نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 131
پرینت

اخلاق دینی و تعامل سایبری

محیط سایبر ضمن فراهم سازی امکانات پیشرفت زا، آسیب هایی نیز همراه دارد؛ آسیب هایی که با ماهیت سایبر قرین است. خصوصیات فضای سایبر، نظیر ارتباطی بودن، امکان پنهان نگهداشتن هویت، حاکمیت چندگانگی و تضاد هنجاری و نبود راهکار نظارتیِ کارآمد، مستعد رفتارهای غیراخلاقی در کاربران است.
بخش اول
چکیده
در این مقاله سعی شده است دربارة خصوصیات آسیب زای فضای سایبر بحث شده و اخلاق دینی به عنوان جبران کننده و کاهش دهندة آسیب ها پیشنهاد شود. در مقاله، ابتدا خصوصیات رسانه و سپس عوامل ضعف اخلاق کاربران و در نهایت، دستاوردهای دین در تقویت اخلاق کاربران و راهبردهای تقویت و استحکام اخلاق دینی بررسی شده است. در این مقاله تأکید بر این است که اقدامات ملی و بین المللی کارآیی لازم را برای کاهش یا از بین بردن ناهنجار ی های به وجود آمده ندارد، بلکه راهبرد فردی ـ اخلاقی و به صورت مشخص تر، اخلاق دینی می تواند فضای آسیب زای رسانه را به محیطی امن تبدیل کند.
اخلاق دینی، هم پشتوانه های استدلالی اخلاق کاربران را تحکیم می بخشد و هم ضمانت اجرای کارآمدی در اختیار قرار می دهد. شرط مکمل راهبرد فردی ـ اخلاقی جامعه پذیری دینی، تقویت روحیه خود دیگرپنداری، آشناسازی با پیامد منطقی رفتار کاربران و نهادینه سازی امر به معروف و نهی از منکر است.
مقدمه

ادامه مطلب: اخلاق دینی و تعامل سایبری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 167
پرینت

قاعده هاي اخلاقي در فضاي مجازي و دو وجهي نگري

نويسنده: دکتر سعيدرضا عاملي 

 دو فضايي شدن مسائل اجتماعي و کدهاي اخلاقي

مقدمه: ظهور فضاي دوم زندگي و ضرورت اخلاق

با پيدايش صنعت چاپ، فضاي دوم ارتباطي آغاز به کار کرد که فرد را به صورت روزانه در فضاي دوم قرار مي داد که از آن به فضاي رسانه اي تعبير مي شود. پيدايش راديو و تلويزيون، حلقه ي رسانه هاي توده اي را از رسانه ي نوشتاري به رسانه ي صوتي و تصويري توسعه داد و فضاي دوم را تحقق گسترده تري بخشيد. پيدايش رسانه هاي جديد، حلقه ي جديد شبکه هاي ارتباطي (کوواليک(3)، 2009) را ايجاد کرد که همه ي جامعه ي جهاني را به يکديگر متصل ساخت. به ميزاني که جمعيت متراکم تر با تنوع فرهنگي، ديني و قومي بيشتر در فضايي جمع شوند، به همان اندازه مسئله ي روابط اخلاقي اهميت بيشتري پيدا مي کند.
موضوع اخلاق و فناوري، اخلاق و رايانه (ميشم(4)، 1986؛ سامرز (5)؛ 1992؛ ادم (6)، 2001)، اخلاق و فناوري اطلاعات رايانه اي ( جونگ (7)، 2009 )، اخلاق مجازي ( فروهمن (8)، 2000؛ هايق و جونز (9)، 2005 )، اخلاق و اينترنت ( کلاين اون (10)، 1995؛ روگلا، لندزمن و روگلا (11)، 1995؛ مکولي (12)، 1997؛ شارضا، نورالهدايه و ياکينا محمد (13)، 2009 ) و اخلاق در فضاي مجازي، مورد توجه محققان بسيار زيادي بوده است و سابقه ي اين نگراني به پيدايش فراگير فناوري و انقلاب صنعتي ( هابسون (14)، 1997 ) باز مي گردد.
محيط هاي مجازي را که آسيب ها و امور غيراخلاقي مجازي در آنها به وجود مي آيند، مي توان به وبگاه ها و وب لاگ ها، اتاق هاي گپ و تالارهاي گفت و گو، شبکه هاي اجتماعي و دوست يابي، پست الکترونيکي و موبايل ها که پيامک و بلوتوث دريافت يا ارسال مي کنند، تقسيم کرد.

ادامه مطلب: قاعده هاي اخلاقي در فضاي مجازي و دو وجهي نگري
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 123
پرینت

بررسی نفوذ اینترنت و شبکه های اجتماعی مجازی بر زندگی فردی و اجتماعی نسل جوان

نويسنده:زینب مقتدایی

عصر حاضر عصر مطبوعات، رسانه هاي گروهي و ارتباطات است. دنياي كنوني ما عصر تاخت و تاز وسايل ارتباط جمعي ازجمله راديو، تلويزيون، ماهواره، تلفن همراه و اينترنت مي باشد. جوان امروز ديگر محدوديت هاي گذشته را ندارد. هر لحظه در هر كجا كه باشد مي تواند با هر نقطه اي از جهان كه بخواهد ارتباط برقرار كند. ورود به دنياي مجازي و يا به عبارت بهتر زندگي در محيط هاي مجازي امري بديهي به شمار مي رود. و ازشاخصه هاي مهم رسانه هاي پست مدرن این است که به راحتي در اختيار افراد با سبك ها و هنجارهاي مختلف اجتماعي قرار گرفته و اين امر به مرور ميزان كنترل خانواده ها و مدارس بر آموخته هاي نسل جديد و نيز كيفيت و جهت گيري هاي آموزشي و تربيتي خانواده ها، مدارس و جامعه را متأثر ساخته است. بنابراین لازمه تعادل در اين محيط های مجازی برخورداري از يكسري مهارت هاي فني و فناوري است.

ادامه مطلب: بررسی نفوذ اینترنت و شبکه های اجتماعی مجازی بر زندگی فردی و اجتماعی نسل جوان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 156
پرینت

نقش فضای مجازی در عرصه‌ ادبیات

اکتشافات در دنیای مدرن، هم از جهت کمیت و هم از جهت کیفیت از سایر دوران‌ها متمایز است. نمونه‌ی یکی از این پیشرفت‌ها شکل‌گیری دنیای مجازی در موازات با دنیای فیزیکی است که خود ایجاد‌کننده‌ی تحولات چشم‌گیری در عرصه‌ی اجتماع، فرهنگ، اقتصاد و سیاست است. گسترش روزافزون اینترنت و شبکه‌ی جهانی وب در دنیای کنونی، آغازگر دگرگونی در ساختارهای کلی جامعه است. اینترنت به دلیل داشتن ویژگی‌هایی هم‌چون تعاملی بودن، عدم محدودیت به زمان و مکان خاص، فراتر از قوانین مدنی محدود به دولت- ملت‌ها، موازی بودن با دنیای فیزیکی، جریان داشتن در فضایی صنعتی، امکان شکل گرفتن دموکراسی شهروندی و چند رسانه‌ای بودن، سایر رقیبان در عرصه‌های مختلف اجتماعی را کنار می زند.

یکی از این عرصه‌ها که در سال‌های اخیر به شدت توسط فناوری‌های ارتباطی اینترنت دگرگون شده است، عرصه‌ی ادب و فرهنگ است. نویسندگی در دنیای مجازی امکانات متفاوتی را در اختیار نویسندگان و خوانندگان قرار می‌دهد. نویسندگانی که پیش از این تنها می‌توانستند توسط کتابهایشان با مخاطبانشان ارتباط برقرار کنند با وجود امکانات دنیای مجازی و وبلاگ‌های شخصی‌شان می‌توانند به راحتی در چارچوبی کاملا مجازی هرروز و در هرساعت با خوانندگانشان در ارتباط باشند. به راستی وجود وبلاگ‌های شخصی و وبسایت‌های ادبی تا چه حد می‌تواند در رشد و یا ضعیف کردن ادبیات نقش داشته باشد؟ این سوالِ محوری‌ای است که سعی در پاسخ‌گویی آن در این مقاله داریم.
امتیازات و ویژگی‌های نویسندگی در فضای مجازی

ادامه مطلب: نقش فضای مجازی در عرصه‌ ادبیات
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 151
پرینت

ادبيات همچون واقعيت مجازي

نويسنده: جوزف هيليس ميلر
مترجم: سهيل سُمّي

 « سِسامي باز شو! »

از نظر من جملات آغازين آثار ادبي نيرويي خاص دارند. اين جملات حکم همان « سِسامي باز شو » را دارند که افق داستاني اثر را به روي خواننده مي گشايند. فقط چند واژه کافي است تا من ايمان بياورم و ببينم. به اين ترتيب، من به شاهد مفتون و مسحور واقعيت مجازي جديدي بدل مي شوم. به کلام دقيق تر، در دل اين واقعيت به يک روح شاهد تبديل مي شوم، شاهدي که در اين عالم حضور فيزيکي و جسمي ندارد. مثال هاي زير همه نمونه هايي از اين گونه جملات آغازين هستند که مرا به دل اين واقعيت مي کشانند: « پسري بود؛ آري، شما خوب مي شناسيدش، شما صخره ها و جزيره هاي ويناندِر! » در پسر ويناندِر، (2) اثر وردزورث؛ « خانم دالووي گفت خودش گل ها را مي خرد. » در خانم دالووِي، (3) اثر ويرجينيا و ولف؛ « قامتش از شش پا يک يا شايد دو اينچ کم داشت، خوش بنيه بود؛ و با شانه هاي اندک خميده اش راست به سمت آدم مي آمد، با سري رو به جلو و نگاهي ثابت که انسان را به ياد گاوي وحشي در حال حمله مي انداخت. » در لرد جيم، (4) اثر کنراد؛ « امروز صبح دُردانه ي صبح را ديدم، قلمرو وليعهد سپيده دمان، شاهين خال خاليِ گشوده بالِ پگاه » در ويندهوور، (5) اثر جرارد مانلي هاپکينز؛ « بر تخته کوبيدم و فرياد زدم: پس است » در يقه، (6) اثر جرج هربرت.

ادامه مطلب: ادبيات همچون واقعيت مجازي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 130
پرینت

فضاي سايبر در خدمت جنگ نرم

 چگونه فضاي سايبر در خدمت جنگ نرم قرار مي‌گيرد!

فضاي سايبر يا فضاي مجازي به عنوان كليد محيط الكترونيكي است كه ارتباط افراد انساني را با تكيه بر ابزارهاي خاص " الكترونيكي مخابراتي " به صورت سريع و سهل برقرار مي‌سازد. اين محيط با كارويژه‌هاي معين خويش، بستر مناسبي را براي پيگيري و تبيين آنچه امروز به " منازعات نرم " مشهور است ايجاد مي‌نمايد.
منازعات نرم اشكالي از منازعه است كه با تكيه بر ابزارهاي غير خشونت‌آميز تغيير و دگرگوني در جوامع و به عبارتي سلطه به شيوه بكر، جذاب و پيچيده را دنبال مي‌نمايد. جنگ نرم، معلول تدابير مراكز امنيتي و بنيادهاي استراتژيك غربي براي طراحي اشكال جديد سلطه است. در اين شيوه از منازعات، تسلط بر افكار عمومي و دستيابي به اهداف سياسي، اجتماعي، امنيتي و حتي اقتصادي، از طريق اقناع از يك طرف و ايجاد درگيري مستقيم براي مخاطب به گونه‌اي است كه طراحان جنگ نرم با پرداخت حداقل هزينه‌ها، حداكثر استفاده را ببرند. ثانياً برآيند اين دگرگوني به صورت بلند مدت و با اطمينان بيشتري خواست‌ها و مطالبات جوامع سلطه‌گر را تأمين كند.
منازعه نرم بر اصول و روش‌هاي متعددي استوار است، مهم‌ترين اصل اجتناب از خشونت‌هاي فيزيكي و پاي‌بندي به پروسه عدم خشونت است و تأكيد بر مفهوم فيزيك ناشي از اين گزاره است كه در اين تئوري معيارهاي خاصي براي عدم خشونت تجويز مي‌شود.

ادامه مطلب: فضاي سايبر در خدمت جنگ نرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 125
پرینت

اصول و مبانی سازمان های مجازی

نويسنده:محمدرضا نوروزی

 در این مقاله ما قصد داریم تا اصول و مبانی یک سازمان مجازی را برایتان آنالیز و تجزیه و تحلیل نماییم . وبه یک سری سوالات اساسی و زیر بنایی در این مورد پاسخ دهید . مثلا" 

▪ سازمان مجازی چیست ؟
▪ تفاوت سازمان مجازی با سایر سازمانها چیست ؟
▪ گامهای اجرایی وفرایندهای سازمانهای مجازی کدامند ؟
▪ عواملی که برای ایجاد یک سازمان مجازی اجرا می شوند کدام اند؟
▪ تیمهای مجازی
▪ آزمایشهای مجازی
▪ فروشگاههای مجازی
▪ اداره های مجازی و...
● مقدمه:

شاید شما از خودتان بپرسید چرا باید محل کار ما یک ساختمان حتما" اداری باشد؟
چوابها معمولا" یکسان هستند .مثلا" می گویند چون با سایر همکاران در آنجا هستیم وبه کار فروش یا خدمات می پردازیم. یا درآن مکان نیز می توانیم سوالات کاری خودمان را ازهمکاران بپرسیم.
اما سوال اینجاست، اگر قرارنباشد برای کار کردن و گرفتن جواب سوالات خود به محیط کاری فیزیکی برویدچه مسئله یا مسائلی پیش می آید ؟
به جای همه این هم امکانات یک محیط الکترونیکی ایجاد شود و هر کس بتواند کار خود را از هر نقطه ای از دنیا به راحتی از طریق کانالهای ارتباطی مثل اینترنت کارهای خویش را انجام دهد .

ادامه مطلب: اصول و مبانی سازمان های مجازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 95
پرینت

آثار اجتماعي اينترنت بر جوانان

نويسنده: سيد مهدي موسوي خطاط

امروزه، اطلاع رساني در بستر فن آوري ارتباطات و اينترنت سرعتي وصف ناپذير يافته و زمان و مکان را در نورديده است و هيچ مانعي را بر سر راه خود بر نمي تابد و جوانان که بازيگران اصلي و سواران پيشتاز اين موج هستند، بيش از هر زمان نياز به شناختن و شناخته شدن دارند وشناخت واقعي و عملي نيازهاي اين نسل مستلزم بررسي ابعاد مختلف عوامل تاثير گذار و اثر پذير از اين فناوري نوين ارتباطي است.
اينترنت:

اينترنت گروهي متشکل از هزاران شبکه است که در عرضه ي مجموعه ي اطلاعاتي واحد به کاربران يا مشتريان خود مشارکت دارند.
اينترنت را از نظر جامعه شناسي مي توان مدخلي برجامعه ي الکترونيکي جهاني (1) دانست.
عناصر اصلي اينترنت:

عناصر اصلي در اينترنت عبارتند از:

ادامه مطلب: آثار اجتماعي اينترنت بر جوانان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 87
پرینت

چالشهاي فرهنگ و هويت در فضاي مجازي

نويسنده:مرتضي نور محمدي

 گسترش فزاينده فناوريهاي اطلاعاتي و ارتباطي در سالهاي اخير، حيات بشري را در ابعاد مختلف سياسي، اجتماعي و فرهنگي تحت تاثير قرار داده است. همان طور كه تلگراف، تلفن و راه آهن در قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم باعث تحول چشم اندازهاي ملي و بين المللي شدند، فناوري ارتباطات و وجه مشخص آن، يعني اينترنت در زمان ما، تحولات بي سابقه را به دنبال داشته اند ؛ تا آن جا كه به وجه غالب جهان معاصر تبديل شده است. گسترش فزاينده فناوري اطلاعات و ارتباطات، كه مانوئل كاستلز از آن به عنوان «جامعه شبكه اي» ياد ميكند، منجر به تحول و دگرگوني در ابعاد مختلف سياسي، امنيتي، اقتصادي و اجتماعي شده است. ويژگي هاي جامعه شبكه اي همچون اقتصاد اطلاعاتي، فرهنگ مجازي و كاهش اهميت زمان و مكان در تعاملات اجتماعي ويژگي متمايزي به هزاره سوم بخشيده است كه اصل بنيادين آن اهميت محوري فرد در عرصه فعاليت هاي اجتماعي، سياسي و اقتصادي با بهره گيري از ابزارهاي نوين ارتباطي و اطلاعاتي است. در چنين فضايي كه با عنوان فضاي سايبر توصيف مي شود، مجموعه هايي از ارتباطات دروني انسانها از طريق كامپيوتر و مسائل مخابراتي بدون در نظر گرفتن جغرافياي فيزيكي شكل مي گيرد. يك سيستم آن لاين نمونه اي از فضاي سايبر است كه كاربران آن مي توانند از طريق ايميل با يكديگر ارتباط برقرار كنند. بر خلاف فضاي واقعي، در فضاي سايبر نياز به جابجايي هاي فيزيكي نيست و كليه ي اعمال فقط از طريق فشردن كليدها يا حركات «ماوس» صورت مي گيرد. فضاي مجازي (اينترنت) داراي پنج خصوصيت است كه آن را از ساير رسانه ها متمايز كرده است. ويژگيهاي منحصر به فرد و متمايز كننده فضاي مجازي عبارتنداز : 

ادامه مطلب: چالشهاي فرهنگ و هويت در فضاي مجازي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 126
پرینت

فضاي مجازي و نقض حريم خصوصي

نويسنده: دکتر محمّدجواد محمدّي 

 مقدمه:

توسعه ي فضاي مجازي مانند همه ي پيشرفت هاي ديگر در زندگي بشر با پيامدهاي منفي و مثبت همراه بوده است. يکي از بدترين پيامدها، به خطر انداختن حريم خصوصي افراد و يکي از بهترين آنها، تسهيل و تسريع ارتباطات و تبادل اطلاعات است. حريم خصوصي به اندازه اي اهميت دارد که احترام به آن امروزه از مرزهاي سنتي دين و اخلاق فراتر رفته، و در بيشتر کشورهاي جهان، ضمانت هاي قانوني پيدا کرده، اما با گسترش شبکه ي وب، اين حق با تهديدات جدي و فراملي مواجه شده است. از طرف ديگر، بستر جديدي براي خلق محيط هاي عمومي و خصوصي مجازي و بهره برداري مقتضي از آنها، به وجود آمده است. اين وجوه متقابل و گاهي متضاد، تعارض برخي حقوق را تشديد کرده و موجب بروز ابهاماتي شده که اين مقاله، با تبيين ويژگي هاي محيط مجازي، در صدد پرداختن به آنهاست.


واژه هاي کليدي:

حريم خصوصي، فضاي مجازي، تبادل آزاد اطلاعات، منطق عددي، حافظه ي مجازي، محيط تعاملي.

ادامه مطلب: فضاي مجازي و نقض حريم خصوصي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 85
پرینت

فرهنگ فضای مجازی

 آیا فضاهای ارتباطی و اجتماعی اینترنت فرهنگ دارند؟ ویژگی های آنها چیست؟ آیا نظام های ارزشی فرهنگی ملی یا قومی برفضای مجازی حاکم اند؟ هدف مقاله حاضر معرفی و بررسی رویکردهای نظری اخیر در خصوصتوصیف و یافتن خاستگاه های یک فرهنگ مجازی است. همچنین این مقاله، به بررسی تأثیر فرهنگ های (دینی، قومی، ملی و غیره) بر فرهنگ های فضای مجازی پرداخته و چارچوب های نظری مربوط را برای تفکر در مورد فرهنگ در اینترنت ارایه می دهد.حرف این مقاله اساساً آن است که نظر به افزایشتعامل انسان با کامپیوتر و شبکه، دیگر صرف پرداختن به رابطه و تعامل انسان و ماشین کافی نیست. فناوری های دیجیتالی و کامپیوترها می توانند گسترش فرهنگهای ارتباطی در فضای مجازی را تسهیل کرده و حتی مانع آن شوندو این فرهنگهای رو به رشد رامی توان در هر پژوهش جامعی که درخصوص ارتباطات شبکه ای صورت می گیرد مورد توجه و بررسی قرارداد. 

● مقدمه

ادامه مطلب: فرهنگ فضای مجازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 81
پرینت

آسیب شناسی اینترنت، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی

نويسنده:زینب مقتدایی

علل و عوامل پيدايش آسيب هاي اجتماعي، به ويژه در ميان نوجوانان و جوانان (دانش آموزان)

چکیده

آسیب های اجتماعی یکی از پدیده هایی است که در تمامی جوامع و در تمامی دوران ها وجود داشته و برخورد با آن ها هم در جوامع مختلف متفاوت بوده است. اما یکی از بنیادی ترین مسأله در پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی، توجه به موضوع فرهنگ جوامع و بومی سازی شیوه های اتخاذ شده در تمامی عرصه هاست.
اما باید توجه داشت که آسیب های اجتماعی رابطه تنگاتنگی با مسائل اجتماعی داشته و مسائل اجتماعی بسترساز آسیب های اجتماعی محسوب می شوند. در توضیح مطلب باید گفت که هر آسیبی یک مسأله اجتماعی تلقی می شود اما لزوماً هر مسأله اجتماعی آسیب محسوب نمی شود. مثلاً طلاق یا افزایش سن ازدواج، تجرد یا بیکاری لزوماً آسیب اجتماعی نیست اما یک مسئله اجتماعی است.
علل و عوامل پيدايش آسيب هاي اجتماعي، به ويژه در ميان نوجوانان و جوانان را مي توان به سه دسته عمده تقسيم نمود:
1. عوامل معطوف به شخصيت؛ 2. عوامل فردي؛ 3. عوامل اجتماعي.

کلیدواژگان:
آسيب هاي اجتماعي، اینترنت، فضای مجازی، ازدواج، هنجارهای اجتماعی.
1- عوامل شخصيتي

اين دسته از عوامل معطوف به عدم تعادل رواني، شخصيتي و اختلال در سلوك و رفتار است كه به برخي از آن ها اشاره مي شود:
معمولاً ويژگي هاي شخصيتي افراد بزهكار و كجرو، بي قاعدگي رابطه و ارتباط ميان فرد و جامعه و ارتكاب رفتارهاي نابهنجار و خلاف مقررات اجتماعي است، ولي معمولاً از نظر مرتكب و عامل آن در اصل و يا در مواقعي خاص، اين گونه رفتارها ناپسند شمرده نمي شود. افراد روان رنجور و روان پريش نسبت به ارزش ها، هنجارها و مقررات اجتماعي بي تفاوت بوده و كمتر آن ها را رعايت مي كنند. اعمال و شيوه هاي رفتاري اين گونه افراد نظام اجتماعي را متزلزل و گاهي نيز مختل مي كند و موجب مي شود كه رعايت ارزش هاي اخلاقي و هنجارها در جامعه و نزد ساير افراد زيرسؤال رفته و آن را به پايين ترين سطح عمل تنزل دهد.

ادامه مطلب: آسیب شناسی اینترنت، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 79
پرینت

فرهنگ‌ فضای مجازی

نويسنده : ميسفادين، لي پي

مترجم : كامبيز پارتازيان

بايدها و نبايدها در فرهنگ اينترنتي
چكيده

آيا فضاهاي ارتباطي و اجتماعي اينترنت فرهنگ دارند؟ ويژگي‌هاي آنها چيست؟ آيا نظام‌هاي ارزشي فرهنگي ملي يا قومي برفضاي مجازي حاكم‌اند؟ هدف مقاله حاضر معرفي و بررسي رويكردهاي نظري اخير در خصوص توصيف و يافتن خاستگاه‌هاي يك فرهنگ مجازي است.همچنين، اين مقاله، به بررسي تأثير فرهنگ‌هاي (ديني، قومي، ملي و غيره) بر فرهنگ‌هاي فضاي مجازي پرداخته و چارچوب‌هاي نظري مربوط را براي تفكر در مورد فرهنگ در اينترنت ارائه مي‌دهد.
حرف اين مقاله اساساً‌ آن است كه نظر به افزايش تعامل انسان با كامپيوتر و شبكه، ديگر صرف پرداختن به رابطه و تعامل انسان و ماشين كافي نيست. فناوري‌هاي ديجيتالي و كامپيوترها مي‌توانند گسترش فرهنگهاي ارتباطي در فضاي مجازي را تسهيل كرده و حتي مانع آن شوندو اين فرهنگهاي رو به رشد راميتوان در هر پژوهش جامعي كه درخصوص ارتباطات شبكه‌اي صورت مي‌گيرد مورد توجه و بررسي قرارداد.
كليدواژه : فرهنگ ؛ فضاي مجازي ؛ اينترنت ؛ فناوري اطلاعات ؛ فرهنگ اينترنتي
مقدمه

ادامه مطلب: فرهنگ‌ فضای مجازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به اینترنت / فضای مجازی
نمایش از 26 ارديبهشت 1394 بازدید: 92
پرینت

جوانان و هويت مجازي

نويسنده : هانيه بوستاني

 مروري بر اثرات چت و پيام كوتاه

اشاره :

ورود تكنولوژي‌هاي جديد اطلاعاتي و ارتباطي (ICT) مانند اينترنت و موبايل به زندگي جوانان در سال‌هاي اخير، تأثيراتي بر نگرش، هويت و سبك زندگي آنها داشته است. بدون شك اينترنت و موبايل، ارتباطات ميان فردي را نسبت به گذشته بسيار تسهيل كرده است و به جوانان اين امكان را مي‌دهد تا روابطي متفاوت و جديد را تجربه كنند. در اين ميان چت و پيام كوتاه، دو قابليت فضاي مجازي و موبايل هستند كه در بين جوانان از محبوبيت زيادي برخوردارند. تا چند سال گذشته چت كردن در بين جوانان بسيار شايع بود؛ اما به‌ نظر مي‌رسد در حال حاضر از شيوع آن كاسته شده و جاي خود را به ارتباطات با موبايل، خصوصاً پيام كوتاه داده باشد. چت و پيام كوتاه، هر دو قابليت‌هايي هستند كه امكان ارتباط سريع و آسان را فراهم مي‌كنند و مي‌توان بين آنها شباهت‌هايي نيز يافت. در نوشتار حاضر سعي داريم به اين سؤال پاسخ دهيم كه چت و پيام كوتاه چه پيامدهاي هويتي مي‌تواند داشته باشد و روابط حاصل شده از اين مجرا چه نقشي در تعامل با افراد غير هم‌جنس در بين جوانان ايفا مي‌كند؟
براي پاسخ به اين سؤالات در ابتدا تغييرات بوجود آمده در زندگي جوانان بواسطه ورود تكنولوژي‌هاي جديد و تغيير شكل اوقات فراغت را بررسي مي‌كنيم. سپس به جايگاه و نقش همسالان در زندگي جوانان مي‌پردازيم. در ادامه به ويژگي‌هاي چت و پيام كوتاه اشاره مي‌كنيم و اينكه اين دو چه تأثيرات هويتي مي‌توانند داشته باشند. در پايان جمع‌بندي مطالب ارائه خواهد شد.

ادامه مطلب: جوانان و هويت مجازي
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 99 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید