نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 44
پرینت

سوسمارها

 شکل بدن سوسمارهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارد.

بسیاری از گونه های سوسمار ها باریک اند و برخی از دو سوی بدن به هم فشرده شده و مسطح اند. 

برخی مانند وزغ های شاخ دار قسمت پشتی و شکمی بدنشان مسطح شده است.

اندام ها ممکن است بلند یا کوتاه، ستبر یا نازک باشد. در برخی سوسمارها پاها راست و مستقیم است و در برخی تقلیل یافته و کوچک شده است و در عده ای نیز اصولا پا وجود ندارد.  

 تقریبا تمام گونه های سوسمار های بدون پا در خاک به سر می برند و نظیر حرکت کرم ها با راست و چپ کردن بدن خود در داخل خاک حرکت می کنند. 

 در بسیاری از سوسمارها مرکز مهره های دم به طور ناقص استخوانی شده و به همین جهت وقتی که دم چنین سوسمار هایی گرفته شود، در یکی از نقاط شکنندگی دم مهره ها از یکدیگر مجزا می گردند و سوسمار ها بدین ترتیب خود را رهانیده و فرار می کنند.  و البته بعد از مدتی دم از دست داده را مجددا ترمیم می کنند. 

 

پوست سوسمار ها دارای قابلیت ارتجاعی است و حاوی فلس هایی است که به صورت ردیف های طولی و عرضی و مورب قرار گرفته اند. این فلس ها می توانند صاف یا دندانه دار باشند.

زبان سوسمارها یا فقط کمی متحرک است یا به طور آزاد قابل رها شدن و انبساط یافتن است.

ادامه مطلب: موضوع :سوسمارها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 03 مرداد 1394 بازدید: 174
پرینت

سوسمار ستمکار Tyrannosaurus rex

 سلسله : Animalia

شاخه :Chordata

رده : Sauropsida

بالا راسته : Dinosauria

راسته : Saurischia

زیر راسته : Theropoda

خانواده : Tyrannosauridae

زیر خانواده : Tyrannosaurinae

جنس : Tyrannosaurus

گونه : T. rex

 

معنای اسم : سوسمار ستمکار

دوران زمین شناسی : اواخر Cretaceous

محدوده زمانی : 68 تا 65 میلیون سال قبل

ادامه مطلب: سوسمار ستمکار Tyrannosaurus rex
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 56
پرینت

 سوسمار درختی

 

 

این مارمولک بزرگ بیشتر وقت خود را روی درخت می گذراند . او به صورت کشیده در طول یک شاخه قرار می گیرد و حمام افتاب می گیرد . او پولکهایی به شکل دندان دارد و دارای دم باریک و درازی می باشد . علی رغم ظاهر خشمناکش ، او فقط از گیاهان تغذیه می کند.

 

 

اسم علمی: ایگوانا ایگوانا

 

اندازه: قد تا 8/1 متر (6پا)

 

محل زیست : جنگلهای نزدیک رودخانه ها

 

پراکندگی: نواحی مرکزی آمریکا ، شمال آمریکای جنوبی و فلوریدا

ادامه مطلب: سوسمار درختی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 42
پرینت

زهر سوسمار برای کاهش فشار خون بالا

 

 دانشمندان مدعی اند شواهدی کشف کرده اند که زهر سوسمار آنگومورف حاوی سمی است که می تواند برای درمان فشار خون بالا بکار گرفته شود.


به گزارش ایرنا، گروهی از دانشمندان بین المللی به سرپرستی پژوهشگران دانشگاه ملبورن استرالیا برای تحقیقات خود گروهی از مارمولک های سمی موسوم به آنگومورف را مورد مطالعه قرار دادند.این مارمولک ها شامل مانیتورها، تمساح و مارمولک بدون پا هستند.

این دانشمندان می گویند: ما به تازگی کشف کرده ایم که سم بدن سوسمار به مارمولک مکزیکی و سوسمارهای قوی هیکل محدود نمی شود بلکه در حقیقت این سم در این حیوانات بسیار شایع تر است. از این رو با بررسی این گروه منحصر به فرد، مواد سمی بسیار جدیدی را کشف کردیم.

آنها تنوع بسیار زیادی در سم های زهر آنگومورف نشان دادند. محققان می گویند می توان از این زهر در ساخت دارو استفاده کرد چرا که سه مورد از این مواد سمی جدید می توانند فشار خون بالا را پایین آورند.

اتمام این تحقیق، جمع آوری زهر این سوسمار و مارمولک ها از سراسر جهان و در پی آن مطالعات ازمایشگاهی برای بررسی ویژگی های دقیق این زهر، چهار سال به طول انجامیده است.

ادامه مطلب: زهر سوسمار برای کاهش فشار خون بالا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 40
پرینت

اندیشیدن و آنالیز فکری در سوسمار

 

نتایج تحقیقات جدید نشان داد که یک نوع مارمولک قادر به اندیشیدن و تحلیل مسائل میباشد. تحقیق حاضر در کشور ایران و در مرکز خصوصی FTEHCR انجام شده و در مجله علمی Sauria در کشور آلمان (برلین) به چاپ رسید.

در ابتدا نیاز است که در مورد مقاله توضیحاتی داده شود. تحقیق حاضر توسط مرکز تحقیقات اکولوژی و خزنده دوزیست شناسی (FTEHCT) در کشور ایران انجام شده است. نویسنده مقاله نویسنده متن حاضر میباشد. برای دسترسی به این مقاله بایستی مقاله مورد نظر را از ژورنال چاپ کننده خریداری نمود (به منبع رجوع نمایید). نشان دادن هر گونه تصویر و یا ذکر روش کار در این مورد از نظر اخلاق علمی ممنوع میباشد. به همین دلیل در اینجا از ذکر نمودن هر گونه متنی معذور میباشیم، و تنها به گزارش دادن آن اکتفا میشود.

آزمایشاتی مبنی بر شرطی شدن موجودات بسیار انجام شده و گزارش های فراوانی از شرطی شدن موجودات وجود دارد. تا کنون در هیچ جانور و یا گیاهی آنالیزی که نتیجه اندیشیدن باشد گزارش نشده، انسان تنها موجودی میباشد که میتواند آنالیز اندیشه داشته باشد. اما اینکه جانور بتواند آنالیزی در مورد مسائل فکری انجام بدهد گزارش نشده است. گزارش آنالیز فکری در موجودی همچون مارمولک بسیار جالب انگیز میباشد. چرا که این موضوع میتواند نشان دهنده آنالیز فکری در موجوداتی با تکامل بالاتر (یعنی پرندگان و پستانداران) باشد. نویسنده در پی اثبات آنالیز فکری در دیگر موجودات در رده های تکاملی بالاتر است. اگر در دیگر موجودات ذکر شده این موضوع به اثبات برسد، بسیاری از مسائل که پایه ای بر نبود تفکر در موجودات است (یا به بیانی دیگر، تفکر فقط مخصوص انسان است) به هم خواهد ریخت.

این موضوع در مرکز FTEHCR به طور شدیدی در حال پیگیری میباشد. امید است که مرکز خصوصی FTECHR بتواند به نتایج بالاتری برسد تا بتواند نتایج خود را در این زمینه در ژورنال های قویی همچون Nature و یا Science به چاپ برساند.

 متاسفانه مرکز FTEHCR تا کنون توسط هیچ سازمان و یا اداره دولتی و یا غیر دولتی حمایت نشده است. این در حالی است که این مرکز نتایج تحقیقات چاپ شده خود را به عنوان اسناد برای وزارت علوم و سازمان محیط زیست فرستاده بود. اما متاسفانه جوابی نیکو را از هیچ کدام نگرفت. ذکر این موضوع بسیار ناراحت کننده است، چرا این اتفاق با این وضوح در کشور ایران می افتد؟ این در حالی است

ادامه مطلب: اندیشیدن و آنالیز فکری در سوسمار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 37
پرینت

کدام موجود آخرین بازمانده زمین می‌شود؟

 

شیوه عجیب تنفس نوعی سوسمار آن‌ را به بازمانده احتمالی زمین به هنگام بروز بلای طبیعی نابودکننده دیگر گونه‌ها، تبدیل می‌کند.

شیوه عجیب تنفس نوعی سوسمار آن‌ را به بازمانده احتمالی زمین به هنگام بروز بلای طبیعی نابودکننده دیگر گونه‌ها، تبدیل می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مطالعه جدید نشان می‌دهد «سوسمار صحرایی» (ساوانا مانیتور) مانند پرندگان، از طریق حلقه‌ای یک طرفه نفس می‌کشد.

این یافته‌ها عجیب است، زیرا جریان هوای تک‌جهتی پرندگان به دلیل نیازشان به اکسیژن بالای حین پرواز تکامل یافته است.

محققان دانشگاه اوتا معتقدند این ویژگی در سوسمارها می‌تواند اقدامی سازگارانه با سطوح پایین‌تر اکسیژن بر روی زمین باستانی بوده باشد.

در ابتدای عصر تریاسه و حدود 250 میلیون سال پیش، اکسیژن 12 درصد هوا را در مقایسه با 21 درصد کنونی، تشکیل می‌داد.

ماتیو ودل، زیست‌شناس دانشگاه علوم بهداشت وسترن نیز گفت: ما می‌دانیم زمانی که سیارک بعدی به زمین برخورد کند، سوسمارهای صحرایی وارثان زمین خواهند بود.

یافته‌های جدید نشان می‌دهد تنفس یک طرفه شاید 270 میلیون سال پیش و 20 میلیون‌ سال زودتر از آنچه تصور می‌شد، پی‌ریزی شده است.

به جز تمساح امریکایی، سوسمار صحرایی تنها خزنده شناخته‌شده‌ای است که می‌تواند به این شیوه نفس بکشد.

این شیوه متفاوت از روش نفس کشیدن انسان‌ها و دیگر پستاندارانی است که دارای الگوی تنفسی «جزر و مدی» یا دو طرفه هستند.

تنفس جزر و مدی بدین معناست که هوا از طریق مسیرهای هوایی وارد ریه‌ها می‌شود و سپس دوباره از همان مسیر به بیرون جریان می‌یابد.

ریه‌های پرندگان به جای اینکه مانند ریه انسان تا حدی با هوای مانده پر شوند، حاوی هوای با محتوای اکسیژن بالاتری هستند که به آنها حین پرواز کمک می‌کند.

کالین فارمر، نویسنده ارشد این مطالعه و دانشیار زیست‌شناسی دانشگاه اوتا، معتقد است چون ریه‌های سوسمارها دارای ساختار متفاوتی از ریه‌های پرندگان و تمساح‌ها هستند، ممکن است جریان هوای یک طرفه به طور مستقل تکامل یافته باشد.

 

چنین تکاملی حدود 250 میلیون سال پیش در شاه‌سوسماران رخ داده و این گروه موجب پیدایش تمساح‌ها، دایناسورها و پرندگان شده است.

ادامه مطلب: کدام موجود آخرین بازمانده زمین می‌شود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 38
پرینت

سوسمارها

 

در مقایسه با دایناسورهای انقراض یافته ، یقیناً خزندگانی که امروزه حیات دارند، (( کوتوله هایی)) بیش نیستند . با وجود این در مقیاسهای فعلی و امروزی ، (( کومودو واران )) یک هیولاست. این سوسمار تا سه متر طول و بیش از ۱۳۰ کیلوگرم وزن دارد. با وجود اندازه بزرگی که دارد ، ابتدا در سال ۱۹۱۲ میلادی ( ۱۲۹۱ ه . ش – مترجم ) کشف شد.

کشف این جانور عظیم الجثه در آن زمان خبر جنجال برانگیزی بود ، زیرا هیچ کس تا آن هنگام داستانها و افسانه های مردم بومی را درباره سوسمارهای عظیم الجثه باور نکرده بود. سوسمارهای (( کومودوواران )) فقط در جزیره (( کومودو )) در جنوب اندونزی – که این سوسمارها نام خود را از آن گرفته اند – و معدودی از جزیره های کوچک همسایه این جزیره یافت می شوند. آنها از گوشت تغدیه می کنند و می توانند حتی گوزنها و گرازهای کوچک را شکار کنند . ولی آنها خوردن گوشت مردار و لاشه را بر هر چیز ترجیح می دهند . به همین دلیل پژوهشگرانی که مایل به مشاهده سوسمارهای (( کومودوواران )) هستند یا می خواهند از آنها فیلمبرداری کنند ، گاومیش یا بزهای مرده را به عنوان طعمه در محلی قرار می دهند تا وارانها را به سمت آن جذب کنند . سوسمارهای (( کومودوواران )) با حس بویایی بسیار تکامل یافته ای که دارند می توانند بوی مردار را ، از مسافتهای طولانی حس کنند و محل لاشه را بیابند.

در حال حاضر ۱۰۰۰ سوسمار (( کومودو واران )) وجود دارد و به همین دلیل برای جلوگیری از انقراض نسل ، آنها تحت حفاظت شدید قرار دارند . به همین علت (( اژدهای کومودو )) در معدودی از باغهای وحش جهان در معرض تماشا و تحسین مردم است . سوسمار ((کومودو واران )) مانند تمام انواع دیگر (( وارانها)) ( سوسمارهای بزرگ – مترجم) قدرت فراگیری بالایی دارد و می تواند خیلی سریع به پرستار و مراقب خود عادت کند و به اصطلاح دست آموز شود. تا چندی پیش در باغهای وحش فرانکفورت و برلین در آلمان ، دو سوسمار ((کومودو واران)) اهلی شده به همراه پرستارهای خود در میان مردم تماشاچی به گردش می پرداختند.

ادامه مطلب: سوسمارها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 78
پرینت

درباره سوسمار

 

مقدمه

خزندگان اولین جاندارانی هستند که توانسته‌اند زندگی در خشکی را بطور کامل تحمل نمایند. سطح بدنشان از پوست خشک و شاخی پوشیده شده است. اسکلت خزندگان کاملا استخوانی است. قلبشان چهار حفره‌ای است از پوست مارمولکها ، تمساح و الیگاتور ، لاک پشتها و تمام دایناسورها منقرض شده جزء رده خزندگان است. نام این رده نشان دهنده چگونگی جنبش آنهاست.

 

دمای بدن متغیر است لقاح داخلی است قشر پولک‌دار خشک برای زندگی در محیطهای خشک مناسب است و تخمها با داشتن پرده‌ها و پوسته‌هایی که جنین را نگهداری می‌کند برای تکامل جنین روی زمین مستعد است و خون اکسیژن‌دار و بدون اکسیژن جداست. تنفس همیشه با ششها صورت می‌گیرد تنفس پارگینی در لاک پشتان آبزی وجود دارد.

شکل عمومی

نهنگها و بیشتر سوسمارها بدنی دراز با سر و گردن و تنه و دم و چهار اندام متمایز و مشخص دارند مارها و بعضی سوسمارهای باریک دراز نیز بدون اندام می‌باشند. عده‌ای از آنها دارای خار یا شاخ هستند.

سوسماران

شکل عمومی بدن آنها گوناگون است بسیاری گونه‌ها باریک و درازند. بعضی از دو سوی بدن بهم فشرده‌اند و برخی مانند وزغهای شاخدار بطور پشتی شکمی پهن شده‌اند.

اندامها

اندامها ممکن است بلند یا کوتاه و بستر و یا نازک باشد در بعضی اندامها کوچک بوده و در شماره‌هایی از سوسماران بدون اندام مانند مارشیشه‌ای که یک سوسمار بدون پایی است که در ایالات متحده یافت می‌شود و وجه نامیدن آن به علت دم درازی است که به آسانی شکسته و خرد می‌شود و در شمال ایران بویژه در رشت زیاد است و به نام کره روف نامیده می‌شود. در آنی الیده اساس اندام وجود ندارد.

نحوه حرکت

همه اشکال بدون اندام در خاک زندگی می‌کنند زیرا می‌توانند مانند کرمها جنبشهای کرمی شکل داشته باشند در برخی سوسمارهای تندرو ، دم باریک و دراز ، نقش وزنه تعادلی را بازی می‌کند ولی در اشکال کندرو و دم کوتاه و کلفت است. مهره‌های دم در بسیاری گونه‌ها بطور کامل استخوانی نشده است. چنانچه چنین سوسماری بوسیله دمش گرفته و بسته شود دم در یکی از این نقاط ضعیف بریده و جدا می‌شود و جانور برای رهایی خود تلاش و فرار می‌کند.

پوست

ادامه مطلب: درباره سوسمار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 39
پرینت

سوسمار چگونه میتواند به مدت طولانی داخل آب بماند؟

 همانطور که میدانید سوسمارها آب شش ندارند ولی میتوانند به مدت طولانی داخل آب باشند و به راحتی به صید طعمه خود بپردازند . علت آن سیستم بسیار پیچیده قلب آنها میباشد د بدین صورت که سوسمارها میتوانند چندین بار خون خود را بدون اینکه دوباره وارد شش شود استفاده کنند د یعنی به این صورت که آنها میتوانند خونی که اکسیژن کمتری دارد را تا آنجا که اکسیژن خون بکلی تمام شود را چندین بار استفاده کنند .

ادامه مطلب: سوسمار چگونه میتواند به مدت طولانی داخل آب بماند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 40
پرینت

توصیف مجدد یک گونه سوسمار پس از ۸۵ سال در جنوب غربی ایران

 

مطالعات جانورشناسی در کشور ایران در ده های گذشته و دورتر توسط محققان خارجی صورت میگرفت. اما در حال حاضر محققان ایرانی مشغول به تحقیق روی جانورشناسی ایران میباشند. البته در حال حاضر نیز محققان خارجی از راه های مختلف روی جانورشناسی ایران فعالیت مینمایند. این موضوع ناشی از ضعف تکنولوژی مولکولی در دانشگاه های ایران میباشد.

در سال ۱۹۳۵ یک نمونه سوسمار از جنوب غربی ایران توسط یک محقق خارجی گرفته شد و پس از چند سال آن را جزو گروهی از سوسماران که در کشورهای همجوار ایرانی پراکنده شده اند قرار دادند. این نمونه در موزه جانورشناسی کالیفورنیا با کد ۳۴۴۷ (ZMUC ۳۴۴۷) نگهداری شد. مطالعات در این زمینه تا سال ۲۰۰۶ محدود به این یک نمونه بود و داستان های فراوانی را برای این سوسمار به وجود آوردند. در سال ۲۰۰۵ یک دانشمند خارجی بنام Werner این نمونه سوسمار را مورد مطالعه تاکسونومیکی قرار داد و آن را به عنوان گونه ای جدید از یک جنس سوسمار دانست، که گونه های دیگر آن نیز در ایران پراکنده شده اند (Werner ۲۰۰۶). این دانشمند یک گونه سوسمار را به فون سوسماران ایران اضافه نمود. اما گزارش این گونه جدید تنها براساس یک نمونه گرفته شده در ۸۵ سال پیش بود. دو محقق ایرانی (ف. نظری سرنجه و ف. ترکی) پس از مطالعات فراوان برای یافتن نمونه های دیگر این گونه سفرهای فراوانی را به نقاط مختلف جنوب غربی ایران داشتند. سرانجام تلاش این دو محقق ایرانی در ۲۳ آوریل ۲۰۰۷ به ثمر نشست و توانستند تعداد ۸ نمونه از این گونه نادر را در کوههای صعب العبور جنوب غربی ایران بین استان ایلام و لرستان پیدا نمایند. این دو محقق مطالعات سیستماتیکی خود را تحت شرایط آزمایشگاهی روی این نمونه ها انجام دادند. نتایج مطالعات سیستماتیکی نشان داد که این گونه همان گونه نادر جکوی لرستانی میباشد که حدود ۸۵ سال به دست فراموشی سپرده شده بود. این دو محقق ایرانی نتایج خود را در مورد این گونه نادر در ژورنالی بین المللی و ISI در Zoology in the Middle East در شماره ۴۴ سال ۲۰۰۸ این مجله به چاپ رساندند (Nazari Serenje and Torki ۲۰۰۸).

ادامه مطلب: توصیف مجدد یک گونه سوسمار پس از ۸۵ سال در جنوب غربی ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 43
پرینت

سوسمار والنتین

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : Darevskia valentini

نام انگلیسی:  valentin's lizard   

نام فارسی: سوسمار والنتین

    

 پراکندگی

مشخصات: پلک زیرین بدون سپرهای شفاف؛ صفحه های زیر انگشتی صاف یا دارای برآمدگی ؛ پلاکهای شکمی کم و بیش مستطیلی شکل با خطوط راست یا تقریبا راست در حاشیه عقبی, که کمی نیمه نیمه رویهم قرار گرفته اند, این پلاکها در 10 ردیف طولی از 16 تا 24 پلاک, فلسهای پشتی صاف و دانه ای شکل ؛ 41 تا 53 فلس پشتی در ردیف عرضی ناحیه میانی پشت؛ یقه اره ای شکل نیست؛ 3 تا4 (معمولا4, بندرت5) سپر پیشین لب بالا در تماس با سپر چشمی؛ معمولا یک فلس عقب بینی؛ 21 تا 29 فلس گلویی؛ 14 تا 22 منفذ رانی در هر طرف ؛ 24 تا 28 صفحه زیر انگشت چهارم.

رنگ آمیزی: زمینه پشتی زرد زیتونی؛ سبز مایل به زرد, زرد مایل به سبز, سبز روشن یا قهوه ای مایل به سبز؛ نوار پس سری شامل لکه های قهوه ای تیره و فضاهای سیاه نامنظم بزرگ یا لکه های قهوهای تیره که گاهی 30 تا 40 فلس را می پوشانند, و با کاهش جثه شبکه بهم پیوسته ای را تشکیل می دهند؛ سر با نقاط و لکه های سیاه نامنظم , هنگام فصل زاد و ولد سطح شکمی , گلو و سر در هر دو جنس نارنجی مایل به زرد روشن, ردیفهای انتهایی ناحیه پهلویی شکمی در نرها روشن یا آبی روشن می شوند.

 زیستگاه: نواحی نیمه بیابانی و یا مدیترانه ای؛ در چینه های صخره ای , تکه سنگهای منفرد یا توده سنگهای بزرگ , در تپه ها یا دامنه ها, در مناطق مرتفع یا نسبتا مرتفع با پوشش گیاهی اندک بوته ای یا مرغزارها.

ادامه مطلب: سوسمار والنتین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 46
پرینت

سوسمار یاسوجی

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : lacerta yassujica

نام انگلیسی:  yassujian lizard   

نام فارسی: سوسمار یاسوجی

 پراکندگی

مشخصات: پلک زیرین دارای چندین سپر شفاف؛ صفحه های زیر انگشتی تیغه دار؛ اولین فلس بالای چشمی در تماس با سپر پیشانی نیست؛ 8 فلس بالای مژه ای که توسط ردیف کاملی از 14تا 16 فلس دانه ای از فلسهای بالای چشمی جدا شده اند, یقه اره ای شکل نیست؛ پلاکهای شکمی در 8 ردیف طولی و 30 پلاک در ردیف عرضی ناحیه میانی شکم ؛ 53 فلس پشتی در ردیف عرضی ناحیه میانی پشت؛ 22 منفذ رانی.

رنگ آمیزی: سطح فوقانی سر و بدن قهوه ای کمرنگ مایل به خاکستری ؛ از نوک پوزه؛ ناحیه پشتی به سمت عقب تا اندامهای حرکتی عقبی بطور جانبی بر هر طرف بدن یک نوار سیاه منقطع با 2 لکه چشمی در قسمت عقبی آن ؛ دم در معرض آفتاب آبی, در سایه متمایل به سبز همران با آبی کمرنگ؛ تمام سطح شکمی بطور یکدست سبز؛ در نرها ناحیه گلو و ناحیه جانبی زیری سر نارنجی مایل به زرد , و 5 تا 6 لکه در هر طرف بدن, که در ماده ها 4 لکه است.

 زیستگاه: نواحی مدیترانه ای , در دامنه ها و شیبهای صخره ای همراه با صخره هایی با سطوح و کناره های عمودی, در جنگلهای باز.

ادامه مطلب: سوسمار یاسوجی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 47
پرینت

سوسمار صخره ای ارومیه ای

نام علمی : Apathya cappadocica urmiana

نام انگلیسی:  Urmia Rock Lizard   

نام فارسی: سوسمار صخره ای ارومیه ای

  

 پراکندگی

در راستای انجام تحقیقات و بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان محیط زیست استان کردستان، گونه ای جدید تحت عنوان سوسمار صخره ای ارومیه در منطقه حفاظت شده کوهسالان واقع در شهرستان سروآباد شناسایی شده است.گونه این جاندار "cappadocica" بوده و از خانواده "lacertidae" به شمار می رود که نام فارسی ثبت شده آن سوسمار صخره ای ارومیه و نام کلی آن مارمزوک است. نواحی کوهستانی و مدیترانه ای، دره های تنگ، سراشیبی سنگلاخی، چینه صخره ای برآمدگی و تخته سنگهای اطراف آبگیرها و امتداد نهرها در دامنه کوهپایه ها با پوشش گیاهی استپی و درختی زیستگاه اصلی این جاندار است.

ادامه مطلب: سوسمار صخره ای ارومیه ای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف سوسمارها و انواع دیگری از سوسمارها
نمایش از 02 مرداد 1394 بازدید: 44
پرینت

سوسمار صخره ای آناتولیایی

دکتر نصرالله پویانی

نام علمی : lacerta cappadocica

نام انگلیسی:  anatolian rock lizard   

نام فارسی: سوسمار صخره ای آناتولیایی

   

پراکندگی

مشخصات : پلک پایینی با 5 تا 7سپر شفاف با حاشیه سیاه ؛ صفحه های زیر اتگشتی تیغه دار ؛ سوراخ بینی توسط 3 تا 6 فلس که اولین فلس بالای چشمی تقسیم نشده است ، و در تماس با سپر پیشانی نیست ؛ 7 تا 8 ( بندرت 6 ) سپر بالای مژه ای ؛ یقه مشخص ؛ فلس های پشتی کوچکتر از فلس های دمی و در 52 تا 60 فلس در عریض ترین ردیف عرضی میانی پشت ؛ 22 تا 27 منفذ رانی ؛ 8 ردیف طولی فلس در ناحیه شکمی .

رنگ آمیزی :سطح پشتی سر قهوه ای زیتونی یکدست ، ناحیه پشتی بدن با نقاط کم و بیش مشخص روشن که در 2 یا 4 ردیف طولی با حاشیه نا منظم تیره مرتب شده اند . که تمایل به آبی روی بدن ، با حاشیه های کم و بیش دندانه ای ادامه می یابند که در روی قاعده دم مشخص و با هم تلاقی می کنند . دم خاکستری یا سفید مایل به آبی ؛ ردیفی از لکه های چشمی آبی روی پهلوها بدن . شکم سفید مایل به آبی ؛ اغلب روی گلو و ناحیه مخرجی اندکی مایل به قرمز .

ادامه مطلب: سوسمار صخره ای آناتولیایی
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 305 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید