نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 99
پرینت

عنوان : ضرورت تحقيقي بودن اصول دين

نویسنده : سيد ايوب هاشمي , حسن زيبايي
كلمات كليدي : اصول دين، شكر منعم، دفع ضرر، محتمل

اصول دين باورهاي اساسي دين است كه منكر و مخالف آنها خارج از دين محسوب مي‌شود. كسي كه منكر اصول دين اسلام است خواهد بود. اصول دين اسلام عبارت‌اند از: توحيد (شهادت به يگانگي خدا)، نبوت (شهادت به پيامبري پيامبر اسلام حضرت محمد (ص) و ديگر پيامبران الهي)، معاد (اعتقاد به روز قيامت و جزاي اعمال و حيات اخروي). دو اصل امامت و عدل از مسلّمات مذهب شيعه‌اند و هركس بدانها ايمان ندارد از مذهب شيعه بيرون است گر چه از اسلام بيرون نيست.[1]
در اين كه شناخت اصول دين بر هر كسي لازم است، همه گروه‌هاي اسلامي اتفاق نظر دارند؛ يعني همگي معتقدند هر مسلماني بايد اصول دين را بشناسد.[2] اما در اين كه به چه دليل آشنايي و شناسايي اصول دين لازم و واجب است، اختلاف دارند.
شيعه و معتزله لزوم معرفت و شناختن اصول دين را عقلي مي‌دانند اما اشاعره گفته‌اند: دليل آن نقلي است؛ يعني معتقدند: آيات قرآن و روايات رسيده از رسول خدا (ص) ما را موظف به شناخت اصول دين كرده است و دليل عقلي بر لزوم آن وجود ندارد.[3]
بنابراين از نظر همه مذاهب اسلامي تحقيق در اصول دين بر هر كسي لازم است و نمي‌توان به صرف تقليد اكتفا كرد.
با توجه به دلايل عقلي كه شيعه و معتزله بر لزوم تحقيق در دين بيان كرده‌اند؛ وجوب و ضرورت آن همگاني خواهد بود و اختصاص به مسلمانان ندارد؛ يعني بر هر فرد عاقلي است كه در دين و اصول آن تحقيق و جستجو كند تا به آن چه عقل وي حكم مي‌كند تن دهد.

ادامه مطلب: عنوان : ضرورت تحقيقي بودن اصول دين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 106
پرینت

اصول دین زرتشتی، اولین دین یکتاپرستی ایرانیان

در دین زرتشت خدای یگانه چه نام دارد؟

زرتشت پیامبردر دین زرتشت خدای یگانه به نام مزدا اهورا (سرور دانا) شناخته می شود. در گات ها (سروده های زرتشت) گاهی مزدا و اهورا هر یک به تنهایی نیز به کار می روند. در کتیبه هخامنشی به نام اورمزد یا هرمزد هم برمی خوریم.

پیش از ظهور زرتشت ایرانیان و هندی ها گروهی از خدایان آریایی را می پرستیدند. این خدایان قوای طبیعت بودند. اما زرتشت تمام این خدایان را رد کرد. از نظر زرتشت "تمام عظمت و جبروت مختص اهورامزدا است و او آفریننده یکتا و خدای توانا است".

آیا از نظر زرتشت اهریمن در مقابل اهورامزدا است؟

برخلاف تصور برخی، از نظر زرتشت اهریمن در مقابل اهورامزدا قرار ندارد. آنها از دین زرتشت چنین تصور می کنند که اهورامزدا خالق خوبی و اهریمن خالق شر است. در حالی که براساس نظرات زرتشت، اهورامزدا یگانه آفریدگار جهان مادی و سرچشمه همه نیکی ها و خوبی ها است و در مقابل او آفریدگار شر وجود ندارد و"انگره مینو" که همان خرد خبیث است (نام او به تدریج به اهریمن تبدیل شده) و زشتی های جهان به خاطر اوست در مقابل اهورامزدا نیست. بلکه انگره مینو در مقابل "سپنتامینو" است که "خرد مقدس" است.

اهورامزدا، انگره مینو (اهریمن) و سپنتامینو، هرکدام چه اثری بر جهان دارند؟

ادامه مطلب: اصول دین زرتشتی، اولین دین یکتاپرستی ایرانیان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 66
پرینت

اصول دین مقدس اسلام پنج تا است

1ـ توحيد (يكتا پرستى)

توحيد كه زيربناى جهانبينى اسلامى است، همان شناخت خداوند، دور از هر پيرايه، افسانه و جداى از هر آلودگى و ناتوانى است، نظام شگرف جهان، گواهى راستين بر وجود آفريدگارى يكتا، دانا و تواناست... و خلاصه توحيد عبارت از اين است كه انسان بداند، جهان هستى را پديدآورنده‏اى است كه آن را از نيستى به هستى آورده و زمام تمام كارها: آفرينش، روزى، داد و دهش، زندگى، مرگ، تندرستى، بيمارى و .. در قبضه اختيار و اراده خلل ناپذير اوست.

... تمام اين پديده ها، از كوچكترين ذرّه تا بزرگترين سيّاره و نظمى كه بر آن حكمفرماست، به حكم عقل، دليل كافى و شاهد گويايى است بر وجود پديدآورنده‏اى حكيم، دانا و توانا كه در آيات زيادى از قرآن مجيد بر اين اصل مسلّم عقلى اشاره شده است.

آرى اينها همه شاهد عظمت و بزرگى پروردگارى مىباشد كه به پيروى از عقل و فطرت به او معتقديم، او را مىپرستيم، از او يارى مىطلبيم و بر او توكّل مىكنيم.

خداوند متعالى كه داراى صفات و ويژگيهاى بسيارى است، مانند:

(علم): بدين معنى كه خداوند بر همه چيز جهان آفرينش از كوچك و بزرگ و در هركجا حتى از آنچه در قلب انسانها مىگذرد، آگاه است.

(قدرت): بدين معنى كه بر همه چيز توانايى دارد: هستى بخشيدن، آفريدن، روزى دادن، ميراندن و از بين بردن و توانايى بىمانند او، همه را به وجود آورده است.(حيات): يا زندگى پايدار، بديهى است كه در جهان هستى حيات و زندگى وجود دارد و ممكن نيست، از چيزى كه خود فاقد حيات است، زندگى سرچشمه بگيرد. گذشته از آنكه علم و قدرت، ملازم حيات بوده و قدرت بدون زندگى و حيات، بى معنى و نامعقول است.

ادامه مطلب: اصول دین مقدس اسلام پنج تا است
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 64
پرینت

فرق اصول دين واصول مذهب

آيا اين درست است؟ اصول دين 3 تا است: توحيد، معاد، نبوت اما اصول مذهب شيعه 5 تا است: توحيد، معاد، نبوت، امامت، عدل
اصول دين اسلام ، كه همه مسلمين آنها را به عنوان اصول اصلي اسلام مي پذيرند ؛ سه اصل توحيد ، نبوت و معاد است ؛ لكن خود اين اصول نيز فروع و ابعادي دارند ؛ و يكي از ابعاد بحث توحيد ، بحث اوصاف الهي است ؛ بحث عدل الهي نيز داخل در بحث اوصاف الهي است ؛ لكن از آن جهت كه بين گروهي از مسلمين كه اشاعره ناميده مي شوند و گروه ديگري كه عدليه ناميده مي شوند و شامل شيعه و معتزله هستند ، در تفسير عدل الهي دو ديدگاه پيدا شده است ؛ عدل از مختصات گروه عدليه شمرده شده است ؛ و الّا بحث عدل الهي بحثي جدا از بحث توحيد نيست ؛ و چون يكي از وجوه تمايز شيعه و معتزله از اشاعره بحث عدل است ، عدل از اصول مذهب اين دو طايفه قرار داده شده تا وجه تمايز آنها از اشاعره باشد .

ادامه مطلب: فرق اصول دين واصول مذهب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 74
پرینت

درباره اصول دین

اُصول‌ِ دین‌ (در مقابل‌ فروع دین) ، اعتقادات پایه‌ای دین اسلام که باور به آنها شرط مسلمان بودن است. اصول دین، تحقیقی است نه تقلیدی بدین معنا که شخص باید خود با تحقیق و تفکر به آنها برسد نه با تقلید و دنباله‌روی از دیگران. براساس مذهب شیعه، آموزه‌های اصول دین اسلام پنج تا است که شامل توحید، نبوت، معاد، عدل و امامت می‌شود که بنابر نظر شیعه، کسی که به دو اصل اخیر باور ندارد، شیعه محسوب نمی‌گردد.
محتویات 
۱ معنای اصول دین
۲ مصداق‌های اصول دین
۳ پیشینه
۴ یقین یا ظن
۵ تقلید یا تحقیق‌ در اصول‌ دین‌
۶ اصول‌ دین‌ از نظر امامیه‌
۷ ارکان دین از نظر اسماعیلیه
۸ ارکان دین از نظر زیدیه
۹ ارکان اسلام از نظر اهل سنت
۹.۱ اصول مذهب معتزله
۱۰ پانویس
۱۱ منابع

ادامه مطلب: درباره اصول دین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 77
پرینت

پرسش: اصول و فروع دین را نام برده و مختصراً توضیح دهید؟

پاسخ اجمالی

دسته بندی اصول دین و فروع دین به این شکلی که در میان ما متداول است از احادیث و روایات ائمه (ع) اخذ نشده است؛ بلکه دانشمندان علوم دینی معارف دینی را به این صورت دسته بندی کردند. تاریخ بحث ها در باره به نیمه دوم قرن اول هجری باز می گردد ولی دقیقاً مشخص نشده است که توسط چه کسی به این نام (اصول دین) خوانده شده است. بلکه اصولاً چنین مباحث علمی در پی مباحثات و تفکرات دانشمندان شکل گرفته و نتیجه یک حرکت علمی همه جانبه از سوی عالمان دینی بوده است و فرض واضع مشخص، فرضی صحیحی نیست.

پاسخ تفصیلی

اصل هر چیز، همان ریشه و اساس آن است که بنایش را روی آن می سازند، بنابراین، اصول دین چیزی است که ساختمان دین روی آن بنا گردیده است. [1]

اصطلاح اصول دین «اگر به معنای خاص [2] آن (یعنی اساسی ترین عقاید)، که در علم اعتقادات به کار برده می شود؛ استعمال شود، شامل عقاید اساسی در هر دین می شود که دین بدون آن عقاید تحقق نمی یابد.

همه ادیان توحیدی دارای سه اصل کلی مشترک می باشند: «اعتقاد به خدای یگانه،‌ اعتقاد به زندگی ابدی برای هر فردی از انسان در عالم آخرت و دریافت پاداش و کیفر اعمالی که در این جهان انجام داده است (معاد) و اعتقاد به بعثت پیامبران از طرف خدای متعال برای هدایت بشر به سوی کمال نهایی و سعادت دنیا و آخرت» [3] .

ادامه مطلب: پرسش: اصول و فروع دین را نام برده و مختصراً توضیح دهید؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 67
پرینت

اصول و فروع دین اسلام به ترتیب چیست؟

ارکان اسلام به مجموعه‌ای از پایه‌ها و اعمال اسلامی گفته‌ می‌شود که شرط پذیرش اسلام برای یک مسلمان است.

ارکان شیعیان

شیعیان ارکان را به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می‌کنند. اصول بر مبنای اصول عقیدتی‌ست و فروع بر مبنای اعمال واجب. اعتقاد به اصول شرط پذیرش دین و مذهب‌اند اما انجام فروع شرط لازم برای مسلمان‌بودن نیست.

اصول دین شیعه به‌ ترتیب از قرار زیرند:

1- توحید : به معنای یگانگی خداوند متعال است.

2- عدل : به معنای آن است که افعال خداوند متعال از سر دادگری و شایستگی است و به هیچ کس ستم نمی‌کند و هر چیزی را در جای خویش نگه می‌دارد و با هر موجودی، چنانکه شایسته‌است رفتار می‌کند.

3- نبوت : به معنای پیامبری محمد بن عبدالله و دیگر پیامبران الهی است.

ادامه مطلب: اصول و فروع دین اسلام به ترتیب چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 70
پرینت

اصول دین 

اصول دین پایه‌های اعتقادی دین است که نخست باید به آن‌ها ایمان آورد و سپس به فروعی که از آن بر خواسته‌است پای‌بند بود. اصول دین مربوط به اعتقاد است و فروع دین مربوط به عمل.[۱] اصول دین از نظر اهل سنت، توحید، نبوت و معاد, و از نظر شیعه عدل وامامت نیز اضافه می‌گردد پایه‌های اعتقادی ادیان را شامل می‌شود؛ و در زبان‌ها، زمان‌ها و اقوام مختلف صور متفاوتی به خود گرفته‌است.

اعتقاد

اعتقاد به اصول دین باید از روی تحقیق باشد، نه تقلید.[۲] کسی که به اصول دین اعتقاد ندارد، از دین بیرون است. در آغاز برخی از رساله‌های عملیه از اصول دین سخن رفته‌است. توحید، نبوت و معاد اصول مشترک دین اسلام‌اند و دو اصل امامت و عدل از مسلّمات مذهب شیعه‌اند (اصول مذهب) و هر کس به آنها ایمان ندارد از مذهب شیعه بیرون است گر چه از اسلام بیرون نیست.[۳]

اصول شیعه
نوشتار اصلی: اصول تشیع
اصول مذهب در نزد شیعه پنج تاست که سه تای اول اصول دین شمرده می‌شوند:

ادامه مطلب: اصول دین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 05 آبان 1394 بازدید: 95
پرینت

واصول دین

 

اصول دين مقدس اسلام پنج است:

1 ـ توحيد.

2 ـ عدل.

3 ـ نبوت.

4 ـ امامت.

5 ـ معاد.

 1 ـ توحيد

توحيد آن است كه انسان بداند جهان را (خداى يكتا) آفريده و به آن هستى بخشيده و همه چيز در دست اوست بنا بر اين آفرينش، روزى دادن، زنده نمودن، سلامتى، مرض... همه و همه به اراده اوست.

 (إنما أمره إذا أراد شيئا أن يقول له كن فيكون)(1).

ترجمه: هرگاه خداوند چيزى را اراده كند انجام مى گيرد.

دليل بر وجود خدا، آنچه در آسمان مى بينيم از خورشيد و ماه و ستارگان درخشان، ابرها، بادها، باران و آنچه در زمين مشاهده مى كنيم از درياها، جويبارها، ميوه جات، درختان و معادن گرانبها طلا و نقره و زبرجد و اقسام پرندگان كه در هوا به پرواز در مى آيند و حيواناتى كه در آبها شناورند و حيوانات گوناگون كه در روى زمين هستند با صداها و اندازه هاى مختلف، و انسان اين موجود شگفت انگيز آفرينش با حواس مختلفى كه دارد: چشم، گوش، زبان، درد، شادى، عصبانيت اندوه و مانند آن. همه اينها ما را به خدائى دانا و بزرگ راهنمائى مى كنند كه به او عقيده منديم و او را پرستش مى نمائيم و از او يارى مى جوئيم و در هرحال به او توكل داريم:

ادامه مطلب: واصول دین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 05 آبان 1394 بازدید: 83
پرینت

اصول دین لازمهً کشف حقیقت

 

اعتقاد به اصول دین باید از روی تحقیق باشد، نه تقلید.کسی که به اصول دین اعتقاد ندارد، از دین بیرون است. در آغاز برخی از رساله‌های عملیه از اصول دین سخن رفته‌است. توحید، نبوت و معاد اصول دین اسلام‌اند و دو اصل امامت و عدل از مسلّمات مذهب شیعه‌اند و هر کس به آنها ایمان ندارد از مذهب شیعه بیرون است گر چه از اسلام بیرون نیست. اصول دين مقدس اسلام پنج است:

1 ـ توحيد 2 ـ عدل 3 ـ نبوت 4 ـ امامت 5 ـ معاد.

1ـ توحيد

توحيد آن است كه انسان بداند جهان را (خداى يكتا) آفريده و به آن هستى بخشيده و همه چيز در دست اوست بنا بر اين آفرينش، روزى دادن، زنده نمودن، سلامتى، مرض... همه و همه به اراده اوست.

 (إنما أمره إذا أراد شيئا أن يقول له كن فيكون)(.ترجمه: هرگاه خداوند چيزى را اراده كند انجام مى گيرد.

ادامه مطلب: اصول دین لازمهً کشف حقیقت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصول دين
نمایش از 05 آبان 1394 بازدید: 73
پرینت

اصول دین در نزد شیعه

 

اصول دین پایه‌های اعتقادی دین است که نخست باید به آن‌ها ایمان آورد و سپس به فروعی که از آن بر خواسته‌است پای‌بند بود. اصول دین مربوط به اعتقاد است و فروع دین مربوط به عمل.

اصول دین، توحید، نبوت و معاد پایه‌های اعتقادی ادیان را شامل می‌شود؛ و در زبان‌ها، زمان‌ها و اقوام مختلف صور متفاوتی به خود گرفته است

* توحید: به معنای یگانگی خداوند متعال است.

* نبوت: به معنای پیامبری محمد بن عبدالله و دیگر پیامبران الهی است.

* معاد: به معنای آن است که روزی همه مکلفان برای بازخواست و حساب در پیشگاه الهی گرد هم می‌آیند و هر کس به پاداش و کیفر خویش می‌رسد.

ادامه مطلب: اصول دین در نزد شیعه
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 190 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید