نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 153
پرینت

تفاوت عقايد بهائيت با عقايد اديان آسماني در چيست؟

 پيش از بيان تفاوت عقايد بهائيت با اديان توحيدي لازم است، در مورد اصول مشترك و مورد اتفاق اديان توحيدي و آسماني مطالبي بيان گردد، تا ويژگيهاي اديان الهي با اديان ساختگي مانند بهائيت بهتر روشن شود.
اديان توحيدي كه همان اديان آسماني و حقيقي هستند، داراي سه اصل كلي و مشترك مي باشند، اعتقاد به خداي يگانه، اعتقاد به زندگي ابدي براي هر فرد انسان در عالم آخرت و دريافت پاداش و كيفر اعمال كه در اين جهان انجام داده است و اعتقاد به بعثت پيامبران از طرف خداي متعال براي هدايت بشر بسوي كمال نهائي و سعادت دنياو آخرت.
 بنابراين توحيد و نبوت و معاد، اساس و ركن اديان آسماني را تشكيل داده و از ويژگي هاي آنها به حساب مي آيد. البته ممكن است بر اثر اعمال سليقه ها و اغراض فردي و گروهي تحريفات در برخي از اديان توحيدي بوجود آمده باشد. مانند اعتقاد به تثليث مسيحي كه با توحيد در تضاد است هر چند مسيحيان در صدد توجيه آن برآمده اند.[1]

ادامه مطلب: تفاوت عقايد بهائيت با عقايد اديان آسماني در چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 177
پرینت

آيين با شريعت يا دين با مذهب تفاوت دارند؟

جامعة بشري ذاتاً و فطرتاً به يك سلسله اعتقادات و روش‌هاي عملي براي اداره و پيشبرد زندگي، نيازمند است و لذا هيچ جامعه‌اي نه در گذشته و نه در عصر حاضر، مشاهده نمي‌شود كه يك مكتب و مسلك خاصي براي اين منظور نداشته باشد. حتي آنان كه هيچ اعتقادي به خداي متعال نداشته‌ و ندارند، نيز از داشتن برنامة زندگي بهره‌مند بوده و هستند و معمولاً اين مكاتب كه بالضروره توأم با مسائل اعتقادي هم مي‌باشند از نحوة جهان‌بيني و ارزش‌هاي معتبر هر جامعه متأثر مي‌باشند.
بر اساس همين نياز فطري و ذاتي انسان است كه خداوند متعال توسط انبياء قانون و برنامة زندگيِ مطابق با خواست‌ها و نيازهاي حقيقي و واقعي انسان فرستاده تا او را در مسير تكامل هدايت نموده، ماية سعادت دنيا و عقباي او گردند.

ادامه مطلب: آيين با شريعت يا دين با مذهب تفاوت دارند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 318
پرینت

تفاوت های توحید وهابیت با توحید اسلام راستین

مقدمه:
نخستین اصل از پایه های اعتقادی دین مبین اسلام اصل اعتقاد به توحید و یکتایی خداوند متعال است. فرقه های منحرف و جدا شده از اسلام وقتی که از مکتب اهل بیت علیهم السلام دورافتادند آنچنان لاطائلاتی در باب توحید رانده اند که هر ضد دین و یا بی دینی با خواندن و دیدن این نظریات براحتی می تواند آن را با دلایل و مستندات عقلی رد و انکار نماید.در این نوشته سعی بر آن است که به برخی از مهمترین تفاوت های اعتقاد به توحید و یکتاپرستی خداوند متعال در وهابیت به عنوان یکی از فرقه های منحرف در اسلام با اسلام راستین( مکتب اهل بیت علیهم السلام) پرداخته شود.

فطرت توحید
هر انسانی که بدنیا می آید بر فطرت توحید زاده می شود.در این رابطه حدیثی از پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله نقل شده است که می فرمایند:« کلُّ مولدٍ یولدُ علی الفطرة... هر فرزندی که بدنیا می آید بر فطرت توحیدی زاده می شود.» ابن بابویه رحمة اللَّه علیه گوید:

ادامه مطلب: تفاوت های توحید وهابیت با توحید اسلام راستین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 106
پرینت

تفاوت ثنویت زردشتیان« یزدان و اهریمن» و عقیده اسلام به «خدا و شیطان»

در آئين زردشتي، فكر ثنوي «يزدان و اهريمن» وجود دارد، در دين اسلام هم عقيدة «خدا و شيطان» به صورت دو قطب مخالف يكديگر مطرح است. چه فرق است ميان اهريمن كيش زردشتي و شيطان دين اسلام؟

براي پاسخ و بيان تفاوت بين شيطان در دين اسلام و اهريمن در كيش زرتشت بهتر است اول معاني كلمات خدا (الله)، يزدان، شيطان (ابليس) و اهريمن را بدانيم.

خدا، يك كلمه فارسي و معادل كلمه عربي «الله» است؛ الله در لغت به معناي معبود بر حق، معبود سزاوار پرستش، مستجمع جميع محامد، واجب الوجودي كه هيچ نقصان در او راه ندارد و تمام صفات كمال در او جمع است مي‌باشد،[1] لذا اين نام براي غير خدا آورده نمي‌شود، مگر به صورت تركيبي مانند عبدالله، و امثال آن و نيز در ميان اديان الهي اطلاق كلمه الله بر خداوند مخصوص دين اسلام است.

ادامه مطلب: تفاوت ثنویت زردشتیان« یزدان و اهریمن» و عقیده اسلام به «خدا و شیطان»
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 178
پرینت

آيا آيين با شريعت يا دين با مذهب تفاوت دارند؟

جامعة بشري ذاتاً و فطرتاً به يك سلسله اعتقادات و روش‌هاي عملي براي اداره و پيشبرد زندگي، نيازمند است و لذا هيچ جامعه‌اي نه در گذشته و نه در عصر حاضر، مشاهده نمي‌شود كه يك مكتب و مسلك خاصي براي اين منظور نداشته باشد؛ حتي آنان كه هيچ اعتقادي به خداي متعال نداشته‌ و ندارند، نيز از داشتن برنامة زندگي بهره‌مند بوده و هستند و معمولاً اين مكاتب كه بالضروره توأم با مسائل اعتقادي هم مي‌باشند از نحوة جهان‌بيني و ارزش‌هاي معتبر هر جامعه متأثر مي‌باشند.
بر اساس همين نياز فطري و ذاتي انسان است كه خداوند متعال توسط انبياء قانون و برنامة زندگيِ مطابق با خواست‌ها و نيازهاي حقيقي و واقعي انسان فرستاده تا او را در مسير تكامل هدايت نموده، ماية سعادت دنيا و عقباي او گردند.

ادامه مطلب: آيا آيين با شريعت يا دين با مذهب تفاوت دارند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 134
پرینت

تفاوت اسلام، مسیحیت و یهود در قرآن

بانی انتشار مسیحیت در اروپا پولس بود. این شخص که مسیح را ندیده بود و خود پس از سالیانی بت‌پرستی به دین مسیح گرویده بود عقاید مسیحیت را با افکار بت پرستی روم و فلسفه‌ی یونان ممزوج ساخت. پولس رساله‌های خود را بعد از قرن اول میلادی نوشت. نوشته‌های او به خوبی گواهی می‌دهد که او مسائل دینی را با افکار فلسفی و به ویژه با فلسفه‌ی حلول ممزوج کرده است. او معتقد بود که مسیح در طرف راست خدا نشسته و برای خیرخواهان طلب آمرزش می‌کند و از خدا می‌خواهد که کلمه‌اش را در آنان ساکن گرداند و به آنان نوید می‌دهد که به زودی، آنگاه که به زمین بازگشت می‌کند، آنان را به مجد و عظمت خواهد رسانید.

ادامه مطلب: تفاوت اسلام، مسیحیت و یهود در قرآن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 131
پرینت

امتياز ويژه دين اسلام در مقايسه با دو دين يهود و مسيح

از ديدگاه قرآن فقط يك دين از سوي خداوند براي هدايت انسانها فرستاده شده است و اختلاف‌ها و تفاوت‌هايي كه با نام‌ها و اسامي گوناگون وجود دارد و مردم را به گروه‌هاي مختلف تقسيم مي‌كند، همگي ساخته هوي و هوس خود انسانها مي‌باشد.[1]

چنان كه خداوند مي‌فرمايد: «انّ الدين عند الله الاسلام و ما اختلف الذين اوتوا الكتاب الّا من بعد ما جاءهم العلم بغياً بينهم و من يكفر بآيات الله فانّ الله سريع الحساب»؛[2] دين در نزد خدا، اسلام است و كساني كه كتاب آسماني به آنان داده شد، اختلافي در آن ايجاد نكردند مگر بعد از آگاهي و علم آن هم به خاطر ظلم و ستم در ميان خود و هر كس به آيات خدا كفر ورزد (خدا به حساب او مي‌رسد؛ زيرا) خداوند، سريع الحساب است.

ادامه مطلب: امتياز ويژه دين اسلام در مقايسه با دو دين يهود و مسيح
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 146
پرینت

تفاوت دین اسلام و مسیحیت با سایر ادیان

* دلایل تفاوت اسلام و مسیحیت با سایر ادیان اسلام و مسیحیت، میان ادیان کنونی و زنده دنیا از هر جهت دیگر، با سایر ادیان متفاوت است.

* تفاوت اسلام و مسیحیت با دین زرتشتاگرچه دین زرتشت قدیم ترین دین شناخته شده است، به سبب ابهام درباره هویت، شخصیت و زندگی زرتشت، سادگی آموزه های آن، فقدان جامعیت کتاب مقدس، انحراف به دوگانه پرستی و عوامل دیگر، رویکرد بسیار ضعیفی میان جهانیان داشته و پیروان آن در سرتاسر جهان، حتی به یک میلیون نیز نمی رسد؛ بنابراین، دین زرتشت به رغم آسمانی بودن، از جهاتی چند هرگز با اسلام یا مسیحیت قابل مقایسه نیست.

* تفاوت اسلام و مسیحیت با آیین های بودیزم و هندوئیزم
آیین های بودیزم و هندوئیزم، البته دارای پیروان بسیاری به ویژه در هندوستان و چین است؛ به گونه ای که از نظر میزان پیروان، جزو ادیان اصلی و اولیه جهان به شمار می آیند؛ اما از جهاتی چند با دین اسلام و مسیحیت تفاوت دارند:
الف: اسلام و مسیحیت دو دین آسمانی به شمار می آیند که از سوی دو پیامبر شناخته شده یعنی پیامبر اسلام و حضرت مسیح به مردم ابلاغ شده و هر یک از آنها دارای کتاب آسمانی هستند؛ در حالی که هیچ کس از صاحب نظران و دین شناسان جز شماری محدود، از بودیزم و هندوئیزم در جایگاه دین های آسمانی یاد نمی کنند؛ از این جهت عموما ترجیح می دهند از آن ها در جایگاه آیین یاد شود تا دین؛ چنان که هیچ کس ادعا نمی کند بودا پیامبر بوده یا کتاب های مورد احترام بودیزم و هندوئیزم آسمانی اند.

ادامه مطلب: تفاوت دین اسلام و مسیحیت با سایر ادیان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 150
پرینت

نظر اسلام درباره دین زرتشت

زردشتیان به نبوت از زردشت اعتقاد دارند و کتاب اوستا را از او می دانند. بنابر روایات و اخبار خودشان زردشت در قرن ششم پیش از میلاد مسیح در شرق و یا در غرب ایران تولد یافته و در 30 سالگی از جانب اهورا مزدا به پیغمبری برگزیده شده و آیین خود را در آن عصر انتشار داده است. توجه به همین کلام استاد مطهری می تواند در این راستا و آن که آیین زردشتی آیا از ادیان الهی است ما را راهنمایی کند.


پرستش مظاهر طبیعت توسط زرتشتیان
برحسب آن چه تاریخ نشان می دهد نژاد آریا پس از استقرار در سرزمین ایران به پرستش مظاهر طبیعت و... البته مظاهر موت طبیعت از قبیل آتش، خورشید، باران و خاک می پرداختند. آن چه در ایران قدیم وجود داشته، اعتقاد به دو آفریدگار بوده است، نه دو گانه پرستی یعنی ایرانیان قایل به شرک در خالقیت بوده اند نه شرک در عبادت. بعدها زردشت ظهور کرد. از نظر تاریخ به روشنی معلوم نیست که آیا آیین زردشت در اصل، آیینی توحیدی بوده است یا آیین ثنویی؟ «اوستا» موضوع این ابهام را رفع نمی کند، زیرا قسمت های مختلف این کتاب، تفاوت فاحشی با یکدیگر دارد. بخش «وندیداد» اوستا صراحت در ثنویت دارد. ولی از بخش «گاتاها» چندان دوگانگی فهمیده نمی شود، بلکه برحسب ادعای برخی از محققین از این بخش یکتایی استنباط می گردد. به علت همین تفاوت و اختلاف بزرگ است که اهل تحقیق معتقدند اوستائی که در دست است، اثر یک نفر نیست بلکه هر بخش از آن از یک شخص است.

ادامه مطلب: نظر اسلام درباره دین زرتشت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 141
پرینت

تفاوتها و شباهتهای دین‌ زرتشت‌ با دین‌ اسلام‌ (سنجش اعمال)

در هر دو روایت اسلامى و زرتشتى، انسان در برابر کارهاى خود در زندگى دنیوى خود مسئول است و لذا، در «پایان دوران»، رفتارهاى خوب و بد هر انسانى، مورد سنجش قرار گیرد تا به فراخور حال، مشمول پاداش و کیفر شود.

الف: کلیات:
در هر دو روایت زرتشتى و اسلامى، آمده است که هر یک از کنش هاى کوچک و بزرگ انسان، بررسیده شده و هر یک، متناسبا، پاداش و کیفر خواهد یافت. در قرآن می فرماید: «آنچه در آسمان ها و آنچه در زمین است، از آن خداست. و اگر آنچه در دل هاى خود دارید، آشکار یا پنهان کنید، خداوند، شما را به آن محاسبه مى کند؛ آنگاه، هر که را بخواهد مى بخشد، و هر که را بخواهد عذاب مى کند، و خداوند بر هر چیزى تواناست». (بقره، 284) در متون زرتشتی نیز آمده: «آمار روان مردمان با سنجه هاى خواست و دانش و توان بررسیده مى شود ...». (دین کرد سوم، 141) و «... پاداش کمترین کرفه اى و کیفر کوچک ترین گناهى، گزارده خواهد شد» (دین کرد سوم، 2، 232).

ادامه مطلب: تفاوتها و شباهتهای دین‌ زرتشت‌ با دین‌ اسلام‌ (سنجش اعمال)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 128
پرینت

 تفاوتها و شباهتهای دین زرتشت با دین اسلام

 از پیشوایان اسلام، روایاتی وجود دارد مبنی بر این که زردشتیان پیامبری داشتند و او صاحب کتاب آسمانی بود، لیکن بعدا از بین رفت.

 طبق این دیدگاه:

آیین که زرتشت به جهانیان عرضه داشت، آیین توحیدی بود و به مبدأ و معاد و هدایت شریعتی خداوندی و نبوت معتقد بود. شهید مرتضی مطهری می گوید:

    "آن چه در مورد زرتش محقق است این که او به توحید در عبادت دعوت می کرد. اهور امزدا از نظر شخص زرتش نام خدای نادیده، خالق جهان و انسان است، و تنها موجودی است که شایسته پرستش است ."زرتشتی ها معتقدند که روح آدمی پس از مرگ در عالم دیگری زندگی می کند و زندگی او براساس کارهای دنیوی اش می باشد.

ادامه مطلب: تفاوتها و شباهتهای دین زرتشت با دین اسلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 88
پرینت

دین‌ زرتشت‌ در مقایسه‌ با دین‌ اسلام‌ چه‌ اشتراک‌ و افتراقی‌ دارد؟

از پیشوایان‌ اسلام‌، روایاتی‌ وجود دارد مبنی‌ بر این‌ که‌ زردشتیان‌ پیامبری‌ داشتند و او صاحب‌ کتاب‌ آسمانی‌ بود، لیکن‌ بعداً از بین‌ رفت‌. (1)
طبق‌ این‌ دیدگاه‌: آیینی‌ که‌ زرتشت‌ به‌ جهانیان‌ عرضه‌ داشت‌، آیین‌ توحیدی‌ بود و به‌ مبدأ و معاد و هدایت‌ شریعتی‌ خداوندی‌ و نبوت‌ معتقد بود.
شهید مرتضی‌ مطهری‌ می‌گوید: "آن‌ چه‌ در مورد زرتشت‌ محقق‌ است‌ این‌ که‌ او مردم را به‌ توحید در عبادت‌ دعوت‌ می‌کرد. اهورامزدا از نظر شخص‌ زرتشت‌ نام‌ خدای‌ نادیده‌، خالق‌ جهان‌ و انسان‌ است‌، و تنها موجودی‌ است‌ که‌ شایسته‌ پرستش‌ است‌." (2)
زرتشتی‌ها معتقدند که‌ روح‌ آدمی‌ پس‌ از مرگ‌ در عالم‌ دیگری‌ زندگی‌ می‌کند و زندگی‌ او براساس‌ کارهای‌ دنیوی‌اش‌ می‌باشد. فرد اگر نیکوکار باشد، در زندگی‌ پس‌ از مرگ‌، متنعم‌ می‌شود و از زشتکاری‌ خویش‌ معذب‌ می‌گردد. (3)
آنان‌ به‌ بهشت‌، جهنم‌ و« اعراف‌» اعتقاد دارند. (4)

ادامه مطلب: دین‌ زرتشت‌ در مقایسه‌ با دین‌ اسلام‌ چه‌ اشتراک‌ و افتراقی‌ دارد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 83
پرینت

 پرسش: تفاوت دين پيامبر خاتم با اديان ديگر پيامبران اولوالعزم چيست؟

توضیحات
    دسته: پاسخ به پرسشها از دیدگاه مذاهب اسلامی جلد 6
    پيامبران اولوالعزم گروهى از پيامبران هستند كه صاحب شريعت بودند و شريعت پيشين را با ظهور خود نسخ كردند آنان علاوه بر صبر و استقامت ممتاز، شريعت جداگانه داشتند و انبياى معاصر يا پس از آنان از دين آنان پيروى می كردند تا وقتى كه پيامبر اولوالعزم ديگر شريعت جديدى می آورد. دين همه پيامبران اولوالعزم از آغاز به زمان بعثت پيامبر اولوالعزم بعد و نبوت او محدود بوده است؛ زيرا اديان الهى، سيرى رو به تكامل داشته اند. هر چند اصول همه شرايع مشترك به شمار می آيد و برنامه عملى و نحوه بيان معارف در آنها بر اساس مقدار فهم مردم در هر دوره بوده است. اما با ظهور پيامبر اسلام باب جديدى به روى مردم باز شد. مردم در كتاب آسمانى پيامبر اسلام سخنانى يافتند كه از عمومى بودن و جهانى بودن اين دين حكايت می كرد؛ چنان كه خداوند می فرمايد:

«يَـأَيُّهَا النَّاسُ اعْبُدُواْ رَبَّكُمُ»[1]؛ يعنى: اى مردم! پروردگار خويش را پرستش كنيد...

ادامه مطلب: پرسش: تفاوت دين پيامبر خاتم با اديان ديگر پيامبران اولوالعزم چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اسلام / دين اسلام
نمایش از 12 بهمن 1393 بازدید: 99
پرینت

اعترافات دانشمندان غربی در مورد هماهنگى دین به خصوص دین اسلام با علم

شیوع و رواج تضاد علم با دین ، در مغرب زمین در نتیجه برخورد ارباب كلیسا با علم به وجود آمد كه در اثر آن دانشمندان را تكفیر مى كردند و حتى شكنجه و آزار مى دادند. و عده اى را نیز سوزاندند مثل جیوردانو برونو كه ادعا كرده بود كه ماده زنده است و یا گالیله را محاكمه كردند بجرم این كه مى گفت، زمین به دور خورشید مى چرخد. ولى در فرهنگ و تمدن اسلامى چنین پدیده اى به وجود نیامد، چون دین اسلام كه همان ادامه دهنده ادیان عیسى و موسى و ابراهیم (ع) مى باشد، مى گوید نمى تواند با علم مخالف باشد. زیرا دین اسلام، جهان هستى و نوع انسانى را آیات الهى دانسته و عقیده دارد كه انسان باید با تعقل آنها را بشناسد كه این مساله بدون ضرورى تلقى كردن علم امكان پذیر نیست. قرآن مجید داراى حدود 700 آیه درباره حمایت از علم و شناخت واقعیات مى باشد. پس چطور بعضى از دانشمندان غرب به خود اجازه دادند، چنین حكمى را علیه دین اسلام صادر كنند. تازه اگر هم آنها دسترسى به متون اسلامى را نداشته باشند، خود دانشمندان مغرب زمین نیز اعترافاتى در مورد هماهنگى دین با علم دارند.

ادامه مطلب: اعترافات دانشمندان غربی در مورد هماهنگى دین به خصوص دین اسلام با علم
 

صفحه1 از7

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 126 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید