نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خمس
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 103
پرینت

خمس یکی از فروعات دین

خمس - عربی و به معنای یک پنجم - یکی از انواع مالیات های اسلامی است که شیعیان بدان معتقدند و به منظوررفع مشکلات مالی امت اسلامی و توزیع عادلانه ثروت و تقویت بنیه مالی حکومت اسلامی وضع شده است.

خمس در کتاب مقدس

بر اساس روایت «کتاب مقدس» بخش عهد عتیق، حکم و دستور «خمس» در زمان حکومت «یوسف» نبی به عنوان عزیز مصر و در دوره سلطنت فراعنه، از جانب خداوند به یوسف صادر گردید. در کتاب «پیدایش» - نخستین کتاب «تورات» و همچنین نخستین کتاب «عهد عتیق» - آمده است که در دوره هفت ساله برکت - پیش از دوره هفت ساله قحطی - خداوند فرمان داد تا مردم از محصول مزارعشان چهار پنجم را به مصرف خانواده‌هایشان رسانده و یکپنجم - خمس - آن را به خزانه فرعون تقدیم کنند. در هنگام قحطی، به واسطه همین یک پنجم ها، مردم مصر توانستند 7 سال قحطی را پشت سر بگذارند. این حکم در ترجمه کتاب مقدس به فارسی نیز، «خمس» ترجمه شده است.

ادامه مطلب: خمس یکی از فروعات دین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خمس
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 100
پرینت

خمس در چه مواردی باید مصرف شود ؟

مسأله:خمس را بايد دو قسمت كنند، يك قسمت آن سهم سادات است و بايد به سيد فقير، يا سيد يتيم، يا به سيدي كه در سفر درمانده شده بدهند و نصف ديگر آن سهم امام است كه در اين زمان بايد به مجتهد جامع الشرايط بدهند يا به مصرفي كه او اجازه مي‎دهد برسانند ولي اگر انسان بخواهد سهم امام را به مجتهدي كه از او تقليد نمي‎كند بدهد، در صورتي به او اذن داده مي‎شود كه بداند آن مجتهد و مجتهدي كه از او تقليد مي‎كند، سهم امام عليه‌السلام را به يك طور مصرف مي‎كنند.

مسأله : سيد يتيمي كه به او خمس مي‎دهند، بايد فقير باشد ولي به سيدي كه در سفر درمانده شده، اگر چه در وطنش فقير نباشد، مي‎شود خمس داد.

مسأله : به سيدي كه در سفر درمانده شده، اگر سفر او سفر معصيت باشد يا خودش در معصيت باشد بنابر احتياط واجب نبايد خمس بدهند.

مسأله : به سيدي كه عادل نيست مي‎شود خمس داد ولي به سيدي كه دوازده امامي نيست، نبايد خمس بدهند.

مسأله : به سيدي كه معصيت كار است، اگر خمس دادن كمك به معصيت او باشد نمي‎شود خمس داد. و به سيدي هم كه آشكارا معصيت مي‎كند، اگر ندادن خمس به او موجب بازداشتن او از گناه شود بنابر احتياط واجب نبايد خمس بدهند.

مسأله : اگر كسي بگويد: سيدم نمي‎شود به او خمس داد، مگر آن كه دو نفر عادل، سيد بودن او را تصديق كنند، يا در بين مردم به طوري معروف باشد كه انسان يقين يا اطمينان پيدا كند كه سيد است.

ادامه مطلب: خمس در چه مواردی باید مصرف شود ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خمس
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 97
پرینت

خمس از نگاه تسنن و تشيع

 

نويسنده:محمدباقر شريعتي سبزواري

 

خمس در اسلام، جاي گاه بلندي دارد و از فرايض مالي مسلمانان محسوب مي گردد. همان طور که گفتيم، فقهاي اهل سنت، خمس را فقط در غنايم جنگي و گنج و معادن، واجب مي دانند، ليکن از نظر فقهاي شيعه، خمس بر هفت چيز واجب است.

در اينجا ابتدا به مشترکات شيعه و سني مي پردازيم و سپس به مختصات شيعه اشاره مي کنيم. اما قبل از آن به نکاتي اشاره مي نماييم.

اهل سنت مانند ما شيعيان، در مواردي به وجوب خمس در غير غنايم جنگي معتقدند، ليکن در اين مسئله ميان مذاهب چهارگانه ي حنفي، مالکي، حنبلي و شافعي، تفاوت نظر وجود دارد. حنفي ها به جز غنيمت جنگي، در «معدن و رکاز» نيز خمس را واجب مي دانند، منتها مي گويند: معادن سه قسم است و يک قسم آن، خمس دارد. در گنج نيز خمس واجب مي باشد و مصرف آن دو مانند غنيمت جنگي است. مالکي ها مي گويند: در گنج و معدن طلا و نقره، خمس واجب است و مصرف آنها را مانند غنايم جنگي مي دانند. شافعي ها و حنابله مي گويند: در رکاز يا گنج، خمس واجب است.

«ابو يوسف قاضي» مي نويسد: آن چه که از معدن نصيب آدمي مي شود، خمس آن واجب است. اگر کسي گنجي پيدا کرد، خواه طلا باشد يا نقره يا چيزهاي ديگر، خمس بر آن نيز واجب مي شود. البته چهار پنجم آن گنج براي کسي است که پيدا کرده و يک پنجم آن را بايد خمس بدهد و اين به منزله ي غنيمت است... و آن چه از دريا خارج مي شود (غواصي) در اين موارد هم خمس واجب مي باشد. (1)

ادامه مطلب: خمس از نگاه تسنن و تشيع
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خمس
نمایش از 07 آبان 1394 بازدید: 91
پرینت

kiبررسي خمس از ديدگاه شيعه و اهل‌سنت

 

چكيده

خمس يکي از مسلّمات اسلام است که قرآن مجيد وجوب آن را به صراحت بيان نموده است. قرآن اداي خمس را با ايمان به خداوند پيوند زده است. از اينجا روشن مي‌شود که نه فقط اعتقاد به وجوب خمس، بلکه اداي آن از ضروريات دين است. آنچه بين شيعه و اهل‌سنت مشترک و مسلّم است، وجوب خمس بر اموال جنگي است. ولي مکتب اهل‌بيت(ع) با توجه به ظاهر آيه خمس و نظر به عرف و لغت، علاوه بر اموال غنيمت جنگي، خمس هر چيزي را که بر آن در لغت و عرف، غنيمت و فوايد صدق مي‌کند، واجب مي‌داند و روايات فريقين را بر اين مطلب دليل آورده است. اما اکثر اهل‌سنت وجوب خمس را فقط بر اموال جنگي منحصر کرده‌اند، اگر چه برخي از آنها خمس را بر گنج و برخي ديگر بر اشيا نيز لازم مي‌دانند.

گفتاراول: واژه شناسي

 

الف) در لغت

 

1. خمس، در فرهنگ لغت به معناي«يك پنجم» و جمع آن «اخماس» است. [1]

2. فئي، در لغت به معناي بازگشت است. به هر مالي كه از كفار بدون جنگ به دست آيد فئي گفته مي‌شود.[2]

ادامه مطلب: kiبررسي خمس از ديدگاه شيعه و اهل‌سنت
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 135 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید