نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - کفش دوزک
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 84
پرینت

همه چیز درباره کفشدوزک ها

 500 گونه مختلف كفشدوزك در امریكا و بیش از 5000 گونه در كل جهان وجود دارد. اكثر كفشدوزك ها گوشتخوار هستند. جوانتر ها و حشره های نوزاد وقتی كه دما 55 درج فارنهایت یا پایینتر باشد، نمی توانند پرواز كنند. كفشدوزك ها برای شكارچیانشان بسیار بد مزه هستند. بعضی از آنها بوی بسیار بدی از طریق مفصل های پایشان ایجاد می كنند. وقتی كه احساس خطر می كنند خودشان را به مردن می زنند و اكثر شكارچیان، حشراتی را كه تكان نمی خورند یا مرده اند را نمی خوردند. این یكی از روشهای این حشره برای دفاع از خود در برابر دشمن است.

كفشدوزك ها عموما چرخه زندگی خود را طی یكسال كامل می كنند. معروفترین كفشدوزك های امریكایی، آن دسته ای هستند كه 7 عدد لكه مشكی روی بالشان دارند. بعد از افسانه ای كه در مورد حضرت مریم وجود دارد به این حشرات " بانوی من " ، می گویند. مثل حضرت مریم كه همیشه در نقاشی های قدیمی ردای قرمز به تن می كرد. 7 خال ما را به یاد 7 شادی و 7 غم می اندازد.

ادامه مطلب: همه چیز درباره کفشدوزک ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - کفش دوزک
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 92
پرینت

معرفی حشره کفشدوزک

 

این مقاله به بررسی و معرفی حشره زیبا و جذاب کفشدوزک – ladybug – و حقایقی درباره زندگی کفشدوزک و نحوه زندگی و تغذیه ladybug می پردازد.

کفشدوزک‌ها با نام تیره Coccinellidae ، جزء سوسک‌ها به حساب می‌آیند و دارای دو شاخک در سر هستند.

 

 

سودمندی کفش دوزک برای محیط زیست

کفش دوزک برای زیست بوم بسیار سودمند است و آن‌ها را در کشاورزی رایج و بیشتر کشاورزی زیستی برای از میان بردن آفات و قارچ‌ها بکار می گیرند. کفشدوزک‌ها بویژه در از بین بردن شته‌ها بسیار موثر هستند. و میتوان از آن‌ها به عنوان روش دفع آفات بیولوژیک استفاده کرد

چند نکته درباره زندگی کفشدوزک ها

حتما شما هم در طبیعت یا احتمالا در باغچه خانه‌تان کفشدوزک‌‌ها را روی گیاهان مختلف دیده‌اید. همین حشره کوچک و دوست‌داشتنی با آن پشت کروی قرمز رنگ که معمولا چندتایی خال سیاه هم رویش هست؛ درست مثل یک بانوی قرمزپوش با یک ردای خال‌خالی. اگر با دقت به ظاهرشان نگاه کنید متوجه می‌شوید که تعداد این خال‌ها در کفشدوزک‌‌های مختلف، متفاوت است؛ حشره‌شناسان از روی همین ویژگی، گونه کفشدوزک‌ را تشخیص می‌دهند.

حتی گاهی ردای این حشرات به جای قرمز، در بعضی گونه‌ها زرد هم می‌تواند باشد. این حشرات در فرهنگ بسیاری از کشورها نماد خوشبختی هستند و در ادبیات برایشان افسانه‌ها و ترانه‌های کودکانه ساخته‌اند. جالب اینکه باغبان‌ها هم این حشرات را دوست دارند، زیرا در کار از بین بردن آفت‌های باغ و مزرعه با آنها همکاری می‌کنند.

ادامه مطلب: معرفی حشره کفشدوزک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - کفش دوزک
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 108
پرینت

کفش دوزک

لیلا حاجی پروانه

نام علمي: Coccinelidae

كفش دوزك با رنگ‌هاي شادي كه دارد توجه شكارگران حشرات را به خود جلب مي‌كند و هنگامي كه حيواني مزاحم او مي‌شود مايع بدبو و نامطبوعي از خود ترشح مي‌كند. يعني زماني كه احساس خطر مي‌كند مقدار كمي مايع روغني، زرد و بدبو از پاهايش ترشح مي‌شود كه اخطاري براي شكارگران آينده او مثل مورچه‌ها و پرندگان است.

طول اين حشرات بين 15 - 1 ميليمتر است. كفش دوزك‌ها جز سوسك‌ها پاكوتاه و گرد به حساب مي‌آيند و داراي دو شاخك در سر مي‌باشند.

كفش دوزك‌هاي هفت خال، سه خال و نيم در هر يك از طرفين بال‌ها دارند. سينه سياه با دو علامت سفيد در پهلو و سر كوچك و سياه دارند. بال‌ها مخفي است كه در هنگام پرواز باز شده و ظاهر مي‌شوند.

نوزاد كفش دوزك پوستي به رنگ آبي - خاكستري و خال‌هاي زردي در طرفين بدن دارد. اين حشرات در باغ‌ها، جنگل، بيشه‌زارها و علفزارها زندگي مي‌كنند. كفش دوزك هفت خال بيشتر در اروپا ديده مي‌شود.

از حشرات مختلفي تغذيه مي‌كنند اما از خوردن شپش‌ها و شته‌ها بيشتر لذت مي‌برند. اين حشرات به عنوان دوست باغبان شناخته شده‌اند چون آفت‌هاي باغ را مي‌خورند. به طور متوسط كفش دوزك هفت خال بيش از 5000 شته را در طول عمر خود مي‌خورد.

ادامه مطلب: کفش دوزک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - کفش دوزک
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 252
پرینت

چرخه زندگی کفشدوزک!!!

 

 

 

 

منبع:

http://plantprotection89.samenblog.com/

http://iranarticles.com

 

 

 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - کفش دوزک
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 69
پرینت

کرم خاکی

کرم خاکی earth worm

در طبقه بندی جانوران که در آغار قرن 19 قرن انجام گرفت، تمام جانورانی که دارای بدنی دراز و فاقد ضمایم واضح بودند به کرمها موسوم شدند. این جانوران به علت داشتن یک انتهای قدامی یا سر که دارای اندامهای حسی است و به قصد برخورد و روبرو شدن با محیط به طرف جلو حرکت می‌کنند و یک انتهای خلفی یا دم ، با اسفنجها و مرجانها و شانه‌داران اختلاف و تمایز دارند. رده کمتاران ، رده‌ای از کرمها هستند که به صورت حلقوی هستند که در هر حلقه چندین تار دارند. کرمهای خاکی نمونه ای از این رده است. از کرمهای خاکی بزرگ لومبریکوس ترستریس نمونه جالبی است که ممکن است به درازای 30 سانتیمتر و به قطر 9 میلیمتر رشد کند.

مشخصات خارجی

بدن این کرم ، استوانه‌ای دراز و بطور واضح در دو انتها نازک و باریک است. سطح شکمی آن پهن و رنگ پریده‌تر از سطح پشتی است و سطح پشتی تیره است. سر مشخص و متمایزی در حیوان وجود ندارد. بدن یک کرم بالغ به 80 تا 100 قطعه حلقه‌ای شکل که بوسیله شیارهای عرض مجزا است، تقسیم شده است. دهان کرم در حلقه اول است و بوسیله یک قطعه گوشتی به نام پیش دهان آویزان می‌باشد. مخرج آن بیضی شکل و بطور عمودی در حلقه آخر قرار دارد. روی حلقه‌های 31 تا 37 برآمدگی غده‌ای واضحی به نام کمربند تناسلی دیده می‌شود. کمربند تناسلی ماده سازنده پیله را که محتوی تخم است ترشح می‌کند.

تارهای کرم خاکی

در هر حلقه به جز اولی و آخری ، 4 جفت تار موی مانند کوچک وجود دارد که در سطح شکمی و جانبی مختصر برجستگی پیدا کرده است. هر تار عبارت است از یک میله کیتینی نوک تیزی است که در یک کیسه اپیدرمی مخصوص واقع در درون دیواره بدن جای گرفته است. تار می‌تواند بوسیله عضلات منقبض کننده در هر جهت حرکت کرده، امتداد یابد و یا عقب کشیده شود و تارها در موقعی که کرم در سوراخش قرار دارد و یا روی زمین حرکت می‌کند مانند گیره یا میخ عمل می‌نماید.

ادامه مطلب: کرم خاکی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - کفش دوزک
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 81
پرینت

زندگی کفشدوزک

سودمندی

کفش دوزک برای زیست بوم بسیار سودمند است و آن‌ها را در کشاورزی رایج و بیشترکشاورزی زیستی برای ازمیان بردن آفات و قارچ‌ها بکار می گیرند. کفشدوزک‌ها بویژه دراز بین بردن شته‌ها بسیار موثر هستند. و میتوان ازآن‌ها عنوان روش دفع آفات بيولوژيك استفاده کرد.

كفش دوزك با رنگ‌هاي شادي كه دارد توجه شكارگران حشرات را به خود جلب مي‌كند و هنگامي كه حيواني مزاحم او مي‌شود مايع بدبو و نامطبوعي از خود ترشح مي‌كند. يعني زماني كه احساس خطر مي‌كند مقدار كمي مايع روغني، زرد و بدبو از پاهايش ترشح مي‌شود كه اخطاري براي شكارگران آينده او مثل مورچه‌ها و پرندگاناست. طول اين حشرات بين 15 - 1 ميليمتر است. كفش دوزك‌ها جز سوسك‌ها پاكوتاه و گرد به حساب مي‌آيندو داراي دو شاخك در سر مي‌باشند. كفش دوزك‌هاي هفت خال، سه خال و نيم در هر يك از طرفين بال‌ها دارند.

 سينه سياه با دو علامت سفيد در پهلو و سر كوچك و سياه دارند. بال‌ها مخفي است كه در هنگام پرواز باز شده و ظاهر مي‌شوند. نوزاد كفش دوزك پوستي به رنگ آبي - خاكستري و خال‌هاي زردي در طرفين بدن دارد. اين حشرات در باغ‌ها، جنگل، بيشه‌زارها و علفزارها زندگي مي‌كنند. كفش دوزك هفت خال بيشتر در اروپا ديده مي‌شود. از حشرات مختلفي تغذيه مي‌كنند اما از خوردن شپش‌ها و شته‌ها بيشتر لذت مي‌برند.

ادامه مطلب: زندگی کفشدوزک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - کفش دوزک
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 72
پرینت

اطلاعات جالبی درباره کفشدوزک ها


 

 

۵۰۰ گونه مختلف کفشدوزک در آمریکا و بیش از ۵۰۰۰ گونه در کل جهان وجود دارد. اکثر کفشدوزک ها گوشتخوار هستند. جوانترها و حشره های نوزاد وقتی که دما ۵۵ درج فارنهایت یا پایینتر باشد، نمی توانند پرواز کنند. کفشدوزک ها برای شکارچیانشان بسیار بد مزه هستند. بعضی از آنها بوی بسیار بدی از طریق مفصل های پایشان ایجاد می کنند. وقتی که احساس خطر می کنند خودشان را به مردن می زنند و اکثر شکارچیان، حشراتی را که تکان نمی خورند یا مرده اند را نمی خوردند. این یکی از روش های این حشره برای دفاع از خود در برابر دشمن است.

حتما شما هم در طبیعت یا احتمالا در باغچه خانه‌تان کفشدوزک‌‌ها را روی گیاهان مختلف دیده‌اید. همین حشره کوچک و دوست‌داشتنی با آن پشت کروی قرمز رنگ که معمولا چندتایی خال سیاه هم رویش هست؛ درست مثل یک بانوی قرمزپوش با یک ردای خال‌خالی. اگر با دقت به ظاهرشان نگاه کنید متوجه می‌شوید که تعداد این خال‌ها در کفشدوزک‌‌های مختلف، متفاوت است؛ حشره‌شناسان از روی همین ویژگی، گونه کفشدوزک‌ را تشخیص می‌دهند.

حتی گاهی ردای این حشرات به جای  قرمز، در بعضی گونه‌ها زرد هم می‌تواند باشد. این حشرات در فرهنگ بسیاری از کشورها نماد خوشبختی هستند و در ادبیات برایشان افسانه‌ها و ترانه‌های کودکانه ساخته‌اند. جالب اینکه باغبان‌ها هم این حشرات را دوست دارند،زیرا در کار از بین بردن آفت‌های باغ و مزرعه با آنها همکاری می‌کنند.

به هرحال کفشدوزک‌‌ها حسابی جای خود را بین مردمان جهان، چه در ادبیات و فرهنگ و چه در مزارع باز کرده‌اند. بد نیست ما هم سری به زندگی آنها بزنیم و با این آفریده‌های جالب بیشتر آشنا شویم. زندگی این حشرات مانند همه حشرات از یک تخم شروع می‌شود و پس از طی مرحله لارو و شفیره، بالاخره حشره بالغ ظاهر می‌شود. اما آنچه جالب‌تر است، حقایق خواندنی‌ای است که درباره این سوسک‌های زیبا وجود دارد؛ حقیقت‌هایی که شاید شما تاکنون چیزی از آن نشنیده باشید. پس برای دانستن آنها تا انتهای این مطلب دانستنیها همراه ما باشید.

ادامه مطلب: اطلاعات جالبی درباره کفشدوزک ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بندپایان - کفش دوزک
نمایش از 21 تیر 1394 بازدید: 67
پرینت

آیا کفشدوزک ها مفیدند؟

 

 

 هنوز بسیاری از مردم نمی دانند که کفشدوزکها حشرات مفیدی هستند، البته همه کفشدوزکها نه، ولی اغلب آنها حشراتی بسیار سودمندند.
کفشدوزکها، حشرات مضر مانند شته ها را شکار می کنند. آنها قدرت پرواز زیادی دارند. با فرا رسیدن فصل سرما به محلهای زمستانه خود مهاجرت می کنند اما دوباره در بهار سر و کله شان لابه لای بوته های سبزیجات و شاخ و برگ درختان پیدا می شود که به دنبال شکار هستند.
کفشدوزکها به وسیله حشره شناسان تقسیم بندی گشته و از روی نقطه های روی بالهایشان شناسایی می شوند. بعضی از آنها فقط از حشره بخصوصی تغذیه می کنند مثلاً نوعی کفشدوزک که فقط به خوردن شپشک استرالیایی علاقه مند است اما برخی دیگر از کفشدوزکها تغذیه از انواع شته را ترجیح می دهند. با همه اینها وقتی کفشدوزک گرسنه باشد دیگر نوع شکار برایش زیاد فرقی نمی کند، تا جایی که اگر با بی غذایی روبه رو شود ممکن است نوزادان و لاروهای جوان خود را نیز مورد حمله قرار دهد. ضمنا آنها بدشان نمی آید که گاه گداری سری به لانه مورچه ها بزنند و میهمانشان شوند. در این صورت مواد غذایی مورچه ها را نیز نوش جان می کنند.

كفشدوزك ها عموما چرخه زندگي خود را طي يكسال كامل مي كنند. معروفترين كفشدوزك هاي امريكايي، آن دسته اي هستند كه 7 عدد لكه مشكي روي بالشان دارند. بعد از افسانه اي كه در مورد حضرت مريم وجود دارد به اين حشرات " بانوي من " ، مي گويند. مثل حضرت مريم كه هميشه در نقاشي هاي قديمي رداي قرمز به تن مي كرد. 7 خال ما را به ياد 7 شادي و 7 غم مي اندازد.

کفشدوزکهای مفید:
همان طور که گفته شد همه کفشدوزکها مفید نیستند. مثلاً کفشدوزکهای جالیز، آفاتی جدی برای خربزه و سایر گیاهان جالیزی به حساب می آیند. همچنین کفشدوزک چغندر که خسارت قابل توجهی روی برگهای چغندر و اسفناج به بار می آورد، اما از آنجایی که اکثر آنها سودمند هستند امروزه انواع مفید را شناسایی و در آزمایشگاه تکثیر نموده و در مزارع و باغات رها می کنند.

کفشدوزکهای مفید

عبارتند از: 
کفشدوزکهای نوزده نقطه ای، یازده نقطه ای، دو نقطه ای، ده نقطه ای، چهار لکّه ای و کفشدوزکهای کروی.

تخمگذاری:
مهمترین کفشدوزک مفید، کفشدوزک هفت نقطه ای است. این حشره در مدت یک ماه می تواند سیصد عدد تخم بگذارد، جالب اینکه هر کفشدوزک توان نابود نمودن چهارصد شته را دارا است.
روش مبارزه کفشدوزکها
با شته ها: 
کفشدوزکهای مفید با حرص و ولع زیاد به سوی شته ها حمله ور گشته و لاروهای جوان و نوزادان شته ها را می خورند، اما برای تخمگذاری نیز شته ها را شکار کرده و تخمهای خود را در داخل شکم شته ها قرار می دهند. به این ترتیب تخم کفشدوزکها، از مواد غذایی داخل شکم شته ها تغذیه نموده و رشد می کنند، اما شته هایی که مورد حمله قرار گرفته اند به سرعت نابود خواهند شد. مورچه ها تخم شته ها را به لانه خود می برند تا وقتی تخمها رشد کردند و به شته کامل تبدیل شدند از مدفوع آنها که عسلک نامیده می شود تغذیه کنند. در بسیاری از اوقات کفشدوزکها تخمهای شته ها را از چنگ مورچه ها خارج ساخته و از آن خود می سازند.

افسانه ای درباره کفشدوزکها
در قرون وسطي، دسته اي از حشرات به محصولات حمله مي كردند. كشاورزان براي مقابله با آنها از حضرت مريم كمك خواستند و دعا كردند تا بلكه مادر حضرت عيسي به آنها كمك كند. درست بعد از آن كفشدوزك ها همه حشرات بد را خوردند و محصولات را نجات دادند. كشاورزان از آنها با نام " سوسك هاي بانويمان مريم" ياد مي كردند. به همين دليل به آن ها " بانوي حشرات يا كفشدوزك" مي گويند پشت هاي قرمزشان وسيله اي براي پرواز است، اين رنگ از بالهايشان محافظت مي كند و زير آنها جمع مي شود. كفشدوزك هاي ماده از كفشدوزك هاي نر بيشتر غذا مي خورند 

منبع:

http://citywatch.blogfa.com/

http://iranarticles.com

 

 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 227 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید