نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 102
پرینت

عزاداری دلفین ها!

شاید کمتر کسی را پیدا کنید که از دلفین ها متنفر باشد. این موجودات باهوش، از دیرباز مورد علاقه و توجه انسان بودند و این شاید به خاطر استعداد خوب در یادگیری و بی آزار بودنشان است.

این پستانداران آبزی، بزرگترین زیرمجموعه از خانواده ی نهنگ های دنداندار محسوب می شوند که تقریبا در تمام آب های دنیا موجود هستند. معمولا گروهی زندگی می کنند و معروف به اجتماعی بودن هستند.

رفتارهایی که دلفین ها از خودشان نشان داده اند، باعث شده تا کنجکاوی دانشمندان در مورد آن ها بیشتر باشد و به همین خاطر، چیزهای جالبی در مورد آن ها کشف شده است. مثلا اینکه آن ها قادرند با یک سیستم صوتی ساده با یکدیگر ارتباط برقرار کنند یا در واقع با هم حرف بزنند. به این ترتیب که بسیاری از آن ها، توسط بافت های لرزشی صدایی سوت مانند از خود منتشر می کنند که این بافت ها بسیار شبیه به تارهای صوتی انسان است. بر پایه ی همین تحقیقات، گروهی از دانشمندان امریکایی توانستند با ابداع یک زبان ساده، با دلفین ها ارتباط برقرار کنند.


ادامه مطلب: عزاداری دلفین ها!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 121
پرینت

دلفين

نويسنده: ميثم زارعي

خانواده دلفين با 17 جنس و 35 گونه بزرگترين خانواده زير راسته نهنگهاي دندان دار محسوب مي شود. اعضاي اين خانواده در تمام آبهاي آزاد جهان و همچنين بعضي رودخانه هاي در امتداد آب شيرين انتشار دارند. اين خانواده از دوره آئوسن ظاهر شده اند پوست بدن دلفينها معمولاً صاف و برهنه است. ممکن است در سر و تنه تعدادي از آنها مو وجود داشته باشد. از گوشهاي خارجي فقط سوراخ کوچکي نمايان است و سوراخ بيني که يک يا دو عدد مي باشند در بالا و عقب سر قرار گرفته اند تا عمل تنفس در سطح آب را سهولت بخشند. اين سوراخها بوسيله پرده اي خود به خود بسته مي شوند. تعداد دندانها زياد و در بعضي گونه ها به 260 عدد مي رسد و عمدتاً از ماهي ها و سرپايان و حتي دلفين هاي کوچکتر تغذيه مي کنند. طول آنها از 1/2 الي 3/9 متر و وزنشان از 23 تا 136 کيلوگرم متفاوت گزارش شده است.

بدن آنها مانند ماهي دوکي شکل و آئرو ديناميک است. اين شکل ميزان اصطکاک بدن جاندار و آب را کاهش و سرعت حرکت را افزايش مي دهد يک دلفين قادر است حدود 5/5 متر از سطح آب بيرون بپرد که اين عمل نياز به سرعتي در حدود 38 کيلومتر بر ساعت دارد.
سر دلفين ها بزرگ و ناحيه گردن کمي باريک است. دستها تبديل به باله شنا شده و پاها از بين رفته اند در انتهاي بدن، دم پهن افقي و دو قسمتي وجود دارد.

ادامه مطلب: درباره دلفين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 105
پرینت

دلفین

دُلفین‌ها پستاندارانی دریازی از راسته آب‌بازسانان هستند که رابطه نزدیکی با نهنگ‌ها و گرازماهی‌ها دارند. اجداد این جانوران جفت‌سمانی بودند که نزدیک به ۵۰ میلیون سال پیش برای پیدا کردن غذا از خشکی به دریا وارد شدند. به صورت تقریبی ۴۰ گونه دلفین وجود دارد که در ۱۷ سرده گوناگون رده‌بندی شده‌اند.

بدن دلفین‌ها در طی میلیون‌ها سال به تدریج برای زندگی در آب تطابق یافته است. دلفین‌ها و دیگر آب‌بازسانان برای حرکت در آب باله دارند و دمشان همچون ایجادکننده پیش‌رانش کار می‌کند. بدنشان نیز به گونه‌ای است که برای شنای هر چه سریع‌تر در آب و ماندگاری برای مدت زمان بیشتر در آن با یک بار نفس‌گیری مناسب است. نیاز به پدید آوردن سامانه‌های عصبی پیشرفته برای پژواک‌یابی در آب باعث شده است که دلفین‌ها مغزهای بزرگ و به نسبت پیچیده‌تری به دست آورند. چنین چیزی توانایی‌های ادراکی بالایی به آن‌ها بخشیده که باعث شده است در میان بعضی از آن‌ها، گونه‌ای فرهنگ نمودار باشد.

آن‌ها همانند بسیاری دیگر پستانداران فرزندانشان را زنده به دنیا می‌آورند و به آن‌ها شیر می‌دهند. زیستن گروهی در بسیاری از انواع دلفین‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا خطرات زندگی در طبیعت را برای خود و فرزندانشان کمینه سازند. آن‌ها از توانایی‌هایی چون تولید سونار و شنوایی بسیار قوی برای یافتن طعمه‌هایشان بهره می‌گیرند. غذای این جانوران را ماهی و سرپایان تشکیل می‌دهند. نهنگ قاتل اما تنها دلفینی است که پستانداران دریایی بزرگ را نیز شکار می‌کند.


ادامه مطلب: دلفین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 83
پرینت

دلفین ها را بیشتر بشناسیم

دلفین ها را بشناسیم
دُلفین‌ها پستاندارانی دریازی از راسته آب‌بازسانان هستند که رابطه نزدیکی با نهنگ‌ها و گرازماهی‌ها دارند. اجداد این جانوران جفت‌سمانی بودند که نزدیک به ۵۰ میلیون سال پیش برای پیدا کردن غذا از خشکی به دریا وارد شدند. به صورت تقریبی ۴۰ گونه دلفین وجود دارد که در ۱۷ سرده گوناگون رده‌بندی شده‌اند.
بدن دلفین‌ها در طی میلیون‌ها سال به تدریج برای زندگی در آب تطابق یافته است. دلفین‌ها و دیگر آب‌بازسانان برای حرکت در آب باله دارند و دمشان همچون ایجادکننده پیش‌رانش کار می‌کند. بدنشان نیز به گونه‌ای است که برای شنای هر چه سریع‌تر در آب و ماندگاری برای مدت زمان بیشتر در آن با یک بار نفس‌گیری مناسب است.


ادامه مطلب: دلفین ها را بیشتر بشناسیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 07 تیر 1394 بازدید: 71
پرینت

دلفين ها براي مرگ نزديكان خود سوگواري مي كنند

ترجمه: مهدي قدمي

گزارش هاي رسيده از تأثير متقابل مرگ عضوي از خانواده دلفين ها، در برگيرنده پرسش هايي در مورد دانستن مفهوم مرگ از سوي پستانداران دريايي است.
بنابر مشاهدات دلفين هاي "بيني بطري" در غرب يونان، واكنش هاي غيرعادي و متفاوتي در برابر از دست دادن عضو خانواده خود بر اثر يك بيماري طولاني مدت يا مرگ ناگهاني، از خود نشان داده اند.
بيان رفتار حيوان پس از مرگ يكي از هم نوعانش، دشوار و ناراحت كننده است. مردن حيوان غيراهلي به ندرت مشاهده مي شود و آن ناشي از ويژگي نادرست احساسات انسان در مورد حيوانات است. با اين حال گونه هاي مختلفي از حيوانات باهوش و اجتماعي مانند گوريل ها، شامپانزه ها و فيل ها مي توانند رفتارهاي خاصي، وقتي كه حيواني مي ميرد، به نمايش بگذارند؛ رفتارهايي كه برخي از آنها مشابه سوگواري است. افزايش تعداد گزارش هاي رسيده از تأثير متقابل مرگ پستانداران دريايي در مقايسه با ساير حيوانات و كشف وجود پيوند ياخته هاي عصبي ويژه براي همدلي و درايت در آنها، حاكي از آن است كه شايد بر اساس مطالعات يوناني ها، دلفين ها واكنش هاي پيچيده و موشكافانه اي نسبت به مرگ دارند.


ادامه مطلب: دلفين ها براي مرگ نزديكان خود سوگواري مي كنند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 07 تیر 1394 بازدید: 98
پرینت

دلفین صورتی /فرشته دلفین‌های جهان

اَنجِل، دلفین پوزه‌بطری زالی (آلبینو) است که به خاطر رنگ صورتی چشم‌نوازش فرشته دلفین‌ها لقب گرفته و هم‌اکنون در موزه نهنگ‌های تای‌ایجی ژاپن زندگی می‌کند.

دلفین‌های پوزه‌بطری معمول‌ترین نوع دلفین‌هایی هستند که در آب‌های آزاد زندگی می‌کنند و رنگ آن‌ها خاکستری است؛ اما در موارد بسیار نادر ممکن است دلفین دچار آلبینیسم شود و رنگ‌دانه‌های پوست فعال نشود (حتی پوستش رنگ‌دانه‌ای نداشته باشد) و دلفین صورتی‌رنگ دیده شود. علاوه بر پوست، چشم و دهان اَنجِل هم صورتی‌رنگ است و جای هیچ شکی در آلبینو بودن آن باقی نگذاشته است.


ادامه مطلب: دلفین صورتی /فرشته دلفین‌های جهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 07 تیر 1394 بازدید: 90
پرینت

دُلفین

دُلفین پستاندار دریایی از رده آب‌بازان می‌باشد. خانواده دلفین با ۱۷ جنس و ۳۵ گونه بزرگ‌ترین خانواده زیر راسته نهنگهای دندان دار محسوب می‌شود.اعضای این خانواده در تمام آبهای آزاد جهان و همچنین بعضی رودخانه‌های در امتداد آب شیرین انتشار دارند.این خانواده از دوره ائوسن ظاهر شده‌اند. پوست بدن دلفینها معمولاً صاف و برهنه‌است. ممکن است در سر و تنه تعدادی از آنها مو وجود داشته باشد. از گوش‌های خارجی فقط سوراخ کوچکی نمایان است و سوراخ بینی که یک یا دو عدد می‌باشند در بالا و عقب سر قرار گرفته‌اند تا عمل تنفس در سطح آب را سهولت بخشند این سوراخ‌ها به‌وسیله پرده‌ای خود به خود بسته می‌شوند. تعداد دندانها زیاد و در بعضی گونه‌ها به ۲۶۰ عدد می‌رسد و عمدتاً از ماهیها و سرپایان و حتی دلفین‌های کوچک‌تر تغذیه می‌کنند. طول آنها از ۲/۱ الی ۹/۳ متر و وزنشان از ۲۳ تا ۱۳۶ کیلوگرم متفاوت گزارش شده‌است.

ادامه مطلب: دُلفین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 07 تیر 1394 بازدید: 69
پرینت

درباره دلفینها چه میدانید؟؟

 دلفین سلطان هوش حیوانی!!

شاید بعضی ها فکر کنند میمون یا گوریل ویا حتی شامپانزه ، باهوشترین حیوانات جهانند ! اما من با این مقاله ، نظر این دسته از افراد را تغییر میدهم و نشان میدهم باهوشترین حیوان پستاندار جهان موجود دیگری است ، که به او لقب سلطان هوش حیوانی داده اند.

دانشمندان دانشگاه کمبریج انگلیس با تحقیق و آزمایش هوش دلفین ها ، در داخل یک آکواریوم ، به این نتیجه رسیدند که دلفین باهوشترین پستاندارجهان است .

در ذیل میتوانید شرح چند آزمایش را که دانشمندان را به این نتیجه رسانده است را مشاهده کنید :

ادامه مطلب: درباره دلفینها چه میدانید؟؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 07 تیر 1394 بازدید: 68
پرینت

دانستنیهایی جالب که در مورد دلفین ها نمی دانیم

دلفین ها حیوانات باهوش و شادی هستند. آنان بسیار بازی گوش اند و این بازی گوشی ناشی از هوش بسیار بالای آن هاست، این حیوانات سال های سال است که نظر محققان را به خود جلب کرده اند و تا به حال اطلاعات جالبی در مورد آن ها کشف شده است.

 

- کوچکترین و بزرگترین دلفین

 کوچکترین دلفین دریاها پُرپُیز در دریای کُرتِز زندگی می کند که طولش ۱٫۵ متر و وزنش ۵۰ کیلوگرم می باشد. بزرگترین نوع دلفین در اُرکا وجود دارد که جنس نر آن تا ۸ متر رشد می کند و وزنش تا ۶ تن هم می رسد.

 - ویژگی های خاص دلفین ها

 دلفین ها گوش های بسیار قوی ای دارند به طوری که می توانند فرکانس های خیلی ضعیف را بگیرند که بسیاری از موجودات از جمله انسان قادر به شنیدنش نیستند. همچنین پوست مخصوصی دارند که آنها را گرم نگه می دارد. 

ادامه مطلب: دانستنیهایی جالب که در مورد دلفین ها نمی دانیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 07 تیر 1394 بازدید: 66
پرینت

چطور دلفین‌ها و وال‌ها می‌خوابند؟

نويسنده: المیرا صدیقی

دلفین‌ها و وال‌ها پستاندار هستند و بسیاری خصوصیات شبیه به انسان‌ها دارند. آنها خون گرمند و این خصیصه آنان هم شبیه انسان هاست. اما یکی از تفاوت هایی که این حیوانات با انسان ها دارند، محیط زندگی آنهاست. وال ها و دلفین ها، دارای ویژگی هایی هستند که این امکان را به آنها می دهد که بتوانند بیش از نیم ساعت را بدون گرفتن اکسیژن زیر آب بمانند. روی کره خاکی انسان ها و دیگر حیوانات بطور غیر ارادی تنفس می کنند، این به آن معناست که ما حتی اگر نخواهیم نفس بکشیم بدن ما اکسیژن می طلبد و ما را مجبور به نفس کشیدن می کند.
اما در مورد دلفین ها و وال ها قضیه فرق می کنند. آنها بطور ارادی نفس می کشند به این معنا که هر گاه اراده کنند که زیر آب باشند می توانند دقایق طولانی را تا زمانی که روی آب می آیند نفس نکشند .
حال چطور ممکن است حیوانی که حرکاتش کاملاً ارادی و هوشیار است بتواند بخوابد؟

ادامه مطلب: چطور دلفین‌ها و وال‌ها می‌خوابند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دلفين
نمایش از 07 تیر 1394 بازدید: 96
پرینت

اطلاعاتی در مورد دلفين

دُلفین پستاندار دریایی از رده آب‌بازسانان می‌باشد. خانواده دلفین با ۱۷ جنس و ۳۵ گونه بزرگ‌ترین خانواده زیر راسته نهنگهای دندان دار محسوب می‌شود.اعضای این خانواده در تمام آبهای آزاد جهان و همچنین بعضی رودخانه‌های در امتداد آب شیرین انتشار دارند. این خانواده از دوره ائوسن ظاهر شده‌اند. پوست بدن دلفینها معمولاً صاف و برهنه‌است. ممکن است در سر و تنه تعدادی از آنها مو وجود داشته باشد. از گوش‌های خارجی فقط سوراخ کوچکی نمایان است و سوراخ بینی که یک یا دو عدد می‌باشند در بالا و عقب سر قرار گرفته‌اند تا عمل تنفس در سطح آب را سهولت بخشند این سوراخ‌ها به‌وسیله پرده‌ای خود به خود بسته می‌شوند. تعداد دندانها زیاد و در بعضی گونه‌ها به ۲۶۰ عدد می‌رسد و عمدتاً از ماهیها و سرپایان و حتی دلفین‌های کوچک‌تر تغذیه می‌کنند. طول آنها از ۲/۱ الی ۹/۳ متر و وزنشان از ۲۳ تا ۱۳۶ کیلوگرم متفاوت گزارش شده‌است.

دانشمندان بر این باورند که هنگامی که یک دلفین می‌خوابد فقط نیمی از مغز او استراحت می‌کند نیمه دیگر بیدار باقی می‌ماند تا دلفین به شکل طبیعی عمل کند پس از مدتی، دو نیمه مغز کارهایشان را با هم عوض می‌کنند.

ادامه مطلب: اطلاعاتی در مورد دلفين
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 79 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید