نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 92
پرینت

مارمولک های خانگی

 

در فلات ایران تعداد زیادی مارمولک خانگی پراکنده شده است. این مارمولک ها را تحت عنوان جکو میشناسند. برخی از آنها در نواحی محدودی زیست میکنند و برخی دیگر در تمام خانه های ایران. مارمولک های خانگی یا جکو ها سمی نمیباشند.

 

در فلات ایران تنوع زیستی سوسماران یا مارمولک ها زیاد میباشد. در فلات ایران تعدادی از گونه های مارمولک در خانه ای مسکونی زیست میکنند. اما در مناطق مختلف نوع آنها یا بهتر گونه آنها متفاوت میباشد. مارمولک های خانگی که در خانه های روستایی و یا شهری زیست میکنند تحت عنوان جکو شناخته میشوند. جکو ها بدنی لطیف و ظریف دارند که پوشیده از پولک های ریز است. رنگ آنها در حالت طبیعی تقریبا روشن میباشد. بررسی خاضر نتیجه فعالیت های تحقیقاتی مرکز تحقیقات FTEHCR در فلات ایران میباشد (۱-۱۳). حداقل تعداد ۶ گونه مارمولک خانگی وجود دارد که به شرح مختصری از آنها میپردازیم.

۱) Cyrtopodion scabrum : این گونه معمولی ترین گونه مارمولک های خانگی میباشد و تقریبا در تمام خانه های ایران یافت میشود. زادآوری این گونه در طول سال بسیار زیاد میباشد، اما هر دفعه یک یا دو تخم میگذارند. دارای خال های دی پشت و انگشتانش ساده میباشد

۲) Cyrtopodion heterocercum: این گونه در مناطق محدودی پراکنده شده است اما میتوان تعداد فرامانی از آن را رد خانه های مسکونی نورآباد لرستان مشاده نمود. این گونه دارای خط های عرضی در پست است. انگشتان نیز ساده میباشد.

۳) Hemidactylus flaviviridis : این گونه از گونه قبلی بزرگتر میباشد و در خانه های مسکونی استان های جنوبی ایران زیست میکنند. انگشتان این گونه به دو نیم تقسیم شده است. بدن این گونه خال های منظم و یا غیر منظم دارد.

۴) Hemidactylus persicus: این گونه نیز همانند گونه قبلی در استان های جنوبی ایران پراکنده شده است. انگشتان این گونه به دو قسمت تقسیم شده است. بدن این گونه یکدست میباشد و خالی روی بدنش مشاهده نمیشود.

۵) Asaccus elisae: این گونه با داشتن انگشتانی مثلثی شکل کاملا قابل شناسایی هستند. اندازه بدنشان کوچک میباشد شبیه گونه اول. این گونه خال هایی در پشت دارد. گونه مذکور در نقاط محدودی در زاگرس پراکنده شده است و در خانه های مسکونی سرپل ذهاب (کرمانشاه) و معمولان (لرستان) دیده شده است.

ادامه مطلب: مارمولک های خانگی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 56
پرینت

راستی مارمولک چیست و آیا زیانی برای ساکنان خانه دارد؟

دیدگاه‌های مختلفی در مورد این جانور خانگی مطرح است. برخی می‌گویند سمی است و دمش آغشته به سیانور که چنانچه داخل ظروف غذا بیفتد آدمی را راهی آن دیار می‌کند اما این باور پایه علمی ندارد و محققان آن را تایید نکرده‌اند، اما برخی دیگر هم معتقدند نباید این جانور را از بین برد؛ چرا که زندگی فرد با مشکل مواجه می‌شود. 
در مورد فواید مارمولک گفته می‌شود وجود مارمولک در خانه موجب می‌شود جانوران موذی از جمله سوسک، پشه و غیره توسط این جانور بلعیده شوند. حضور مارمولک از روزگار دور در خانه‌ها وجود داشته و مردم با آن زندگی کرده‌اند. هرچند که برخی از دیدن آن احساس چندش و ترس می‌کنند.

انواع مارمولک 

به گزارش سایت آفتاب، مارمولک‌های خانگی جزو گروه سوسمارها و خزندگان‌اند. این مارمولک‌ها بدنی نرم و لطیف دارند که در خانه‌های مسکونی در نقاط مختلف ایران پراکنده شده‌اند.
با توجه به نوع آب و هوا نوع مارمولک خانگی نیز تفاوت می‌کند، اما به طور کلی یک گونه مارمولک خانگی کوچک به نام
cyrtopodion scabrum در اکثر اماکن‌های مسکونی ایران زندگی می‌کنند. مارمولک‌ها در دنیا از اندازه 2 سانتی‌متر (تحکوهای پلنگی) تا حدود 5/3متر (اژدهای کومورو) دیده می‌شوند.

 


انواع مارمولک خانگی

ادامه مطلب: راستی مارمولک چیست و آیا زیانی برای ساکنان خانه دارد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 58
پرینت

آیا گاز گرفتن اژدهای کومودو واقعا باعث مرگ می‌شود؟

 جانورانی که طعم گاز گرفتن اژدهای کومود را می‌چشند؛ اغلب به مرگی دردناک دچار می‌شوند. اما چه چیزی در گاز این جانور وجود دارد که آنها را تا این اندازه خطرناک می‌کند؟

محمود حاج‌زمان: بر اساس مطالعات مشاهداتی انجام شده توسط والتر آفنبرگ در دهه 1970 میلادی / 1350 شمسی، برای مدت‌ها تصور می‌شد که اژدهاهای کومودو به دلیل وجود باکتری‌های مرگباری که در دهان آنها زندگی می‌کنند؛ عفونتی مرگبار را به طعمه خود هدیه می‌دهند. گفته می‌شد که این اژدها به جای زهر، چیزی ترسناک‌تر دارد: گاز گرفتنی سخت و پلید که باعث بروز زخم‌های چرکین می‌شود.

 

اما به گزارش پاپ‌ساینس، مطالعه‌ای که در سال 2009 / 1388 انجام شد نشان داد که واقعیت این‌گونه نیست. برایان فری از دانشگاه کوئینزلند مطالعه‌ای انجام داد تا کشف کند که چه میکروب‌هایی باعث بروز این صدمات می‌شوند. اگرچه وی مخالفانی از باغ‌وحش‌های مختلف پیدا کرد که نمی‌خواستند تصور رایج از اژدهای کومودو به عنوان هیولایی با عفونت باکتریایی از میان برود؛ اما در نهایت موفق شد تا نمونه‌هایی از بزاق دهان چندین اژدهای دربند را که در باغ‌وحش‌ها نگاهداری می‌شدند جمع‌آوری کند.

مطالعه وی نشان داد اگرچه تعداد فراوانی باکتری درون دهان اژدهای کومود زندگی می‌کنند؛ اما اگر بخواهیم جانب انصاف را رعایت کنیم، این نتیجه‌گیری در خصوص دهان ما و باکتری‌های ساکن آن نیز صدق می‌کند. همچنین وی در نمونه‌های خود هیچ میکروبی را که باعث تعجب شود پیدا نکرد؛ و تمام باکتری‌های موجود در دهان اژدهای کومودو همانند سایر مارمولک‌های ساکن اندونزی بود. فساد سریع بافت و اتلاف خونی که در قربانیان گازگرفتگی اژدهای کومودو مشاهده می‌شود را نمی توان به حساب هیچ‌کدام از این باکتری‌ها را گذاشت.

نکته ناامید کننده‌تر این بود که میزان باکتری موجود در دهان اژدهای کومودو حتی از باکتری‌های ساکن دهان پستانداران به ویژه گوشتخواران نیز پایین‌تر بود. به عبارت دیگر، بر اساس یافته‌های فری دهان اژدهای کومودو عملا «پاک» به حساب می‌آمد!

ادامه مطلب: آیا گاز گرفتن اژدهای کومودو واقعا باعث مرگ می‌شود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 66
پرینت

كوچك‌ترین آفتاب‌پرست دنیا

 این آفتاب پرست ماداگاسكاری به سختی می‌تواند بزرگتر از ناخن یكی از انگشت‌های دست شما باشد.

آفتاب‌پرست‌ها، مارمولک‌های عجیبی هستند که می‌توانند رنگ پوست خود را تغییر دهند. آنها وقتی رنگ پوست خود را تغییر می‌دهند که عصبانی یا ترسیده باشند. همچنین با تغییر دما و نور محیط یا هنگام مخفی شدن، رنگ پوست این جانور تغییر می‌کند.

 

 

طول بیشتر آفتاب‌پرست‌ها بین 17 تا 25 سانتی‌متر است، ولی طول برخی از آنها به 60 سانتی‌متر هم می‌رسد. اما این آفتاب پرست کوچک از نوك بینی تا انتهای دم این حیوان به سختی به 2 سانتیمتر می‌رسد. این مخلوق مینیاتوری كاملا غیر اجتماعی بوده و شما باید خیلی خوش شانس باشید كه بتوانید از یكی از آنها عكس بگیرید. این حیوان اولین بار است كه دیده می‌شود و می‌توان كاشف آن را عكاس بریتانیایی، لوكاس بورارد دانست.

او یك عكاس حیات وحش است و زمانی كه به همراه برادرش مت، دنبال سوژه‌ای دیگر می‌گشت، این موجود خال خال ریز را دید كه خودش را در زیر برگ‌ها پنهان كرده بود.وی در این باره می‌گوید: «برای لحظاتی باورم نمی‌شد كه آفتاب پرستی را با این ابعاد می‌بینم، اول فكر می‌كردم كه اشتباه دیده‌ام اما راهنمای محلی ما آقای آنتونیو گفت كه درست دیده‌ام!»

ادامه مطلب: كوچك‌ترین آفتاب‌پرست دنیا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 83
پرینت

آفتاب پرست؛ مارمولکی با چند رنگ 
 

 

 

 

 

آفتاب‏پرست‏ها، مارمولک‏های عجیبی هستند که می‏توانند رنگ پوست خود را تغییر دهند. آنها وقتی رنگ پوست خود را تغییر می‏دهند که عصبانی یا ترسیده باشند. همچنین با تغییر دما و نور محیط یا هنگام مخفی شدن، رنگ پوست این جانور تغییر می‏کند.

سلو‏های ویژه‏ای به نام ملانوفور در زیر پوست آفتاب‏پرست وجود دارد. این سلول‏ها می‏توانند رنگ پوست جانور را همرنگ محیط کنند.

آفتاب‏پرست روی شاخه درخت در انتظار حشرات می‏نشیند. جانور دمش را دور شاخه درخت می‏پیچد و خود را محکم نگه می‏دارد. در همین حال چشمان گردان جانور، به او این امکان را می‏‏دهند که در یک زمان، از دو جهت شکار را زیر نظر بگیرد. آفتاب‏پرست برای گرفتن حشره، زبان دراز و چسبناک خود را به سمت شکار ‏پرت می‏کند و در یک چشم به هم زدن او را می‏گیرد.

ادامه مطلب: موضوع :آفتاب پرست؛ مارمولکی با چند رنگ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 78
پرینت

علت‌ تغییر رنگ آفتاب‌پرست چیست؟

آفتاب پرست با فعال کردن میلیون‌ها بلور در زیر پوست خود به سرعت تغییر رنگ می‌دهد.

آفتاب :

فرهمند دام پزشک متخصص در گفتگو با باشگاه خبرنگاران  با اشاره به علت تغییر رنگ آفتاب پرست اظهار کرد: افتاب پرست با فعال کردن میلیون‌ها بلور در زیر پوست خود به سرعت تغییر رنگ می‌دهند. حدود 180 نوع آفتاب پرست وجود دارد که در اندازه، رنگ و ظاهر متفاوت هستند و به عنوان حیوان خانگی نگه داری می‌شوند. این خزنده با استفاده از کریستال‌های کوچک که در داخل بدنش دارد قادر است به سرعت تغییر رنگ دهد.

وی افزود: پوست آفتاب پرست دارای ویژگی‌های باور نکردنی است که خود به خود و به سرعت در مقابله با جنس مخالف خود تغییر رنگ می‌دهد. این رنگ‌ها با استفاده از فعل و انفعالات بین طول موج خاص و کریستال کوچک به نام سلول‌های ایریدوفور به وجود می‌آیند.

دام پزشک متخصص تصریح کرد: هنگامی که جانور آرام است بلورهای آن به صورت موج‌های کوچک آبی و سبز بر روی بدن جانور نشان داده می‌شوند اما قادر است به رنگ‌های زرد و قرمز تبدیل شود.

ادامه مطلب: علت‌ تغییر رنگ آفتاب‌پرست چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 69
پرینت

دم مارمولک دارای ذهن است!

 محققان کانادایی: دم مارمولک دارای ذهن است

جام جم آنلاین: محققان طی مطالعه بر روی خصوصیات فیزیکی مارمولک ها اعلام کردند دم این جانداران پس از جدا شدن از بدن از خصوصیاتی برخوردار است که تنها در صورت داشتن ذهنی مجزا قابل توضیح خواهند بود.

گونه های متعددی از مارمولک ها نه تنها قادرند برای گیج کردن مهاجمان دم خود را از بدن جدا کنند بلکه حرکات دم آنها پس از جدا شدن نشان می دهد این عضو از اندام مارمولکها دارای ذهن مخصوص به خود است.

محققان کانادایی دانشگاه کالگاری دریافتند دم جدا شده مارمولک های لئوپارد تنها از واکنشهای مداوم و ریتم دار برخوردار نیست بلکه دارای حرکات پیچیده ای مانند حرکات پرشی تا ارتفاع سه سانتیمتری است.

ادامه مطلب: دم مارمولک دارای ذهن است!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 95
پرینت

دم اندازی مارمولک‌ها

 

 

مارمولک‌ها اغلب برای گریز از چنگ شکارگران از دمشان چشم می‌پوشند. چگونگی و زمان انجام این کار بستگی دارد به تاریخچه‌ی تکاملی آن‌ها و رابطه‌ی پیچیده‌ای که بین سود و زیان ناشی این کار وجود دارد. رها کردن بخشی از بدن، کار عجیبی به نظر می‌رسد، اما برای بسیاری از مارمولک‌ها انداختن دم به هنگام اسارت در چنگال شکارچی به معنی انتخاب بین مرگ و زندگی است. جانوران دیگری نیز وجود دارند که قسمت‌هایی از بدن خود را به راحتی می‌اندازند. از جمله، بسیاری از سمندرها دم خود را رها می‌کنند، ستاره‌ی دریایی، عنکبوت، خرچنگ، و بعضی از حشرات، بازوها یا ساق‌هایشان را جا می‌گذارند. این فرایند را خودبُری (autotomy) می‌نامند که اغلب با رشدِ مجددِ عضو جدا شده همراه است. کسانی که سعی کرده‌اند مارمولک‌ها را بگیرند و فقط موفق به جدا کردن دم این جانور شده‌اند نحوه‌ی خودبُری را دیده‌اند. این استراتژی، علیه شکارگر طبیعی جانور نیز به خوبی عمل می‌کند، به این صورت که دمِ کنده شده در چینه‌دان پرنده‌ی شکارگر و معده‌ی مار یا جانوران گوشت‌خوار آشوب ایجاد می‌کند. همه‌ی مارمولک‌ها نمی‌توانند فرار کنند ولی آن‌ها که موفق می‌شوند ارزش این استراتژی را نمایان می‌کنند. جوناتان گونگدون و همکارانش در اواسط دهه‌ی 1970 میلادی در ایالت آریزونا طی آزمایشی که با دقت کنترل می‌شد سی مارمولک خانگی از گونه‌ی کولدونیکس واریگاتوس را با دمِ کامل در دسترس مار خال‌دار شب‌زی که شکارگر طبیعی این جانور است قرار دادند.مارها نوزده مارمولک را گرفتند ولی یازده تای آن‌ها با انداختن دم خود موفق به فرار شدند. در آزمایش دیگری که با دوازده مارمولک خانگی به عمل آمد مارها همه را گرفتند. مشابه همین نتایج در مورد انواع دیگر مارمولک‌ها به دست آمد.

 


انداختن دم دو فایده دارد: یکی آن که به مارمولک امکان گریز از چنگ شکارگر را می‌دهد، و دیگر این‌که نوعی آشفتگی و حواس پرتی ایجاد می‌کند که شکارگر را از پی‌گیری شکار باز می‌دارد، و بالاخره وقتی که اطمینانی برای به دام انداختن خودِ مارمولک فراری وجود ندارد دمش هم غنیمت است. بیش‌تر مارمولک‌ها ساز و کار (یا مکانیسم) استاندارد پیچیده‌ای برای رها ساختن دم به کار می‌گیرند که طی آن قطع دم در جسم مهره‌ای اتفاق می‌افتد (خودبُریِ خلال مهره‌ای). همه‌ی مهره‌های دم، به غیر از معدودی از اولین مهره‌ها، صفحه‌های انفصال دارند. این صفحه‌ها در استخوان‌بندی جانور به صورت شکاف ناقصی دیده می‌شوند که از میان چربی، ماهیچه‌ها، و پوستی که مهره‌ها را می‌پوشاند می‌گذرند، و به این ترتیب، دم می‌تواند درست در همین نقاط واقع شود. هنگامی که شکارگر دم را به چنگ می‌آورد عضلات دم منقبض می‌شود و مهره‌ای که در محل چنگ قرار گرفته است می‌شکند و جانور فرار می‌کند. بخش جدا شده اغلب تا پنج دقیقه یا بیش‌تر تکان می‌خورد و توجه شکارچی را چنان به خود جلب می‌کند که جانور به آسانی از مهلکه می‌گریزد.

ادامه مطلب: دم اندازی مارمولک‌ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 64
پرینت

دانستنی های جالب درباره آفتاب پرست ها

 موجودی که می‌تواند رنگ خود را به یکباره تغییر دهد و با استفاده از زبانش شکار کند و نیز دید ۳۶۰ درجه دارد، آیا ارزش آن را ندارد که درباره اش بیشتر بدانیم؟ احتمالا شما هم با من هم عقیده هستید که آفتابپرست یکی از جالبترین خزندگان این سیاره است. در اینجا سعی داریم ۱۰ نکته مهم در مورد آفتاب پرست را برایتان یادآوری کنیم:

1. تقریبا نیمی از گونه‌های آفتابپرست در جزیره ماداگاسکار زندگی می‌کنند

تا کنون حدود ۱۶۰ گونه از آفتاب پرست شناخته شده است. آنها از آفریقا به جنوب اروپا و نیز جنوب آسیا تا سریلانکا پراکنده شده اند. آنها همچنین در ایالات متحده، مناطقی مانند هاوایی، کالیفرنیا و فلوریدا دیده شده اند.

2. آنها تغییر رنگ می‌دهند

بسیاری از آفتاب‌پرست‌ها از قهوه ای به رنگ سبز تغییر رنگ می‌دهند، اما بعضی‌ها می‌توانند تقریبا هر نوع رنگی را به خود بگیرند. هر تغییر رنگ می‌تواند تا ۲۰ ثانیه رخ دهد. آفتابپرست‌ها با سلول‌های ویژه ای متولد می‌شوند که دارای یک رنگ یا رنگدانه است. این سلول ها در لایه های بیرونی پوست آفتابپرست کشیده شده اند. این لایه دارای رنگدانه قرمز یا زرد است. لایه های پایین تر دارای رنگدانه آبی یا سفید است. هنگامی که این رنگدانه ها تغییر کنند، رنگ پوست آفتاب پرست تغییر می‌کند.

لایه بالایی پوست پیامی برای تغییر رنگ پوست از مغز دریافت می‌کند، این پیام باعث بزرگتر یا کوچکتر شدن سلول‌ها می‌شود و در نتیجه باعث ترکیب رنگدانه‌ها می‌شود. (مثل نقاشی) همچنین ماده ای شیمیایی به نام ملانین نیز وجود دارد که موجب تیره شدن سلول‌ها می‌شود.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که آفتاب پرست رنگ پوست خود را برای استتار در محیط تغییر می‌دهد. دانشمندان در این مورد اختلاف نظر دارند. مطالعات آنها نشان داده است که نور، دما و خلق و خوی آفتاب پرست علت اصلی تغییر رنگ است. گاهی اوقات تغییر رنگ باعث می شود که آفتابپرست احساس راحتی در محیط داشته باشند. گاهی اوقات نیز به آن‌ها کمک می‌کند تا با آفتابپرست‌های دیگر در ارتباط باشند.

3. چشم آفتابپرست توانایی دید ۳۶۰ درجه را دارد و در یک‌زمان می‌تواند هر دو جهت را ببیند

چشمهای آفتاب پرست  متمایز از هر خزنده دیگری است. آنها می‌توانند به طور جداگانه و همزمان بر روی دو جسم متفاوت تمرکز کنند، که به آنها اجازه می‌دهد تا چشمان خود را به طور مستقل از یکدیگر حرکت دهند.

هنگامی که آنها طعمه را ببینند، هر دو چشم آنها در همان جهت متمرکز می‌شود و دید آنها بسیار تیز و عمیق می‌شود. آفتاب پرست بینایی بسیار خوبی در میان خزندگان دارند که به آنها کمک می‌کند تا حشرات کوچک را از راه دور (۵-۱۰ متر) شکار کنند.

ادامه مطلب: دانستنی های جالب درباره آفتاب پرست ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 69
پرینت

انواع مارمولک ها

 

نويسنده: کامران کمالی

مارمولك ها در دنيا از اندازه ۲ سانتي متر (گكوهاي پلنگي) تا حدود ۵/۳ متر(اژدهاي كومودو) ديده مي شوند و نبايد مارمولك هايي مانند اژدهاي كومودو را كه داراي اندازه درشتي هستند با تمساح و كروكوديل اشتباه گرفت. 
سوسمارها به مانند ساير خزندگان موجوداتي خونسرد هستند. اين بدان معني است كه دماي بدن آنها تابع درجه حرارت محيط بوده و با هر تغييري در درجه حرارت محيط اطراف تغيير مي كند. لذا در درجه حرارت هاي پايين به ويژه در پاييز و زمستان به خواب زمستاني و در روزهاي گرم تابستان به خواب تابستاني فرو مي روند. تقريبا مي توان گفت سوسمارها در همه جاي ايران پراكندگي دارند. از بيابان هاي پست با زمين هاي داغ گرفته تا مناطق مرطوب و جنگلي شمال، سواحل درياي خزر و خليج فارس و درياي عمان، ارتفاعات كوه هاي البرز و زاگرس و مناطق مسكوني
بيشتر سوسمارها حشره خوارند و بسته به اندازه و جثه شان از بندپايان و گاهي جوندگان تغذيه مي كنند. بعضي از مارمولك هايي كه روي ديوار خانه ها ديده مي شوند آنها به قصد شكار بندپاياني از قبيل عنكبوت ها، رتيل ها و حشراتي كه دور نور لامپ ها جمع شده اند به آنجا مي آيند. 


ارزش اكولوژيك مارمولك ها 

از آنجايي كه مارمولك ها از بندپايان تغذيه مي كنند، بنابر اين يكي از فاكتورهاي طبيعي كنترل كننده جمعيت بندپايان به حساب مي آيند. در نتيجه از لحاظ اكولوژيكي در هرم انرژي داراي ارزش بالايي هستند. انسان با از بين بردن مارمولك ها از چرخه طبيعت به واقع يكي از فاكتورهاي اصلي را حذف خواهد كرد. امروزه متخصصان علوم كشاورزي و محيط زيست به اين نتيجه رسيده اند كه ديگر از سموم آفت كش براي مبارزه با حشرات آفت استفاده نكنند زيرا اين سموم آثار مخربي را بر محيط زيست وارد كرده و هر چند سال يك بار بايد نوع سم به كار رفته را به علت ايجاد مصونيت در آفات تعويض كرد و سم هاي قوي تري را به كار برد. اين امر خود به مراتب آثار وارد بر محيط زيست را بيشتر خواهد كرد. از اين رو بشر به فكر پرورش و استفاده از انواع مختلفي از بندپايان، مارمولك ها و پرندگاني مانند جغد به قصد مبارزه با آفات مزارع افتاده است. اين روش مبارزه كه امروزه در بسياري از كشورها رواج پيدا كرده تحت عنوان مبارزه بيولوژيك نام گرفته است. همان طور كه ذكر شد، مارمولك ها با كنترل جمعيت حشرات، بشر را در جهت برداشت محصول بيشتر و سالم تر از زمين ياري مي كنند. 

ادامه مطلب: موضوع :انواع مارمولک ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 116
پرینت

عنوان: انواع مارمولک ها


سوسمار ها(انواع مارمولک ها) در مناطق گرمسیری کره زمین  زیاد یافت می شوند. مارمولک ها به رنگ های مختلف وجود دارند. نوعی  مارمولک که در بوته زار ها  زندگی می کنند. و رنگ آنها سبز است و به همین دلیل مارمولک سبز نامیده می شوند و عادت دارند زیر تخته سنگها  خود را مخفی کنند و دوست دارند زیر آفتاب داغ  دراز بکشند تا بدنشان گرم شود .
راستی تا به حال به یک مارمولک در زیر آفتاب نگاه کرده اید؟

رنگ پوست مارمولک در زیر آفتاب تیره تر می شود. جانور شناسان می گویند دلیل آن  اینست که پوستشان گرمای خورشید را جذب می کند.
مارمولک سبز از حشره های که  به او نزدیک می شوند تغذیه می کند.از قول جانورشناسان  فقط مارمولک سبز نر گردن آبی خوش رنگ دارد. مارمولک خانگی و سبزبیشتر در نواحی استوایی و گرمسیری  زیاد دیده شده اند و در واقع نوعی سوسمار هستند که به عنوان کوچکترین خزنده دنیا شناخنه شده اند.

 

 معمولا بررسی جانور شناسان  مشخص کرده که طول آنها  حدود ۶/۳الی۴ سانتیمتر است. و بیشتر گونه های آنهادر جزایر ویرجین و در غرب هندوچین یافت می شوند. در ضمن نوعی مارمولک  دیگری به نام آ گا مای  معمولی به صورت گروه های دسته جمعی بیش از ۲۰ یا ۲۵ عضو لابه لای علفها زندگی می کنند و دنبال شکار حشره ها مانند ملخ می گردند. توسط جانورشناسان شناسایی شده است.

مارمولک ها ی ماده در فصل بارانی درون خاک گرم تخم می گذارند.

مارمولک دیگری به نام گِکُو  که در مناطق بیابانی دیده شده اند و روی شن های داغ و نرم بیابان حرکت می کنند و مهمترین مشخصه بدنی گکو داشتن پنجه های  پرده دار که ازدو لحاظ  به آنها کمک می کند یکی مانع از فرو رفتن آنها در شن های نرم بیابانی می شود و با کمک پنجه ها سوراخی درون شن های بیابانی حفر می کنند.
و به قول جانور شناسان مثل خاک انداز یا بیل از پنجه خود استفاده می کنند. سو سمار ی به نامهای (هیولای جیلا  یا تنها  بزمچه سمی در دنیاست. ) که نوعی مار مولک است که  در بیابانهای امریکای شمالی و مخصوصا در مکزیک  زیاد یافت می شوند و  بر رسی جانور شناسان نشان می دهد که  پوست بدنشان به رنگ روشن ، درخشان ،خوشرنگ و رنگین و معمولا قرمز یا سیاه  مثل پارچه مهره دوزی شده دارای خالهای به رنگ نارنجی یا صورتی یا قرمز  می باشد.

 

رنگ پوست مارمولک است و پرندگان و مارمولک  های کوچکتر را می خورد . نوعی چربی در دم خود جمع و ذخیره می کند  و با ذخیره چربی در دم ، دم آن معمولا کلفتر می گردد. واز چربی در انتهای دم شان بعد ها استفاده می کنند. و سر خود را به اطراف می چرخاند.

ادامه مطلب: عنوان: انواع مارمولک ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 78
پرینت

اژدهای کومودو

اژدهای کومودو (نام علمی: Varanus komodoensis) یک گونهٔ بزرگ مارمولک است که در جزایر کومودو، رینکا، گیلی موتانگ، پادار و فلورس در کشور اندونزی یافت می‌شود. این گونه که به تیرهٔ بزمجه‌ایان تعلق دارد، بزرگ‌ترین گونهٔ بزمجه است که در موارد نادری تا ۳ متر هم رشد می‌کند و وزن آن به حدود ۷۰ کیلوگرم نیز می‌رسد. اژدهای کومودو به خاطر اندازه و وزن عظیم، دندان‌های ویژه پاره کردن گوشت، توانایی حرکت با سرعت بالا، و عادت‌های تهاجمی غیرمعمول از جمله درندگان استثنایی به شمار می‌رود.

 

اندازهٔ غیرمعمول اژدهای کومودو به پدیدهٔ غول‌پیکری جزیره‌ای نسبت داده شده است، چرا که هیچ جانور گوشت‌خوار دیگری که بتواند رقیب غذایی آنها باشد در این جزایر حضور ندارد. با این حال پژوهش‌های تازه نشان داده‌اند که اندازهٔ بزرگ اژدهای کومودو را می‌توان به صورت بهتری به این شکل توضیح داد که آن‌ها صرفاً باقی‌ماندهٔ بزمجه‌مارمولک‌هایی بسیار بزرگ‌جثه هستند که روزگاری در اندونزی و استرالیا زندگی می‌کرده‌اند، ولی بیشترشان – به همراه دیگر بزرگ‌زیاگان – پس از دورانپلیستوسن منقرض شده‌اند. سنگواره‌هایی بسیار شبیه به اژدهای کومودو در استرالیا پیدا شده که تاریخ آن‌ها مربوط به ۳٫۸ میلیون سال پیش است. در جزیره فلورس اندازهٔ بدن آن‌ها کمابیش در طی ۹۰۰٬۰۰۰ سال اخیر به همان شکل پیشین باقی‌مانده است. این دوره‌ای است که با دگرگونی‌های زیاد در زیاگان جزیره و انقراض بزرگ‌زیاگان آن، و آمدن نخستین انسان‌سانان در ۸۸۰ هزار سال پیش شناخته می‌شود.

ادامه مطلب: اژدهای کومودو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 84
پرینت

" اژدهای کومودو" مرگبارترین خزنده جهان +عکس

ژدهای کومودو خزنده‌ای با طول ۳ متر و وزنی بیش از ۱۳۶ کیلوگرم است، این حیوان بزرگترین مارمولک روی زمین است. زیستگاه این خزنده بزرگ درجزایر کومودو، گیلاموتنگ، رینکا و فلورس کشور اندونزی است. جمعیت آنها بین ۳ تا ۵ هزار تخمین زده شده‌ است.

 

اژدهای کومودو تقریباً همه چیز خوار ٬ (حتی گوشت فاسد و گندیده) می‌باشد و در هر وعده غذایی می‌تواند تا ۸۰ درصد وزن خود تغذیه کند. قادر به شکار حیوانات بزرگی مانند آهو و گراز و حتی انسان است. او در هنگام شکار بدون حرکت به انتظاردر کمین می‌نشیند و به محض نزدیک شدن طعمه، به کمک پاهای قوی، چنگالها و دندانهای تیز خود آنرا می‌درد. حیواناتی که بتوانند پس از گاز گرفتن از چنگ این درنده بگریزند، تنها قادرند یکروز بر عمر خود بیفزایند. بزاق این جانور حاوی ۵۰ نوع باکتری سمّی است که وارد خون طعمه شده و در مدت ۲۴ ساعت او را از پای در می‌آورد. البته مهم ترین عامل مرگ طعمه های زخمی شده بوسیله این مارمولک غول پیکر وجود غده های سمی ای میباشد که وجود آن در فک پایین این جانور در طی آخرین تحقیقات صورت گرفته در سال 2013 به اثبات رسیده است؛این تحقیقات که بوسیله ی "فری" محقق سم شناسی در "کوئیزلند" استرالیا انجام شده است نشان میدهد که باکتری های موجود در بزاق پستانداران بزرگ بیشتر از باکتری های موجود در دهان این جانور است.

ادامه مطلب: " اژدهای کومودو" مرگبارترین خزنده جهان +عکس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته سوسمارها - مارمولک / آفتاب پرست
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 63
پرینت

آیا واقعا دم مارمولک سمی است؟(بر اساس باورهای عامه مارمولکهای خانگی سمی می‌باشند و سم سیانور دارند.)

 

مارمولک های خانگی جزء گروه سوسمارها از خزندگان میباشند. این مارمولکها بدنی نرم و لطیف دارند که در خانه های مسکونی در نقاط مختلف ایران پراکنده شدهاند. با توجه به نوع آب و هوا نوع مارمولک خانگی نیز تفاوت میکند اما به طور کلی یک گونه مارمولک خانگی کوچک بنام Cyrtopodion scabrum در اکثر اماکن مسکونی ایران زندگی میکنند.

بر اساس باورهای عامه مارمولکهای خانگی سمی میباشند و سم سیانور دارند. معمولا بر اساس شایعات دم این مارمولک ها حاوی سیانور است که خانواده ای ۷ یا ۸ یا در برخی مواقع ۱۰ نفره را کشته است. بر اساس شایعات مارمولک در غذا افتاده و باعث مرگ خانواده شده است.

وجود سم در حیوانات نوعی وسیله دفاعی می باشد و این زمانی است که حرکت در آن حیوان آرام بوده و جانور بخواهد به واسطه این سم از جان خود دفاع کند. مانند برخی مارها. اگر به حرکت در این جانوران توجه کنید خواهید دید که آنها موجوداتی آرام هستند ولی موجودات غیرسمی مانند مارهای غیرسمی اکثرا در زمان احساس خطر بلافاصله و با سرعت زیاد فرار می کنند. مارمولکها نیز در زمان احساس خطر روشهای متفاوتی را اعمال می کنند که عبارتاند از:

۱- فرار: برخی مارمولک ها بلافاصله پس از احساس خطر به سرعت فرار می کنند مانند اسکینک ها. این مارمولک ها خیلی از لانه خود دور نمی شوند.

۲- دفاع: برخی مارمولک ها مانند سوسمارهای خاردم از دم خاردار خود برای دفاع از جانشان و دور کردن حیوان مهاجم استفاده می کنند به نحوی که بلافاصله داخل سوراخ خود فرار کرده و با حرکت دادن دم تیغ دارشان و ایجاد ضربات محکم، جانور شکارچی و یا حتی انسان را از خود دور می کنند و برخی مارمولک ها مانند بزمجه ها علاوه بر وارد کردن ضربات قوی توسط دم، گازهای محکمی نیز می گیرند.

ادامه مطلب: آیا واقعا دم مارمولک سمی است؟(بر اساس باورهای عامه مارمولکهای خانگی سمی می‌باشند و سم سیانور دارند.)
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید