نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 10 فروردين 1395 بازدید: 62
پرینت

What is Norooz?

 Have you been invited to a Norooz party this year, but aren’t really sure what it is about? Or maybe you heard something about it and are curious. Norooz  (also spelled Naruz, Noroz, Noruz, Nowruz, Norouz…) is the Iranian New Year, which is celebrated on the first day of spring.

 

Preparing for Norooz

Like many other cultures, preparing for Persian New Year includes a thorough cleaning of the house to symbolize a fresh start and clear out malities from the previous year. It is also customary to purchase a new set of clothes to wear on the first day of the new year. Houses are also decorated with flowers. Most popular are tulips and hyacinth.

 

The Norooz celebration

On Norooz, the family gathers for a feast and to observe the Haft Sin. The Haft Sin is a table set up with seven items begining with the letter S (Sîn, س) in the Persian alphabet. All the items symbolize ideals of the seven creations and the holy immortals watching over them .

 

The traditional Haft Sin items are:

ادامه مطلب: What is Norooz?
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 130
پرینت

آشنایی با کشورهایی که در ایام نوروز تعطیل هستند

 

 

 سازمان ملل متحد در ۲۳ فوریه سال ۲۰۱۰(۴ اسفند ۸۸) سرانجام ۲۱ مارس را به عنوان روز بین‌المللی نوروز در تقویم خود ثبت کرد تا جشن سال نوی بیشتر از ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا به صورت رسمی جهانی شود.

با قطعنامه سازمان ملل همه کشورهای عضو این سازمان موظف شدند که در تقویم‌های رسمی شان روز۲۱ مارس را به عنوان نوروز ثبت کنند.

در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد توصیف شده‌است.

در ایران و افغانستان نوروز آغاز سال جدید محسوب می‌شود. غیر از ایران که تعطیلات رسمی و غیر رسمی نوروز در آن بیشتر از هر کشور دیگری است اما کشورهای دیگری هم هستند که نوروز هر چند در آنها آغاز سال نو نیست اما برای آن تعطیلات رسمی دارند.

ادامه مطلب: آشنایی با کشورهایی که در ایام نوروز تعطیل هستند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 108
پرینت

عيد نوروز در کشورهاي ديگر

 

عيد نوروز، جشني باستاني است که نه تنها درايران، بلکه درافغانستان، تاجيکستان، ازبکستان، قرقيزستان، ترکمنستان، قزاقستان، آذربايجان، مناطق کردنشين عراق، سوره و ترکيه و حتي در بسياري از شهرهاي روسيه نيز برگزار مي شود.

نوروز را صدها ميليون نفر در آسياي ميانه، خاورنزديک و خاورميانه جشن مي گيرند. اين جشن در کشورهاي اسلامي به طور گسترده برگزار مي شود؛ درايران باز مي گردد به قرن پنجم پيش از ميلاد که در آن زمان نيزجشني پر آوازه بود. مردم کشورهاي مختلف نوروز را به اشکال مختلف جشن مي گيرند، در اينجا به طور کوتاه در خصوص اين سنت باستاني در چند کشور توضيح مي دهيم:

ازبکستان:

درازبکستان جشن نوروز جشني دولتي است، اما رسماً سال نو طبق تقويم اروپايي برگزار مي شود. ازچند روز مانده به عيد، مردم اين کشورخانه تکاني مي کنند؛ خانه هاي خود، شهرها و روستاها را مي آرايند؛ زيرا اين امري طبيعي است که در لباسي زيبا و خانه اي زيبا به استقبال سال نو بروند. طبق رسوم، تا پيش از آغاز سال نو بايد تمامي کارهاي مربوط به آماده کردن غذا و وسايل پذيراي پايان بيابند. غذاي فراوان و متنوع، نماد اميدواري به برداشت محصولات بسيار دراين سال است. در روز نوروز، سفره عيد که درازبکستان «دستار خوان» ناميده مي شود، پهن مي شود و بر گوسفند و يا گاو آب پزشده، پيراشکي با پيازچه و سمنو (سومالياک) قرار مي گيرد.

ادامه مطلب: عيد نوروز در کشورهاي ديگر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 89
پرینت

عید نوروز از دیدگاه آیات و روایات، نکته‌های خواندنی و جالب در مورد عید نوروز

 

نویسنده: عباس یسلیانی

 

عباس یسلیانی

چکیده

وقتی که نام بهار به گوش کسی می‌رسد سریع ذهن او متوجه کلمه عید و نوروز می‌شود. در پایان هر سال و قبل از شروع سال جدید و آغاز بهار، مردم خود را آماده می‌کنند و به نظافت منزل و محل کار خود می‌پردازند، به دنبال خرید آجیل، شیرینی، لباس و پوشاک برای خود و خانواده خود هستند و سنت زیبایی را برقرار می‌کنند و صله رحم انجام می‌دهند و...

اما غافل از این هستند که یک سال از عمر آن‌ها کم شده و نمی‌داند امسال چقدر توشه برای آخرت خود فراهم کرده‌اند، ما در این تحقیق به این مسائل پرداخته‌ایم و توصیفی داده‌ایم.

کلید واژه

عید، نوروز، پوشاک (لباس)، صله‌ی رحم، خوردن (اکل)، بیماری، عمر.

ادامه مطلب: عید نوروز از دیدگاه آیات و روایات، نکته‌های خواندنی و جالب در مورد عید نوروز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 110
پرینت

عيد در فرهنگ اسلامي

واژه عيد در قرآن

 

واژه عيد در قرآن فقط يك بار آمده است.

(اللهم انزل علينا مائده من السماء تكون لنا عيدا لاولنا و آخرنا و آيه منك).

خدايا!نازل كن براي ما مائده اي از آسمان كه براي اولين و آخرين از ما عيد باشد و نشانه اي از تو.

در تفسير اين آيه آمده است: عيد در لغت از ماده عود به معني بازگشت است. به روزهايي كه مشكلات از قوم و جمعيتي برطرف مي شود و بازگشت به پيروزيها و راحتي هاي نخستين مي كنند، عيد گفته مي شود. و در اعياد اسلامي به مناسبت اين كه در پرتو اطاعت يك ماه مبارك رمضان و يا انجام فريضه بزرگ حج، صفا و پاكي فطري نخستين به روح و جان باز مي گردد و آلودگي ها كه بر خلاف فطرت است از ميان مي رود «عيد» گفته شده است و از آنجا كه روز نزول مائده، روز بازگشت به پيروزي و پاكي و ايمان به خدا بوده است؛ حضرت مسيح آن را «عيد» ناميده است.

ادامه مطلب: عيد در فرهنگ اسلامي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 104
پرینت

سنت درختکاري و سبز کردن سبزه در ايران باستان

 

در ايران از دير باز کاشتن درخت و گياه اهميت خاص داشته و مورد توجه بوده ، چنانچه در نگاره ها و آثار باستاني مانند حجاري هاي دورة هخامنشي در تخت جمشيد نماد درخت زندگي يا سرو ديده مي شود. سرو به دليل اينکه درختي هميشه سبز است همواره در ايران از اهميت خاصي برخوردار بوده است . سرو4000 ساله در نزديکي ابرقو ( يزد ) وجود دارد که آن را سرو زرتشت هم مي نامند. غير از نگاره ها و حجاري ها در پارچه بافيها هم به گونه اي نماد گياه يا درخت همان سرو خميده که بعدها ( ترمه ) ناميده شد ديده مي شود. در ساير هنر هاي ايراني مانند مينياتور هم درخت جاي ويژه اي دارد .

در اوستا يکي از شش مرحله آفرينش را آفرينش گياه مي دانند. در باور سنتي زرتشتيان جشن « گاهنبار ـ ( چهرة ) اياثرم کاه برابر با مرحلة چهارم آفرينش و هنگامي است که خداوند، گياه و رستني ها را آفريد ه است، بنابراين روايت در اين 5 روز جشن مي گيرند و خداوند را براي آفرينش گياه سپاس و ستايش مي کنند .

کاشتن گياه و درخت هم از قديم در ايران رواج داشته چنانکه هر فرد زرتشتي به هنگام زايش و تولد فرزند خود موظف بود يک نهال ( غالباٌ درخت سرو ) را بکارد و درخت را به نام فرزند خود بنامد . همراه با بزرگ شدن نهال و درخت ، فرزند هم بزرگ و برومند مي شد. اين انديشه هنوز هم بين زرتشتيان رايج است .

ادامه مطلب: سنت درختکاري و سبز کردن سبزه در ايران باستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 99
پرینت

در «نوروز» چه باید کرد؟

غفلت از «مرور ایّام» و «گذشت زمان»

از جمله این مسائل، «مرور ایّام» است. به تعبیر همگانی، انسان گاهی از «گذشت زمان» غفلت می‎کند و این غفلت موجب می‏شود انسان از خواب غفلتی که او را فرا گرفته است، بیدار نشود. در این عالم، اموری که موجب اعتبار و پندپذیری می‏‌شود، زیاد است امّا انسان از آن عبرت نمی‎گیرد.

علی‌ ـ علیه‎السلام ـ می‏فرماید: «مَا أَكْثَرَ الْعِبَرَ وَ أَقَلَّ الِاعْتِبَارَ». یکی از موضوعاتی که انسان باید از آن پند و عبرت بگیرد و متنبّه و بیدار شود مسأله «گذشت زمان» است.

هر «روز» در قیامت گواهی است بر اعمال انسان

امام صادق ـ علیه‎السلام ـ به نقل از آبای گرامشان در روایتی همه فهم، فرمودند: «مَا مِنْ يَوْمٍ يَأْتِي عَلَى ابْنِ آدَمَ إِلَّا قَالَ لَهُ ذَلِكَ الْيَوْمُ يَا ابْنَ آدَمَ أَنَا يَوْمٌ جَدِيدٌ»، هیچ روزی نیست که بر فرزند آدم وارد می‏شود، مگر اینکه آن روز به او می‎گوید: من برای تو روزی نو و جدید هستم! «أَنَا يَوْمٌ جَدِيدٌ»، من نوروزم! من برای تو روز نویی هستم! «وَ أَنَا عَلَيْكَ شَهِيدٌ»، و من، یعنی زمان، نسبت به تو گواهی دهنده هستم! «فَافْعَلْ فِيَّ خَيْراً»، در من عمل خیر انجام بده، «وَ اعْمَلْ فِيَّ خَيْراً أَشْهَدْ لَكَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَإِنَّكَ لَنْ تَرَانِي بَعْدَهَا أَبَداً»، من در روز قیامت نسبت به رفتار تو شهادت می‎دهم و تو پس از این هیچ‏گاه من را نخواهی دید مگر در روز قیامت.

ادامه مطلب: در «نوروز» چه باید کرد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 103
پرینت

دانستنی هایی درباره عید نوروز(2)

 

تهیه کننده: سید امیرحسین کامرانی راد

فلسفه هفت سین چیست؟

به طور مقدمه باید دانست که عدد "هفت" نزد ایرانیان قدیم مقدس بود و به خاطر ستارگان هفتگانه یعنی « زهره ، مشتری ، عطارد ، زحل ، مریخ ، زمین و خورشید » عدد هفت را گرامی می داشتند. نیاکان ما که زرتشتی بودند ، اعتقاد داشتند که عقل مقدس یعنی " اهورامزدا " که به او "سپند مینو" نیز می گفتند ، شش وزیر بزرگ به نام "امشاسپندان" دارد که یعنی مقدسان جاویدان و این شش امشاسپند با "سپندمینو" تشکیل (هفت سپند) می دهند.علت این که هفت سین به راستی هفت سین است ، اشاره به هفت "امشاسپند" است و چون کلمه "سپند" با سین شروع می شده ، روی این اصل به علامت آن هفت مقدس جاودانی ، چیزهائی در نظر گرفته شده که هم با حرف سین شروع شده باشند و هم مورد استفاده مثبت بشر واقع شوند.

ادامه مطلب: دانستنی هایی درباره عید نوروز(2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 80
پرینت

دانستنی هایی درباره عید نوروز(1)

تهیه کننده: سید امیرحسین کامرانی راد

منبع: راسخون

مفهوم عید در فرهنگ اسلامی

 

واژه‌ی عید در اصل از فعل عاد (عود) یعود اشتقاق یافته است . معانی مختلفی برای آن ذکر کرده‌اند، از جمله «خوی گرفته‌» ، «هرچه باز آید از اندوه و بیماری و غم و اندیشه و مانند آن‌» ، «روز فراهم آمدن قوم‌» ، «هر روز که در آن، انجمن یا تذکار فضیلت‌مند یا حادثه‌ی بزرگی باشد» . گویند، از آن رو به این نام خوانده شده است که هرسال شادی نوینی باز آرد . (1)

ابن منظور در لسان العرب گفته است که برخی بر آن هستند که اصل واژه‌ی عید از «عادة‌» است، زیرا آنان (قوم)، بر جمع آمدن در آن روز، عادت کرده‌اند . (2)

چنان‌که گفته شده است: القلب یعتاده من حبها عید .

و نیز «یزیدبن‌حکم‌ثقفی‌» در ستایش «سلیمان‌بن‌عبدالملک‌» گفته است:

امسی باسماء هذا القلب معمودا اذا اقول صحا یعتاده عیدا (3)

ادامه مطلب: دانستنی هایی درباره عید نوروز(1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 105
پرینت

چون که بهار مي‌رسد...

 

نويسنده:مريم نوروزي

 

ايران به لحاظ جغرافيايي بسيار وسيع است و همين وسعت سبب شده است که در قسمتهاي مختلف شمال و جنوب و غرب و شرق هريک با زبان و گاه با لهجه‌هاي ويژه خودشان صحبت کنند. به طوري‌که وقتي تصميم به ايرانگردي مي‌گيري در هر استان گويش‌هاي مختلف , لباسهاي متنوع و مختلف و همچنين مراسم و آيين خاص خودشان را مي‌بيني. مراسم نوروزي از آن مراسمي است که مردم ايران حتي اگر در يک روستاي دور افتاده هم باشند آن را پاس مي‌دارند و براي آن آداب ويژه‌اي دارند.هر چند اين مراسم داراي وجوه مشترک فراوان است اما گاهي در برخي استانها مراسم قدري جالب‌تر و قابل تامل‌تر است.

در اين صفحه کوچک جاي آن نيست که به ذکر آيين و مراسم نوروزي در تک تک استانهاي ايران بپردازيم پس از شمال و غرب وجنوب و شرق ايران استانهاي را انتخاب کرده و به ذکر آيين و مراسم نوروزي اين استانها مي‌پردازيم.

ادامه مطلب: چون که بهار مي‌رسد...
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 70
پرینت

چطور سبزه هفت سین را آماده کنیم؟

 

کاشت سبزه قبل از سال،نشانی از سبزینگی برای سال جدید است و بدون سبزه، بساط هفت سین صفایی ندارد.

شاید خرید یک سبزه، بسیار راحت‌تر از سبز کردن آن باشد اما لذت سبز کردن سبزه نوروز به کمی زحمت می‌ارزد.

 

برای کاشت سبزه از انواع مختلف بذر، مانند گندم، عدس، قره ماش، شاهی و تره‌تیزک می‌توان استفاده کرد.

 

روش کاشت سبزه:

برای سبز کردن گندم:

• 12 روز مانده به عید، یک لیوان گندم درون کاسه‌ای ریخته و به اندازه 2 تا 3 بند انگشت روی آن  آب می‌ریزیم و تا 2 روز صبر می‌کنیم و طی این مدت 2 بار آب آن را عوض می‌کنیم.

• وقتی گندم‌ها شروع به جوانه زدن کردند، آب کاسه را خالی کرده و گندم‌ها را درون یک دستمال نخی می‌ریزیم.

• سعی کنید دستمال همیشه مرطوب بماند.

ادامه مطلب: چطور سبزه هفت سین را آماده کنیم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 141
پرینت

چطور از ماهی سفره‌ هفت‌سین نگهداری کنیم؟

 

ماهی قرمز باید از مراکز معتبر، تحت نظارت و کنترل دامپزشکی تهیه شود و از خرید ماهی از فروشندگانی که آن‌ها را بصورت متراکم و در شرایط نامناسب بهداشتی و زیستی نگهداری می‌کنند باید خودداری شود.

آشنایی با علت مرگ ماهی‌های قرمز سفره هفت‌سین

باید از خرید ماهی‌هایی که باله‌های تاخورده و جمع شده دارند یا در اطراف دهان یا سطح بدن، لکه‌های پنبه مانند دارند و روی سطح بدن آن‌ها زخم یا لکه‌های سفید متمایل به خاکستری خودداری کرد.

 

هم‌چنین باید از خرید ماهی‌هایی که بال سائیده شده دارند و بی‌قرارند و چشم‌های آنها بصورت یکطرفه و یا دوطرفه بیرون زده‌ باشد خودداری کرد.

 

برای نگهداری طولانی مدت ماهیان قرمز مقدار آب مورد نیاز هر قطعه ماهی انگشت قد، باید حداقل یک لیتر منظور شود. همچنین باید یک تا دوبار در هفته آب ماهی را عوض کرد و از شن، ماسه‌های رنگی و تیز برای تزئین آکواریوم و تنگ‌های ماهیان استفاده نشود.

ادامه مطلب: چطور از ماهی سفره‌ هفت‌سین نگهداری کنیم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 71
پرینت

 تأملی در نوروز

نويسنده:دکتر محمود روح الاميني

ديباچه

 

انسان، از نخستين سال هاي زندگي اجتماعي، زماني که از راه شکار و گردآوري خوراک هاي گياهي روزگار مي گذراند، متوجه بازگشت و تکرار برخي از رويدادهاي طبـيعي، يعني تکرار فصول شد. زمان يخ بندان ها موسم شکوفه ها، هنگام جفت گيري پرندگان و چرندگان را از يکديگر جدا کرد. نياز به محاسبه در دوران کشاورزي، يعني نياز به دانستن زمان کاشت و برداشت؛ فصل بندي ها و تقويم دهقاني و زراعي را بوجود آورد. نخستين محاسبه فصل ها، بي گمان در همهً جامعه ها، با گردش ماه که تغيـيـر آن آسانتر ديده مي شد، صورت گرفت. و بالاخره نارسايي ها و ناهماهنگي هايي که تقويم قمري، با تقويم دهقاني داشت، محاسبه و تنظيم تقويم بر اساس گردش خورشيد صورت پذيرفت. سال در نزد ايرانيان همواره داراي فصل نبوده، زماني شامل دو فصل : زمستان ده ماهه و تابستان دو ماهه بوده؛ و زماني ديگر تابستان هفت ماه ( از فروردين تا آبان) و زمستان پنج ماه ( از آبان تا فروردين ) بوده، و سرانجام از زماني نسبتاً کهن به چهار فصل سه ماهه تقسيم گرديده است. گذشته از ايران: "سال و ماه سغدي ها، خوارزمي ها، سيستان ها در شرق و کاپادوکي ها و ارمني ها در مغرب ايران، بدون کم و زياد همان سال و ماه ايراني است".

ادامه مطلب: تأملی در نوروز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عید نوروز
نمایش از 25 آذر 1394 بازدید: 98
پرینت

تاریخچه کامل نوروز

نـوروز، جشن شکوهمـند ایران باستان، گــویای پیـشینه ی تابناک میهن ما و جلوه ای مهم از فرهنگ غنی قـوم ایران است.

نوروز که قرن های دراز است بر همه جشن های جهان فخر می فروشد، از آن روسـت که یک قــرارداد مصنـوعی اجتماعـی و یا یک جشن تحمیلی سیاسی نیست. جشن جهان اســت و روز شادمانـی زمین، آسمان، آفتاب، جــوشِ شگفتـنـی ها و شـور زدن ها و سـرشـار از هیجان هر آغاز.نوروز گذشت زمان و دگرگونی های دوران را شاهد بوده و پیوسته با آمد و رفت الهام بخش خود پایان فصلی دیگر را به ساکنـان این سرزمین کهنسال اعلام کرده است. نوروز، تجدید خاطــره بـزرگـــی است. خاطره خویشاوندی انسان با طبیعت. گذشت سال هــای دراز نه تنها از شکوهمندی سنّتهای نوروزی نکاسته بلکه روشنگر این واقعیت بوده که بزرگ داشت نوروز و گرامی داشتن سنتهای آن با احساس و اندیشه ایرانی، پیوند ناگسستنی یافته است...

ابوریحان بیرونی در (التفهیم) در پاسخ به این سوال که: نـــوروز چیست؟ می نویسد: « نخستین روز است از فروردین ماه و از این جهت روز نو، نام کردند زیـرا که پیـشـانی سال نو است و آنـچه از پس اوست از این پنج روز، همه جشنهاست و ششم فروردین ماه نوروز را بزرگ دارند، زیرا که خسروان بدان پنج روز حق های خشم و گروهـان بگزاردندی و حاجت ها روا کـردنـدی، آنـگاه بدین روز ششم خلـوت کردندی، خاصگان را و اعتقاد پارسـایان اندر نـوروز نخستین آنست که اول روزی است از زمانه و بدو فلک آغازید گشتن.»

ادامه مطلب: تاریخچه کامل نوروز
 

صفحه1 از6

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 119 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید