نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 81
پرینت

ناروال، نهنگ تک‌شاخ 

نهنگ دریایی قطب شمال که ناروال نیز نامیده می‌شود، گونه منحصربه‌فردی از نهنگ‌هاست که شاخ دارد. این تک‌شاخ که طول آن تا 2.7 متر هم می‌رسد، بیشتر شبیه به عاج یا دندانی است که بیش‌از حد بزرگ شده باشد!

این عارضه آن‌قدر بزرگ می‌شود تا از حفره‌ای در پیشانی نهنگ سر برمی‌آورد. ناروال‌ها از این تک‌شاخ برای زورآزمایی با یکدیگر استفاده می‌کنند، اما به‌نظر نمی‌رسد این تک شاخ برای مقاصد تکاملی ایجاد شده باشد.


ادامه مطلب: ناروال، نهنگ تک‌شاخ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 108
پرینت

ناروال

این پستاندار دریایی متعلق به گروه والهای دنداان دار است. عضو دیگر این گروه وال بلوگا است . در آبهای سرد قطبی یافت می شود. عجیب ترین مشخصه ناروالها، عاج (دندان) پیچ خورده نیزه مانند بلند آنهاست که فقط در جنس نر مشاهده می گردد.


ادامه مطلب: ناروال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 92
پرینت

گُرازماهی یا پورپویز (Porpoise) 

گُرازماهی یا پورپویز (Porpoise) گونه‌ای از آب‌بازسانان است اما همچون نهنگ‌ها، سنگین و درشت نیست و نهایتاً با طولی معادل یک و نیم متر و وزنی کمی بیش از ۴۰ کیلوگرم می‌باشد. گرازماهی‌ها به گونه‌ای متوسط از گونه‌های باهوش نهنگ‌ها مانند دلفین به‌شمار می‌آیند. معمولاً در رنگهای خاکستری روشن و تیره وجود دارند. ماهی‌های کوچک و سخت‌پوستان عمده غذای آنها را تشکیل می‌دهد.

گرازماهی بندر (فوسینا فوسینا).

ادامه مطلب: گُرازماهی یا پورپویز (Porpoise)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 138
پرینت

رکوردشکنی نهنگ خاکستری

22 هزار و 511 کیلومتر شنا رکوردی است که یک نهنگ خاکستری در کمتر از 6 ماه به خود اختصاص داده است، نفوذ انسان به محیط زندگی این حیوانات دلیل اصلی این سفر دور و دراز عنوان شده است.

به گزارش راسخون به نقل از ایرنا ، کشتی های غول پیکر ماهیگیری در آبهای آزاد و تورهای گسترده برای شکار نهنگ ها، الگوی حرکت این جانوان غول پیکر و مناطق تولید مثل آنها را دستخوش تغییر کرده است. پژوهشگران دانشگاه اورگان آمریکا برای مطالعه این پدیده روی نهنگ ها فرستنده نصب کردند.

دستگاه های گیرنده نشان دادند که یک نهنگ خاکستری از مسیر مورد انتظار خارج شده و در 172 روز در مجموع 22 هزار و 511 کیلومتر شنا کرده است، این رکوردی تازه محسوب می شود، در سال 2010 مسافرت مداوم یک نهنگ گوژپشت از اقامتگاهی تا اقامتگاه دیگر به طول نزدیک به 10 هزار کیلومتر ثبت شد.

یک نهنگ خاکستری بالغ ممکن است به 14 متر طول و 35 تن وزن برسد. این جانوران امروز تنها در اقیانوس آرام زندگی می کنند. در این میان دانشمندان معتقدند دو گروه جمعیتی نهنگ ها، یکی در غرب و دیگری در شرق اقیانوس آرام وجود دارد.

به اعتقاد پژوهشگران، نهنگ های شرق اقیانوس آرام را خطری تهدید نمی کند، اما نهنگ های غرب در معرض نابودی هستند. برآورد می شود تنها 130 نهنگ در غرب اقیانوس آرام باقیمانده باشد.


ادامه مطلب: رکوردشکنی نهنگ خاکستری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 100
پرینت

نهنگ باهوش

تاریخ زیردریائی در جهان ....
در سال ۱۵۸۰ میلادی در میان آثار ویلیام بارنی برای اولین بار به صورت علمی، صحبت از زیردریائی به میان آمد. او که نویسنده و دانشمندی انگلیسی بود، برای اولین بار در کتابش به توضیح دلیل شناور بودن کشتی در آب می پردازد. وی می نویسد، زمانی که کشتی به داخل آب فرو می رود به اندازه وزن آب جابه جا شده از وزنش کم می شود و اضافه می کند:

می توانید زورق و یا کشتی را درون آب فرو ببرید و بر بستر دریا بنشانید تا هر زمان که تمایل داشتید دوباره آن را به سطح آب برگردانید. هر جسم جامدی در آب همیشه با بزرگ شدن یا کوچک شدن به یک وزن ثابت می رسد، بنابراین می توانید تا هر زمان که بخواهید آن را شناور و یا مغروق کنید. به عبارت دیگر، کم کردن حجم برای سنگین تر کردن شناور یا اضافه کردن آب به قسمتی از فضای آن، هر دو روش باعث فرو رفتن جسم به درون آب می شود و بالعکس افزایش حجم آن یعنی خالی کردن آب داخلش، باعث سبک شدن و بالا رفتن دوباره شناور در آب می شود. او در کتابش به تکنیک خاصی با استفاده از اتصالات آبندی شده چرمی و مکانیزمی پیچی شکل، اشاره دارد که با چرخاندن آن می توان حجم شناور را زیاد یا کم کرد و باعث فرو رفتن یا بالا آمدن شناور شد. بارنی در کتابش تنها اصول اولیه زیردریائی را شرح داده و هیچ نوع طرح و نقشه ای برای ساخت زیردریائی ارائه نداده است. چند سال بعد این طرح براساس نوشته های بارنی کشیده شد. پوشش چرمی داخل عکس به وسیله پیچ مشخص شده، جمع و یا باز می شود.

ادامه مطلب: نهنگ باهوش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 86
پرینت

آواز نهنگ ها

آواز وال ها ( whale song ) ، صدایی است كه وال ها برای برقرای ارتباط تولید می كنند. واژه ( song ) برای توصیف الگویی منظم و پیشگویی صداهایی كه به وسیله گونه هایی از وال ها تولید می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد. این مكانیسم برای تولید كردن صدا در خانواده وال سانان و پستانداران دریایی شامل : دلفین ها ، وال ها و نهنگ های دندان دار ، كه به صدا برای ایجاد ارتباط بیشتر از حس های دیگر در پستانداران زمینی وابسته هستند ، استفاده می شود ، زیرا سایر حسها در آب اثر محدود تری دارد.

بینایی در پستانداران دریایی به دلیل اینكه نور در راه آب جذب می شود محدود است. بویایی هم اثر كمتری دارد ، زیرا مولكول ها در آب خیلی آهسته تر پراكنده می شوند تا در هوا. پستانداران دریایی از صدا ها برای برقرای ارتباط و تغذیه استفاده می كنند.

طرفداران محیط زیست و وال شناسان ( cetologist ) معتقدند كه افزایش صداها در اقیانوس های جهان به وسیله كشتیها و لرزه های دریای باعث صدمه به وال ها می شود.

تولید صداها

ادامه مطلب: آواز نهنگ ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 74
پرینت

راز بقای نهنگ ها

نهنگ ها پستاندارانی عظیم الجثه هستند که همچون سایر پستانداران با شش تنفس می کنند و دو زیر مجموعه از آنها به نام نهنگ های بدون دندان (بالن دار) و نهنگ های با دندان وجود دارد. در آب های خلیج فارس و دریای عمان یک خانواده از نهنگ های بدون دندان و دو خانواده از نهنگ های با دندان مشاهده شده است. موضوعی که بتازگی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته، نحوه غذا خوردن نهنگ ها و چگونگی صرف انرژی توسط آنهاست.


نهنگ ها همچون سایر پستانداران شش دارند. از این رو مجبورند برای نفس کشیدن مدتی را به سطح آب بیایند و ریه هایشان را از هوا پر کنند. شناکردن در اعماق زیاد به دلیل عدم کسب اکسیژن هوا برای آنها بهای گزافی خواهد داشت. حتی این احتمال وجود دارد جانشان را از دست بدهند. نحوه زندگی نهنگ ها در زیر آب یک معما بود تا این که گروهی از دانشمندان سراسر جهان پیشقدم شدند الگوهای رفتاری آنها را زیر آب به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. این گروه تحقیقاتی شامل ملانی سیمون، مارک جانسون و پیتر مدسن بود. آنها با استفاده از ردیاب هایی که به بدن نهنگ ها وصل کردند، توانستند به دقت نحوه زندگی و خصوصاً غذاخوردن آنها را مدنظر قرار دهند. پیش تر جرمی گولدبوگن و همکارانش با استفاده از ردیاب هایی که روی باله نهنگ های گوژپشت الصاق کرده بودند، نحوه شکار سخت پوستان کریل را توسط نهنگ ها بررسی کردند. کریل ها به گروه Euphausiacea از سخت پوستان تعلق دارند.

ادامه مطلب: راز بقای نهنگ ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 65
پرینت

نهنگ سفیدی که صدایی مثل آدم دارد 

به تازگی پژوهشگران مطلبی در مجله گذاشتند که شباهتی بین انسان و نهنگ را نشان می دهد.انها با تحقیق روی یک نهنگ سفید کشف کردند صدایی مثل ادم دارد.
دانش پژوهانی که نتایج این مطالعات را در نشریه Current Biology منتشر کرده اند از یافته های خود شگفت زده شده اند چرا که نهنگ ها به طور معمول صداها را در حالتی تولید می کنند که کلا از صدای انسان متفاوت است.
سام ریگوی از بنیاد ملی پستانداران دریایی گفت: مشاهدات ما حاکی از آن است که این نهنگ مجبور شده سازوکار صوتی خود را به منظور ایجاد صداهای شبه گفتاری انسان تغییر دهد. چنین تلاش های آشکاری حاکی از انگیزه برای برقراری تماس است. همه چیز از سال ۱۹۸۴ آغاز شد وقتی که ریگوی و همکارانش به برخی صداهای غیرمعمول در نزدیکی محوطه نگهداری این نهنگ و دلفین ها توجه کردند.


ادامه مطلب: نهنگ سفیدی که صدایی مثل آدم دارد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 80
پرینت

وال قاتل ( ارکا ) (orca)

وال قاتل یا اورکا پستانداری آبزی است که بزرگترین عضو تیره ی دلفین ها به حساب می آید. وال قاتل به دلیل میل و اشتهای حریصانه اش به ماهی، پرندگان دریایی، خرچنگ دریایی و پستانداران دریازی به این نام شهرت یافته است.وال قاتل بیشتر از هر پستاندار دریایی دیگری پراکنگی داشته و تقریبا در همه مناطق اقیانوس ها یافت می شود. آن ها بیشترین تراکم را در آب های سرد دارند اما در آب های گرم مناطقی چون هاوایی نیز یافت می شوند. وال قاتل در بعضی از رودخانه های بزرگ فرانسه، ایالات متحده و چک نیز مشاهده شده است. رفتار وحشیانه و حریصانه ی وال قاتل از دیرباز ترس و هم چنین احترام به حیوان را در انسان و به خصوص مردم محلی ایلات متحده و کانادا بر انگیخته است. سرخپوستان محلی نیز وال قاتل را در عقاید روحانی خود وارد کرده و از تصاویر آن در کلاه ها، لباس ها و ظروف خود استفاده کردند. با وجود خلق و خوی وحشیانه ی این حیوان برخی فرهنگ های محلی بر این باورند که وال قاتل به عنوان یک گارد و محافظ برای غذا های آن ها در اقیانوس است و معتقدند وجود آن در اقیانوس ها بر سید بیشتر آن ها و تهیه غذای بیشتر تاثیر گذار است


ادامه مطلب: وال قاتل ( ارکا ) (orca)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 127
پرینت

رازهای ناشناخته نهنگ‌های خلیج‌فارس

گاه و بیگاه خبرهایی از مرگ یا به گل نشستن نهنگ‌ها در سواحل خلیج فارس و دریای عمان شنیده می‌شود، اما واقعیت این است که هنوز بسیاری از رازهای این پستانداران عظیم‌الجثه که در شرایطی کاملا متفاوت با دیگر همنوعان خود زندگی می‌کنند، ناشناخته مانده است.

تازه ترین گزارش از این دست مربوط به مشاهده لاشه یک نهنگ عظیم الجثه آبی در سواحل بحرکان در استان خوزستان است. این نهنگ نادر که اکنون در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) در رده در معرض خطر انقراض قرار دارد، بزرگ ترین موجود زنده روی کره زمین است و حضور آن در آب های این منطقه توجه هر چه بیشتر به وضع این گونه را می طلبد. اهمیت حضور نهنگ ها در اکوسیستم خلیج فارس و دریای عمان را باید در موارد متعدد ازجمله تاثیر مستقیمی که بر افزایش میزان صید ماهیان دارند، جستجو کرد. پژوهشگران دانشگاه ورمونث برلینگتون در تازه ترین تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که اعضای راسته نهنگ ها در پراکنش مواد غذایی، زندگی موجودات زنده بسیار ریز و همین طور در گردش چرخ اقتصادهای دریامحور نقش ارزنده ای دارند. بنا بر گفته دکتر جو رامون، زیست شناس ارشد دانشگاه ورمونث، نهنگ ها نه تنها باعث افزایش جمعیت ماهیان می شوند، بلکه در عین حال به علت تعقیب و گریز میان شکار و شکارچی، سلامت گوشت قابل استحصال را نیز تضمین می کنند.

ادامه مطلب: رازهای ناشناخته نهنگ‌های خلیج‌فارس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 93
پرینت

نهنگ های قاتل

نهنگ های قاتل از زمان های بس دور و دراز تا كنون توجه بسیاریاز انسان ها را به خود جلب كرده اند. برخی آنها را موجوداتی خونخوار و برخی دیگرآنها را گرگ های دریا نامیدند. برخی دانشمندان و فلاسفه آنها را موجوداتی وحشی تلقیكردند و آنها را دشمن انسان به شمار آوردند.
و در این میان برخی دیگر نهنگ های قاتل را حیواناتی باهوشاحساساتی و بازیگوش نامیدند. و اما چیزی كه همگی در مورد آن مطمئن هستیم این است كهتا كنون حتی یك مورد از حمله یك نهنگ قاتل به انسان در هیچ جای دنیا گزارش نشدهاست. ولی اگر به برخورد انسان در مورد این حیوان بی آزار بنگریم می بینیم كه هزارانمورد تهاجم انسان به نهنگ قاتل در سطح دنیا به بهانه های مختلف اتفاق افتاده است.
در اینجا سعی داریم شما را با جنبه های مختلف زندگی نهنگ قاتلآشنا سازیم و حتی الامكان اطلاعاتی عمومی را در مورد حیات این موجود عرضه داریم.


● تاریخچه :

ادامه مطلب: عنوان: نهنگ های قاتل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 71
پرینت

نهنگ های قاتل

با مطالعه این مقاله در مورد نهنگ های قاتل اطلاعات مفید و معتبری را توام با منابع اصلی آنها بدست خواهید آورد

نام انگلیسی : Killer Whale
نام علمی : Orcinus orca
نام فارسی : نهنگ قاتل


با مطالعه این مقاله در مورد نهنگ های قاتل اطلاعات مفید و معتبری را توام با منابع اصلی آنها بدست خواهید آورد

نام انگلیسی : Killer Whale
نام علمی : Orcinus orca
نام فارسی : نهنگ قاتل
مقدمه :
نهنگ های قاتل از زمان های بس دور و دراز تا کنون توجه بسیاری از انسان ها را به خود جلب کرده اند. برخی آنها را موجوداتی خونخوار و برخی دیگر آنها را گرگ های دریا نامیدند. برخی دانشمندان و فلاسفه آنها را موجوداتی وحشی تلقی کردند و آنها را دشمن انسان به شمار آوردند.
و در این میان برخی دیگر نهنگ های قاتل را حیواناتی باهوش احساساتی و بازیگوش نامیدند. و اما چیزی که همگی در مورد آن مطمئن هستیم این است که تا کنون حتی یک مورد از حمله یک نهنگ قاتل به انسان در هیچ جای دنیا گزارش نشده است. ولی اگر به برخورد انسان در مورد این حیوان بی آزار بنگریم می بینیم که هزاران مورد تهاجم انسان به نهنگ قاتل در سطح دنیا به بهانه های مختلف اتفاق افتاده است.
در اینجا سعی داریم شما را با جنبه های مختلف زندگی نهنگ قاتل آشنا سازیم و حتی الامکان اطلاعاتی عمومی را در مورد حیات این موجود عرضه داریم.تاریخچه :

ادامه مطلب: نهنگ های قاتل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 76
پرینت

نهنگ خاکستری (Eschrichtius robustus)

نهنگ خاکستری (Eschrichtius robustus)نوعی نهنگ است که طول آن به ۱۶ متر و وزن آن به ۳۶ تن می‌رسد و بین ۵۰-۶۰ سال عمر می‌کند. نسل آنها ۳۰ میلیون سال پیش به وجود آمده و به علت خشونت زیاد در شکار به آنها ماهی شیطانی نیز گفته می‌شود.
این نهنگ‌ها در سه منطقه جهان جای داشتند نوع آمریکایی که در شمال اقیانوس آرام و نزدیکی آمریکا زندگی می‌کند.نوع دوم یا آسیایی در نزدیکی ژاپن و نوع سوم در شمال اقیانوس اطلس سکونت داشتند که نوع سوم در قرن ۱۸ منقرض شده‌است.


ادامه مطلب: نهنگ خاکستری (Eschrichtius robustus)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وال یا نَهَنگ
نمایش از 08 تیر 1394 بازدید: 80
پرینت

نَهَنگ یا وال

نَهَنگ یا وال (به انگلیسی: Whale)، به عربی حوت، پستانداری آبزی است از رده آب‌بازسانان که دمی بلند دارد. پشتش پهن و گوشتالو است و زندگیش را در اقیانوس‌هامی‌گذراند، اگر او را به ساحل بیاورند آن‌قدر به او فشار می‌آید که می‌میرد. نوزاد او وقتی به دنیا بیاید بزرگ است. نهنگ هم مثل بقیه پستانداران شیر می‌مکد. بدنش موندارد. هنگامی که می‌خواهد نفس بکشد، از بالای سرش آب فواره می‌زند.

نام

این نام معمولاً به دو خانواده از راسته آب‌بازسانان یعنی نهنگ‌های دندان‌دار و همینطور بالنها اطلاق می‌شود.

کاربرد در متون

در متون قدیمی ادبیات فارسی، نهنگ به معنای تمساح به کار رفته است.[۱] برای اشاره به این پستاندار آبزی تنومند، همان واژهٔ ماهی به کار می‌رفته است (مانند ماهی عنبر یا داستان «یونس و ماهی»). در نوشتارهای کهن فارسی برای نامیدن این جانور همان واژه وال بکار برده می شده است..[۲]

یکی مرده ماهی همان روزگار

برافکند موجش به سوی کنار

که گز سیصدی بود بالای او

فزون از چهل بود پهنای او

کشیدند از آب اندرون هم گروه

به کشتی به خشکی مر آن پاره کوه

بسی گوهر و زر بد اوباشته

ادامه مطلب: نَهَنگ یا وال
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 162 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید