نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 50
پرینت

وقتي خواندن و نخواندن ديگر يكي نيست

 افرادي كه به هنگام مطالعه از شيوه‌هاي يادداشت برداري استفاده نمي‌كنند، ميزان بهره‌وري مطالعه آنان تنها حدود 20 درصد است. اگر فرد در زمان مطالعه زير عبارت‌هاي مهم كتاب يا هر نوشته ديگري خط بكشد؛ يعني به عمل برجسته‌سازي كه از عوامل مؤثر در يادآوري است، اقدام ورزد، ميزان بهره‌وري او در مطالعه به 30 درصد افزايش مي‌يابد. اگر در حين مطالعه، يادداشت‌برداري از نوع خلاصه‌نويسي صورت گيرد، بازدهي به 40 درصد مي‌رسد. يادداشت‌برداري به شيوه استخراج عباراتي كه حاوي نكات مهم است بهره‌وري را به 50 درصد افزايش مي‌دهد و اگر يادداشت‌برداري براساس استخراج نكته‌هاي كليدي باشد، بازدهي بيشتري دارد كه ميزان آن بسته به چگونگي تنظيم نكته‌هاي كليدي است. تنظيم نكته‌هاي كليدي به صورت خطي، مي‌تواند بازدهي را به 60 درصد افزايش دهد و اگر تنظيم نكته‌هاي كليدي به صورت شبكه‌اي صورت گيرد، حتي ممكن است افزايش بهره‌وري تا 100 درصد هم برسد.

تبيين مفهوم نكته‌هاي كليدي:

ادامه مطلب: وقتي خواندن و نخواندن ديگر يكي نيست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 78
پرینت

نقد بازار

 نویسنده: عبدالحسین زرین کوب

 شاعری جوان، در مقدمه دیوانی که به تازگی منتشر کرده است بر منتقدان عصر ما تاخته است، که اینها انتقاد نمی کنند دشنام می دهند. و دریغ این است که این سخن خود تا حد زیادی درست است. نقادی در روزگار ما پست و بازاری شده است و گویی عصر ما آنجا که به نقد اثر می پردازد اگر نمی خواهد دوستی را دلنوازی کند و یا صاحب حشمتی را از خود خرسند بدارد، می کوشد حریفی را بشکند و یا از رقیبی کینه ای دیرینه بستاند. چنین منتقدی آن مایه انصاف را ندارد که یک لحظه دل را از دوستی و دشمنی با گوینده و نویسنده بپردازد و در جستجوی ارزش واقعی اثر، یاد خود و نام سازنده آن را فراموش کند.

بی شک آنجا که منتقد، در برابر اثر نویسنده یا شاعری معاصر، وجود خویشتن را از رشک و کینه یا مهر و دوستی یکسره خالی نکرده است داوری درستی که بتوان نام «نقد» بر آن نهاد درباره آن اثر نمی تواند کرد. و آن داوری که چنین منتقدی کند و با داوری آن سوداگر که به هر حال کالای خویش را از آنچه رقیبان و همگنان دارند، برتر می نهد درست تر و ارزنده تر نیست. این گونه منتقدان کسانی را که نام و آوازه ای دارند، یا از آنان به بیم و امید اندرند می ستایند و یا دست کم با مهر و گذشت از آنها و از کارشان سخن می گویند، اما درباره آنانکه نام و نشانی ندارند و از وجود آنها امید سودی یا بیم زیانی نیست، زیاده بیرحمی و شتابزدگی نشان می دهند. بسا که کار هیچکدام از این دو دسته را نمی خوانند و ناخوانده درباره آنها داوری می کنند، آنها را تنها به پاس نام و آوازه ای که دارند می ستایند و اینها را فقط به سبب گمنامی و ناشناختگی که بدان دچارند عرضه فراموشی و تحقیر می دارند. چنین نقدی البته مایه گمراهی و فریبکاری است و هیچ منتقد راستین آن را تصدیق نمی کند، زیرا منتقد راستین هیچ اثری را پیش از آنکه درست بخواند و در آن نیک اندیشه کند نمی تواند بستاید و یا بنکوهد و تنها به اتکای نام و نشانی که نویسنده از آن بهره ور یا بی بهره است درباب اثر او آشکارا داوری کند و در واقع خویشتن را مقهور شهرت و قبول عام سازد.

ادامه مطلب: نقد بازار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 69
پرینت

شیوه نقد کتاب

 نویسنده: محمّدعلی سلطانی

 نقد کتاب چگونه باید انجام گیرد؟ این سؤالی است که پیش روی بسیاری از نویسندگان، ناقدان و علاقه مندان به این دو مقوله، قرار دارد. نویسندگان از ناهمگونی نقدها رنج می برند و با تمام تلاشی که در جهت نگارش، تحقیق و تصحیح کتاب انجام می دهند، باز دلهره آن را دارند که اهل قلمی دست به قلم برد و ایرادهای فراوانی قطارکند. از سوی دیگر، چه بسیار اهل کتاب و مطالعه که گاه گفتنی های فراوان درباره کتابی که می خوانند، می یابند، اما نمی دانند و یا نمی توانند آن را به گوش دیگران برسانند، اگر نوشته ای خوب است، دیگران را در لذتی که خواننده چشیده است؛ سهیم سازد و اگر نوشته ای ناپسند است دیگران را از وجوه ناپسندی آن، آگاه کند تا خطا آموزی دامنگیر دیگران نشود، چرا که همه همواره بر همه خطاها واقف نمی شوند.

از جهتی دیگر، چه بسیار نوشته هایی که راهی بازار کتاب می گردد، سالهای سال بر عمر آنها می گذرد، عده ای می خرند و می خوانند بی آنکه بدانند چه انبانی از خطا و اشتباه است و چه انباری از غلط آموزی و انحراف زایی دارد و ناقدان بر محکمه نشینان دنیای کتاب، بی خیال از کنار آن می گذرند و در هم تافتگی سره و ناسره و عث و سمین را نمی نگرند.

اینها همه یک سو، اینکه انتقاد و نقد، پای خویش را در حوزه فرهنگ و معارف دینی باز کرده است و می رود که سدّی استوار در برابر سهل انگاری در نوشته های این بخش ایجاد کند، خود رویکردی مبارک و میمون است. از این روست که کار باید بر اصول و پایه استوار و قانونمند انجام گیرد تا نقد و انتقاد کتاب دینی در دام نابسامانی و غوغا سالاری نیفتد و ابزاری-گرچه به ندرت-جهت تصفیه حسابها و درگیری های فردی نشود و حتی فرصت آن را دهد که کسی در حق خویش و یا نویسنده ای دیگر، بر آینه نقد، تصور تصفیه حساب ببیند و یا آوای شوم درگیری شخصی از چرخش قلمی بشنود.

ادامه مطلب: شیوه نقد کتاب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 56
پرینت

روش های موثر در بازسازی حافظه

 ٨ روش موثر در بازسازی حافظه :

آیا اخیرا فراموش می کنید دسته کلید خود را کجا گذاشته اید؟ داخل اتاق میشوید بدون اینکه بدانید برای چه کاری به ان سمت میروید؟

نگران نباشید! متخصصان معتقدند که استرس های روزمره تا حدی مغز انسان را تحت تاثیر قرار می دهند که کم حافظگی را به وجود می آورد.

روانشناسان در این زمینه تو صیه می کنند که :

١.موز بهترین دوست حافظه: ویتامین B بهترین تغذیه حافظه است و موز دارای این منبع غنی میباشد.

٢. مهربانی با خویشتن : انجام کارهای مورد علاقه مانند خریدن یک شاخه گل , کتاب رمان, ملاقات دوستان قدیمی و ........ باعث افزایش ترشح هورمون ` دوپامین ` می شود که احساس خوبی را در فرد به وجود می آورد و این افزایش تاثیر مثبتی بر سلسله اعصاب و آن بخش از مغز که مسوول حافظه است می گذارد.

٣. قدم بزیند : زنان یا مردانی که در به طور مرتب قدم می زنند بسیار کمتر دچار فراموشی میشوند . چرا؟ تحقیقات نشان داده است که فعالیت ,ارتباط مغزی را در بخشی که ذهن مسوول حافظه است گسترش می دهد.

ادامه مطلب: روش های موثر در بازسازی حافظه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 64
پرینت

دل نوشته هايي درباره کتاب و کتاب خواني

نويسنده:مهدي خليليان

 مشکل کتاب خوان ها

من هيچ وقت دروغ نمي گويم، اما اگر راستش را بخواهيد، فکر مي کنم که مشکل «کتاب خوانان» ما، يکي - دو تا نيست؛ سه تا است!

اول اينکه: «کتاب شناس» نيستند. اجازه بدهيد من اول گليمم را پهن کنم؛ مطمئن باشيد پايم از اين درازتر نمي شود.

مي خواهم با شما راحت باشم! مي خواهم بگويم خيلي از اينهايي که هيمن طوري - بي خيال ،سرشان را پايين مي اندازند و در خيابان به دنبال کتاب، راه مي افتند، هيچ وقت نمي توانند گمشده خود را پيدا کنند. به نظر من، اينها بايد پيش از «کتابخانه»، به يک «کتاب نامه» سر بزنند؛ يعني «خانه کتاب».

به نظر من، همه بچه کتاب خوان ها، بايد به کتاب هاي «مادر» احترام بگذارند. باور کنيد که مراجع تقليد هم از کتاب هاي «مرجع» بي نياز نيستند!

من از دانشجوياني که با «پايان نامه» هايشان به «خط پايان» کتاب خواني مي رسند، زياد خوشم نمي آيد. البته من هم قبول دارم که بعضي از «فرهنگ»ها، خيلي «بي فرهنگ» هستند. برخي کتاب هاي «راهنما» آدم را «گمراه» مي کنند. بعضي آثار «تحقيقي» هنوز «تقليد» مي کنند. برخي «ديوان»ها، آدم را «ديوانه» مي سازد. بعضي «فصلنامه»ها به درد هيچ «فصلي» نمي خورد، و ... .

اما اين طور هم نيست که همه کتاب هاي «ادبي»، «بي ادب» وهمه «گزيده»ها، «گزنده» باشند.

قدم در حوالي روشها بايد زد

ادامه مطلب: دل نوشته هايي درباره کتاب و کتاب خواني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 65
پرینت

درباره کتاب و کتابخوانی(1)

 نويسنده: سیدحسین اسحاقی، منیره زارعان

گستره کتاب

کتاب مثل اقیانوس بیکرانی است که ناشناخته‌های بسیاری دارد و هر کس به فراخور حالش دل به ژرفای آن می‌سپارد و با انبانی پُر باز می‌گردد. در این دریای عمیقِ معرفت، گوهرهای نابی وجود دارد که تنها تلاشگران چیره دست می‌توانند به آن دست بیابند.

میراث ماندگار

کتاب میراثی ماندگار و پدیده‌ایی شکوهمند و با ارزش است که زندگی بشر را روشن می‌کند و خداوند بزرگ معجزه ابدی آخرین فرستاده‌اش را کتاب قرار داد؛ کتابی که سرآمد همه کتاب‌هاست. آیین آسمانی ما، پرچمدار کتاب و کتابخوانی است. اگر در تاریخ اسلام کاوش کنیم، این حقیقت را که اسلام، دین اندیشه و معرفت، آیین دانش و معنویت است به روشنی در می‌یابیم. ما وارث نظام گران‌بها و فرهنگ پویا و تمدن والای اسلامی هستیم، تا به چه میزان با برخورداری از آثار مکتوب در راه احیای این فرهنگ بکوشیم.

سرگذشت کتاب

کتاب در طول سالیان دراز، سرگذشتی تلخ و شیرین داشته است، زمانی در غربت و تنهایی و زمانی در اوج شکوفایی بوده است امّا نقش برجسته و سازنده کتاب در تکامل فردی و اجتماعی مشهود است. سزاوار نیست به چنین عنصر مهمی کم توجّه باشیم و آن را فراموش کنیم.

زیباترین جلوه آفرینش

ادامه مطلب: درباره کتاب و کتابخوانی(1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 60
پرینت

چگونه يك كتاب مشكل را بخوانيم

 مترجم:بهاره قيدر

هنگام سفر به نقاط مختلف كشور ، افراد بسياري را ديدم كه اشتياق سرشاري براي درك موضوعات دشواري مانند علم ، فلسفه ، مذهب ، اقتصاد و نظريه هاي سياسي داشتند . اما گاه شعله هاي اين اشتياق به خاموشي مي گراييد . افراد در مي يابند كتاب هايي كه آن ها مشتاقانه و به اميد فراگيري مي گشايند، به چيزي فراي فهم آن ها مبدل مي شود . به واقع ، هر كتابي قصد دارد مطلب را به خواننده عادي برساند، و اين ممكن نيست؛ مگر آن كه اگر شما به درستي به آن نزديك شويد راه درست نزديك شدن به آن چيست ؟ پاسخ در يكي از قواعد مهم خواندن نهفته است .

شما بايد كتاب را قبل ازتسلط بر آن، سطحي بخوانيد . ابتدا در پي چيزهايي باشيد كه مي توانيد آن ها را بفهميد و خودتان را در مطالب دشوار گرفتار نكنيد . پاراگراف هاي پيشين، پانويس ها، مباحث و مراجعي را كه از آن ها گريزانيد درست بخوانيد . كتاب حاوي مطالبي است كه شما بي درنگ آن را درك مي كنيد . حتي اگر 50 درصد مطالب يا كمتر را درك كرديد ، شما مي توانيد كتاب مورد مطالعه را تاحدودي بفهميد.

يكي ازروش هاي كتاب خواني سطحي به خواندني اجمالي موسوم است. شما هرگز از طريق سطحي خواني نمي توانيد به آن چيزي كه با خواندن و مطالعه فراچنگتان مي آيد، دست يازيد. در عين حال خواندن اجمالي روش كاربردي است در مواقعي كه شما با انبوهي از كتاب سروكار داريد. با سطحي خواني و اغلب با دقت شگفت آوري، مي توانيد دركي كلي از محتواي كتاب به دست آوريد .

ادامه مطلب: چگونه يك كتاب مشكل را بخوانيم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 50
پرینت

چگونه و کجا مطالعه کنیم؟

یکی از نخستین پرسش‌های پیش روی جوان مشتاق مطالعه، روش صحیح مطالعه و چگونه کتاب خواندن است که پاسخ درست به آن می‌تواند در ایجاد انگیزه و میزان یادگیری آن‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد. بسیاری از مردم به دلیل بکارنگرفتن روش صحیح مطالعه، معمولا خیلی زود از مطالعه خسته می‌شوند و کتاب را رها می‌کنند و شاید مطالعه کتابی را به نیمه نرسانده، آن را کنار می‌گذارند. رعایت نکردن شیوه درست مطالعه و همچنین یادداشت نکردن مطالب مهم کتاب، معمولا خواننده را پس از مدتی از مطالعه کتاب‌های قطور و علمی، دلسرد و خسته می‌کند و در نتیجه آن‌ها را از ادامه مطالعه بازمی‌دارد

توصیه‌های که در زیر می‌آید نکاتی است که رعایت‌کردن آن‌هابه زعم کارشناسان مطالعه، می‌تواند نقش موثری در مفید واقع شدن مطالعه داشته باشد.

مکان و شرایط مطالعه

ادامه مطلب: چگونه و کجا مطالعه کنیم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 45
پرینت

چگونه كتاب درسي را مطالعه كنيم ؟

تحليل يادگيري يكي از موضوعات اساسي در روانشناسي است. در اين نوشتار بدون هيچ توضيح نظري اضافه ، روشي بنام پس خبا ( پ س خ ب ا ) براي خواندن و مطالعه مطالب كتابهاي درسي ارائه مي گردد كه به نظر مي رسد شيوه موثري براي بهتر فهميدن و بهتر حفظ كردن مفاهيم و اطلاعات كليدي است. نام اين روش (PQRST) برگرفته از نخستين حرف نام هريك از مراحل پنجگانه در مطالعه متون است:

پيشخواني ( Preview )

سئوال كردن ( Question )

خواندن ( Reading )

به خود پس دادن ( Self - recitation )

آزمون ( Test )

دو مرحله اول و آخر ( پيشخواني - آزمون ) ويژه هر فصل از كتاب هستند ،‌ و سه مرحه مياني (‌ سئوال كردن - خواندن - به خود پس دادن ) اختصاص به هر بخش اصلي از هر فصل دارند.

1- مرحله پ ( پيشخواني ):

ادامه مطلب: چگونه كتاب درسي را مطالعه كنيم ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 53
پرینت

چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟

مقدمه:

یکی از مهمترین مهارتهای یادگیری، درک مطلب می‌‌باشد. هر چه ادراک و دریافت بهتر باشد، یادگیری و یادآوری مطالب نیز آسان تر می‌‌شود. برای درک بهتر باید هدف و انگیزه داشت. به خاطر داشته باشید که مطالعه بدون هدف و پیش زمینه همچون گردابی است که فرد را در خود گرفتار می‌‌کند.

هدف مطالعه:

هدف مطالعه ارتباط دادن مطالب جدید با مطالبی است که از قبل می‌‌دانید، اگر راجع به موضوع پیش زمینه ای نداشته باشید و بخواهید آن را در ذهن خود جای دهید، مثل این است که بخواهید آب را در دستان خود نگه دارید. می‌‌بینید که این کار غیر ممکن است و به زودی مطالب از ذهن شما خارج می‌‌شود.

به عنوان مثال سعی کنید این اعداد را بخوانید و بخاطر بسپارید:

خواندن و حفظ کردنش سخت است نه؟ ۴ ۲ ۳ ۶ ۱ ۵ ۷

این یکی آسان تر است، بخاطر اینکه کوتاهتر شده است. ۴ ۲ ۳ ۶ - ۱ ۵ ۷

و این یکی از همه آسان تر است، چون به ترتیب اعداد نوشته شده و به خاطر پیش زمینه ای که دارید به راحتی آن را حفظ می‌‌کنید. ۷ ۶ ۵ ۴ - ۳ ۲ ۱

اگر ورزش را دوست داشته باشید، چون پیش زمینه ای برای خواندن، فهمیدن و به خاطر سپردن مطالب ورزشی در ذهن خود دارید، خواندن مطالب ورزشی برای شما بسیار آسان تر می‌‌شود.

تقویت مهارت مطالعه و درک مطلب:

ادامه مطلب: چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 21 آبان 1394 بازدید: 56
پرینت

جلوگیری از عوامل حواس پرتی در مطالعه

چگونه به هنگام مطالعه از عواملی که موجب حواس ‌پرتی می‌شوند، جلو گیری کنیم؟

تألیف و ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

واقعاً می‌خواهید درس بخوانید و امتحاناتتان را به خوبی بدهید، به خودتان قول داده‌اید که به آن دانشگاه خاص راه پیدا کنید، اما چگونه تمرکز خود را حفظ می‌کنید؟ گروه بسیار اندکی وجود دارند که می‌توانند ساعتها بدون وقفه مطالعه کرده بدون آن که حواسشان پرت شود. در این جا برای گروه دیگر، توصیه‌هایی جهت جلو گیری از حواس پرتی در حین مطالعه ارائه می‌شود.

چگونه به هنگام مطالعه از عواملی که موجب حواس ‌پرتی می‌شوند، جلو گیری کنیم؟

به هنگام مطالعه، هرچیز دیگری غیر از درس، جالبتر به نظر می‌رسد، حتی خیره شدن به دیوار! این طور نیست؟ اول از همه تصمیم بگیرید که به سختی مطالعه کرده و نمرات خوبی کسب کنید. بعد از تصمیم‌ گیری، میلیونها عامل حواس پرتی وجود دارد که باید به آنها رسیدگی کنید. مانند هم ‌اتاقیتان که با آیپد خود آن قدر بلند آهنگ گوش می‌کند که صدای آن در اتاق کناری هم شنیده می‌شود؛ به روز کردنهای مداوم فیس ‌بوک؛ پخش مجدد برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه‌تان و چندین مورد دیگر، عوامل زیادی هستند که ذهن شما را به خود مشغول می‌کنند، خصوصاً وقتی نشسته و می‌خواهید مطالعه کنید. رمز موفقیت، عملاً نادیده گرفتن عوامل حواس پرتی و حفظ انگیزه‌ جهت ادامه‌ی مطالعه است.

توصیه‌هایی جهت حفظ تمرکز در هنگام مطالعه 

ادامه مطلب: جلوگیری از عوامل حواس پرتی در مطالعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 20 آبان 1394 بازدید: 47
پرینت

ترويج فرهنگ مطالعه و كتابخواني

 بررسي راهكارهاي ترويج فرهنگ مطالعه و كتابخواني در گفتگو با صاحب نظران

مقام معظم رهبري :"من هر زماني كه به ياد كتاب و وضع كتاب در جامعه خودمان مي افتم، قلباً غمگين مي‌شوم." بايد در جهت رفع اين مشكل بزرگ ، مردم، دولت و تمام نهادها و ارگان‌ها، همگام با يکديگر، به صورت جدي، وارد عمل شوند.

كتاب و كتاب خواني و ميزان گرايش به مطالعه، امروزه يكي از شاخص‌هاي توسعه به شمار مي‌رود. بررسي‌ها نشان مي‌دهد مطالعه و كتاب خواني وضعيت مطلوبي در ايران ندارد و عمدتا مردم ايران از خريد و يا مطالعه كتاب گريزانند و اقدامات لازم و جدي جهت ترويج و اشاعه فرهنگ مطالعه صورت نگرفته است.

براي رفع موانع و ايجاد زمينه و بستر لازم جهت ترويج و توسعه فرهنگ مطالعه، نهادهاي مختلف در 5 بخش، شامل خانواده، مدارس و نظام آموزشي، كتابداران و كتابخانه‌ها، دولت و رسانه‌هاي گروهي و ناشران و كتاب فروشي‌ها ، بايد با رفع مشكلات موجود، هم سو و هم هدف، به سمت مشخصي حركت كنند.

نقش خانواده

ادامه مطلب: ترويج فرهنگ مطالعه و كتابخواني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 20 آبان 1394 بازدید: 81
پرینت

اهمیت مطالعه

 در این ایام شلوغ، وقتی که ما حتی برای خوردن صبحانه وقت نداریم جای تعجب نیست که مطالعه کردن را رها کنیم . . . یا شاید اهمیت مطالعه را فراموش کرده‌ایم. بنابراین آیا ما چیز مهمی را در زندگی خود از دست نداده‌ایم؟ البته، چیزی بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید!

"جرایم بدتری از سوزاندن کتابها وجود دارند. یکی از آنها نخواندن آنها است." جوزف براد اسکای

مطالعه یکی از پایه‌های اصلی است که مهارت‌های آکادمیک و تحصیلی یک فرد روی آن بنا نهاده شده‌اند و با زمان‌های مطالعاتی مختلف و دوباره تغییر یافته است. بیشتر موضوعاتی که ما در مدرسه آموزش می‌بینیم بر اساس یک مفهوم ساده هستند: خواندن، تجزیه و تحلیل کردن، آنالیز و بررسی کردن و پردازش اطلاعات.

اگر چه شکی در مورد این واقعیت وجود ندارد که مطالعه یک فعالیت بی‌قیمت است اما مشاهده شده که اهمیت آن مکرراً در این اواخر از بین رفته است. یکی از مهم‌ترین دلایل برای این موضوع ترقی ناگهانی تکنولوژی است و این که ما بیشتر وقت خود را در مقابل تلویزیون و یا صفحه‌‌ی کامپیوتر سپری و تمام می‌کنیم.

چرا عادت به مطالعه مهم است؟

ادامه مطلب: اهمیت مطالعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هفته کتاب و کتابخوانی/مقالات کتابخوانی
نمایش از 20 آبان 1394 بازدید: 54
پرینت

20 گام روش‌مند در حافظه نيرومند

نويسنده:مژده پورحسيني

منبع:مجله پرسمان

1

من حافظه ضعيفى دارم و كارى هم نمى‌شود كرد! اين يك جمله كاملاً بى معناست. شما به سادگى مى‌توانيد حافظه ضعيف خود را تقويت كنيد و كارآيى آن را افزايش دهيد؛ همان گونه كه ضعف بينايى يا شنوايى خود را با استفاده از عينك يا سمعك اصلاح مى‌كنيد. پس قدم اول اين است كه شما بايد باور كنيد كه ضعف حافظه، يك بيمارى گذراست و به راحتى قابل علاج و اصلاح است. حالا وقت آن است كه دست به كار شويد.

2

شما حافظه‌اى بسيار نيرومند داريد! باور نمى‌كنيد؟ آيا مى‌خواهيد اين امر را به خودتان ثابت كنيد؟ بسيار خوب، سعى كنيد چيزى را كه قبلاً مى‌دانسته‌ايد، فراموش كنيد؛ امكان ندارد! اين طور نيست؟ حافظه شما به شدت مقاومت مى‌كند و مطمئن باشيد كه بالاخره اين حافظه شماست كه برنده مى‌شود. در يك رويارويى كاملاً مستقيم با حافظه خود، مى‌توانيد باور كنيد كه حافظه شما هم قوى و نيرومند است تا براى تقويت بيشتر حافظه، بيش از پيش اعتماد به نفس پيدا كنيد.

3

اولين قدم براى آماده ساختن حافظه، ايجاد يك ارتباط و پيوند و تداعى معانى است. تداعى معانى آگاهانه و كنترل شده، دقيقاً همان حافظه تربيت شده و قابل كنترلى را ايجاد مى‌كند كه شما به دنبال آن هستيد.

ادامه مطلب: 20 گام روش‌مند در حافظه نيرومند
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 181 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید