نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 01 مرداد 1394 بازدید: 75
پرینت

اژدها (آگاماها، نوادگان اژدها)

 

 

 

جانوران کوچک موفق تر از بزرگ جثه ها هستند و شرایط دوره کنونی جانورانی را انتخاب می کند که کوچک تر باشد. خزندگان بارزترین مثال هستند؛ خزندگان امروزی جثه ای کوچک تر دارند، البته غیر از چند گونه باقیمانده که آنها هم مسیر انقراض را طی می کنند. در این میان سوسماران خانواده «آگامیده» (Agamidae) از نظر اندازه تحلیل رفته اند و بیشتر گونه های باقی مانده اندازه کوچکی دارند. آگاماها که به آنها اژدها (Dragons)، «اژدر سوسمار» یا «سوسمار اژدها» (Dragon Lizard) هم می گویند، در گذشته بزرگ تر از گونه های امروزی بودند و تقریباً تمامی باقی مانده های امروزی اندازه ای بین ۲۰ تا ۱۰۰ سانتی متر طول دارند. به ندرت اندازه آگاماهای امروزی با احتساب دم به یک متر می رسد. اگر ریخت و ساختار ظاهری آگاماها را با دقت بررسی کنیم متوجه شباهت زیاد گونه ها و جنس های مختلف آنها با انواع اژدهایان* اسطوره ای می شویم. امروزه حدود ۳۰۰ گونه آگاما در آسیا، استرالیا، اروپا و افریقا وجود دارد؛ اسطوره اژدها نیز در قلمرو پراکندگی این خانواده از سوسماران بیشتر رواج دارد. به عبارتی دیگر هر جا که گونه ای از آگاماها یافت شود در فرهنگ مردمان آن جا نیز اژدها وجود دارد. بیشتر گونه های خانواده آگامیده در شرق آسیا و استرالیا یافت می شوند و به همین دلیل است که بیشترین انواع اژدهایان اسطوره ای در فرهنگ شرق آسیا دیده می شود. زیرخانواده ای از آگامیده به نام ( Draconinae) در جنوب شرقی آسیا پراکندگی دارد که شباهت ظاهری زیادی با آن چه که در اسطوره ها به نام اژدها می شناسیم، دارد.

ادامه مطلب: اژدها (آگاماها، نوادگان اژدها)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 01 مرداد 1394 بازدید: 74
پرینت

آگاما (سرده)

  آگاما

 آگامای سنگی کنیا

طبقه‌بندی علمی

فرمانرو:  جانوران

شاخه:طنابداران

رده:خزندگان

راسته:    پولک‌داران

زیرراسته:مارمولک‌ها

تیره:آگاما

زیرتیره:  آگامایان

سرده:     Agama

(دودن، ۱۸۰۲)

 

آگاما به هر یک از مارمولک‌های کوچک و دم‌دراز و حشره‌خوار عضو سرده آگاماها (نام علمی: Agama) گفته می‌شود. این سرده دارای کمینه ۳۷ گونه در آفریقا است؛ جایی که این جانوران در آن معمول‌ترین مارمولک‌ها به شمار می‌روند. آگاماها در اندازه‌های گوناگون – از ۱۲٫۵ تا ۳۰ سانتی‌متر – و رنگ‌های مختلف یافت می‌شوند. شناخته‌شده‌ترین آگاما، آگامای معمولی است که به فراوانی در آفریقای سیاه زندگی می‌کند.

گونه‌ها[ویرایش]

بر پایه حروف الفبای لاتین:

 

آگامای خاکی (Agama aculeata)، ماده، تانزانیا

•           Agama aculeata مرم، ۱۸۲۰ – آگامای خاکی

•           آگامای معمولی (لینه، ۱۷۵۸) – آگامای معمولی

•           Agama anchietae بوکاژ، ۱۸۹۶ – آگامای سنگی غربی

•           Agama armata پیترز، ۱۸۵۵ – آگامای خاردار گرمسیر

•           Agama atra دودن، ۱۸۰۲ – آگامای سنگی جنوبی

•           Agama bocourti روشبرون، ۱۸۸۴ – آگامای باکورت

•           Agama bottegi بولانژه، ۱۸۹۷ – آگامای سومالی

•           Agama boueti شابانو، ۱۹۱۷ – آگامای مالی

•           Agama boulengeri لاتاست، ۱۸۸۶ – آگامای بولانژه

•           Agama castroviejoi پادیال، ۲۰۰۵ – آگامای موریتانی

•           Agama caudospinosa میک، ۱۹۱۰ – آگامای سنگی المنتیتا

•           Agama cornii اسکورتچی، ۱۹۲۸ – آگامای اسکورتچی

•           Agama cristata موکوار، ۱۹۰۵ -

ادامه مطلب: آگاما (سرده)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 01 مرداد 1394 بازدید: 62
پرینت

آگامای سروزغی

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : phrynocephalus mystaceus

نام انگلیسی : toed headed agama

نام فارسی : آگامای سروزغی

   

پراکندگی

مشخصات: داراي چين پوستي ريشه دار در گوشه دهان؛ بر روي انگشتها ريشه‌هاي پهلويي و مياني به خوبي رشد يافته اند؛ دم 92 تا 114 درصد اندازه نوك پوزه تا مخرج.

رنگ آميزي: پشت حنايي با شبكه‌ها و نقاط سياه و سفيد؛ يك رديف از لكه‌هاي تيره بزرگتر در هر طرف ستون مهره‌ها؛ شكم سفيد؛ روي دم با نوارهاي عرضي كمرنگ، يك سوم قسمت انتهايي روي دم خاكستري و در سطح زيري سياه؛ اغلب داراي لكه روي قفسه سينه؛ چانه و گلو خاكستري مشبك.

 زيستگاه: نواحي بياباني خشك، در تپه‌هاي شني روان، همراه با پوشش گياهي بوته اي و علفي اندك.

 عادات و رفتار: در روز فعالند؛ معمولاً در نواحي بين توده‌ها و تپه‌هاي شني حفاري مي كنند، حفره عميق، 70 تا 80 سانتيمتر سطح (تا سطح نمناك) و در انتها داراي اطاق وسيع است؛ هنگام احساس خطر توسط حركات سريع بدن با حفر كردن به درون ماسه يا شن پناه مي برند. در فصل زمستان خوابي كه معمولاً از اواخر مهر ماه تا پايان فروردين يا ارديبهشت است، در عمق 30/1 متري قرار مي گيرند. داراي ويژگي خاصي براي تهديد كردن دشمن هستند، قسمت جلويي بدن را به كمك اندامهاي جلويي بالا مي برند، دهان را باز مي كنند، با تكان دادن پهلوها، دهان بار زا نمايش كي دهند، در حاليكه غشاء مخاطي دهان و چين‌هاي پوستي قرمز رنگ مي شود با صداي فيس فيس دم را حلقه كرده و ممكن است به سمت دشمن بپرند. از حشرات تغذيه مي كنند. جفتگيري در بهار همچنين خرداد تا مرداد انجام مي شود؛ موقع تخم ريزي از خرداد تا مهر است، 1 تا 3 تخم (اهي تا 5) در عمق 15 تا 20 سانتيتر، در لايه مرطوب ماسه مي گذراندند. در طول عمر خود تا 2 بار تخمريزي مي كنند. جوانها طي دو فصل بالغ مي شوند.

 پراكندگي جهاني: سواحل شمال غربي درياي خزر در روسيه، قزاقستان تا ايران، شمال غربي چين تا افغانستان.

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 78 ميليمتر دم 71 ميليمتر.


ادامه مطلب: آگامای سروزغی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 01 مرداد 1394 بازدید: 67
پرینت

اسکینک پهلو خالدار

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : eumeces taeniolatus

نام انگلیسی:  ribbon sided skink   

نام فارسی: اسکینک پهلو خالدار

  پراکندگی

مشخصات : دو ردف میانی از فلس هی پشتی با هم یکی شده و تبدیل به یک ردیف از فلس های پهن شده است دارای سپر عقب بینی ؛ معمولا 21 فلس اطراف میانی بدن . رنگ آمیزی سطح فوقانی بدن در نمونه های داخل الکل قهوه ای کمرنگ ؛ جوانها با سه نوار طولی قهوهای تیره متشکل از نقاط بهم پیوسته ؛ نوار میانی پشنی قسمت وسیعی از فلس های میانی پشتی را اشغال کرده و 2 نوار دیگر در نیمه بالایی ناحیه گردن و کناره ها است . در نمونه های زنده نوار میانی پشتی کم و بیش بریده بریده و متمایل به نقاط ؛ناحیه شکمی در نمونه های زنده زعفرانی و در نمونه ای داخل الکل کمرنگ شده تا سفید ؛ اندام های حرکتی مایل به آبی روشن یا سبز آبی

 

زیستگاه : نواحی نیمه بیابانی دشت های سنگلاخی ، ماسه ای رسی سست ، دامنه ای صخره ای ، همراه پوشش گیاهی بو ته ای پراکنده و علفزار .

 

عادات و رفتار : روز فعالند ؛ زیر بوته ها ، سنگ ها ، شکاف ها و یا حفره های مخفی می شوند از حشرات مختلف نظیر سوسک های قاب بال، راست بالان و نیز عنکبوت ها تغذیه می کنند . 3 تا 6 تخم می گذارند ، در شهریور ماه جوان های کوچک مشاهده شده اند .

ادامه مطلب: اسکینک پهلو خالدار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 01 مرداد 1394 بازدید: 53
پرینت

آگامای خراسانی

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : laudakia erythrogastra

نام انگلیسی : khorasan agama

نام فارسی : آگامای خراسانی

  

پراکندگی

مشخصات: فلسهاي پشتي بدن يكنواخت و يك شكل نيستند، يك يا دو رديف طولي از برآمدگيهاي تيغه دار در هر طرف بدن ؛ تعداد فلسهاي اطراف ناحيه مياني بدن 80 تا 114 عدد؛ دو در سوم ابتدايي داراي بندهاي مشخص كه هر بند از دو حلقه فلس تشكيل شده است؛ فلسهاي گلويي نوك تيز و در بالغها به شدن تيغه دار شده اند.

رنگ آميزي: رنگ سطح پشتي زيتوني قهوه اي، با لكه‌ها و نوارهاي نامنظم باريك روشن با حاشيه سياه كه گاهي اندكي واضح يا وجود ندارند؛ بيشتر سطح شكمي بدن در نرها سياه و در ماده‌ها نارنجي، كه در فصل راد و ولد واضح تر است؛ رنگ نابالغ‌ها خاكستري روشن.


ادامه مطلب: آگامای خراسانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 31 تیر 1394 بازدید: 58
پرینت

آگامای معمولی

آگامای سرقرمر سنگی

 

طبقه‌بندی علمی

فرمانرو:جانوران

شاخه:طنابداران

رده:سوسماریان

راسته:پولک‌داران

زیرراسته:ایگوانا

تیره:آگاما

زیرتیره:آگامایان

سرده:آگاماها

گونه:A. agama

نام علمی

Agama agama

(کارل لینه، ۱۷۵۸)

زیر گونه‌ها

A. a. agama

A. a. africana

A. a. boensis

A. a. mucosoensis

A. a. savattieri

 

یک گونه نر در کنیا

آگامای معمولی، آگامای سرقرمز سنگی، یا آگامای رنگین‌کمانی ( آگاما آگاما) یک گونه از مارموک‌ها است که در تیره آگامیده(Agamidae) قرار دارد و اغلب در آفریقای سیاه یافت شده‌است.

این خزنده اغلب در گرمای روز دیده می‌شود.در فصل تولیدمثل نرها علائم چشمگیر خود را توسعه می‌دهند و سر، گردن و حتی دم به رنگ نارنجی روشن و بدن به رنگ آبی تیره درمی‌آید.نرها در فصل‌های دیگر به رنگ قهوه‌ای ساده هستند. ماده‌ها و کم‌سن‌ها اغلب به صورت مرموز و پنهان هستند.این خزنده می‌تواند از صخره‌ها و دیوارها بالا رود و تغذیه آن حشرات است.

ادامه مطلب: آگامای معمولی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 31 تیر 1394 بازدید: 76
پرینت

آگامای سروزغی خاکستری

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : Phrynocephalus scutellatus

نام انگلیسی : grey toad agama

نام فارسی : آگامای سروزغی خاکستری

   

پراکندگی

مشخصات: فاقد چين پوستي در گوشه دهان؛ فلسهاي پشتي يكنواخت نيستند؛ برخي ناخن مانند، اغلب توبركولي، فلسهاي بيني بزرگ در تماس با هم يا به ندرت توسط يك رديف پولك جدا شده اند؛ بيشتر از 16 فلس ما بين چشمها بر روي سر؛ اطراف سر و گردن بدون فلسهاي ريشه اي شكل بلند (گاهي با فلسهاي خار دار كوتاه)؛ دم 118 تا 157 درصد اندازه نوك پوزه تا مخرج.

رنگ آميزي: پشت بدن به رنگ خاكستري، قهوه اي با آثار تيره و روشن، اغلب با ناحيه بزرگ صورتي يا بنفش كمرنگ كه با خاكستري تيره در قسمت مياني پشت احاطه شده ( بعضي نمونه‌ها با خاكستري و سياه مشبك، يا خاكستري با نقاط سفيد كوچك، يا به رنگ قهوه اي) ؛ سطح شكمي بدن مايل به سفيد؛ دم با حلقه‌هاي سياه كه در سطح شكمي پر رنگ تر هستند؛ اندامهاي حركتي با نوارهاي سياه پشتي.

 زيستگاه: نواحي بياباني خشك، در دشتهاي مسطح و زمينهاي استپي داراي تركيبات مختلف مخصوصاً ماسه و سنگ ريزه و يا رسوبات گلي و نيز دشتهاي نمكي، در جاهاي هموار و با داراي سراشيبي‌هاي جزيي همراه با پوشش گياهي با پوشش گياهي پراكنده اغلب بوته اي.

 عادات و رفتار: هنگام روز با گرم شدن هوا شروع به فعاليت مي كنند؛ از حشرات به ويژه مورچه‌ها و سوسكهاي قاب بال، مگسها و غيره تغذيه مي كنند؛ تخمريزي بيشتر در بهار و در چندين نمونه 3 تا 4 تخم گزارش شده است؛ در تابستان و اوايل پائيز نيز تخمريزي مي كند.

ادامه مطلب: آگامای سروزغی خاکستری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 31 تیر 1394 بازدید: 59
پرینت

آگامای سروزغی ایرانی

دکتر نصرالله پویانی

ام علمی : Phrynocephalus persicus

نام انگلیسی : persian toad agama

نام فارسی : آگامای سروزغی ایرانی

  

 

پراکندگی

مشخصات: فاقد چين پوستي در گوشه دهان؛ فلسهاي پشتي يكتواخت نيستند؛ برخي ناخن مانند، اغلب توبركولي؛ پولكهاي بيني توسط 3 تا 5 ( بطور استثنايي 1 و معمولاً 3 ) رديف پولك از هم جدا شده اند؛ اطراف سر و گردن فاقد فلسهاي ريشه اي شكل بلند؛ سوراخ بيني از اطراف سر به خوبي قابل رويت است؛ داراي يك رديف تاج طولي پشت گردني از 3 تا 8 فلس بر آمده و نوك تيز؛ فاقد چنين متقاطع پوستي در سرتاسر پشت گردن.

رنگ آميزي: پشت قهوه اي روشن، خاكستري روشن تا خاكستري تيره با آثار متقاطع تيره و نقاط صورتي و آبي پراكنده؛ سطح شكمي بدن سفيد چركي تا كرم؛ گلو با يك لكه خاكستري روشن كه در زير مشخص تر است؛ دم با نقاط تيره پهلويي پشتي؛ سطح شكمي دم خاكستري مايل به آبي كمرنگ يكدست يا با نقاط متقاطع خاكستري روشن.

 زيستگاه: نواحي نيمه بياباني خشك، در دشتهاي سنگي، ريگزار، خاكهاي رسي آميخته با سنگريزه‌ها، در اطراف بريدگيها، دره‌هاي كوچك، شكاف‌هاي كوچك، شكاف‌هاي ايجاد شده توسط آبراهه‌ها، همراه با پوشش گياهي اندك پراكنده بيشتر از نوع بوته اي.

 عادات و رفتار: هنگام روز فعال هستند؛ از مورچه‌ها، سوسك‌ها و ديگر حشرات و عنكبوتيان كوچك تغذيه مي كنند.

 پراكندگي جهاني: آذربايجان، ارمنستان، تركيه، ايران.

ادامه مطلب: آگامای سروزغی ایرانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 31 تیر 1394 بازدید: 73
پرینت

آگامای زمینی افغانی

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : trapelus megalonyx

نام انگلیسی : afghan ground agama

نام فارسی : آگامای زمینی افغانی

پراکندگی

مشخصات: فلسهاي پشتي يكنواخت نيستند؛ فلسهاي بزرگ تا پهلوهاي بدن امتداد نمي يبابند؛ فلسهاي شكمي صاف (بندرت داراي تيغه‌هاي ضعيف)؛ 68 تا 88 فلس اطراف پهن ترين قسمت ناحيه مياني بدن؛ سطح زيرين ران معمولاً فاقد فلسهاي بطور مشخص بزرگ، يا با يك ناحيه از فلسهاي بزرگ كه با فلسهاي كوچك آميخته نشده اند؛ فلسهاي پينه بسته پيش مخرجي در يك رديف؛ نرها بدون كيسه گلويي.

رنگ آميزي: طرح پشتي شبيه به T.lessonae، اما داراي نقاط روشن ستون مهره اي كه اغلب بطور واضح با حاشيه قهوه اي بسيار تيره به اضافه 3 رديف داز نقاط با حاشيه تيره در هر رديف ناحيه مياني پشت درون نوارهاي عرضي تيره، كه اين نوارها باريكتر از فضاي بين آنها هستند؛ در نمونه‌هاي زنده ماده نوارهاي عرضي قرمز (احتمالاً بطور فصلي) ، و در نرها قهوه اي تيره يا خاكستري؛ گلو در ماده‌ها صورتي و در نرها خاكستري تيره يا با نوارهاي طولي خاكستري؛ شكم با لكه اي خاكستري.

ادامه مطلب: آگامای زمینی افغانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 31 تیر 1394 بازدید: 79
پرینت

آگامای دم تیغی مصری

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : uromastyx aegyptius

نام انگلیسی:  egyption spiny tailed lizard   

نام فارسی: آگامای دم تیغی مصری

 پراکندگی

مشخصات : حلقه های فلسی خار دار در سطح فوقانی دم توسط فلس های کوچک از هم جدا نشده اند ، ناحیه پشتی بدون ردیف های عرضی از برآمدگیهای خار دار توسعه یافته . فلس های روی بدن کوچک ، بیشتر از 300 فلس در اطراف ناحیه میانی بدن ؛ فاقد فلس های توسعه یافته روی پهلو ها ؛ 2 یا بیشتر ردیف عرضی از فلس ها در سطح زیرین دم مطابق با سطح فوقانی . 4 انگشت دارای ریشه های جانبی . منافذ رانی و پیش مخرجی وجود دارند .

رنگ آمیزی : پشت خاکستری زیتونی ( درالکل ) ، با نقاط کوچک نسبتا نا مشخص و تیره تر روی ناحیه پشتی ناحیه شکمی سفید و چرکی .

 زیستگاه : نواحی نیمه بیابانی یا بیابانی ، در دشتهای خشک ما سه ای رسی با توده ها یا تپه های ماسه ای وشنی ، اطراف نهرهای خشک با پوشش گیاهی نسبتا اندک بو ته ای وعلفی .

 عادات ورفتار : در اواسط روزهای بسیار گرم فعالیت می کنند . اغلب در نزدیکی لانه بسر می برند . لانه هایی تا عمق یک متری در توده های ماسه ای حفر می کنند. و شب ها در عمق لانه می خوابند .با کاهش گرما عمق بیشتری را برای خواب زمستانی حفر می کنند . گیاه خوار هستند .از گلها ، برگها، میوه ها ، دانه ها و گاهی از حشرات تغذیه می کنند ، دم تیغی های جوان میل زیادی به خوردن حشرات دارند در 3 تا 4 سالگی بالغ ، و قادر به جفت گیری می شوند و 8 تا 17 تخم در هر سال می گذارند . عمر انها 11 تا 15 سال گزارش شده است


 پراکندگی جهانی : شمال آفریقا، جنوب غربی آسیا ، تا سواحل و جزایر خلیج فارس درجنوب غربی ایران .

ادامه مطلب: آگامای دم تیغی مصری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 31 تیر 1394 بازدید: 67
پرینت

آگامای دم تیغی بین النهرین

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : uromastyx loricatus

نام انگلیسی:  mespotamian spiny tailed lizard   

نام فارسی: آگامای دم تیغی بین النهرین

  

 پراکندگی

مشخصات: حلقه‌هاي فلسي خاردار در سطح فواني دم توسط فلسهاي كوچك از هم جدا شده‌اند؛ ناحيه پشتي با رديفهاي عرضي كم و بيش منظم از برآمدگيهاي خاردار توسعه يافته؛ 15 يا بيشتر منفذ راني و پيش مخرجي (3 تا 5 منفذ پيش مخرجي و 11 تا 15 منفذ راني) در هر طرف؛ 12 برآمدگي در رديف عرضي قاعده دم؛ فاقد فلسهاي دندانه دار توسعه يافته در امتداد حاشيه پيشين گوش؛ 30 تا 40 رديف عرضي از فلسها در ناحيه مياني شكم به اندازه سر (از نوك پوزه تا گوشه دهان)؛ رديفي از فلسهاي توسعه يافته روي گردن كه توسط فلسهاي كمي دانه‌اي شكل احاطه نشده‌اند.رنگ آميزي: ناحيه پشتي بدن در الكل كرم رنگ يا خاكستري مايل به زرد، با نقاط كوچك قهوه‌اي، گاهي با رديفي از لكه‌هاي چشمي گرد زرد با حاشيه قهوه‌اي؛ ناحيه شكمي سفيد مايل به زرد؛ در نمونه‌هاي زنده رنگ آميزي ناحيه پشتي از خاكستري تيره در ساعات خنك صبح تا تقريبا سفيد همراه با نواحي بزرگ نارنجي روشن در ناحيه مياني پشت در اواسط روز تغيير مي‌كند. زيستگاه: نواحي بياباني و نيمه بياباني، تپه‌ها، گوديهاي ميان تپه‌اي، دره‌ها و واديها، پوشيده از ماسه‌هاي رسوبي، رسي در دشتها و حاشيه دامنه‌ها با پوشش گياهي اندك بوته‌اي كوچك خاردار و گياهان علفي ديگر. عادات و رفتار: در اواسط روز بيشتر در ماههاي بين فروردين تا اواخر مرداد (زماني كه گرما به حدي رسيده باشد كه ديگر خزندگان ديده نشوند) فعاليت مي‌كنند؛ اغلب در مكانهاي آفتابگير در نزديكي دهانه حفره‌هاي خود روي تپه‌هاي كوچك ديده مي‌شوند، كه با احساس خطر سريعا به داخل حفره مي‌روند؛گاهي اوقات در جستجوي غذا 20 تا 30 متر دورتر از لانه‌شان مشاهده شده‌اند؛

ادامه مطلب: آگامای دم تیغی بین النهرین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 31 تیر 1394 بازدید: 55
پرینت

آگامای دم تیغی ایرانی

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : uromastyx asmussi

نام انگلیسی:  iranian spiny tailed lizard   

نام فارسی: آگامای دم تیغی ایرانی

  

 پراکندگی

مشخصات: حلقه‌هاي فلسي خاردار در سطح فوقاني دم توسط فلسهاي كوچك از هم جدا شده‌اند، اين حلقه‌ها در پهن‌ترين قسمت دم شامل 7 تا 8 فلس خاردار هستند؛ ناحيه پشتي با رديفهاي عرضي كم و بيش منظم از برآمدگيهاي خاردار توسعه يافته؛

9 تا 15 منفذ راني و پيش مخرجي در هر طرف (2 تا 3 منفذ پيش مخرجي و 6 تا 8 منفذ راني)؛ 7 تا 10 برآمدگي در رديف عرضي قاعده دم؛ فلسهاي دندانه دار توسعه يافته در امتداد حاشيه پيشين گوش؛ 20 تا 25 رديف عرضي از فلسها در ناحيه مياني شكم به اندازه سر (از نوك پوزه تا گوشه دهان)؛ چهارمين انگشت با ريشه‌هاي جانبي مشخص؛ رديفي از فلسهاي برآمدگي دار پشت گردني و پشت سري كه توسط فلسهاي كوچك و كمي دانه‌اي شكل احاطه شده‌اند.

رنگ آميزي: ناحيه پشتي (در الكل) قهوه‌اي كمرنگ يا نخودي با رنگ جزئي مايل به سبز يا آبي؛ سطح فوقاني سر، اندامهاي حركتي و دم تيره تر (در بعضي از نمونه‌هاي زنده آبي رنگ) هستند؛ سطح شكمي قهوه‌اي مايل به زرد، با لكه‌هاي زيتوني تيره بسيار اندك، به استثناي ناحيه مياني شكم؛ نمونه‌هاي زنده نر داراي برآمدگيهاي پشتي سرخ رنگ (احتمالا بطور فصلي)؛ ماده‌ها يكدست مايل به قهوه‌اي ناخالص؛ (اغلب رنگ آميزي در گونه‌هاي جنس Uromastyx تغييرات قابل توجهي دارند).

 زيستگاه: نواحي بياباني يا نيمه بياباني خشك، در دشتهاي ريگزار، سنگريزه‌اي يا شني با پوشش گياهي بوته‌اي، درختچه‌اي، كه در قطعه‌هاي پراكنده متمركز شده‌اند.

ادامه مطلب: آگامای دم تیغی ایرانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 31 تیر 1394 بازدید: 57
پرینت

آگامای ایرانی

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : trapelus ruderatus

نام انگلیسی : persian agama

نام فارسی : آگامای ایرانی

 

پراکندگی

مشخصات: فرم فلسهاي پشتي يكنواخت نيست؛ پشت و پهلوها آميخته با فلسهاي در اندازه‌هاي متفاوت؛ فلسهاي شكمي بطور مشخص تيغه دار؛ اندازه بزرگترين پولكهاي پشتي حدوداً دو برابر پهناي پولك‌هاي كوچك مجاور؛ نرها داراي كيسه گلويي توسعه بافته.

رنگ آميزي: پشت به رنگ خاكستري تيره يا روشن، مايل به حنايي، داراي چند رديف طولي از لكه‌هاي تيره كه در نابالغها مشخص تر است؛ در نرها پشت و پهلوها با خالهاي سفيد ؛ بعضي نمونه‌ها يك رديف از لكه‌هاي روشن در امتداد ستون مهره‌ها دارند؛ دم با نوارهاي عرضي تيره؛ روي سر و گردن داراي نوارهاي تيره، در اطراف گردن داراي دو نوار تيره كه يكي از گوش مي گذرد و تا چشم امتداد يافته و ديگري تا بعد از چشم نيز كشيده ده است.

 زيستگاه: نواحي بياباني گرم و خشك، در شنزارها، حاشيه و يا روي تپه‌هاي شني؛ همراه با پوشش گياهي اندك شامل بوته‌هاي كوچك خاردار، و گاهي با درختچه‌هاي پراكنده.

 عادات و رفتار: روزها فعالند؛ بيشتر لابلاي شاخ و برگ‌هاي بوته‌ها و درختچه‌ها ديده مي شوند؛ از بند پايان مختلف نظير حشرات و عنكبوتيان، و گاهي از مواد گياهي تغذيه مي كنند.

ادامه مطلب: آگامای ایرانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - آگاماها
نمایش از 31 تیر 1394 بازدید: 58
پرینت

آگامای استپی

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : trapelus agilis

نام انگلیسی : steppe agama

نام فارسی : آگامای استپی

 

پراکندگی

مشخصات: فرم فلسهاي پشتي يكنواخت، كه اندازه آنها به تدريج و بطور منظم تا فلسهاي پهلويي كوچكتر مي شود. 1 تا 3 رديف از فلسهاي پيش مخرجي پينه بسته، كه بيشتر در نرها برجسته تر هستند.

رنگ آميزي: پشت خاكستري، حنايي، سياه يا كرم مايل به زرد، بطور يكدست (اغلب در نرها) يا با نوارهاي عرضي كم و بيش مشخص قهوه اي تيره يا قرمز، معمولاً با يك يا دو رديف زيتوني روشن كه اين الگوي رنگ آميزي در ماده‌ها و جوانها مشخص تر از نرهاست؛ سطح شكمي كرم مايل به سفيد؛ در ماده‌ها و جوانها گلو و شكم اغلب با رگه‌هاي قهوه اي، و در نرها ناحيه گلو، قفسه سينه و پهلوها آبي تيره يا بنفش.

 زيستگاه: در نواحي بياباني و نيمه بياباني، در دشتهاي باز مسطح شني، رستي، رسوبي، ماسه اي، نزديك اراضي كشاورزي، حاشيه و دامنه كوهها، آبراهه‌هاي خشك، تپه‌هاي شني كوچك، تخته سنگها، توده‌هاي سنگي، سنگ چين‌ها همراه با پوشش گياهي مختلف پراكنده و استپي.

 عادات و رفتار: هنگام روز فعاليت مي كنند؛ اغلب روي تخته سنگها و ديگر بر آمديگيها مي نشينند؛ روزهاي آفتابي بيشتر ديده مي شوند؛ از حشرات، عنكبوتيان، هزارپايان و گاهي از مواد گياهي تغذيه مي كنند. پراكندگي جهاني: ايران تا قزاقستان و روسيه، افغانستان تا قرقيزستان و چين، پاكستان، هند و احتمالاً عراق.

 اندازه: از نوك پوزه تا مخرج 115 ميليمتر دم 177 ميليمتر.

ادامه مطلب: آگامای استپی
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 83 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید