نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 579
پرینت

همه ی آنچه در باره ی غیبت کردن باید دانست. استاد عاشورخانی بخش دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت دوستان در جلسه پیش بحث غیبت را که آغاز کردیم تعریف غیبت را عرض کردیم از قاموس،من تعریف های دیگر در کتاب های دیگرنگاه کردم در این فاصله همین مراد را داشتند همه آنها،خدمت شما عرض کنم غیبت آن است که انسان عیب دیگری را درغیابش یاد کند در حالی که احتیاجی به ذکر آن نیست هیچ ضرورتی نیست که آن را مجاز کند او را، شیخ انصاری در مکاسب محرمه اش اینطور گفته بر هر صورت جز چیز های حرام قا یل شده ،{ غیبت آن است که برادر دینی ات را به آنچه که کراهت دارد یاد کنی} البته من توضیح دادم آن جلسه که برخی علماحتی می گویند اگرخوبی هایی دارند راضی نیستند یا خوششان نمی آید یا کراهت قایلنداحتیاط کنیم و آن را نگوییم از خوبیهایشان مگر امور تربیتی و اصلاحی باشد مرآت السعاده مرحرم نراقی که کتاب اخلاقی بزرگ ماست که خیلی مبسوط مسایل علم النفس وعلم اخلاق را بحث کرده و شما با آن آشنا هستیدکه هر نوعی که نقص از غیر را بفهماند یعنی عیب کسی را به ما بفهماند خواه قول باشد خواه فعل ، با اشاره یا ایما ، یا رمز حتی ، یا نوشتن ، رمز یعنی این که مثلا َ من و شما یه قراری می گذاریم می گوییم مثلا عدد فلان یا گل فلان یا یک اسمی واین مراد ما از این اسم بیان عیب یک فرد دیگری است یا یک نقصی در یک فرد،این هم می شود غیبت .
در اصول کافی جلد 4باب اخلاق را که شما باز کنید که خیلی از دوستان به آن آشنایند این کتاب از کتب معتبر ماست منابع فقهی ماست کتاب اربعه می گوید که یاد کردن فرد غایب است به چیزی که در آن بدگویی اوست در کتاب معتبر اهل سنت بحث جوهره در سحا گفته {گفتن حرفیست که اگر آن فردی که غایب است بشنود ناراحت می شود اگر چیزی را پشت سر کسی بگویی یا کاری را انجام دهی که آن فرد ناراحت شود این غیبت است غیبت از اغتیاب است ، پشت سر کسی بد گویی کردن است یا کاری را انجام دادیم که نقص یا عیب اورا بگوییم.

ادامه مطلب: همه ی آنچه در باره ی غیبت کردن باید دانست. استاد عاشورخانی بخش دوم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 416
پرینت

آسیب شناسی اجتماعی غیبت

پدیدآور: حاجی حسینی، حسن،

چکیده:

بر اساس مبانی دینی، غیبت به عنوان یک رفتار نابهنجار محسوب می شود. این رفتار ضدارزشی، موجب بروز آسیب ها و مشکلات متعدد اجتماعی می شود و از آنجاکه متأسفانه در جامعه فعلی هم رواج دارد، بازخوانی و بازکاوی این پدیده با توجه به مدل های متنوع روابط جمعی، ضروری به نظر می رسد، تا با شناخت آسیب ها و درمان آن، گامی مهم در مقابل انحرافات، برداشته شود. در این تحقیق سعی شده است از منظر جامعه شناختی، به اختصار مهم ترین آسیب هایی که غیبت در روابط اجتماعی ایجاد می نماید ونقش و کارکرد آن در شبکه روابط اجتماعی بیان گردد و پس از تبیین عوامل اجتماعی آن، راهکارهای عملی رفع غیبت نشان داده شود.

واژگان کلیدی:

غیبت، آسیب شناسی، آسیب های اجتماعی، روابط اجتماعی، همبستگی اجتماعی، بی نظمی اجتماعی، منزلت اجتماعی، واگیری اجتماعی، ، کنترل اجتماعی، عرفی شدن، جواز غیبت.

ادامه مطلب: آسیب شناسی اجتماعی غیبت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 505
پرینت

غیبت کردن

غیبت از جمله صفات و خصلت هاى ناپسندى است، از آنجایى که سرمایه بزرگ انسان در زندگى حیثیت و آبروى اوست، و هر آنچه آن را به خطر بیندازد مانند آن است که جان او را به خطر انداخته باشد، بلکه گاه ترور شخصیت از ترور شخص مهمتر محسوب مى شود، و اینجا است که گناه آن از قتل نفس نیز سنگین تر مى شود.

آمنه احسانی
و غیبت باعث مى شود که این سرمایه بزرگ بر باد رود و حرمت اشخاص درهم بشکند و حیثیت آنها لکه دار شود. لذا پرهیز از غیبت از جمله شروط و آداب اسلامى است. و همه مؤمنین باید به عنوان یک وظیفه شرعى از این صفت زشت پرهیز نمایند چنانچه مؤمنین در رابطه با دیگران از این عمل زشت پرهیز کنند، جامعه و روابط آن و نحوه معاشرت و همزیستى مسلمانان با یکدیگر پاک و سالم مى گردد([1]).

مفهوم لغوى و اصطلاحى غیبت
غیبت در لغت، در غیاب دیگران بدگویى کردن و سخن ناخوشایند گفتن نسبت به دیگران است.([2])
و در اصطلاح غیبت در شرع و اخلاق به معناى گفتگو کردن درباره نقایص و عیوب برادر دینى در غیاب او است، به گونه اى که اگر با خبر شود، ناراحت شود، خواه نقص او از نظر دین و اخلاق باشد، یا از نظر جسم، گفتار و حتّى نقص منزل و لوازم زندگى و امثال آن باشد.([3])

تعریف غیبت
در ابتداى بحث باید غیبت را تعریف کنیم، که قرآن و روایات غیبت را چگونه بیان مى کنند و در فقه غیبت چگونه تعریف شده است.

خداوند در قرآن مى فرماید: (یاایها الذین آمنوا اجتنبوا کثیرا من الظن ان بعض الظن اثم ولاتجسسوا ولایغتب بعضکم بعضا ایحب احدکم ان یاکل لحم اخیه میتا فکرهتموه واتقوا الله ان الله تواب رحیم) (حجرات، 49/12)

ادامه مطلب: غیبت کردن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 387
پرینت

غیبت کردن از چه کسانی ایراد ندارد؟ / جایی که خدا خودش هم غیبت می کند

بازگو کردن زشتی های دیگران و غیبت آنها همواره مورد نکوهش بوده، اما در تعالیم دینی مواردی نیز برای غیبت کردن مجاز شمرده شده است.
به گزارش خبرآنلاین، استاد مرتضی مطهری در مجموعه سخنرانی هایی که تحت عنوان «فلسفه اخلاق» منتشر شده، درباره فاش کردن بدی ها و غیبت کردن نکاتی را مطرح کرده است. قسمتی از سخنان استاد مطهری را که درباره موارد مجاز غیبت کردن است، در ادامه می خوانید.

تهمت و بدگویی ایمان را از بین می برد

فاش کردن بدی ها و زشتی های مسلمانان از نظر خداوند نادرست بوده و همواره نهی شده است. قرآن به شدت نهی می‏ کند از اینکه فحشاء، یعنی زشتی های مسلمانان، حتی زشتی های واقعی شان‏ پخش بشود: «ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشة فی الذین آمنوا لهم عذاب‏ الیم» کسانی‏ که دوست دارند زشتی ها درباره مسلمانان و مومنان اشاعه پیدا کند، برایشان عذابی بزرگ در انتظار خواهد بود. / سوره نور، آیه 19

ادامه مطلب: غیبت کردن از چه کسانی ایراد ندارد؟ / جایی که خدا خودش هم غیبت می کند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 398
پرینت

عوامل غیبت

عوامل و انگیزه هایی که شخص را به غیبت وا می دارد :

۱- همرنگی با دوستان
یکی از انگیزه های غیبت موافقت با دوستان و همنشینان است و برخی از مردم تصور می کنند حسن معاشرت و اخلاق خوب آن است که انسان به گونه ای رفتار کند که هیچ کس از او آزرده خاطر نشود و حال آنکه این طرز برخورد نوعی نفاق و بی تفاوتی در برابر مسئولیتهاست .
کسانی که می خواهند تمام اقشار مردم از آنها راضی باشند و در دوران عمر خود حتی یک دشمن هم نداشته باشند در واقع افرادی چند چهره هستند .
اینان برای اینکه رضایت دوستان خویش را جلب کنند همرنگ جماعت می شوند و به عیب جویی از دیگران می پردازند تا دوستان را از خود راضی کنند هر چند جلب رضایت آنان موجب غضب پروردگار باشد .

ادامه مطلب: عوامل غیبت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 391
پرینت

احادیث و مقاله ای درباره غیبت کردن

گناه شنیدن غیبت : غیبت گناهى است كه غیبت كننده به تنهایى نمى‏تواند آن را انجام دهد. پس شنونده غیبت در تحقق این گناه سهیم است؛ مگر آن كه با غیبت كننده مخالفت كند و او را از غیبت باز دارد و در جایى كه نمى‏تواند با او مخالفت نماید و او را از غیبت منع كند باید از شنیدن غیبت خوددارى نماید و در قلب خویش با غیبت كننده مخالف باشد.

 پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «مَن رَدّ الخَلایق عَن عَرض اَخیهِ بِالغیبِ كانَ حَقاً عَلى اللَّه اَن یرد عَن عِرضِهِ یَومَ القیامة.(1)

 كسى كه مردم را از تعرض به آبروى برادرش در غیاب او باز دارد بر خداوند است كه در روز قیامت آبروى او را نگه دارد.»

 امام باقر(علیه السلام) در این باره فرمودند: «مَن اَغتیب عِنده اَخوهُ المُؤمِن فَنصره و اَعانه نَصره الله فِى الدنیا و الاخره و مَن لَم یَنصره و لَم یدفع عنهُ و هو یَقدر عَلى نُصرته و عَونه خَفضه الله فى الدنیا و الاخره

 كسى كه چون برادر مؤمنش را در نزد او غیبت كنند او را یارى دهد خداوند او را در دنیا و آخرت یارى مى‏دهد و كسى كه او را یارى نكند و بدگویى را از او دفع ننماید در حالى كه بر یارى او تواناست، خداوند او را در دنیا و آخرت خوار خواهد كرد. 

ادامه مطلب: احادیث و مقاله ای درباره غیبت کردن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 256
پرینت

اجازه غیبت

بحث دیگری که قابل بررسی می باشد این است که آیا انسان می تواند به دیگران اجازه دهد که از او غیبت کنند و به طور کلی بگوید : هر کس مرا غیبت کند از او راضی هستم ؟
پاسخ :
اظهار رضایت از کسانی که غیبت انسان را کرده اند اگر مربوط به گذشته باشد اشکالی ندارد , همانگونه که حضرت زین العابدین (ع) به پیشگاه خدا عرض می کند :
پروردگار من ! آن کس که در حق من بدی کرده و آنچه را تو نهی کرده ای درباره ام روا داشته و حرمت آنچه را که درباره من او را از آن بازداشتی نگاه نداشته و بی آنکه از من عذرخواهی کند از دنیا رفته و یا آنکه زنده است و حتی از من نزد اوست , پس گناهانش را بیامرز و مغفرت خود را از وی دریغ مدار . من از آنچه در حق من به ناحق ستم کرده گذشتم تو نیز او را ببخش.

ادامه مطلب: اجازه غیبت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 281
پرینت

محبوبیت غیبت کردن در بین افراد از نظر روانشناسی

رايج ترين علت غيبت، بيکاري، سر رفتن حوصله و تلاش براي رفع خستگي ناشي از آن است.خيلي از ما غيبت مي کنيم فقط به اين دليل ساده که حوصله مان سر رفته است
اگر نمی‌توانید که جلوی خودتان را بگیرید تا از این مدل سوالها راجع همکارانتان را که معمولا به صورت پچ‌پچ‌وار مطرح می‌شوند را نپرسید، اصلاً احساس تنهایی نکنید. اما دلیل گرایش ما به غیبت و شایعه چیست؟
بر اساسِ یک پژوهش جدید دلیل این موضوع این است که شایعه‌ها، کنایه‌ها و غیبت‌ها در نهایت به خودمان مربوط می‌شود. ما با استفاده از غیبت رتبۀ خودمان را در یک سلسله مراتب غیررسمی تعیین می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا جایگاه‌ خود را در این سلسله مراتب بهبود بخشیم.
در این تحقیق گروهی که به سرپرستی النا مارتینسکو از دانشگاه گرونیخن هلند صورت گرفته است آمده است: “کسانی که پذیرای غیبت می‌شوند، گرایش به استفاده از اطلاعات گروهی مثبت و منفی برای بهبود بخشیدن، بالابردن جایگاه و حفاظت از خود دارند.”

ادامه مطلب: محبوبیت غیبت کردن در بین افراد از نظر روانشناسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 379
پرینت

احکام غيبت کردن

مي خواستم درباره احکام غيبت اطلاعات کاملي داشته باشم؟
به پاسخ پرسش هاي مطرح شده توجه كنيد :
1- غيبت را تعريف كنيد؟ غيبت عبارت است از بدگويى و پرده‏درى نسبت به حيثيت و آبروى افراد، يعني در غياب شخصى كارهاى بد و ناپسند شخصي و يا عيوب و نقائص جسمى و اخلاقى او را به گونه‏اى براى ديگران بازگو كنند كه اگر به گوششان برسد، ناراحت شوند.
امام خميني رض فرموده است: غيبت عبارت است از ذكر كردن انسان را در حال غايب بودنش به چيزى كه خوش آيند نيست نسبت دادن آن را به سوى او، از چيزهايى كه پيش عرف مردم نقصان است، به قصد انتقاص و مذمت او. ( چهل‏حديث ص : 301 )
2- راه هاي تشخيص غيبت رابيان كنيد؟ اگر در مورد كسي سخني كه بيانگر نقص و عيب و بدي او است بگوييم و او باشنيدن آن ناراحت شود اين غيبت است و اگر هم شك كنيم اين سخن ما غيبت است يا خير بايد احتياط كنيم و نگوييم .

ادامه مطلب: احکام غيبت کردن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 254
پرینت

غیبت و استثنائات آن

نويسنده:هادی مطلبی

چکیده :

این مقاله در باره ی یکی از گناهان بزرگ یعنی غیبت می باشد . تحقیق پیرامون غیبت از دو جهت اهمیت فوق العاده ای دارد : یکی از آن جهت که زمینه ارتکاب به آن در زندگی مردم بسیار زیاد فراهم می شود و خیلی مبتلا به است . جهت دیگر آنکه تعابیر تکان دهنده ای درباره ی بزرگی گناه آن در دین مبین اسلام وجود دارد و آثار و عواقب خطرناکی را در دنیا و آخرت به دنبال دارد.در فصل اول حقیقت غیبت بررسی شده و توضیحاتی پیرامون مصادیق آن داده شده است . در فصل دوم و سوم بعضی از آیات و روایات در مذمت غیبت را متذکر شده ایم . سپس چند تذکر در مورد انواع غیبت ، شنیدن غیبت و رد کردن غیبت در فصل چهارم آورده شده است. در فصل پنجم موارد استثنا شده از غیبت را که در کتب مختلف فقهی و اخلاقی بیان شده است ، جمع آوری کرده و توضیح داده ایم و ضابطه ی کلی استثنا از غیبت را بیان کرده ایم .در پایان نیز از مطالب مذکور نتیجه گیری کرده و چند نکته مهم را تذکر داده ایم.چنانکه از عنوان مقاله معلوم ، است از بین مطالب فوق دو مطلب بیشتر مد نظر بوده و مورد بررسی قرار گرفته است: یکی اینکه غیبت چیست و چگونه می توان آ ن را تشخیص داد و دیگر آن که مواردی که از حرمت غیبت استثنا شده کدامند و ملاک جواز غیبت چیست ؟ سایر مطالب نیز حول این دو محور بیان شده است.
کلید واژه : غیبت – استثنا – حرام – جایز – مصلحت - مفسده
مقدمه:

ادامه مطلب: غیبت و استثنائات آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 239
پرینت

غیبت و راههای مبارزه با آن

 رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند:" غيبت در دين مرد مسلمان سريع تر از مرض اكله در درونش اثر مي گذارد، 

و فرمودند:
نشستن در مسجد در انتظار خواندن نماز عبادت به حساب مي آيد، تا زماني كه از او چيزي سر نزند. از آن حضرت سوال شد چه چيز از او سر نزند؟ حضرت فرمود: غيبت از او سر نزند."
مرض اكله، دردي است كه وقتي در عضوي از اعضاي بدن پيدا مي شود، آن عضو را مي خورد و نابود مي كند. منظور حديث اين است كه همان طور كه وقتي مرض اكله در بدن پيدا شود، عضو مبتلا را مي خورد و نابود مي سازد، غيبت كردن هم همين تاثير را نسبت به دين شخص دارد.
معناي غيبت:

فقها تعاريف فراواني براي غيبت داشته اند و معيارهايي در اين خصوص ارائه كرده اند. شيخ شهيد در كتاب كشف الريبه ملاك غيبت را اينگونه معنا كرده است كه:
" هرگاه كسي در غياب ديگري سخني نسبت به او بگويد كه عرفاً و در نزد مردم نقص و عيب به حساب مي آيد و قصد وي از اين كار سرزنش و يا برملا كردن نقص او باشد، مرتكب غيبت شده است."
همچنين ابوذر مي گويد: از رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) پرسيدم كه غيبت چيست؟ حضرت فرمودند:" غيبت عبارت است از اينكه نسبت به برادرت چيزي بگويي كه او از آن خوشش نمي آيد. ابوذر پرسيد: حتي اگر اين صفت و ويژگي در او باشد؟- باز هم غيبت، به حساب مي آيد؟- حضرت فرمود:" اگر- آن صفت- در او باشد، غيبت است؛ والا تهمت به حساب مي آيد."

ادامه مطلب: غیبت و راههای مبارزه با آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 335
پرینت

عواقب غیبت کردن

در این مقاله به طور مفصل درباره غیبت کردن عواقب دنیا و اخرت ان و راه های درمان ان سخن گفته شده است .امید است با خواندن این مقاله کسانی که غیبت میکنند دست از این گناه بسیار کبیره بردارند....

در این مقاله به طور مفصل درباره غیبت کردن عواقب دنیا و اخرت ان و راه های درمان ان سخن گفته شده است .امید است با خواندن این مقاله کسانی که غیبت میکنند دست از این گناه بسیار کبیره بردارند.
نكوهش غیبت از دید شرع

یكى‏از صریح‏ترین آیات در نكوهش غیبت كه آن را گناهى كبیره دانسته، این آیه از سوره حجرات است:

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! از بسیارى گمان‏ها در حق یكدیگر بپرهیزید كه برخى از گمان‏ها گناه است و درباره یكدیگر تجسس نكنید و برخى از شما از دیگرى غیبت نكند. آیا هیچ یك ازشما دوست دارد گوشت برادر مرده اش را بخورد؟ البته از آن كراهت دارید.

یكى از راه‏هاى شناخت بزرگ بودن گناه، مقایسه آن با دیگر گناهان بزرگ (معاصى كبیره) است. در این آیه، غیبت، با خوردن مردار مقایسه شده كه از گناهان بزرگ به شمار مى‏رود. اگر مردار، گوشت گوسفند باشد، حرام است؛ چه رسد به این كه گوشت انسان باشد و از آن مهم‏تر این كه انسان با مرده، رابطه برادرى هم داشته باشد. از این مقایسه مى‏توان دریافت كه غیبت تا چه اندازه زشت و ناپسند است!

پیشواى یازدهم، حضرت عسكرى (ع) در این باره مى‏فرماید:

بدانید كه غیبت شما از برادر مؤمنتان كه از شیعیان اهل بیت است، از خوردن گوشت مرده حرام‏تر است.

از رسول خدا (ص) چنین روایت شده است:

ادامه مطلب: عواقب غیبت کردن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 255
پرینت

غیبت و راههای درمان آن

نوزدهمین حدیث از چهل حدیث حضرت امام خمینی(ره) در خصوص غیبت، راههای ترك این گناه و گناه شنیدن غیبت است.
این مبحث با روایتی از امام صادق علیه السلام شروع می شود: امام به نقل از رسول خدا(ص) فرمودند:" غیبت در دین مرد مسلمان سریع تر از مرض اكله در درونش اثر می گذارد و رسول خدا(ص) فرمود:
نشستن در مسجد در انتظار خواندن نماز عبادت به حساب می آید، تا زمانی كه از او چیزی سر نزند. از آن حضرت سوال شد چه چیز از او سر نزند؟ حضرت فرمود: غیبت از او سر نزند."
مرض اكله، دردی است كه وقتی در عضوی از اعضای بدن پیدا می شود، آن عضو را می خورد و نابود می كند. منظور حدیث این است كه همان طور كه وقتی مرض اكله در بدن پیدا شود، عضو مبتلا را می خورد و نابود می سازد، غیبت كردن هم همین تاثیر را نسبت به دین شخص دارد.

معنای غیبت
فقها تعاریف فراوانی برای غیبت داشته اند و معیارهایی در این خصوص ارائه كرده اند. شیخ شهید در كتاب كشف الریبه ملاك غیبت را اینگونه معنا كرده است كه:
" هرگاه كسی در غیاب دیگری سخنی نسبت به او بگوید كه عرفاً و در نزد مردم نقص و عیب به حساب می آید و قصد وی از این كار سرزنش و یا برملا كردن نقص او باشد، مرتكب غیبت شده است."
همچنین ابوذر می گوید: از رسول خدا(ص) پرسیدم كه غیبت چیست؟ حضرت فرمودند:" غیبت عبارت است از اینكه نسبت به برادرت چیزی بگویی كه او از آن خوشش نمی آید.

ادامه مطلب: غیبت و راههای درمان آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقيق در مورد غیبت / غیبت کردن
نمایش از 27 فروردين 1394 بازدید: 276
پرینت

غيبت كردن مومن و آثار آن 

غيبت بر وزن «زينت » از گناهان كبيره است . قرآن مى گويد : «يـأيّها الذّين ءامنوا اجتنبوا كثيرًا مِّن الظِّنّ إنّ بعض الظّنّ إثم و لاتجسّسوا و لايغتب بّعضكم بعضًا أيحبّ أحدكم أنْ يأكل لحم أخيه ميتًا فكرهتموه واتقوا اللّه إنّ اللّه توّاب رّحيم ; (حجرات ، 12) اى كسانى كه ايمان آورده ايد از بسيارى از گمان ها بپرهيزيد كه پاره اى از گمان ها ، گناه است ! و جاسوسى مكنيد ! و بعضى از شما ، غيبت بعضى نكند ! آيا كسى از شما دوست دارد كه گوشت برادر مرده اش را بخورد ؟ از آن كراهت داريد . ]پس[ از خدا بترسيد ، كه خدا ، توبه پذير مهربان است .
مفهوم غيبت
غيبت آن ، است كه در غياب شخص مؤمن ، عيب او را فاش سازى . اگر او ، عيب نداشته باشد و به او ، عيبى را نسبت عيب دهى ، تهمت زده اى كه گناه تهمت ، از گناه غيبت ، بالاتر است ; زيرا ، سرمايه بزرگ هر انسان مؤمنى در زندگى ، حيثيت و آبروى او است و هرچه ، آن را به خطر بيندازد مانند اين است كه جان او را به خطر انداخته باشد . گاه مى شود كه ترور شخصيّت ، از ترور شخص ، مهم تر است . و لذا فلسفه مهم تحريم غيبت و اين كه از گناهان كبيره شمرده شده است ، به حفظ همين سرمايه بزرگ است .
آثار غيبت

ادامه مطلب: غيبت كردن مومن و آثار آن
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 129 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید