نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 09 خرداد 1393 بازدید: 199
پرینت

نکاتی درباره دوستی و دوست یابی

یكی از مباحث بسیار مهم در مسائل اجتماعی، میزان و نحوه ارتباط انسانها و به عبارتی، دوستیها و روابط دوستانه با یكدیگر است. انسان از انتخاب دوست ناگزیر است و محتاج به دوست. نكته‎ مهم در این میان، تأثیر بسیار زیاد دوست بر شخصیت انسان است كه در ایات قرآن كریم و روایات معصومان علیهم‌السلام، به این موضوع اشاره شده است.

در سوره فرقان خداوند حال برخی ظالمان را این‌گونه بیان می‎دارد: ‹‹(روز قیامت) روزی است كه می‎بینی ظالم (از شدت حسرت) دست خود را می‌گزد و (می‎گوید:) ای‌كاش با فلان شخص دوست نمی‎شدم!››

امیر المؤمنان سلام الله علیه می‎فرماید: كسی كه شخصیت او بر شما مشتبه شد و از دین او اطلاعی نداشتید، به دوستانش نگاه كنید؛ اگر آنان از اهل دین خدایند، پس آن شخص نیز بر دین خداست، ولی اگر دوستان وی بر غیر دین خدا بودند پس بدانید كه او نیز هیچ بهره‎ای از دین خدا ندارد1.

در مورد دوست، در احادیث مطالب زیادی بیان شده، اما در این گفتار به فضل خداوند متعال با استفاده از ایات نورانی قرآن كریم، برخی شرایط و ملاكهای انتخاب دوست را بیان می‎داریم.

ادامه مطلب: نکاتی درباره دوستی و دوست یابی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 172
پرینت

آن چه در دوستی مهم است ...

دوستی نیازی به تعریف کلاسیک ندارد. زیرا همه ی شما به نحوی با این مقوله آشنا هستید، اما با پارامترهای آن کم تر آشنایی دارید با این که در صورت آشنایی نیز این نکات را کم تر به کار می برید.
دوستی اتفاق مهمی در زندگی انسان هاست و درسایه آن انسان ها می توانند به تعالی یکدیگر کمک کنند.

پارامترهای دوستی
هدف
باید برای خود مشخص کنید که هدف تان از این ارتباط چیست. استفاده از تجربه های اوست؟با هم بودن است؟ گردش رفتن و تفریح کردن است؟ارتقای سطح علمی است؟یا ...
داشتن هدف، باعث می شود که کیفیت و نحوه ی ارتباط نیز مشخص شود. مثلاً کسی که تنها فاکتور مشترک خود و دوستش در درس خواندن است، یعنی اصطلاحاً همکلاس هستند و با فارغ التحصیل شدن نیز این رابطه پایان می پذیرد؛ نباید هنگامی که دوستش درخواست او را برای گردش و تفریح رد کرد، ناراحت بشود.

ادامه مطلب: آن چه در دوستی مهم است ...
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 120
پرینت

 

 

دوستان اینترنتى، دشمنان خانگى‏ (1)

بخش اول
هر روز بر تعداد سایت‏ها افزوده مى‏شود و حجم عظیم اطلاعات با سرعتى باور نکردنى و به سهولت، مرز کشورها و قاره‏ها را در مى‏نوردد و اینترنت مى‏رود تا رؤیاى دهکده جهانى را تحقق بخشد. بر طبق آمار تکفا (توسعه کاربران فن آورى اطلاعات) تنها در آغاز سال 2003 میلادى تعداد 480میلیون نفر در دنیا از اینترنت استفاده نموده‏اند که این تعداد تا سال 2005 م. به 1.12 میلیارد نفر در جهان رسیده است.1

ادامه مطلب: دوستان اینترنتى، دشمنان خانگى‏ (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 101
پرینت

دوستان اینترنتى، دشمنان خانگى‏ (2)

بخش پایانى
در شماره پیش گفتیم که بسیارى از دوستى‏ها به مدد اتاقهاى گفت‏وگو و چت‏روم‏هاى داخلى و خارجى طعم دیگرى دارد. اگرچه در بسیارى از کشورها افراد از چت، براى تبادل اطلاعات و دوست‏یابى‏هاى علمى - تحقیقاتى استفاده مى‏کنند، اما در ایران جوانان ساعت‏ها به گفت‏وگوهاى تفریحى مى‏پردازند. و حالا ادامه مطالب...
به عقیده عده‏اى از طرفداران چت روم‏هاى داخلى،«حالا که مى‏توان با هر کسى دوست شد، چرا یکى دوتا(حالا که مالیات هم ندارد!)»؟ این امر، خود دلیلى است بر بى اعتمادى اکثر افراد به چت‏روم‏هاى داخلى؛ زیرا گاهى افرادى خود را داراى تحصیلات عالى، موقعیت‏هاى اجتماعى و از طبقات خاص فرهنگى معرفى مى‏کنند و در صدد ایجاد رابطه دوستى با دیگران بر مى‏آیند و با جلب اعتماد آنان و پى بردن به مسائل شخصى افراد، پس از مدتى به اخاذى و باج خواهى از آنان مى‏پردازند که این مسائل علاوه بر ضربه‏هاى روحى و عاطفى ناشى از وابستگى و اعتماد به شخص مقابل، موجب جرایم غیر قابل تصور و در مواردى منجر به قتل و جنایت مى‏گردد.

ادامه مطلب: دوستان اینترنتى، دشمنان خانگى‏ (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 108
پرینت

خط قرمز در دوست داشتن کجاست؟

اگر بپرسید خط قرمز در دوست داشتن‌ها کجاست؟ به شما فرزندانم عرض می‌کنم: زمانی که مقدمات خواستگاری امیرالمومنین(علیه السلام) از حضرت زهرا(علیها السلام) فراهم شده بود پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله) بالای منبر در مسجد خطاب به حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام) فرمودند: دخترم فاطمه، شما اجازه می‌دهید، راضی هستید یعنی دوست دارید شما را عقد کنم برای پسر عمویم؟ حضرت زهرا(علیها السلام) جواب ندادند. پیغمبر(صلی الله علیه و آله) دوباره سؤال فرمودند، جواب نشنیدند. پیامبر از منبر پایین آمدند نزدیک قسمت خانم‌ها پشت پرده صدا زدند. دخترم شما چه می‌فرمایید:

ادامه مطلب: خط قرمز در دوست داشتن کجاست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 164
پرینت

معاشرت با دوستان

مـعـاشـرت و هـمـنـشـیـنى با دوستان سالم و با ایمان , موجب رشد شخصیت اجتماعى و تقویت ارزشهاى اخلاقى و معنوى در جوان مى گردد.
انتخاب دوستانى که از لحاظ درسى و اخلاقى شایسته اند, خود مى تواند بهترین بازوى موفقیت در آینده جوان باشد.
بـا دوسـتـان خـوب و مورد اعتماد مى توان در زمینه هاى درسى و مسائل اجتماعى و فرهنگى به تبادل نظر و همکارى پرداخت .
الـبـتـه نشست دوستانه مى تواند در بالا بردن روحیه اجتماعى و اخلاقى و سطح بینش فکرى , به یـکدیگر کمک کند, به شرط آن که دوستان خوب به مصداق این حدیث شریف که مومن آینه برادر مـومـن اسـت بـاشـنـد و در اصـلاح و رفـع عـیوب همدیگر تلاش نمایند, زیرا کوشش صمیمانه براى اصلاح یکدیگر موجبات ارتقاى اخلاقى خود و دیگران را فراهم مى سازد.

ادامه مطلب: معاشرت با دوستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 86
پرینت

شرایط انتخاب دوستان

سؤال اساسی در ارتباط با انتخاب دوست،چگونگی (دوست یابی) است. قطعاً شما نیز علاقه مندید بدانید که یک دوست شایسته چه ویژگیهایی باید داشته باشد تا با آگاهی کامل از آنها دوستانی را در زندگی برگزینید.
در این مقاله به بیان شرایط و صفات دوستان پسندیده خواهیم پرداخت. امید است با مطالعه ی صفحات آینده با اطمینان خاطر بتوانید دوستانی لایق برای خود انتخاب کنید.

1- ایمان و پارسایی
ایمان و پارسایی از ویژگیهای مهم یک دوست است زیرا یک انسان موحّد که دین را با جان و وجود پذیرفته و به وجود بهشت و جهنّم عمیقاً باور دارد و از زوال دنیا و بقایای جهان آخرت نیز آگاه است،به خوبی می داند تنها از راه عبودیت و بندگی است که می تواند سعادت دو جهان را کسب نماید. حال چگونه ممکن است چنین کسی،دوستانی داشته باشد که اعتقادی به دین- در فکر- و نشانی از بندگان خدا- در عمل- نداشته باشند؟

ادامه مطلب: شرایط انتخاب دوستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 166
پرینت

دنیای جوان هیجان انگیز است و خطرآفرین

غمگین بودن، احساس بیماری یا فقدان اعتماد به نفس باعث می شود جوانان احساس آسیب پذیری داشته باشند اما به جای اینکه تشویش خود را ظاهر کنند رفتار عبوسانه ای از خود بروز می دهند.
2 والدین اغلب فکر می کنند هر گونه کنترل یا تاثیری را بر فرزند خود از دست داده اند. جوانان می خواهند پدر و مادرشان مقررات و محدودیت های یکسان و یکنواختی داشته باشند اما در عین حال به شدت از محدود شدن آزادی و تصمیم گیری برای خودشان می رنجند.

دوره جوانی ممکن است دوره هجمه های عاطفی از هر نظر باشد. ممکن است شکاف عمیقی بین جوانان و والدین شان در این دوران شکل بگیرد. چرا جوانی این همه سختی دارد چون این سن زمان رشد سریع جسمی و تغییرات عاطفی عمیق است. این تحولات هیجان بر انگیز هستند اما از طرف دیگر هم برای جوان و هم برای والدینش گمراه کننده و دردسرساز است.

ادامه مطلب: دنیای جوان هیجان انگیز است و خطرآفرین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 109
پرینت

انواع دوستان

در بـیـان انـواع دوسـتـان و اقـسـام بـرادران روایـات چندى از اهل بیت (ع ) وارد شده که صفات وویژگیهاى هر دسته از آنها را روشن ساخته است تا آدمى در این راه با آگاهى گام بردارد.
چـه کـسـى اسـت کـه در روزگـار زنـدگـى خود اقسامى از دوستان را ندیده و انواعى از یاران رامشاهده نکرده باشد؟
در مـیان آنها کسانى وجود داشته اند که بر آنها اعتماد کرده و به آنها اطمینان یافته , و ازمصاحبت آنها شاد و از دیدار آنها چشمش روشن گردیده است .
نـیـز در جرگه آنها افرادى بوده اند که جز بر غم و اندوه همنشین خود نیفزوده اند, اینان درظاهر دوستان و در نهان دشمنانند, مکر و کید خود را براى دوست خود در دل پنهان مى دارند و حوادث نـاگوار را براى او انتظار دارند .

ادامه مطلب: انواع دوستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 114
پرینت

چه وقت دوستیها رنگ می بازد؟

نقل یک حکایت قدیمی
دو دوست با پای پیاده از جاده ای می گذشتند، بین راه بر سر موضوعی اختلاف پیدا کردند، یکی از آنها با عصبانیت و از سر خشم بر چهره دیگری سیلی زد، دوستی که سیلی خورده بود، سخت آزرده شد، ولی بدون آن که چیزی بگوید روی شنهای بیابان نوشت: «امروز بهترین دوست من بر چهره ام سیلی زد.» سپس هر دو به راه خود ادامه دادند تا به یک آبادی رسیدند، تصمیم گرفتند کمی آن جا بمانند و کنار برکه استراحت کنند. ناگهان دوستی که سیلی خورده بود، لغزید و در برکه افتاد و نزدیک بود، غرق شود که دوستش به کمکش شتافت و او را نجات داد.

ادامه مطلب: چه وقت دوستیها رنگ می بازد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 127
پرینت

دوستان حسرت‌آفرین

اشاره:
بحث ما درباره حسرت در قرآن و حسرت ظاهربینان بود که طالب دنیا بودند و گاهی به شکرانه ثروت قارونی داشتن و گاه نیز شکرانه ثروت قارونی نداشتن، سپاس‌گزار خدا بودند! اینک نمونه‌ای دیگر از حسرت دنیاپیشگان:
دوست، همان گونه که می‌تواند مشوّق اعمال خوب آدمیان باشد، می‌تواند عامل بدختی و گرفتاری آدمی نیز باشد. قرآن کریم عاقبت دوستی با دوستان بد را که موجب حسرت و پشیمانی است، این‌گونه به زیبایی تمام بیان می‌کند:

ادامه مطلب: دوستان حسرت‌آفرین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 117
پرینت

 نقش دوست در سرنوشت انسان

نقش دوست در سرنوشت انسان
در عصر نزول وحی در میان مشرکان دو نفر به نام‌های «عُقبه» و «اُبیّ بن خلف» باهم دوستانی صمیمی بودند. به گونه‌ای که هرگاه یکی از سفر می‌آید، با ترتیب دادن میهمانی از دوست خود پذیرایی می‌کرد. روزی عقبه از سفر آمد. میهمانی ترتیب داد و اشراف قوم خویش را به این میهمانی فراخواند. هرچند هنوز اسلام نیاورده بود، با این وجود پیامبر اسلام را هم به این میهمانی دعوت کرد. هنگامی که سفره را گستردند و غذاها حاضر شد، پیامبر اکرم(ص) فرمودند: ای عقبه من از غذای شما نمی‌خورم تا شهادت به وحدانیت خدا و رسالت من دهی! عقبه شهادتش بر زبان جاری کرد.

ادامه مطلب: نقش دوست در سرنوشت انسان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 112
پرینت

دوستان مورد اعتماد

مردی در بصره در حضور حضرت علی (علیه السلام) بلند شد و عرض کرد :
درباره ی دوستان ما را خبر دهید . حضرت فرمودند :
(( گروهی از آنها دوستان مورد اعتمادند ( که آنها ) به منزله کف دست , بازو , افراد خانواده و دارایی انسان هستند , وقتی که برادرت مورد اعتماد توست , از کمک مالی و جانی به او مضایقه نکن و با دوستان او در دوستی , خالص باش و دشمنان او را , دشمن بدار و راز او را , پنهان کن و او را یاری ده و خوبی های او را آشکار ساز , و بدان که اینها از کبریت احمر کمیاب ترند ... ))

خصال شیخ صدوق , ص 26

ادامه مطلب: دوستان مورد اعتماد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوست / دوستي
نمایش از 15 آذر 1392 بازدید: 99
پرینت

اهمیت دوست در دوران کودکی و نوجوانی

در روایات اسلامی دوست خوب به اب گوارایی تشبیه شده که تشنگی انسان را برطرف می سازد داشتن دوست و رفیق یا بی بهره بودن از ان در دوران کودکی بر شاد زیستن افراد در بزرگسالی اثر می گذارد کودکان در دوستی هایشان می توانند مهارتهایی مانند اعتماد کردن و مورد اعتماد واقع شدن را بیاموزند تحقیقات نشان داده است کودکانی که قادر نیستند به بچه های دیگر نزدیک شوند و با انها طرح دوستی بریزند و یا انکه دیگران انها را از خود دور می کنند و در جمع خود راه نمیدهند در مدرسه تنها می مانند و از درس خواندن لذت نمی برند کمی بعد نیز یعنی زمانی که این کودکان تنها بزرگ می شوند نسبت به همکلاسیهایشان ناسازگارتر خواهند بود

ادامه مطلب: اهمیت دوست در دوران کودکی و نوجوانی
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 283 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید