نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 232
پرینت

هاردهاي SATA و IDE

  تكنولوژي ديسك سخت ( HARD DRIVE ) بر پايه پروسس موازي اطلاعات عمل مي كنند و بدين معناست كه اطلاعات به صورت بسته هايي به روشهاهي مختلف ( رندوم ) به باس اطلاعاتي فرستاده مي شوند. اطلاعات از ديسك سخت در فاصله هاي زماني كاملاً تصادفي مي آيند و وارد باس اطلاعاتي شده و در نهايت به سمت مقصد نهايي مي رود. IDE مخفف Integrated Drive Electronics مي باشد همينطور كه مي دانيد رابط IDE گاهي با عنوان ATA شناخته مي شود كه مخفف AT Attachment است.
اين تكنولوژي از سال 1990 به عنوان استاندارد كامپيوترهاي شخصي (PC ) براي هارد ديسك ها بوده است و اين زماني بود كه تكنولوژي مذكور جاي درايوهاي ESDI و MFM را گرفت يعني زماني كه هارد ديسك ها به طور متوسط حجمي معادل 200 مگا بايت داشتند. در سال 1990 اولين هارد ديسك يك گيگا بايتي وارد بازار شد و قيمتي برابر 200 دلار در بازار آمريكا داشت. از آن پس تا كنون IDE تكنولوژي مورد استفاده بوده زيرا هارد ديسكها را با قيمت پايين در اختيار مصرف كننده قرار مي داد، جاي كمتري مي گرفت و سرعت مناسبي داشت.
همتاي IDE در آن زمان SCSI ( كه مخفف Small Computer System Interface است) بود. SCSI كمي از IDE سريعتر است اما بسيار گرانتر است. به علاوه احتياج به خريد يك ادپتر SCSI كه ارزان هم نيست احتياج داريد. به عبارت ديگر IDE بازار هارد ديسكهاي كامپيوتر هاي شخصي را در انحصار خود گرفت. آنطر كه به نظر مي رسد كارخانه هاي معتبر حداقل يك تا دو سال ديگر به توليد هارد ديسكهاي با تكنولوژي IDE ادامه دهند.
هارد ديسكهاي IDE از كابلهاي ريبون پهني استفاده مي كنند كه در داخل كامپيوتر بسيار به چشم مي آيند و مرتب كردن اين كابلها در داخل كامپيوتر خود هنري است.

ادامه مطلب: هاردهاي SATA و IDE
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 221
پرینت

فناوري RAID چيست؟

    RAID چيست؟

RAID مخفف Redundant Array of Independent Disks به معني آرايه‌ پشتيبان ديسک‌‌هاي مستقل است. البته معني لغتي آن در انگليسي، يورش است. اين مفهوم بار اول در سال ۱۹۸۷، توسط تيمي سه نفره در دانشگاه کاليفرنيا البته با نام آرايه ديسک‌‌هاي پشتيبان ارزان Inexpensive به جاي(Independent) مطرح شد. در سال‌‌هاي بعد سازندگان سخت‌افزار آن را به صورت امروزي در آوردند تا توقع قيمت ارزان را از فناوري RAID برطرف کنند. امروزه کاربرد RAID گسترش بييشتري نسبت به معناي آن يافته و فناوري خاصي را تحت پوشش قرار مي‌دهد که قابليت تقسيم و کپي اطلاعات را بين چندين ديسک دارد.

 

 

ادامه مطلب: فناوري RAID چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 04 خرداد 1393 بازدید: 224
پرینت

 

ساختار هاردديسک هاي جامد يا هاردهاي SSD

هاردديسک‌هاي جامد (SSD)، دسته‌اي از ذخيره‌کننده‌ها هستند که برخلاف هاردديسک‌هاي معمولي که از ديسک‌هاي مغناطيسي براي ذخيره کردن اطلاعات استفاده مي‌کنند، از چيپ‌هاي حافظه فلش در درون خود استفاده مي‌کنند. محبوبيت هاردديسک‌هاي جامد روز به روز و با کاهش قيمت آن‌ها، بيشتر مي‌شود. سرعت انتقال اطلاعات در اين نوع هاردديسک‌ها بسيار بالا بوده و بسته به ساختار و فناوري به‌کار گرفته شده در آن‌ها مي‌تواند بين ۱۰۰ تا ۷۰۰ مگابايت بر ثانيه باشد. سريع‌تر بودن‌ هاردديسک‌هاي جامد نسبت به هاردديسک‌هاي معمولي مکانيکي دو دليل عمده مي‌تواند داشته باشد، اول نبود هيچگونه تبديل براي برگرداندن اطلاعات مغناطيسي به شکل الکترونيکي و دوم اين‌که در اين نوع هاردديسک‌ها هيچ جز مکانيکي وجود نداشته و براي دسترسي به اطلاعات نياز به هيچ عمل مکانيکي نيست. در ادامه قصد داريم شما را وارد يک هاردديسک جامد کرده و با اجزاي اصلي آن آشنا کنيم.

 

ادامه مطلب: ساختار هاردديسک هاي جامد يا هاردهاي SSD
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 24 مهر 1392 بازدید: 224
پرینت

آموزش هارد به هارد کردن، پارتيشن بندي 

    آموزش هارد به هارد کردن
روي برد اصلي کامپيوتر که به آن مادربرد مي گويند معمولا دو سوکت وجود دارد که براي اتصال هارد ديسک بکار مي رود. اگر هارد ديسکتان را پيدا کنيد يک کابل پهن بدان وصل است آنرا دنبال کنيد تا به يکي از اين سوکتها برسيد. آن يکي هم بغل دست همين يکي است. اگر به نوشته هاي روي مادربرد توجه کنيد اين سوکتها بايد به نامهاي IDE1 و IDE2 معرفي شده باشند. معمولا کامپيوتر از IDE1 بوت مي شود پس هاردديسکي که داراي ويندوز يا OS است بايد به اين سوکت وصل شود. هارد ديسکها با نوعي کابل پهن به مادربرد وصل ميشوند که بدان ريبون کابل ميگويند.

ادامه مطلب: آموزش هارد به هارد کردن، پارتيشن بندي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 24 مهر 1392 بازدید: 202
پرینت

آشنايي اوليه با هارد ديسک کامپيوتر

هارد درايو را به اين دليل HDD مي گويند که خلاصه شده عبارت Hard Disk Drive يا گرداننده ديسک سخت است. درون يک هارد درايو شما چيزي به نام «پلاتر» داريد که يک سطح مغناطيسي براي ضبط اطلاعات است و با سرعت بسيار زيادي به دور خود مي چرخد. يک ابزار هم به نام هد در سراسر صفحه مغناطيسي حرکت مي کند و کار خواندن و نوشتن اطلاعات را انجام مي دهد. کار هارد از اين نظر مشابه گرامافون است. اما تفاوت اصلي در اين است که نوک هد هرگز با صفحه مغناطيسي تماس ندارد. 

ادامه مطلب: آشنايي اوليه با هارد ديسک کامپيوتر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 17 مهر 1392 بازدید: 213
پرینت

فن هارد ديسك

اين روزها فقط پرسسور (CPU) كامپيوتر نيست كه توليد حرارت مي كند بلكه كارت گرافيك، حافظه ها و هارد ديسك هم هر كدام به تنهايي يك توليد كننده بزرگ حرارت هستند. اما بيشتر افراد به خنك كاري CPU اهميت مي دهند و توجه كمتري به خنك كاري ساير قسمتها مي كنند. تهويه صحيح و جريان هوا كافي در داخل كامپيوتر سبب افزايش عمر كليه قطعات داخل كيس شما مي شود.

يكي از مهمترين قطعات كامپيوتر هارد ديسك آن است. فرض كنيد CPU كامپيوتر شما مشكل دار شود فقط با تعويض آن كامپيوتر بدون مشكل خاصي به كار عادي خود ادامه مي دهد. ولي اگر هارد ديسك شما از بين رفته باشد و شما از اطلاعات و فايل هاي خود Back up (پشتيبان) نگرفته باشيد همه اطلاعات و زحمات شما از بين رفته است. بنابراين نگهداري از هارد ديسك و اطلاعت آن بخصوص براي افراد حرفه اي بسيار مهم است.

ادامه مطلب: فن هارد ديسك
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 17 مهر 1392 بازدید: 123
پرینت

چگونه دو كامپيوتر را با كابل USB  يكديگر متصل كنيم؟

آيا مي دانيد كه مي توان 2 كامپيوتر را با يك كابل USBــ USB ساده به يكديگر متصل كرد؟

اگر دو كامپيوتر در خانه يا محل كار خود داريد كه براي استفاده اشتراكي از فايلهاي موجود در هر كدام مي خواهيد آن دو را به يكديگر وصل كنيد. اين روش يكي از سريعترين روشهاي موجود است.

براي اتصال دو كامپيوتر استفاده از يك هاب يا روتر هميشه كار معقولي نيست. بلكه استفاده از يك كابل USBــ USB بسيار كاربردي و عملي تر است. با اين روش حتي مي توانيد اتصال اينترنتي را بين دو كامپيوتر به اشتراك بگذاريد.

در اين آموزش كوتاه براي شما نحوه اتصال دو كامپيوتر با يك كابل خاص USBــ USB ‎آموزش داده مي شود.

ادامه مطلب: چگونه دو كامپيوتر را با كابل USB يكديگر متصل كنيم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 17 مهر 1392 بازدید: 210
پرینت

 SATAو IDEچه هستند؟

   تكنولوژي ديسك سخت ( HARD DRIVE ) بر پايه پروسس موازي اطلاعات عمل مي كنند و بدين معناست كه اطلاعات به صورت بسته هايي به روشهاهي مختلف ( رندوم ) به باس اطلاعاتي فرستاده مي شوند. اطلاعات از ديسك سخت در فاصله هاي زماني كاملاً تصادفي مي آيند و وارد باس اطلاعاتي شده و در نهايت به سمت مقصد نهايي مي رود. IDE  مخفف Integrated Drive Electronics مي باشد همينطور كه مي دانيد رابط IDE گاهي با عنوان ATA شناخته مي شود كه مخفف AT Attachment است.

ادامه مطلب: SATAو IDEچه هستند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 199
پرینت

رفع بد سکتور از هارد دیسک

چگونه بد سکتور هارد را درست کنیم
همچنان که از عمر هارد می گذرد احتمال اشکال پیدا کردن آن بیشتر می شود پس همیشه به فکر تهیه یک نسخه پشتیبان ( Back up  ) از اطلاعات مهم خود باشید تا در صورت بروز مشکل آن را بازیابی کنید. و با خیال راخت به فکر تعمیر هارد دیسک خود باشید.

سیستم عامل ویندوز نرم افزارهای کمکی برای هارد دیسک همراه دارد که هارد کامپیوتر شما را اسکن می کند و در صورت بروز اشکال نسبت به رفع آن اقدام می کند.

ادامه مطلب: رفع بد سکتور از هارد دیسک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 118
پرینت

چگونه اطلاعات را از یک هارد به هارد دیگر کپی کنیم ؟

 جهت اجرای این آموزش باید کمی حرفه ای باشید و حواستان را جمع کنید . رایانه ها معمولا دارای یک هارد دیسک هستند . برای اولین قدم بهتر است که پارتیشن های هارد دیسک خودتان را نامگذاری کنید . برای این کار به My Computer رفته و روی یک پارتیشن کلیک راست کنید .

گزینه Properties را انتخاب کنید . در پنجره باز شده شما می توانید نام پارتیشن را تغییر دهید . این کار را برای همه پارتیشن ها تکرار کرده و نام آنها را به خاطر بسپارید .

حالا رایانه تان را خاموش کنید . شما هارددیسکی که می خواهید اطلاعات را از آن کپی کنید در اختیار دارید .

به دقت ان را بررسی کنید .همه هارد دیسکها به وسیله یک نوع کابل به مادربورد متصل می شوند .

ادامه مطلب: چگونه اطلاعات را از یک هارد به هارد دیگر کپی کنیم ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 199
پرینت

چرا هارد کامپیوتر من سرو صدا دارد؟

صداهایی که از هارد به گوش می رسد چیست؟

فرض کنید که در حال کار با کامپیوتر خود هستید و روی فایلی دابل کلیک می کنید که در نتیجه نرم افزار اجرا کننده آن احضار و اجرا می شود تا آن فایل را برای شما باز کند. این عمل در بسیاری از کامپیوتر ها بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه طول می کشد.

در طول این مدت صداهای خفیفی از هارد دیسک خود می شنوید از صداهایی که شنیده می شود به نظر می رسد کارهایی در حال انجام است اما چه کارهایی؟

ادامه مطلب: چرا هارد کامپیوتر من سرو صدا دارد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 187
پرینت

رفع آخرین مشکل ویندوز

 گاهی اتفاق می افتد که با نصب نرم افزار مربوط به یک سخت افزار جدید یا نصب یک بازی یا یک نرم افزار، ویندوز شما به هم می ریزد و دیگر مانند قبل کار نمی کند یا حتی اصلاً ویندوز بالا نمی آید برای حل اینگونه مشکلات یک راه حل ساده وجود دارد که در اکثر مواقع جواب می دهد، و آن استفاده از last known good configuration است که در اول راه اندازی ویندوز با انتخاب آن روشی فراهم می شود که شرایط قبل از وقوع مشکل را بازیابی کنید زمانیکه شما last known good configuration اطلاعات رجیستری را در مسیر KEYHKLM/ System/ Current Controlset بازیابی می کند.

ادامه مطلب: رفع آخرین مشکل ویندوز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 209
پرینت

تفاوت هارد دیسک های SATA با IDE

 تکنولوژی دیسک سخت ( HARD DRIVE ) بر پایه پروسس موازی اطلاعات عمل می کنند و بدین معناست که اطلاعات به صورت بسته هایی به روشهاهی مختلف ( رندوم ) به باس اطلاعاتی فرستاده می شوند.

اطلاعات از دیسک سخت در فاصله های زمانی کاملاً تصادفی می آیند و وارد باس اطلاعاتی شده و در نهایت به سمت مقصد نهایی می رود. IDE  مخفف Integrated Drive Electronics می باشد همینطور که می دانید رابط IDE گاهی با عنوان ATA شناخته می شود که مخفف AT Attachment است.

این تکنولوژی از سال ۱۹۹۰ به عنوان استاندارد کامپیوترهای شخصی (PC ) برای هارد دیسک ها بوده است و این زمانی بود که تکنولوژی مذکور جای درایوهای ESDI و MFM را گرفت یعنی زمانی که هارد دیسک ها به طور متوسط حجمی معادل ۲۰۰ مگا بایت داشتند.

ادامه مطلب: مقایسه هارد دیسک SATA با IDE
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: هارد / SATA / IDE
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 199
پرینت

تعویض یا افزودن یک هارد دیسک

 اول از همه باید بگوئیم که تعویض هارد دیسک کامپیوتر یا افزودن یک هارددیسک به یک کامپیوتر که دارای یک یا چند هارد دیسک است دارای دو مرحله می باشد که اولی سخت افزاری است و باید دست به آچار شوید اما دومی نرم افزاری است که باید دیسک را پارتیشن بندی کرده و فرمت نمائید تا بتوانید اطلاعات خودرا روی آن بنوسید.
آسانترین قسمت این کار همان قسمت سخت افزاری است که چند مرحله بیشتر ندارد و بسیار ساده است با محیط داخلی کامپیوتر آشنا باشیم با باز کردن چند پیچ این امکان را خواهید یافت تا به قسمتهای داخلی کامپیوتر دست پیدا کنید اما یادتان باشد قبل از باز کردن کامپیوتر حتما آنرا خاموش کرده و کابلهای برق آنرا از برق بکشید.

ادامه مطلب: تعویض یا افزودن یک هارد دیسک
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 173 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید