نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 48
پرینت

همه چيز درباره گناه (گناهان صغيره وكبيره، آثارگناه،راههاي مقابله )

بنام تو اي قرار هستي

پـيـامـبـرخدا(ص ) : گناهان كبيره عبارتند از : شرك ورزيدن به خدا , آزردن پدر و مادر , قتل نفس (آدم كشى ) و سوگند دروغ عمدى (براى ضايع كردن حقوق ديگران و خوردن مال مردم ).

ـ امـام باقر(ع ) : در پاسخ به سؤال از كباير فرمود : هر گناهى كه خداوند براى آن وعده آتش داده است (كبيره مى باشد).

پيامبر خدا(ص ) : گناهان بزرگ نه تاست : بزرگترين آنها شرك ورزيدن به خداى عزوجل است و كشتن مؤمن و ربا خوارى و خوردن مال يتيم و تهمت زدن به زن پاكدامن و فرار ازميدان جهاد و رنـجـاندن پدر و مادر و در هم شكستن حرمت بيت الحرام و جادوگرى , هر كس پاك از اين نه گناه خداى عزوجل را ديدار كند با من در بهشتى خواهد بود كه درهاى آن ازطلاست .

ـ امـام عـلـى (ع ) : گـناهان كبيره عبارتنداز: شرك ورزيدن به خدا, آدم كشى , خوردن مال يتيم , تهمت زدن به زن پاكدامن فرار ازميدان جهاد, تعرب بعدازهجرت , جادوگرى ,آزردن پدر و مادر , رباخوارى , جدا شدن از جامعه مسلمانان و شكستن پيمان (بيعت يا معامله ).

ـ امـام صادق (ع ): قتل نفس (آدم كشى )از گناهان كبيره است , زيرا خداى عزوجل مى فرمايد (و هر كه مؤمنى را از روى عمد بكشدسزايش جاودانه شدن دردوزخ ‌است )).

بزرگترين گناهان كبيره

ادامه مطلب: همه چيز درباره گناه (گناهان صغيره وكبيره، آثارگناه،راههاي مقابله )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 50
پرینت

نقش گناه در محرومیّت از روزى

________________________________________

گناه فرمولها را تغییر مى دهد و اسباب ظاهرى را بى اثر مى سازد. قرآن به ما مى فهماند که غیر از اسباب ظاهرى، اسباب دیگرى نیز وجود دارد که ارتباط آنها با مسبّباتشان براى ما محسوس نیست .

________________________________________

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در سفارش خود به ابوذر می فرماید: ‌«یا اباذرّ؛ ان الرجل لیحرم رزقه بالذّنب یصیبه»

اى ابوذر؛ چه بسا شخصى که به سبب گناهى که مى کند، از روزى مقرّر شده اش، محروم مى گردد.

این بیان دیگرى است، براى توجه دادن به آثار بدى که گناه در این دنیا براى انسان در بردارد و محرومیت هایى که از گناه ناشى مى گردد.

به حسب تفاوت معرفت ها، در روایات و مواعظ با هر کسى به زبانى سخن گفته مى شود: اگر کسى به مقام محبت نایل گردیده، به او گفته مى شود: تو چه عاشقى هستى که با معشوق خویش مخالفت مى کنى؟ عاشق همواره تلاش مى کند که پى ببرد معشوقش از او چه مى خواهد، تا آن را انجام دهد و از چه چیزى بدش مى آید تا آن را ترک کند؛ چگونه ممکن است که محبوب انسان صریحاً به او بگوید: این کار را انجام بده و فلان کار را ترک کن و او مخالفت کند! براى کسانى که بهره اى از محبت خداوند متعال و اولیاى او دارند، این بهترین شیوه براى بازداشتن آنها از گناه است.

باید کسانى را که دوستار اهل بیت هستند، توجه داد که منفورترین کارها نزد ائمه(علیهم السلام) گناه است. گناه همانند مردار گندیده است و کسانى که چشم بینا و حس قوى باطنى دارند، بوى تعفن آن را از دور درک مى کنند حال محب اهل بیت که مى خواهد به آنها نزدیک شود، چطور خود را به چیزى آلوده مى کند که موجب تنفر آنها مى گردد؟

ادامه مطلب: نقش گناه در محرومیّت از روزى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 51
پرینت

نقش گناه در محروم گشتن از روزى

________________________________________

منفورترین كارها نزد ائمه(علیهم السلام) گناه است. گناه همانند مردار گندیده است و كسانى كه چشم بینا و حس قوى باطنى دارند، بوى تعفن آن را از دور درک مى كنند حال محب اهل بیت كه مى خواهد به آنها نزدیك شود، چطور خود را به چیزى آلوده مى كند كه موجب تنفر آنها مى گردد؟

________________________________________

پیامبر در حدیثی، درباره تاثیر گناه در محروم گشتن از روزى مى فرمایند:

« یا اباذرّ؛ ان الرجل لیحرم رزقه بالذّنب یصیبه »

اى ابوذر؛ چه بسا شخصى كه به سبب گناهى كه مى كند، از روزى مقرّر شده اش، محروم مى گردد.

این سخن بیانی است، براى توجه دادن به آثار بدى كه گناه در این دنیا براى انسان در بردارد و محرومیت هایى كه از گناه ناشى مى گردد.

به حسب تفاوت معرفت ها، در روایات و مواعظ با هر كسى به زبانى سخن گفته مى شود: اگر كسى به مقام محبت نایل گردیده، به او گفته مى شود: تو چه عاشقى هستى كه با معشوق خویش مخالفت مى كنى؟

عاشق همواره تلاش مى كند كه پى ببرد معشوقش از او چه مى خواهد، تا آن را انجام دهد و از چه چیزى بدش مى آید تا آن را ترک كند؛ چگونه ممكن است كه محبوب انسان صریحاً به او بگوید: این كار را انجام بده و فلان كار را ترک كن و او مخالفت كند! براى كسانى كه بهره اى از محبت خداوند متعال و اولیاى او دارند، این بهترین شیوه براى بازداشتن آنها از گناه است.

ادامه مطلب: نقش گناه در محروم گشتن از روزى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 76
پرینت

معنای اصرار بر گناه و آثار آن


بر اثر اصرار برگناه و تكرار آن، محبت آن گناه در دل او ریشه دوانیده، یاد آن گناه بر قلب او غلبه می­کند. بنابراین چون هنگام مرگ رسد صورت آن گناه در نظرش مجسم می­شود و میل به انجام آن در او پیدا می­گردد و در همان حال كه توّجه روحش به عالم طبیعت و روى دلش بسمت دنیا است جانش گرفته می­شود .


اصرار بر گناه به دو معنی به کار می رود:

1. تکرار گناه : قدر مسلم از معنی اصرار، تکرار عملی گناه است بدون پشیمان شدن به طوری که در عرف گفته شود مداومت بر آن گناه نموده و پر واضح است کسی که بر گناه اصرار می‌ورزد، از ارتکاب آن پشیمان نیست.

2.ارتکاب گناه (حتی یک بار) بدون عزم و تصمیم و اراده بر توبه و استغفار از آن. در روایتی از امام باقر (ع) آمده است: اصرار بر گناه این است که انسان گناه کند و استغفار نکند و تصمیم بر توبه و بازگشت نگیرد.[1] و روایتی دیگر از پیامبر اکرم (ص) چنین است: اصرار بر گناه ندارد کسی که استغفار می کند، اگرچه در روز هفتاد بار یک گناه را انجام بدهد.[2]

با توجه به این احادیث و احادیث دیگر معلوم می شود که اصرار بر گناه وقتی معنی پیدا می کند که توبه و استغفار در پی ارتکاب گناه نباشد.

منشأ اصرار بر گناه

اصرار بر گناه یا ناشى از تباهى و خواری یكى از دو قوه (شهوت و غضب) و خروج یكى از این دو از اطاعت قوه عاقله است یا از فساد هر دو قوه با هم پدید مى‏آید و در این صورت از رذائل هر دو قوه به شمار می آید و هر چه دلالت بر نکوهش مطلق گناه یا بر ذم هر یك از افراد معیّن آن داشته باشد بطریق أولى و با تأكید بیشتر بر نکوهش اصرار بر گناه دلالت دارد.[

ادامه مطلب: معنای اصرار بر گناه و آثار آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 53
پرینت

گناهان کبیره و صغیره کدام هستند؟

در این مبحث قصد داریم تا به اذن الله تعالی مختصری را راجع به گناهان کبیره و نیز گناهان صغیره و تفاوت و ارتباط بین آنها با استناد به نصوص کتاب و سنت و آرای علما و مجتهدین مورد کنکاش قرار دهیم.

 

نخست باید گفت که گناهان دو نوع هستند چنانکه امام ابن قیم رحمه الله در “مدارج السالکین” (۱/۳۱۵) می نویسد:” بر اساس نص کتاب و سنت و اجماع سلف گناهان به دو دسته تقسیم می شوند:

– گناهان کبیره

– گناهان صغیره.”

از آیات و احادیث متعددی به صراحت معلوم می گردد که گناهان به دو دسته جداگانه تقسیم می شوند؛ یعنی :گناهان کبیره و گناهان صغیره.

خداوند متعال می فرمایند: «إِن تَجْتَنِبُواْ کَبَآئِرَ مَا تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُکَفِّرْ عَنکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَنُدْخِلْکُم مُّدْخَلاً کَرِیمًا» (نساء ۳۱)

یعنی: اگر از گناهان بزرگى که از آن نهى مى‏شوید پرهیز کنید،گناهان کوچک شما را مى‏پوشانیم؛ و شما را در جایگاه خوبى وارد مى‏سازیم.

و نیز می فرماید: «وَوُضِعَ الْکِتَابُ فَتَرَى الْمُجْرِمِینَ مُشْفِقِینَ مِمَّا فِیهِ وَیَقُولُونَ یَا وَیْلَتَنَا مَالِ هَذَا الْکِتَابِ لَا یُغَادِرُ صَغِیرَهً وَلَا کَبِیرَهً إِلَّا أَحْصَاهَا» (کهف ۴۹)

ادامه مطلب: گناهان کبیره و صغیره کدام هستند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 60
پرینت

گناه و اصرار بر آن

 

گناه و اصرار بر آن، یعنى پشیمان نشدن از ارتكاب گناه است، و آن از موجب بدعاقبتى براى دنیا و آخرت است. رسول خدا(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: انّ العبد لیحبس على ذنب من ذنوبه مأة عام و انّه لینظر الى ازواجه فى الجنة یتنعّمن1; به راستى ممكن است بنده اى بر یك گناه، صد سال زندانى شود; در حالى كه نگاه مى كند به زنان خود كه در بهشت به نعمت هاى فراوان خوش گذرانى مى كنند.

امام باقر(علیه السلام) نیز مى فرماید: ما من عبد الاّ و فى قلبه نكتة بیضآء فاذا أذنب ذنباً خرج فى النكتة نكتة سوداء فان تاب ذهب ذلك السودآء و ان تمادى فى الذنوب، زاد ذلك السواد حتّى یغطّى البیاض فاذا تغطّى البیاض لم یرجع صاحبه الى خیر ابداً و هو قول الله عزّوجّل لا كلاّ بل ران على قلوبهم ما كانوا یكسبون2 هیچ بنده اى نیست، مگر آن كه نقطه ى سفیدى در قلب او وجود دارد; پس هنگامى كه گناهى انجام داد، یك نقطه ى سیاهى روى آن نقطه ى سفید را مى گیرد، پس اگر توبه كرد، آن نقطه ى سیاه برطرف، و اگر به آن گناه ادامه داد، آن نقطه ى سیاهى زیادتر مى شود، تا اندازه اى كه تمام نقطه ى سفید را مى پوشاند; و اگر چنین شد دیگر صاحب آن گناه هیچ خیر و نیكى نخواهد دید و همین فرمایش خداى عزّوجّل است كه فرمود: بلكه بر دل آنان (گناهكاران) به واسطه ى نتیجه ى كار خودشان، مهر زده شده است و هرگز برگشت ندارد.

پس باید مواظب باشیم كه هیچ به سراغ گناه و معصیت نرویم. مگر نه این است كه جدّ ما حضرت آدم را، فقط با یك ترك اولى از بهشت و نعمت هاى آن بیرون كردند، با آن كه مسجود ملائكه و فرشتگان بود; دویست سال بعد از توبه گریست تا خدا توبه ى او را قبول نمود; پس دیگر حساب من و شما چه خواهد شد، شیخ بهاء مى فرماید

ادامه مطلب: گناه و اصرار بر آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 45
پرینت

گناه و آثار آن

 

تهیه کننده : مجید مکاری

منبع : راسخون

 

گناه چیست ؟

گـر چـه دیـوار افـكــنـد سایــه دراز

بـاز گــردد ســوی او آن سایــه بــاز

ایـــن جهان كوه اسـت و فعـل ما نـد

ســــوی مـــا ایـــد نــداهـــا را صـد

چون كه بد كردی بترس ایمن مباش

زانكه تخم است و برو یا ند خـداش

در قرآن با واژه‌های گوناگونی از گناه یاد شده است: ذنب، اثم، سیئه، معصیت، خطیئه، جرم، منكر، فاحشه، شر و….

گناهان در یك تقسیم بندی به صغیره و كبیره تقسیم می‌شوند و می‌توان آن را به بدنی و غیر بدنی نیز تقسیم كرد؛ البته هر نافرمانی و گناهی كه در مقابل فردی بزرگ صورت گیرد، بزرگ است. یعنی گناه (اگر چه كوچك باشد) چون نافرمانی از خداوند محسوب می شود، بزرگ است. لیكن منافات ندارد برخی از گناهان نسبت به بعضی دیگر بزرگ و كوچك باشند.

خداوند در یك جا از قول گناهكاران بیان می‌دارد:«… و یقولون یا ویلنا مالِ هذا الكتاب لایغادر صغیرة و لا كبیرة الاّ احصاها؛باو می‌گویند:ای وای بر ما! این چه نامه‌ای است كه هیچ[كار] كوچك و بزرگی را فرو نگذاشته، جز این كه همه را به حساب آورده است». (سوره كهف، ایه 49)

ادامه مطلب: گناه و آثار آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 46
پرینت

موارد تبديل گناه صغيره به كبيره

 

از آيات و روايات استفاده مى‌شود كه در چند مورد، گناه صغيره، تبديل به كبيره مى‌شود و حكم گناهان كبيره را پيدا مى‌كند از جمله:

 

اصرار بر گناه صغيره

تكرار گناه صغيره، آن را تبديل به گناه كبيره مى‌كند، و اگر انسان حتى يك گناه كند، ولى استغفار نكند، و در فكر توبه هم نباشد، اصرار به حساب مى‌آيد.

گناه صغيره همچون نخ نازك و باريكى است كه اگر تكرار شود، طناب و ريسمان ضخيم و كلفتى مى‌گردد كه پاره كردنش مشكل است.

قرآن درباره پرهيزكاران مى‌فرمايد:

"و لم يصروا على ما فعلوا و هم يعلمون (1)؛ آنان آگاهانه بر گناهانشان، اصرار نورزند."

امام باقر عليه السلام در شرح آيه فوق فرمود:(2)

«اصرار، عبارت از اين است كه كسى گناهى كند و از خدا آمرزش نخواهد و در فكر توبه نباشد.»(3)

ادامه مطلب: موارد تبديل گناه صغيره به كبيره
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 65
پرینت

گناه چیست و آثار آن کدام است؟

 

گـر چـه دیـوار افـکــنـد سایــه دراز

بـاز گــردد ســوی او آن سایــه بــاز

ایـــن جهان کوه اسـت و فعـل ما نـد

ســــوی مـــا ایـــد نــداهـــا را صـد

چون که بد کردی بترس ایمن مباش

زانکه تخم است و برو یا ند خـداش

در قرآن با واژه های گوناگونی از گناه یاد شده است: ذنب، اثم، سیئه، معصیت، خطیئه، جرم، منکر، فاحشه، شر و….

گناهان در یک تقسیم بندی به صغیره و کبیره تقسیم می شوند و می توان آن را به بدنی و غیر بدنی نیز تقسیم کرد؛ البته هر نافرمانی و گناهی که در مقابل فردی بزرگ صورت گیرد، بزرگ است. یعنی گناه (اگر چه کوچک باشد) چون نافرمانی از خداوند محسوب می شود، بزرگ است. لیکن منافات ندارد برخی از گناهان نسبت به بعضی دیگر بزرگ و کوچک باشند.

 

خداوند در یک جا از قول گناهکاران بیان می دارد:«… و یقولون یا ویلنا مالِ هذا الکتاب لایغادر صغیرة و لا کبیرة الاّ احصاها؛باو می گویند:ای وای بر ما! این چه نامه ای است که هیچ[کار] کوچک و بزرگی را فرو نگذاشته، جز این که همه را به حساب آورده است». (سوره کهف، ایه 49)

روایات بسیاری نیز این تقسیم بندی را بیان داشته اند و فرموده اند:انجام دهنده گناهان کبیره به دوزخ می رود.1

گناهان بدنی و جسمی، گناهانی هستند که انسان با یکی از اعضای بدن آن را انجام می دهد. مثل: غیبت، زنا ، دزدی، فحاشی و… و گناهان غیر بدنی آنهایی هستند که آدمی در دل و ضمیر خود آنها را انجام می دهد. مثل: حسد، کینه، بخل و….

ادامه مطلب: گناه چیست و آثار آن کدام است؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 62
پرینت

گناه پیامبر اسلام در قرآن

 

 

نویسنده: آیت الله محمدهادی معرفت(ره)

 

در قرآن کریم آیاتی هست که ممکن است کسانی از آن آیات این گونه نتیجه بگیرند که پیغمبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) (العیاذ بالله) مرتکب گناه شده است. به این جهت ما آنها را مورد جستجو و تحقیق قرار می دهیم.

آیه اوّل: مراد از«وزر»

«أَ لَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ‌ * وَ وَضَعْنَا عَنْکَ وِزْرَکَ‌ * الَّذِی أَنْقَضَ ظَهْرَکَ‌ * وَ رَفَعْنَا لَکَ ذِکْرَکَ‌

فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً * إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً» (1).

«ای رسول گرامی آیا تو را (به نعمت حکمت و رسالت) شرح صدر (و بلندی همّت) عطا نکردیم؟ و بار سنگین تو را (با عطای مقام نبوّت) از تو برنداشتیم؟ در صورتی که آن بار سنگین ممکن بود بر پشت تو سنگینی کند! و نام نیکوی ترا در عالم بلند کردیم! پس با هر سختی البتّه آسانی است».

شبهه ای که در این آیه شده این است که: گفته اند «وِزر» به معنای گناه است و خداوند فرموده: ای رسول آیا ما نبودیم که گناه ترا آمرزیدیم؟ و این دلیل بر این است که پیغمبران و انبیا از گناه مصون نیستند.

ادامه مطلب: گناه پیامبر اسلام در قرآن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 57
پرینت

گناه چیست؟

 

ساختن خانه بی قاعده گناه است. بی تفاوت از کنار دختر و پسر همسایه گذشتن نه تنها زشت و بی اخلاقی است,بلکه گناه است. تبسم نکردن به پیرزن و پیرمرد, نشانه, بزرگ شدن در خانه بی قاعده است. پیرمرد و پیرزنی که نمی تواند به روی جوانان شهر خود بخندد و با آنان شوخی بکند. نشانه زندگی نکردن آن پیرمرد و پیرزن در دوران جوانی و حال می باشد و گناه بزرگی را مرتکب شده و می شود. دکتر و کارمندی که نمی تواند با مشتری خود دست بدهد و با خوشرویی و خنده کارهای او را انجام بدهد, نشانه بدتربیتی او می باشد و مرتکب گناه می شود.

کسی که بدپوشی و زشت پوشی می کند و لباس آن افسردگی و بی تفاوتی و بی حوصلگی و آشفتگی را در شهر موجب می شود, گناه می کند. کسی که از چراغ قرمز می گذرد تجاوز و گناه می کند. اگر پیاده رویی هموار نباشد, شهرداری گناه کرده است, زیرا اگر معلولی نتواند از آنجا عبور کند و اگر پیرزنی به خاطر ناهمواری پیاده رو به زمین بخورد, مقصر شهرداری خواهد بود و در کشورهای اروپایی همه این ها مجازات دارند. و اگر در جایی به نظر می رسد که مجازات نمی شوند این خطا را نکنیم و بدانیم کسی که کار غیر اخلاقی می کند, اول از همه خود را مجازات می کند.

کسی که به خطای خود نتوانست اعتراف بکند, بدبخت و گناه کار بماند. کسی که هر روز با رقص و آواز و هنرش چند نفر را نتواند خوشحال کند, بی قاعده و زشت می شود و مجازات او زشت شدن و زشت زندگی کردن است. کسی که در مقابل ظلم بی تفاوت بماند, مقام او از حیوان هم کمتر است. زیرا حیوان از قوه تکامل مغزی برخوردار نیست ولی خداوند انسان را از این نعمت برخوردار کرده است. با عجله عشق بازی کردن و کمتر عشق بازی کردن نه تنها گناه است, بلکه یک بیماری می باشد. برخلاف میل باطنی عشق بازی کردن تجاوز به خود و طرف مقابل است و تجاوز هم گناه شمرده می شود.

ادامه مطلب: گناه چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 54
پرینت

گناه به هیچ وجه قابل تحمل نیست


گناه کبیره یا گناه صغیره که اگر آن را تکرار کنید گناه کبیره می شود، یا اگر گناه صغیره را کوچک بدانید، گناه کبیره می شود، قابل تحمل نیست. گناه قابل تحمل نیست.


در آیه 19 سوره مبارکه نور می فرماید: إنَّ الذینَ یُحِبّونَ أنْ تشیعَ الفاحِشَة فی الذینَ آمَنوا لهُمْ عَذابٌ ألیمٌ اگر کسی بخواهد آبروی کسی را ببرد، بدون برو برگرد جایش جهنم است.

فرمودند گناهان کبیره گناهانی است که در قرآن کریم در مورد آنها وعده عذاب داده شده است. مانند إنَّ الذینَ یُحِبّونَ أنْ تشیعَ الفاحِشَة کسی می خواهد یک بدی درمورد کسی آشکار شود. شایع شود. زمانی که من یک عیبی از کسی را نزد شما گفتم دارم آن عیب را شایع می کنم. دارم آن بدی که جایی اتفاق افتاده را گسترش می دهم. إنَّ الذینَ یُحِبّونَ أنْ تشیعَ الفاحِشَة فی الذینَ آمَنوا لهُمْ عَذابٌ ألیمٌ عذاب دردناکی دارد. فرمودند که گناهان کبیره آن گناهانی است که قرآن کریم در رابطه با آنها وعده عذاب داده است. خب ببینید قابل تحمل نیست. حتی یک دانه هم قابل تحمل نیست.

یک بنده خدایی بود که آدم خوبی بود. اما زن و فرزندانش در مکه بودند و او هجرت کرده بود و به مدینه آمده بود. زمانی که پیغمبر (صلی الله علیه و آله) می خواستند از شهر مدینه برای فتح شهر مکه بروند او پیش خود خیال می کرد که زن و فرزندانش که در آن شهرند، توسط مشرکان مکه، گروگان گرفته می شوند. یعنی آنها را گروگان بگیرند تا مسلمانان از شهر خارج شوند. بنابراین فکر کرده بود که خبر حمله پیغمبر (صلی الله علیه و آله) به شهر مکه را به آنها برساند و یک حقی نسبت به آنها پیدا کند و آنها زن و بچه او را نگیرند. خب کار بسیار بدی کرده بود. چند بار این کار را انجام داده بود. بعد هم یک زن سیاه پوستی را اجیر کرد و به او پول داد و گفت این نامه را به روسای شهر مکه برسان. بعد هم او را گرفتند و نامه اش را پس گرفتند.

ادامه مطلب: گناه به هیچ وجه قابل تحمل نیست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 62
پرینت

 كفاره گناهان

 

نویسنده : محمدعلي فرهاديه

 

محمدعلي فرهاديه

انسان زمانی كه معصیت می كند باید عقوبت آن را نیز بچشد چرا كه هركس عمل صالحی انجام دهد حتی به اندازه مثقال و ذره هم باشد ، چه خوب و چه بد نتیجه آن را باید هم در دنیا و هم در آخرت ببیند. چرا كه هر عملی در این دنیا عكس العملی را نیز طلب می كند مانند زمانی كه شما در مقابل كوه ایستاده اید و صدا می زنید بازتاب صدای شما بر می گردد ، دنیا هم مانند كوه است هر عملی كه انجام می دهید عكس العمل آن را در دنیا و آخرت می بینید حال اگر نیكی كرد نتیجه خوبی خود را می بیند و اگر بدی، باز نتیجه ی آن را می بیند اما چرا آخرت هم هست ؟ مگر درهمین دنیا عكس العمل كارها را نمی شود دید ، پس چرا حساب و كتاب آخرت هم هست؟ جهنم و بهشت هم هست ؟ در جواب باید گفت این دنیا ظرفیت اعمال نیك و بد ما را ندارد یك عمل زشت و ناپسند همچون ربا در این دنیا فقط گناه آن را بر ای ما بیان می كنند اما صورت واقعی آن را نمی شود دید. كسی كه هزاران نفر را كشته یا روح آن ها را به ورطه ی نابودی كشانده و در دریای امیال نفسانی گرفتارکرده، آیا یك بار قصاص ، جزای واقعی او می تواند باشد؟! یا باید عالم دیگری باشد تا نتیجه ی كارهای خویش را ببیند و به تعداد نفسهای كشته شده جواب پس دهد و عقوبت ببیند.

ادامه مطلب: كفاره گناهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گناه
نمایش از 16 آذر 1394 بازدید: 55
پرینت

عوارض گناه را جدی بگیریم؟

________________________________________

همانگونه که بدن ما باید رشد کند و برای این منظور نیاز به تغذیه دارد روح ما نیز باید به رشد و کمال خود برسد و نیازمند تغذیه است. غذای بدن جسمانی است و غذای روح معنوی و روحانی. غذای روحانی انسان از جانب خدای متعال تامین می شود و گناه نقش مانع را در این زمینه بازی می کند. گناه باعث می شود که انسان از رزق معنوی خودش محروم شود و رشد معنوی نداشته باشد یا دچار سوء تغذیه روحانی گردد و بیمار شود.

________________________________________

در این مقاله برآن شدیم که تأثیر غیبت بر روح و روان آدمی را با توجه به آیا و روایات بررسی اجمالی داشته باشیم .

گناه چه عوارضی در روح ما دارد ؟

در بعد روحی، از دو منظر به عوارض روحی حاصل از گناه می‌پردازم :

الف) عوارض عمومی (عام)

ب) عوارض خصوصی (خاص)

الف)عوارض عام :

((گناه )) به خودی خود و به تنهایی، دارای عواقب و آثار خطرناکی است که به آن‌ها اشاره می‌کنیم .

ادامه مطلب: عوارض گناه را جدی بگیریم؟
 

صفحه1 از4

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 192 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید