نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کاغذ/ صنعت کاغذ
نمایش از 02 مهر 1394 بازدید: 155
پرینت

فرآيند توليد و بازيافت‌ کاغذ و مقوا

به منظور تهيه خمير اوليه محصولات متنوع کاغذي از جمله مقوا, کارتن, کاغذهاي بهداشتي, کاغذهاي چاپ و تحرير, کاغذهاي لاينر و... از کاغذهاي باطله طي فرآيند بازيافت دو روش کارگاهي و کارخانه‌اي وجود دارد که در ادامه ضمن شرح فرآيند، نمودار فرآيند عمليات آن آمده است.

 

الف) روش توليد کارگاهي

عمده محصول توليدي اين روش مقوا و شانه‌هاي تخم‌مرغ بوده که به روش توليد دستي نيز موسوم مي‌باشد. در اين روش توليد کاغذهاي باطله از محل انبار مواد اوليه به انبار موقت مواد در داخل کارگاه حمل‌شده و سپس توسط کارگران بداخل دستگاه پالپر ريخته مي‌شود مواد به همراه آب در دستگاه پالپر تبديل به خمير مي‌شود (پالپر در اين واحدها بسيار ساده بوده و شامل يک تيغه فلزي دوار در داخل يک پاتيل مي‌باشد مانند اسباب برقي منازل در مقياس بزرگ) سپس خمير توليد شده را به داخل حوضچه خمير مي‌ريزند

نحوه فرماسيون خمير به دو روش است. در روش اول خمير به داخل قالبهاي توري ريخته‌شده که بعد از زهکشي آب موجود در خمير بر اثر نيروي ثقل, ورق خمير توليدي را در مجاورت آفتاب پهن کرده مي‌کنند. سپس در حاليکه لوح خمير توليدي در حال چروک برداشتن است آن را برداشته و زير دستگاه پرس قرار مي‌دهند سپس ورق‌هاي مقوا را رويي هم چيده تا در اثر مرور زمان و رطوبت مختصر باقيمانده, کليما تيزه شود و رد ضمن در اثر نيروي وزن ورق صاف باقي بماند.


ادامه مطلب: فرآيند توليد و بازيافت‌ کاغذ و مقوا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کاغذ/ صنعت کاغذ
نمایش از 02 مهر 1394 بازدید: 146
پرینت

طرز تهیه کاغذ

چوب یک ماده قابل تجدید است که ترکیبی از سلولز و لیگنین(ماده چوب)و قسمت کوچکی از ترپن- رزین (صمغ گیاهی)و اسید های چرب است.
چوب شامل۴۵% سلولز -۳۰% نیمه سلولز- ۲۳% لیگنین است. لیگنین ماده ای چسبنده است که الیاف سلولز را به هم می چسباند

۱- پوست کندن درخت:
کار تهیه کاغذ با بریدن چوب شروع می شود پوست درخت باید پاک شود قبل از اینکه در تهیه کاغذ مورداستفاده قرار گیرد یک استوانه چرخشی گردان که اطراف درخت حرکت می کنند پوست درختان را می کند.

نوعی دستگاه برای کندن پوست تنه درخت    

برای دیدن روی لینک کلیک کنید

۲- چیپس کردن:
بعدقبل ازاینکه به خمیر تبدیل شوندآن را به تکه های کوچک می برد یک چاقوی دوار با دور زدن تنه را به چیپس تبدیل می کند.

  برای دیدن انیمیش روی لینک کلیک کنید

انیمیشن دستگاه chipper 

ادامه مطلب: طرز تهیه کاغذ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کاغذ/ صنعت کاغذ
نمایش از 02 مهر 1394 بازدید: 150
پرینت

صنعت کاغذ

ریشه لغوی

کلمه کاغذ ، از واژه چینی کاکتز گرفته شده است. (نام فارسی آن را رخنده یا پرزه است.)
دید کلی
انسان اولیه ، به‌تدریج که نیاز به تصویر کردن اشیاء ، یادداشت کردن وقایع و ارسال پیام های کتبی را درک کرد، اهمیت و ضرورت شیئی که بتواند بر روی آن اثر به جا ماندنی را ثبت کند، دریافته بود و همواره در راه دستیابی به آن تلاش می‌کرد.
تاریخچه
در بین النهرین از لوحه‌های گلی ، در مصر (1838 ق.م) از پاپـیروس ، در چین از حکاکی بر روی لوحه‌های چوبی و نمد با قلم مو و پارچه ابریشمی ، این منظور را عملی می‌کردند. با توجه به اینکه صنعت نمد مالی در خاور دور ، سنّت و متداول بود، فردی چینی به نام "تسائی لون" (105 میلادی) از قطعات کهنه و اضافی ابریشم ، خمیر و بعد ، ورقه‌هایی به صورت نمد درست کرد و از آن به کمک قلم مو برای نقاشی و نوشتن استفاده کرد و بعد به جای ابریشم ، چوب خیزران و درخت توت را بکار گرفت. در حقیقت ، باید او را اولین مخترع کاغذ در دنیا دانست.

ادامه مطلب: صنعت کاغذ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کاغذ/ صنعت کاغذ
نمایش از 02 مهر 1394 بازدید: 115
پرینت

تاریخچه کاغذ و طرز تهیه ی آن

انواع کاغذ
انسان اولیه به تدریج که نیاز به تصویر کردن اشیاء، یادداشت کردن وقایع و ارسال پیام های کتبی را درک کرد، اهمیت و ضرورت شیئی که بتواند بر روی آن اثر به جا ماندنی را ثبت کند، دریافته بود و همواره در راه دستیابی به آن تلاش می‌کرد. کلمه کاغذ از واژه چینی کاکتز گرفته شد. ( نام فارسی آن را رخنده یا پرزه است)

تاریخچه
در بین النهرین از لوحه های گلی، در مصر (1838 ق.م) از پاپـیروس، در چین از حکاکی بر روی لوحه های چوبی و نمد با قلم مو و پارچه ابریشمی، این منظور را عملی می کردند. با توجه به اینکه صنعت، نمد مالی در خاور دور سنّت و متداول بود، فردی چینی به نام تسائی لون (105 میلادی) از قطعات کهنه و اضافی ابریشم، خمیر و بعد ورقه‌هایی به صورت نمد درست کرد و از آن به کمک قلم مو برای نقاشی و نوشتن استفاده کرد و بعد به جای ابریشم، چوب خیزران و درخت توت را بکار گرفت. در حقیقت باید او را اولین مخترع کاغذ در دنیا دانست.

سیر تحولی رشد

ادامه مطلب: تاریخچه کاغذ و طرز تهیه ی آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کاغذ/ صنعت کاغذ
نمایش از 02 مهر 1394 بازدید: 133
پرینت

مراحل تولید کاغذ

فرایند تولید کاغذ از این قرار است:

الیاف سلولزی را در آب می‌گذارند تا رطوبت را جذب کنند و متورم و نرم شوند؛ بعد آنها را روی یک شبکه سیمی ظریف پهن می‌کنند تا آب موجود در الیاف گرفته شود و رشته‌های مرطوب بر سطح شبکه فرو نشینند و یک تخته شوند. الیاف با از دست دادن آب به هم نزدیک می‌شوند و در نقاطی که الیاف روی هم قرار می‌گیرند نوعی اتصال شیمیایی از نوع هیدروژنی شکل می‌گیرد و آنها را به هم متصل می‌کند.این ارتباط و خود اتصالی، کلید اصلی تولید یک برگ کاغذ چسبنده و سخت و محکم است. در این حالت به هیچ گونه چسب اضافی نیاز نیست و کاغذ پس از خارج شدن آب از الیاف سلولزی و خشک شدن آنها ساخته می‌شود.کاغذ در جهان غرب و قبل از به‌ وجود آمدن ماشین‌های کاغذسازی در نیمه اول قرن نوزدهم، از الیاف پنبه یا کتان ــ عمدتآ از پوشاک کهنه و دورریز ــ تهیه می‌شد. امروزه، حداقل ۷۰ درصد کاغذ تولیدی در جهان از مشتقات الیاف چوب، و ۳۰ درصد بقیه نیز از الیاف گیاهی نظیر باگاس (تفاله نیشکر)، کاه، و نی تولید می‌شود.هنوز انواع خاصی از کاغذ از برخی الیاف گیاهی نظیر پنبه، کتان، و کنف ساخته می‌شود. از این کاغذها برای تهیه اسکناس، کارهای هنری، کارهای چاپی اعلا، آثاری که باید محافظت و نگهداری شوند، و برای تعمیر و بازسازی کتاب‌های قدیمی نفیس آسیب دیده استفاده می‌شود.آماده‌سازی الیاف در صنعت کاغذسازی. نخستین مرحله در تهیه کاغذ، جداسازی الیاف از بستر اصلی آنها در چوب است. این فرایند را خمیر کردن می‌گویند که دو روش عمده دارد:

ادامه مطلب: مراحل تولید کاغذ
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 188 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید