نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 174
پرینت

صداقت رکن اصلی زندگی موفق و معتبر

اگر تمایل دارید تا در نزد دیگران از اعتبار و شخصیت والایی برخوردار شوید بهتر است که صادق باشید. اگر علاقه مند هستید تا دیگران گفته ها و سخنان شما را در هر حالتی بپذیرند بازهم بهتر است صادق باشید.

صداقت یا راست گویی یکی از بهترین ویژگی هایی است که هر انسان سالمی می تواند از آن برخوردار باشد. صداقت ابزار قدرت مندی است برای ساختن اعتبار و اطمینان. اولین خصوصیات رفتاری هر معتمدی، صداقت و صراحت اوست. همین صداقت و صراحت است که نیمی از مشکلات ما را به راحتی از بین می برد و دست ما را برای بیان خواسته ها و برنامه هایمان باز تر می کند. صداقت مانند یک نیروی نامرئی، مانع از ادامه اشتباهات و خطاهای ما می شود. چرا که با بیان حقیقت دیگر راهی برای ادامه خطا و اشتباه وجود ندارد و ناخودآگاه راه بیراهه ما به بن بست خواهد رسید. راستگویی روح و روان را جلا می دهد، قدرت بیان را افزایش می دهد و سخن را شیواتر می سازد. افراد راستگو از قدرت و جرات مناسبی در بیان حقایق برخوردارند و راحت تر می توانند به اعمال و رفتار اشتباه دیگران اعتراض کنند. با صداقت پایه زندگی سالم بنا می شود و استحکام آن دوچندان می گردد. رنجش دیگران از ما کمتر می شود و کمتر خود و اطرافیان دچار دردسر می شویم.

اضطراب و نگرانی با صداقت رابطه متضاد دارد، به عبارتی در صورت برخورداری از صداقت، اضطراب و استرس کاسته می شود و در صورت عدم وجود صداقت، استرس و نگرانی افزایش می یابد.

ادامه مطلب: صداقت رکن اصلی زندگی موفق و معتبر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 220
پرینت

تاثيرات راستگويي در زندگي

رهايي در راستگويي است ، اين جمله را همه آدم‌هايي كه با ديگران مراوده مي‌كنند قبول دارند . وقتي انسان راست مي‌گويد خيالش از همه بابت راحت است چون شب‌ها سرش را با آسودگي روي بالش مي‌گذارد و صبح‌ها راحت چشم به روي دنيا باز مي‌كند. كسي كه راستگوست دوست‌داشتني هم هست چون تكليف اطرافيان با او روشن است و همه مي‌دانند چگونه با او رفتار كنند. حالا اگر اين راستگويي را زير يك سقف ببريم شيرين‌تر هم مي‌شود. وقتي زن و شوهري با هم يكدل و يك زبان مي‌شوند زندگي آنقدر دوست‌داشتني مي‌شود كه در سايه امن آن مي‌شود با خيال راحت گذران عمر كرد.
 
راستگويان را چگونه بشناسيم؟
اگر بخواهيم خود را بيازماييم و بدانيم كه راستگو هستيم و بر منش و روش راستگويان هستيم يا راستگويي را در ديگران بجوييم مي‌توان از نشانه‌هايي كه قرآن بيان داشته بهره بريم. اين نشانه‌ها به ما كمك مي‌كند تا راستگويان راستين را از دروغگويان دغلكار شناسايي كنيم و در دام حيله‌هاي آنها نيفتيم.نخستين نشانه راستگويي تطابق قول و عمل شخص است. اگر گفتار شخص با رفتار وي مطابقت نداشت وي را مي‌بايست از دروغگويان يا دست كم كساني دانست كه راستگو نيستند بنابراين نمي‌توان در برابر ايشان متواضع بود و آنان را الگو قرار داد و خود را مريد ايشان دانست.
اين مساله را مي‌توان با نگاهي به اعمال آنان به دست آورد. اصولا كساني كه اهل راستگويي هستند براي مردم دل مي‌سوزانند و براي رهايي مردم تلاش مي‌كنند و آنان را از اسارت و بندگي و بردگي رهايي مي‌بخشند.

ادامه مطلب: تاثيرات راستگويي در زندگي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 211
پرینت

 آثار و نشانه هاي راستگويي

راستي و درستي يكي از فضايل بزرگ انساني است كه در همه مكاتب الهي و حتي مكاتب مادي داراي ارزش والا است. برعكس آن، دروغ و دروغگويي است كه در همه مكاتب به ويژه مكتب اسلام منفور بوده و سرچشمه گناهان بسيار شمرده شده است.
در اين مقاله نويسنده كوشيده است نگاهي اجمالي به آثار و نشانه هاي راستگويي داشته باشد. مطلب را با هم از نظر مي گذرانيم:
***
كاركردهاي راستگويي

يكي از ياران پيامبر(ص) از اين كه گرفتار گناه مي شود به پيامبر(ص) گلايه برد و خواستار راهنمايي آن حضرت شد. پيامبر(ص) به وي مي فرمايد: دروغ نگو! آن شخص گفت: همين. پيامبر(ص): فرمود: همين و بس. مرد رفت و در برابر امري قرار گرفت كه گناه بود و چون خواست آن را مرتكب شود گفت اگر پيش پيامبر(ص) رفتم و گفت اين كار را كردي چه بگويم؟ دروغ بگويم. من كه وعده داده ام دروغ نگويم. چند مسئله ديگري نيز رخ داد و او براي اين كه به پيامبر دروغ نگويد از ارتكاب آن خودداري كرد. اين گونه است كه رفتار خود را اصلاح كرد.
قرآن در آيات 70 و 71 سوره احزاب به تأثير و كاركرد راستگويي مومنان در گفتارشان اشاره كرده و آن را سبب اصلاح اعمال آنان مي داند. از اين رو فرمان مي دهد براي اين كه اعمال ايشان به اصلاح گراييد همواره قول سديد و گفتار خالي از هرگونه شائبه دروغ و لغو بگويند و سخني را بر زبان آورند كه ظاهر آن با باطن آن موافق باشد. (مجمع البيان ج 7 و 8 ص 584)
در آيه 20 و 21 صداقت و راستگويي را موجب تسليم شدن شخص در برابر دستورهاي خداوند و آموزه هاي وحياني آن مي شمارد. علامه طباطبايي در تفسير آيه مي نويسد: برخي «طاعه و قول معروف» را خبر مبتداي محذوف دانسته اند كه در اصل «امرهم يا ايمانهم بنا طاعه» بوده است. بدين معنا كه هرگاه سوره اي نازل مي شود اگر اظهار طاعت كنند و به هنگام عمل نيز با صدق و راستي آن را به اجرا درآرند براي آنان بهتر است. (الميزان ج 18 ص 239)

ادامه مطلب: آثار و نشانه هاي راستگويي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 197
پرینت

جایگاه صداقت و راستی در قرآن و روایات

واژه «صداقت» از «صدق» در اصل به اين معنا است كه گفتار و يا خبرى كه داده مى‌‏شود، مطابق خارج باشد، و کسی را كه خبرش مطابق با واقع و خارج باشد، «صادق» و «راست‌گو» مى‏‌گويند. اما از آن‌جا كه به طور استعاره و مجاز، اعتقاد، عزم و اراده را هم قول ناميده‌‏اند،[1] در نتيجه صدق را در آنها نيز استعمال كرده، انسانى را هم كه عملش مطابق با اعتقادش باشد و يا كارى كه مى‏‌كند با اراده و تصميمش مطابق باشد، صادق و راست‌گو ناميده‌‏اند.
صداقت و راست‌گویی از بزرگ‌ترین فضایل اخلاقی است که در تعالیم و آموزه‌های دینی جایگاه ویژه دارد و در قرآن و روایات فراوان به آن سفارش شده است. قرآن کریم در این باره می‌فرماید: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ كُونُوا مَعَ الصَّادِقينَ»؛[2] اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، از خدا پروا كنيد و با راست‌گويان باشيد.
این فضیلت انسانی - اخلاقی بارزترین مشخصه پیامبران الهی در دعوت مردم به سوی خدا است؛ از این‌رو، راست‌گویی از اعمال نیک و پسندیده انسانی بوده و نزد دین و خرد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. فطرت پاک انسان ایجاب می‌كند كه انسان سالم و متعادل، دل و زبانش یكسو و هماهنگ باشد، ظاهر و باطنش یكی باشد و آنچه را باور دارد بر زبان جاری كند.

ادامه مطلب: جایگاه صداقت و راستی در قرآن و روایات
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 198
پرینت

 صداقت و راستگويي‌

انحراف زبان از قلب ريشه گرفته‌، همان‌گونه كه درستي زبان از پاكي قلب‌است‌.
بسياري از مردم تصور مي‌كنند كه مي‌توانند دروغ گويي خود را از ديگران‌ پنهان سازند، ولي اين پنهان‌سازي بيشتر از دو يا سه مرتبه ادامه پيدا نمي‌كند وبالاخره‌... در هر صورت بيشتر از اين نمي‌تواند به اين پنهان‌كاري ادامه دهد.
دليل اين ناتواني در پنهان نمودن دروغ اين است كه دروغگو براي مشخص ‌نشدن عيب و نقص خود هميشه دروغ مي‌گويد تا اينكه روزي حقيقت بر مردم ‌آشكار مي‌شود و او كه به دروغگويي عادت كرده است‌، ديگر كسي سخني از او نخواهد پذيرفت‌.
محور راستگويي و دروغگويي زبان نيست بلكه مركز اين دو خصلت قلب است‌، يعني هرگاه قلب انسان پاك و صادق بود، زبان و دست و پا و ديگر اعضاي بدن نيز صداقت نشان مي‌دهند و هرگاه قلب دروغ گفت تمام اعضاي ‌بدن اين دروغ را نشان خواهند داد.
آري‌، قلبي كه منحرف شد و به گناه و معصيت آلوده گشت‌، باعث دروغگويي انسان و رياكاري وي مي‌شود و چنين شخصي دوست دارد در مورد كاري كه انجام نداده ستايش شود، به وعده خود عمل نمي‌كند، خيانت مي‌نمايد و خلاصه دروغ و ايمان در جهت تضاد يكديگر مي‌باشند.

ادامه مطلب: صداقت و راستگويي‌
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 180
پرینت

6 اثر راستگویی و صداقت بر زندگی ما

 آثار فردی صداقت بدین گونه است:

الف) صداقت، اصلاح کننده تمام امور:

قال حضرت علی (علیه السلام) : «الصّدیق صلاح کلّ شیء الکذب فساد کلّ شیء

صداقت اصلاح‌کننده همه چیز و دروغ فاسد کننده همه ‌چیز است».

گنهکار با محبت

فردی چهار گناه بزرگ را خیلی دوست می‌داشت. گویا به آن عادت کرده بود. روزی توفیق شرفیابی به محضر حبیب و بهترین مخلوق خدا، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله وسلم) را پیدا نمود. در محضر نورانی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نشست. بعد از مدتی که به صورت نورانی او نگاه کرد و به صحبت‌های ایشان گوش داد، به شدت تحت تأثیر نورانیت و معنویت حضرت قرار گرفت. به همین علت رو به حضرت کرد و عرض نمود:

«اى رسول خدا! چهار گناه را خیلی دوست دارم: ارتباط جنسی نامشروع، شرابخوارى، دزدى و دروغ. اما هر کدام را که بفرمایید به خاطر شما ترک مى‌کنم»

ادامه مطلب: 6 اثر راستگویی و صداقت بر زندگی ما
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 326
پرینت

صداقت و راستگویی

صداقت و راستگویی راستگویی از اعمال نیكوی انسانی و نزد دین و خرد از جایگاه ویژه ای برخوردار است. فطرت پاك انسان ایجاب می كند كه آدم سالم و متعادل، دل و زبانش یكسو و هماهنگ باشد، ظاهر و باطنش یكی باشد و آنچه را باور دارد بر زبان جاری كند.

دیدگاه اسلام

اسلام دینی فطری است و راستی نیز خواست فطرت است، پس این دو پیوندی ناگسستنی دارند و در روایات اسلامی با تعابیر گوناگونی بر راستگویی مسلمانان تأكید شده و آن را از اصول ایمان و تدیّن به حساب آورده اند.

رسول اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می فرماید:

«الصّدْقُ مُبارَك وَ الكِذْبُ مَشْؤُومٌ»[1]

راستی، مبارك و دروغ نامیمون است.

امیرمؤمنان صلوات الله علیه، راستگویی را قویترین پایه ایمان، ملاك دین و الهام از سوی خدا دانسته، می فرماید:

«اَلصدقُ اقوی دَعائِمِ الایمانِ»[2]

راستی قویترین ركن ایمان است.

«شَیْئانِ هُما مِلاكُ الدّین؛ الصِّدْقُ وَ ‌الْیَقینُ»[3]

ادامه مطلب: صداقت و راستگویی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 169
پرینت

صداقت و ازدواج

صداقت يکي از بنيادي ترين صفات اخلاقي و در عين حال يکي از اجزاء کليدي در ارتباط اجتماعي انسان است. انسان با تکيه بر صداقت ديگران مي تواند با اطمينان در کنار آنان احساس ايمني کرده و با آرامش، حدود ارتباطي خود را تعيين کند. صداقت در اصل نشانگر صاف و پيش بيني پذيري رفتار ديگران است. به کمک صداقت انسان مي تواند موضع گيري هاي ساده و روشني در مقابل رفتار ديگران داشته باشد. در صورت عدم اطمينان نسبت به صداقت ديگران، انسان به دليل ندانستن واقعيت امر در موضع گيري خود دچار سردر گمي، توقف و گاه حيله گري مي شود با چنين توصيفي صداقت يک اصل ضروري در زندگي زناشويي خواهد بود.

ادامه مطلب: صداقت و ازدواج
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 174
پرینت

صداقت در خانواده

«صداقت» یکی از صفاتی است که باید در تمامی مراحل زندگی یک فرد رعایت شود. در یک تعریف ساده، صداقت نمایان کردن بی کم و کاست آن چیزهائی است که در ما وجود دارد. صداقت، فقط گفتن یک جمله ی راست نیست؛ بلکه تطابق فعل و گفتار فرد با آن چیزی است که در گذشته بوده است، در حال هست و در آینده خواهد بود.
مراقب باشیم که ذرّه ای از صداقت کم نگذاریم. یکی از عناصر محبوبیّت، صداقت است. غالباً مردم با شخصی که صادق است و دوز و کلکی در کارش نیست، به راحتی همراه و همدل می شوند و انتظارشان را از او، به حداقل می رسانند.
برخی زرنگی را در عدم صداقت می دانند؛ درحالی که همان طور که خواهیم گفت اوج موفّقیِت در صداقت است. حضرت امام خمینی (قدس سره) با صداقتی که داشتند، سیاستی به کار می بردند که تمام معادلات سیاسی بیگانگان را برهم می ریخت.
برای دشمنان باور کردنی نبود که ایشان منظور و هدفشان همان است که با سادگی و صراحت بر زبان می آورند. از نظر آنان سیاستمدار کسی است که چیزی ادعا کند و چیز دیگری مورد نظرش باشد و همین پیش فرض، آنها را در مقابل سیاست امام، مستأصل و گمراه می کرد.
سیاستی که حضرت امام (قدس سره) به جهان آموختند، سیاستی برخاسته از صداقت بود. این نوع از سیاست، بسیار بُرنده تر و کارآمدتر از سیاستی است که بر دروغ و فریب بنا شده باشد. با آشکار شدن اولین دروغ یک مسئول، تمام سخنانی که گفته است و حتی در آینده خواهد گفت، در فضای سلب اعتماد اذهان، بی رنگ می شود. اما وقتی صداقت امام را می دیدیم، با دلگرمی بر این صداقت و با خیالی آسوده، بر راستی و درستی او تکیه می زدیم. طبعاً خداوند نیز به دلیل صداقت بنده ی صالح خود، موانع را برطرف و حرف هایش را محقق می سازد.

ادامه مطلب: صداقت در خانواده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 195
پرینت

صداقت عامل پاکي عمل

يکي از فضايل اخلاقي که نقش بزرگي در سازندگي انسان دارد صداقت در عمل و گفتار است. به همين جهت است که خداوند فرمان مي دهد:
يا ايها الذين امنوا اتقوا الله و کونوا مع الصادقين؛(1)
اي کساني که ايمان آورده ايد از خدا بپرهيزيد و با صادقان باشيد.
در آيه لفظ «صادقان» آمده است لذا ابتدا بايد ببينيم آنان چه کساني هستند. با توجه به آيات قرآني- از جمله آيه ي 177 سوره ي بقره و آيات ديگر- صادقان کساني اند که به تمام مقدسات ايمان دارند و عامل به اعتقادات خويش نيز هستند و آنچه شرط بندگي است به جا مي آورند؛ نه شکي در آنها راه مي يابد و نه پا، پس مي نهند.از مشکلات نمي هراسند و با انواع فداکاري ها صدق ايمان خود را به اثبات مي رسانند. امام صادق (ع) مي فرمايد:
ان الله-عزوجل-لم يبعث نبياً الا بصدق الحديث و اداء الامانه الي البر و الفاجر؛(2)
خداي- عزوجل-هيچ پيامبري را مبعوث نفرمود جز به راست گويي و اداي امانت به نيکوکار و بد کردار.
باز مي فرمايد:
به روزه و نماز مردم فريب نخوريد؛ زيرا بسا انسان به نماز و روزه شيفته مي شود تا آن جا که اگر ترک کند به هراس مي افتد، ولي آنها را به راست گويي و اداي امانت بيازماييد.
گاهي ترس از تکفير مردم يا طمع به مال و تعظيم آنها يا جهات دنيوي ديگر موجب مي شود که انسان بر نماز و روزه استمرار بخشد وآنها راترک نکند. پس نماز و روزه معيار کامل هميشگي صلاح و ترس از خدا نيست؛ ولي راست گويي و اداي امانت از آن جهات خالي است و انگيزه ي آن ترس از خداوند و ملکه ي عدالت و تقواست.

ادامه مطلب: صداقت عامل پاکي عمل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 160
پرینت


آموزش صداقت داشتن به کودکان

صداقت یعنی، حقیقت‌گوئی؛ یعنی، گفتن آن‌چه که رخ داده است؛ یعنی،درستی با خود؛ یعنی، مقابله با اشتباه‌های خود؛ یعنی، صحبت کردن درباره آن‌چه که فکر می‌کنیم و عمل‌کردن به آن‌چه که می‌گوئیم؛ تا حدی که هیچ تناقض و دوگانگی‌ای بین افکار، رفتار و کلمات ما وجود نداشته باشد.
صداقت، اهمیتی است که فرد به رفتار و روابط اجتماعی خود با دیگران می‌دهد.
صداقت داشتن یعنی، عدم دوروئی، ریاکاری و رفتارهای ساختگی‌ای که موجب بی‌اعتمادی نسبت به خود و دیگران می‌شود.
صداقت داشتن در زندگی موجب استحکام و دوام روابط بین افراد می‌شود؛ زیرا فرد هم چون آینه‌ای شفاف آن‌چه را که در درون خود دارد، منعکس می‌سازد.
آموزش صداقت به کودکان مستلزم صرف وقت و شکیبائی است. فراگیری هر مهارتی اگر از سال‌های دوران خردسالی و کودکی آغاز شود تأثیری دو چندان بر زندگی او خواهد گذاشت.
والدین می‌توانند با تشویق کودکان به راست گوئی و گفتن آن‌چه که واقعاً دیده‌اند، صداقت را در آنها پرورش دهند.
تعریف صداقت برای کودکان خردسال
به کودک بگوئید: ”صداقت یعنی راست‌گوئی یعنی گفتن آن‌چه که واقعاً اتفاق افتاده است“. زمانی که والدین و اعضاء خانواده سعی می‌کنند هر واقعه‌ای را آن‌طور که اتفاق افتاده است، برای یکدیگر تعریف کنند، در حقیقت صداقت و راست‌گوئی را در بین اعضاء خانواده خود استوار می‌سازند. من کارهائی انجام می‌دهم و سپس درباره آن با تو صحبت می‌کنم. با انجام اعمال و رفتار گوناگون، حقیقت‌گوئی را به کودک نشان دهید. برای مثال، دو مداد بردارید و بگوئید: ”من دو مداد برداشتم“.
یک عروسک بردارید و بگوئید: ”من یک عروسک برداشتم“.

ادامه مطلب: آموزش صداقت داشتن به کودکان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: راستگويي و صداقت
نمایش از 08 دی 1393 بازدید: 196
پرینت

در فضيلت صداقت

چون سبق تمهيد يافت که انسان در بلوغ به کمال خاصّ محتاج به استمداد از ديگر بني نوع است، و قواعد استمداد بي علاقه ي اُلفت و محبّت مشيّد نگردد، پس هر چند شخص را دوستان بيشتر باشند وصول به کمال او را اسهل تواند بود. و چون مرتبه ي صداقت اعلي مرابت محبّت است پس به رابطه ي صداقت انتظام استکمال بيشتر باشد.
و صديق حقيقي به عدد بسيار نتواند بود؛ چه نفايس جواهر را هر آينه عزّت لازم است، و اکثر مردم طالب لذّات حيواني و مشتهيات نفساني اند و اختلاط با ايشان به قدر ضرورت بايد نمود. و حکما اين طائفه را تشبيه به توابل کرده اند که در اطعمه به قدر حاجت به کار بايد داشت و قلّت و کثرت آن هر دو موجب فساد شود.
و ارسطا طاليس گفته که مردم به دوست در همه حال محتاجند، در حال رفاهيّت جهت استلذاذ به حضور ايشان و مؤانست، و در حال شدّت به جهت امداد و معاونت. و به حقيقت احتياج اعاظم سلاطين که بي نيازترين مردم توانند بود به مستحقّان تربيت بل به فقرا و مساکين که احوج ناس اند هم چون احتياج فقرا و مساکين است به اهل احسان و ثروت.

ادامه مطلب: در فضيلت صداقت
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 103 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید