نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 146
پرینت

بازتاب نظريات علمي در سبک زندگي

 اشــــاره این سخن که علم، زندگی را متحول کرده است، از شدت تکرار و دم‌دستی‌بودن چندش‌آور شده است. اما اگر تلقی ما از علم، ساینتیستی نباشد و تحول زندگی را نیز به ‌معنای پیشرفت خطی ندانیم و تأثیر علم را منحصر در نتایجی که منطقاً برای امور زندگی دارد محدود نسازیم، خواهیم دید که حضور مستقیم تئوری‌های علمی در زندگی ما در فهم رابطه‌ی میان نظریه‌های علمی و سبک زندگی حاوی مطالب جدیدی است. به‌خصوص اگر توجه کنیم که تئوری‌های علمی در هر دوره‌ی تاریخ صورتی متفاوت داشته‌اند و سرشار از تلقی‌های فلسفی و ارزشی و اجتماعی جامعه و زمانه‌ی خود بوده‌اند، آنگاه برایمان روشن‌تر می‌شود که گویا همین امور جزئی و ملموس زندگی تمام تاریخ فکری و فرهنگی را در خود حاضر دارد.

معمولاً وقتی از تأثیر علم بر زندگی انسان سخن به میان می‌آید، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، ظهور فناوری‌های جدیدی همچون اتومبیل، تلفن، موبایل و کامپیوتر، و اثرات آن‌ها بر زندگی انسان است. با این حال بحث ما در اینجا فناوری‌ها و میزان تأثیر آ‌ن‌ها نیست. سخن بر سر این است که آیا نظریه‌های علمی جدید، سبک جدیدی از زندگی را با خود به همراه دارند؟

ادامه مطلب: بازتاب نظريات علمي در سبک زندگي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 225
پرینت

جایگاه و اهمیت علم و دانش

کلمات کلیدی ماشینی:
اهمیت علم و دانش، علم و دانش، خداوند، برکت، اهمیت علم، دانش اسمایی، کشورهای اسلامی، تأکید، دست آوردند،


اگر گفته شود دین اسلام، دین دانش و آموزش برای زندگی سعادتمندانه دنیوی و اخروی بشر است، سخنی ناحق، گفته نشده است. اهمیت علم ودانش در اسلام بقدری است که اولین کلمه ای که جبرئیل به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله گفت؛ این بود: «اقرأ» (بخوان)!.

بی گمان ارزش انسان در آموزه های قرآنی به دانش است؛ از این روست که تسخیر فرشتگان و هستی، زمانی برای انسان شدنی شد که خداوند به انسان اسمای خویش را تعلیم داد و انسان به دانش اسمایی آگاه شد. این آگاهی هر چند به شکل آگاهی حضوری و شهودی است که از آن به دانش وجودی نیز تعبیر می شود؛ زیرا در جان و وجود انسان جای می گیرد و بخشی بلکه همه وجود وی را شکل می بخشد که در تعبیر مولوی:

ای برادر تو همه اندیشه ای
    
مابقی جز استخوان و ریشه ای

به خوبی تبیین شده است. با این همه، دانشی دارای ارزش است که انسان را به مقام خودش بازگرداند و از مقام هبوط، به عروج رساند و صعود دوباره ای را از خاک به عرش افلاک برین تا عرش سدره المنتهی آغاز کند.

از اینروست که قرآن ارزش و اعتبار آدمی را به دانش اسمایی دانسته است که دانش، توانایی و ظرفیت به همه آن چیزهایی است که خداوند را به خداوندی متصف ساخته است.

ادامه مطلب: جایگاه و اهمیت علم و دانش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 157
پرینت

شخصیت افراد با اسامی مختلف چگونه تغییر میكند؟

در بسیاری از موارد دیده می شود که افراد از نامی غیر از نام زمان تولدشان (منظور نام شناسنامه) استفاده می کنند. بطور مثال :

* دوستان یا خانواده فرد را با بخشی از نام و یا نامی دیگر صدا میزنند.* گاهی اوقات برای امضاء یا در زمان ازدواج یا پذیرفته شدن توسط یك خانواده نام متفاوت بكار برده می شود.

بدین ترتیب، در زندگی روزمره خصوصیات و ویژگی هائی را كه به نمایش گذارده می شود، تركیبی از تمام صفات نام هائی است كه فرد استفاده می كند. (این موضوع شامل نام زمان تولد نیز می شود.)در علم اعداد با استفاده از نام زمان تولد خصوصیات پایه و اصلی فرد توصیف و تفسیر می شود. و نکته قابل توجه این است که

خصوصیات نام های دیگر هنگام استفاده از هر یک از نام ها بارز خواهد بود
تصور كنید كه تفسیر نام كنونی شما بر انرژی خاصی كه در نام زمان تولد شما موجود نیست اشاره دارد. بطور مثال، تفسیر نام شما پتانسیل قدرت سازماندهی را در شما نشان می دهد كه این انرژی در نام زمان تولد شما وجود ندارد.شما می توانید خصوصیات و انرژی نام های خود را با یکدیگر مقایسه كرده و هر یک را که برای شما سازگارتر و قابل قبول تر است، برگزینید. اگر نام مورد نظر، انرژی شما را در تجارت قویتر نشان می دهد، این صفتی است كه می توانید آنرا بصورت توانایی خود در نظر بگیرید و اگر در امور تجاری فعالیت می کنید، نام مورد نظر را برای خود برگزینید.
ممکن است فرد با توانائی خاصی متولد شده باشد که دراین حالت، تاثیر اصلی مربوط به تاریخ تولد فرد بوده و نام انتخابی تاثیر اندکی بر او خواهد گذاشت.

ادامه مطلب: شخصیت افراد با اسامی مختلف چگونه تغییر میكند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 168
پرینت

نقش عناصر چهارگانه در بدن انسان


به اصطلاح قدما، بدن انسان از عناصر اربعه یا چهارگانه تشكیل شده است. به نظر می رسد علم روز نیز این نظر قدما را تایید می كند. عناصر اربعه عبارتند از آتش، هوا، آب و خاك. در نگاه اول ممكن است باور كردن آن مشكل به نظر برسد، ولی می توان به راحتی این مساله را تفسیر و بیان كرد.
 
آتش

آتش همان حرارت و دمای ایجاد شده در بدن انسان است كه بر اثر تغذیه و متابولیسم و سوخت و ساز ایجاد می گردد. عموماً بدن انسان از دمای 37 درجه سانتی گراد برخوردار است.

 هوا

 هوا یكی از عناصر مهم جهان آفرینش و لازمه ی حیات است و معمولا از چند عنصر تشكیل شده است، از جمله: هیدروژن، اكسیژن، نیتروژن و تعدادی از دیگر گازهای نادر كه روی هم رفته هوا را تشكیل می دهند.
تنفس هوا موجب ادامه ی حیات انسان است و فقدان و یا كمبود آن مرگ انسان را در پی خواهد داشت. حیات سلول ها بستگی به هوا دارد. هوا باعث سوخت و ساز و متابولیسم سلول ها شده و موجب ترمیم آن ها می گردد.

ادامه مطلب: نقش عناصر چهارگانه در بدن انسان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 156
پرینت

تاثیر علم بر سطح زندگی مردم

مقدمه
علم به انسان شناخت و توانایی بخشیده است. علم مانند نور روشنی بخش است. ما توانسته ایم جهان را از ذره های کوچک درون اتم تا جرم های آسمانی و کهکشان ها تا اندازه ای بشناسیم. گرچه یقین قطعی بر قانون های علمی نداریم ولی تا آن جا که توانسته ایم قانون های علمی را به کمک تجربه کشف و تأیید کرده ایم و توانسته ایم با آن ها برخی حوادث و رویدادهای آینده را پیش بینی کنیم.
اکنون به کمک علم، از زمین و از جغرافیای جهان آگاه شده ایم و به دنیای بی نهایت کوچک ها راه یافته ایم. روابط میان برخی پدیده ها را کشف کرده ایم و به علت پیدایش بعضی از پدیده ها آگاه شده ایم.
شناخت علمی در زندگی ما مؤثر بوده است، به طوری که توانسته ایم ابزار و وسایل و روش های جدیدی را برای زندگی بیابیم و به کمک آن ها کارهایمان را آسان تر وسریع تر انجام دهیم. فناوری، روش علمی پاسخ گویی به مسائل زندگی است و امروزه کاملاً بر علم تکیه دارد.
از راه علم و دستاوردهای آن انسان به حمل و نقل سریع، ارتباطات گسترده، انرژِی های نو، ساخت وسازهای راحت و محکم و تولیدات فراوان دست یافته است.
با پیشرفت روز افزون علم و همگانی شدن روش تحقیق می توان امیدوار بود که روزی بسیاری از ناشناخته های دیگر برای انسان شناخته شود و توانایی انسان برای کنترل بیماری ها و عوامل نامساعد طبیعی افزایش یابد.
توجه داریم که پایانی برای پرسش ها نیست و انسان افزون طلب و قدرت خواه است.

ادامه مطلب: تاثیر علم بر سطح زندگی مردم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 141
پرینت

نقش علم در زندگی


 اهمیت بحث علمی
در آموزه های دین اسلام، یادگیری علم به عنوان حسنه و مطالعه اش تسبیح و بحث از آن، به منزله جهاد و یاد دادن آن به کسی که آن را نمی داند، صدقه به شمار می آید.

اهمیت کسب علم در دین اسلام به سبب آن است که علم بر گستره دید بشر می افزاید و افکار آمیخته با خرافه ها و باورهای بی اساس را از ذهن انسان دور می کند. البته علم زمانی ارزش دارد که در خدمت دیگران و نجات دهنده و هدایت گر آنها باشد.2

انسان از اولین روزهایی که پا به این دنیای خاکی می گذارد بر طبق غریزه ای که از جانب خدا به او اعطاء شده است دست به شناسایی و یادگیری می زند، و این یادگیری در هر مرحله کامل تر می گردد.

در واقع کودک در ابتدا از راه بینایی، شنوایی، بویایی و لامسه دنیای پیرامون خود را شناسایی می کند و در آخر با رشد عقلی و ذهنی به ابزار پیشرفته ای دست پیدا می کند.

با توجه به آنچه که گفته شد، مشخص می شود خداوند به عنوان خالق تا چه میزان به عقل و ذهن توجه داشته که در سریع ترین و کوتاه ترین زمان ، شرایط رشدش را فراهم کرده است.

ادامه مطلب: نقش علم در زندگی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 122
پرینت

نقش علم و دانش در پیشرفت انسان

آنچه از جلوه‌هاي تمدن و ترقي در كشورهاي صنعتي و پيشرفته‌ي دنياي امروز به چشم مي‌خورد، دست‌آورد علم و دانش است. هرچند در مواردي، استعمارگري، چپاول، و غارت دارايي‌هاي كشورهاي مستعمره، نقش حياتي در به‌دست‌ آوردن ثروت آنان و فقر اين كشورها دارد.

با آن‌هم باز نمي‌توان نقش اساسي دانش را در پيشرفت آنان در عرصه‌ي صنعت و تكنولوژي روز ناديده گرفت، تمام اختراعات ثبت شده و دانشمندان مخترع، كه خيلي از آن‌ها (خواسته يا نخواسته) خدمات بزرگي براي بشريت نموده‌اند، غربي اند.[1][1] و برخي كشورهاي ديگر كه به صنعت و تكنولوژي دسترسي پيدا نموده‌اند مثل چين، ژاپن، و بعض كشورهاي شرق آسيا[2][2] از طريق انتقال تكنولوژي توانسته‌اند به پيشرفت نايل آيند.[3][3]

به موازات اين پيشرفت اقتصادي متأسفانه فقر معنوي و اخلاقي از چالش‌هاي بزرگ موجود در فراروي اين كشورها است، كه آيندة بشريت را به خطر مواجه ساخته‌است. و در مقابل، يكي از مصايب كشورهاي فقير، فقر فرهنگي و محروميت از علم و دانش روز است كه اين محروميت به نسبت توان اقتصادي اين كشورها در نوسان بوده و در كل، درصد باسوادي در اين‌گونه ممالك خيلي پايين مي‌باشد. با اين حال چگونه مي‌توان اميد به بهبود اوضاع و پيشرفت و ترقي داشت؟ ناگفته پيدا است كه بعض ازين كشورها از منابع مادي (نفت، گاز، معادن، و...) غني و خوبي برخوردار اند، و مسلم است كه منابع مادي و سرمايه‌ها به خودي خود نقش تعيين كننده در پيشرفت اقتصادي ندارند. روند توسعه را منابع انساني مشخص مي‌كند.

ادامه مطلب: نقش علم و دانش در پیشرفت انسان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 113
پرینت

 نقش علم در پيشرفت و توسعه جامعه

 نويسنده : آذرميدخت ثاقب
اگر به من بگويي، فراموش مي کنم. اگر يادم بدهي، به خاطر مي آورم و اگر درگيرم کني، ياد مي گيرم. يکي از عوامل موثر در پيشرفت جوامع به ويژه در زمينه آموزش و پرورش، به تحول در محتواي کتب درسي، تغيير روش هاي تدريس (سنتي)، ايجاد زمينه هاي شکوفايي توانمندي هاي علمي و حرفه اي معلمين با استفاده از فن آوري آموزشي، فرهنگ سازي، تقديس، تقدير و تشويق مادي و معنوي مقام معلم، علم و علم آموزي و غيره بستگي دارد.
کشور ما ايران، با سابقه اي تاريخي و درخشان علمي و فرهنگي، منبع الهام و خورشيد روشني بخش ساير اديان و تمدن ها قرار گرفته است. به گونه اي که در بررسي ريشه هاي علمي و فرهنگي آنان مي توان آثار و تاثيرات اين انوار را به وضوح پيدا نمود. لکن متاسفانه در کشور خودمان و به ويژه در طي حداقل دو سده اخير، عليرغم شعارهاي فراوان، تلاش بايسته اي در جهت شناخت، بهره مندي و ارتقاي آن انجام نيافته است که نتيجه آن نيز وضعيت فعلي است. اين وضعيت، به اذعان قريب به اتفاق همه صاحبنظران علمي، فرهنگي و... حتي سياسي، شايسته مقام و منزلت ايران امروزي نيست. نکته مهم اين است که آيا مي توان در قرني که عصر آگاهي ناميده مي شود با روش هاي ديروزي، نسل امروز را براي فردا آماده نمود؟
علم گرايي، عقلانيت، توجه به اصول و گذر منطقي از الگوهاي حاکم (پارادايم ها) بسياري از مشکلات جامعه را حل مي کند.  حرکت در مسير علم و عقل در شکوفايي عوامل مختلف توسعه از قبيل منابع طبيعي، فيزيکي و انساني نقش بسزايي خواهد داشت. اگر جوانان به سمت جامعه اي عقل گرا و علمي سوق داده شوند آينده کشور بسيار درخشان خواهد بود و در اين ميان نقش معلمان بسيار برجسته است. مي توان از آموزش زبان هاي خارجي به عنوان يک اصل اساسي در بخش آموزش کشور ياد کرد با آموزش زبان هاي خارجي مي توان به راحتي با جهان خارج ارتباط برقرار کرد که اين امر در توسعه و پيشرفت علمي جامعه نقش ممتازي دارد.

ادامه مطلب: نقش علم در پيشرفت و توسعه جامعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 113
پرینت

شیوه زندگی سالم و تأثیر آن بر سلامتی

سلامتی انسان تحت تأثیرعوامل زیادی قرار دارد .این عوامل عبارتند از : ژنتیک، محیط زیست، مراقبت های پزشکی و در نهایت سبک یا شیوه زندگی. شیوه یا سبک زندگی مجموعه خصوصیات، الگوهای عادتی و ویژگی های رفتاری انسان را شامل می شود.در چند دهه اخیر گسترش شهرنشینی و توسعه در ساخت و کارکردهای زیستی انسان تغییرات عمده ای به وجود آورده است.تغییرات در عادات غذایی، الگوی مصرف، انرژی مصرفی، درجه و شدت فعالیت فیزیکی و موارد دیگر.این شیوه زندگی، مهمترین بخش زندگی هر انسانی، یعنی سلامتی را تحت تأثیر قرار می دهد.

در گذشته بیماری های انگلی و عفونی و ناتوانی انسان در درمان آن عامل اصلی مرگ و میر به شمار می آمد.اما در حال حاضر بیماری های غیر واگیر عامل مرگ و میر انسان شده است.بیماری های که حاصل شیوه زندگی غلط و کم تحرکی است.در اینفوگرافی زیر عواملی که موجب بیماری های غیر واگیر می شوند و تأثیر زیادی در مرگ و میر انسان را دارند؛ به خوبی بیانگر شیوه و سبک زندگی غلط جامعه امروزی است.این آمار در سال ۱۹۹۰ انجام شده است.

زندگی سالم

ادامه مطلب: شیوه زندگی سالم و تأثیر آن بر سلامتی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 128
پرینت

نقش علم در پیشرفت و توسعه جامعه

اگر به من بگویی، فراموش می کنم. اگر یادم بدهی، به خاطر می آورم و اگر درگیرم کنی، یاد می گیرم. یکی از عوامل موثر در پیشرفت جوامع به ویژه در زمینه آموزش و پرورش، به تحول در محتوای کتب درسی، تغییر روش های تدریس (سنتی)، ایجاد زمینه های شکوفایی توانمندی های علمی و حرفه ای معلمین با استفاده از فن آوری آموزشی، فرهنگ سازی، تقدیس، تقدیر و تشویق مادی و معنوی مقام معلم، علم و علم آموزی و غیره بستگی دارد.

کشور ما ایران، با سابقه ای تاریخی و درخشان علمی و فرهنگی، منبع الهام و خورشید روشنی بخش سایر ادیان و تمدن ها قرار گرفته است. به گونه ای که در بررسی ریشه های علمی و فرهنگی آنان می توان آثار و تاثیرات این انوار را به وضوح پیدا نمود. لکن متاسفانه در کشور خودمان و به ویژه در طی حداقل دو سده اخیر، علیرغم شعارهای فراوان، تلاش بایسته ای در جهت شناخت، بهره مندی و ارتقای آن انجام نیافته است که نتیجه آن نیز وضعیت فعلی است. این وضعیت، به اذعان قریب به اتفاق همه صاحبنظران علمی، فرهنگی و... حتی سیاسی، شایسته مقام و منزلت ایران امروزی نیست. نکته مهم این است که آیا می توان در قرنی که عصر آگاهی نامیده می شود با روش های دیروزی، نسل امروز را برای فردا آماده نمود؟

علم گرایی، عقلانیت، توجه به اصول و گذر منطقی از الگوهای حاکم (پارادایم ها) بسیاری از مشکلات جامعه را حل می کند. حرکت در مسیر علم و عقل در شکوفایی عوامل مختلف توسعه از قبیل منابع طبیعی، فیزیکی و انسانی نقش بسزایی خواهد داشت. اگر جوانان به سمت جامعه ای عقل گرا و علمی سوق داده شوند آینده کشور بسیار درخشان خواهد بود و در این میان نقش معلمان بسیار برجسته است. می توان از آموزش زبان های خارجی به عنوان یک اصل اساسی در بخش آموزش کشور یاد کرد با آموزش زبان های خارجی می توان به راحتی با جهان خارج ارتباط برقرار کرد که این امر در توسعه و پیشرفت علمی جامعه نقش ممتازی دارد.

ادامه مطلب: نقش علم در پیشرفت و توسعه جامعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 123
پرینت

تاثیر علم در زندگی روزمره ما

نوشته ای که الان قصد نوشتن آن را دارم، موضوعش “تاثیر علم در زندگی روزمره ما” است. همیشه این سوال در ذهنم تقلا می‌کرد که چرا افرادی که دارای مدارک عالیه هستند و به حساب خودشان عالم روزگارند، زندگی با کیفیتی ندارند؟ این سوالی است که کم‌کم در حال رسیدن به جوابش هستم.

هر لحظه علوم جهان در حال گسترش است و همانطور که می‌دانید هر 6 ماه علوم در جهان دو برابر می‌شود. اما امراض و بیماری‌هایی که ما در بین خودمان می‌بینیم، بیشتر خودی نشان می‌دهند. هرچند در اخبار می‌بینیم و می‌خوانیم و می‌شنویم که سطح سلامت انسان ها بالا رفته است! من با آن چیزی که در حال مشاهده آن هستیم کار دارم، نه این که در رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه ها ادعا می‌کنند. پس بیماری ها کم که نشده بماند، بیشتر هم شده، فقط نوع آن تغییر کرده است.

پس سوال اولیه ام را دوباره تکرار می‌کنم؛ سهم علم در این بین چیست؟ شاهد آن هستیم که با گسترش فناوری ها به مدد علوم جدید، زندگی ما متحول شده است. ولی اصول آن هنوز همانگونه است که باید باشد، ولی نیست.

ادامه مطلب: تاثیر علم در زندگی روزمره ما
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 119
پرینت

علم و دانش

کلیدواژه: علم، دانش، قرآن کریم .
پرسش: کدام‌یک از آیات قرآن درباره اهمیت علم و دانش بحث می‌کند؟
پاسخ: از آنجا که قرآن کتاب هدایت و راهنمایی به راه سعادت و کمال است و هدایت هم جز از راه عقل و علم میسر نیست، از این جهت علم و دانش اهمیت و جایگاه بسزایی در قرآن کریم دارد؛ تا جایی که می‌بینیم آیات بسیار زیادی از قرآن کریم به ارزش و اهمیت علم و معرفت و ابزار و وسایل تحصیل آن؛ مانند تدبر ، تأمل، تعقل و‌ ... می‌پردازد؛ از‌این‌رو بی‌جهت نیست که می‌بینیم آیاتی که به‌نحوی در باب علم بحث می‌کند، حدود یک چهارم از قرآن را به خود اختصاص داده است. این مسئله عجیبی نیست؛ چراکه اولین آیاتی بر رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نازل شد در باب خواندن، علم و دانش ، معرفت و شناخت بوده است:"بخوان به نام پروردگارت که ( جهان را) آفرید• همان کس که انسان را از خون بسته‌ای خلق کرد! • بخوان که پروردگارت (از همه) بزرگوارتر است • همان کسی که به‌وسیله قلم تعلیم نمود • و به انسان آنچه را نمی‌دانست، یاد داد!. فراتر از این اساساً خلقت انسان همراه علم و معرفت بوده است؛ چنان‌که قرآن کریم به آن اشاره می‌کند:" سپس علم اسما (علم اسرار آفرینش و نام‌گذاری موجودات‌) را همگی به آدم آموخت. بعد آنها را به فرشتگان عرضه داشت و فرمود: اگر راست می‌گویید، اسامی اینها را به من خبر دهید"!.
بنابراین به‌راحتی نمی‌توان تمام این آیات را برشمرد.

ادامه مطلب: علم و دانش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 121
پرینت

نقش علم و آگاهی در عمل انسان چیست؟

پاسخ اجمالی

در اسلام یکی از با ارزش‌ترین چیزها علم و دانش است، و در باره آموختن بسیار سفارش شده است. به گونه‌ای که در برخی از آیات قرآن، هدف از رسالت انبیا، علم و آگاهی انسان‌ها بیان شده است. علم و دانش، در اجرای عمل نیز نقش عمده‌ای دارد، به گونه‌ای که عمل آگاهانه و با معرفت، بسیار برتر و بالاتر از عملی است که با جهل انجام شود؛ لذا در برخی از روایات آمده است که لازمه‌ی قبول کردن عمل در نزد خداوند، معرفت بدان است و همچنین معرفت بدون عمل نیز مورد قبول نیست.

آری علم و فهم کلید موفقیت انسان‌ها و جوامع بشری است. اگر انسان‌ها بدانند و به یقین درک کنند که چه چیزی خوب است و چه چیزی بد، به یقین موفقیت بسیاری را کسب خواهند کرد.
پاسخ تفصیلی

در اسلام یکی از با ارزش‌ترین چیزها علم و دانش است و در باره آموختن بسیار سفارش شده است. در برخی از آیات قرآن، هدف از رسالت انبیا، این‌گونه بیان شده است: «هُوَ الَّذِى بَعَثَ فىِ الْأُمِّیِّنَ رَسُولًا مِّنهْمْ یَتْلُواْ عَلَیهْمْ ءَایَاتِهِ وَ یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَ الحْکْمَةَ وَ إِن کاَنُواْ مِن قَبْلُ لَفِى ضَلَالٍ مُّبِین».[1]

ادامه مطلب: نقش علم و آگاهی در عمل انسان چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علم و دانش در زندگی
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 103
پرینت

تاثیر علم و دانش در وجود انسان

حال ، انسان اگر از گهواره تا گور به دنبال کشف حقایق باشد تازه به آن درجه و مقامی که شایسته و لایق آن است خواهد رسید، زیرا دانش و آگاهی او در یک سطح نیست او در سطوح و زمینه های مختلف به دنبال حقایق است و آنها را درک خواهد کرد و هر چه بیشتر بداند بهتر است زیرا او را از کفر و گمراهی نجات خواهد داد. پس انسان در کل عمر و زندگی خود باید به دنبال علم و آگاهی خود ، پیرامون زندگی خود در دنیا باشد. اینکه چرا به دنیا آمده و چگونه باید زندگی کند و چطور باید با خدای خود راز و نیاز و شکر گذاری کند آنچنانکه لایق و سزاوار اوست و چطور با هم نوعان خود برخورد و رفتار کند. او در زندگی خود با قوانین و مقرراتی برخورد خواهد کرد که ملزم به رعایت آنهاست تا به این قوانین آگاهی نداشته باشد چطور می تواند به درستی آنرا عمل کند و به سعادت برسد؟

تنها راه بدبختی او همین ناآگاهی او  می باشد!!!

ادامه مطلب: تاثیر علم و دانش در وجود انسان
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 150 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید