نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته مارها- بوآ ( Boa)
نمایش از 22 تیر 1394 بازدید: 101
پرینت

بویاکانینا مار یا شاخه درخت!!

 

 

 

این مار زیبای رنگی دارای یک دم انعطاف پذیر برای گیردادن به شاخه های درختان ، می باشد و بیشترعمر خود را روی درختان می گذراند . به جای آنکه به دنبال طعمه اش جستجو کند ، خود را به دور شاخه درخت می پیچد و منتظر می ماند تا حیوانات کوچک در دسترس او قرار گیرند . این مار هم مثل مارهای بوای دیگر ، سمی نیست.

اسم علمی: بویاکانینا

ادامه مطلب: بویاکانینا مار یا شاخه درخت!!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته مارها- بوآ ( Boa)
نمایش از 22 تیر 1394 بازدید: 85
پرینت

مارهای بوآ چطور شکار خود را از نفس میاندازند؟

 

دانشمندان زیست شناس توانایی جدیدی در مارهای بزرگ مثل مار بوآ کشف کرده اند. تا پیش از این تصور بر این بود که این مارها با نهایت قدرت قربانی خود را فشار می دهند و آن را خرد می کنند ولی زیست شناسان در تحقیقات جدید خود توانایی شگفت انگیزی در این مارها کشف کرده اند.

به گفته محققان کالج زیست شناسی دیکینسون ایالت پنسیلوانیا آمریکا مارهای بوآ می توانند ضربان قلب شکار خود را احساس کنند و میزان فشار روی قربانی را به اندازه کافی تنظیم کنند و در حقیقت این مارها انرژی خود را برای شکارهای بعدی ذخیره می کنند.

دکتر «اسکات بوباک» رئیس تیم تحقیقاتی این کالج می گوید تا پیش از این همه فکر می کردند این مارها کمتر احساسی دارند و تنها با فشار دادن شکار خود را از پای درمی آورند ولی باید گفت آنها می توانند میزان مقاومت شکار خود را اندازه گیری کنند.


ادامه مطلب: مارهای بوآ چطور شکار خود را از نفس میاندازند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته مارها- بوآ ( Boa)
نمایش از 22 تیر 1394 بازدید: 104
پرینت

مار بوآی فشار دهنده (Boa Constrictor)

مقدمه: 

این مارها شاید اسمشان کمی ترسناک به نظر برسد ولی واقعا این طور نیست و امروزه در سراسر دنیا و حتی در ایران به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند. بسیار آرام و بی خطر هستند ولی خب همیشه این طور نیست. خیلی خیلی احتمالش کم است که در یک وضعیت معمول از خود حرکتی نشان دهند. اگر شما قصد خرید و نگهداری همچین خزنده ی جالب و زیبایی را دارید، اول باید فکر کنید و سوالاتی را از خود بپرسید: ۱- آیا من واقعا قادرم چنین ماری را که تا ۳ الی ۴ متر رشد کرده و وزن آن به ۶۰ کیلوگرم میرسد را و تا بیش از ۳۰ سال عمر می کند را نگهداری کنم؟ ۲- آیا اعضای خانواده ی من و اطرافیان نزدیک من راضی هستند؟(چون مارها ناراحتی و استرس را حس میکنند و رویشان تاثیر گذار است) ۳- آیا این امکان برای من وجود دارد که به طور هفتگی موش یا خرگوش زنده ای را به این مار به عنوان غذا بدهم؟ بله، اینها سوالات مهمی هستند که باید از خودتان بپرسید. نگهداری این مار به هیچ وجه غیر ممکن نیست چرا که اگر شما اطلاعات کاملی را در موردش داشته باشید جای هیچ نگرانی نیست و مشکلی نخواهید داشت. البته آدم بیش از حد لطیف و دلسوزی هم نباید باشید چون به طور هفتگی باید به او غذای زنده بدهید! این موجودی است که ممکن است در صورت عدم فراهم شرایط مناسب بیمار می شود و ممکن است بمیرد و کلی دلتان هم به خاطر خودش و هم پول هنگفتی که بابتش دادید می سوزد. در ضمن مواقعی که در خانه برای مدت زیاد حضر ندارید نیاز به مراقبت و غذا دارد که کمتر کسی این مسعولیت را می پذیرد. البته اینها نکات منفی نیستند بلکه برای هرکدامشان راه حل هایی هست و این بستگی به خود شما دارد. بازاری ها در خارج به این مار redtailed boa  هم میگویند که فروش بیشتری داشته باشند؛ چون همانطور که قبلا هم عرض کردم معنی اسم واقعی این مار(فشاردهنده) کمی ترسناک به نظر میرسد و ممکن است تا حدودی میزان فروش را کاهش دهد. ولی واقعا هیچ گونه مشکل خاصی پیدا نمیکنید البته به شرط اینکه از همه چیز مطلع باشید.  
--------------------------------------------------------------------- 

ادامه مطلب: مار بوآی فشار دهنده (Boa Constrictor)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته مارها- بوآ ( Boa)
نمایش از 22 تیر 1394 بازدید: 98
پرینت

بوآ (Boa)

 

Boa constrictor, B.  constrictor

طبقه‌بندی علمی

فرمانرو:جانوران

شاخه: طنابداران

زیرشاخه:            مهره‌داران

رده:خزندگان

راسته:پولک‌داران

زیرراسته:مار

تیره:اژدرماران

زیرتیره:Boinae

سرده:Boa

کارل لینه، ۱۷۵۸

مترادف‌ها

Boa - Linnaeus, 1758

Constrictor - Laurenti, 1768

Pelophilus - A.M.C. Duméril & Bibron, 1844

Sanzinia - Gray, 1849

Acrantophis - Jan In Jan & Sordelli, 1860[۱]


بوآ یک مار غیر سمی است که با کمک گرفتن از ماهیچه‌های قدرتمندی که دارد شکار را خفه کرده و کل بدن شکار را یکجا می‌بلعد و پس از آن برای هفته‌ها و گاه ماه‌ها بدون غذا به زندگی خود ادامه می‌دهند.[۲] ماری از خانواده مارهای بوآ به عنوان غول پیکرترین مار جهان شناخته شده زیرا این مار غیر سمی اما مرگبار ۲۲۷ کیلوگرم وزن داشته و می‌تواند یک پلنگ را یک باره ببلعد.

ادامه مطلب: بوآ (Boa)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته مارها- بوآ ( Boa)
نمایش از 22 تیر 1394 بازدید: 84
پرینت

افـــعي ها ديگر نمي ميرند...

نويسنده: سميرا خباز

گـــــــروه جامعه: افعي هاي بومي ايران در خطر انقراض هستند اما از ميان اين افعي ها هم « افعي لطيفي» به علت انتشار جغرافيايي محدود آن، از اهميت ويژه اي برخوردار است.

    از علل عمده انقراض اين گونه هم مي توان به شکار بي رويه مارگيران براي فروختن سم به موسسات توليد كننده آنتي سرم و نزديك بودن محل زيست اين خزنده به تهران و تخريب گسترده زيستگاهي اصلي اش اشاره كرد كه موجب كاهش شديد جمعيت اين خزنده شده است.شايد براي شما هم اين نام جالب باشد و دوست داشته باشيد بدانيد چطور يك افعي چنين نامي را يدك مي كشد؟

    اين افعي حدود 38سال پيش به وسيله دكترمحمود لطيفي پايه گذار بخش جانوران سمي انستيتو رازي كشف شد.

    وي هنگام تحقيق درباره برخي مارها پس از دقت در ظاهر مارها متوجه تفاوت يكي از آن ها با بقيه مي شود كه بررسي هاي دقيق تر نشان داد،اين گونه كشف جديدي است. اين افعي جديد به آلمان فرستاده شد و با بررسي 3 نفر از بهترين متخصصان و خزنده شناسان، نام گونه جديد به احترام دكتر لطيفي، Vipera latifi گذاشته شد.افعي لطيفي بعد از افعي جعفري مهلك ترين سم را دارد.

    اين افعي درحال حاضر در فهرست اتحاديه جهاني حفاظت از گونه هاي در خطر انقراض (IUCN) در رده

    آسيب پذير قرار گرفته است. از اين رو پراكندگي آن در سراسر دنيا فقط به منطقه البرز مركزي ايران محدود مي شود.

    بر اساس آمار رسمي موجود در كتاب هاي افعي كوهستاني دنيا، بين سال هاي 1348 تا 1357 بيش از 9 هزار و 400حلقه افعي لطيفي تنها به انستيتو واكسن و سرم سازي براي سم گيري انتقال يافته است كه اين آمار بعدها به 12هزار حلقه رسيد. هر چند كه هنوز نيز اين روند ادامه دارد و به صورت بسيار جدي درحال انهدام هستند.

ادامه مطلب: افـــعي ها ديگر نمي ميرند...
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته مارها- بوآ ( Boa)
نمایش از 22 تیر 1394 بازدید: 80
پرینت

تحقیق درباره ی مارهای آناکوندا

 

این مار غیر سمی است اما با کمک گرفتن از ماهیچه های قدرتمندی که در بدن دارد شکار را خفه کرده و کل بدن شکار را یکجا می بلعد و پس از آن برای هفته ها و گاه ماه ها بدون غذا به زندگی خود ادامه می دهند…

زیست شناسان ماری از خانواده مارهای بوآ را به عنوان غول پیکرترین مار جهان شناختند زیرا این مار غیر سمی اما مرگبار ۲۲۷ کیلوگرم وزن داشته و می تواند یک پلنگ را یک باره ببلعد.

به گزارش مهر، یکی از اعضای خانواده بوآ، آناکوندای سبز آمریکای جنوبی، صدهای کیلوگرم وزن داشته و به عنوان غول پیکرترین مار در جهان شناخته شده است. مار پیتون شاید طولی بیشتر از آناکوندای سبز داشته باشد اما قطر زیاد بدن آناکوندا وزن این مار را دو برابر وزن مارهای پیتون ساخته است.

آناکوندای سبز می تواند تا طول ۸٫۸ متری و وزن ۲۲۷ کیلوگرمی رشد کند و شعاع بدن این جاندار گاه به ۳۰ سانتیمتر نیز می رسد. آناکونداهای ماده معمولا بزرگتر از نرها هستند و دیگر انواع این گونه از مارها معمولا به رنگهای زرد با لکه های تیره دیده می شوند. به گفته محققان این مار در جنگلهای گرمسیری آمازون و در محیطهای مرطوب مانند مردابها زندگی می کند.


ادامه مطلب: تحقیق درباره ی مارهای آناکوندا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راسته مارها- بوآ ( Boa)
نمایش از 22 تیر 1394 بازدید: 75
پرینت


زندگی با "آناکوندا" ملکه مارها
+ عکس

 

 

 یکی از اعضای خانواده بوآ، آناکوندای سبز آمریکای جنوبی، صدهای کیلوگرم وزن داشته و به عنوان غول پیکرترین مار در جهان شناخته شده است. مار پیتون شاید طولی بیشتر از آناکوندای سبز داشته باشد اما قطر زیاد بدن آناکوندا وزن این مار را دو برابر وزن مارهای پیتون ساخته است. 
 


به گزارش نشنال جئوگرافیک، آناکوندای سبز می تواند تا طول 8.8 متری و وزن 227 کیلوگرمی رشد کند و شعاع بدن این جاندار گاه به 30 سانتیمتر نیز می رسد. آناکونداهای ماده معمولا بزرگتر از نرها هستند و دیگر انواع این گونه از مارها معمولا به رنگهای زرد با لکه های تیره دیده می شوند. به گفته محققان این مار در جنگلهای گرمسیری آمازون و در محیطهای مرطوب مانند مردابها زندگی می کند. 

ادامه مطلب: زندگی با "آناکوندا" ملکه مارها + عکس
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 201 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید