برخی از گونه‌های پشه به عنوان ناقل بیماری‌های گوناگون عمل می‌کنند و عامل بیماری را از یک میزبان به یک میزبان دیگر منتقل می‌کنند. مالاریا، تب زرد، ویروس نیل غربی وفیلاریازیس از خطرناکترین انواع بیماری‌های هستند که توسط برخی انواع پشه منتقل می‌شوند.

ادامه مطلب: موضوع: پشه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 92
پرینت

عنوان :پشه

مقدمه

پشه‌ها جزء حشرات بوده و به زیر رده بال‌داران یا حشرات بال‌دار تعلق دارند. حشرات بال‌دار دارای بالند بعضی اوقات بالهای آنها تحلیل رفته و گاهی وجود ندارد و دارای زایده‌هایی به نام دنباله‌های شکمی و زاوید تناسلی هستند. پشه ها به راسته دوبالان تعلق داشته و در زیر راسته راست درزان قرار می‌گیرند.

 

راسته دوبالان

تعداد رگبالها کم است و بالهای کم است و بالهای پسین تبدیل به دو اندام کوتاه متورم شده است که هالتر نامیده می شود بعضی از آنها بدون بالند، ضمایم دهانی آنها سوراخ کننده و مکنده است عده ای از آنها دارای ضمیمه دهانی اسفنجی می باشند که اغلب تشکیل یک خرطوم می‌دهد بخشهای مختلف بدن مشخص است شکم دارای 4 تا 9 بند است و لاروهای آنها معمولا بدون پا هستند دگردیسی آنها کامل است و غالبا روز پروازند.

زیر راسته راست درزان

لاروها اغلب دارای سر مشخص‌اند. شفیره‌ها برهنه می‌باشند. بالغها از یک شکاف مستقیم که در سطح پشتی شفیره تولید می‌شود بیرون می‌آیند.


باریک شاخکان

این حشرات دارای شاخکهای بلند می‌باشند که 6 تا 39 بند دارد.

پشه‌ها

این حشرات باریک و ظریف و خرطوم آنها طویل و در ماده‌ها سوراخ کننده است. بدن آنها قوز‌دار است.

نحوه تغذیه

نرهای بالغ از شیره گیاهان تغذیه می‌کنند ولی غذای ماده‌ها منحصرا از خون جانوران است. روی بدن پرندگان ،‌ پستانداران و انسان می‌نشیند و از خون آنها تغذیه می‌کنند.

ادامه مطلب: عنوان :پشه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 74
پرینت

پشه

پشه ها به عنوان بخشی از طبیعت وحشی اجتناب ناپذیرند . گاهی حضور پشه در هنگام کمپ می تواند خاطره یک سفر زیبا را کاملا دگرگون کند . از این رو بر آن شدم تا روشهای مقابله با پشه و به حد اقل رساندن نیش زدگی را درسفر به مناطق کویری توضیح دهم.

کودکان ، افرادی که از کمبود ویتامین رنج می برند ، افراد بیمار و مسافرانی که بومی یک منطقه محسوب نمی شوند ، بیشتر در معرض نیشزدگی پشه قرار دارند. نیش پشه در پاره ای از موارد می تواند باعث ایجاد آلرژی در بعضی از افراد گردد. آلرژی پوستی نسبت به نیش پشه در فاصله زمانی 20 دقیقه تا 24 ساعت بعد از نیشزدگی مشاهده شده است.

 

زمان فعالیت اغلب پشه ها از غروب خورشید تا سپیده دم است. پشه ها در آب تخم گذاری می کنند و بعد از چند هفته به بلوغ میرسند . پشه های نر دهانی کوچک دارند و از گیاهان تغذیه می کنند اما پشه های ماده دهانی بزرگتر دارند و از خون جانوران و انسان تغذیه می کنند. پشه های ماده برای اینکه طعمه از حضور انها آگاه نشود قبل از نیش زدن ، مکان نیش زدن را بی حس میکنند و سپس نیش را وارد پوست می کنند. به همین خاطر است که شما در هنگام گزش دردی احساس نمی کنید . پشه ها به چند طریق طعمه های خود را شناسایی می کنند .

اولین روش ، روش سنسورهای شیمیایی است که از فاصله ای در حدود 40 متر از روی بوی بدن ، طعمه خود را شناسایی می کند . روش دوم ، روش بینایی است به خصوص اگر طعمه در حال حرکت باشد . روش سوم ، روش حرارتی است و از حرارت بدن طعمه قادر به شناسایی آن هستند .

ادامه مطلب: پشه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 63
پرینت

10واقعیت از پشه غیر از «روزها کجا می روند؟»

پشه از جمله کوچکترین حشرات دنیا به شمار می رود و دارای ویژگی های خاصی است که ممکن است از آن ها خبردار نباشید.

به گزارش گروه خواندنی های مشرق، پشه ها دارای ویژگی های بسیار جالبی هستند و در برخی از موارد به نظر نمی رسد که دنیای این موجودات کوچک به این اندازه بزرگ باشد.

*یک پشه بالغ می تواند برای پنج ماه زندگی کند و البته برای اینکه به سن بلوغ برسد باید چند ماهی صبر کنند. همچنین تخم های این حشره می توانند تا چندین سال در هوای سرد باقی بمانند.

*یک پشه بالغ می تواند وزنی به اندازه تنها 2 میلی گرم داشته باشد.

*یکی از کارهای پشه ها که مارا بسیار اذیت می کند مکیدن خون است اما آیا می دانید که یک پشه تنها پنج میلینیوم از یک لیتر خون شما را در هر وعده می مکد؟

 


*اما مهمترین دلیلی که ما از پشه ها متنفر هستیم شاید صدای مزاحم بال زدن آن ها باشد که بیشتر شب ها خواب را از چشمان ما می گیرد. این موجودات ریز می توانند بین 300 تا 600 بار در ثانیه بال های خود را تکان دهند.

* پشه های نر با گوش کردن به صدای بال های پشه های ماده آن ها را انتخاب می کنند. حتی آن ها این توانایی را دارند تا گونه جفت خود را از زیر و بم صدای بال های آن ها تشخیص دهند.

ادامه مطلب: 10واقعیت از پشه غیر از «روزها کجا می روند؟»
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - پشه
نمایش از 19 تیر 1394 بازدید: 75
پرینت

10 روش طبيعي براي مقابله با پشه

 

يکي از بزرگترين و شايد يگانه موردي که در فصل‌ هاي گرم به ويژه تابستان، افراد مختلف در نقاط گوناگون جهان با آن سر و کار دارند، نيش پشه‌ ها و سوزش جاي آن است. پشه‌ ها نيش مي‌ زنند و پس از 24 ساعت مي ‌ميرند، اما جاي نيش آن ‌ها که سوزش دارد و قرمز شده، براي مدتي مي ‌ماند و باعث آزار فرد مي‌ شود.

به گزارش ايسنا، 10 راه طبيعي وجود دارد که مي ‌توان از آن ‌ها براي مقابله با پشه‌ ها و رهايي از نيش اين حشرات به ويژه در طول شب استفاده کرد.

اولين روش، خلاص شدن از آب‌ هاي راکد در اطراف تان است. به عنوان مثال، ظروف آب حيوانات خانگي و حوض ‌ها محل مناسبي براي تخم‌ گذاري اين پشه‌ ها و گسترش دامنه فعاليت آن ‌ها ست.

دومين راه، کاشتن و يا نگهداري از گياهاني چون علف گربه،‌ اکليل کوهي، بالنگ، استوخودوس، دارچين و نعناع است. اين گياهان مانع جذب پشه‌ ها مي ‌شوند يا به عبارتي به گياهان پشه ‌گريز معروف هستند.

سومين روش، اين است که از سير استفاده کنيد. پشه ‌ها همانند خون ‌آشام‌ ها از اين گياه نفرت دارند. اگر از بوي سير متنفر هستيد، يک تکه پارچه را در آب سير خيس کنيد و پس از خشک شدن، آن را خارج از اتاق و يا محلي که زندگي مي ‌کنيد، آويزان کنيد. اگر هم براي تان فرقي نمي ‌کند که بوي سير بدهيد، يک حبه سير را چهار قسمت کرده و يکي از اين چهار قسمت را له کرده و با پنج ليوان آب مخلوط کنيد و به صورت اسپري درآوريد و به خود بپاشيد. اين روش پشه‌ ها را از شما دور مي‌ کند. همچنين مي ‌توانيد يک بوته سير را از سر در اتاق تان آويزان کنيد.

ادامه مطلب: 10 روش طبيعي براي مقابله با پشه
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 73 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید