نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 256
پرینت

ختم سوره مومنون برای رهایی از گرفتاری 


هر که را امر مهمی و مهلکه خطیری پیش آید که از علاج آن عاجز ماند باید 140 مرتبه سوره مومنون را بدون فاصله بخواند و جز برای امور ضروری مانند خوردن و آشامیدن و نماز از جای خود بر نخیزد ان شاء الله از آن ورطه خلاص شود و هیچ مکروهی به او نمی رسد .

ادامه مطلب: ختم سوره مومنون برای رهایی از گرفتاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 231
پرینت

سوره مؤمنون 

سوره مؤمنون بیست و سومین سوره قرآن می‌باشد.

صفات مؤمنان در سوره مؤمنون

خداوند در یازده آیه اول این سوره، صفات مؤمنان از قبیل: خشوع در نماز ، اعراض از لغو، پرداخت زکات ، حفظ عفت و امانتداری را بیان می‌کند و سپس به خلقت انسان ، نعمت‌های خدا، دعوت انبیا و معاد می‌پردازد. به مناسبت ذکر اوصاف مؤمنان در این سوره و ذکر واژه «مؤمنون» در آیه نخست، نام سوره را «مؤمنون» نهاده‌اند. و به مناسبت کلمه آغازین سوره، به آن سوره «قد افلح» هم گفته می‌شود.

مضمون سوره مذکور

مضمون این سوره دعوت به ایمان به خدا و روز قیامت است و فرق‌های میان مؤمنان و کفار شمرده شده است. صفات پسندیده و فضایی که در مؤمنان و رذائل اخلاقی و اعمال زشتی که در کفار هست ذکر شده و به دنبالش مژده‌ها و بیم‌ها داده که بیم‌های آن متضمن ذکر عذاب آخرت و بلاهای دنیایی است. بلاهایی که امت‌های گذشته را به خاطر تکذیب دعوت حق از بین برد و منقرض ساخت. و از دوران نوح علیه‌السّلام گرفته از هر امتی نمونه‌ای ذکر کرده، تا به عیسی علیه‌السّلام رسیده است.

ادامه مطلب: سوره مؤمنون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 171
پرینت

محتواى سوره مؤمنون

این سوره چنانکه از نامش پیدا است بخش مهمى از آن سخن از اوصاف برگزیده مؤمنان است .

سپس بحث‏هائى در زمینه اعتقاد و عمل بیان مى‏کند که تکمیل کننده آن صفات مى‏باشد .

روی هم رفته مجموع مطالب این سوره را مى‏توان به چند بخش تقسیم کرد : ...

تفسیر نمونه ج : 14 ص : 187

( 23 ) سوره مؤمنون این سوره در مکه نازل شده و 118 آیه است
فضیلت سوره مؤمنون
در روایات اسلامى که از پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) و ائمه اهل بیت (علیهم‏السلام) بما رسیده فضیلت بسیارى براى این سوره بیان شده است .
در حدیثى از پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) مى‏خوانیم من قرء سورة المؤمنین بشرته الملائکة یوم القیامة بالروح و الریحان و ما تقر به عینه عند نزول ملک الموت : هر کس سوره مؤمنان را تلاوت کند فرشتگان در روز قیامت او را به روح و ریحان بشارت مى‏دهند و هنگامى که فرشته مرگ براى قبض روح او مى‏آید چنان بشارتى به او مى‏دهد که چشمش روشن مى‏شود .
و از امام صادق (علیه‏السلام) مى‏خوانیم : من قرء سورة المؤمنین ختم الله له بالسعادة اذا کان یدمن قرائتها فى کل جمعة ، و کان منزله فى الفردوس الاعلى مع النبیین و المرسلین : هر کس سوره مؤمنون را بخواند و در هر جمعه آن را ادامه دهد خداوند پایان زندگى او را با سعادت قرار مى‏دهد و جایگاه او فردوس اعلى ( بهشت برین ) است ، همراه پیامبران و رسولان .
تکرار این معنى را ضرورى مى‏دانیم که ذکر فضائل تلاوت سوره‏ها هرگز به معنى خواندن خالى از اندیشه و تصمیم و عمل نیست که این کتاب آسمانى کتاب تربیت و انسانسازى و برنامه‏هاى عملى است ، و به راستى اگر کسى برنامه‏هاى عقیدتى و عملى خود را با محتواى این سوره و حتى چند آیه آغاز آن که بیان صفات مؤمنان است تطبیق دهد آنهمه افتخارات باید نصیب او شود .

ادامه مطلب: محتواى سوره مؤمنون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 155
پرینت

فضیلت اعجاب انگیز سوره مومنون

این سوره مبارکه را در شب روی یک پارچه سفید بنویسد و در روایتی دیگر آن را بنویسد و در میان پارچه ای ابریشمی سبز بگذارد و مشروب خوار آن را همراه خود داشته باشد از شراب قطع علاقه کرده و آن را ترک خواهد کرد.

سوره مومنون از سوره های مکی و دارای 118 آیه است و به مناسبت آنکه 11 آیه نخست آن به اوصاف و ویژگی های اخلاقی و عملی مومنان از قبیل خشوع در نماز، اعراض از لغو، پرداخت زکات، حفظ عفت و امانتداری به زیبایی و مشروح بیان شده، مومنون نام گرفته است.

از حضرت محمد مصطفی (ص) نقل است هر کس سوره مومنون را تلاوت کند وقت مرگ فرشتگان وی را به روح و ریحان بشارت می دهند و فرشته مرگ مژدگانی به او می دهد که چشمش روشن… و روحش به دارالسلام منتقل می گردد.

از امام صادق (ع) نیز نقل است که فرمودند: هر کس سوره مومنون را هر جمعه بخواند و بر آن مداومت کند عاقبت به خیر می شود و جایگاه او (فردا) با پیامبران و رسولان در فردوس اعلی (بهشت برین) خواهد بود.

ادامه مطلب: فضیلت اعجاب انگیز سوره مومنون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 171
پرینت

خواص سوره ي مؤمنون

قال الصادق عليه السلام: «من قرأ سورة المؤمنون ختم الله بالسعادة اذا کان يدمن قرائتها في کل جمعة و کان منزله في الفردوس الأعلي مع النبين و المرسلين.»

امام صادق عليه السلام فرمود: «هر کس سوره ي مومنون را قرائت کند، خداوند عمرش را با رستگاري به پايان رساند و اگر مدامت به خواندن اين سوره در هر جمعه داشته باشد، جايگاهش در فردوس اعلي و در کنار انبيا و فرستادگان پروردگار خواهد بود.» (ثواب الاعمال، ص 8)
روي عن النبي صلي الله عليه و آله وسلم: «من قرأ هذه السورة بشرته الملائکه بروح و ريحان و ما تقر به عينه عند الموت.»
از پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم روايت شده که فرمود: «هر کس اين سوره را قرائت کند، ملائکه او را بشارت به نسيم و بوي خوش بهش و آنچه موجب چشم روشني او در هنگام مرگ مي شود، مي دهند.» (تفسير البرهان، ج5)
قال الصادق عليه السلام: «من کتبها ليلاً في خرقه بيضاء و علقها علي من يشرب النبيذ لم يشربه أبدا و يبغض الشراب باذن الله تعالي.»
امام صادق عليه السلام فرمود: «هر کس اين سوره را در هنگام شب بر روي پارچه ي سفيدي بنويسد و همراه شرابخوار نمايد، او از شراب متنفر شده و ديگر به قدرت الهي شرب خمر نمي کند.»
ختومات و توسلات
بهترين عبادت
قال رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم: خير العبادة «لا اله الا الله»
پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: بهترين عبادت گفتن «لا اله الا الله» است. (کافي، ج4)
علي عليه السلام فرمود: فقرا نزد پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم آمدند و عرض کردند: يا رسول الله صلي الله عليه و آله وسلم ثروتمندان، چيزي دارند که از آن بنده آزاد مي کنند و ما نداريم و حج بجا مي آورند و ما نداريم و صدقه مي دهند و ما نداريم و مالشان جهاد مي کنند و ما نداريم.

ادامه مطلب: خواص سوره ي مؤمنون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 158
پرینت

فضیلت و خواص سوره مبارکه مؤمنون

فضیلت و خواص سوره مومنون
مؤمنون [ايمان آوردگان]
در 11 آيه اول صفات و ويژگيهاى مؤمنين را از قبيل: خشوع در نماز، اعراض از لغو، پرداخت زكات، حفظ عفت، امانت دارى، بيان مى‏كند و سپس به خلقت انسان و نعمتهاى خدا و دعوت انبياء و معاد مى‏پردازد. عكس العمل اقوام در برابر دعوت نوح و موسى و عيسى و كلا انبياء الهى در اين آيات آمده است.
118 آيه دارد و از سوره‏هاى مكى قبل از هجرت است.
نام سوره : مؤمنون شماره سوره : 23 محل نزول : مکه
تعداد آيه : 118 تعداد کلمه : 1840 تعداد حروف: 4802

علت نامگذاري :
به علت ذكر اوصاف مؤمنين و آثار و نشانه هاي ايمان در 11 آيه اول سوره به اين نام معروف و ناميده شده است.
محتوي سوره :
ذكر صفات و ويژگيهاي مؤمنين و صفاتي كه مايه رستگاري است از جمله: خشوع در نماز، اعراض از لغو، پرداخت زكات، حفظ عفت و امانتداري.
نشانه هاي خدا شناسي و آيات آفاقي و انفسي، آفرينش انسان و نعمتهاي خدا.
سرگذشت عبرت انگيز نوح، هود، موسي و عيسي (ع).

ادامه مطلب: فضیلت و خواص سوره مبارکه مؤمنون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 126
پرینت

فضیلت و خواص سوره مومنون

مومنون، بیست و سومین سوره قرآن است که مکی و 128 آیه دارد.
از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم در فضیلت این سوره نقل شده است: هر کس سوره مؤمنون را قرائت نماید فرشتگان الهی او را به راحتی و آسایش در روز قیامت و دستیابی به آنچه مایه چشم روشنی آنها هنگام نزول فرشته مرگ باشد، بشارت می دهند.(1)
امام صادق علیه السلام نیز در این باره فرموده است: اگر کسی سوره مؤمنون را تلاوت کند خداوند آخر کار او را به سعادت و خوشبختی ختم می کند و اگر همواره در روزهای جمعه بر قرائت سوره «مؤمنون» مداومت داشته باشد جایگاه او در منزل فردوس خواهد بود.(2)
از نبی اکرم صلی الله علیه وآله و سلم منقول است: هر کس سوره مؤمنون را در روز جمعه بخواند و به این امر مداومت نماید منزل او در فردوس اعلاء با پیامبران مرسل باشد و نیز فرمودند: اول و آخر این سوره از گنجهای بهشت است.(3)


آثار و برکات سوره

ادامه مطلب: فضیلت و خواص سوره مومنون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 223
پرینت

سوره مؤمنون / تفسیر نور

آيه 1
‏متن آيه : ‏
‏ قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ ‏
‏ترجمه : ‏
‏مسلّماً مؤمنان پيروز و رستگارند .‏
‏توضيحات : ‏
‏« أَفْلَحَ » : پيروز شد . به آرزو رسيد . رستگار گرديد .‏
آيه 2
‏متن آيه : ‏
‏ الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ ‏
‏ترجمه : ‏
‏كسانيند كه در نمازشان خشوع و خضوع دارند .‏
‏توضيحات : ‏
‏« خَاشِعُونَ » : مراد كساني است كه دل به خدا مي‌دهند و مي‌دانند چه مي‌گويند و چه مي‌كنند . انگار در برابر پروردگار ايستاده‌اند و مؤدّبانه او را مي‌ستايند و متواضعانه از بارگاه كبريائي رسيدن به سعادت و دوري از شقاوت را مي‌طلبند .‏
آيه 3
‏متن آيه : ‏
‏ وَالَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ ‏
‏ترجمه : ‏
‏و كسانيند كه از ( كردار ) بيهوده و ( گفتار ) ياوه رويگردانند ( و زندگي را جدّي مي‌گيرند ؛ نه شوخي ) .‏
‏توضيحات : ‏
‏« اللَّغْوِ » : كردار بيهوده و گفتار ياوه . اعمال و اقوالي كه در آن خير و سودي نباشد .‏
آيه 4
‏متن آيه : ‏
‏ وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ ‏
‏ترجمه : ‏
‏و كسانيند كه زكات مال بدر مي‌كنند .‏
‏توضيحات : ‏
‏« فَاعِلُونَ » : انجام دهندگان . در اينجا پرداخت كنندگان مراد است .‏
آيه 5
‏متن آيه : ‏
‏ وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ ‏
‏ترجمه : ‏
‏و عورت خود را حفظ مي‌كنند .‏
‏توضيحات : ‏
‏« فُرُوج‌ » : جمع فَرْج ، عورت .‏
آيه 6
‏متن آيه : ‏
‏ إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ ‏
‏ترجمه : ‏
‏مگر از همسران يا كنيزان خود ، كه در اين صورت جاي ملامت ايشان نيست .‏
‏توضيحات : ‏
‏« عَلَيا » : در اينجا به معني ( عَنْ ) است . « ما » : به معني ( مَنْ ) و براي ذوي‌العقول است . « مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ » : مُلك يمين ، كنيزان مراد است ( نگا : نساء / 3 و 24 و 25 ) . كنيز در گذشته بوده است و مرد مي‌توانسته است از ميان كنيزان خود كساني را به همسري گيرد . اسلام در جنگ مشروع اجازه داده است مسلمانان از دشمنان برده بگيرند اگر دشمنان از ميان مسلمانان مردمان را برده كنند . در غير اين صورت مسلمانان كسي را برده و كنيز نمي‌كنند ( نگا : تفسيرالمنتخب ) .‏
آيه 7
‏متن آيه : ‏
‏ فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ ‏
‏ترجمه : ‏
‏اشخاصي كه غير از اين ( دو راه زناشوئي ) را دنبال كنند ، متجاوز ( از حدود مشروع ) بشمار مي‌آيند ( و زناكار مي‌باشند ) .‏

‏توضيحات : ‏
‏« إبْتَغي » : جست . طلبيد . « الْعَادُونَ » : تجاوزگران . در گذرندگان از احكام خدا و حدود شريعت او .‏

ادامه مطلب: سوره مؤمنون / تفسیر نور
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 154
پرینت

تفسير سوره‌ي مؤمنون / تفسير راستین ترجمه تیسیر الکریم الرحمن
تألیف علامه شیخ عبدالرحمن بن ناصر السعدی ترجمه محمد گل گمشاد زهی

 

مكي و 118 آيه است

بسم الله الرحمن الرحيم

آيه‌ي 11-1:

قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ مسلماً مؤمنان پيروز و رستگارند.

الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ كساني كه در نمازشان فروتن و خاشع هستند.

وَالَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ و كساني كه از كردار بيهوده و گفتار ياوه و پوچ روي گردانند.

وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ و كساني كه زكات را پرداخت مي‌كنند.

وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ و آنان كه شرمگاههايشان را پاك نگاه مي‌دارند.

إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ مگر در مورد همسران يا كنيزان خود، كه در اين صورت سزاوار نكوهش نيستند.

فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ پس هر كس فراتر از اين را بجويد، اينان همان تجاوز كارانند.

وَالَّذِينَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ و كساني كه امانتها و پيمانهايشان را رعايت مي‌كنند.

وَالَّذِينَ هُمْ عَلَى صَلَوَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ و كساني كه به نمازهايشان پايبنداند.

أُوْلَئِكَ هُمُ الْوَارِثُونَ آنان همان وارثان هستند.

الَّذِينَ يَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ كساني كه بهشت برين را به دست مي‌آورند، و آنان در آن جاودانه‌اند.

خداوند با ياد كردن بندگان مؤمن خود و بيان موفقيت و رستگاري آنها، و اينكه چگونه به آن مي‌رسند، ياد آنها را گرامي مي‌دارد، و آنان را ستايش مي‌نمايد، و در ضمن مردم را تشويق و تحريك مي‌كند تا خود را به صفتهاي آنان متصف كنند، پس بنده بايد وضعيت خود و ديگران را با اين آيات بسنجد، كه از اين طريق ضعف و قوت ايمان خود و ديگران را مي‌داند.

ادامه مطلب: تفسير سوره‌ي مؤمنون / تفسير راستین ترجمه تیسیر الکریم الرحمن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 153
پرینت

سوره مؤمنون / تفسیر انوار القرآن - نوشته: عبدالرؤوف مخلص

﴿سوره‌ مومنون﴾ مکی‌ است‌ و داراي (118) آيه‌ است‌.

وجه‌ تسميه: اين‌ سوره‌ مباركه‌ «مؤمنون‌» ناميده‌ شد زيرا با اين‌ فرموده‌ حق‌ تعالي: (قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ ‏) آغاز شده‌ است‌ و آيات‌ بعد از آن‌ نيز به‌ بيان ‌اوصاف‌ هفت‌گانه‌ مؤمنان‌ و پاداش‌ عظيم‌ ايشان‌ در آخرت‌ ـ كه‌ عبارت‌ از به‌ ارث ‌بردن‌ فردوس‌ برين‌ است‌ ـ مي‌پردازد.

فضيلت‌ اين‌ سوره: احمد، ترمذي‌، نسائي‌ و حاكم‌ از عمربن‌الخطاب‌ رضی الله عنه روايت‌ كرده‌اند كه‌ فرمود: هنگام‌ نزول‌ وحي‌ بر رسول‌ خدا‌‌ صلّی الله علیه و آله و سلّم نزديك‌ چهره ‌ايشان‌ زمزمه‌اي‌ مانند صداي‌ زنبور عسل‌ شنيده‌ مي‌شد. روزي‌ وحي‌ بر ايشان‌ درحال‌ نزول‌ بود و ما ساعتي‌ درنگ‌ كرديم‌ تا نزول‌ وحي‌ بر ايشان‌ تمام‌ شد سپس‌ ايشان‌ روي‌ به‌ قبله‌ كرده‌، دستان‌ خود را به‌ آسمان‌ برداشتند و چنين‌ دعا كردند: «اللهم‌ زدنا ولا تنقصنا، وأكرمنا ولا تهنا، وأعطنا ولا تحرمنا، وآثرنا ولا تؤثر علينا، وارض‌ عنا وأرضنا: بارالها! بر ما بيفزاي‌ و از ما كم‌ نكن‌، گرامي‌مان‌ بدار وخوارمان‌ نكن‌، به‌ ما بده‌ و ما را محروم‌ نگردان‌، ما را برگزين‌ و ديگران‌ را بر ما ترجيح‌ مده‌ و از ما راضي‌ باش‌ و ما را راضي‌ كن‌». سپس‌ فرمودند: «به‌ تحقيق ‌همين‌ اكنون‌ بر من‌ ده‌ آيه‌ نازل‌ شد كه‌ هر كس‌ آنها را برپا دارد، به‌ بهشت‌ داخل ‌مي‌شود آن‌گاه‌ قرائت‌ كردند: (قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ ‏...) تا ده‌ آيه‌ را تمام‌ نمودند».

 قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ ‏(1)

«به‌راستي‌ كه‌ مؤمنان‌ رستگار شدند» ولي‌ نه‌ همه‌ آنان‌ بلكه‌ مؤمناني‌ كه‌ گردآورنده‌ صفات‌ زيراند:

ادامه مطلب: سوره مؤمنون / تفسیر انوار القرآن - نوشته: عبدالرؤوف مخلص
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 166
پرینت

سوره مؤمنون / تفسیر نمونه

آيه و ترجمه

بسم الله الرحمن الرحيم

قد اءفلح المؤ منون (1)
الذين هم فى صلاتهم خاشعون (2)
و الذين هم عن اللغو معرضون (3)
و الذين هم للزكوة فاعلون (4)
و الذين هم لفروجهم حافظون (5)
إ لا على اءزوجهم اءو ما ملكت اءيمانهم فإ نهم غير ملومين (6)
فمن ابتغى وراء ذلك فأ ولئك هم العادون (7)
و الذين هم لا ماناتهم و عهدهم راعون (8)
و الذين هم على صلواتهم يحافظون (9)
اءولئك هم الوارثون (10)
الذين يرثون الفردوس هم فيها خالدون (11)


ترجمه :

به نام خداوند بخشنده بخشايشگر
1 - مؤ منان رستگار شدند.
2 - آنها كه در نمازشان خشوع دارند.
3 - و آنها كه از لغو و بيهودگى رويگردانند.
4 - و آنها كه زكات را انجام مى دهند.
5 - و آنها كه دامان خود را از آلودگى به بى عفتى حفظ مى كنند.
6 - تـنـها آميزش جنسى با همسران و كنيزانشان دارند كه در بهره گيرى از آنها ملامت نمى شوند.
7 - و هر كس غير اين طريق را طلب كند تجاوزگر است .
8 - و آنها كه امانتها و عهد خود را مراعات مى كنند.
9 - و آنها كه از نمازها مواظبت مى نمايند.
10 - (آرى ) آنها وارثانند.
11 - كه بهشت برين را ارث مى برند، و جاودانه در آن خواهند ماند.
تفسير:
صفات برجسته مؤ منان
هـمـانـگـونـه كـه قـبلا گفتيم انتخاب نام مؤ منون براى اين سوره به خاطر آيات آغاز اين سـوره اسـت كـه ويـژگـيـهاى مؤ منان را در عباراتى كوتاه ، زنده و پر محتوا تشريح مى كـنـد، و جـالب ايـنـكـه نـخـسـت به سرنوشت لذتبخش و پر افتخار مؤ منان پيش از بيان صـفـات آنـهـا اشاره مى نمايد تا شعله هاى شوق و عشق را در دلها براى رسيدن به اين افتخار بزرگ زنده كند.
مى فرمايد: (مؤ منان رستگار شدند)، و به هدف نهائى خود در تمام ابعاد رسيدند (قد افلح المؤ منون ).
(افلح ) از ماده (فلح و فلاح ) در اصل به معنى شكافتن و بريدن است ، سپس به هر نوع پيروزى و رسيدن به مقصد و خوشبختى اطلاق شده است .

ادامه مطلب: سوره مؤمنون / تفسیر نمونه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 195
پرینت

 سوره مؤمنون / تفسیر المیزان

آيات 1 تا 11

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم

قد افلح المؤمنون (1)

الّذين هم فى صلاتهم خاشعون (2)

الّذين هم عن اللغو مغرضون (3)

والّذين هم للزكوة فاعلون (4)

والّذين هم لفروجهم حافظون (5)

الاّ على ازوجهم او ما ملكت ايمانهم فانهم غير ملومين (6)

فمن ابتغى وراء ذلك فاولئك هم العادون (7)

والّذين هم لاماناتهم و عهدهم راعون (8)

والّذين هم على صلواتهم يحافظون (9)

اولئك هم الوارثون (10)

الّذين يرثون الفردوس هم فيها خالدون (11)

ترجمه آيات

به نام خداى بخشنده مهربان همانا اهل ايمان پيروز و رستگار شدند (1)

مؤمنين همانهايند كه در نماز خاضع و خاشعند (2)

و آنهايند كه از لغو روى گردانند (3)

و آنانند كه زكات دادن را تعطيل نمى كنند (4)

و همانهايند كه عورت خود را از حرام و نامحرم حفظ مى كنند (5)

مگر از همسران و يا كنيزان خود كه در مباشرت با اين زنان ملامتى ندارند (6)

و كسى كه غير از اين زنان را به مباشرت طلبد البته ستمكار و متعدى خواهد بود (7)

و آنهايند كه امانت و عهد خود را رعايت مى كنند (8)

و آنهايند كه نمازهاى خود را از هر منافى محافظت مى كنند (9)

نامبردگان، آرى تنها ايشان وارثانند(10)

آنان كه بهشت فردوس را ارث برده و هم ايشان در آن جاودانند (11)

بيان آيات

در اين سوره بر ايمان به خدا و روز قيامت دعوت شده و فرقهايى كه ميان مؤمنين و كفار هست شمرده شده است. صفات پسنديده و فضائى كه در مؤمنان و رذائل اخلاقى و اعمال زشتى كه در كفار هست ذكر شده و به دنبالش مژده ها و بيم ها داده كه بيمهاى آن متضمن ذكر عذاب آخرت و بلاهاى دنيايى است. بلاهايى كه امتهاى گذشته را به خاطر تكذيب دعوت حق از بين برد و منقرض ساخت. و از دوران نوح (عليه السلام) گرفته از هر امتى نمونه اى ذكر كرده، تا به عيسى (عليه السلام) رسيده است. سياق آيات اين سوره شهادت مى دهد كه اين سوره مكى است.

ادامه مطلب: سوره مؤمنون / تفسیر المیزان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 218
پرینت

سوره مومنون /ترجمه های Qarib - SHAKIR- YUSUFALI- PICKTHAL

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

 In the name of Allah, Most Gracious, Most Merciful

 قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ ﴿۱﴾

 QARIB: prosperous are the believers,

SHAKIR: successful indeed are the believers,

PICKTHAL: successful indeed are the believers

YUSUFALI: the believers must (eventually) win through,-

 الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ ﴿۲﴾

 QARIB: who are humble in their prayers;

SHAKIR: who are humble in their prayers,

PICKTHAL: who are humble in their prayers,

YUSUFALI: those who humble themselves in their prayers;

 وَالَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ ﴿۳﴾

 QARIB: who turn away from idle talk;

SHAKIR: and who keep aloof from what is vain,

PICKTHAL: and who shun vain conversation,

YUSUFALI: who avoid vain talk;

 وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ ﴿۴﴾

 QARIB: who give charity,

SHAKIR: and who are givers of poor-rate,

PICKTHAL: and who are payers of the poor-due;

YUSUFALI: who are active in deeds of charity;

 وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ ﴿۵﴾

 QARIB: who guard their privates,

SHAKIR: and who guard their private parts,

PICKTHAL: and who guard their modesty -

YUSUFALI: who abstain from sex,

 إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ ﴿۶﴾

ادامه مطلب: سوره مومنون /ترجمه های Qarib - SHAKIR- YUSUFALI- PICKTHAL
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: 23- تفسیر /فضیلت/ خواص سوره مومنون
نمایش از 06 فروردين 1394 بازدید: 218
پرینت

سوره مومنون / ترجمه خرمشاهی

 به نام خداوند رحمتگر مهربان


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به راستى كه مؤمنان رستگار شوند (۱)


قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ ﴿۱﴾

همان كسانى كه در نمازشان فروتنند (۲)


الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ ﴿۲﴾

و كسانى كه از [كار و سخن‏] بيهوده رويگردانند (۳)


وَالَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ ﴿۳﴾

و كسانى كه زكات مى‏پردازند (۴)


وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ ﴿۴﴾

و كسانى كه پاكدامنى مى‏ورزند (۵)


وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ ﴿۵﴾

مگر در مورد زنانشان يا ملك يمينشان، كه در اين صورت نكوهيده نيستند (۶)


إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ ﴿۶﴾

پس هر كس كه از اين فراتر رود، اينانند كه تجاوزكارند (۷)


فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ ﴿۷﴾

و نيز [رستگار شوند] كسانى كه رعايتگر امانتهايشان و پيمانهايشان هستند (۸)


وَالَّذِينَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ ﴿۸﴾

و كسانى كه بر نمازهاى خويش مواظبت دارند (۹)


وَالَّذِينَ هُمْ عَلَى صَلَوَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ ﴿۹﴾

اينانند كه ميراث برند (۱۰)


أُوْلَئِكَ هُمُ الْوَارِثُونَ ﴿۱۰﴾

كه فردوس را به ارث مى‏برند و در آن جاودانه‏اند (۱۱)


الَّذِينَ يَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ ﴿۱۱﴾

و به راستى كه انسان را از چكيده گل آفريديم‏ (۱۲)


وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلَالَةٍ مِّن طِينٍ ﴿۱۲﴾

آنگاه او را به صورت نطفه‏اى در جايگاهى استوار قرار داديم‏ (۱۳)


ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ ﴿۱۳﴾

آنگاه نطفه را به صورت خون بسته و سپس خون بسته را به صورت گوشت پاره درآورديم، و سپس گوشت پاره را استخواندار كرديم و آنگاه بر استخوانها پرده‏اى گوشت پوشانديم، آنگاه آن را به صورت آفرينشى ديگر پديد آورديم، بزرگا خداوندا كه بهترين آفرينندگان است‏ (۱۴)

ادامه مطلب: سوره مومنون / ترجمه خرمشاهی
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 119 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید