نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد اخلاق
نمایش از 11 آذر 1393 بازدید: 209
پرینت

اخلاق خوب

حسن خلق و تأثیر آن بر دیگران

حسن خلق، عبارت است از خوش رویی، خوش رفتاری، حُسن معاشرت و برخورد پسندیده با دیگران. امام صادق7 درباره خوش رویی می فرماید:

تُلَیِّنُ جانِبَکَ وَ تُطَیِّبُ کَلامَکَ وَ تَلْقی اَخاکَ بِبَشْرٍ حَسَنٍ.

حسن خلق آن است که برخوردت را نرم و سخنت را پاکیزه و برادرت را با خوش رویی دیدار کنی.

دین مقدس اسلام، همواره پیروان خود را به نرم خویی و ملایمت در رفتار با دیگران دعوت می کند و آنان را از درشتی و تندخویی بازمی دارد. قرآن کریم در ستایش پیامبر می فرماید: «اِنَّکَ لَعَلی خُلُقٍ عَظیمٍ؛ به درستی که تو به اخلاق پسندیده و بزرگی آراسته شدی».(قلم: 4)

ادامه مطلب: اخلاق خوب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد اخلاق
نمایش از 11 آذر 1393 بازدید: 202
پرینت

اخلاق خوب ده چیز است!

برخی خصلت های اخلاقی اگر در وجود فردی جمع شود،به او کرامت و شخصیت می دهد.

انسانهای برخوردار از صفات اخلاقی پسندیده ، همواره در نزد خلق و خالق عزیزند و کلامشان از اعتبار و جایگاه خاصی برخوردار است.
پیامبر اکرم(ص) که خود مظهر اخلاق پسندیده بوده وهر رفتار ایشان می تواند معیار امور هر مسلمانی قرار گیرد ، در روایتی ضمن برشمردن  10 مشخصه اخلاق خوب ،حیا و پاکدامنی افراد را مهمترین شاخصه اخلاق خوب برمی شمارند.

ادامه مطلب: اخلاق خوب ده چیز است!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد اخلاق
نمایش از 11 آذر 1393 بازدید: 179
پرینت

اخلاق خوب داشته باشیم

اگر قرار باشد به یک آدم نمره بدهید، اول به رفتار و اخلاقش نگاه می‌کنید. بعد اگر رفتارش به دلتان بنشیند، می‌گویید خوب است یا بد. اصلا خوب بودن و بد بودن آدم ها، یا دوست داشتن یا نداشتن آنها، بستگی بسیار زیادی با رفتار و اخلاقی که آن ها به ما نشان می‌دهند دارد. چون همین رفتار و اخلاق است، که می‌تواند آنها را پیش ما محبوب کند یا از چشم ما بیندازد و باعث شوند دوست‌شان داشته باشیم یا از آن‌ها متنفر باشیم. حسن خلق یا اخلاق نیکو داشتن، یکی از صفتهایی است که آدمها را عزیز می‌کند هم برای مردم، هم برای خدا.

 حکایتی از حضرت علی (ع) در مورد اخلاق خوب

علی (علیه السلام) و کاسب بی ادب:

در ایامی که امیرالمومنین (علیه السلام) زمامدار کشور اسلام بودند، اغلب به سرکشی بازارها می رفتند و گاهی به مردم تذکراتی می دادند.

روزی از بازار خرما فروشان گذر می کردند، دختر بچه ای را دیدند که گریه می کند، ایستادند و علت گریه اش را سۆال کردند. او در جواب گفت: آقای من یک درهم داد خرما بخرم، از این کاسب خریدم به منزل بردم امّا نپسندیدند، حال آورده ام که پس بدهم کاسب قبول نمی کند.

ادامه مطلب: اخلاق خوب داشته باشیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد اخلاق
نمایش از 11 آذر 1393 بازدید: 123
پرینت

 چگونه سعي كنيم تا اخلاق و رفتار صحيحي چه در خانه و چه در حد اجتماع داشته باشيم؟ نحوه صحيح برخورد را برايم بيشتر توضيح دهيد.

از اين كه در صدد هستيد متخلق به اخلاق پسنديده شويد و قدمي در اصلاح خود برداريد، جاي خوشحالي دارد واين تصميم خود اولين قدم در اصلاح اخلاق است. زيرا تا وقتي ما فكر كنيم اخلاقمان خوب است و هيچ عيب و ايرادي نداريم، هيچگاه براي تغيير آن كاري نمي كنيم. در حديثي آمده كه يكي از نعمت هاي بزرگ خداوند به بنده اش اين است كه: «بصره بعيوب نفسه؛ او را به عيب و نقص هاي اخلاقي اش آگاه مي كند».
قبل از اين كه بخواهيم راهكاري در اين زمينه ارائه دهيم توجه شما را به دو نكته جلب مي كنيم:
1. هدف اصلي از بعثت پيامبران و به طور كلي دين و مذهب در اصلاح نفس و دارا شدن اخلاق نيكو خلاصه مي شود. در سوره شمس خداوند پس از يازده قسم مي فرمايد: «قد افلح من زكها؛ هر كس نفس خود را تزكيه و اصلاح كند رستگار شده است».
در جاي ديگر مي فرمايد: «هو الذي بعث في الاميين رسولا منهم يتلو عليهم آياته و يزكيهم و يعلمهم الكتاب...؛ خداوندي كه در بين مردم پيامبري مبعوث كرد تا آيات الهي را بر آنها تلاوت كند و آنها را از اخلاق بد و آلوده برهاند و كتاب الهي را به آنها بياموزد» (جمعه، آيه 2).
همچنين در حديث معروفي از پيامبر خدا آمده كه فرمود: «اني بعثت لاتمم مكارم الاخلاق؛ من براي كامل كردن اخلاق خوب و پسنديده مبعوث شدم».
بنابراين انسان كامل از نظر دين انساني است كه اخلاقش خوب باشد و از عادت هاي بد پاك باشد.
2. به همان اندازه كه اصلاح اخلاق و دور شدن از زشتي هاي اخلاقي مهم است، رسيدن به اين مرحله، سخت و طاقت فرساست و نيازمند تلاش و سعي دائمي و صبر و استقامت است. بعضي از اساتيد اخلاق مبارزه با هواي نفس و عادت هاي زشت اخلاقي را مانند كندن چاه با سوزن يا مو مي دانند و مي گويند اگر كسي بخواهد از درون جانش به آب حيات برسد بايد آن را به سختي و در مدت طولاني حفر كند. نابرده رنج گنج ميسر نمي شود. بنابراين خلاص شدن از شر زشتي هاي اخلاقي مثل تكبر، حسد، طمع و مانند آن نيازمند تلاش و از خودگذشتگي زياد است و به همين خاطر نه تنها بايد در اين راه داراي عزمي راسخ باشيم و در مقابل احساسات دروني خود مقاومت كنيم و تلخي اين مقاومت را تحمل كنيم، بلكه بايد دائما با دعا وتوسل از خدا ياري بجوييم، چنانچه در دعاهاي منقول از امامان اين مسأله آمده است. مثلا در دعاي شعبانيه مي فرمايد: «الهي لم يكن لي حول فانتقل به عن معصيتك...؛ خدايا اگر ياري و كمك تو نباشد نمي توانم خود را از گناه دور كنم»

ادامه مطلب: چگونه سعي كنيم تا اخلاق و رفتار صحيحي چه در خانه و چه در حد اجتماع داشته باشيم؟ نحوه صحيح برخورد...
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 139 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید