نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - بزمجه
نمایش از 30 تیر 1394 بازدید: 68
پرینت

همه چیز درباره تمساح یا کروکودیل

تِمساح یا کروکودیل جانوری است خزنده دارای چهار دست و پا، در آب به راحتی شنا می‌کند، اما همیشه در آب نمی‌ماند و تخم‌هایش را در خشکی می‌گذارد.

یا کروکودیل جانوری است خزنده دارای چهار دست و پا، در آب به راحتی شنا می‌کند، اما همیشه در آب نمی‌ماند و تخم‌هایش را در خشکی می‌گذارد. این حیوان دارای فک و دندان‌های بسیار نیرومند است و به گروه چهاراندامان از تیره تمساحیان (Crocodylidae) تعلق دارد. این خزندهٔ آبی و خشکی بزرگ در سراسر مناطق استوایی آفریقا، آسیا، آمریکا و استرالیا زندگی می‌کند. تمساح مانند سایر موجودات ساکن در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و سرزمین‌های مرطوب در آب‌های شیرین و گاهی در آب‌های کمی شور زندگی می‌کند.

نام

تمساح واژه ای است که برای نامیدن انواع مختلف کروکودیل از جمله کایمن و الیگاتور استفاده می‌شود. در گذشته واژه نهنگ به جای تمساح استفاده می‌شد اما در قرن بیستم نهنگ به واژه ای برای نامیدن وال‌ها تبدیل شد و تمساح جای آن را در معنی کروکودیل گرفت. امروزه بسیاری از اوقات نام تمساح و سوسمار به جای یکدیگر استفاده می‌شوند در حالی که سوسمار نام گروه دیگری از خزندگان، دربرگیرنده مارمولک، بزمجه و... است که در زبان انگلیسی بدان lizard گفته می‌شود.

تغذیه

تمساح اغلب از مهره‌داران دیگر مانند انواع ماهی‌ها، خزنده‌ها و پستانداران و بعضی وقت‌ها از بی‌مهرگانی مانند صدف‌ها و سخت‌پوستان با توجه به گونه‌های خود تغذیه می‌کنند. تمساح شجره تاریخی دارد و از زمانهای دور وجود داشته و این اعتقاد وجود دارد که از زمان دایناسورها به این طرف تغییرات ناچیزی داشته‌است.

 

مشخصات ظاهری و جسمی

به‌رغم سابقه ماقبل تاریخ، از انواع پیشرفته خزندگان هستند. برخلاف خزندگان دیگر، قلب چهار محفظه‌ای، دیافراگم و قشر مغزی هوشمند دارد. سیستم صوتی خارجی تمساح، علائم زندگی آبی و خاکی و سبک زندگی دوره‌ای دارد. تمساح دوزیست است. تمساح بدن خط دار ناصافی دارد و می‌تواند به سرعت و راحت در آب شنا کند و همچنین می‌تواند هنگام شنا پاهای خود را در کناره‌های بدن خود جمع کند و با کاستن از مقاومت آب سریعتر شنا کند. تمساح پاهایی باانگشتان چسبیده بهم دارد، گرچه این پاها برای پا زدن در آب به کار نمی‌رود، اما این خصوصیت امکان برگشت سریع و حرکتهای ناگهانی را در آب را به او می‌دهد. در مسافت‌های کوتاه، حتی بیرون از آب خیلی سریع می‌باشد. تمساح آرواره‌های فوق العاده قوی و دندان‌های تیز برای گرفتن و پاره کردن گوشت دارد.

 

ادامه مطلب: همه چیز درباره تمساح یا کروکودیل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - بزمجه
نمایش از 30 تیر 1394 بازدید: 56
پرینت

کروکدیل تمساح (گاندو)

برجسته‏ ترین موجود وحشی دره رودخانه سرباز است که بطور طبیعی در آنجا زیست می‏کند.کروکدیل‏ها یا به گویش محلی «گاندوها» نامیده می شوند.کروکدیل‏ها یا به گویش محلی «گاندوها» از هندوستان، سیلان تا پاکستان غربی و بلوچستان جنوبی پراکنده ‏اند.رودخانه سرباز، غربی‏ترین نقطه انتشار کروکدیل در آسیاست، از این‏رو دارای ارزش توأم ملی و بین‏ المللی است.تمساح حیوانی است که از میلیونها سال قبل در این منطقه (سرباز و باهوکلات)، می‏زیسته و از زمان دایناسورها تاکنون علیرغم تغییرات و نوسانات شدید اکولوژیک، ضمن سازش با این تغییرات، توانسته است دوام و بقاء خود را حفظ کند.شاید به درستی نمی‏توان گفت که تمساح‏ها از چه زمانی وارد این منطقه شده ‏اند، ولی به هر حال تمساحها بیش از ۲۰۰ میلیون سال که جزء سکنه کره زمین گردیده ‏اند، ۲۱ گونه و ۷ زیرگونه از آنها در سطح جهان شناسایی گردیده است که در سه خانواده قرار دارند. تمساح های سرباز و باهوکلات که در جنوب شرقی بلوچستان زندگی می‏کنند، زیرگونه‏ ای از خانواده کروکودیلها بنام علمی crocodvias palastris palastris هستند.حیوانات رشته کروکودیلیا که بزرگترین موجودات خزنده به شمار می‏روند، آخرین بازماندگان دوران مزوزوئیک، زمانی که خزندگان شکل حاکم زندگی در روی زمین بودند، می‏باشند ۱۸۰ میلیون سال قبل یعنی دوره تریاس مبدأ پیدایش نسل اولیه این موجودات است. اگرچه این حیوانات با دایناسورها همزمان بودند، ولی برعکس آنها موفق شدند خود را با تغییرات محیط وفق داده و انطباق لازم را بدست آورند. خشکی را ترک نموده و به دریا روی آوردند. به همین دلیل کمتر از دایناسورها، فشار تحولات اقلیمی را متحمل شدند و در صحنه زندگی باقی ماندند. تمساحها در طول میلیونها سال در رودخانه‏ ها و حوضچه‏ ها و مردابها و گاهی در دریاها به زندگی ادامه دادند.تمساح های نر، متمایل به سیاه و ماده‏ ها معمولاً قهوه‏ ای هستند. تمساحها جزء خزندگان هستند که اکسیژن مورد نیاز خود را علیرغم زندگی کردن در آب برکه‏ ها از هوا دریافت می‏نمایند، اگرچه زمان تخم گذاری این تمساحها مشخص نشده است، ولی با این وجود، نوزادها در فروردین ماه دیده شده ‏اند. تخمها در لانه ‏ای مخصوص که تمساح ماده در نزدیکی ساحل رودخانه و در عمق نیم متری می‏سازد، گذارده می‏شوند، تعداد آنها معمولاً ۱۷ تا ۲۴ عدد است. بعضی از تخمها را خود پدر و مادر می‏خورند و بعد از بیرون آمدن نوزادها از تخم، تا زمانی که پوستشان نرم است، والدین از آنها تغذیه می‏کنند بطوریکه ۲ الی ۳ نوزاد بیشتر باقی نمی‏ماند.

ادامه مطلب: کروکدیل تمساح (گاندو)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - بزمجه
نمایش از 30 تیر 1394 بازدید: 62
پرینت

دانستنيهاي جالب درباره تمساح!

 

 

آيا مي دانيد :

 در صورت نبودن غذا، تمساح قوي، همنوع ضعيف تر خود را مي خورد. تمساح نمي تواند زبانش را بيرون بياورد. دندان هاي تمساح در همه سنين عمر دوباره درمي آيد. طول بدن تمساح به 5 متر و وزن آن به بيش از 520 کيلوگرم هم مي رسد. تمساح ها به راحتي در آب شنا مي کنند و با بستن پرده گوش و بيني شان مي توانند بيش از يک ساعت نفس خود را در سينه حبس کنند و زير آب بمانند.

 

ادامه مطلب: دانستنيهاي جالب درباره تمساح!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - بزمجه
نمایش از 30 تیر 1394 بازدید: 68
پرینت

تمساح، مخوف ترین  خزندگان

     

تمساح مخوف ترین و منفور ترین خزنده به شمار می رود.

بعضی از کارشناسان معتقدند کشتار انسان به وسیله ی تمساح ها بیش از مجموع کشتار آن ها به وسیله ی شیر، ببر، پلنگ و مار است.

 

همه ساله در افریقا بیش از هزار نفر به وسیله ی تمساح ها Crocodiles کشته می شوند. این موجودات تنها جانورانی هستند که به ویژه به انسان حمله می کنند.

 البته چنانچه در محیط زندگی آن ها ماهی که غذای معمول آن هاست زیاد باشد این اتفاق رخ نمی دهد.

 

بیشتر کسانی که مورد حمله، واقع می شوند، افرادی هستند که برای شنا وارد آب می شوند و یا کنار آب مشغول شستن لباس و ... هستند و بیشتر قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می دهند.

 

تمساح ها در جنوب و مرکز افریقا، بخش های گرم آسیا، بعضی جزایر اقیانوس آرام، شمال استرالیا و هم چنین برخی نواحی امریکا وجود دارند که این دسته بیشترشان آلیگاتورها Aligators (نهنگ های امریکایی) هستند.

 

لازم به ذکر است گفته می شود در رودخانه سرباز که از ارتفاعات بخش شمالی سرباز در جنوب شرقی کشورمان سرچشمه می گیرد و در خلیج گوآتر به دریای عمان می ریزد، تعداد زیادی بچه تمساح دیده شده اند و وجود تمساح در رودخانه های سیستان و بلوچستان از مدت ها پیش گفته می شده است.

(دو نمونه از تمساح رودخانه ی سرباز در موزه دانشکده دامپزشکی وجود دارد که توسط دکتر تجلی پور گرفته شده است)

 

تمساح ها (نهنگ ها) تنها خزنده ای هستند (به استثنای بعضی سوسمارهای باریک) که دارای صدا می باشند. به طوری که می توانند بلند غرش کنند. 

 

این جانوران اغلب همه چیز را می خورند؛ از ماهی تا انسان 

در تمام دوره ی زندگی هرگاه دندانی را از دست بدهند، دندان دیگری به جای آن می روید.


ادامه مطلب: تمساح، مخوف ترین خزندگان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - بزمجه
نمایش از 30 تیر 1394 بازدید: 62
پرینت

معرفی بزمجه بیابانی (وارانوس)

بزمجه ها از خانواده ی Varanidae می باشند، گروهی از سوسمار ها که شامل بزرگترین سوسمار زنده یعنی اژدهای کومودو (komodo Dragon) می باشند. Varanidae ها فقط شامل یک جنس (genus) هستند و آن هم Varanus است.در استرالیا ، بزمجه ها با عنوان goannas شناخته می شوند.

 

مروری بر تحولات

به نظر می رسد که بزمجه ها از توسعه یافته ترین سوسمارها می باشند، متابولیسم نسبتاً شدیدی نسبت به دیگر خزندگان دارند ، سیستم های حسی مختلف که در شکار طعمه تأثیر بسزایی دارند و فک پائین که ممکن است نتواند خوردن شکار های خیلی بزرگ را به راحتی انجام دهد. تحقیقات اخیر نشان است که سوسمارهای وارانید (Varanid) ، مثل اژدهای کومودو ، زهردار هستند و برخلاف آنچه در گذشته تصور می شد ، باکتری های کشنده تولید نمی کنند. گرچه به جای تزریق کردن سم به بدن طعمه از طریق دندان های نیش ، مانند مارها ، سم در اطراف دندان می ماند و تزریق نمی شود ( ولی در اثر تماس بدن طعمه با سم ، از پای در می آید).

نامگذاری

گفته می شود که نام بزمجه (monitor lizard) از خرافات اقتباس شده است و دلیل آن این بوده است که وجود آن ها در یک ناحیه هشداری بوده بر وجود کروکودیل ها و نشان دهنده ی وجود کروکودیل ها در آن ناحیه بوده است. با این حال نمی تواند دلیل مناسبی باشد گرچه دلیل بسیار شناخته شده ای می باشد. بر طبق شواهد موجود ، این نام به دلیل درست شنیده نشدن ( خطای شنوایی) کلمه ی عربی oaran (سوسمار) توسط آلمان هاست که شبیه کلمه ی warnen (اخطار) در زبان آلمانی است و بعد ها در زبان لاتین به صورت بزمجه (monitor) نامیده شد که معنای آن خلیفه می باشد.

خصوصیات ظاهری

اندازه اعضاء این خانواده از ۲۰ تا ۳۰۰ سانتی متر است. غیر از گونه ی استرالیایی ، دیگر گونه ها دارای اندازه ای بزرگ هستند. اندازه بزمجه استرالیایی (V.brevicaudatus) به حدود ۲۰ سانتیمتر می رسد و اژدهای کومودو (V.komodoensis) دیگر عضو این خانواده طول تقریبی ۱۲ پا (۳۶۰ سانتیمتر) دارد. در اعضاء این خانواده استخوان های جلدی کم شده و یا وجود ندارد ، پوزه دراز و باریک است ، دم و گردن نسبتاً طویل شده است و نای تقریباً حلقه حلقه است. به علت وجود چین خوردگی در هریک از مجاری بینی ، سطح پوششی بویایی آن ها افزایش یافته است .

ادامه مطلب: معرفی بزمجه بیابانی (وارانوس)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - بزمجه
نمایش از 30 تیر 1394 بازدید: 56
پرینت

بزمجه بیابانی

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : varanus griseus

نام انگلیسی:  desert monitor   

نام فارسی: بزمجه بیابانی

 

مشخصات: در زيرگونه V.g.griseus دم در تمام طول خود در برش عرضي مدور است؛ در زيرگونه V.g.caspius نيمه پيشين دم در برش عرضي كم و بيش مدور در نيمه خلفي باريك و در برش عرضي از دو طرف فشرده و داراي يك تيغه مشخص در سطح فوقاني است. فلسهاي شكمي در 110 تا 125 رديف عرضي از يقه تا كشاله ران.

رنگ آميزي: ناحيه پشتي با 5 تا 8 (معمولا 6) نوار عرضي باريك بعلاوه يك يا دو نوار عرضي پشت گردني؛ در زيرگونه V.g.riseus اين نوارها خاكستري و دم تقريبا تا انتها با 19 تا 28 نوار عرضي تيره؛ در زيرگونه V.g.caspius نوارهاي عرضي روي ناحيه پشت قرمز قهوه‌اي و دم با 13 تا 19 نوار عرضي تيره، انتهاي دم (معمولا يك سوم انتهايي) در بالغها بدون طرح و در نمونه‌هاي جوان در تمام طول دم داراي نوار.

 

زيستگاه: نواحي بياباني و نيمه بياباني، زمينهاي ماسه‌اي با سطوح ناهموار، خاكهاي رسي، در دامنه كوهها، تپه‌ها و دشتها با پوشش گياهي استپي شامل بوته‌ها، درختها و نيز اطراف زمينهاي كشاورزي و باغها.

 

عادات و رفتار: در ساعات اوليه روز فعاليت مي‌كنند؛ از لانه‌هاي زيرزميني پستانداران و ديگر جانوران بعنوان پناهگاه استفاده مي‌كنند، و يا خودشان لانه‌هايي به طول 500 سانتيمتر و عمق 50 تا 120 سانتيمتر در زمينهاي ماسه‌اي يا رسي حفر مي‌كنند؛

ادامه مطلب: بزمجه بیابانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - بزمجه
نمایش از 30 تیر 1394 بازدید: 59
پرینت

بزمجه بنگال

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : varanus bengalensis

نام انگلیسی:  bengal monitor   

نام فارسی: بزمجه بنگال

 پراکندگی

مشخصات: دم در تمام طول خود فشرده، با دو ستيغ كوچك دندانه‌اي در سطح فوقاني؛ فلسهاي شكمي در 88 تا 110 رديف عرضي، از يقه تا كشاله ران؛ سپرهاي بالاي چشمي توسعه يافته نيستند.

رنگ آميزي: جوانها زيتوني تيره يا نارنجي كمرنگ تا قهوه‌اي روشن در نمونه‌هاي زنده، با نقاط روشن متعدد يا لكه‌هاي چشمي كه كم و بيش بطور عرضي مرتب شده‌اند و 10 تا 13 نوار عرضي باريك را تشكيل مي‌دهند، و اغلب با نقاط يا نوارهاي تيره متناوب، بندرت تنها با نوارهاي تيره؛ ناحيه فوقاني سر با نقاط روشن؛ ناحيه شكمي مايل به سفيد با نوارهاي عرضي باريك تيره كه اين نوارها ممكن است منقطع و متمايل به نقاط باشند؛

بالغها در سطح فوقاني مايل به قهوه‌اي يا زيتوني، معمولا با نقاط مايل به سياه پراكنده؛ ناحيه شكمي مايل به زرد، يكدست يا آميخته با نقاط سياه، يا با فلسهاي تيره و روشن پراكنده؛ روي ناحيه گردني داراي نقاط بيشتري است؛ نوك دم مايل به سفيد، فرم رنگ آميزي بسته به موقعيتهاي جغرافيايي متفاوت است.

 زيستگاه: نواحي بياباني و نيمه بياباني خشك، در زمينهاي پست تپه‌اي، تل‌هاي كوچك، حاشيه دامنه‌ها، واديها، دره‌هاي ميان تپه‌اي، با پوشش گياهي اندك تا فراوان بوته زار، درختچه‌اي، و يا گاهي جنگلي، همچنين كشتزارها و باغها.

 

ادامه مطلب: بزمجه بنگال
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 145 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید