نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 73
پرینت

نقش دين در زندگى انسانها

براى پى بردن به نقش دين در زندگى قبلا بايد تعريف و ماهيت دين روشن گردد، و بطور خلاصه آن را مى توان چنين تعريف كرد:

«دين» يك نهضت همه جانبه، براى اصلاح فكر و عقيده، و پرورش اصول عالى اخلاق انسانى، و حسن روابط افراد اجتماع، و حذف هرگونه تبعيض ناروا، در پرتو ايمان بخدا و احساس مسؤوليت درونى است.

با توجه به اين تعريف علل نياز ما به دين و تعليمات دينى آشكار مى گردد; اما بگونه اى گسترده تر مى توان گفت علل نياز ما به دين از چند نظر است:

 1ـ پشتوانه اى براى اصول اخلاق

مذهب پشتوانه اى براى اصول اخلاق انسانى همچون عدالت; امانت، درستكارى; برادرى; مساوات; حق شناسى، گذشت، فداكارى،

كمك به نيازمندان; و ديگر صفات عالى انسان است; همان اصولى كه بدون آنها نه تنها زندگى ما نظم و آرامش خود را از دست مى دهد بلكه به يك ميدان جنگ تبديل مى گردد، البتّه ممكن است اين اصول اخلاقى و اجتماعى را بدون مذهب هم پيدا كرد ولى مسلّماً بدون «يك اعتقاد راسخ دينى» اين مفاهيم نه تنها اصالت خود را از دست مى دهند، بلكه بصورت يك سلسله «تذكرات غير لازم الاجرا» در مى آيند، چه اين كه اصول اخلاقى منهاى مذهب مانند نصايح يك دوست صميمى خواهد بود كه در عمل به آن و عدم عمل به آن كاملا مختاريم.

ادامه مطلب: نقش دين در زندگى انسانها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 93
پرینت

نقش دین در رفع بحران های انسانی

دین نه تنها انسان را به حوزه خاصی از شناخت محدود نمی کند، بلکه افق بازتری را پیش روی او می گشاید و عقل به تنهایی، توان نیل به این مهم را ندارد. خوشبختانه انسان قرن بیست و یکم به نقش دین در حل بحرانها پی برده است و به سوی آن گرایش پیدا می کند. آمارهای اروپا و آمریکا درباره اقبال به دین گویای این مطلب است. بر اساس جدیدترین پژوهش های جامعه شناختی چه در آفریقای جنوبی و مکزیک که نسبتا توسعه نیافته هستند، و چه در آمریکا، که به لحاظ اقتصادی جزو جوامع پیشرفته است، بیش از گذشته به وجود خدا ایمان دارند.شاید بتوان روزگار ما را عصر بازگشت به دین نامید. مکاتب بزرگ مادی گرایی و مادی نگری اکثرا شکست خورده اند و برای بشر رنج دیده امروز مجال تامل در معنویات و بازگشت به سنت های آسمانی فراهم گردیده است.

ادامه مطلب: نقش دین در رفع بحران های انسانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 104
پرینت

جلسه اول - سبک زندگی کجای دین ماست؟

سبک زندگی کجای دین ماست؟-۱
استاد پناهیان: سبک زندگی کجای دین ماست؟/ اولین خطابِ «یا ایها الذین آمنوا» مربوط به یک سبک رفتاری است، نه یک اخلاق، عقیده یا علاقه
حدود یک دهه است که دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران، در دهۀ محرم هر سال پای سخنرانی‌های حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان می‌نشینند. این استاد حوزه و دانشگاه موضوع سخنرانی این دهه خود در دانشگاه تهران را با یک پرسش معرفی کرده است: «سبک زندگی کجای دین ماست؟»

استادپناهیان در اولین روز سخنرانی خود، با بیان اینکه سبک زندگی به آن بخشی از ظاهر و رفتار ظاهری انسان بازمی‌گردد که قابل مدیریت است و خصوصاً به زیبایی و خوشایندی نیز ربط پیدا می‌کند، و در پاسخ به این سوال که «آیا سبک زندگی و این ظاهر و شکل و صورت رفتاری از نگاه دین اهمیت دارد یا نه؟» گفت: «ضمن توجه به تفاوت سبک زندگی با اخلاق، باید بگوییم که اسلام فقط با اخلاقِ ما کار ندارد بلکه با سبک زندگیِ ما نیز کار دارد. مثلاً اینکه ما عصبی‌مزاج هستیم یا نه، جزء سبک زندگی نیست (بلکه به اخلاق مربوط می‌شود)، اما اینکه چگونه عصبانیت خود را ابراز کنیم جزء سبک زندگی است، مثلاً اینکه با ناسزا گفتن، فریاد زدن، شکستن ظروف و ... عصبانیت خود را بروز دهیم جزء سبک زندگی محسوب می‌شود. دین به سبک زندگی ما کار دارد»

ادامه مطلب: جلسه اول - سبک زندگی کجای دین ماست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 103
پرینت

اهمیت دین خدا در مسیر زندگی انسان ‏ها

اهمیت دین خدا به حدی است که در آيه 9 سوره انفطار مي فرمايد انحراف شما از مسير انسانيت و حيوانيت و بدتر از حيوانيت همين است كه دين خدا را تكذيب مي كنيد و خود را از دايره دين خدا خارج مي كنيد. همانطور كه هر ماشيني يك جاده صاف و هموار اتوباني لازم دارد تا سالم حركت كند و سالم به مقصد برسد ، ماشين وجود انسان هم يك چنين جاده راست و مستقيم لازم دارد كه بدون انحراف خود را به مقصد برساند و آن جاده، دين خداوند متعال است. خداوند براي خلقت ما، خط حركت براي ما ساخته و راه راست بوجود آورده كه انحراف از اين خط درست مانند انحراف ماشينها از جاده مستقيم بطرف دره ها و بيابانها است كه بجز هلاكت سودي ندارد. يك چنين انساني يك چنين ديني لازم دارد تا بتواند خود را به ثمر برساند.

ادامه مطلب: اهمیت دین خدا در مسیر زندگی انسان ‏ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 68
پرینت

نقش دین در زندگى انسانها

براى پى بردن به نقش دین در زندگى قبلا باید تعریف و ماهیت دین روشن گردد، و بطور خلاصه آن را مى توان چنین تعریف کرد:
«دین» یک نهضت همه جانبه، براى اصلاح فکر و عقیده، و پرورش اصول عالى اخلاق انسانى، و حسن روابط افراد اجتماع، و حذف هرگونه تبعیض ناروا، در پرتو ایمان بخدا و احساس مسؤولیت درونى است.
با توجه به این تعریف علل نیاز ما به دین و تعلیمات دینى آشکار مى گردد; اما بگونه اى گسترده تر مى توان گفت علل نیاز ما به دین از چند نظر است:
۱ـ پشتوانه اى براى اصول اخلاق
مذهب پشتوانه اى براى اصول اخلاق انسانى همچون عدالت; امانت، درستکارى; برادرى; مساوات; حق شناسى، گذشت، فداکارى،
کمک به نیازمندان; و دیگر صفات عالى انسان است; همان اصولى که بدون آنها نه تنها زندگى ما نظم و آرامش خود را از دست مى دهد بلکه به یک میدان جنگ تبدیل مى گردد، البتّه ممکن است این اصول اخلاقى و اجتماعى را بدون مذهب هم پیدا کرد ولى مسلّماً بدون «یک اعتقاد راسخ دینى» این مفاهیم نه تنها اصالت خود را از دست مى دهند، بلکه بصورت یک سلسله «تذکرات غیر لازم الاجرا» در مى آیند، چه این که اصول اخلاقى منهاى مذهب مانند نصایح یک دوست صمیمى خواهد بود که در عمل به آن و عدم عمل به آن کاملا مختاریم.
از طرفى این صفات – قبل از هر چیز – بر اساس یک سلسله کیفیات درون ذاتى و عقیده اى استوارند، و طبعاً از قلمرو و نفوذ قوانین معمولى بیرون هستند.
بنابراین ایمان به علم و قدرت لایزالى که از درون و بیرون انسان بطور یکسان آگاه است و بر آن نظارت مى کند، مى تواند ریشه نهال هاى اخلاقى را در درون جان انسان پرورش دهد، و افراد را بطور خود کار به «درستى»، «و انجام وظیفه» و هنگام لزوم «گذشت» و «فداکارى» و «ایثار» وادارد.
همان طورى که «ویل دورانت» فیلسوف و مورخ معروف در کتاب «لذّات فلسفه» مى گوید: «بدون ضمانت مذهب اخلاق یک حسابگرى بیش نیست»، و بدون آن احساس تکلیف از میان مى رود.
۲ـ تکیه گاه براى مبارزه با حوادث سخت زندگى

ادامه مطلب: نقش دین در زندگى انسانها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 70
پرینت

سبک زندگی از منظر دین

نویسنده: حجت الاسلام محسن الهی

 یکی از مؤلفه های مهم سنجش یک دین، کارآمدی آن دین در مدیریت زندگی فرد و جامعه است و هر مکتب و نحله فکری در پی این است که خود را کارآمد نشان دهد. از لحاظ روان شناسی انسان طالب رسیدن به چیزی است که نفع او را در پی داشته باشد؛ حتی اموری که از لحاظ نفع معقول، فاقد سود هستند، ولی موجب شادی کاذب و موقت می شوند، میل نفع طلبی حکم به پیگیری این امور می کند. زنده یاد علامه طباطبایی این مبحث را با عنوان بحث «استخدام» مطرح می نمایند. یعنی انسان برای رسیدن به مقاصد خود، تمام امکانات و ابزار جهان مادی را به استخدام و خدمت خود می گیرد و هدف وی از این کار، به دست آوردن نفع و سود شخصی قبل از هر چیز دیگر است. این روحیه باعث می شود انسان بیشتر در حالت تهاجم به سر ببرد تا در حالت تعاون. برای مثال در بحث تمدن و توحش، آدمی وقتی می بیند عده ای در حال تجاوز از محدوده های خاصی هستند، نه برای اینکه مانع طغیان آنها شود، بلکه از این رو که خود نیز به عوایدی برسد، دست به وضع قوانین و تمایل برای ایجاد سازوکارهای قانونمند زندگی می زند. این ناشی از همان روحیه استخدام بشر است. بالطبع این گونه انسانی توحش را بر تمدن می پذیرد؛ ولی نباید پنداشت که قضیه به اینجا ختم می شود. چون انسان دارای دو بُعد طبیعی و غریزی (فطری) است. در بعد طبیعت میل انسان به توحش بیش از تمدن است و الا آدمی فطرتاً تمایل به تمدن دارد. علت میل انسان به استخدام دیگران، رسیدن به اهداف خود است که ناشی از همان روحیه جلب نفع برای خود است.

ادامه مطلب: سبک زندگی از منظر دین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 64
پرینت

بایسته‌های سبک زندگی دینی

نویسنده: امین کاظم‌زاده عطوفی

چکیده:

بحث از سبک زندگی از جمله ضروری ترین و کاربردی ترین امور زندگی فردی و اجتماعی انسان است. گرچه مقوله سبک زندگی موضوع نو و تازه‌ای نیست و بزرگانی از علمای شیعه به این موضوع با عناوین مختلف پرداخته و حدود و آدابی را بر مبنای ایمان و عمل صالح بیان کرده و تألیفاتی در این زمینه نگاشته‌اند؛ که از آن جمله می‌توان به کتاب «حلیه المتقین» از علامه مجلسی (ره) و کتاب «سنن النبی» از مرحوم علامه طباطبایی (ره) اشاره نمود. اما آنچه امروز سبب احیاء دوباره و توجه مضاعف اجتماع ما به این مقوله شده است بیانات عمیق رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای در تبیین اهمیت جایگاه و کیفیت سبک زندگی٬ خصوصا (سبک زندگی اسلامی) است. به نظر می‌رسد قبل از آنکه درباره سبک زندگی و حدود و آداب آن بحث و تبادل نظر صورت پذیرد؛ تعیین نوع رویکرد به مقوله سبک زندگی حائز اهمیت خواهد بود. به طور حتم آنچه سزاوار یک جامعه اسلامی است چیزی نیست جز سبک زندگی دینی با محوریت اسلام. طبیعی است که هر رویکردی بایسته‌ها و شاخصه‌هایی مخصوص به خود را طلب می‌کند که از آن جمله عنوان سبک زندگی از منظر اسلام و آداب اسلامی است. بی تردید یک سبک زندگی اسلامی به معنای حقیقی کلمه دارای ارکانی است که از مهمترین آن‌ها تبعیت از وحی٬ زندگی بر مبنای یاد خدا و آخرت و تبعیت از اسوه وحیانی می‌باشد.
کلیدواژه:

سبک زندگی٬ تبعیت از وحی٬ اسوه وحیانی٬ سنت٬ ایمان به خدا و آخرت٬ حیات طیبه٬ هوی و هوس٬ الگو٬ قرآن و عترت

ادامه مطلب: بایسته‌های سبک زندگی دینی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 72
پرینت


بذر دين، رويش زندگي

نويسنده: جواد محدثي

وقتي درختي مي خشکد، يا ريشه اش به آب نمي رسد، يا دچارآفتي شده است. وگرنه، در شرايط عادي، بايد درخت برويد و ميوه دهد و در درخت بودن خويش به کمال برسد.
انسان چگونه مي خشکد؟ ريشه در آب داشتن انسان به چيست؟ ميوه و ثمر درخت «وجود انسان» کدام است؟ و ... در يک جامعه: سعادت انسان در چيست و سعادتمند کيست؟
زندگي، مانند روياندن يک گل و کاشتن نهال وسرسبز ساختن يک مزرعه است: مزرعه ي وجود! فصلي، مخصوص بذر افشاني و نهال نشاني است، فصلي هم مخصوص برداشت محصول و چيدن ميوه ودروکردن خرمن و انباشتن انبار.
در نگاه دين، «زندگي» يک «مزرعه» است، «انسان» هم «دهقان» بذر خويشتن وروياندن نهال فطرت است. «سعادت» هم «آفت زدايي» از اين بوستان و به ثمر نشستن اين نهال ورسيدن به «کمال انساني» است. «غفلت» هم «آتش» ي است که در اين خرمن مي افتد و همه ي برگ و بارها را مي سوزاند.
خوشبخت، کسي است که بداند از کجا آمده، در کجاست و به کجا مي رود؟ درک اين «فلسفه ي حيات» رسيدن به «بلوغ» است و هر که خام بميرد و به اين مرحله نرسيده، رخت از جهان بربندد، کال و نارس مرده و نابالغ، جهان را وداع گفته است؛ هر چند هشتاد سال سن داشته باشد و دهها نوه و نتيجه!
اين، محصول همان غفلت از «چرايي» و «چگونگي» زيستن است.

ادامه مطلب: بذر دين، رويش زندگي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 70
پرینت

رفتار اقتصادی در سبک زندگی دینی

  مفهوم سبک زندگی در غرب متفاوت از آن چیزی است که مقام معظم رهبری در سخنان خود بیان نموده‌اند. می‌توان گفت «سبک زندگی» در اندیشه غربی حالتی خاص از تعریف رهبر معظم انقلاب از سبک زندگی است. چرا که سبک زندگی از دیدگاه غربی بر یک سری مفاهیم فردی تکیه دارد که محدود در بهداشت، اجتماعات، غذاخوردن و … می‌باشد. این تلقی از سبک زندگی تمامی شئون زندگی فرد را در بر نمی‌گیرد. به عنوان مثال شامل نحوه رفتار در بازار و کسب و کار نخواهد شد و در مورد آنها بحث نمی‌کند حال آنکه رهبری تقریبا تمامی شئون معیشتی انسان را در سخنان خود مدنظر قرار دادند و دامنه این مفهوم را به بخش نرم افزاری تمدن گسترش داده اند. می‌توان ادعا کرد که دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تمدن متاثر همدیگر می‌باشند و تصحیح هر یک می‌تواند زمینه تغییر و تحول در دیگری را ایجاد کند. در ادامه به تاملاتی در باب سبک زندگی و اثرات آن بر اقتصاد اسلامی می‌پردازیم.

معنای سبک زندگی در بیان مقام معظم رهبری:

ادامه مطلب: رفتار اقتصادی در سبک زندگی دینی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 74
پرینت

تبیین ماهیت شادی از منظر دین

نویسنده:شهره سادات صیفی حصار

شادی یعنی بالندگی، نشاط، حرکت و سیلان که در مقابل آن جنود، خمودگی، یخ زدگی، رکود و مرداب است. هر موجودی که بخواهد زنده باشد، باید به این مفهوم، حرکت داشته و شاد باشد؛ زیرا، نه تنها زندگی مخالف افسردگی، بلکه مساوی شادی و سرور می باشد. اگر در زندگی حرکت، سیلان، بالندگی و نشاط وجود نداشته باشد اصلاً زندگی امکان پذیر نیست. بنابراین چون دین از منبع لایزال حیات سرچشمه می گیرد، پیام آن هم همان حیات واقعی است. بدین جهت اندیشه دینی قائل به مرگ نبوده و حیات را امری مستمر و جریان دار قلمداد می کند، پیام دین حیات و زندگی است «ولنحیینک حیاة طیبة» تمام هستی ازمنظر قرآن در جنبش و حرکت می باشد.
جـمله ذرات عـالم در نـهـان
با تو می گویند روزان و شبان
ما سمیعیم و بصیریم و هشیم
با شما نامحرمان ما خامشیم

ادامه مطلب: تبیین ماهیت شادی از منظر دین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 77
پرینت

معنی داری زندگی در قرآن کریم (1)

نویسنده :دکتر ابراهیم فتح الهی

چکیده

«فلسفه حیات» یا «معنی زندگی» یکی از اساسی ترین موضوعات زندگی انسان است. عدم پاسخگویی به این سؤال که «هدف حیات و معنی زندگی چیست؟» زندگی را به سمت پوچی و بی هدفی می کشاند. یکی از آموزه های ادیان الهی معنی دار بودن و هدفمند بودن زندگی است. مطالعه روشمند و موضوعی در آیات قرآن کریم نشان میدهد که قرآن کریم به عنوان کامل ترین کتاب الهی بیشترین توجه را به مسأله معنی داری زندگی داشته و در آیاتی بسیار زندگی انسان را هدفمند معرفی کرده است. از نظر قرآن کریم زندگی دنیوی انسان، موضوعیت دارد و در ارتباط تنگاتنگ با آخرت قرار دارد. قرآن کریم برای درک معنی و حقیقت زندگی، انسان ها را به مطالعه در اسرار آفرینش دعوت می کند.
در مقاله ی حاضر دلایل معنی دار بودن زندگی از نظر قرآن کریم بررسی شده و سپس عوامل مؤثر در معنی بخشی به زندگی از دیدگاه های مختلف و قرآن کریم مورد تحلیل قرار گرفته است.
کلمات کلیدی: فلسفه ی حیات، معنی داری، هدفمندی، کمال گرایی، خلأ وجودی، پوچگرایی


1. مقدمه

ادامه مطلب: معنی داری زندگی در قرآن کریم(1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 80
پرینت

معنی داری زندگی در قرآن کریم (2)

نویسنده :دکتر ابراهیم فتح الهی

 5. عوامل مؤثر در معنی بخشیدن به زندگی

احساس تنهایی و انزوا، سرگردانی و بلاتکلیفی، احساس پوچی و بیهودگی و بالاخره از خود بیگانگی (الیناسیون) عمده ترین مشکلات روزگار ماست. تلاش در یافتن معنایی در زندگی خود نیرویی اصیل و بنیادی است (فرانکل 1385: 141) و در دنیا چیزی وجود ندارد که به انسان بیشتر از یافتن معنی وجودی خود در زندگی یاری کند (فرانکل، 1385: 156). بر این اساس باید دید چه عوامل و نیروهایی می توانند در یافتن معنای واقعی زندگی به انسان کمک نمایند.
1.5. تأثیر دین در معنی بخشیدن به زندگی

یکی از دلایل عمده ی گرایش به دین از نظر بسیاری از روان شناسان و فلاسفه اگزیستانسیالیست معناجویی برای زندگی است. آنها معتقدند که علت عمده ی نابسامانی های روانی ما نشئت گرفته از بی معنی بودن زندگی است. ویکتور فرانکل پایه گذار مکتب اصالت معنا می گوید: «ما اگر ندانیم چرا باید زندگی کنیم، آنگاه در حقیقت زندگی نمی کنیم، فقط به حیات بیولوژیک خود ادامه می دهیم». انتظار آدمیان از دین این است که آنان را از وضع و حال موجود نامطلوب به وضع و حال مطلوب برساند، از این راه که به زندگی معنا ببخشد و عدم مطلوبیت آن را بزداید. (ملکیان: 1380: 112)
آلپورت در ارتباط با سیستم های ارزشی و دین معتقد است که کارکرد و وظیفه ی هر سیستم ارزشی، وحدت دادن به حیات انسان است. برطبق نظر او بالاترین سیستم ارزشی که به انسان وحدت می دهد، سیستم ارزشی دینی است. این سیستم بهترین زمینه را برای یک شخصیت سالم آماده می کند. (دوآن 1364)
پژوهش هایی بسیار در خصوص تأثیر دین و اعتقاد به ادیان برمعناداری زندگی صورت گرفته است. براساس این پژوهش ها، دین و جهان بینی توحیدی ساختارهای ذهنی و شخصی افراد را وسعت می بخشند و قابلیت و ظرفیت تفسیر و تحلیل شناختی را بهبود می بخشند و به این ترتیب توانایی کل نگری اشخاص افزایش می یابد. این شناخت ها باعث می شود انسان، جهان هستی را مجموعه ای بی ارتباط، تصادفی، بی نظم و بدون علت نداند؛ بلکه جهان را پدیده ای نظام مند، پیچیده، دارای قانون بشمارد که نوعی اراده، تدبیرو معنا در آن نهفته است. علاوه بر آن دلیل ظرفیت انسان برای خودآگاهی، افراد به ناچار با این حقیقت که آنها روزی خواهند مرد، روبه رو می شوند، و این احساس فناپذیری می تواند علت زیربنایی ترس و حتی احساسات پوچ گرایانه شود. دین با وعده دادن به جاودانگی در دنیای دیگر با این احساسات مبارزه می کند و به زندگی معنی می بخشد و در ذهن و مخاطبانش، برای این جهان ثبات و دوام فراهم می کند، ایجاد امید می نماید و ترس از فناپذیری را از بین می برد. (سیزنسکی 1990: 67-85)
همچنین دین و جهان بینی های فرهنگی با تدارک زمینه ای که در آن زمینه فرد خودش را با ارزش و با شکوه تصور می کند عزت نفس نسبتاً پایداری را ایجاد می نماید. البته داشتن عزت نفس نیز نیازمند این است که شخص در یک جهان با معنی خودش را فردی ارزشمند ببیند و این امری است که با دین فراهم می شود. (سیزنسکی 1990: 67-85)

ادامه مطلب: معنی داری زندگی در قرآن کریم(2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 67
پرینت

ارزش و اهمیت نماز در زندگی و رستگاری انسان

نویسنده :محسن سلحشور

 بسم الله الرحمن الرحیم

نماز در دین اسلام والاترین فریضه بعد از ولایت می باشد و از ارزش زیادی بر خوردار است در این مقاله سعی شده است ارزش و اهمیت و نقش نماز در سعادت و رستگاری به اختصار بیان شود تا با آگاهی و بصیرت بیشتر به این عبادت بپردازیم و از انجام این فریضه الهی محروم نمانیم .
نماز

نماز فریضه ای است در تمام ادیان و جود داشته است . در دین اسلام نماز به صورت نماز های یومیه ، مستحبی و دیگر نماز ها می باشد. در ادیان دیگر ، برای مثال در دین مسیحت ، حضرت عیسی در گهواره می فرماید :«خدایم مرا به نماز و زکات سفارش کرده است.» و در دین حضرت ابراهیم خلیل الله ، «حضرت ابراهیم همسر و کودک خویش را در بیابان داغ مکه ، آن هنگام که هیچ آب و گیاهی نداشت ، برای به پا داشتن نماز مسکن داد.»
در اسلام والاترین فریضه بعد از ولایت که مسلمین بایدآن را ادا کنند ، نماز است به گونه ای که دیگر اعمال انسان از جمله ، نیکی به دیگران ، صدقه و ... با شرط قبولی نماز مورد قبول حق تعالی قرار می گیرد. حجت الاسلام قرآئتی در کتاب تمثیلات خود نماز را به گواهینامه رانندگی تشبیه می کند ، گواهینامه ای که مجوز رانندگی در بزرگراه سعادت است و اگر این گواهینامه را نداشته باشیم دیگر کارت ها برایمان کاری نمی کند باتوجه به اهمیت و ارزش این فریضه ی اللهی نباید از آن غافل باشیم و سعی کنیم هر چه بهتر و زیبا تر این عبادت را انجام دهیم.

ادامه مطلب: ارزش و اهمیت نماز در زندگی و رستگاری انسان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد دين و زندگي
نمایش از 21 خرداد 1394 بازدید: 66
پرینت

قلمرو دخالت دین در زندگی انسان

نویسنده: ظاهر حبیبی

چکیده

در باره هدف ویا کار کرد دین در زندگی بشر دیدگاه های گوناگونی وجود دارد که می‌توان آن‌ها رابطور کلی در چهار دسته تقسیم کرد که هر کدام روی مبانی خاصی استوار است.
برخی دین را برای دنیا گفته‌اند و برخی هم برای آخرت و عده ای هم برای هردو با یک برنامه پیوسته و سرانجام دسته ای دین را برای هر دوجهان و لی با برنامه های متفاوت و جدا از هم، ابراز نظر کرده‌اند.
در بین اندیشوران اسلامی نیز برخی دارای نظر افراطی و گروهی هم دیدگاه تفریطی نسبت به کارکرد دین دارند، و در این میان عده ای هم از نظر اعتدالی برخوردارند.
واژگان کلیدی: دین، سعادت، قلمرو، اعتدال، دنیا، آخرت.
مقدمه

بشر سعادت خواه و جستجوگر که دنبال سعادت می‌دود و هرگز دست از طلب آن بر نمی‌دارد، این گمشدة خویش را می‌تواند در پرتوی دین و ایمان پیدا کرد و روح تشنه سعادت را از چشمه سار ذلال و حیات بخش آموزه های دینی سیراب کرد و با نور دین و ایمان می‌تواند این گوهر گران بهای خویش را در ظلمت کده ماده و شهوات پیدا کرد.

ادامه مطلب: قلمرو دخالت دین در زندگی انسان
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 105 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید