نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 105
پرینت

چرا فارابی را معلم ثانی خوانده اند؟

نویسنده: سید حسین نصر

 Poi che innalzi un poco piu le ciglia, Vidi il maestro di color che sanno, Seder tra filosofica famiglia.

«هنگامی که چشمان خود را قدری بیشتر به سوی بالا افکندم، مشاهده کردم "معلم" آنان را که می دانند، در حالی که او نشسته بود در میانی فرزندانی که فلسفه برای او به وجود آورده بود.»


(دانته - کمدی الهی - دوزخ) (1)

از دیر زمان در شرق و غرب، ارسطو را معلم اول و فارابی را معلم ثانی خوانده اند (2) و در متون معتبر اسلامی از قرون هفتم و هشتم به بعد منظماً به فارابی به عنوان معلم ثانی (3)و به ارسطو به عنوان معلم اول اشاره شده است. (4) وانگهی این عناوین آن چنان شهرت یافته است که کمتر پرسیده می شود اصلاً معنی عنوان «معلم» در این موارد چیست و چرا در هر دو مورد، معلم این معلمان و یا مؤسسان مکتب های فلسفی قبل از آنان، یعنی حکمایی همچون فیثاغورس و افلاطون از یک سو و کندی را از سوی دیگر، معلم نخوانده اند. به نظر راقم این سطور معنی و مفهوم «معلم»، به نحوی که در مورد ارسطو و فارابی توسط مسلمین به کار برده شده است، آن چنان عمیق و اهمیت آن برای جهان امروز آن چنان اساسی است که ارزش دارد به تفحص بیشتر درباره ی آن پردازیم و ببینیم چرا فارابی را معلم ثانی خوانده اند و ارسطو را معلم اول.
شاید در آغاز لازم به تذکر باشد که عنوان معلم اول را مسلمین به ارسطو داده اند و نه یونانیان، و به کار بردن این عنوان توسط فلاسفه و به طور کلی متفکران غرب، چنان که در شعر معروف دانته مذکور در آغاز این مقاله آمده است، به علت تأثیر معارف اسلامی در مغرب زمین است. عنوان «معلم» به معنی خاصی که اکنون مورد نظر است رابطه ای مستقیم با دیدگاه اسلامی درباره ی علم و تعلیم و تعلم دارد و نمی توان آن را صرفاً مأخوذ از منابع یونانی دانست.
هرگاه به مراجع اسلامی، چه متعلق به ازمنه ی قدیم و چه جدید، رجوع کنیم مشاهده می کنیم که چند قول مختلف درباره ی معنی «معلم» و علت اینکه فارابی را «معلم ثانی» خوانده اند آورده شده است که شاید بتوان آن را در چهار مقوله خلاصه کرد:

ادامه مطلب: چرا فارابی را معلم ثانی خوانده اند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 139
پرینت

معلّم و مشکلات و مسائل مدرسه

نويسنده : فاستر دبليو کلاين و جیم فی
ترجمه : میترا خطیبی

 معمولاً نقش ما،در امور و مسائل مدرسه ي فرزندان مان-در زمينه ي نمرات درسي و نحوه ي رفتار آنها در مدرسه-متمرکز بر تشويق و الگودهي مناسب است.ما برقراري نظم و انضباط را به معلّمان و کادر اجرايي مدرسه واگذار مي کنيم،و اجازه مي دهيم تا فرزندان مان،خود به مشکلات و مسائلي که در مدرسه براي آنها پيش مي آيد،رسيدگي نمايند.امّا ممکن است،گاهي اوقات مجبور به دخالت در امور مدرسه شويم و با معلم کودک،در زمينه هاي مختلف گفتگو کنيم.نوع برخورد ما با معلّم فرزندمان بسيار مهمّ،و شايد در عين حال به نوعي به صورت مشکلي براي ما باشد،زيرا اغلب اين مسئله يادآور احساس ترس و ارعابي است که شايد خود ما در دوراني که به مدرسه مي رفتيم،با معلّمان خود تجربه کرده ايم.

هنگامي که با معلّم فرزند خود به گفتگو مي نشينيم، بايد اين نگرش را داشته باشيم که اين معلّم مجموعه اي از اطلاعات را در مورد فرزند ما دارد،بنابراين بايد در مورد فرزندمان نحوه ي تفکّر او را نيز مدّنظر داشته باشيم و خواهان شنيدن نقطه نظرات او باشيم، به جاي آن که با خشم و عصبانيّت وارد دفتر معلّم شويم و راه حلّ هاي خود را به او ارائه يا تحميل کنيم.در حقيقت در برخورد و مواجهه با معلّم فرزندمان،ما والدين مي توانيم سه اشتباه رايج و مشترک را مرتکب شويم.

ادامه مطلب: معلّم و مشکلات و مسائل مدرسه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 97
پرینت

آداب و وظائف معلم و شاگرد(2)

نويسنده:سيد محمد باقر حجتى (حسينى )
ه‍- شيطان براى از ميان بردن اخلاص دانشمندان همواره در كمين است
مقام و منزلت اخلاص و پاكى نيت ، بسى گرانقدر و در عين حال پرمخاطره و داراى اهميت فراوانى مى باشد. اخلاص داراى معنى و مفهوم دقيقى است كه ارتقاء به قله آن ، سخت دشوار و ناهموار است به اين معنى كه اگر كسى پوياى مقام عالى اخلاص باشد، به بررسى دقيق و انديشه درست و استوار و جد و جهد كافى نياز دارد. چرا چنين نباشد؛ زيرا اخلاص و پاكيزگى نيت ، مدار قبولى اعمال انسان است . پاداش اعمال انسان بر پايه اخلاص و كيفيت اراده او مبتنى و استوار مى باشد. ثمره و بازده عبادت عابدان و پارسايان ، و رنج و زحمت دانشمندان ، و كوشش مجاهدان راه خدا بر محور اخلاص و كيفيت اراده آنان پايدار (و ارزيابى ) مى گردد.
قلت اخلاص برخى از علماء:
اگر انسان با خود بينديشد و در خويشتن فرو رود و حقيقت و ماهيت رفتار خود را تفتيش و بازرسى كند، مى بيند كه آميزه اخلاص ، دراعمال و رفتار او، اندك و ناچيز مى باشد. اما شائبه هاى فساد در عقيدت ، به اعمال او روى آورده و عوامل مخل به اخلاص ، در رفتار او رو به تزايد و تراكم نهاده است . و بخصوص ‍ كسانى كه داراى عنوان عالم و دانشمند، و دانشجو و متعلم هستند (بيش از ديگران در معرض هجوم اين عوامل مخل به اخلاص قرار دارند)، و بالاخص كه انگيزه عمومى طلاب و دانشجويان و نيز اهل علم - در آغاز كار - از مجموعه اى (از شوائب دنيوى و مادى ، فرم يافته است ) كه عبارتند از: جاه طلبى ، مال اندوزى ، نام آورى ، لذت برترى جوئى ، دلخوشى و شادمانى به مقام و منصب رهبرى و داشتن پيروان زياد، و برانگيختن مدح ديگران و جلب سپاس و ستايش مردم ، به سوى خود.

ادامه مطلب: آداب و وظائف معلم و شاگرد(2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 110
پرینت

آداب و وظائف معلم و شاگرد(3)

نويسنده:سيد محمد باقر حجتى (حسينى )
د - پالايش دل از رذائل اخلاقى :

(تقصير و كوتاهى ورزيدن در بكارگرفتن علم ، منحصر به مطالبى نيست كه قبلا از آنها ياد كرديم ؛ بلكه ) عالم و دانشمند - علاوه بر تقصير در عمل ، و رفتار بر طبق قوانين شرع ، و بكار گرفتن حقائقى كه فقهاء و اصحاب فتوى تدوين كرده اند از قبيل : نماز، روزه ، دعاء، قرآن و ساير انواع عبادات - ممكن است در انواع ديگرى از اعمال ، گرفتار تقصير و سهل انگارى گردد؛ زيرا اعمالى كه بر عالم و دانشمند واجب است ، و نيز اعمال غيرواجب به آنچه كه فقهاء گفته اند، منحصر و محدود نمى باشد؛ بلكه در بيرون از محدوده ابوابى كه فقهاء و مجتهدان در كتابهاى خود تنظيم نموده اند، فرائض و تكاليف واجب و غيرواجب ديگرى براى عالم و دانشمند وجود دارد كه از اهميت بيشترى برخوردار بوده و شناخت و پى جوئى آنها واجب تر، و دقت و موشكافى درباره آنها مهمتر است . و آن عبارت است از پالايش دل و جان از رذائل اخلاقى مانند: تكبر، رياء، حسد، كينه و امثال آنها از خويهاى ناستوده اى كه شخصيت روحى و معنوى انسان را به انحطاط و نابودى مى كشاند. حقايق مربوط به آن در كتابهائى كه منحصرا در اين مسائل بحث مى كند مانند كتب ((علم اخلاق )) كاملا ثبت و ضبط شده است .
يك فرد عالم و دانشمند، بايد زبانش را از غيبت ، نمامى و سخن چينى ، گفتار نفاق آميز، ذكر عيوب و خرده گيريهاى بى جا از مسلمانان ، و امثال اينگونه سخنها حراست نمايد. او بايد از ساير جوارح و اعضاء خود بدينسان صيانت كند؛ زيرا اعضاء و اندام انسان نيز داراى احكام خاص و گناهان ويژه اى است كه اين احكام و مقررات و گناهان مربوط به اندامهاى مختلف انسان در موارد و جاهاى مناسب خود مورد بحث و بررسى قرار گرفته است كه هر فرد مسلمانى بايد ناگزير آنها را فراگيرد و در برابر اين مقررات ، سر تسليم و طاعت فرود آورد.

ادامه مطلب: آداب و وظائف معلم و شاگرد(3)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 102
پرینت

آداب و وظائف معلم و شاگرد(4)

نويسنده:سيد محمد باقر حجتى (حسينى )
6- قيام به وظائف و شعائر دينى و تاءدب به موازين اخلاقى

بايد معلم و شاگرد در قيام به شعائر اسلام و عمل به ظواهر احكام ، همواره پاى بند و مراقب باشند از قبيل : اقامه نمازهاى يوميه در مساجد به صورت جماعت ، و انجام آن در اوقات شريف و ساعات فضيلت اداء آن ، سلام و تحيت گرم و تواءم با آميزه صميميت نسبت به تمام مردم - اعم از عالم و عامى - چه در آغازكردن به سلام و چه در پاسخ دادن به آن ، امر به معروف و نهى از منكر، صبر و تحمل آزار و رنج در طريق امر به معروف و نهى از منكر، و دعوت مردم به حق . آرى بايد آنان از بذل جان در راه خدا دريغ نورزند و سراپاى وجود خود را در طريق رضاى خداوند قرار دهند و از سرزنش هيچ سرزنش گرى ، ترس و بيمى به دل خود راه ندهند. و در اداء چنين وظائف ، به پيامبر گرامى اسلام (صلى الله عليه و آله ) و سايرانبياء (عليهم السلام ) تاءسى جويند، و يادآور رنجها و محنتهائى گردند كه پيامبران الهى در طريق قيام به اوامر و تكاليف آسمانى ، دچار آنها گشتند.
معلم و شاگرد نبايد در رفتار آشكار و نهان خويش ، صرفا به اعمالى كه شرعا مباح و جايز است بسنده كنند. بايد بكوشند كه خود را با زيبنده ترين و كاملترين اعمال ظاهرى و باطنى بيارايند؛ زيرا علماء و دانشمندان - در نظر توده مردم - الگوهاى سازنده و سرمشقهائى هستند كه آنانرا تحت تاءثير قرار مى دهند. آنان به عنوان مرجع و مركزى تلقى مى گردند كه مردم را به سوى خويش جلب مى كنند.

ادامه مطلب: آداب و وظائف معلم و شاگرد(4)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 104
پرینت

آداب و وظائف معلم و شاگرد

نويسنده:سيد محمد باقر حجتى (حسينى )
بخش اول : آداب و وظائف معلم و شاگرد نسبت به خود

(مطالب مربوط به آن ، ضمن شش امر، مورد گفتگو قرار ميگيرد):
1- ضرورت و لزوم اخلاص و پاكسازى نيت

نخستين آداب و آئينهاى مربوط به معلم و شاگرد كه بايد (در امر تعليم و تعلم ) به عنوان يك امر ضرورى و قطعى مورد توجه قرار گيرد اين است كه در پويائى از علم و يا بذل و اعطاء آن به ديگران ، داراى خلوص نيت باشند (يعنى بايد معلم و شاگرد در مسير تعليم و تعلم در جهت هدفى الهى و انسانى گام بردارند، و هيچگونه شوائب انتفاعى و مادى را با اين هدف الهى نياميزند)؛ زيرا محور و كانون ارزش علم و رفتار هر كسى بر قصد و نيت است كه اعمال و رفتار انسان گاهى همچون سفال و كوزه شكسته اى - فاقد ارزش و اعتبار مى شود. و گاهى نيز همين اعمال و رفتار در ظل نيت و جهت يابى ، و هدف گيرى درست و الهى ، همانند گوهرى گرانبها آنچنان داراى ارزش و اعتبار مى گردد كه نميتوان آنرا به علت گرانمايگى ، ارزيابى كرد. و گاهى نيز همين اعمال و رفتار، به خاطر هدف گيريهاى نادرست و غيرانسانى به صورت وزر و وبالى بر دوش انسان سنگينى كرده ، و برگه هاى جرم و گناه فزونترى بر صفحات پرونده اعمال سياه او اضافه خواهد نمود، اگر چه اين اعمال به صورت اعمال واجب و تكاليف حتمى الاجراء او باشد.
بنابراين لازم است كه معلم و شاگرد در اعمال و كوششهاى خود صرفا خدا و طاعت از فرمان او و پيراستن خويش (از رذائل ) و ارشاد بندگان خدا به حقايق دين را منظور نهائى خود قرار دهند. آنها نبايد در انجام وظائف خويش ، هدف ديگرى را در قصد و نيت خود راه دهند؛ يعنى نبايد اغراض و هدفهاى دنيائى و نادرست و كم ارزشى را - كه موجب لذت و خوارى و فرومايگى آنها نزد خدا، و باعث خشم او، و از دست دادن سعادت و نيكبختى جاويد سراى پسين ، و محروميت از اجر و پاداش دائمى مى گردد - در مد نظر گيرند.

ادامه مطلب: آداب و وظائف معلم و شاگرد(1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 111
پرینت

شهيد مطهري معلم اسوه

«1»

جان هاي تشنه ي حقيقت، در پي علم ره مي سپارند و گام هاي جوياي واقعيت، در تحصيل علم قدم مي نهند. مسلمان آگاه نيز، براي فهم و فقه و بصيرت و بينش، مي کوشد تا به وادي «دين شناسي» قدم نهد و از زلال معارف دين سيراب گردد.
علم، حيات جان و شادابي روح است.
عالمان نيز، سيراب شدگان از چشمه زلال دانش و آگاهي اند.
چراغ راه اند و مشعل شب سوز هدايت.
مي سوزند و راه مي نمايند و خطرها را گوشزد مي کنند.
و اين، رسالتي است عظيم، بر دوش عالمان دين و مربيان نفوس و مدافعان سنگرهاي اعتقاد و ايمان.
«2»

از بارزترين چهره هاي فرهنگ ساز و بدعت ستيز و اسلام آموز در عصر حاضر، «شهيد مرتضي مطهري» است. آنکه عمري در سنگر قلم و بيان و خطابه و تأليف روشنگري کرد،

ادامه مطلب: شهيد مطهري معلم اسوه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 65
پرینت

معلم بچه هايتان باشيد ( تدريس در خانه / home Schooling )

نويسنده : دکتر منگروم ، دکتر استري چارت
مترجم : محمود کريمي شروداني
تصميم به اين که خودتان به بچه هايتان در خانه تدريس کنيد، تصميم مهمي است. حتما بايد مطمئن شويد که تدريس در خانه براي شما مناسب است. همه ي خانواده از جمله بچه هايي که بايد در خانه به آنها تدريس شود حتماً بايد موافق باشند که تدريس در خانه مناسب است. وقتي چنين تصميمي مي گيريد بايد در نظر داشته باشيد که تدريس در خانه وقت خيلي زيادي از هر روز شما مي گيرد و شايد لازم به هزينه هاي مالي زيادي هم باشد. به محض آن که تصميم به تدريس در خانه به بچه هايتان گرفتيد، همه سؤالات زير را ملاحظه نماييد:

1- چه قوانيني بر تدريس در خانه در منطقه شما حاکم است؟

شما بايد با اين قوانين تطابق داشته باشيد.
2- شما چه برنامه ي آموزشي را استفاده خواهيد کرد؟

ادامه مطلب: معلم بچه هايتان باشيد ( تدريس در خانه / home Schooling )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 101
پرینت

تحقیق در مورد روز معلم

گمنامان آشنا روز معلم، روز بزرگداشت عشق و ایثار است. تجلیل از کسانی که علم را جرعه جرعه در جان ها جاری می کردند.

روشنان زندگی: روز معلم
گمنامان آشنا
روز معلم، روز بزرگداشت عشق و ایثار است. تجلیل از کسانی که علم را جرعه جرعه در جان ها جاری می کردند. خود لحظه لحظه می سوختند و با دانش خویش، جامعه را می ساختند و فردایی باشکوه را نوید می دادند. امروز، روز بزرگداشت کسانی است که الف قدّشان، در راه تعلیم خوبی ها خمیده شد. روز پاسداشت عزیزانی است که در سنگر علم و دانش، سربازانی با اخلاص و دانشمند تربیت کردند. امروز، روز یاد کردن از گمنامان آشناست؛ آنان که دفترهای خاطرات از عطر یادشان آکنده است.
الفبای عشق
معلم عزیز! آن زمان که پای درست می نشستم و تو الفبای عشق را به من می آموختی، دلم از گوهر کلمات خالی بود و من با انبوهی از حرف ها به خانه بر می گشتم و شبانگاهان، با یاد تو به خواب می رفتم. سال ها از آن لحظات شیرین می گذرد، ولی هنوز یاد و نامت دردلم زنده است و تو را می ستایم که همچون انبیا، به تعلیم و تربیت عشق می ورزی. آن زمان برایم از دانایی می گفتی، محبت را می آموختی و زندگی را هجا می کردی، و من در سایه سار وجودت پیش می رفتم و قدم امروز به احترام نامت قیام می کنم، در زلال کلماتت رها می شوم و حدیث زندگی را با تو مرور می کنم. از قدم برمی داشتم. تو بودی که دست مرا گرفتی تا در پرتگاه ها و لغزش گاه های زندگی نیفتم. من نیز
نیکی ماندگار

ادامه مطلب: تحقیق در مورد روز معلم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 96
پرینت

جايگاه، نقش و رسالت معلم و مربي از ديدگاه قرآن و روايات

نويسنده:حجت الاسلام سيد محمدرضا علاء الدين 

چکيده:

قرآن کريم به عنوان چراغ پر فروغ و سراج وهاج که کاملترين برنامه و قوانين را براي سعادت بشر دارد در آيات نورانيش مکتب تعليم و تربيت اسلامي را به زيبائي هرچه تمام ترسيم نموده است و خداوند را به عنوان اولين معلم بشر معرفي نموده که به پيامبرش در آغاز بعثت فرمود: ( اقراء باسم ربک الذي خلق، خلق الانسان من علق، اقراء و ربک الاکرم الذي علم بالقلم علم الانسان مالم يعلم) (سوره علق) و اينچنين مکتب تعليم و تربيت اسلامي به عنوان مکتبي ممتاز، مستقل و با مباني و اصول مشخص پديدار گرديد که در اين مکتب علم و دانش، معلم و متعلم (شاگرد و مربي) و مدرسه و مکتب خانه از جايگاه بسيار ارزشمند و رفيعي برخوردارند. ما در اين مقاله علاوه بر نگرشي کلي به مکتب تعليم و تربيت اسلامي به جايگاه معلم و رسالت معلم و ويژگي هاي يک معلم از منظر آيات وحياني قرآن کريم و روايات نوراني حضرات معصومين (عليهم السلام) پرداخته ايم و رسالت يک معلم قرآني را همان رسالت خداوند و رسالت رسولان الهي در هدايت، سرپرستي و خروج از ظلمات به سوي نور و رشد و کمال بخشي انسان به قرب حضرت حق دانسته ايم.
کليد واژگان:

جايگاه معلم، رسالت معلم، ويژگي هاي معلمي


مقدمه :

ادامه مطلب: جايگاه، نقش و رسالت معلم و مربي از ديدگاه قرآن و روايات
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 116
پرینت

نقش معلم در تربیت و زندگی انسان

نویسنده : محمد سلیمانی

در سیستم های آموزشی، افراد زیادی مشغول به کارند و فعالیت های آنها بطور مستقیم یا غیر مستقیم در تربیت دانش آموزان و یا دانشجویان مؤثر است اما در این میان، نقش معلمان و اساتید و دانشگاهها از دیگر افراد بسیار برجسته‌تر می نماید چنان‌که بیشتر اوقات را دانش آموزان در مدرسه و دانشجویان در دانشگاه زیر نظر آنها سپری می کنند و عوامل دیگر هم فراهم آورنده زمینه برای فعالیت معلّم‌ها و اساتید می‌باشد از این رو بسیاری از دانش آموختگان نظام آموزشی سنتی و جدید شکل گیری شخصیت خود را مرهون معلمان خود می دانند یکی از نویسندگان که عمری را به معلمی گذرانده می‌نویسد: یکی از تحصیل کرده‌هایی که تحصیلات عالی و دکترای خود را در کشور آلمان به پایان رسانیده بود چندین بار اقرار واعتراف کرد که همه عقاید دینی او مدیون ارتباط با معلّم خود بوده است.(1)

زیرا آنچه در فرایند تعلیم و تربیت به متعلم انتقال می‌یابد تنها معلومات و مهارت‌های معلّم نیست بلکه تمام صفات، خلقیات، حالات نفسانی و رفتار ظاهری او نیز به شاگردان منتقل می شود.(2)

ادامه مطلب: نقش معلم در تربیت و زندگی انسان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 147
پرینت

یادی از شهید مطهری در روز معلم

وقتی به کلاس قدم می گذارد، بهار با نسیم نفس هایش می شکفد و گل و لبخند و زمزمه، فضا را پر می کند.

با او آسمان می بارد، چشمه می جوشد، نسیم می وزد و آفتاب سفره مهربان خویش را می گشاید. از خانه تا مدرسه، با هر گام، بهشت نزدیک تر می شود. نگاهش خانه مهربانی است و قلبش مهربان تر از آب. دل ها را به طراوت و پاکی و پاکیزگی می خواند. دست های گرم و صمیمی اش، مشق عشق می نویسد. سرانگشت او افق های روشن فردا را نشان می دهد واشاراتش، آن سوی پرده های خاک و ملکوت پاک خدا را. وسعت شفاف قلب ها، قلمرو اوست و کشتزار جان دانش آموزان تفرّجگاه خرمی او...

akairan

یادی,مطهری,روز,مقالات,مفید,آکا,وقتی,خانه,آفتاب,خانه,پاک,جان,خرم,بهار,نفس,فضا,آسمان,آفتاب,خویش,مطهر,یاد

رسالت معلم

ادامه مطلب: یادی از شهید مطهری در روز معلم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 72
پرینت

مقاله کوتاه در مورد "معلم"

قدرداني وتجليل ازمعلم،قدرداني ازباغباني است كه هرصبح سبدي ازصميميت با خودبه كلاس ميبردو با انگشتان مهربان خويش،برشاخه قلبها،فردا راپيوندميزند.معلم راتوقع نام نان نيست.اين گمنام هرروز ازتنورداغ جانش،هزاران نان برسفره گرسنه دلها مي بخشدوازعلقمه قلبش،هزاران مشك به خيمه هاي عطش ميرساند.تجليل ازمعلم،سپاس ازانساني است كه هدف وغايت آفرينش را تامين وسلامت امانتهايي راكه بدستش سپرده اند،تضمين ميكند.

روز معلم،بزرگداشت عشق وايثاراست.تجليل زكساني كه علم راجرعه جرعه درجانها جاري ميكنند. خودهمچوشمعي لحظه لحظه ميسوزندوبادانش خويش جامعه راميسازندوفردايي باشكوه رانويدميدهند. روزبزرگداشت كساني است كه الف قدشان درراه تعليم وتربيت خميده ميشودوعزيزاني كه درسنگرعلم ودانش سربازاني دانشمند وبااخلاص تربيت ميكنند.روزيادكردن ازگمنامان نام آشناست، آنانكه دفترهاي خاطرات ازعطر يادشان آكنده است.

ادامه مطلب: مقاله کوتاه در مورد "معلم"
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روز معلم / تحقيق در مورد معلم
نمایش از 08 خرداد 1394 بازدید: 75
پرینت

 

انشاء درباره روز معلم - انشاء درمورد روز معلم

 

مدرسه، خونه دوم همه بچه مدرسه ای هاست. توی این خونه، آقامعلم وخانم معلم، به جای پدر ومادر هستند و دانش آموزای کلاس که با هم دوست و رفیق اند، مثل خواهر و برادرند. خلاصه، خونه دوم همه ما، اون قدر جذاب و قشنگه که هیچ چی از خونه اول کم نداره. معلم، چراغ این خونه رو روشن نگه می داره. دست مهربونش رو به سر بچه ها می کشه و همه اون ها رو سر سفره علم خودش مهمون می کنه. اون وقت به اندازه اشتهای هر دانش آموز، غذای علم و دانش به اون ها می ده. بچه ها! هر قدر می تونید از غذاهای رنگارنگ معلم بر سر سفره دانش بخورید که پرخوری کردن درکنار سفره علم و دانش، نه تنها بد نیست؛ بلکه خیلی هم خوبه.

 

کوله بار دانش

 

یک کلاس بود و چند تا نیمکت. تو هر نیمکت، چند تا دانش آموز و هر دانش آموز با چند تا کتاب. کلاسْ یک چیزی کم داشت و همه منتظر بودند. از دور، صدای پا اومد. یک نفر به کلاس نزدیک شد. چند ثانیه بعد، کسی وارد کلاس شد. بله، انتظار تموم شده بود و آقا معلم به کلاس اومده بود. بچه های کلاس با صدای برپای مبصر، روی پا ایستادند. معلم، نگاه مهربونش رو به بچه ها انداخت. بعد تشکر کرد و همه نشستند. معلم به سمت تخته سیاه رفت. گچ برداشت و شروع کرد به نوشتن. این کار هر روزش بود. او هر روز پنجره ای به سمت باغ پر گل دانش باز می کرد و ما رو به اون جا می برد و ما هر روز وقت ظهر، پس از گشت و گذار توی باغ دانش، با کوله باری از چیزهایی که یاد گرفته بودیم، به خونه هامون برمی گشتیم.

 

روز سپاس

ادامه مطلب: انشاء درباره روز معلم - انشاء درمورد روز معلم
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 156 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید