نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - تمساح
نمایش از 30 تیر 1394 بازدید: 81
پرینت

نام فارسی: تمساح پوزه کوتاه ایرانی (گاندو)

 

تمساح پوزه کوتاه ایرانی (گاندو)

مسعود ابراهیم تهرانی

ام علمی : Crocodyluc Palustris

نام انگلیسی:  persian crocodile   

 

  

 

پراکندگی

خزندگان از جمله جانوران ارزشمندي هستند كه نقش مهمي را در تعادل چرخه طبيعت به عهده دارند. از ميان حدود 200 گونه خزنده كه در كشورمان شناسايي شده گونه كروكوديل از ارزش خاصي برخوردار است.

راسته كروكوديل‌سانان (Crocodylia) در ايران تنها داراي يك خانواده به نام كروكوديليا (Crocodyliae) و يك گونه تمساح پوزه كوتاه ايراني يا تمساح تالابي (Crocodyluc Palustris) مي‌باشد. اهميت اين گونه منحصر به فرد از آن جهت است كه تنها زيستگاه آن محدود به منطقه جنوب شرقي بلوچستان مي‌شود و چون اهالي محل نام «گاندو» را براي اين حيوان برگزيده‌اند، سازمان حفاظت محيط زيست جهت حراست و مراقبت از زيستگاه‌هاي طبيعي آن، مناطق فوق را تحت عنوان «منطقه حفاظت شده گاندو» تحت مديريت خود دارد. وسعت اين منطقه بر اساس جديدترين اطلاعات ماهواره‌اي بالغ بر 465 هكتار بوده و داراي رودخانه‌هاي مهمي همچون سرباز، باهوكلات و كلاجو مي‌باشد. در اين روخانه‌ها بركه‌هايي وجود دارد كه هر كدام توسط يك يا چند تمساح اشغال شده و با توجه به موقعيت آن، اسم خاصي دارد. معروف‌ترين بركه‌هاي موجود در منطقه عبارت‌اند از:

بركه فيروزآباد، بركه آزادي، بركه درگس، بركه كهير برز، بركه هوت كت، بركه شير‌گواز، بركه باهو كلات، بركه پير سهراب، بركه زير سد پيشين، بركه جنگل، بركه پلنگي و ... و درياچه سد پيشين. بسياري از گودال‌هاي آب كه اهالي روستايي به نام «هوتك» مي‌گويند. در خلال سال‌هاي 77 تا 83 به دليل بحران‌هاي خشك‌سالي، خشك شد

ادامه مطلب: نام فارسی: تمساح پوزه کوتاه ایرانی (گاندو)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - تمساح
نمایش از 30 تیر 1394 بازدید: 97
پرینت

تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟

 

دو تا از گروه‌های خزندگان امروزی مارمولک‌ها و کروکودیل‌ها هستند. مارمولک‌ها تنوع بسیار زیادی دارند؛ از گکوهای دیواری گرفته که در خانه‌های همه‌ی ما زندگی می‌کنند و به سادگی به آن ها مارمولک دیواری می‌گوییم تا بزمجه‌های غول‌پیکر جنوب شرق آسیا که مردم آن‌جا به آن‌ها اژدهای کومودو می‌گویند، همه‌ی این‌ها انواعی از مارمولک‌ها هستند. آفتاب‌پرست، ایگوانا، مارمولک‌های زیرزمینی با دست و پاهای خیلی کوتاه که تا حدی شبیه مار شده‌اند، اینها همه مارمولک‌ هستند. گاهی‌اوقات به‌جای کلمه‌ی مارمولک‌ (هر نوعی که باشد) به سادگی می‌گویند «سوسمار».

پس سوسمار نام دیگری برای مارمولک‌هاست. مثلاً مارمولک‌های روی دیوار خانه‌تان «سوسمار» هستند. ولی نمی‌توان از این نام برای نامیدن کروکودیل‌ها استفاده کرد. کروکودیل‌ها و انواع مختلف آن‌ها در سراسر جهان مثل کایمن و الیگاتور همگی در فارسی با عنوان عمومی «تمساح» شناخته می‌شوند.

نکته‌ی جالب این‌جاست که چند صد سال پیش وقتی مردم می‌گفتند «نهنگ» هم منظورشان کوروکودیل بوده و هرگز از کلمه‌ی نهنگ برای نامیدن پستانداران بزرگ دریایی یا همان وال‌ها استفاده نمی‌کردند اما در قرن بیستم این کلمه‌ی نهنگ، شد کلمه‌ی اختصاصی برای نامیدن وال‌ها و در عوض ما از عنوان تمساح برای نامیدن اعضای راسته کروکودیل‌ها استفاده می‌کنیم. مهم‌ترین و جالب‌ترین تفاوت تمساح‌ها با خزندگانی مثل سوسمار‌ها (مارمولک‌ها) و مارها، کامل شدن دیواره‌ی میانی قلب است. همه‌ی خزندگان قلب چهارحفره‌ای دارند (اگر به شما گفته‌اند سه حفره‌ای است یک اشتباه گل‌درشت مرتکب شده‌اند.) منتها دیواره‌ی دو بطن در اغلب آن‌ها کامل نیست و مقدار بسیار کمی از خون دو بطن می‌تواند با هم قاتی شود. اما در تمساح‌ها (و نیز پرندگان که آخرین گروه خزندگان هستند) این دیواره کامل کامل است و هیچ راهی برای ترکیب خون دو بطن وجود ندارد. البته میان آئورت تمساح‌ها یک مجرای کوچک به‌نام مجرای پانیزی وجود دارد که کارش تنظیم فشار خون کل بدن و فشار خون ششی است. این مجرای پانیزی در آئورت قرار دارد نه در دیواره‌ی بطن پس می‌توان گفت قلب سوسمارها (و نیز مارها و …) چهارحفره‌ای ناقص است و قلب تمساح‌ها (و پرندگان) چهار حفره‌ای کامل.

ادامه مطلب: تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 155 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید