نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 09 تیر 1394 بازدید: 87
پرینت

کوسه‌ای که راه می‌رود

ادامه مطلب: کوسه‌ای که راه می‌رود
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 116
پرینت

نظرمراجع درباره مصرف کوسه ماهی و خرچنگ

 این روزها فروشگاه‌ها و بازارهای فروش محصولات خوراکی متنوع و ناآشنا است. این محصولات به راحتی و با قیمت‌های مناسب در فروشگاه‌های معتبر به صورت خام و کنسرو فروخته می‌شود. برخی از این محصولات، نام‌های فریبنده ای دارند و خریداران را در مورد حلال و یا حرام بودن، به تردید می‌اندازند.

 برای اطلاع از حلال بودن لابستر و خرچنگ و کوسه ماهی که گویی به وفور در سطح شهر از فروشگاه و مغازه و ... توزیع می شود، حکم فقهی این مسأله را خبرنگار خبرگزاری برنا از مراجع عظام تقلید سؤال کرده که می توانید سؤال و جواب را در ادامه بخوانید.

خرید و فروش و خوردن گوشت کوسه ماهی، بچه کوسه ماهی، لابستر، شاه میگو و خرچنگ با توجه به اینکه در برخی از رستوران ها این مواد اولیه طبخ و به فروش می رسد و در برخی از فروشگاه ها این مواد خرید و فروش می شود چه حکمی دارد؟

رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آيت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی): اگر خريد و فروش برای خوردن باشد، جايز نيست و الا مانعى ندارد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: در مورد کوسه ماهی در صورتیکه فلس نداشته باشند، حلال نیست و همچنین لابستر و شاه میگو و خرچنگ حرام گوشت هستند، ولی میگو اشکالی ندارد.

ادامه مطلب: نظرمراجع درباره مصرف کوسه ماهی و خرچنگ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 88
پرینت

گوشت کوسه

از زمانی که بشر قادر به صید کوسه شد از آن به عنوان یک منبع با اهمیت غذایی و صنعتی استفاده نمود. اعتقاداتتعدد بشر مبنی بر خونخوار و مهاجم بودن این موجودات بیشتر مدیون داستان پردازی ناشی از چهره مخوف این آبزی بوده و از لحاظ علمی تنها چند نوع کوسه مهاجم بالفطره در میان بیش از صد گونه این حیوان وجود دارند. در بین کوسه ها حتی انواعی وجود دارند که علیرغم ظاهر ترسناک و پر هیبت شان جز از سخت پوستان ریز اقیانوسی بنام کریل تغذیه نمی کنند.افسانه های متعدد در این خصوص همراه با برخی از اعتقادات واهی در خصوص ارزش های تغذیه ای غیر واقع بینانه نظیر تقویت قوای جنسی، سبب شد تا بشر بیش از پیش به صید این موجودات بسیار ارزنده روی آورد.در گذشته های نه چندان دور کوسه ها را به دلیل کبد غنی از ویتامین A صید می کردند تا با استخراج این ویتامین آن را به صورت داروهای تقویت کننده به فروش برسانند اما با شروع ساخت انبوه ویتامین A صنعتی، استخراج ویتامین از کبد کوسه غیر اقتصادی شد. در حال حاضر در اقصی نقاط دنیا از گوشت کوسه به عنوان یک منبع غذایی با ارزش استفاده می شود. از پوست این موجود برای ساخت چرم مرغوب و ساخت کاغذ سمباده صنعتی استفاده می شود. از کبد این آبزی علاوه بر استخراج ویتامین برای تهیه روغن استفاده می شود تا از آن علاوه بر استفاده های دارویی در اندود کردن چوب لنج های صیادی استفاده شود.

ادامه مطلب: گوشت کوسه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 87
پرینت

کوسه

کوسه یکی از آبزیان نسبتاً بزرگ است. اقیانوس‌ها بیش از ۲۰ هزار گونه از ماهی‌ها را در خود جای داده‌اند که از این تعداد نزدیک به 385 گونه، کوسه هستند. مدت‌ها پیش از به وجود آمدن دایناسورها، کوسه‌ها فرمانروای آب‌ها بودند. آنها نخستین بار بیش از ۴۰۰ میلیون سال پیش شکل گرفتند و در ۱۰۰ میلیون سال اخیر به ندرت دستخوش تغییر و دگرگونی شده‌اند. امروزه کمتر گونه‌ای از موجودات کرهٔ زمین چنین احترام و ترسی را بر می‌انگیزد.

 این شکارچیان حیرت‌انگیز با خوردن موجودات ضعیف و زخمی، در بالای چرخه غذایی دریایی قرار می‌گیرند. آنها با این کار به حفظ تعادل در سیستم طبیعت کمک می‌کنند.از معروفترین کوسه‌ها می‌توان به کوسه بزرگ سفید، کوسه ببری و کوسه سرچکشی اشاره کرد.

 

شنوایی و بویایی

کوسه‌ها دستگاه هایی هستند که برای شکار تنظیم شده‌اند. آنها که متکی به حس شنوایی ویژه اشان برای گرفتن شکار هستند، می‌توانند لرزش صدا را در فاصله‌ای بیش از ۳،۰۰۰ پا تشخیص دهند. کوسه‌ها به ویژه به لرزشهای با بسامد پایین که از سوی شکار پخش می‌شوند، حساسند. لرزش صدای بلندگوها که مانند صدای ماهی زخمی است، کوسه‌ها را به حالت دیوانگی و از خود بیخودشدگی می‌برد. هرچه که کوسه به شکار نزدیک‌تر می‌شود، حس بویایی‌اش بیشتر به کار می‌افتد. کوسه‌ها می‌توانند یک قطرهٔ خون را در ۲۵ گالن آب تشخیص دهند

ادامه مطلب: کوسه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 82
پرینت

کوسه نهنگ

وال کوسه معمولاً به رنگ خاکستري تيره با نقاط سفيد و زرد در قسمت پشتي، از خانواده Rhiniodontidea و با نام علمي Rhincodon Typus بوده و طول آن حداکثر 12 تا 21 متر است. اين کوسه غول پيکر، از ماهيان ريز از جمله ميگو، ساردين، اسکوئيد و ماهي تن تغذيه مي کند و براي اين منظور، دهان خود را در سطح آب يا نزديک به آن باز نگه داشته، با حرکت افقي در سطح آب، مشغول بلعيدن آبزيان کوچک مي شود، زيرا فاقد دندان جهت جويدن صيد خود است. از اين رو براي انسان بي خطر بوده و غواصان به راحتي اطراف آن شنا کرده و حتّي با دست باله هاي او را مي گيرند، بدون اينکه اين جانور عکس العمل نشان داده و يا به غواصان توجهي نشان دهد. 

اين کوسه تخم گذار بوده و هر تخم آن به اندازه يک توپ فوتبال بزرگ است و با توجه به شکلي که دارد، دريانوردان آن را کيف پري دريايي (Mermaids Purse) مي نامند.

 

ادامه مطلب: کوسه نهنگ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 108
پرینت

کوسه ماهی

 کوسه ماهی یکی از خطرناک ترین آب زیان است که با توجه به بزرگی جثه ی بعضی از آنها مثل : کوسه یا کولی کر (Kooly car) ، صید آن با تهور بسیار و خطرات بی شمار همراه بوده و به سختی و دلهره انجام می گیرد .

بزرگ ترین وتنومندترین نوع کوسه ،کولرکر، یا کولی گو (گاو ) ،یعنی تنومند و بسیار بزرگ می نامند. شکار کولی گو ، یا کولی کر ، از تماشایی ترین صیدها و در عین حال یکی از انواع خطرناک شکار کوسه است .

کوسه ها برای انسان نافع و سودمند می باشند و صیادان برای شکار آنها و استفاده از گوشت و روغن جگر و باله پشت آن ها ، تلاش بسیار می کنند و بقیه ی بدن حیوان در صورت صید فقط به درد کود برای درختان و غذای دام و طیور می خورد . برای صید کوسه از قلاب های مخصوص و تورماهیگیری استفاده می شود ، در کشورهای اروپایی و خاور دور ، شعاع های باله ی کوسه را در می آورند و در تهیه سوپ باله ، از آن استفاده می نمایند و نیز از باله های شنای کوسه یک نوع چسب بسیار عالی تهیه می کنند .

در بین کوسه ها چند نوع وجود دارند که به آدم خوار معروف می باشند و به محض دیدن انسان در آب به او حمله می کنند ، این نوع کوسه ها را « کوسه سفید » و « کوسه آبی » و « کوسه ببری » و « کوسه ی پلنگی » می نامند که از انواع بسیار خطرناک هستند . کوسه ها به وجود این که در طبقه ماهی ها رده بندی شده اند ، از لحاظ استخوان بندی با ماهی تفاوت دارند ، چون برخلاف ماهی دارای استخوان نیستند و اگر بخواهیم آن را به عضوی از بدن انسان تشبیه کنیم ، باید بگوییم که غضروفی و شبیه به قسمت بیرونی گوش انسان است .

ادامه مطلب: کوسه ماهی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 96
پرینت

 

شناسایی کوسه ماهیان خلیج فارس

مقدمه:
کوسه ماهیان از گروه ماهیان غضروفی با بدن دوکی شکل بوده که اجداد آنها در 450 میلیون سال قبل می زیسته اند . کوسه ها یکی از ذخایر پر ارزش آبزیان هستند که از گذشته نه چندان دور به علت سود جویی استفاده از گوشت ، روغن سرشار از ویتامین ، باله ها ،پوست ،دندانها و به دلیل ذهنیت ، شناخت نادرست و وحشت بی مورد که از این حیوان وجود دارد مورد هجوم بیرحمانه بشر قرار گرفته اند.
این ماهیان دارای بزرگترین کبد در ببین آبزیان بوده و از دستگاهی به نام آمپول لور نزی برای دریافت میدان الکتریکی طعمه خود استفاده می نمایند . همچنین این ماهیان در عمق عضلات خود دارای مبدل های حرارتی بوده که دمای بدن آنها را c 10ْبالاتر ازمحیط آب نگه می دارد.
درنده
در آبهای خلیج فارس 7 خانواده از کوسه ماهیان به شرح ذیل وجود دارند که عبارتند از :
1-کوسه ماهیان درنده:


ادامه مطلب: شناسایی کوسه ماهیان خلیج فارس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 83
پرینت

بزرگترین ماهی روی زمین 

  کوسه ‌نهنگ (whale shark) کوسه‌ای است که با 12.5 متر طول و بیش از 21.5 تن وزن، بزرگترین ماهی اقیانوس‌های زمین لقب گرفته است.

 کوسه ‌نهنگ که نام علمی آن Rhincodon typus است، حدود 70 سال عمر می‌کند و در آب‌های استوایی و گرم زندگی می‌کند.

این موجود عظیم‌الجثه که نخستین نیاکانش 50 میلیون سال پیش پدید آمدند، معمولاً از پلانکتون‌ها تغذیه می‌کند، هرچند که گزارش‌هایی از بلعیدن ماهی‌های کوچک و حمله به دسته‌های بزرگ ماهی‌ها نیز وجود دارد؛ کوسه‌نهنگ از جمله حیواناتی است که به انسان حمله نمی‌کند.

 

ادامه مطلب: بزرگترین ماهی روی زمین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 71
پرینت

روغن کبد کوسه ماهی چیست؟

روغن کبد کوسه ماهی که با نام علمی Shark Liver Oil شناخته می شود روغنی است که از کبد (جگر) کوسه ماهی استخراج می شود. از کبد برخی کوسه ماهیان می توان بیش از 50% وزن کبد آن ، روغن استحصال نمود.روغن کبد کوسه سرشار از ویتامینهای A , E, D و اسیدهای چرب غیر اشباع EPA و DHA همچنین امگا 3( Omega -3) و مقادیر زیادی در حدود 70% - 40% وزن روغن کبد کوسه اسکوالن Squalene وجود دارد.
کاربردهای روغن کوسه ماهی چیست ؟
روغن کوسه ماهی سرشار از ویتامینهای A , E, D ، اسکوالن ، امگا 3 ، اسیدهای چرب غیر اشباع EPA , DHA و غیره می باشد بنابراین امروزه بسیاری از شرکتهای داخلی و خارجی که در زمینه تولید محصولات دارویی و آرایشی فعالیت دارند از روغن کبد کوسه ماهی در تولید محصولات زیر استفاده می نمایند.
• شامپو کوسه که حاوی روغن کوسه ماهی است باعث تقویت پیاز مو شده و مجرایی را برای جذب سریعتر ویتامینهای همراه خود به سطح پوست ایجاد می کند. ( مراحل فرمولاسیون این شامپو توسط یکی از مراکز تحقیقاتی در ایران صورت گرفته است).
• رژ لب.

ادامه مطلب: روغن کبد کوسه ماهی چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 69
پرینت

چرا دهان کوسه در بخش شکمی قرار دارد؟ 

 همانطور که همه ی ما دیده ایم دهان ماهی های استخوانی و برخی از ماهیهای غضروفی با جثه ی نسبتا کوچک، در قسمت جلویی بدنشان قرار گرفته است. اما اگر به ظاهر کوسه ماهی توجه کرده باشید، مشاهده می کنید که جایگاه دهان به بخش پایین تری از بدن( شکمی) منتقل شده است. 
آیا تدبیر و حکمت خاصی پشت این پدیده ی به ظاهر بی اهمیت نهفته است؟! 
برای پاسخ به این سوال نیاز هست که دو علم زیست شناسی(جانور شناسی) و فیزیک(نیرو) را بهم مربوط سازیم. 
همانطور که میدانید: 
رابطه ی مربوط به گشتاور در علم فیزیک بصورت زیر است: 
M= r. F 
 


ادامه مطلب: چرا دهان کوسه در بخش شکمی قرار دارد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 65
پرینت

خواص درمانی و کاربرد روغن کبد کوسه ماهی

روغن کبد کوسه ماهی که با نام علمی Shark Liver Oil شناخته می شود روغنی است که از کبد (جگر) کوسه ماهی استخراج می شود.

از کبد برخی کوسه ماهیان می توان بیش از ۵۰% وزن کبد آن ، روغن استحصال نمود.روغن کبد کوسه سرشار از ویتامینهای A , E, D و اسیدهای چرب غیر اشباع EPA و DHA همچنین امگا ۳( Omega -۳) و مقادیر زیادی در حدود ۷۰% - ۴۰% وزن روغن کبد کوسه اسکوالن Squalene وجود دارد...

روغن کبد کوسه ماهی که با نام علمی Shark Liver Oil شناخته می شود روغنی است که از کبد (جگر) کوسه ماهی استخراج می شود. از کبد برخی کوسه ماهیان می توان بیش از ۵۰% وزن کبد آن ، روغن استحصال نمود.روغن کبد کوسه سرشار از ویتامینهای A , E, D و اسیدهای چرب غیر اشباع EPA و DHA همچنین امگا ۳( Omega -۳) و مقادیر زیادی در حدود ۷۰% - ۴۰% وزن روغن کبد کوسه اسکوالن Squalene وجود دارد.

 

● کاربردهای روغن کوسه ماهی چیست؟

ادامه مطلب: خواص درمانی و کاربرد روغن کبد کوسه ماهی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 63
پرینت

خانواده کوسه ماهیان درنده (Carcharhinidae)

خانواده کوسه ماهیان درنده، متعلق به راسته کوسه ماهی شکلان درنده (Carchariniformes) است.
ویژگیهای کلی خانواده کوسه ماهیان درنده:
• بومی آبهای شیرین، شور و لب شور
• باله دمی نا همسان هتروسرک، دارای بریدگی نیمه انتهایی واضح می باشد.
• دو باله پشتی دارند که اولی بسیار بزرگتر از دومی است.
• سر گرد یا نوک دار، معمولا اندکی فشرده شده با پوزه نوک دار و غالبا دراز، دهان تحتانی، چینهای لبی کم و بیش در یک یا هر دو فک رشد یافته است.
• دنداندها پهن با یک جوانه نوک دار.
• دارای پنج شکاف آبششی که آخرین شکافا در پایه باله سینه ای قرار دارد.
• چشمها دارای پلک داخلی با قابلیت باز و بسته شدن

ادامه مطلب: خانواده کوسه ماهیان درنده (Carcharhinidae)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كوسه ماهي
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 79
پرینت

بررسی جایگاه اکولوژیکی و فواید درمانی کوسه های خلیج فارس ودریای عمان

 نویسنده: نرسی نصیرآبادی(بیولوژیست)

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز- دانشکده پزشکی – گروه میکروبشناسی

 مقدمه:

خليج فارس بزرگترين پناهگاه موجودات دريايی به ويژه آبزيان ظريف و كوچك از قبيل ماهی های تزئينی زيبا و رنگارنگ مرجان ها،ماهیان خوراکی وغیرخوراکی،کوسه ماهیان، صدف ها، حلزون ها، نرم تنان، شقايق ها، اسفنج ها، عروس های دريايی و غيره است.تعداد زيادی از اين آبزيان كه در نوع خود زيباترين موجودات دريايی هستند، به علت حوادث مختلف و مسايل زيستی به اين پناهگاه آرام وگرم پناه آورده اند و از هزاران سال پيش در آن به زندگی خويش ادامه می دهند. قباد( شاه ماهي)، را شكوه حلوا سفيد يا زبيده، شوريده، حلوا سياه، سرخو، شعري، سبيتي، خاور و دختر ناخدا از مهمترين ماهی های خــوراكی و اره ماهي، بمبك، ماهی لقمه،اسب ماهی از ماهی های غير خوراكی خليج فارس محسوب می شوند.علاوه بر اين خليج فارس دارای صدها گونه ماهی تزئينی است. كه برخی از نمونه های آن مانند(امپراتور) در جهان نادر است جراح دم زرد، آنتن دار، دلقك آبي، كاردينال، هامور، سقماهي، دم گاوي، نئون، آرايشگر، صندوق ماهي، شاخدار، خروس دريايي، پيكاسو، ملوان، چيتي، شقايق، ژله و پيكاسوی مشكی از ديگر ماهی های تزئينی آبهای پيرامون كيش هستند.کوسه های خلیج فارس دربین مردم جنوب خصوصا" جزایر وبنادر تنگه هرمز،به نام کولی مشهوراست. بزرگترین نوع کوسه درآبهای خلیج فارس کولی گومیباشد. کوسه های ایران از تیره Carchahinidae هستندکه مشهورترین آنها در خلیج فارس کوسه Carcharias menisorrah است.

ادامه مطلب: بررسی جایگاه اکولوژیکی و فواید درمانی کوسه های خلیج فارس ودریای عمان
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 181 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید